Drieluik de „Bewening" van Engebrechtsz gerestaureerd Eerste H. Mis EMIGRATIE? KON. ERK. PITMANSCHOOL £êidse HUTSPOT 1 De Stations-goederenloods wordt gesloopt Het weer op de Paasdagen Parochievaan van de Leidse St. Petruskerk ZATERDAG 8 APRIL 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Zilveren Priesterfeest Pastoor N. Lohuis Pater Nicolaas Lohuis O.F.M., pas toor van de liartebïug-kerk, herdenkt Zondag 23 April zijn zilveren pries terfeest. Sedert 22 Augustus van het vorig jaar is pastoor Lohuis in Lei den werkzaam, de eerste kennisma king heeft plaats gehad en hij is zijn arbeid begonnen, daarbij getrouw aan de les van Vader Franciscus: „Niet arleen voor zichzelf leven, maar werken voor 't nut en de zaligheid van anderen." Voor veie parochianen is de nieu we herder nog een gesloten boek. Hij gaat zijn weg, kaim en weloverwo gen wetend, wèike weg hij inslaat. Enigszins gereserveerd lijkt hij bij zijn contact-zoeken met de parochia nen, een voorzichtigheid, welke, van nature wellicht reeas aanwezig, zich ontwikkeld heeft door de vele jaren, waarin hem een leiding-gevende taak werd opgedragen: in 1933 werd pater Lohuis gardiaan van het kloos ter te Alverna, in 1936 rector van het gymnasium te Megen, in 1945 pastoor te Gorcum en thans te Lei den. Maar onder deze gereserveerd heid klopt een hart vol liefde en belangstelling voor het welzijn van zijn parochie in het algemeen en voor ieder van de hem toevertrouwden afzonderlijk. Het leven van ieder mens blijft meestal een gesloten boek, of een boek waarvan men slechts weinige bladzijden vermag of mag lezen. Maar het levensboek van pater Lo huis ligt voor ieder te lezen! Deze bewering schijnt in wondenijke te genspraak met de karakteristiek welke wij van de jubilaris gaven. Pater Lohuis heeft echter, toen hij te Weert verbonden was aan de redac tie van de Derde Orde-tijdschriften een boek geschreven over St- Anto- nius van Padua. Het kan zijn, dat het boek uitverkocht is (want het vond een warm onthaal), doch als men dat boek thans leest, leert men niet alleen de grote heilige van Pa dua, maar óók pastoor Lohuis ken nen. Het is namelijk een „vie ro- mancée" van St. Antonius, waarbij de historische b.onnen eerst ter dege critisch getoetst de stof hebben geleverd voor een zeer vlot en boeiend verhaal. De schrijver heeft zich de situatie van St. Antonius in gedacht en daarbij onwillekeurig een weerspiegeling gegeven van zijn eigen idealen. Als Rembrandt een portret schilderde, was het een goed- gelijkend portret, maar Rembrandts stijl en Rembrandts kijk op de ge schilderde persoon ziet men er on middellijk van af. Zo verging het ook pater Lohuis, toen hij een levendige schildering gaf van het leven van St. Antonius in „in liefdevolle eerbied, hem op gedragen bladzijden". Mag reeds deze voorliefde voor de geleerde en gedis tingeerde, maar met apostolisch vuur ijverende Paduaanse heilige een aanduiding zijn, hoe pastoor Lohuis zijn Franciscaans priesterleven tracht te boetseren want niemand immers zal durven beweren, dat Antonius niet een echte Franciscaan was nog veel sterker spreekt het streven van pastoor Lohuis bij het lezen van het boek. Slechts een enkel voor beeld, één zin. waarmede pater Lo huis vermoedelijk zeer treffend St. Antonius typeerde, maar onbewust ook zichzelf: „Maar toch. toen hij langs 't lastig-lopend kronkelpad de berg afdaalde, werd z'n ziel niet ge drukt door weeke, zware heimwee- stemming. Zijn ogen stonden blij, hy stapte stevig. God leidde hem. Dat wist hij zo diep." In verband met het jubileum van de Hartebrug-herder is het ook in teressant te lezen, hoe pater Lohuis in St Antonius benadrukt diens voor keur voor de liturgie. „Dat was wel 't leerzaamste voor de menschen; dan leerden ze irinige- meeleven met 't kerkelijk jaar." Het liturgisch mede leven rond het altaar is een van de idealen van pastoor Lohuis en niet glleen van pastoor Lohuis maar ook van Paus en Bisschop. Hem op de dag van zijn zilveren priesterschap de vreugde te geven van aller mede werking, om dat edele doel met de daartoe geëigende middelen te be reiken, moge het feestgeschenk 'zijn van de parochie aan haar herder, Zondag, 23 April, om kwart over 10 zal de jubilaris de plechtige Hoog mis van dankbaarheid opdragen. On der de Hoogmis houdt pater Gilber- tus Lohuis, broeder van de jubilaris, de feestpredikatie. Van kwart over 1 tot kwart voor 2 is het receptie in de zaal van de pastorie; dan is er gelegenheid de jubilaris persoonlijk geluk te wensen. 's Namiddags om 4 uur (vier uur!) celebreert de jubilaris een plechtig Lof, waaronder by zelf de gelovi gen hoopt toe te spreken. Op de morgen van de feestdag za1 onder alle Heilige Missen een schaal- collecte worden gehouden (telkens de tweede schaal) voor de restaura tie van het Hoogaltaar, hèt feestge schenk voor de pastoor. Leiden kan zich er op beroemen nagenoeg de enige stad te zijn in Holland, die z'n religieuse kunst werken van vóór de Beeldenstorm niet heeft verkwanseld, doch be waard voor het nageslacht. Boven de verieiling van zeer aanlokkelij ke aanbiedingen uit, bleef bij de Stadsbestuurders het besef leven dig, dat Leiden vooral de kunst producten zijner zonen diende te behouden. Dit was niet alleen het geval met het wereldberoemde drie luik van Lucas van Leyden, eer tijds altaarstuk in de Pieterskerk, maar ook met de 2 drieluiken van Cornelis Engebrechtsz, waarvan de mooiste, voorstellend de „Bewe ning" werd gerestaureerd en thans weer in „De Lakenhal" is te be zichtigen. Dit drieluik, in 1508 geschonken door Jacob Martensz aan het Ma- riënpoelklooster, vroeger gelegen in de huidige gaffel tussen Rijns- burgerweg en Wassenaarseweg, stelt in het middelste pjaneel de Ze ven Smarten van Maria voor. Mid denin de hoofdsmart, de bewening (zie bovenstaande foto van mr. F. de Wilde) en aan weerszijden tus sen laat-Gothische motieven de zes kleinere voorstellingen, die op de foto niet zichtbaar zyn. Op het linkerzijpaneel ontwaart men de H. Caecilia, de H. Magdale- na en een onbekende vrouw. Op het rechterpaneel staat de kanunnik Ja cob Martensz afgebeeld, met zijn patroonheilige, de H. Jacobus, en die van zijn vader, de H. Martinus, beide achter hem. Waar het drieluik na de beelden storm is gebleven, kan niet met zekerheid gezegd worden De ge schiedschrijver P. J. Blok zegt dat het stuk in de burgemeesterskamer van het Stadhuis werd opgehangen. Orles geeft aan, dat het in 1606 op die plaats aanwezig was. Belangrijker echter dan het feit, waar het schilderij tussen 1565 en 1606 was ondergebracht, is, dat de restaurator J. C. Traas met zeer te loven bescheidenheid te werk is ge gaan. Hij begon met voorzichtig de vuile vernislagen van het doek te halen en verwijderde vervolgens enige zeer ondeskundig aange brachte „restauraties". Het stuk in deze toestand vertoonde nog een opmerkelijke gaafheid; slechts de naden van op hout geschilderde pa nelen waren verwijd, zodat de verf laag was gebarsten. Zorgvuldig is hierin plamuur aangebracht en ver volgens werd de verflaag hersteld. Opmerkelijk frisse kleuren wer den op deze wijze verkregen. Dui delijk ziet men dit aan de witte pij van Jacob Martensz. aanmerkelijk minder gelig dan de witte nonnen- pijen aan de buitenzijden van de zijpanelen. Fantastisch mooie kleur schakeringen, zoals een lakrode mantel, komen nu weer tot hun volle recht. De voorstelling in de middenpartij spreekt voor zich zelf van de meesterhand, die het pen seel voerde, om dit kunstwerk te wrochten. Niet alleen „De Lakenhal", maar iedere bewonderaar van kunst in het algemeen en van oude schil derkunst in het bijzonder, kan zich gelukkig prijzen, nu dit drieluik weer in goede staat is teruggebracht en aan het nageslacht zal blijven getuigen van de luister, waarmede in de Middeleeuwen onze Godshui zen werden verfraaid. Pater H. Duindam S.C.J., die Twee de Paasdag om half elf in de St. Petruskerk zijn eerste plechtige H. Mis zal opdragen. VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN Allen die bereid zijn mede te wer ken aan de verkiezingspropaganda voor de Provinciale Staten (verkie zing op 26 April a. s.) worden vrien delijk verzocht zich vóór Donderdag 13 April a. s. schriftelijk op te geven bij de voorzitter, van „dr. Schaep- man", C. J. A. Zandvliet, Kamerlingh Onneslaan 9, alhier of aanwezig te willen zijn op de vergadering van „Dr. Schaepman", op Donderdag 13 April a.s. des avonds om 8 uur in „De Turk", Breestraat. Medewerking wordt gevraagd voor het verspreiden van raambiljetten, het vervoer van zieken op de dag der verkiezingen en andere propa gandistische werkzaamheden. Auto bezitters, die hun auto- (liefst met chauffeur) op de dag der verkiezin gen beschikbaar willen stellen, wor den eveneens vriendelijk verzocht dit aan bovenstaand adres op te geven. Bestuur „Dr. Schaepman". ARABISCHE CONFERENTIE IN DE LEIDSE UNIVERSITEIT. Hedenmiddag om half vier wordt in het groot-auditorium van de Leid- se Universiteit de Arabische Confe rentie geopend, welke onder auspi ciën staat van The Arabian Student League en technisch verzorgd wordt door het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkin gen. Gisteravond om kwart voor negen kwamen de deelnemers in Leiden aan. Zij werden in Noordwijk onder gebracht. De Conferentie zal duren tot 21 April a.s In deze twee weken zullen verschillende lezingen worden gehouden en excursies gemaakt. ENGELS SPAANS PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558 Zaterdag, 8 April. Op deze dag, vol feestelijk klokge beier. vragen wij eerst uw aandacht voor Herwonnen Levenskracht, dat in Leiden weer propaganda gaat voe ren. Evenals verleden jaar wordt weer een cabaret-avond gegeven. En alweer door het gezelschap uit Sas- senheim, dat de vorige keer zoveel succes had. De grote cabaret-revue „Alle Gekheid op de Planken" wordt a.s. Dinsdagavond om 8 uur in de Stadsgehoorzaal opgevoerd. De toe gangsprijs is zeer laag gesteld. Bo vendien wordt er geen verloting o. i.d. gehouden. Alleen maar propagan da dus voor de T.B.C.-bestrijding. Kaarten kunnen Dinsdag van 10 tot 3 nog gekocht worden aan de zaal, die 's avonds om zeven uUr open gaat. Precies om acht uur wordt begon nen! Nu de Vastentijd voorbij is, wordt het weer drukker met vergaderingen en bijeenkomsten. Want ook de R.K. Propaganda-club „Dr. Schaepman" gaat vergaderen. En wel a.s. Donder dagavond om 8 uur in „In den Ver gulden Turk". Het bestuur schrijft, dat dit een zeer belangrijke verga-de ring is, omdat de hele verkièzings- propaganda voor de Prov. Staten be sproken zal worden. En nu opgelet! Wie beslist niet op de vergadering kan komen, maar wel bereid is z'n steentje bij te dragen in deze ver kiezingsactie (want er moet weer veel werk verzet worden) gelieve zich aan te melden bij de voorzitter, Kamerl. Ongesl. 9. En de Scheidsrechtersgroep Leiden en Omstreken is voornemens een ca baret-avond te gaan houden. Mis schien herinnert u zich nog de ge zellige avond in Februari 1.1. De Commissie wil zoiets herhalen op Maandag 24 April a.s., wanneer om kwart voor acht precies in „De Har monie" een Leids Cabaretgezel-schap optreedt, onder leiding van de „Leid- se Lou Bandy". Leden hebben reduc tie op de toegangsprijs. Een dapper man moet de heer J. Kanbier, wonend aan de Nieuwe Rijn, zijn. Want gistermiddag om half drie sprong hij pardoes gekleed in het water van de Oude Rijn, toen hij zag. dat een klein jongetje in het water was gevallen. Dank zij het directe optreden van de heer Kan bier kon de vierjarige Henkie Stip- donk weer op het droge gebracht worden. Als een donderslag bij heldere he- De werkzaamheden aan het Leidse Stationsplan vorderen gestadig. Zoals wij reeds berichtten, is men begonnen met de afbraak van de grote goede renloods op het Stationsemplacement. Op de voorgrond van de foto ziet men de kale dakspanten van deze loods. Ook de rechtervleugel van het oude Stationsgebouw moest het ontgelden. Als dit alles afgebroken zal zijn, is er genoeg ruimte, om het nieuwe Stationsgebouw op te trekken. Pas wanneer het nieuwe gebouw er staat, zal de rest van het oude gebouw worden ge sloopt. Ondertussen vinden ook de werkzaamheden van de baanverhoging voortgang. In de Broekpolder rijden zandauto's af en aan. En elke dag ziet men de dijk groeien. Aan de andere kant van het Station, in de richting De Vink dus, is ook de nieuwe baan al voor een deel uitgezet. Zoals wij reeds meldden, wordt hier na Pasen aan de ophoging begonnen met zand, dat uit het Galgewater zal worden gezogen. K.L.-DAGKALENDER Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek-Leiden", Jan Lievenstr. 2, telefoon 22761. Vrijdag 14 April 20 uur „Het Gulden Vlies" Jaarvergadering Alg. R.K. Ambtenarenver (ARKA), afd. Leiden. Zaterdag 15 April 19.3020.30 uur Gebouw voor Chr Sociale Belan gen (Oude Singel 236) Advies avond R.K. Metaalbewerkersbond St. Eloy. (Dinsdag 11 April geen Ad— viesavond). mei komt juist het bericht binnen vallen, dat de heer P. J. van Leeu wen, exploitant van „Den Burcht", café ,,'t Raedthuys" aan de Nieuwe Rijn heeft aangekocht. Met ingang van 17 April a.s. zal het café onder leiding staan van de heer J. van Leeuwen Jr. Men overweegt nog een naamsverandering. Of ,,'t Raedt huys" en „Den Burcht" bij elkaar getrokken zullen worden, met het doorhakken van een tussenmuur, is Stadskok nog niet bekend. En dit is al het nieuws van van daag. Niet veel, want het was giste ren zo'n stille dag en ook vandaag gebeurt er niets bijzonders. Tot Dins dag dan maar weer. STADSKOK. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Joke Irene Beatrice d. v. B. Diepeveen en N. W. Boogaerdt. Elisabeth Maria d. van J. Rijsdam en M. de Wit. Abraham Johannes z. v. W. F. Beekman en G. J. Carree. Jo hanna Catharina Geertruida Maria d. van J. P. Mulder en M. A. Slats. Jacobus Lodewijk z. van A. J. Mul der en A. W. Homburg. Geertruida d. van P. van der Zwart en P. B. de Groot. Alida d. van P. van Klaveren en M. Sierag. Geertrui d. van A. Verlind en S. Segaar. Overleden: J. de Mooy wed. van H. Gijben 78 j. F. Bonnet wedr. 88 j. M. A. W. N. Schoorl wed. van M. J. Dee 74 j. J. H van Hees vr. 57 j. A. T. H. M. Markwat z. 5 maanden. Ondertrouwd: P. Groene veld jm. 41 j. en C. H. Eradus wed. 38 j. H. Honsbeek gesch. 32 j. en T. M. Mar- quenie wed. 25 j. F. J. Schild jm. 28 j. en M. H. A. de Groen jd 27 j. W. F. de Tomba jm. 36 j. en H. Jansma jd. 26 j. D. J. Westrik gedr. 61 j. en M. Zonderwijk wed. 52 j. W. de Wa genaar jm. 23 j. en M. M. van Berkel jd 23 j. P. Esseveld jm. 25 j. en M. C. Schrijvers jd. 18 j. A. Kamping jm. 30 j. en W M. L. Smit gesch. 23 j. D. M. Dijkstra jm. 25 j. en C. Ver mond jd. 22 j. W. F. de Fouw jm. 34 j. en I. G. C Niekerk jd. 19 j. C. Gortzak jm 28j. en M. J. Kuivenho- ven jd. 22 j. J. Stoute jm. 236 j. en M. C. Kriek jr. 19 j. L. de Wekker jm. 38 j. en T. S. P Krul jd. 19 j. A. L. van Weizen jm. 23 j. en M. Mitl telmeijer jd. 24 j. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). Overdag kouder. Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, la ter op de meeste plaatsen op klaringen. Vrij krachtige tot krachtige en langs de Wadden- kust wellicht tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. Overdag kouder. Het K.N.M.I. deelt mede: Het uitgestrekte gebied van hoge luchtdruk, dat van Noord Scandina vië tot het Middellandse Zeegebied reikt, verplaatst zich langzaam naar het Oosten. Als gevolg daarvan heeft het fraaie weer in onze omgeving inmiddels zijn hoogtepunt bereikt. De depressie op de Oceaan breidt zijn invloed geleidelijk verder over West-Europa uit. Gedurende de Paasdagen zal er dan ook meer bewolking voorko men en het front van de depressie zal vannacht of morgenochtend plaatselijk in ons land (voorname lijk in de Noordwestelijke helft) aanleiding geven tot enige regen. Daarna blijft het hoogstwaarschijn lijk overwegend droog, maar de bin nendringende Oceaanludht zal het overdag wat kouder doen worden. BIOSCOPEN De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Nicky als detective", 14 jaar. Lido: „The time the place 'and the girl", volwassenen. Luxor: „Abbott en Costello in het Wilde Westen", 14 jaar. Trianon: „Fiësta", alle leeftijden. Bij processies in de St. Petrus kerk zal in den vervolge de feest stoet worden geopend door het parochie-vaandel, waarop cle Apos tel Petrus ten voeten uit is afge beeld. Plechtig zal hij door de rijen worden gedragen, als een illustratie van de aanhef zijner brieven: „Ge nade en vrede zij u in volle mate door de kennis van God en van Je zus, onzen Heer" de bruine hand even opgeheven, om de aandacht te vragen voor de Ko ningsstoet, die volgen gaat, de blauwe ogen goedhartig en blij moedig stralend tussen de strenge gelaatsplooien van de in het vak van vissenvangen verweerde en in het ambt van mensen-vangen ver moeide apostel. Het is een zeer kostbaar kunstwerk, waarmede de St. Petrus-parochie zichzelf heeft verrijkt (het is namelijk in geld ge schonken bij het 275-jarig bestaan der parochie), kostbaar om de kleu ren-warme tekening van Hans Bij voet, kostbaar om de verzorgde uitvoering door het atelier voor kunstborduur-werken H. Funne- kotter en Zn. te Rotterdam, maar vooral kostbaar omdat telkens op nieuw de pauselijke patroon-heilige door de menigte zal gedragen wor den aan het hoofd van het huide escorte der H. Eucharistie Petrus aan het hoofd, de eerste, die daarin reeds zijn geloof beleed vóór Zij was ingesteld. „Dat is de bedoeilng van het parochievaan'' lichtte pastoor Beukers ons toe „dat Pe- (Foto Van der Horst) trus aan het hoofd gaat en allen hem volgen in zijn geloof en liefde tot Christus." De photo, hierbij afgebeeld, kon slechts een flauwe indruk geven van de kleuren-praal van dit vaan del. Op een terracotta achtergrond van fluweel rijst in sobere lijnen en gebaren de apostel op, gehuld in een lichtblauw onderkleed,: waarin het grijze opperkleed in zachte tinten en schakeringen is gewor pen. Het is onmiskenbaar Petrus, niet alleen om de insignia van zijn pauselijke waardigheid: borstkruis, sleutels en vissers-ring, maar meer nog' om de trekken van het gelaat, aan de parochianen reeds zo eigen door het gebrandschilderd raam, naast het altaar. Op het vaandel werd het gelaat in zijde pointillé uitgevoerd. Om de afbeelding van de Apostel loopt rechthoekig een rand van fel-gekleurde metrische ornamenten, zeer merkwaardig in wol geborduurd, en verlicht met parelmoer en andere glanzende' lo vertjes. De afmetingen van het vaandel zijn 2 meter hoogte en 1 meter breed. Tegelijkertijd is de St. Petrus kerk verrijkt met een wijwater-vat voor de Zondagse zegeningen. Het is uitgevoerd door Karei Krol uit Den Haag, stoer en stevig, van ge bronsd koper, van binnen verzil verd. Rond het vat loopt in groene .etters het psalmrandschrift: „Heer, met hyssop zult ge me reinigen."

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2