Circus Mullens in vlammen Wie Het 4e dorp in de ringermeer Radicaal Reinigend LAXEER-AKKERTJES Pas gp de coloradokever 'lletjaatt in Indonesië "1 riesië I J{arie Q,e£{ Mei m 3irinceo,& Marina DONDERDA 6 APRIL 1950 DE LEIDSE COURANT 1WEEDE BLAD - PAGINA 1 Gehele levende have verbrand In de binnenstad van Utrecht aan het pension aan de Tolsteegsingel en .e rand van de Singel heeft heden- .norgen een korte, hevige brand ge woed met tragische gevolgen voor het bekende circus Jos. Mullens, waarvan in een uur tijds de gehele levende have verbrandde. Twee-en-twintig voor het meren deel zeer kostbare paarden, kwamen om het leven, toen tussen 4 en 5 uur een grote stal, die het winterverblijf van het circus vormde, afbrandde. Twaalf man personeel, die de vaste kern van het circus uitmaakten, raak ten in dit voor hen noodlottig uur al hun bezittingen kwijt. Behalve een stalknecht, die bij zijn vergeefse po gingen om het lievelingspaard van mevrouw Mullens uit de vlammen te redden, brandwonden aan zijn han den opliep, bekwam niemand van hen enig letsel. Naar de administrateur van het cir cus, de heer G. J. Knechtjes, ons me dedeelde, zal de schade, die op dit moment moeilijk te schatten is, doch volgens hem misschien wel een ton kan bedragen, niet door verzekering gedekt zijn. Het circus Mullens over wintert sinds vier, vijf jaar in Utrecht. Gedurende de maanden, dat bei geen voorstelling geeft, is het ondergebracht op een terrein tussen De heer G. G. Loggers, de bur gemeester van de Wieringermeer, heeft nadere mededelingen gedaan omtrent het voornemen om in deze polder een vierde dorp te bouwen. De oorspronkelijke plannen ten aanzien van de Wieringermeer hiel den in, dat er drie dorpen in het centrum en zeven nederzettingen langs de rand van deze polder zou den worden gebouwd. Deze dorpen zogenaamde hoofddorpen zijn inderdaad verrezen, namelijk: Slootdorp, Middenmeer en Wierin- gerwerf. De nederzettingen zijn er evenwel nooit gekomen. Van deze plannen is men nu af gestapt. Na de tweede droogleg ging welke op 11 December 1945 was voltooid, is de herbouw van de door het water bijna wegge vaagde dorpen krachtig- ter hand genomen en thans is deze her bouw vrijwel gëreed. In plaats van de nederzettingen die in het oorspronkelijke plan voorkwa men, komt nu een vierde dorp. De naam ervan is nog niet be paald. Dit vierde dorp, waarvoor pro fessor Wieger Bruin een ontwerp heeft gemaakt, zal een zuiver agrarisch karakter krijgen en in dit opzicht dus te vergelijken zijn met Slootdorp. Het zal 1330 inwoners moeten kunnen herbergen. Het zal bestaan uit zeven huizen voor de notabelen, 45 voor de mid denstand en 250 voor de arbeiders. Er komen 20 winkels, 20 huizen voor ouden van dagen, drie kerken, drie scholen, twee kleuterscholen, een gymnastieklokaal en een café. In de onmiddellijke nabijheid ko men sportvelden en langs de rand van de bebouwde kom is een ter rein zogenaamd losland geprojec teerd dat geschikt is voor volks tuintjes. De totale oppervlakte zal 33,8 h.a. innemen. De mogelijkheid bestaat, dat het dorp grotendeels in montagebouw wordt uitgevoerd. Wat het bouw- tempo betreft: men hoopt in 1951 de eerste woningblokken gereed te hebben. DE VIS BLIJFT TOCH ONDER DE ZEESPIEGEL De eerste viswinkel in het roorm. Zuiderzeegebied komt in Wieringerwerf, in de Wierin germeer, waar de vishandelaar P. de Bakker Zaterdag een zaak in zeebanket zal openen. Op zichzelf is dit niets bijzon ders, maar deze winkel staat, waar vroeger de haring zwom, aamelijk drie meter onder de zeespiegel. De nakomelingschap ran de vroegere Zuiderzeebewo- tiers liggen daar nu gebakken gerookt of gezouten in de eta- het St. Nicolaas-kerkhof achter het Centraal Museum. Een oude.cavale- riestal, eigendom van de gemeente, was voor dit doel ingericht als piste. Daar waren de paarden gehuisvest met daaromheen de wagens. Tegen 4 uur hedenmorgen is een der stal knechten nog bij de paarden geweest en heeft niets verdachts gemerkt. Een kwartier later stond het inwendige van de stal in lichter laaie. Een chauf feur, die om kwart over vier met zijn taxi aan de overkant van het wa ter over de Tolsteegsingel reed, zag op dat moment een vuurgloed door één der stalramen. Hij reed naar het dichtst bijgelegen politiebureau, van waar de brandweer is gealarmeerd, die zeer vlug bij de brand aankwam. Veel was er toen niet meer te redden. De stal brandde als een fakkel en de levende inhoud was reddeloos verlo ren. De directiewagen van de heer Mullens en twee slaapwagens, die dicht bij de sta] stonden, brandden eveneens totaal af. De De slaapwa gen, waarin de dochter van de direc teur, kon nog weggereden worden en bekwam evenmin schade als een aan tal andere wagens, die verder op stonden. Van de stal bleef niets meer over. Tussen de smeulende natte res ten lagen de kadavers van drie ponies en 19 paarden, tot voor kort de tvots van het circus Mullens. Het goochel- materiaal, bestaande uit konijnen, duiven en dergelijke ging ook ver loren. De heer Jos. Mullens is met zijn echtgenote in Frankrijk op zakenreis en voor het ogenblik niet te bereiken. B:i het laatste optreden van het cir cus te Laren bracht een storm grote schade toe aan de tent, die nu te Groningen nog in reparatie is. Over enkele weken zou het circus zijn nieuwe tournee aanvangen met voorstellingen te Arnhem. werken tegen verstopping NIEUWE VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF. Op het departement van Economi sche Zaken wordt hard gewerkt aan de nieuwe Vestigingswet Kleinbe drijf. De controle der Kamers van Koop handel en politie is tot nu toe onvol doende en de lage boeten, die de kantonrechters bij berechting plegen op te leggen, oefenen allesbehalve de vereiste uitwerking uit aldus het „N. v. d. D." Onder de nieuwe wet zullen, is het blad welingelicht, in principe alle bedrijven en winkels verplicht val len, waardoor scherpe controle mo gelijk wordt. TIJDELIJKE VERHOGING VAN UITKERINGEN Aan de Memorie op het voorlo pig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot tijdelijke verhoging van de uitkeringen inge volge de Noodwet Ouderdomsvoor ziening, van bepaalde renten inge volge de Invaliditeitswet, van de toeslagen ingevolge de wet tot aan vulling van renten krachtens de In validiteitswet en van de Kinderbij slag ingevolge de Kinderbijslagwet voor invaliditeits-.ouderdoms- en wezenrentetrekkers is het volgende ontleend: Door enige kamerleden werd de vraag gesteld hoeveel maanden ge moeid zullen zijn met de definitie ve vaststelling van wat de rente trekkers op grond van alle voor hen nadat het ontwerp wet zal zijn geworden geldende bepalingen zullen moeten ontvangen. Het gaat hier aldus de leden om enige han- derdduizenden gevallen en dit zal tot gevolg hebben, dat vele recht hebbenden nog geruime tijd op hun bijslag zullen moeten wachten. De minister van Sociale Zaken zegt hierover, dat al het mogelijke in het werk gesteld zal worden de betaalbaarstelling van de nieuwe bijslag zo spoedig mogelijk te doen geschieden. Voorbereid'ngen om dit mogelijk te maken zijn reeds ge troffen en verwacht mag worden, dat binnen twee a drie maanden na het in werking treden der wet alle belanghebbende het hun toekomen de zullen hebben ontvangen. Waarborg-kleding 10 jaar lang moesten wij wachten op de goede grond stoffen om weer Waarborg- ldeding te kunnen brengen. Dat is voorbijer is weer Waarborg-kleding! Waarborg-costuums van f84tot f 144.— W aarborg-sportpakken van f 68tot f 89.— Juist ontvangen nouveauté! Trenchcoat-Regenjassen 2 rij model, dubbele stof f 35- 25 zaken in Nederland. Dank zij de koele zomer van 1948 en het zachte weer in het voorjaar van 1949 liet het optreden van de coloradokever zich het vorige jaar vrij gunstig aanzien. De aandacht verslapte en toen in Juli de tempe ratuur plotseling steeg, waren niet voldoende voorzorgsmaatregelen ge nomen om de ontwikkeling van de larven van deze nationale vijand behoorlijk te kunnen tegengaan. Het Ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening deelt mede, dat men er terdege rekening mee moet houden dat bij warm weer grote aantallen coloradokevers plot seling voor de dag kunnen komen. De telers en vooral ook de bezitters van volkstuintjes moeten derhalve van het eerste optreden van de ge vreesde kevers af met de bestrijding beginnen. De belangrijkste voor zorgsmaatregel is het regelmatig controleren van de met aardappelen beteelde percelen. Van overheidswege zal streng worden toegezien op de naleving van de bepalingen die ten aanzien van de bestrijding gelden. Als in het perceel van een teler, een volks tuinder of particulier bij controle de coloradokever wordt aangetrof fen en hij heeft hiervan geen aan gifte gedaan bij de bevoegde instan ties, dan kan hij zeker zijn van een procesverbaal. Waarschuwingen zul len niet meer worden gegeven. K.A.B. WRAAKT AFDELINGS BESTUUR VLISSINGEN Zoals bekend, heeft het bestuur van de afdeling Vlissingen der Ka tholieke Arbeidersbeweging beslo ten zich terug te trekken uit de sa menwerking in K.A.B.-kringverband De oorzaak van dit besluit was ge legen in het resultaat van de partij stemming der Katholieke Volkspar tij vooi de a.s. Statenverkiezingen. Aan een der zittende statenleden, de heer F. Schets, voorzitter van de afdeling Vlissingen der Katholieke Arbeidersbeweging, zou daarbij vol gens het afdelingsbestuur een niet verkiesbare plaats zijn aangewezen. Het bondsbestuur van de K.A.B. in het bisdom Haarlem heeft thans als zijn mening te kennen gegeven, dat het afdelingsbestuur buiten zijn bevoegdheid is getreden, omdat met name de verkiezingspolitiek niet tot het terrein der sociale organisatie behoort en daarvan gescheiden moet worden gehouden. Het bondsbestuur heeft zijn af keuring over de houding van het af delingsbestuur uitgesproken. Prinses Margriet had auto-ongeluk HET LIEP VOOR HAAR GOED AF Dinsdagmiddag om ongeveer half vijf wilde een wielrijder de beton weg BilthovenSoestdijk dwars over steken. Toen een auto snel na derde toonde hij enige aarzeling. De chauffeur van deze auto deed al zijn best om een aanrijding te voor komen maar slaagde daarin niet ge heel. De wielrijder werd aangereden en tegen de grond gesmakt. Hij is met een lichte hersenschudding naar zijn woning vervoerd. De auto, waarin prinses Margriet bleek te zitten, die zeer onder de indruk kwam van het gebeurde, kwam te gen een kilometerpaaltje langs de weg tot stilstand. Even later pas seerde toevallig een andere hofauto waarin prinses Margriet overstapte. De chauffeur van eerstgenoemde auto bleef met de wagen achter voor het politieonderzoek. Verhuur van auto's zonder chauffeur Zoals bekend is hebben de samen werkende organisaties A.N.W.B., K. N.A.C., K.N.M.V., E.V.O., (Eigen-Ver voerders Organisatie), en F.N.O.P. (Federatie van Ned. Org. op het ge bied van Personenvervoer) een re geling getroffen betreffende de ver huur van auto's zonder chauffeur. Nu deze regeling half April in wer king zal treden, hebben de organi saties nadere bijzonderheden hier omtrent bekend gemaakt. Op 15 April wordt begonnen met 250 bedrijven. Door de samenwer kende organisaties is een aantal alge mene voorwaarden vastgesteld die bij de Kamer van Koophandel te Den Haag zijn gedeponeerd. Eén van deze voorwaarden is, dat zowel huurder als verhuurder ver plicht zijn, zich minstens te verzeke ren tegen wettelijke aansprakelijk heid. Er is een arbitragecommissie ingesteld, die alle geschillen tussen huurders en verhuurders of met de verzekeringsmaatschappijen zal be slechten. Om ce kwaliteit van het materiaal te waarborgen, zal dit periodiek worden gekeurd Voorts moet de on dernemer zich verplichten, even tuele aanrijdingen op te geven aan de samenwerkende organisaties. Een huurder kan, wanneer hij een goed autobestuurder is en aan „re delijk te stellen morele eisen" vol doet, bij een van de organisaties waarvan hij lid is een z.g. motor- voertuighuurbewijs aanvragen. Met dit bewijs kan hij bij elke erkende verhuurder een auto huren zonder het storten van een waarborgsom. Het blijft echtei mogelijk voor per sonen die een dergelijk bewijs niet hebben, wagens te huren. Alleen wanneer een huurder vaak schade toebx-engt aan gehuurde auto's, wordt zjjn naam op een lijst geplaatst, die men onder de verhuurders laat cir culeren. De samenwerkende organi saties hopen, dat met deze nieuwe regeling zowel publiek als verhuur ders gediend worden en dat zij in belangrijke mate zal bijdragen tot de verkeersveiligheid. 3.000 BOETE GEëlST TEGEN RESTAURANTBEDRIJF Tegen een restaurantbedrijf in de Leidsestraat te Amsterdam eiste de procureur-generaal bij het Amster dams Gerechtshof wegens overtre ding van priizenbeschikkin^en een boete van drie duizend gulden. De Hoge Raad had deze zaak, waarbii de tuchtrechter de firma tot 10.00,0 gulden had veroordeeld, naar het Amsterdams Hof verwezen. Als ge tuige werd een Rotterdamse contro leur gehoord, die destijds October 1947 in het bedrijf overtredingen had geconstateerd van diverse prij zen beschikkingen. De verdediger betoogde in ziin olpidooi, dat bii de destijds over de gehele stad gehouden controle op luxe zaken, die beoogde vast te stellen of inderdaad bonnen wer den gekocht, teeen geen van deze zaken een vervolging is ingesteld. Verdachte is alleen vervolgd op overtreding van or ij zenbeschikking. Hij verzocht het Hof een imaginaire boete op te leggen. STAATSLOTERIJ. In de 509e Staatsloterij, 5e klasse 12e lijst is de f 25.000 gevallen op 6884. MINIM UM-GLASPRIJZEN JENEVER THANS VAN KRACHT. Uitgaande van een verzoek van de Bedrijfshoreca, heeft de vakorga nisatie gedistilleerde dranken het vorig jaar minimumprijzen vastge steld voor de verkoop van jenever per glas voor gebruik ter plaatse. Na ingewonnen advies o.a. van de Economische Raad heeft de Minis ter van Landbouw, thans deze prij zen doen afkondigen in het** Voed selvoorzieningsblad van heden. Zij treden op 7 April in werking. Zoals men weet, beoogt de vast stelling van deze minimumprijzen een algemeen sociaal belang te die nen. De maatregel zal een krach tige steun zijn bij het voorkomen van misstanden die zich kunnen voordoen tengevolge van de onder linge concurrentie van wederver kopers. De minimumprijzen verschillen al naar gelang de prijsklasse waar in het bedrijf is ingedeeld Onder scheid wordt gemaakt tussen oude en jonge jenever, terwijl ook voor waarden zijn gesteld ten aanzien van de hoeveelheid per glas. In ieder bedrijf dienen gedrukte prijs lijsten te worden opgehangen of neergelegd, waarop de prijsklasse, waarin het bedrijf is ingedeeld, de toegestane verkoophoeveelheid per glas, alsmede de prijs per glas (wel ke niet de minimumprijs behoeft te zijn) moeten worden vermeld. De verordening glasprijzen jene ver enz., waarin de minimumprij zen zijn opgenomen, geldt niet voor gedistilleerd met een alcoholgehal te van minder dan 15 volume pro centen (zwak-alcoholisch gedistil leerd) en advocaat. - WOONSCHEPEN ONDER WONINGWET? Naar het N. v. d. D. verneemt, stelt de staatscommissie, die onder leiding van de Amsterdamse hoogleraar prof. mr. dr. G. v. d. Bergh een ont werp tot herziening der Woningwet aan de regering op 15 April zal aan bieden, voor, de woonschepen en woonwagens onder de Woningwet te brengen. Wordt dit voorstel wet, dan zul len ook aan woonschepen en woon wagens zekere welstandseisen ge steld worden, waardoor zeer teleur stellende ervaringen met slechte bo venbouw van woonschepen en ge bruik van minderwaardige materia len vermeden kunnen worden. BEURS: ONREGELMATIG VERLOOP. Onder leiding van de hoofdfond sen, Olie en Unilever, liepen gisteren de koersen, na een prijshoudende opening, in alle sectoren achteruit. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de betere stemming van Dins dag en Woensdag geprolongeerd zou worden. Aanbod in genoemde hoofd fondsen en de gebeurtenissen in In donesië maakten spoedig een einde aan deze stemming. Unilevers open den op 203 maar brokkelden toen af en voor twee uur was de koers ge daald tot 199. Tegen slot trad een licht herstel in zodat boven 200 ge- P. WASSENAAR, Nic. Damesstraat 23, Lisse, viert 7 April zijn 3e Indische ver- jaardig te Saralengen. sloten werd. Het verlies van dit fonds in enkele weken is wel "zeer aanzienlijk. Olies kwamen eveneens op een laagterecord. Na op 266 in de eerste tape verhandeld te zijn, daalde de koers tot 260, slotnotering 261. Voor Philips bleek incidentele vraag te bestaan. De openingswinst van vier punten werd wel niet geheel behouden, doch dit fonds was per saldo in deze markt vast te noe men. De cultuuraandelen konden zich over het algemeen goed houden. Na een goed prijshoudende opening liepen de koersen een kleinigheid achteruit, doch per saldo waren de afwijkingen zeer gering. In de Scheepvaarthoek werd de vaste stemming van Dinsdag niet voortgezet, de slotnoteringen weken echter slechts onbelangrijk af. Pro longatie 2lA pet. Een Goese familie miste dezer da gen twee briefjes van 1000 uit een kast in de slaapkamer. De politie werd in de arm genomen, die de enige dagen tevoren vertrokken dienstbode een verhoor afnam. De jongedame bekende de diefstal te hebben gepleegd. Een van de bank biljetten had zij gewisseld. Een be drag van 800 kon hiervan nog worden achterhaald. Het tweede briefje had zij verbrand. Toen zij namelijk de diefstal pleegde, ver moedde zij dat het twee briefjes van 100 waren. Twee duizend gulden vond zij eigenlijk wel wat te veel en daarom wist zij niets be ters te doen, dan een van de brief jes te verscheuren en te verbran den. BINNENLAND. De groentehandelaren te Wor- merveer, die drie jaar geleden over gingen tot coöperatief inkopen en een verdeling van de plaats in vent- wijken, hebben onenigheid gekregen en de regeling ongedaan gemaakt. Ook te Enschede zal een vak school voor winkelpersoneel worden gesticht, op initiatief van de Ensche- dese middenstands-centrale. De oudste ambtenaar van de burgerlijke stand in Nederland, de heer K. Zijp te Abbekerk. heeft op zijn verzoek eervol ontslag gekre gen. De heer Zijp is 83 jaar oud en fungeerde 52 jaar als ambtenaar van de burgerlijke stand. Op de Zeeweg bij Overveen is gisteravond een auto, bestuurd door de 20-jarige B. J. v. M. uit Haar lem, over de kop geslagen. De be stuurder liep een zware hersenschud ding op. Dodelijk getroffen door de elec- trische stroom is te Enschede de 35- jarige J. Kerkhof. Hij had bij de in spectie van een ketel in de fabriek een looplamp gebruikt. Hij stond met blote voeten op de machine. Toen hij klaar was en de kabel waaraan de lamp bevestigd was, oprolde moet hij in aanraking zijn gekomen met de stekker. De heer Kerkhof was ge huwd en vader van vier kinderen. Een nieuwe parochie is te En schede opgericht onder de bestaan de parochie van O. L. Vrouw v. Al tijddurende Bijstand Tot pastoor is benoemd de z.e. heer Th. J. M. Hol- terman. Aan architect ir. J. van der Laan te Leiden is opgedragen het ar- chitestonische gedeelte van hel mo nument, dat te Waalwijk zal worden opgericht ter herinnering aan hat optreden van Jan de Roolj uit Sprang—Capelle, die omstreeks Kerstmis 1944 dit gebied voor een hernieuwde Duitse inval behoedde. BUITENLAND. De Britse loodgieters houden niet van communisten noch van fas cisten. De bond heeft besloten zulke personen uit de administratieve pos ten en uit de leiding te weren. Een viermotorige vliegboot van de Amerikaanse marine heeft bij Honoloeloe een noodlanding moeten maken. De machine ontplofte," maar de acht-koppige bemanning heeft toch kans gezien zich in veiligheid te brengen. De rivier de Tomevaba in Ecua dor is gisteravond buiten haar oevers getreden en heeft de stad Cuneca overstroomd. Tien bruggen werden vernield en een (onbekend) aantal mensen, dat zich op de bruggen be vond is, waarschijnlijk omgekomen. Te Brussel is vanmorgen brand uitgebroken in het gebouw van het departement van justitie. De mate- rieële schade zou volgens de berich ten aanzienlijk zijn. MYSTERIE OP DE =S DUÜR GUY HAMILTON 54) „Welzo," zei Algy grimmig. „Win ter was dus tot zijn oude zonde ver vallen knoeierij en bedrog. Om die reden werd hij destijds door zijn com pagnon de straat op geschopt. Nu koos hij voor zijn smerige praktij ken een vrouw uit dat leek hem waarschijnlijk minder gevaarlijk!" „Lieve hemel, was 't daarbij maar gebleven!" antwoorde Doris benepen. ,,'k Was woedend over 't bedrog. Ten slotte nam 'k mijn twoseater en reed naar hem toe." Mortlake staarde 't meisje een moment sprakeloos aan. Toen riep hij uit: „Grote goedheid! U wilt toch nieit zeggen, dat u naar huis ging naar 't huis van zo'n ploert?" XVIIL Doris Conway boog toestemmend 't hoofd. „Uit 't briefje, dat hij me geschre ven had, wist ik, dat hy in een land huisje buiten Croydon woonde. Toen 'k er kwam, begon 't donker te wor den. Op mijn schellen werd geen ge hoor gegeven, 'k Ging weer in mijn wagen terug en bleef zitten waohten. Na een kwartier kwam Winter aan Hij scheen in 't geheel niet verwon derd, toen hij me zag; 't leek veel meer, alsof hij me verwacht had. En 'k kreeg den indruk, dat hij sterk had gedronken." „Zich vol laten lopen met whisky. Winter was altijd een brutale schoft, als hjj den nodigen drank naar bin nen had. En dat overkwam hem nog al eens.'' ,,'k Ging naar hem toe. 't Eerste, wat hij zei, was: je bent prachtig op tijd. Kom binnen." „De schurk!'' siste Algy tussen de tanden. „Had ik er maar bij kunnen zijn!" ,'Wees blij, dat 't niet 't geval was. U zou ook in al die ellende betrok ken geraakt zijn. Ik »k ging binnen. O, 't was krankzinnig van me 'k heb 't gauw genoeg leren inzien. Maar op dat ogenblik was 'k niet in staat, normaal te denken. Eén gedachte hield me aldoor bezig: dat Winter zich zou verantwoorden voor den schunnigen streek, dien hij uitgehaald had. We gingen de zitkamer binnen. Maalq't je makkelijk, zei .hij; doe net, of je thuis bent. Hij bood me iets te drinken aan; 'k negeerde zijn aanbod. Toen schonk hij zichzelf in. Den kor- °n tiid. dat wij praatten, heeft hii vier glazen pure whisky gedronken." Ditmaal zette Algy geen wacht voor zijn lippen; hij uitte een hart grondige verwensing aan 't adres van den doden Winter. ,,'t Was stil in huis," vervolgde 't meisje. Ze huiverde, toen zij aan dien avond terugdacht. „Zo stil als... als... een graf. In de hall hoorde 'k zo nu en dan 't hout van de lambrisering kraken, 'k Merkte voor 't eerst, wat een leven 't maken kan, als een mens ademhaalt. Winter stond tegenover me, met een arm op den schoorsteen mantel geleund. En hfj loerde hij loerde aan één stuk naar me. 'k Be gon vreselijk bang te worden. Dat was John Winter niet, dien 'k kende 't Drong eensklaps tot me door. 'k Wilde schreeuwen er kwam geen geluid over mijn lippen." Doris Con way zweeg. De stilte in de hut was vol spanning. Elk geluid van buiten drong tot hen door gol ven, die tegen 't schip klotsen; voet stappen van iemand over den corri dor. Ergens drensde een kind; een zware stem sprak en 't drenzen hield op. De kleine, zilveren wekkefklok op tafel tikte zó doordringend, dat een ogenblik in Mortlake de lust opkwam, 't ding op te pakken en in zee te gooien. Hij keek met strakken blik naar 't meisje dat 't hoofd ge bogen hield Toen naar de kleine re volver, die nog altijd voor hem lag. „Ga verder,"zei hij tenslotte. Zijn eigen stem klonk hem als die van een vreemde. 't Meisje haalde diep adem. „John Winter deed zelfs geen po ging om te ontkennen," zei ze hees. „Hij lachte er om, gaf alles toe. Toen ging hij tussen mij en de deur staan en zei me, dat ons onderhoud nog lang niet afgelopen was, en dat hij me nog een interessante trans actie had voor te stellen." Mortlake drukte de nagels zo fel in de palm van zijn handen, dat zijn gezicht even van pijn vertrok. „Hij was dronken. Ondanks mijn angst maakte hij mij woedend, 'k Lachte hem uit, zei hem, wat een schurk hij was, en dat 'k geen ogen blik langer bleef. Dat 'k zijn be drog zou aangeven. Toen hield Winter me een briefje voor; hij had een heel pakje er van in den bin nenzak van zijn vest. De envelop pen waren van 't zelfde soort, dat ik gebruik, 't Postpapier was ook eender, in den linker bovenhoek stonden ineengevlochten mijn ini tialen D. C. 't schrift leek op 't mij ne als de ene droppel water op den anderen. Ineens begreep 'k alles. Winter had van mij een brief ont vangen waarin 'k hem schreef over de betaling van dat paard, zodoende was hij in de gelegenheid geweest, mijn handschrift na te maken. Hij las me een van de brieven voor, toen 'k geweigerd had, zelf te lezen, 'k Had geschreven, alsof ik kranfkzinnitg verliefd op hem was. Een chéque van me ging er bij. De lust ontbrak me, den inhoud van de andere brie ven aan te horen; die éne had me al bijna onpasselijk gemaakt. En 't was allemaal een opeenstapeling van leugens. Toch kon hij me in een ellendige positie brengen, als de inhoud bekend werd. Natuurlijk kwam aan 't slot, wat *k verwacht had Winter bood me de brieven aan in ruil voor geld. Voor veel geld. Als 'k niet toehapte zij hij, had hij direct een koper: Maar hij wilde mij 't eerst aan bod laten ko men," „U had hem kalm zijn gang moe ten laten gaan," berispte Algy t meisje. „Ieder schriftexpert zou onmiddellijk 't bedrog aan de kaak gesteld hebben. Wanneer u Winter de tanden had laten zien, zou hij 't niet hebben gewaagd, met die brie ven voor den dag te komen.'' ,,'t' Oordeel van een buitenstaan der, mijnheer Mortlake. U had op dat ogenblik maar eens in mijn plaats moeten verkeren! Hoeveel mensen zouden die verklaring van een schriftexpert geloofd hebben, als eerst de schandaalpers er enige van gepubliceerd had? U weet, hoe de ene mens liefst 't ergste van den ander aanneemt, 't Zou een ontzetten de roddelpartij gegeven hebben de dochter van den bekenden pro fessor Conway zó krankzinnig ver liefd op een diep gezonken verach telijk sujet als John Winter, dat ze hem niet alleen achter naloopt zon der enigen vrouwelijken trots of gevoel van eigenwaarde, maar hem bovendien door 't zenden van che ques voor zich tracht te winnen! Neen; hoe kritiek de situatie op dat moment voor me was 'k beloofde mezelf plechtig, dat dat nooit gebeu ren zou! Er hebben heel wat jonge mannen gepoogd, werk van me te ma ken, in niet geringe mate tot me aan getrokken door 't vermogen, dat me eenmaal van vader te wachten zou staan fortuinzoekers, aan lager wal geraakte zoontjes van adelijk' famillies, vleiers, zwakkelingen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5