De Leidse Universiteit herdacht prof. mr. B. M. Telders Veren. „Het Kaasmerk" vierde gisteren het 30-jarig bestaan Sociaal Advies bureau voorzie-t in behoefte PASSIE-CONCERT! Het Leidse Roode Kruis vraagt meer mannelijke medewerkers DONDERDA 6 APRIL 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 5 Bronzen gedenkteken onthuld DRECIES VIJF JAAR GELEDEN is het vandaag, dat prof. m. B. M. Telders stierf in het concentratiekamp Bergen Belsen, nadat hij reeds op 18 December 1940 gevangen was genomen en ruim vier jaar in. verschillende concentratiekampen had doorgebracht. Daarmede be roofden de Duitse, bezetters de Leidse Universiteit niet al'leen van een man, die, 42 jaar oud, nog in de bloei van z'n leven was, maar ook een groot geleerde, waarvan de wetenschap nog veel mocht verwach ten. Het heeft niet zo mogen zijn; zijn optreden tegen het schrijnende onrecht, Nederland aangedaan, maakte hem in de ogen der Duitsers staatsgevaarlijk. Daarom werd deze jonge hoogleraar gevangen geno men en heeft hij die periode slechts met de dood kunnen afsluiten. Vijf jaar zijn inmiddels voorthjgegaan. De vijand werd verslagen en Nederland bevrijd. De roemrijke Leidse Universiteit opende weer haar poorten. Maar onder de velen, die niet terugkeerden, bevond zich prof Telders. Zijn naam -echter is blijven voortleven en wordt binnen en buiten de Alma Mater nog menigmaal gehoord. Om de gedachte aan deze eminente hoogleraar levendig te houden, werd besloten- in de Universiteit een gedenkteken op te richten, welke plechtigheid heden morgen in het groot-auditorium plaats vond.^ Om kwart over elf opende de rector magnificus, prof. dr. B. A. van Groningen de buitengewone plechtige zitting van de Senaat, met welkomstwoorden tot de vertegenwoordigers van H- M. de Koningin en van de ministers van O., K. en W. en Buitenlandse Zaken. Boven dien aan de ouders van prof. Telders, familieleden, vrienden en alle belangstellenden. Prof. Telders ten tijde van zijn ambtsaanvaarding in 1937. Prof. mr, R. P. Cleveringa sprak de herdenkings rede uit, waarin hij constateerde, dat vier en een half jaar na heropening van de Universiteit practisch geen enkele student zich Telders kan voorstellen met zijn rappe woorden en rake gedachten. Leden van de Senaat, die hem gekend hebben, vormen bereids een minderheid. Dit alles neemt niet weg, dat de verplichting blijft de doden niet te vergeten, ook al is hun aantal tijdens de oorlog zo groot, dat het schier onmogelijk wordt Men moet zich dan ook beperken tot zijn omgeving Daarom ook.past een roepteken in het klein audito rium. waarin Telders. helaas te kort, zijn lessen gaf en de studenten aan zich bond. Spr. weidde uit over de veelzijdige begaafdheid van prof. Telders, ook buiten de rechtswetenschap pen. Maar vooral als jurist heeft hij z'n sporen ver diend op het gebied van Volkenrecht. Zijn geschrif ten, zeer groot in aantal, gemeten naar zijn korte levensduur, getuigen daarvan, in het bijzonder zijn handboek over het Nederlands Octrooirecht- Wie dit alles overziet, verbaast zich. Vooral als pi.en weet hoe hij in gevangeschao doorwerkte met een stompje potlood en oude lucifers, om zijn tweede boek over f Octrooirecht gereed te krijgen. Deze beheerste en niet emotionele figuur is ge adeld met dë> nobelste brieven de dood ingegaan. Wa' de rrvchthehh^ met hem hebben voorgehad: de diepste vernedering is niet tot werkelijkheid gewor den. Hij. is er hoger door gestegen. Zijn innerlijke rust en kracht steunde andere gevangenen en mak kers, die anders reeds lang .bezweken zouden zijn Van ons ging heen een vooraanstaand jurist var ho?e begaafdheid, maar meer nog een zedelijk hoog staand man, wiens naam, werk, wezen en leerlingen zullen voortduren. ONTHULLING GEDENKTEKEN. Na deze treffende toespraak van mr. Cleveringa trad prof. van Groningen naar voi'en en onthulde he* gedenkteken, dat vooraan in het groot auditorium .was opgesteld. Zichtbaar werd een ronde bronzen plaquette, waarin het profiel van prof- Telders was Uitgedreven, waaronder een bronzen plaat, met het volgende opschrift: BENJAMIN MARIUS TELDERS Geboren 19 Maart 1903 buitengewoon hooglecraar in het Volkenrecht te Lei den 1931 gewoon hoogleeraar in het Volkenrecht en dc inleiding tot de Rechts- wetenschan 1937 Op 18 December 1940 door de Duitsers gearresteerd wegens activiteit tegen het onrecht door hen ge pleegd Draagt zijn opsluiting in de gevangenis te Scheveningen en de con centratiekampen te Buehenwald, Vught, Sachsenhausen en Bergen Belsen in on afgebroken geestkracht en is daar een steun voor en redder van vele medede- vangenen Sterft in het vernietigings kamp Bergen Belsen op 6 April 1945. MILES PRAESIDn LIBERVriS De heer W. N^jhoff. uitgever van de geschriften van prof- Telders, sprak als vriend en waarschuwde de jongere generatie de overledene niet alleen als ge leerde, maar vooral ook als méns te gedenken. Hij was een brillant causeur, scherp criticus, liefhebber 'ikvt&iyïm IjÊT «ctfi'"'tuhtv*|7 fQ: V?; f fi< if'Htr, ,t In 4 4'yti ffèVf p.-Mnt g fi !M. ij V /.f- «Mi i I»»! 1» kf» bft'l 'Iifj' y tl "lütfl i «drmét 'jaf i.- yjóAfirü-tWj - .-kaesk/;; \i:> aanmerking komende personeels leden een pensioenfonds in het le ven te roepen, met gelijktijdige op heffing van het indertijd gevormde spaarfonds. Woorden van grote waardering richtte'spr. vervolgens tot de heren J. de Geus, C. Ouwersloot, H. C. Kuyl, A. Gijzenij en J. Zwaan, die allen van de oprichting af het be drijf in voorbeeldige trouw en ijver hebben gediend. Als blijvend aan denken aan deze dag bood spr. al deze jubilarissen een gedenkbord aan. Ir. van Balen Walter, die hierop wederom het woord nam, huldigde vervolgens in een enthousiast speechje de heren G. Nobel, A. van Wijnen en ir. D. C. de Waal, die de ze dag allen het feit mochten her denken, dat zij zich voor 30 jaar mede met de leiding van de. vereni ging- zagen belast, welke woorden hij vergezeld deed gaan van de aan bieding van enkele boekwerken. Dr. ir. P. N. Boekei, die hierna de gelukwensen van de regering en mede namens de directie van de Landbouw overbracht, gaf als zijn mening te kennen, dat de vereni ging er met grote moeite en vin dingrijkheid in was geslaagd om de meest ideale oplossing te vinden voor de vervaardiging van een alle partijen bevredigend kaasmerk, door de aanwending waarvan de Ned. kaasindustrie in hoge mate is gediend en waardoor onze naam als zuivelexporterend land is gered. Zeer in het bijzonder prees spr. de eendrachtige samenwerking en het prettige contact, dat de vereniging met tal van lichamen weet te be waren en waardoor het mogelijk is, dat eventueel voorkomende moei lijkheden worden opgelost. In gelijke geest voerden vervol gens nog het woord de burgemees- de voorzitter van de Commis sie van Toezicht, mr. J. J. Winter- mans, en enkele vertegenwoordi gers van Kaascontrole-stations. Nadat de voorzitter een woord van hartelijke dank voor de deze middag toegezwaaide lof had ge sproken, bleef men nog geruime tijd in genoeglijke stemming bijeen. K.AJB.-REISCLUB VERGADERDE Zomerprogramma besproken Woensdagavond hield de Reisclub van de K.A.B. haar vergadering, ter bespreking van het a.s. zomerseizoen. Voorzitter J. Schoon opende met ge bed en sprak een kort woord van welkom. De voorzitter van de K.A.B. de heer v. Oijen was verhinderd. Diverse plannen werden gemaakt en ,a] spoedig was men besloten een tour te maken naar Arnhem en om geving en wel met 2 bussen. Hierna volgde een uiteenzetting over de Passiespelen te Tegelen. Hieraan kunnen deelnemen alle leden van de K.A.B. dus ook zij, die geen lid zijn van de reisclub. Voor de Passiespelen te Tegelen kan men zich melden, voor 1 Mei bij onderstaande adressen, waar natuur- van schone kunsten, vooral moderne schilderkunst, hartstochtelijk beoefenaar van muziek en een toege wijd "vriend. Nadat een klein muziek-ensemfole stemmige muziek ten gehore gebracht had, traden verschillende afge vaardigden naar voren en legden kransen aan de voet .van het gedenkteken. Namens H. M. de Ko ningin werd een krans gelegd door Haar vertegen woordiger, opperstalmeester iBischoff van Heems- kerek. Voorts kransen van het College van Curatoren, de Senaat, de hoogleraren der Juridische Faculteit, het Collegium van het L.S.C.. de V.V.S.L., de studen ten van de Juridische Faculteit en het Volkenrech telijk Dispuut Telders- Even na het middaguur sloot de rector magnificus deze plechtige bijeenkomst. In dienst van de Ned. Kaasindustrie W J A.REN DE OORLOGSOMSTANDIGHEDEN oorzaak, dat het zilveren jubileum var de Vereniging „Hetr Kaasmerk", wier uitgebreide ge bouwencomplex aan de Roomburgerweg op 9 Juli 1927 volledig in ge bruik kc n worden genomen, indertijd niet kon worden herdacht, de vie ring van het zesde lustrum vormde voor bestuur en directie voldoende aanleiding om dii belangrijke feit gistermiddag tijdens een in „De Doe len" aan het Rapenburg gehouden bijeenkomst feestelijk te herdenken. Dat daarbij nic-t a-leen vele vertegenwoordigers uit de Nederlandse Zui velindustrie, doch ook de regering door het zenden van haar afgevaar digde, dr. ir. P N Boekei, directeur van het Zuivelwezen, blijk van haar belangstelling gaf. moet het bestuur tot grote voldoening hebben ge stemd >nder de vele aanwezigen, die de met vele prachtige bloemstuk ken versierde zaal van „De Doelen" vulden, merkten wij voorts op de burgemeester "an Leiden, jhr. mr F H. Kinschot, de directeur van het Rijkszuivelstation. dr. C. I. Kruisheer, mr. J. J. Wintermans,voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer Krediet als vertegenwoordiger van de F N. Z., ix Menrath van de V.V.Z.M., de heer Streefland van de Bond van Kaasproducenten en verder afgevaardigden van de diverse Kaascontrólestations in Nederland. R. G. de With, die de vereniging tot 1948 als directeur in voorbeeldige trouw en plichtsbetrachting heeft gediend. Ook aan het overlijden van de administrateur, de heer Van Duin, wijdde de heer Nobel een waarde rend woord, alsook aan de in 1937 overleden voorzitter, de heer J. G. Hibma. Wat aan de oprichting vooraf S"ng. Personeel kreeg Pensioenfonds Zij allen werden door de voor zitter van de Vereniging „Het Kaasmerk," de heer G. Nobel, har telijk welkom geheten, in aanslui ting waarop deze er zijn vreugde over uitsprak, dat ook het perso neel, dat zoveel tot de groei en bloei van de vereniging heeft bij gedragen, deze middag aanwezig was. In het bijzonder richtte spre ker nog een woord van hartelijk welkom tot de bedrijfsleider, de heer Van Alphen, die als geen an der van het begin af de ontwikke ling van het bedrijf heeft medege maakt Terwijl zich hierop allen van hun zitplaats hadden verheven, herdacht de heer Nobel in een sympathiek woord het verscheiden van de heer, Hierna hield de vice-voorzitter, ir. B. C. van Balen Walter, directeur van het Friese Station, een toe spraak over hetgeen aan de oprich ting van de Vereniging „Het Kaas merk" is vooraf gegaan. In een tijd, dat de kaascontróle en het kaas merk voor velen geen levend be grip waren en de onvolprezen Hol landse en Friese kaas nog uitslui tend op de boerderij werd vervaar digd, kwam de Holl. Mij van Land bouw, toen bleek, dat men allengs tot de fabriekmatige kaasbereiding was overgegaan, waarbij men zelfs zover ging om b.v Goudse kaas van volledig afgeroomde melk te fabri- ceren, met het initiatief tot het in het leven roepen van een interpro vinciale commissie, die o.a. had ha te gaan welke maatregelen zouden kunnen leiden tot het tegengaan van een oneerlijke concurrentie en het op peil houden van de kwali teit. Van de aanvang af heeftde Maatschappij het opgenomen vooi* de boerenproducenten, waarbij vooral het particulier initiatief sterk op de voorgrond werd gescho ven. Ofschoon dit initiatief de Frie se kaasbereiders aanvankelijk te ver ging, is men in later jaren, me de dank zij het oprichten van en kele kaascontrólestations, toch de weg van de kaascontróle en de in voering van het kaasmerk opge gaan.' Vervolgens weidde ir. van Balen Walter uit over de verschillende proeven, welke met diverse kaas- merken zijn genomen en de onder handelingen, welke uiteindelijk hebben geleid tot de oprichting van de Vereniging „Het Kaasmerk." Aanvankelijk ondergebracht in- de bedi'ijfsruimte van A. W. Sijthoffs Uitg. Mij, werd de fabriek in 1927 overgebracht naar de Roomburger- weg. In aansluiting op deze uiteenzet ting heeft de directeur, ir. J. Drie sen. er op gewezen, dat kaascon trole en kaasmerk er mede toe heb ben bijgedragen, dat de Hollandse kaas in het buitenland een goede reputatie geniet. Pensioenregeling voor personeel. Onder luide instemming der aan wezigen deelde de voorzitter, de heer Nobel, hierna mede, dat het bestuur besloten had ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan der vereniging voor alle daarvoor in lijk ook nieuwe leden zeer welkom zijn: De heer J. Schoon, Levendaal 121.De heer P. Speel, Da Costastraat 73. Mevr. Does Trompstraat 52. De heer C. Goddijn 3 Octoberstraat 51A. Het Sociaal Adviesbureau te Lei den, dat een vraagbaak is geworden in .vele sociale en daarmee samen hangende kwesties, zoals arbeidsge schillen, ouderdomsvoorzieningen re classering, huisvesting, samenwoning, enz. enz., heeft in de jaren 1948 en 1949 kunnen constateren, dat de aan vankelijk gekoesterde vrees, minder werkzaamheden .te zullen hebben, geen werkelijkheid is geworden. Men blijkt dus niet van mening te zijn, dat zijn werkzaamheden een onder deel waren geworden van de afdeling Overbruggingssteun van de Dienst voor Sociale Zaken. Het tegendeel is waar. In beide ja- ren mocht het bureau zich in een stij gende belangstelling verheugen, voor al omdat het publie'k met deze instel ling op de hoogte is. In 1948 werden 653 adviezen ver strekt; in 1949 zelfs 887. Uit de gespe cificeerde gevallen is duidelijk op te maken, om welke redenen men naar dit bureau gaat. In 1948 waren er 83 gevallen voor h-uisvesttng en samen woning, 93 verzekeringen, pensioen, kinderbijslag e. d., 64 arbeidsgeschil len ontslag, loon-vordering e. d. In 19 aren er 123 gevallen van verze- kc e.d., 90 arbeidsgeschillen, 88 ge\ an voor finantiële hulp, 87 reke ning huur, water, gas en licht en, op merkelijk, 131 gevallen over prijzen. Het Sociaal Adviesbureau, geves tigd in het pand Levendaal 1 te Lei den, staat onder een Raad van Ad vies, waarvan wethouder St. Men ken het voorzitterschap bekleedt. Voor de R. Katholieken heeft de heer J. Polman zitting, terwijl de heer H. Simonis de middenstandsbonden ver tegenwoordigt. Regelmatig contact wordt onder houden met de diverse sociale in stellingen, alhoewel de leidster van het bureau, mej E. van Haarlem, kampt met gebrek aan een admini stratieve kracht, aldus het verslag over 1948 en 1949, dat dezer dagen verscheen. Het aanstellen van een maatschappelijk werkster zou aan beveling verdienen. Het bureau is op iedere werkdag geopend van 9 tot 12 en 2 tot 4 uur, behalve Zaterdagmiddag. Bovendien Donderdagavond van 7 tot 8 uur. „DE GOLFBREKERS" Diploma-zwemmen op 20 April Donderdag 20 April 's avonds van half zeven tot half acht is er gelegen heid voor jongens en meisjes het A en B diploma te behalen. De eisen voor het A-diploma zijn: Het laatste van de reeks Passie- concerten voor het Paasfeest van dit jaar werd gegeven door het R.K. Alma Materkoor onder leiding van Willem Mizeé, waarbij het Toonkunstorkest onder Geirnaert medewerkte ën Rector Sondaal de verbindende tekst zeide. De eerst genoemde concertgeefster, de R.K. Zangvereniging „Alma Mater", opende met J. S. Bach uit wiens „Motet nó. 1" gekozen was „Jesu Meine Freude", „Gute Nacht" en „Unter deinen Schirmen". Alma Mater is een klein maar uitmun tend zingend koor, bovendien ter dege getraind door een kunstzinni ge muzikale leidsman. Vooral „Gu te Nacht", dat sterk herinnert aan het. „So ist mein Jesus denn gefan- gen" uit de Matthëus Passion, ont plooide een fraaie samenzang met transparante stemvoering. De beide Bachchoralen uit de Matthëus Pas sion voldeden ons minder, met alle respect voor Mizée's inzichten vin den wij zijn opvatting hierin te ly risch, de articulatie niet klaar ge noeg en de zegging kan meer teke ning hebben. De toonvorming was zeer welluidend. Inmiddels hoorden wij van Henk Geirnaert en het or kest de Abdelazer Suite voor strijk orkest van Purcell, die mooie ge zonde muziek schreef; natuurlijk en warm aangevoeld en zeer expres sief. De uitvoering stond op peil. Het ensemble werkt zich kranig omhoog, waarvoor lof aan de diri gent toekomt. Rector Sondaal gaf de verbindende tekst sober en waardig. Eerst een korte inleiding, gericht op juister begrip, dan de woorden: Het Lied van de Wijn gaard naar de Profeet Isaïas en van dë dichters van het schoonste, dat zij schreven: „De Vrouwen van de Kruisweg" van Bernard Verhoeven, en later „Kruis van den Heer" van Guido Gezelle. De belangrijke mooie symphónia van Joh. Christian Bach, waarbij men heel even aan Mozart denkt, werd boeiend ver klankt. Mooi deed het de fluit „Ave Verum" en „Adoramus Te" van Mozart leverde een beschaafd, stijlvol zingen. Ter afwisseling Co- relli's „Concerto grosso no VIII" een harmonisch en melodisch nobel en sprekend orkestwerk, met een fraai langzaam deel. Het concertino gespeeld door de heer Rozen daal le viool, mevrouw Duyvendijk-van Noort, 2e viool en de heer van Ham, cello, 't Is voor de viool uitmuntend geschreven. De drie concerterende instrumenten met de le viool als aanvoerders ga ven een voorbeeldige samenwer king, waarbij het Tutti een slag vaardig en welluidend geheel vorm de. Van het koor genoten wij van Brahms' „O bone Jesu" voor vrou wenkoor en van Bruckner, „Vexilla Regis",, als al zijn werk diep reli gieus overtuigd en energiek. Mu ziek, naar Mizeé's hart en die hem vertrouwd is. een genot om te be luisteren. In samenwerking met het orkest werd besloten met twee de; len uit „de Veertien Stonden" van Hendrik Andriessen. Een ernstige en bekoorlijk werk van de componist, voor de stem geschapen, muzikaal in de begeleiding, met eerbied voor tekst, maat en rhythme. De koren kregen een waardige, maar ook meeslepende uitvoering, en 't or kest vond het muzikale zingen naar z'n gading en begeleidde met alge hele toewijding, en heel mooi. In al le stilte heeft men 't vele goede en mooie beluisterd, waarna men in alle stilte is heengegaan. J. Kortmann. GEM. AANKONDIGING SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat op Vrijdag 7 April a.s. de gemeente-secretarie en de buraux der gemeentelijke diensten en be drijven de gehele dag voor het pu bliek gesloten zullen zijn. Het Bureau van de Burgerlijke Stand zal die dag voor het doen van aangiften van geboorten en overlij den geopend zijn van 's morgens 9 tot 10 uur; het Stedelijk Museum „De Lakenhal" zal geopend zijn van 13 tot 16 uur. SCHOUW VAN WEGEN, LANEN, ENZ. Bui-gemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemene ken nis, dat te beginnen op 14 April 1950 krachtens het bepaalde bij ar tikel 17 der verordening van 6 Juli 1899 (Gemeenteblad no. 15), laat stelijk gewijzigd bij verordening van 9 Juli 1928 (Gemeenteblad No. 22) op wegen, lanen, straten, enz. en wateringen en sloten, schouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, plei nen, hofjes, stegen, sloppen of poor ten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behorende brug gen en andere kunstwerken, voor zover die bijzonder eigendom zijn, en zonder verhindering door of van wege rechthebbenden voor het pu bliek verkeer openstaan, alsmede over alle wateringen en sloten en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe be horende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en dergelijke wer ken, voor zover die bijzonder eigen dom zijn. INZAMELING HUISVUIL. Op de Goede Vrijdag en de Twee de Paasdag zal geen huisvuil wor den ingezameld. Men gelieve op deze dagen geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil vuit die percelen, welke gewoonlijk op Vrij dag worden bediend, zal nu plaats vinden op Dinsdag 11 April e.k. en uit die percelen, welke gewoonlijk op Maandag worden bediend op Don derdag 13 April e.k. De Directeur van de Gem. Reinigings- en Ontmettings- dienst. 75 m. borstzwemmen, direct gevolgd door 50 m. rugslag met de handen op de heupen. 1 minuut watertrappen met de wijsvingers boven water. De eisen voor het B-diploma zijn: 50 m. gekleed zwemmen met de schoolslag. Hiex-na in badpak' 100 m. schoolslag, gevolgd door 25 m. rug slag met handen op de heupen en 25 m. rugslag met armen gekruist over de borst, 1 minuut watertrap pen, waarvan de laatste 25 seconden met de handen boven water. De kleding is de normale onder en bovenkleding, kousen en schoenen De kosten bedragen 50 cent per diploma, te betalen bij aanmelding. Jongens en meisjes, die willen deel nemen kunnen zich opgeven tijdens de zwemuren. Oefengelegenheid voor gekleed zwemmen Dinsdag voor de jongens en Donderdag voor de meis jes. De diploma's worden uitgereikt op de feestelijke jaarvergadering, die op Zaterdag 22 April gehouden wordt N.B. Zij, die lid wensen te worden van bovengenoemde ver. (zowel niet- zwemmers als geoefenden) kunnen inlichtingen bekomen aan de inrich ting Dinsdags van 6-7 u. en Donder dags van half zeven tot half negen, of telefonisch via No. 21907. „Nodig hebben we vooral jonge mannen tussen 18 en 50 jaar, die zich aan het mooie Roode Kruis werk willen geven. Want de aanmel ding van jongeren is na de oorlog verminderd. Wil het Roode Kruis zijn Transport-collonne in Leiden op peil houden, wat kwantiteit betreft, dan moet het aantal van 25 tot 50 man worden uitgebreid". Tot deze conclusie kwam gister avond dr. H. P. Veldhuyzen, toen hij in het Acad Ziekenhuis een korte toespraak hield, op de propaganda- avond van het Roode Kruis, afd. Leiden. Een groot aantal belangstellenden had geluisterd naar zijn uiteenzet ting over enige werkzaamheden van het Roode Kruis, waarvan vooral de transport-colonne belangrijk is. Het Roode Kruis is niet alleen meer de hulp biedende in het strijdgewoel, doch verricht overal zijn taak, waar hulp nodig is. Bij grote rampen is het Roode Kruis onmisbaar, vooral omdat de Transport-colonne in staat is de ge wonden snel te vervoeren naar plaat sen, waar medisch ehulp verleend kan worden. Om het gehele werk goed te kun nen verrichten, achtte spr. enige punten noodzakelijk, le. Uniforme ring. Allen moeten snel in hun rang en functie te herkennen zijn. 2e. De opleiding moet o.a. ook corps-trai ning bevatten, .zodat de medewer kers goed op elkaar zijn ingesteld. 3e. Er moet dicipline zijn. Niet in de ongunstige betekenis, zoals men dat woord soms gebruikt, doch om in tijd van rampen de nodige orde te kun nen handhaven. 4e. Paraatheid blijft een vereiste. Een ramp komt steeds onverwacht. Men móet dus blijven oefenen. Dr. Veldhuvzen wiidcle ook uit over de taak van dames bij het Roode Kruis, voornamelijk als helpster in de colonnes, in de'opleiding, waar toe ook verpleging is inbegrpen. Zo wel mannen als vrouwen dus, die Nederlands staatsburger zijn en hun verplichtingen t.o.v. hun medemens begrijpen^ kunner bij het Roode Kruis terecht, om hun vrije tijd aan een prachtige taak te geven. De geest in het Leidse corps is zeer goed. Dat is niet geregeld van hogerhand, doch gegroeid uit de goede samenwerking en onderlinge verstandhouding. Filmprogramma. De commandant van het Roode Kruiskorps te Leiden hield deze le zing temidden van een filmpro gramma, waarvan de aanwezigen eerst zagen een korte film over de rampoefening aan de Haagweg te Leiden in 1947. Zonder bepaald in structief te zijn, was dit een aardig filmpje, om de bekende gezichten en plekjes die men zag. De feestelijke uitgaansdag, die de ouden van dagen, zieken en invali den van Leeuwarden het vorig jaar hebben meegemaakt, met een boot tocht over de meren, was een be wijs. dat het Roode Kruis ook in deze richting werkt. Via een filmpje za gen we hoe alle deelnemrs(sters) ge noten van deze uitzonderlijke dag in hun vaak eentonig bestaan en hoe vlot het Roode Kruis dit alles geor ganiseerd had. De derde film, „Paraat", gaf in en kele close-ups de veelzijdige taak van het Roode Kruis weer. Inte ressant waren ook de opnamen over de Bloedtransfusiedienst, zowel wat het afnemen als het toedienen, het conserveren en het toedienen in de vorm van plasma betreft. Tenslotte werd een film vertoond over Roode Kruis-oefeningen in Lim burg, met welke rolprent deze in slaande propaganda-avond werd be sloten.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2