Ste ftzidóeSoii/Ya/nt De achtergrond der gebeurtenissen De militaire opstand op Celebes Van Zeeland belast met kabinetsformatie Straatgevecht te Parijs Directeur: C. RL v. HA3IERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDA 6 APRIL 1950 41ste JAARGANG No. 11948 Om West-Borneo en Oost-lndonesië papengracht 32, Tel. 20015, Adra. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mud., 4.50 p. kwart Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE GEHEIMENIS VAN HET KRUIS Fulget Crucis Mysterium. (Uit de hymne Vexilla Regis). Koningshymne zal men de bete kenis van Goede Vrijdag niet kun nen schetsen: Fulget Crucis myste rium! De geheimenis van het Krui§ schittert in verblindende glans! Won derlijk! De Kerk kleedt zich morgen in het zwart, in stille, stomgeslagen rouw om de dood van de Bruidegom. De hele liturgie wordt gekenmerkt door de ontroerend soberheid, die de uitdrukking van diepe droefheid is. Er is een Moeder, die het zevenvou dige zwaard in haar hart ontving. En toch, door deze rouw, deze droef heid heen straalt mysterieus de on doofbare glans van het Kruisgeheim. En terwijl wij troostend de gebe nedijde Moeder vergezellen op haar zware gang naar Golgotha, licht er in ons hart iets op van de onsterfe lijke heerlijkheid, die hier bevochten werd. Want „het Leven doorstond de dood en heeft door zijn dood het le ven Voorgebracht". GOD, Die het Leven is, doorstond de dood. De Zoon van God, Die mens ge worden is, wilde niet alleen de licha melijke dood ondergaan, die door de zonde in de wereld kwam. Hij wilde drinken van die dode lijke verlatenheid, dat" innerlijk ver scheurd zijn, dat losgescheurd zijn van God, dat door de zonde wordt teweeg gebracht. Zelf zonder zonde wilde Hij aller zonden dragen, wilde Hij de kelk drinken tot het laatste toe, om de poorten van hef Leven, de toegang tot de grondeloze zaligheid open te stellen voor alle eeuwen. „Mijn God, Mijn God, waarom hebt Ge Mij ver laten", bad Hij op het Kruis. 1 de dorst, meer dan de vergui zing, de verpletterende vernedering, was dit de bron van Zijn Lijden. De doodsnood van de zonde! Wij, verdwaasde mensen, storten ons roekeloos in die doodsnood, die af grond van het niets, zonder zelfs maar te vermoeden, hoe wereld- en hemelschokkend de catastrophe is, waarmee ons bestaan bedreigd wordt. Alleen Jezus, de Zoon van Gód, was in staat, de afgrond van de zon de, de afgrond van de vernietiging te peilen. Onverschrokken heeft Hij de lip pen aan de beker der bitterheid ge zet en haar geledigd tot de bodem toe. Meer dan wij het ooit zouden kun nen, wilde Hij het als het ware tast baar ervaren, wilde Hij het proeven, dat de zonde lijden is. Hij nam het op zich. Hij aanvaardde het voor de mens heid, voor ons. En toen Hij de kelk geledigd had, toen de hartverscheurende verlaten heid door Hem heen was gegaan, kon Hij zijn levens-mis besluiten met een plechtig „Ite Missa est". „Het is vol bracht", kon Hij naar waarheid ge tuigen en dan, vol vervoerende te derheid: ..Vader, in Uw handen be veel Ik Mijn geest". Hij boog het hoofd en stierf., SINDSDIEN is de wereld verlost! Daarom mag de Kerk morgen door alle droefheid heen met waar achtige begeestering zingen: „De ge heimenis van 'het Kruis schittert met onVerwelkbare glans". De arrestatie van sultan Hamid J^E ARRESTATIE van sultan Hamid H te Djakarta heeft zoals te verwachten was groot opzien gebaard. Hoewel het communiqué van de R.I.S.-regering zegt, dat de arrestatie reeds lange tijd was over wogen, is de arrestatie zelf toch met grote haast uitgevoerd. De sultan zou Woensdagmorgen naar Pontianak vertrekken en om .3. uur des nachts werd hij gearresteerd. Het was een volkomen verrassing voor de sultan. Zijn vrouw en kinderen wonen op het ogenblik nog in Wasse naar, doch waren van plan naar Djakarta te vertrekken, zodra de nieuwe residentie van de sultan aldaar zou zijn ingericht. GEEN VRIEND VAN DJOKJA. Volgens de parlementaire redac teur van het „Nieuws van de Dag" weigert men in kringen, die sultan Hamid II van Pontianak goed ken nen, te geloven, dat deze op goede gronden is gearresteerd. Men wijst er op, dat sultan Hamid. die in het holst van de nacht in zijn paviljoen van Hotel des Indes van het bed werd gelicht, reeds enige tijd te Djakarta verblijf hield omdat de ver binding met .Pontianak per schip of vliegtuig telkens „toevallig" moeilijkheden jpleverde. In deze „verkeersmoeilijkheden" ziet men machinaties om de sultan weg te houden van West-Borneo, waar de volgende week verkiezingen worden gehouden. Reeds eerder, toen de sultan het aanbodvan een portefeuille in het RIS-kabinet afwees omdat hij meen de, deze functie niet met het sulta naat te kunnen verenigen, vloog pre mier Moh. Hatta naar Pontianak om hem over te halen, aldaar dan een gemachtigde aan te stellen en toch mee te gaan naar Djakarta. De sul tan stemde toe maar, zo meent men, dit was niet anders dan een manoeu vre om de sultan Weg te lokken. De beschuldiging, dat hij Westerling ge holpen zou hebben, wordt als een nieuw ultimatief middel beschouwd om hem onschadelijk te maken. Goede Week in Jeruzalem VERZETSMONUMENT VOOR HAR DERWIJK 5 Mei a.s. zal in het plantsoen te Harderwijk, dat uitziet op het IJselmeer, een bijna 4 meter hoog monument, door de beeldhou wer N. A. van der Kreek te Bus- sem uit Frankse kalksteen vervaar digd, worden onthuld. In het monument wordt de dank baarheid en het medeleven met de slachtoffers van het verzet uitge beeld. In tedere toegewijde hou ding troost een jonge vrouw een ge troffen verzetsman. On het voetstuk staat: Voor hen die hun leven ga ven voor ónze vrijheid. 19401945. Op palmzondag is te Jeruzalem weer van de Olijfberg n-aar de oude stad de traditionele processie gehou den waaraan door zes duizend men sen werd deel genomen, terwijl naar schatting 15000 mensen de processie gadesloegen. In de komende d.a?en worden bij na düjzend buitenlandse bedevaart gangers verwacht, onder wie groe pen uit Amerika, Frankrijk. Italië, de Philippiinen en Egypte. Het vo rig jaar was het aantal pelgrims slechts gering. Tijdens de Goede Week vindt een aantal plechtigheden plaats welke hun hoogteount zullen vinden in de plechtige Hoogmis, welke op Zon dagmorgen in de basiliek van het H. Graf zal worden opgedragen. Vrijdag zal langs de nauwe straten van het oude Jeruzalem de kruisweg processie gehouden worden, ter na gedachtenis van bet lijden en de kruisiging van Christus. Vandaag, op Witte Donderdlag, wordt de voetwassing herdacht. Don derdagmiddag zou naar in de bedoe ling ligt, een katholieke bedevaart gehouden^ worden naar het Heilig Cenakel in het Israëlische gedeelte van Jeruzalem, ofschoon nog niet be kend is, wie de grenzen tussen hét Arabische en Israëlische gedeelte van Jeruzalem mogen overschrijden. Het Heilig Cenakel was de zaal van het Laatste Avondmaal. De martelaren van de Spaanse burgeroorlog In het Santuario Nacional de La Gran Promesa te ValLadolid zal een gedenksteen worden onthuld met de namen van de Sr>aanse geestelijken, die gedurenden de burgeroorlog als martelaren van hun geloof werden vermoord. Alhoewel men tot nog toe niet over alle gegevens beschikt, is bekend, dat 12 bisschoppen en meer dan 7.000 priesters, religieuzen en seminaris ten gedurende de burgeroorlog hun leven lieten. Onder voorzitterschap van de aartsbisschop van Valladolid zullen deze maand plechtige kerk diensten ter herdenking van deze martelaren worden gehouden. GENEZING IN LOURDES De voorzitter van de medische commissie van onderzoek te Lour- •des heeft medegedeeld, dat in de jaren 1947 en 1948 elf genezingen zijn geconstateerd, die niet op na tuurlijke wijze verklaarbaar zijn. ZIJ WILDE NIET VAN HAAR MAN SCHEIDEN. Frau Wilma Schappe, die ver schillende functies bekleedt in de communistische partijorganisatie van de „Ortsgruppe" Dusseldorp, heeft aanzegging ontvangen, dat zij met ingang van 1 April uit al hgar ambten is ontzet De reden tot dit plotselinge ontslag is haar weige ring, een scheidingsklacht tegen haar echtgenoot in te dienen. De ze, de vroegere hoofdredacteur van het communistische partijblad „Das Freie Volk" is enige tijd geleden, zoals wij destijds hebben bericht, onder de beschuldiging van „Titoïs- me" uit de „K.D.P." geroyeerd. Sindsdien eiste de communistische partijleiding van Frau Schappe, dat zij haar .huwelijk moest laten ont binden. Haar persoonlijke zuiver heid in de communistische partij- doctrien is overigens door niemand in twijfel getrokken. DE -Sultan Hamid heeft vroeger zijn wantrouwen tegenover Djokja nim mer onder stoelen of banken gesto ken. In 1947, toen hij met de heer Soekawati in Den Haag vertoefde, :ei hij daar op een persconferentie: .Liever dood dan onder het regime van Djokja". Het wórdt wel opmer kelijk geacht, dat men zo iemand dan overhaalt om een ministerspost in het kabinet te aanvaarden. Ook in regeringskringen, té Den Haag meent men daarom, dat achter deze zaak veel meer zal "biijken te zitten dan men bij een oppervlakkige lezing der berichten zou denken. De arrestatie van de sultan heeft een bijzonder onaangename indruk ge maakt. Sultan Hamid, die in Nederland werd opgevoed, is 37 jaar oud. Hij was adjudant van H.M. de Konin gin en generaal-majoor in het KNIL, uit welke functies hem juist dezer dagen eervol ontslag was verleend. Als Nede.rlands officier werd hij ge vangen genomen door de Japanners, die zijn vader de toenmalige sultan, onthoofden, evenals alle mannelijke leden van zijn familie. Hamid aan- vaaïdde toen het sultanaat, hpewel hij afstand gedaan had van alle rech ten. Men wantrouwt de T.N.I. soldaten lE OPSTAND van een aantal Indonesische K.N.I.L.-militairen te Ma kassar is een onderdeel van het verzet van de Negara Oost-lndone sië tegen de pogingen van Djokja om ook deze Negara te overrompelen. Zulk een overrompelingspoging zag men in het zenden van T.N.I.-troe- pen naar Makassar, die gisteren per schip arriveerden ondanks de waar schuwingen van de Indonesische autoriteiten aldaar, die voor onlusten vreesden. De opstandige beweging ontstond voordat de T.N.I.-troepen aan land waren gegaan. In verband met de onlusten zijn de T.N.I.-troe pen niet ontscheept. De opstandige troepen, die de voor naamste plaatsen van de hoofdstad Makassar hebben bezet, staan onder commando van de 26-jarige kapitein Abdoel Aziz, een vroegere KNIL- sergeant. die in «en proclamatie heeft gezegd, dat de actie gevoerd wordt met Indonesische manschappen, die zich hebben losgemaakt uit het KNIL-verband en ..als vrije strijders optrekken voor het behoud van de deelstaat Oost-lndonesië. Volgens A.P. heeft kapitein Aziz de commandant van het troepen- detachement. dat zich aan boord van de beide KPM-scheoen bevindt, een ultimatum gezonden, ziin manschao- nen niet aan land te brengen om btoedvergieten te voorkomen. De 26-jarige Aziz werd od Celebes eeboren. Hij werd in Engeland en Colombo met Westerling opgeleid als parachutist. Aziz werd in September 1945 als narachutist in Sumatra gedropt. Hij bevond zich in hetze1 f de vliegtuie al* Westerling, maar behoorde niet bij het peloton van Westerling£ In 1947 werd hij officier in het Nederlandse leger en de vorige week werd hij met zijn compagnie bii het Indonesische federale leger ingelijfd Hij legde er de nadruk op, dat ziin actie niets te maken had met Wester ling. Inmiddels heeft de Oostindonesi- sche regering bekend gemaakt, dat de toestand rustig is. Anak Agoeng. mi nister van binnenlandse zaken in Djakarta en oud-minister-president van Oost-lndonesië, bevindt zich op het ogenblik in Oost-lndonesië. Hy is de meest invloedrijke figuur in de deelstaat en waarschijnlijk zal hij als bemiddelaar optreden in de kwestie. AZIZ MOET ZICH VERANTWOORDEN. Het kabinet van de R.I.S, is heden morgen te Djakarta bijeengekomen ter bespreking van de situatie in Oost-lndonesië. Een speciaal vliegtuig van de R.I.S. is naar Makassar vertrokken om de minister-president van Oost-Indone- sië. Diapari. een van de kabinetsle den. overste Mokoginta en kapitein Abdoel Aziz naar Djakarta te ver voeren. Een woordvoerder van de regering van de R.I.S. heeft tegenover Aneta verklaard, dat Abdoel Aziz vogelvrij zal worden verklaard, indien hij geen gevolg geeft aan de órder om zich te Djakarta te verantwoorden voor de actie. Ook zijn volgelingen zullen, in dien zij niet naar de barakken terug keren. buiten dn wet worden gesteld aldus de Woordvoerder. Hét Oost-Indonesische kabinet van dr. Diaoari heeft gisteren zijn ontslag aanvrage ingediend, die echter door de president is afgewezen. Het kabi net vroeg om ontslag, omdat de Indo nesische federale regering te Djakar ta zijn waarschuwing, dat er moeilijk heden zouden komen, indien federale troepen te Makassar landden, in de wind had geslagen. Dr. Hatta. minister-president van de R.I.S.heeft dr. Diapari telefonisch verzekerd, dat er geen troepen zul len landen, voordat de toestand op- Vermoedelijk een regering van uitsluitend katholieken ^A HET FALEN van Devèze is niet Eyskens, zoals verwacht werd, be- last met de formatie van een ni euw Belgisch kabinet, maar Paul van Zeeland, een Katholiek evenals Eyskens. Ook Paul van Zeeland is een vurig voorstander van terugkee r van koning Leopold. Waarschijn lijk zal hij een regering vormen v an uitsluitend Katholieken, daar het moeilijk is aan te nemen, dat hij erin slagen zal enige liberalen in zijn regering op te nemen. Dat prins-regent Karei de opdracht tot het vormen van een regering aan Paul van Zeeland heeft ver leend in plaats van, zoals algemeen werd verwacht, aan Gaston Eys kens, heeft veel verwondering ge wekt. Een homogeen katholieke rege ring kan met medewerking van en kele koningsgezinde Vlaamse libe ralen in beide kamers van het par lement een meerderheid krijgen. Dan kan de wet op het regentschap worden opgeheven, waarna de ko ning zal terugkeren. Demonstranten slaags met de politie Een door communisten geleide menigte heeft gisteren voor het ge bouw van de „Figaro" aan de Champs Elysées te Parijs een de monstratie gehouden tegen het uit geven van de memoires van Otto Skorzeny, de kolonel van de S.S., die in 1944 Mussolini bevrijdde. De demonstranten wierpen met stenen en tafeltjes en stoelen van café's naar de politie, die zich voor het gebouw had opgesteld. De poli tie deed daarop een charge, zonder gummiknuppel echter. Toen de d/ monstranten deze charge weerston den kwamen de gummiknuppels voor de dag en ontwikkelde zich een ware veldslag. De monstransen rukten de politie mannen de gummiknuppels uit han den en gebruikten deze tegen de po litie zelf. Langzamerhand vormden zich twee „fronten" en de demon stranten werden langzaam terugge dreven. Zij grepen hierbij alles wat binnen hun bereik kwam, onder meer de deuren van een bioscoop, en slingerden dit naar de gelederen der politie. De politie zuiverde de weg over een afstand van enkele honderden meters en wierp barricades op. Twee uur na het uitbreken der ongeregeldheden was alles weder rustig. Een officier van politie verklaar de tegenover Reuter, dat een vijftig tal politiemannen gewond was „van wie sommigen ernstig" Zeventig demonstranten werden eearresteerd, de meesten waren on der de twintig. Eén der gearresteer den bleek het communistische oarle- mentslid mevrouw Maria Claude Vaillant-Couturier te zijn. ROUWADVERTENTIES IN ROEMENIë. Het ministerie van Binnenlandse Zaken van Roemenië heeft aan de dagbladen verboden nog langer overlijdensadvertenties op te ne men. De laatste jaren publiceerde het grootste Roemeense dagblad „Universul'' dagelijks twee tot drie kolommen met dergelijke aankon digingen. Vele van deze adverten ties vielen op door de aankondiging „plotselinge dood", hetgeen, even als tijdens de bezettingstijd in Ne derland, teveel zou kunnen wijzen op gevallen van zelfmoord of op slachtoffers van het regiem. Een veerboot zonk 50 DODEN OOSTDUITSE REGERING „GAAT OVER LIJKEN" Het anatomische instituut van de tot de Sovjet-Duitse staat Thü- ringen behorende universiteit Jena heeft blijkbaar met een ernstige te kort aan lijken voor de anatomische lessen te kampen. Teneinde hierin te voorzien heeft het betrokken depar tement van de Thüringse „Landes- regieruntg", in casu de „Hauptab- teilung Gesundheitswesen" van het ministerie van Arbeid en Sociale Zaken een missive tot de hoofden der gemeentebesturen de burgemeesters en de „Landrate" gericht. Deze ge zagdragers dienen er voor te zorgen, dat het stoffelijk overschot van over leden verpleegden in de tehuizen voor ouden van dagen, daklozen en soortgelijke gestichten onmiddelijk na de ambtelijke constatering van hun dood naar de „Anatomie" te Jena worden opgestuurd. Een uitzon dering mag slechts worden gemaakt, indien eventuële familieleden z% bereid verklaren, de oferledenen op hun eigen kosten te laten begraven Deze volksdemocratisch-materia- listisehe lijkenschennis wordt echter zelfs sommige communiste te gortig. Tot hun tolk maakt zich het orgaan der S. E. D. te Weimar, de „Abend- pos" die od deze zonderlinge oeka- se als volgt reageert: „Zo maar zon der meer over de verpleegden van deze tehuizen te willen beschikken, indien hun familieleden financiëel niet bij machte zijn voor hun begra fenis te zorgen, is inderdaad een beetje al te dol". Het rode orgaan steld de vraag, of de „Hauptabeilung Gesundheitswesen" de betrokkenen heus het recht op een fatsoenlijke begrafenis wil ontzeggen, indien hun familieleden hierop prijs stellen, het zij om redenen van sentimentele of van aèsthetische, van principiële of ook van godsdienstige aard. WESTERLING KOMT NOG NIET VRIJ Westerling, wiens straf voor het illegaal binnenkomen in Sineapore morgen geëindigd is. is tot 40 da- gën eenzame opsluiting veroordeeld wegens de bekende aanval op zijn "celgenoot. Deze straf valt evenwel, volgens bericht uit Singapore samen met zijn veroordeling wegens het op on wettige wijze binnenkomen van Sin gapore. Dit betekent, dat de beide straffen, waartoe Westerling weH veroordeeld, morgen zijn afgelop Van betrouwbare zijde wordt te Singapore vernomen, dat kapitein Westerling niettemin in hechtenis zal worden gehouden, zulks onder vigeur van het in Februari tegen Rem uitgevaardigde bevel tot in hechtenisneming. Westerling moet nu wachten, wélke stappen de Brit se autoriteiten te Singapore zullen nemen in verband met hét tegen "herrf uitgevaardigde bevel tot uit- uitwijzing Op de Douro de rivier die langs de Portugese havenplaats Oporto stroomt, is een veerboot gezonken. Vele mensen zijn verdronken. De eerste ramingen spreken van vijftig slachtoffers. Een Duits gerechtshof heeft vroegere Nazi-premier van Bruns- wijk en gewezen S.S.-generaal Die trich Klagges tot levenslange dwangarbeid veroordeeld „wegens het veroorzaken van de dood van tenminste 15 anti-fascisten, het lasten van slechte behandeling van politieke gevangenen en vervolgong op grond van rasverschillen". Toen het vonnis uitgesproken werd, lachte het publiek. Een van aanwezigen kon men horen roepen „Het is onbelangrijk, de tijden zul len spoedig veranderen". Klagges speelde als minister van binnenlandse zaken van Brunswiik een belangrijke rol bij de naturali satie van de Oostenrijker Adolf Hit- De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede. dat de minister van Jus titie, mr. Th. R. J. Wijers. op medisch advies gedurende enige maanden rust zal moeten houden. Het wordt wenselijk geacht, dat hij zich ook daarna niet meer blootstelt aan de spanningen en vermoeienissen, aan het ministerambt verbonden. Hij is voornemens, na de behandeling van dc begroting van Justitie in de Eer ste Kamer en van het wetsontwerp op de Economische Delicten in de Tweede Kamer aan H.M. de Konin gin ontslag uit zijn functie 'te ver zoeken. 184 EXTRA TREINEN MET PASEN ln verband met de te verwachten reizigersdrukte voor, tijdens en na de Paasdagen hebben de Ned. Spoorwegen op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, Maandag en Dinsdag samen 184 extra-treinen ingelegd. Van de dienstregelingen kan men kennis nemen op de stations. NARCISSEN IN VOLLE BLOEI. De narcissen staan thans in volle bloei, de crocussen zijn verdwenen. Hier en daar bloeien er veldjes tu- lipa's (een speciaal soort zeer kort- stelige tulpen). Als er zonnig weer komt, zullen de hyacinthen spoedig gaan kleuren. Rondom Noordwijk staan reeds enkele veldjes vroege haycinthen. Ook op de Keukenhof, waar 'zij beschermd hebben gestaan tegen de koude wind van de laatste week, komen de hyacinthen al uit. Terder bloeien ook daar de Narcis sen en de Tulipa's. Evenals vooraf gaande jaren organiseert VVV Hille- gom ook dit jaar weer rondvaarten door de bloeiende bollenvelden. Ko-ï'ie.itje... En zy schreeuwden opnieuw: Krui- dg Hem!" Pilatus zei hun: „Wat heeft Hij dan voor kwaad gedaan?" Maar zij schreeuwden nog luider: „Kruisig Hem!".

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1