S)e CaidóeSou/fcct/nf Sultan Hamid afgezet en gearresteerd SULTAN HAMID AFGEZET IN DE NACHT VAN HET VERRAAD Beschuldigd van verstandhouding met Westerling De stakingen Indonesië in Gevechten te Makassar uitgebroken Goede resultaten van Unie-conferentie Devèze gaf opdracht terug Prononce WOENSDAG 5 APRIL 1951 41ste JAARGANG No. 11947 Jirecteur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" (en daarmee het federalisme) ,Japengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 035 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. "kwart. Franco p. p. 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 „In qua nocte tradebatur In de nacht, waarin Hij verraden werd". I Cor. XI, 23. Witte Donderdag. Door 't ernstige paars heen van de Passietijd sche mert plotseling 't blijde wit van een feestgebeuren en het bruisende, orgel wordt hooggestemd begeleid door het machtige gonzen van de klokken en de zilveren muziek van de altaar schellen. Maar na het Gloria valt het orgel stil en verstomt het klokken- koor en wij beseffen, dat er een schaduw over het feest gevallen is. Want er is spijts alles een feest morgen, een innigheid, een godde lijke vertedering de zachte verruk king van een onuitsprekelijke Liefde Maar deze heerlijkheid, deze zui vere koestering staat tegen de ach tergrond van de duisternis. Want over het licht van de Liefde heen valt de sinistere schaduw van de verrader en terwijl de Meester het brood breekt en het verbijsterende Sacrament onthult van Zijn Lichaam en Bloed, is Judas op weg naar de tempelwacht. die straks de schen- nende handen zal slaan aan de Men senzoon. Witte Donderdag is daar om bovenal dag van de tegenstelling Dag van het verraad (ons verraad!), maar ver daarboven uit dag van de Liefde. £*eseffen wij, kleine mensen die we zijn wel iets van deze Liefde? God wil tot ons komen, wordt spijs en drank voor ons, wordt voedsel „ten eeuwigen leven", maar wij hebben genoeg aan onze zaken, onze beuzelarijen, onze benepen ge noegens. Een hemel staat ons te wachten en ziet, wij zullen het wel met de aarde doen, niet eens de aarde in haar grootheid, haar heer lijk perspectief, haar tomeloos ge weld, maar een honneponnig aarde- tje, burgerlijk-netjes, met geboende gangen en spionnetjes aan de ra men en een polis van de levens verzekering. En misschien hebben we welbe wust de kant van Judas gekozen. Een burgerlijke Judas natuur lijk, keurig gesoigneerd, behoor lijk gekleed en opgemaakt, maar geniepig-pervers, huichelachtig een rondwandelende afzichtelijke leu gen, het gepleisterde graf dat inner lijk vol verrotting is. ^iet ook tegenover ons staat de Zoon van God en no digt ons tot het festijn van Zijn Liefde. Wij kunnen het uitdrukken in het diepe, veelzeggende woord „tegenwoordigheid*, Ja, goddellijke tegenwoordigheid, zo allesomvat tend, dat de grenzen van tijd en ruimte vervagen en wij ons ver plaatst wanen in de eeuwigheid. De eeuwigheid van God, de eeuwigheid van de Liefde. De niet te peilen afgrond van allesdoor dringende zaligheid. gullen wij gaan, zullen wij de moed hebben te naderen tot deze zui verheid? Ja, gaan wij in drommen, maar met een vermorzeld hart, met de verbeten wil, het voortaan anders te doen. Want het is het Jaar van de grote terugkeer en de grote vergiffenis. Dit werd gegeven voor allen. Voor allen is er barmhartigheid, vergif fenis, een veilige vluchthaven, een rust, een troost, een zekerheid: aan Jezus' Goddelijk Hart! DR HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. KARDINAAL MINDSZENTY. Een bericht uit buitenlandse bron als zou kardinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije, in zijn ge vangenis zijn gestorven, wordt in goedingelichte kringen van het Va- ticaan bevestigd noch ontkend. Men merkt op, dat de H. Stoel se dert geruime tijd niets meer over de prelaat heeft vernomen. Men is onlangs van Hongaarse vluchtelin gen te weten gekomen, dat de ge zondheidstoestand van de kardinaal zeer veel te wensen over liet. MAO EN R.I.S. ERKENNEN ELKAAR. .Chinese communistische volks republiek wil diplomatieke betrek kingen aanknopen met de R.I.S., zo werd gisteren door premier Hatta in een kabinetszitting meegedeeld. De regering van de R.i.S. heeft zich nu eveneens bereid verklaard tot het uitwisselen van diplomatieke missies ZUID-AFRIKA BOUWT EEN VLOOT OP In Zuid-Afrika is men begonnen een vloot op te bou wen, die uit koopvaardij- en oor logsschepen zal bestaan. De eerste torpedojager voor de oorlogsvloot is juist bij de Britse regering aange kocht. Met de handelsvloot, die on der leiding staat van de in de oor log bekend geworden leider der bombardementen op Europa, Har- ris Bomber, is men al iets verder fevorderd. Verschcide schepen va ren reeds op Amerika, terwijl het eerste schip dat op West-Europa zal varen, de „Constantia" nog deze maand in Rotterdam wordt ver wacht. De „Constantia"' voor het vertrek naar Europa in de Tafelbaai. Op de achtergrond de Tafelberg. Ook enige Nederlanders gearresteerd r\E REGERING VAN DE R.I.S. heeft zich tot haar leedwezen ge- noodzaakt gezien, sultan Hamid van Pontianak in verband met de zaak-Westerling te arresteren en van zijn functie te ontheffen", aldus wordt in een officieel communiqué bekend gemaakt. In het communiqué wordt uiteengezet, dat reeds terstond na het uitbre ken van de actie-Westerling te Bandung het vermoeden rees, dat de actie beraamd werd met medeweten en zelfs met goedkeuring van een der kabinetsleden. Deze gedachte achtte de regering dermate absurd, dat /ij aanvankelijk daaraan geen geloof kon hechten. De bewijzen, die tijdens de verdere verhoren der gearresteerden aan he licht kwamen, toonden echter aan, dat Hamid niet alleen betrokken was bij de actie, maar ook metterdaad leiding gaf, aldus het communique beroep op alle burgers van Indone sië, deze regeringsmaatregel rustig en kalm op te nemen". Tegelijk met minister Hamid wer den nog enige personen gearresteerd, onder wie mr. Tilenrus Kruythoff, die leider was van de West-Borneose delegatie ter R.T.C. Een woordvoer der van de militaire gouverneur heeft voorts Aneta meegedeeld, dat de adjudant van de sultan, kapitein van der Meiden, die toevallig bij de arrestatie aanwezig was. hedennacht werd meegenomen, doch intussen weer vrijgelaten. De arrestanten zijn hoofdzakelijk Nederlanders, aldus de woordvoerder, die er aan toevoegde, dat in het totaal vijf tot zeven per sonen behalve Hamid zijn gearres teerd. EEN VER-GAANDE STAP In de afgelopen nacht om drie uur werd sultan Hamid gearresteerd in zijn paviljoen „Hotel des Indes" coor de politie van de Negara in sa menwerking met de militaire poli tie. Dinsdagavond om negen uur was het besluit tot ontslag als kabinets lid door president Sukarno onder tekend. „Lang heeft de regering ge aarzeld alvorens tot deze zeer ver gaande stap over te gaan", aldus de verklarng over de arrestatie, „doch het belang van de terugkeer van de normale toestand van rust en orde voor het algeheel welzijn van het volk gaf hierbij de doorslag. De re gering van de R.I.S. doet thans een „Willem Ruys'' vertrekt in elk geval De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd heeft bekend gemaakt, dat de Willem Ruys vandaag eventueel zonder lading uit Tandjong Priok, waar op het ogenblik de scheep vaart tengevolge van stakingen stil ligt, zal vertrekken. Alles wordt in het werk gesteld om de passagiers aan boord te krijgen. Over de staking in de haven van Tandjong Priok kan nog het vol gende worden gemeld: De staking begon Maandagoch tend bij het Trioveer. De arbeiders eisten onmiddellijke inwilliging van hun looneisen, waarover reeds enige tijd geleden tussen de vereniging van werkgevers en de verenigde vakvereniging met medewerking van de arbeidsinspectie was onder handeld. Deze eisen houden o.a. in een loonsverhoging van 20 tot 100 procent en een 35-urige werkweek. Onmiddellijk sloeg de staking over naar andere scheepvaartbedrijven De export ondervindt van de sta king uiteraard directe gevolgen De meeste scheepvaartmaatschap pijen nemen een afwachtende hou ding aan. Gisteren zijn onder auspiciën van het ministerie van arbeid bespre kingen tussen de werkgevers en de arbeiders begonnen. RITMAN VRIJGELATEN. De heer Ritman, die, zoals be kend, te Djakarta gearresteerd werd in verband met de kwestie- Westerling, is heden vrijgelaten. Woensdagochtend zijn te Makas sar om ongeveer half zes 's morgens plaatselijke tijd militaire acties be gonnen. De acties begonnen in het kampement van de kortgeleden naar de strijdkrachten van de V.S.I. over gegane compagnie van het voorma lige K.N.I.L. „Abdoel Aziz" aan de Verlengde Klapperlaan, waar o.a. militaire politie en troepen van de R.I.S. zijn gelegen. Er is gedurende korte tijd een vuurgevecht geleverd, waarbij een klein aantal doden is gevallen. De „Abdoel Aziz"-compagnie bezette enkele ministeries, het gebouw, waar dc radio-omroep is ondergebracht, en het hoofdkwartier van de „Apris" Een andere groep van de voorma lige K.N.I.L.-compagnie trok naar de woning van de territoriale „Apris"- commandant in Oost-Indonesië Mo le inta, die, tezamen met vier andere officieren, werd medegenomen naar Ministers keerden tevreden terug pER K.L.M. Constellation „Maastricht" zijn gisteren uit Djakarta de ministers Van Maarseveen en Lieftinck van de Unie-conferen tie in Nederland teruggekeerd. De ministers toonden zich zeer tevreden over de resultaten van de conferentie. Minister Van Maarseveen formuleerde dit met te zeggen: „Wij hebben gedacht, dat deze eerste conferentie een tasten en zoe ken zou worden naar de wegen, die moeten worden bewandeld. In te genstelling hiermede heeft zij zeer belangrijke resultaten opgeleverd. De belangrijkste besluiten liggen op financieel-economisch terrein. Het is verheugend, sprak minis ter Lieftinck, dat de Indonesische regering begrip toonde voor de grenzen van het Nederlandse ver mogen tot hulp en voor het Neder landse betalingsprobleem. De lening is gekoppeld aan het betalings- en handelsaccoord. Zij heeft een ge zond en zakelijk karakter en is een hervatting van het voor Nederland zo gunstige deviezendriehoeksver- keer. De regeling der pensioenen was zeer moeilijk. Beide partijen hebben het eigen standpunt gehandhaafd Intussen is eerlijk gestreefd naar een redelijke oplossing waarbij er van uit is gegaan,, dat de gepen- sionneerden niet de dupe mochten worden. De gevolgen van de recen te monetaire maatregelen in Indo nesië waren eveneens onderwerp van bespreking. De Indonesische re gering heeft zich daarbij bereid verklaard zekere „hardheden" voor bepaalde groepen van particulieren te verzachten. De besteding van de 200 millioen gulden, die Indonesië zal lenen, zal geheel aan de regering van de R.I.S. worden overgelaten. Ten dele zal zij worden gebruikt om ver plichtingen te voldoen, ten dele voor aankopen hier te lande. Minister Van Maarseveen deelde nog mede, dat weldra de benoeming van de leden van het Unie-hof ge schieden zal. De eerste bijeenkomst van dit Hof zal in Mei zijn De da tum van de volgende Unie-confe rentie, die in Nederland wordt ge houden, is nog niet bepaald Deze conferentie zal evenwel in het na jaar worden gehouden. Verwacht wordt een katholieke regering DE ALGEMENE VERWACHTINGdat een katholiek opdracht zal krijgen een homogeen CVP-ka binet in België te vormen, werd versterkt, toen gisteravond bekend werd dat prins-regent Karei de premier van de demissionnaire Bel gische regering, Gaston Eyskens, bij zich had ontboden om hem te raad plegen, zonder hem nochtans een opdracht te verstrekken. Devèze, die gister uit Pregny is teruggekeerd, had zijn opdracht te ruggegeven toen hem bij koning L eopold was gebleken, dat de vorst niet bereid was zijn standpunt te wijzigen. Politieke waarnemers verwach ten nu, dat Eyskens opnieuw tot; kabinetsformateur zal worden be noemd. Hij zou dan allereerst wil len trachten een kabinet te vor men uit katholieken en pro-Leo- poldistische liberalen. Zou hem dit echter op korte terj mijn niet gelukken en uitlatin gen uit het liberale kamp wijzen er op, dat men verwacht dat ook de pro-Leopoldistische liberalen trouw zullen blijven aan de partij-politiek om geen verantwoordelijkheid voor een niet-nationale oplossing te ne men dan zou hij een homogeen- katholieke regering willen vormen. De Schrijver, een der prominen te figuren uit de CVP, gaf gister avond te verstaan, dat Kamer en Senaat reeds de volgende week ieder afzonderlijk over de vertrou wenskwestie in de nieuwe regering zullen stemmen. De daaropvolgen de weck zouden de beide Huizen gezamenlijk vergaderen om over de opheffing van het regentschap te stemmen. Inmiddels hebben enige liberale Kamerleden verklaard, ook een uitsluitend katholieke regering te zullen steunen. Na afloop van zijn onderhoud met prins-regent Karei heeft Eyskens nog een onder houd gehad met prof. Pirenne, de secretaris van koning Leopold. het inmiddels eveneens bezette hoofdkwartier van de „Apris" aan het Freylingsplein. Reuter meldt, dat aan de actie door verscheidene honderden Oost- Indonesische troepen werd deelge nomen. Behalve de territoriale Apris"-commandant zijn 140 ahdere officieren en manschappen gevan gen genomen. Aneta meldt nog, dat door de dienst legercontacten van het Neder landse leger te Djakarta het volgen de communiqué is uitgegeven: „Te Makassar zijn ongeregeldhe den uitgebroken. Van de zijde van het commando der Nederlandse strijd krachten is al het mogelijke gedaan om te voorkomen, dat de onder Ne derlandse leiding staande troepen in de ongeregeldheden zijn of worden betrokken". K.N.LL. BUITEN DE ACTIE. H«t is intussen duidelijk gewor den, dat het K.N.I.L. geheel buiten de actie staat, hoewel de uniformen van de actievoerders en het gebruik van weaponcarriers aanvankelijk een andere indruk gaven. De actievoe renden droegen merendeels rood witte mouwbanden, doch hadden overigens een andere uitrusting. De kampementen van het K N.I.L. zijn uiteraard onder strenge bewaking gesteld. De Nederlandse troepen - commandant stond volkomen ver rast tegenover het gebeurde. De voor Oost-Indonesië bestemde Apris-troepen, die bestaan uit voor malige leden van de T.N.I., worden heden in Makassar verwacht. Zij zijn uit Djakarta vertrokken met de schepen „Bontekoe" en „Waikelo" van de K.P.M. en varen via Sura- bqja. Intussen seint de correspondent van Aneta te Makassar, dat 700 In donesische leden van het K.N.I.L. aldaar een motie hebben aangeno men, waarin gezegd wordt, dat men niet instemde met de komst van ;oormalige T.N.I.-eenheden naar Makassar, voordat het personeel van het K.N.I.L. is overgegaan naar het leger van de R.I.S. De motie drong aan op overgang van de resterende K N.I.L.-troepen te Makassar te ver lengen en als datum daarvoor vast te stellen 10 April. Inmiddels werd door een K.N.I.L.-groep bij de rege ring van de R.I.S. er op aangedron gen, voorlopig geen voormalige le den van de T.N.I. naar Oost-Indonesië te zenden. Voorts werd de Oost-In- donesisöhe regering verzocht stap pen te ondernemen, waardoor de komst van T.N.I.-leden wordt te gengegaan. DE ACHTERGROND DER ACTIES In de loop van de ochtend heeft kapitein Abdulaziz van de Apris een proclamatie uitgegeven, welke de hedenochtend te Makassar ge voerde acties verduidelijkt. In deze proclamatie wordt gezegd, dat de actie gevoerd werd met Indonesi sche manschappen, die zich hebben losgemaakt van het KNIL verband en „als vrije strijders optrekken voor het behoud van de Negara In donesia Timur". De proclamatie werd bekend gemaakt via de radio van dë R.I.S., studio Makassar, welke bezet is door de staatspolitie en mede bewaakt wordt door man schappen van de Aziz-troepen. De tekst van de proclamatie luidt: „Ka pitein Abdulaziz van het Aprisleger verklaart namens de onder hem strijdende militairen, voor zover nog niet door de regering van de R.I.S. in het Aprisleger opgenomen, dat zij door de omstandigheden ge dwongen, uit eigen beweging he den, vijf April, 1 uur voormiddag zich hebben losgemaakt van het KNIL-verband en als vrije strijders optrekken voor het behoud van de Negara Indonesia Timur". Inmiddels melden de correspon denten van Aneta, dat er in ver schillende plaatsen van Oost-Indo- nesie demonstraties, zowel vóór als tegen het voortbestaan van Oost- Indonesië aan de orde van de dag zijn, o.a. in de plaatsen Maros Pangkadjene en Djonala. Te Toele- hoe op Ambon werd een grote de monstratie voor het behqud van c^e Negara gehouden. NEDERLANDS TOCH ONMISBAAR. De Indonesische minister van on derwijs, Hanifah, heeft verklaard, dat de Nederlandse taal nog niet kan worden gemist op de onderwijsinstel lingen in de V.S.I. Gebleken is, dat de Indonesische studenten de Engelse taal niet kunnen volgen cn ander zijds beheersen de onderwijskrachten het Indonesisch niet voldoende. De minister wees er op, dat de Ne derlandse leerkrachten goedkoper zjjn dan andere buitenlandse en dat het peil van deze leerkrachten kwa litatief zeer hoog kan worden ge noemd. Hoewel de Nederlandse taal als verplicht leervak is afgeschaft op de lagére scholen, wordt ze gehand haafd op de Mulo-scholen en de in richtingen voor middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs. MET DE SKI-LIFT OMHOOG Net Koninklijk gezin, dat de vacan- tie in het prachtige Franse winter- oord Val d'Isère doorbrengt, maakt dagelijks ski-tochten in de bergen. Van boven naar beneden: H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernihard en H.K.H. prinses Irene laten zich met de ski-lift omhoog trekken. Leuke wollen Damestruitjes 19.75 J. VERDUYN BREESTR. 65 TEL. 21800 LEIOEN CEVERSSTR. 41 TEL. 23917 0EGSTGEEST Ko-Weitje... Opnieuw vroeg Hem de hogepries- .er: „Zijt Gij de Christus, de Zoon van de Gezegende?" Jezus sprak: „Ik ben het!"

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1