De tragedie van een Pools leger Bouwvakarbeiders moeten werken op 1 en 5 Mei De sanering in de Bloembollencultuur kwam weer aan de orde Kostprijs melk moet omlaag DINSDAG 4 APRIL 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA J Qenvtaal Clnd&iA aevteCt aan kun totyeuatCen Zij streden voor een land, waarheen zij niet konden terugkeren r\E TRAGEDIE van het tweede Poolse lergercorps, welke een afspie- geling is van het droevig lot, dat het ongelukkige Polen heeft getroffen, is onder de brede massa slechts weinig bekend. Generaal An ders, de aanvoerder van dit legercorps, heeft de lotgevallen ervan be schreven zijn moeizame oprichting,: zijn glorierijke wapenfeiten en tenslotte zijn ballingschap en langzaam wegsmelten. „Het is een epos", zegt Harold Macmillan in zijn inlei ding tot het boek en hij vergelijkt het met de 'tocht van de Grieken on der Xenophon. Na zovele eeuwen kent nog iedere gymnasiast de „Anabasis", maar ook dit Poolse verhaal van fierheid en soldatenmoed is waard te blijven voortleven als een hulde voor het Poolse volk en een aanklacht tegen degenen, die het overweldigden en uitroeiden. DE DUITSE OVERVAL. De herinnering aan het losbarsten van het Duitse geweld, nu iets meer dan 10 jaar geleden op 1 Septem ber 1939 is nog vers genoeg. Men weet, hoe de zware laarzen var Hit- 1' 3 soldaten op die herfstmorgen Polen binnen marcheerden, hoe de D-'itse vliegtuigformaties hoog in de lucht over de Poolse grenzen vlo gen tot diep in het hart van het on gelukkige land. De dapper zich ver werende Poolse soldaten waren niet opgewassen tegen de Duitse pantser divisies, die meedogenloos in hun gelederen boorden en elk verdedi- gingsstelsel desorganiseerden. Reeds waren de Duitse troepen tot War schau doorgestoten, toen Sovjet- Rusland de genade-slag aan de Pool se weerstand gaf. door onverwacht zijn troepen over de grens te bren gen en het zwaar strijdende Poolse leger in de rug aan te vallen Als hyena's wierpen de Sovjettroepen zich op de weerloze achterhoede der Tolen en sloten de Poolse legioenen, die wanhopig trachtten ie ontsnap pen, in een genadeloze klem. Ook generaal Anders poogde met zijn mannen naar het Zuiden te ontsnap pen, doch hij werd krijgsgevangen gemaakt en opgesloten in de beruch te Sovjet-gevangenissen en concen tratiekampen. VAN VIJANDEN TOT BONDGENOTEN. Daarmee zou het verhaal uit ge weest zijn, want weinigen weten te ontkomen aan Russische gevangen schap, indien Hitiers zelfoverschat ting hem niet in oorlog met Sovjet- Rusland had gebracht. Van vijanden werden de Polen nu opeens de bondgenoten der Sovjets en omdat Moskou er om de een of andere reden heil in zag om ook Poolse soldaten aan zijn front te en men herinnert zich, hoe de Russen aanvankelijk werden e- ruggedreven werd generaal An ders in de zomer van 1941 vrij ge laten en kreeg hij verlof een Pools leger te organiseren. De kampen gingen open. aarzelend en onwillig, en verzwakte, broodmagere, kreu pele Poolse soldaten kwamen te voorschijn, de schamele resten van het zwaar gehavende Poolse leger. De meeste gevangenen keerden nim mer terug; zij lagen reeds in de mas- s f:aven van Katyn en elders en waarschijnlijk zal niemand ooit we ten, waar zij gebleven zijn. Maar de Poolse mannen, die nog leefden en de gelegenheid kregen, schaarden zich van lieverlede om generaal An ders, die bovenmenselijke pogingen aanwendde om ze buiten de Russi sche grenzen te krijgen. Want het was hem duidelijk, dat het de Rus sen er niet om te doen was, een sterk Pools leger te krijgen, doch Dm de Polen te laten opgaan in d^ Russische formaties. Dank zij diplomatiek ingrijpen van buiten af, slaagde generaal An- den erin, de menselijke wrakken van zijn „leger" naar Perzië te doen evacuëren, waar zij onder Brits toe zicht zich konden herstellen. Het was in de zomer van 1942, dat 115.000 Poolse soldaten Perzië bin nentrokken, gelukkig dat zij uit het DE GROOTSTE HELICOPTER TER WERELD De grootste helicopter ter wereld, de ZH-17 van Howard Hughes, heeft te Culver City (Cali- fornië) voor de eerste maal een proeftocht gemaakt. Deze helicopter, - de „vliegende kraan" genaamd heeft I .ai?den van andere geallieerde vlieg- twee turbine straalmotoren, en kan tm6en °P hun grondgebied. Zodoen- een kleine tank in vlucht meevoeren, Sovjet-paradijs waren ontsnapt „Op grond van wat er later gebeur de, zegt generaal Anders, ben ik er van overtuigd, dat, hadden wij Rus land in 1942 niet verlaten, wij dat later nooit meer zouden hebben kunnen doen en dat de Poolse sol daten in mijn leger naar de con centratiekampen teruggevoerd zou den zijn," EEN HERBOREN LEGER. Toen de Poolse soldaten in Perzië en daarna in het Midden-Oosten zich voldoende hadden hersteld, goed uitgerust en geoefend waren, werden zij onder Brits opper com mando ingeschakeld in de strijd, welke inmiddels naar Italië was overgebracht. In Januari 1944 wa ren de Amerikaanse troepen vast gelopen in Cassino en het was aan dit front, dat het tweede Poolse le gercorps onder generaal Anders werd ingezet. Monte Cassino was een Duitse sleutel-positie en de te genstand was daar bijzonder hard nekkig. De slag om Monte Cassino zal in de geschiedenis bekend blij ven als één van de bloedigste en hardnekkigste episodes uit de twee de wereldoorlog en het aandeel, dat de Polen daarin hebben gehad, zal altijd hun roem en glorie blijven. Helaas is bij deze gevechten ook het beroemde klooster der Benedictij nen verwoest, hetgeen een sluier heeft geworpen over de triomf der geallieerde wapenen. Generaal Anders beschrijft het verloop van de strijd uitvoerig en vanzelfsprekend met grote kennis van zaken, omdat hij de leider van dez krijgsverrichtingen is geweest. Ook in de krijgsoperaties tegen An- cona speelde het tweede Poolse le gercorps een grote en beslissende rol. Geestdriftig waren dan ook de dankbetuigingen, welke de Polen van alle geallieerde politieke en mi litaire leiders mochten ontvangen zij hadden zich een roemruchte naam verworven en mochten reke nen op een erkenning van de offers, welke zij in het belang van het gro te ideaal hadden gebracht Het zou evenwel geheel anders lopen. DE SCHANDE VAN TEHERAN. Inmiddels had de conferentie van Teheran plaats gevonden en op de ze conferentie hadden Churchill en evelt erin toegestemd zon der hun Poolse bondgenoot te raad plegen dat de Oostelijke helft van Polen door de Russen zou wor den geannexeerd. De „schande van Teheran" zet generaal Anders als kop boven dit hoofdstuk. Nog was Je maat niet vol, want toen de Rus sische legers, de Duitsers voor zich uit drijvend, Warschau naderden, brak op aanstoken van de Russen een opstand uit in de stad tegen de Duitse bezetting, met het doel de stad des te spoediger in handen van de bevrijders te spelen. Het Poolse ondergrondse leger was sterk en durfde dit stoute stukje aan. De Op stand brak uit op 1 Augustus 1944 en werd volgehouden tot 2 October In die tussentijd stak het Russische leger, dat vlak voor Warschau lag, geen hand uit, om de Polen te hulp te komen Het zag kalm toe, hoe de Duitse bommenwerpers de stad tot één grote puinhoop maakten Sovjets deden niets, hoewel zij over voldoende troepen en voldoehde materiaal beschikten om de Duit sers terug te drijven, zodra hun dat beliefde. Zelfs weigerden zjj hun toestemming te verlenen voor het de, schrijft generaal Anders, kwam het einde van Warschau, zoals het noodzakelijkerwijze komen moest, en zoals de Russen het hebben wil den. ZIJ WEIGERDEN TERUG TE KEREN. Bij de capitulatie van Duitsland vonden de Polen hun vaderland voor de helft in handen van de Sovjets en voor de andere helft onder een regering, welke aan Moskou onder worpen was Daar stonden de solda ten van generaal Anders, ter sterk te van circa 112.000 man, in Italië en zij weigerden naar Polen terug te keren. Zij kenden de Russen te goed en zij zagen hoe duizenden Poolse vluchtelingen het land had den verlaten om in Duitsland en Frankrijk een goed heenkomen te zoeken. Naar Polen terugkeren konden zij niet en wilden zij niet; maar wat moest men met dit Poolse leger aan vangen? Men heeft het laten- wegsmelten en het aan zijn lot overgelaten. Churchill zei er in het Lagerhuis van: „Het lot van Polen schijnt één eindeloze tragedie. En wij, die, slecht voorbereid als we waren, de oorlog ingingen te zijnen behoeve, zien met droefenis het bevreemdend resultaat van onze pogingen Nooit zullen wij hun moed en krijgs mansbekwaamheid vergeten, zo nauw verbonden aan onze eigen roemrijke daden in Tobroek. in Cas sino en Arnhem." Het grootste deel der Poolse man schappen is naar Engeland getrok ken. En wat is nu het einde? Generaal Anders besluit: „Voor de andere geallieerde volkeren ein digde de oorlog in 1945 met een overwinning Maar niet voor Polen Wij leven nu in verwachting van het laatste hoofdstuk van deze his torische wereldramp. Wij geloven en hopen." Generaal Anders' boek „Een leger in ballingschap" is uitgegeven bij de Uitgeverij Born N.V. te Assen en in de boekhandel verkrijgbaar voor f 8.90. GEMEST HEEFT TWEE SECRETARISSEN Sinds 1 April heeft de gemeen te Gemert twee secretarissen. Toen deze gemeente in 1943 een NSB-er als burgemeester kreeg nam de toenmalige gemeentesecretaris, de heer C. v. d. Borne ontslag. Hij werd op pensioen gesteld. Tot zfjn opvol ger werd de heer J. v. d. Broek be noemd. Na de bevrijding wilde de heer v. d. Borne in zijn functie terugke ren, doch zijn verzoek daartoe werd door de gemeenteraad afgewezen Hij ging in beroep bij het ambtena rengerecht, dat hem in gelijk stelde, evenals de raad van beroep. De gemeenteraad besloot hem toen met ingang van 1 April wederom in dienst te nemen, doch ontslag werd niet verleend aan de zittende func tionaris, omdat men nog een des kundig advies wilde afwachten. Toen op 31 Maart nog geen over eenstemming -vyas bereikt is de raad in spoedeisende zitting bij eengekomen doch ook daarin nog geen oplossing gevonden. Besloten is nu beide secretarissen t? verzoeken voorlopig met verlof te gaan, opdat nog een advies van een der bemiddelaars kan wor den afgewacht. In die tussentijd wordt het secretariaat waargeno men door een ambtenaar ter secre tarie. NIEUW MODEL TRIPTIEK VOOR FRANKRIJK. Per 1 April is voor Frankriik een nieuw model triptiek in gebruik geno men, aldus delen A.N.W.B. en K.N. A C. mede. De oude „acquits-è-caution" blij ven geldig, mits deze voor 1 April reeds voor een reis naar Frankriik werden gebruikt Zij die in het bezit zijn van een nog niet gebruikt ,acquit-a-caution" kunnen hiermede de grens dus niet passeren. Op verzoek vrij-at ruaar daii geen loon e Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrij ven heeft, in volkomen overeenstem ming met de zienswijze van de Raad van bestuur bouwbedrijf, besloten de leden te adviseren op Koninginnedag 'Uwjaavt In Indonesië J. B. A. M. BAZELMANS, Nassaulaan 18, Oegstgeest, geboren 4 April 1928, thans te Se- marang (2de Ind verjaardag). UW LOTKAART VOOR DE NATIONALE PAASLOTERIJ (ten bate van het werk der Kntb. Actie in Nederland) AL INGEZONDEN? Goedgek. bjj Min. besl. van 24-2-'50, 2de Aid. A. No. 2422. ÉÉN TREKKING OP 16 MEI A.S. met prijzen t.w.v. F. 5000.-, F. 2500.-, F. 1500.—, F. 1000.—. enz. Een kwartje per lot LOTKAARTEN gratis en tranco verkrijgbaar bij POSTBÜ8 2, HEEMSTEDE. V&axttet aan aakgxaep,-ke&tuwt aangenomen De sanering vormde gisterenoch tend weer het voornaamste punt van bespreking op de voorjaarsvergade ring, die de L. T. B. sectie bloem - bolienkwekers. gisterenochtend te Haarlem belegde en waarop na een langdurige discussie »het bestuurs voorstel werd aangenomen tot af schaffing van alle maatregelen met behoud van het teeltrecht. In zijn openingswoord gewaagde de voorzitter, de heer J. Elders, van de aspecten, die het bloembollenvak thans biedt, en hij mocht daarbij constateren, dat de boilenkwekers niet ontevreden mochten zijn. De af zet wordt momenteel gunstig be- invioed door de verhoging van het contigent naai Engeland, de prijsver laging en verschillende andere fac toren Daarom kon men over het al gemeen het komende jaar met ver trouwen tegemoet zien. Al of niet saneren. De gebruikelijke agendapunten gingen vlot onder de hamer door, waarna de kwestie „al of niet-sane ren" aan de orde kwam. De afde ling Hillegom had reeds in de na jaarsvergadering van het vorig jaar een voorstel ingediend, waarin het vakgroepbestuur werd' uitgenodigd met alle ten dienste staande midde len te streven naar afschaffing van alle bedrijfsmaatregelen. Toen werd echter besloten het voorstej tot de vergadering van gisteren aan te houden, maar intusseh kwam het be sluit van de afdeling Hillegom af dat zij haar voorstel introk en zich aan sloot bij het voorstel van het vak groepbestuur, dat inhield: afschaf fing van de bedrijfsmaatregelen met behoud van het teeltrecht. Het zou zijn afgedaan, hadden niet Daarmede zou alles afgedaan zijn, als niet de afdeling Castricum het oude voorstel-Hillegom had overge nomen. De afgevaardigde van de afdeling Roelofarendsveen verklaar de, dat zijn afdeling zich volkomen achter Castricum plaatste. Hij zette daarbij het principiële standpunt van Roelofarendsveen uiteen en memo reerde de encyclieken „Rerum Nova rum" en „Quadragesimo Anno". Zijn betoog kwam hier op neer, dat de ordening, die men thans kent, door de afwezigheid van naastenliefde en sociale rechtvaardigheid geheel bui ten de ordening om ging, zoals die door de Pausen was bedoeld. Vooral oefende deze spreker critiek uit op het B. V. S. en grote hilariteit ont stond er toen hij verklaarde: „M'n moeder zei altijd: maak maar een kruisje, dan gaat de duivel vanzelf op de loop, maar bij alle kruizen, die wij nu slaan, helpen zo niets." Knoop doorgehakt. De verschillende brachtten de partijen niet bij elkaar en de voorzitter hakte tenslotte de knoop door met een stemming waaruit bléek. dat in totaal acht afdelingen (o.w. Roe lofarendsveen en Noordwijk) zich vóór afschaffing van alle maat regelen verklaarden. In cjjfers uitgedrukt was de uitslag van de stemming- 40 vóór en 187 tegen, waarmede de kwestie van alge hele afschaffing voorlopig van de baan was. De heer Nuyens (Castricum) meen de nog even enkele opmerkingen te moeten maken en stak zijn ontevre denheid niet onder stoelen of banken over het feit. dat Hillegom zijn voorstel zou hebben ingetrokken onder pressie van het vakgroepbe stuur. Ook hij citeerde de encyclie ken en zeide tenslotte: „Ik geloof niet dat de Paus graag ere-voorzit- ter zou willen zyn van het B. V. S." De heer Stokman protesteerde na mens de afdeling Hillegom met klem tegen de suggestie van de heer Nuyens, by welk protest ook de voor zitter zich aansloot. Tulpen en narcissen. Het voorste] van de afdeling Voor hout om de teelt van narcissen ge heel vrjj te laten was al heel gauw afgedaan, toen de afgevaardigde van die afdeling verklaarde, dat Voor hout het achteraf beter had gevon den (niet onder pressie van het vak groepbestuur) het voorstel in te trek ken. omdat wel gebleken was, dat de narcissenteelt geen monopolie was van de streek en bovendien vraag en aanbod op de merkt elkaar steeds meer naderen. Evenzo ging het met het voorstel van de afdeling Sassenheim, dat in hield de narcissencultuur geheel vrij te geven en voor de tulpencultuur een teeltregeling te handhaven. Ook dit voorstel werd ingetrokken. Alvorens het eigenlijke bestuurs voorstel aan de orde kwam, kregen de afdelingen Akersloot en Velsen de verzekering van bestuurszijde, dat bij aanneming van dat voorstel alles gedaan zou worden om hun wensen in vervulling te doen gaan. Teen begon de botsing. De verschillende meningen kwa men pos goea met elkaar in botsing, toer, het voorstel van het vakgroep bestuur aan de orde kwam, name lijk afschaffing van alle maatregelen met behoud van het teeltrecht. De afdeling Noordwijkerhout vroeg zich af, of het bestuur soms een com promis had aangegaan met het B. V. S., waarop de voorzitter een der gelijke suggestie beslist van de hand wees. De afgevaardigde van die af deling noemde het voorstel vervol gens funest voor de kleine kwekers en een afslachting van de kleine broeders. De afdeling Obdam vertelde nog eens, dat alle maatregelen afge - schaft moesten worden, de afdeling Velsen noemde het voorstel een tus senweg en een begin, waardoor mo gelijk eens het einddoel zou bereikt worden, waarvoor reeds zo lang was gestreden. Voorhout had gegronde bezwaren en deze werden door de afgevaar digde rustig en deskundig nader toe gelicht. Deze spreker vroeg zich af waarom nu op deze manier de bo dem uit de markt moest worden ge nomen en verklaarde tenslotte, dat zijn afdeling wel met het voorstel zou mee kunnen gaan, als de garan tie gegeven werd, dat de regering de buitenlandse deviezenprijzen zou loslaten. Maar op dit laatste had ook de afgevaardigde zelf weinig hoop. Verschillende andere afdelingen gaven nog haar mer.ing te kennen en in zijn antwoord wees de voor zitter eï op, hoe de tegenstanders van het voorstel eigenlijk alleen de kleine kweker in bescherming wilden nemen, maar dat de een vóór radicale afschaffing van de maatregelen stemde, terwij] de ander niet alleen het teeltrecht maar ook het surplus- fonds gehandhaafd wilde zien. Ten aanzien van de deviezenprijzen merk te hij op. dat men het standpunt van de L. T. B. kende, namelijk een rui mere mogelijkheid voor de export. Overigens meende hij, dat het be stuursvoorstel in de wirwar van uit eenlopende meningen het meest ac ceptabel was, temeer daar afzet en productie steeds meer in een vlak komen te liggen en voorkomen moei wo-den dat het evenwicht verloren iat. Het was tenslotte de afdeling Voor hout die een amendement indiende het bestuursvoorstel in dier voege, dat behalve het teeltrecht ook het surplusfonds gehandhaafd zou blijven. Dit amendement werd verworpen met 129 stemmen tegen. 19 blanco en 79 vóór. Het voorstel van het vakgroepbe stuur werd daarna aangenomen met 156 stemmen vóór en 72 stemmen tegen. Vermelden wij tenslotte nog, dat de heren J. Elders en P. Oostervee' in het bestuur werden herkozen Eerstgenoemde tevens als voorzitter TWEETALIG ONDERWIJS OP ZEVEN FRIESE SCHOLEN. Zaterdagmorgen 1 April heeft de jeu^d van een zevental proefscho'en in Friesland voor het eerst tweetalig onderwijs genoten. Aan de biizondere lagere scholen te Oudega (W.) en Oosterend en aan de openbare te Sexbierum. Opeinde (Sm.), Wom- mels. Oldeboorn en Menaldum krij gen de kinderen voorlopig bij wijze van proef, het aanvangsonderwijs in de moedertaal, om dan in de hogere klassen ook in het Nederlands te wor den onderwezen. Men hoopt, dat daardoor, zoals ook in andere twee talige gebieden (Wales) het geval was, het kind de beide talen beter zal leren. In Wales spreekt men sinds het invoeren van het tweetalig on derwijs beter Engels dan vroeger. Er is een commissie gevormd, wel ke de proefscholen zal controleren. Verder is er voor deze scholen een leesmethode samengesteld, zodat de kinderen nu op de schoolbanken di rect de hun welbekende woorden als „heit" en „mem" leren lezen en niet de hun onbekende woorden, als „va der" en „moeder". VIJFTIEN JAAR GEëlST TEGEN JOODSE NEDERLANDER. Vijftien jaar met aftrek van bijna 4 jaar voor-internering eiste de offi cier van Justitie bij de Bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank tegen de 41-jarige auto expert A. S. de J uit Hilversum, aan wie ten laste was gelegd, dat hij in de jaren 1942 en 1943 als V-man werkzaamheden heeft verricht voor het z.g.n. Devisenschutskommando. (dit jaar 1 Mei) en op de Nationale feestdag, 5 Mei, normaal door te laten werken. Arbeiders die dat willen zul len vrij kunnen krijgen, maar zonder dat het loon wordt uitbetaald. De Raad van bestuur bouwbedrijf heeft uitgerekend, dat twee doorbetaalde halve vrije dagen over het hele land samen een millioen gulden gaan kos ten en dat acht men te bar aldus meldt het Alg. Dagbl. De voorgeschiedenis van dit besluit is interessant. Vorig jaar al werd overeengekomen, dat de arbeiders, die buiten de vacantie zes snipperda gen zouden krijgen, er vier voor 1 April mochten opnemen. Twee bleven er gereserveerd. Die zouden na na der overleg kunnen worden besteed voor Koninginnedag en Nationale feestdag. Evenwel besliste onlangs het Col lege van Rijksbemiddelaars, op in- stignatie vna de Stichting van de Ar beid, dat men op de twee middagen vrij mocht (niet: moest) geven met behoud van loon. De arbeidersbon den zijn toen gaan streven naar een verplichte vrije middag extra op de Nationale feestdag met behoud van Icon. De werkgevers stelden daar ech ter tegenover dat dit niet overeen komstig de afspraak over de snipper dagen was. Er zijn over deze zaak tussen werk gevers en werknemers langdurige besprekingen gevoerd, die echter niet tot een oplossing hebben geleid. De werkgevers houden eraan vast dat het in deze tijd niet verantwoord is, zeker niet in het bouwvak, om een half milloen gulden welke een vrije middag met behoud van loon kost toe te staan, laat staan twee. Verwacht kan worden, dat het advies om geen vrij met behoud van loon te geven algemeen zal worden opgevolgd. Het Alg. Dagbl. meldt uit Heerlen dat de mijnindustrieraad tot de con clusie is gekomen, dat het niet mo gelijk is in het mijnbedrijf een ge deelte van de dag algemeen vrijaf te geven. Op 5 Mei zal dus in het mijn bedrijf normaal worden gewerkt. PURMEREND IN REP EN ROER. Zatei'dagmorgen vonden te Pur- merend meer dan 300 bewoners een brief van de gemeente in hun bus, waarin hun woningsplitsing dan wel inwoning werd aangezegd aldus het „Alg. DgbL" Wie niet diezelfde morgen nog reclameerde bij de wet- houdster voor Huisvesting, mevrouw Steert, werd geacht met deze maat regel accoord te gaan. De opschud ding was groot. De stad leek in min der dan geen tijd een verstoord mie rennest. Iedereen haastte zich ont daan naar de woning van de wet- houdster, die spoedig zelf ook ten einde raad was. Men had hier name lijk te doen met een April-mop, doch dit was slechts tol weinigen doorge drongen. Dit laatste was ook ver klaarbaar daar de afzenders heel be- driegelijk officieel papier van de ge meente hadden gebruikt. Het ge meentebestuur, dat een onderzoek instelt naar de schuldigen, zal een of ficieel dementi uitgeven. Mening van minister Mansholt Tq Vorden is een kaasfabriek, die een oppervlakte heeft van 20 bij 40 m., gebouwd voor de Vordense Coö peratieve Zuivelfabriek. Zij is inge richt om in perioden van hoge kaas- prijzen en lage boterprijzen over te kunnen gaan van de productie van het ene op het andere product, het geen een vermindering van het risi co betekent. Minister Mansholt heeft haar ge opend. De consumptie van de boter hangt sterk af van de welvaart in Europa. Rekening houdende met de stijgende melkproductie, aldus de minister, moeten wij naar andere we gen zoeken. Vóór de oorlog werd er vijf en een half milliard kilogram melk geproduceerd en men verwacht in de naaste toekomst zeven milliard, vandaar, dat de toevlucht wordt ge zocht in de kaasfabricage. Echter verliep de kaasafzet vorig jaar vlot ter dan op het ogenblik; daarom waarschuwt de minister er voor om zich niet te veel in te stellen op een stijging of daling van de afzet. Vier procent van de Engelse markt wordt thans door ons land verzorgd, maar wij moeten trachten, zo ver volgde de minister, een nog groter deel van de Engelse markt 'te ver overen. Daarna moeten wij zorgen, dat onze producten op de beste wijze de Engelse markt bereiken. Voorts wees de minister op het kaascon flict tussen ons land en de Zuider buren. België produceert vijfduizend ton kaas, de consumptie bedraagt daar 35.000 ton. Nederland levert 25.000 ton kaas. Het is moeilijk de kaasafzet te vergroten in de toe komst, maar daarom moet er grote aandacht worden geschonken aan de kwaliteit. Eén ding echter, dat hier aan verbonden is, is het verlagen van de kostprijs. De melkorijs zal moeten worden verlaagd, aldus de minister, om de productie op te voeren. DE 10.000 ERUIT. In de vijfde klasse tiende lijst van de Staatsloterij is de 10.000 geval len op 20292.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5