Franse illusionist vermaakt koninklijke gasten De diepvries industrie De strijd tegen de vogelpest Jfiatte Qolf jisim Ultiticeóó Atavina DINSDAG 4 APRIL 1950 DE IX1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA Prinses Irene „een flinke jongen" De Franse illusionist Zed kreeg Maandagavond te Val d'Isère de kans van zijn leven. In bijzijn van H.M. de Koningin, Prins Bernhard, de beide Prinsesjes en de „Surété Nationale", de Franse veiligheidsdienst, liet hij zich met een ketting boeien, zodat de schakels in zijn vlees drongen Toen iedereen, de Koningin incluis had geconstateerd, dat Zed volgens de regelen der kunst geketend was, deed hij iedereen die in hotel Sa- voye aanwezig was, versteld staan, door in vijf seconden de ketting voor zich op de grond te gooien. Zelfs de mannen van de Franse veiligheids dienst waren een ogenblik stil, maar Prinses Beatrix was de eerste, die reageerde en nogal luid zei: „Het is een truc". Toen liet Zed zijn telepathische eigenschappen zien. Hij verzocht ieder in de zaal een opdracht, die hij diende uit te voeren, op een briefje 'te schrijven. Men hoefde het briefje niet in te leveren, doch kon het ge rust bij zich houden. Zed zou dan trachten de opdracht, waaraan men sterk moest denken, uit te voeren. Ook de Koningin en de Prins schreven een briefje met een opdracht voor Zed. Hij werd zichtbaar iets nerveu- zér, doch vroeg manhaftig aan de Prins of hij naar voren wilde ko men. De Prins gekleed in een rode pullover, kwam met onbewogen ge zicht. Uit niets liet hij blijken wat zijn gedachten waren. Onbewogen stond hij voor de grote schare toe schouwers, die gespannen afwacht ten. wat Zed zou gaan doen. Zed keek de Prins strak aan. concen- teerde zich sterk, liep dan op een ta felbel toe, die hij luidde, maar de Prins bleef even onbewogen en zei geen woord. Iets onzekerder pro beerde Zed de tweede maal de op dracht van de Prins uit te voeren. Hij deed de déur open. Weer mis. Zweetdruppels kwamen op Zed's voorhoofd. Zijn reputatie stond r het spel. „Z.K.H. moet sterk aan de opdracht denken". ,.Dat doe ik al de hele-tijd" zeide de Prins nuchter. Toen strekte Zed zijn armen uii en zette resoluut de bril van de Prins af in de overtuiging, dat hij de opdracht thans had uitgevoerd. Maar de Prins verroerde zich niet, hetgeen Zed de dodelijke zekerheid gaf. dat hij andermaal mis was. Maar op het ogeblik, dat iedereen Zed als een verloren man beschouwde, zeide de Franse illusionist: „Nu denkt u pas sterk genoeg; ik voel het". En hij ont deed de Prins van zijn horloge. Dat was goed, want de Prins had neer geschreven: „Doe mijn horloge af". Vervolgens was H.M. de Koningin aan de beurt. Nadat zij naar voren was geko men, keek Zed haar even aan, stapte OPLICHTER MAAKTE MISBRUIK VAN GOEDHEID VAN GEESTELIJKE. In de pastorie te Heeze verscheen dezer dagen een man, die de gees telijke vertelde, dat zijn knecht geld had verduisterd. Hij had het echter verschrikkelijk gevonden, dat zijn knecht nu misschien met de politie in aanraking zou komen en daarom had hij het verduisterde geld aan gezuiverd uit een kas, die hij zelf onder zijn beheer had. Maar nu zou er binnenkort een kascontrole wor den gehouden en dan zou het tekort worden ontdekt Of de geestelijke nu maar zo mild zou willen zijn het tekort in de kas zo lang te lenen tot dat de kascontrole had plaats gevonden. Dan zou mijnheer de pastoor het geld beslist weer terug krijgen. De man beweerde verder in het plaatsje Leende te wonen. De geestelijke liet zich door de op lichter bepraten en gaf het ge vraagde geld om spoedig tot de ont- dekldng te komen, dat hij bij de neus was genomen. Alg. Dagbl. ONGEVAL OP DE „HUGO DE GROOT". Bij lossingswerkzaamheden op het Nederlandse schip „Hugo de Groot" in de Deense haven Aarhus zijn drie Deense havenarbeiders door een luik in het ruim gevallen. Een hnnner vond de dood en de twee anderen werden zwaar gewond. toen onmiddellijk op de Prins toe, raakte hem aan, vervolgens op Prin ses Irene, op jhr. Roëll, en nam daarna zonder weifelen de vaas bloemen op de tafel van de Konin gin in de hand. De spanning op het gezicht van de Koningin werd zicht baar groter. Zed raakte eerst een viooltje aan. daarna nam hij een rode anjer uit de vaas. Hij hield de an jer een ogenblik in zijn hand en toen iedereen dacht, dat hij die op de pullover van de Prins zou steken, stak hij die op zijn eigen revers. „Bravo" riep de Koningin, want haar opdracht had geluid „Haal een rode anjer uit de vaas en steek haar op uw revers". Nadat Zed nog enkele andere op drachten had uitgevoerd, ging hi over tot het laten trekken van ieders horoscoop. Zodra Prinses Irene de hare had ontvangen, barstte zij in lachen uit, want er stond in: „Je bent een flinke jongen...-" Hoe de toekomst ervoor staat In een onderhoud met de directie van een der drie in Nederland wer kende diepvriesbedrijven werden ons enige mededelingen gedaan over de diepvriesindustrie. De ver wachting bestaat, dat bij de toene mende liberalisatie van het Euro pees handelsverkeer, ook de diep vriesindustrie daarin een rol zal gaan spelen, mits de consolidatie in de komende vijf tot tien jaar rus tig kan doorgaan. Dan verwacht men, dat zowel de binnenlandse consumptie als de ex port zullen toenemen. Voor de export werden speciaal genoemd vers bessenfruit (aard beien, frambozen en zwarte bes sen) en verse doperwten. Wanneer ook de dollargebieden daarin kun nen worden betrokken zou dit voor de bessenfruitteelt van groot na tionaal belang geacht worden. Om de binnenlandse consumptie te doen stijgen is het van belang het pulbliek ervan te doordringen, dat diepvriesgroente dezelfde kwa liteiten heeft als verse groente en fruit, aldus de zegsman. De diepvriesmethode zou ook het verbruik van bewerkelijke groen tesoorten, zoals spinazie en dop erwten doen toenemen. Het uitzoe ken van spinazie is voor veel huis vrouwen zonder hulp vaak een re den andert groente te kopen. Ten slotte heerst bij het publiek een toenemende vraag naar het ge bruiksklare, verpakte artikel. Hiertegenover staat de gedaalde koopkracht van het publiek. De diepvries heeft de daling van de koopkracht trachten op -e vangen door een kleine verpakking in een eenvoudige emballage inplaats van een duur cartonnetje of het nog duurdere blik. Voorts wordt groente in grotere verpakking in de handel gebracht voor de winkeliers zelf, die haar dan in de winkel in detail kunnen verkopen. In 1946/47 werden voor Engelse afnemers landbouwerwten (erwtensoeperwten) bevroren en geëxporteerd. Men geeft in Enge land echter de voorkeur aan de echte tuinbouwerwt en om deze re den heeft men in Nederland het vorig jaar een groot aantal hecta ren met Nieuw-Zeelandse zaaierw- ten bebouwd. Deze erwten zijn ter plaatse ge dorst met Amerikaanse z.g. „vin- ners". dorsmachines waaruit aan de ene zijde het natte stro met de dop pen en aan de andere kant de erw tjes te voorschijn komen en in de zakken gaan. Dit is aldus de zegsman een geslaagde, door het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen uitgevoerde proefneminggeweest. Men hoopt de methode dit jaar nog te verbeteren. SPECIAAL TARIEF GEVRAAGD VOOR STAANPLAATSEN. Een inwoner van Aerdenhout is enige weken geleden tegen de tarie ven van de Nederlandse Spoorwegen een offensief begonnen. Hij heeft geen bezwaar tegen de verhoogde tarieven, maar wel tegen het betalen van een prijs voor een zitplaats ter wijl meri moet staan op de lijnen, die de Spoorwegen het meeste geld op brengen. Hij wil zogenaamde vijfde klas-passagiers indelen, die een S op het biljet van de trajectkaart krij gen en veel minder behoeven te be talen. Hij vroeg adhaesiebetuigingen voor zijn denkbeeld en die zijn met drommen binnengekomen, niet alleen van reizigers op de lijn Amsterdam Haarlem maar ook van die naar het Gooi, Utrecht en Zaandam. Ook de Nederlandse Forensenbond heeft zich achter de actie gesteld. De Spoorwe gen hebben opgemerkt dat aan het staan in de treinen geleidelijk een einde zou komen. Daarmee nemen de adressanten geen genoegen en zij vragen versterking van hun front. Hoe het serum bereid wordt Sinds enkele weken geleden ook in Nederland de vogelpest werd gesig naleerd, staat een groot gebouw in het Westen van Rotterdam in het centrum van de belangstelling van ieder, die iets met de pluimveehou derij te maken heeft aldus onlenen we aan „Trouw". Het is de Rijksseruminrichting, waar alle dieren, waarvan men meent, dat zij door de gevreesde ziek te zijn aangetast, worden onderzocht Dat onderzoek is niet eenvoudig, want het vogelnest-virus is zelfs microsco pisch niet waar te nemen Daarom snijde men een klein stukje uit de milt of de lever en doet dat in een reeds enigszins bebroed ei, dat daar na opnieuw in de broedmachine gaat. Het virus vermenigvuldigt zich dan zeer snel. zodat reeds spoedig gecon stateerd kan worden of het dier, dat onderzocht werd, wel of niet aan vo gelpest lijdende was. In de rijksseruminrichting worden cok de entstoffen tegen die ziekte De A.N.W B.-Wegenwacht zal op Goede Vrijdag en de 2de Paas dag normaal dienst doen, met dien verstande dat de patrouillering eerst om 10 uur zal beginnen. Op le Paas dag hebben de „gele rijders" vrij-af. Overleden is, 64 jaar oud, pa ter A. van Doorn, in het klooster té St. Agatha, secretaris-generaal van de orde der Kruisheren. De benzine-prijs gaat met in gang van morgen een y cent om laag en wordt 28 cent per liter. In een 10 m. diepe liftkoker van een fabriek te Hilversum is de 40-jarige arbeider T. van der P. gevallen. Hij wilde de lift binnen lopen, terwijl deze in een korte tussenpoos was gedaald. De arbei der brak 6 ribben en een dijbeen. In de St. Servaas-kerk té Maastricht is ingebroken. Drie of ferblokken zijn geledigd, en een gipsen H. Hart-beald vermoedelijk per ongeluk van het voetstuk ge sloten en verbrijzeld. Notaris A. K. te Den Haag is aangehouden, ter zake van fraudu leuze handelingen. Het troepenschip „Fairsea" wordt vroeg in de morgen van Woensdag 5 April in de Rotter damse haven verwacht. De ont scheping van de oovar*enden zal, onvoorziene omstandighedenvoor behouden, om 9.00 uur beginnen. Een nieuw passagiersschip voor het vervoer van 750 reizigers zal, in opdracht van een Zweedse maat- schapDij, door „De Schelde" te Vlis- singen worden gebouwd. 35 luindersbedrijven zullen op 25 April worden aanbesteed in de Wieringermeer. Wanneer deze bedrij ven voltooid zullen zijn, moeten in deze door inundatie zo zwaar getrof fen gemeente nog schuren. 315 pach terswoningen en diverse bijgebouwen herbouwd worden. Eerst dan zal het volledig herstel van de landbouwbe drijven aldaar zijn bereikt. De boerderij van de landbouwer Van Wijk bij Heusden, is tot de grond toe afgebrand. De inboedel ging ver loren. het vee werd gered. De schade wordt op een halve ton geschat. De autobus-dienst RomeAm sterdam is gisteren begonnen. De dienst is wekelijks, reis- en verblijf kosten 760.In totaal zijn de reizi gers twaalf dagen onderweg en twee dagen in Rome. samengesteld. Voor al dit laborato riumwerk worden niet minder dan 1200 eiren per week gebruikt. Er zijn twee verschillende entstoffen, nl. de levende en de dode. De levende entstof heeft het voor deel, dat zij zeer gemakkelijk in te brengen is, waardoor ongeveer dui zend kippen per dag behandeld kun nen worden, en dat de dieren reeds vijf dagen na de inenting immuun zijn en dat zij in leven blijven. Daar staat echter een groot eco nomisch nadeel tegenover. De kip pen raken gedurende vijf tot zes we ken van de leg en 6 tot 20 procent van de behandelde dieren wordt kreu pel. Deze beide bezwaren kent de dode entstof niet, maar zij heeft wee» het nadeel, dat de injectie niet ge makkelijk te geven is ook niet zo snel werkt. Eerst een dag of veertien nadat ze is toegediend, zijn de beesten onvat baar voor de ziekte en ze blijven dat slechts gedurende enige weken. Daarna zou opnieuw een inenting moeten plaats vinden. Het is moeilijk deze voor- en na delen tegen elkaar af te wegen en daarom hebben de deskundigen er de voorkeur aan gegeven de entstof fen nog niet te gebruiken. Voorlopig wil men zich nog bepalen tot het lo- caliseren van de ziekte door besmet te pluimveestapels af te slachten en de dieren te verbranden. Bij de hui dige stand van zaken is dat nog de beste methode. Natuurlijk is de rijks seruminrichting er op voorbereid wanneer dit nodig mocht zijn ent stoffen ter beschikking van de vee artsen te stellen. Het is opmerkelijk, dat nog geen enkel specifiek pluimveebedrijf in ons land door de vogelpest is aange tast. d.w.z. een bedrijf, waar het fok ken en verhandelen van kippen de enige brond van inkomsten is. Tot noetoe deed de ziekte zich slechts voor waar de pluimveehouderij als nevenbedrijf wordt uitgeoefend. PROF. POOTJES ERNSTIG ZIEK. De gezondheidstoestand van prof. J W. Pootjes uit Hilversum, die reeds bijna acht maanden in voorlopige hechtenis zit, en nog steeds niet is veroordeeld, schijnt de laatste tijd sterk achteruit te gaan meldt het N. v. d. D. De man, die destijds door de ver kondiging van zijn uitzonderlijke denkbeelden met de strafrechter in aanraking kwam wegens majesteits schennis en bevordering van desertie, is er lichamelijk niet goed aan toe. Zijn advocaat, mr. dr. Benno Stok vis, vreest dan ook, dat hij bij de eerstvolgende terechtzitting, die op 15 Juni a.s. is bepaald, niet meer aan wezig zal kunnen zijn en heeft daar om gisteren aan de rechtbank te Am sterdam verzocht, hem terstond op vrije voeten te stellen. BEURS: AANBOD IN BODEMLOZE MARKT. Gespannen volgden de beursbezoe kers gistermiddag de verrichtingen van de tikker, waarop koersen ver schenen, die bijzonder teleurstelden, daar zij een voortzetting betekenden van de gestadige koersdaling, waar onder het Damrak de laatste weken te lijden heeft. Het waren niet uit sluitend de Indonesische waarden, die onder aanbod te lijden hadden. Min of meer was het aanbod voor cultures te verwachten, onder in vloed van de onrustwekkende be richten over het door de stakers in Oost-Sumatra gestelde ultimatum, dat door de ondernemers onaan vaardbaar wordt genoemd. Het niet onbevredigende verloop van de Unie conferentie en de Nederlandse le ning van 200 millioen gulden traden hiertegenover op de achtergrond. In tegenstelling tot vorige dagen was gisteren het publiek over de gehele linie verkoper en dit aanbod kwam terecht in een bodemloze markt, zo dat de koersen snel bergafwaarts gingen. Dat Kon. Olie hierbij een leidende rol speelden, was voor de algemene beurstendenz een weinig gunstige factor. Het hoofdfonds opende op 268 y, en zakte tot 264 in, maar de hoek bood een verlaten aanblik. Het werd een beurs zonder enige steun, waarin de koersval vrij spel had Toch kwam het slot niét op het laag ste punt van de dag en het stemde hoopvol, dat zich tegen het sluiten van de markt enig herstel voordeed, waarbij Koninklijke op 266 kwam. Per saldo werden echter behoorlijke koersverliezen geleden. De leidende internationale fondsen verloren ge middeld circa 4 pet., Cultures ge middeld 5 pet Alleen Nigas was aan de vaste kant en ook Javasche Bank deed met de flauwe stemming nau welijks mee. Ook de Scheepvaartaandelen ver toonden geen grote verliezen. De stemming in deze hoek was nauwe lijks prijshoudend. NIEUWS UIT DE OMGEVING KATWIIK AAN DEN RIJN K. V. P. De afd. K. V. P. vergader de in het Parochiehuis. De voorz. de heer H. J. Grimbergen sprak een ope ningswoord. Het iaarverslag van de secr. de heer J. Schrama, vermelde o.( m. een ledental van 260, dat wel even groter had moeten zijn in ver band met de gehouden gemeente raadsverkiezingen, die een bevredi gend verloop hadden gehad. Het ba tig saldo der kas was thans f. 210.13 De heer Hensen deed verslag van de -"^houden Statenkieskringveraade- Tot de afgev. naar de staton en Ka- merkieskringvergaderingen werden benoemd de heren P. H. Castenmij- Ier en de heer A. J. Luyten, werd ge dechargeerd. Tot leden der kas-com- misie voor 1950 werd beschouwing over de gemeentelijke politiek in het afgelopen jaar. waarop een gea- meerde bespreking volgde en wat tot gevolg had, dat het besluit werd op gedragen mede te helpen wtrken, om de afsluiting der duinen door de Leidse Duinwatermaatschappij tegen te gaan. HILLEGOM K.V.P. Deze hield Maandag avond jaarvergadering. De voorz.. de heer Th. de Boer, betreurt de zeer geringe opkomst. De secr. gaf een keurig jaarverslag. Hij wees er op, dat Hillegom nog steeds de grootste der 52 afdelingen van ons Kamerdistrict is, ofschoon 1500 le den nauwelijks de helft vormen van de Kath. kiezers. De penn. kon geen juichtoon laten horen. Er is plm. f 250 tekort, waarvan de oor zaken worden opgesomd. De nieu we penn., de heer C. P. A. Beijers- bergen zal pogen het tekort weg te werken. N Tot lid der controle-commissie wordt benoemd de heer H. Seyse- ner. Bij acclamatie wordt dé heer de Boer gekozen tot voorz. der afd. De kinderbijslag voor kleine zelf standigen wordt ter sprake ge bracht; deze wordt aan de te lage kant geacht. LISSE Kath, Vrouwenbeweging. Df K.A.V. heeft haar eerste jaarver' gadering gehouden. Mevr. Koppers- Groot behandelde het onderwerp: het katholieke huwelijk. De jaarverslagen werden uitge bracht en de aftr. presidente er penningm. werden bij enkele can- didaatstelling herkozen. De presir "dente wees op de gelegenheid tot het sparen van een zomerreisje, welk reisje begin September zal plaats hebben. De geest, adv., pastoor van Zuy- len, wees in zijn korte toespraak op Maria als Moeder der Smarten, wiei leven zo heel bijzonder een offer leven is geweest. De avond werd besloten met een schimmenspel: de vijf droevige ge heimen, met declamatie en zang en uitgevoerd door enige damesleden van het toneelclubje. Concierge raadhuis. In de alge mene salaris-verordening is de func tie van bode-concierge opgenomen. Deze functie zal naar de mening van B en W. voorlopig niet vervuld wor den en derhalve eerst in de verre toe komst eerst verwezenlijkt worden. In verband met vele arbeid van de schoonmaakster van het gebouw, ach ten B. en W. het gewenst haar tot concierge van het raadhuis aan te stellen en in de verordening boven vermeld dienovereenkomstig een wij ziging aan te brengen. De functie van bode-concierge zal hierdoor dan ko men te vervallen. B. en W. stellen de raad voor aan mej. M. J. van Lelyveld van Cin- gelshouck op haar verzoek met in gang van 1 Sept. 1950 eervol ontslag te verlenen als onderwijzeres aan de openbare lagere school dezer ge meente. Subsidie sociale werksters. Door de kerkelijke instellingen van welda digheid is aan de raad het verzoek gericht, om het subsidie in de jaar wedden van de door deze instellin gen in dienst genomen sociale werk sters te verhogen. In een uitvoerig betoog en zonder aantasting van hun principe en opvatting inzake de ge troffen subsidie-regeling menen B. en W. hierbij een tegemoetkomende houding te moeten hebben. Gezien hetgeen in andere gemeenten aan sa larissen voor deze functies worden gevoteerd zijn zij van mening, dat een subsidie-verhoging van f 1000.per jaar alleszins gemotiveerd is. Onder voorz. van de heer A. H. Nieuwenhuis, vergaderde de Lisserbroek-, Meer en Duinpolder. De voorz. herdacht in zijn openings woord het overlijden van de heer M. J. Blokhuis, voorzitter en me moreerde, dat hij sedert 1938 zijn volle kracht had gegeven aan de belangen van de polder. Door zijn toedoen zijn de watergangen aan zienlijk verbeterd. De bemaling werd gemoderniseerd en voorzien van een nieuwe machine en vijzel. De heer A. H. Nieuwenhuis werd met alg. st. tot voorzitter gekozen. Hierna volgde de rondvraag, waarin o.m. gewezen werd op de te hoge polderlasten. De voorzitter verklaarde dat de aangebrachte verbeteringen veel geld heeft ge vorderd en dat ongeveer een be drag van f 500 nog aan rente en af lossing drukt, op het budget van de polder. NOORDWIJK Hedenavond te 8 uur vergadert de raad. Agenda o. a.: uitbreiding van het Waterleidingbe drijf, onteigening van gronden voor wegverbreding der Nieuwe Zeeweg. STOMP WIJK De veehouder S. Onderwater uit de Stompwijkse Meer ging met 4 var kens en veel goede moed naar de gro te Paastentoonstelling te Rotterdam, uitgaande van de HolL Mij. v. d. Landbouw. De reis was niet tever geefs. Met 4 prijzen kwam hij terug. In de afdeling fokvarkens 1949 knor den de varkens 2 eerste prijzen bij elkaar en in de afd. fokvarkens 1948 2 tweede prijzen. WASSENAAR RAADSVOORSTELLEN. Kinder ui tzending Als de Raad geen bezwaar heeft, zal het subsidie per verpleegdag per kind aan de Katholieke Kinderuit zending en aan het Centraal Genoot schap voor Kindeïuitzending van dit jaar worden verhoogd van 0.40 tot 0.80. In een gemeenschappelijk schrijven hadden de beide organisa ties om verhoging tot 1.25 per dag gevraagd. B. en W. hebben een on derzoek ingesteld naar de subsidie bedragen in andere gemeenten en achten op grond daarvan het voor gestelde bedrag van 0-80 redelijk. Het aantal verpieegdagen wordt ge schat. op 1600; het totale subsidiebe drag zal dus 1280.bedragen. De ambulance-auto. Deze maand loopt het huurcon tract, dat met de aldeling Wassenaar van het Rode Kruis is gesloten be treffende het gebruik van de ambu lance-auto bij verkeers- en andere ongevallen af. Door een der raads leden is in een vorige vergadering voorgesteld voor rekening van de gemeente een nieuwe ambulance- auto aan te schaffen en het vervoer van zieken en gewonden dooi' de gemeente te laten geschieden- B. en W. schrijven thans aan de Raad., dat er geen termen aanwezig zijn om aan de bestaande samenwer king met het Rode Kruis een einde te maken. In het afgelopen jaar had het vervoer van gewonden op een snelle en verantwoorde wijze plaats; de herpers en helpsters van het Ro de Kruis, die zich belangeloos be schikbaar stellen verrichten hun werk met grote toewijding. Als de gemeente zelfstandig dit werk zou willen uitvoeren, zouden daarvoor tenminste twee gediplomeerde hel pers in dienst moeten worden geno men De prijs van een nieuwe auto bedraagt momenteel 15.000.a 20.000.De kosten van het gewon den vervoer zullen door een dergelij ke aanschaffing niet lager worden aldus formuleren B. en W. hun afwijzend standpunt. Een ander voorstel van B. en W. betreft het aanbrengen van enkele wijzigingen in de Bouwverordening, welke wijzigingen in de practijk wen selijk zijn gebleken. B. en W. stellen voor het presentie-geld voor de leden van de huisvestingscommissiën te verhogen tot 7.50 per vergadering. Verder staat op de agenda: het aangaan van een tweetal bijzondere rekening-courant-overeenkomsten ten bedrage van resp. 145 000.en 350.000.voor de financiering van de bouw van 40 woningen in het Kerkehout en van 119 montage-wo ningen in het dorp. Tot directeur van het Postkan toor alhier is m. i. v. 1 Juni a.s be noemd de heer P. J- A. Bril, bureau chef op het Postkantoor te Utrecht. MYSTERIE OP DE DOOR GUY HAMILTON 52) „Ja?" drong hij vriendelijk aan, toen zij zweeg. Doris zette haar tanden in de onder lip. om die lip 't beven te beletten. Na een kleine pauze fluisterde hy met toegeknepen ogen: „O, 't is veel erger, dan u zich kunt'voorstellen, 'k heb 't vreselijkste gedaan, wat een mens doen kan... 'k heb iemand vermoord." Mortlake stond sprakeloos, 't Meis je sprak in dodelijken ernst; dat was uit haar gehele optreden af te leiden. De stilte hing weer zwaar in de hut, na die bekentenis. Hij had geen mo ment gedacht, dat 'i meisje hem voor een futiliteit in vertrouwen had willen nemen. Dat zij door zorgen ge kweld werd, was hem duidelijk ge weest reeds toen hij haar voor 't eerst ontmoette in Café Anglais, 't Was hem evenmin een geheim gebleven, dal aan boord zich de zorgen voor haar opgestapeld hadden. Maar dit...! Haar bekentenis deed hem duizelen. Hij dwong zich, zijn verbijstering mees ter te worden; ze had zijn raad, zijn hulp nodig. Doris was "hem vóór, eer hij een woord in 't midden brengen kon. ,,'k Weet, waaraan u denkt, maar dat is 't niet. Hij leeft nog! Soms wens ik bijna, hoe slecht 't ook van me is, dat hij maar dood was. Dan zou hij niet in staat zijn, ook nog 't leven van anderen te verwoesten, zo als hij 't mijne verwoest heeft! Neen, 't gaat over iets, dat gebeurde, vóór 'k met vader aan boord kwam. 't Was in Croydon." Algy nam tegenover Doris aan ta fel plaats. „Vertel me alles,' moedigde hy haar aan. ,,'t Is zoals ik u zei 'k heb een man «doodgeschoten. Hiermee." Zij bracht een kleine revolver te voor schijn, 't wapen, dat Mortlake al eens eerder in haar bezit gezien had. „Ik kon 't geheim niet langer voor me houden. Vooral na gisteravond niet meer nu 'k weet, dat 'k voor de moord vervolgd wordt en 'k ieder ognblik kan worden gearresteerd." „Niet overdrijven!" suste Mortlake. ,,'k Heb kijk op mensen, geloof me. In uw geval kan er geen sprake zijn van moord, hoogstens van zelfverde diging." Zij reikte hem 't wapen en machi naal nam Algy 't aan, bekéek 't. U had de revolver óók dien avond op 't sloependek bij u, juffrouw Con way. 'k Geloof niet, om haar te ge bruiken. U wilde haar in zee gooien, is 't niet?" „Ja," knikte zy. „Achteraf is 't mischien beter, dat u 't niet gedaan hebt." „Waarom? 'k wilde zo'n gevaarlijk bewijsstuk kwijt zijri." ,,'t Kan zijn vóór en zijnij tegen hebben," zei hij peinzend. Zijn gedachten waren elders. Hij zag 't meisje weer, zoals zij in Café Anglais van 't Metropole voor 't eerst in zijn leven gekomen was. Van dat ogenblik af had zij al zijn denken, al zijn handelen beheerst. Toen leek zij hem ook zo angstig, zo diep bekom merd, alsof iets vreselijks haar ach tervolgde. De begeerte was onmidde- lijk in hem opgekomen, haar te mo gen helpen, maar ze leek hem onbe reikbaar toe. En nu riep ze zijn hulp in. „Hoe gebeurde 't?" vroeg hjj na een beklemmende stilte. Zij stond op en, terwijl ze sprak, liep zij haar hut op en neer, de nan den ineenklemmend. „Dage" dagen heb 'k geleefd zon der me zelf te zijn o, t lijkt m." een hel. Én dan de nachten! 'k wordt dikwijls met een gil wakker en dan zie 'k zijn gezicht weer, zijn ogen.. Vader moest naar New York en 'k wist hem over te halen, mij mee te nemen, 'k Zou 't in London niet uit gehouden hebben. Vader vond t goec. Hij zei, da* een zeercü me wel weei zou op^.r.üipen. Hu weet nog van niets. De g »eicrd heeft wel ge merkt. dat me iets drukt, maar denkt waarschijnlijk, dat 'k om een onbe- antwoordde liefde in de put zit. 1c Heb hem de waarheid niet durven vertellen." „Wie was 't?" vroeg Algy, toen zij opnieuw zweeg. „John Winter." Morlake floot door de tanden. John Winter?" herhaalde hij. „Ik ken toevallig een John Winter, die in paarden doet en een allesbehalve gunstige reputatie op de renbanen heeft. Een doorgefourneerde schurk. Natuurlijk bedoelt u een ander." Tot zijn grenzeloze verbazing schudde 't meisje t hoofd. „Toch Algy zag haar met open mond aan. Toen :„Hoe ter wereld kon een meisje als u met zo'n onbetrouw- baren schavuit in kennis komen?" „Zakelijk," antwoordde Doris klein tjes. „Hetfs, alleen zakelijk. Geloof ,,'k Geloof u, graag zelfs. Natuur lijk geloof 'k u. Maar grote goedheid... u en John Winter...!' ,,'t Moet u een uitvlucht voorkomen, mijnheer Mortlake, 'k begrijp 't. Een woord als „zakelijk" wordt zo vaak als dekmantel gebruikt, om 't een of ander te verdoezelen. Maar in mijn geval niet 'k bezweer 't u. Tooh kan "k me niet helemaal vrijpleiten. Ze hebben me gewaarschuwd, meer malen zelfs, wat voor iemand John Winter was. Aan de andere kant 'k geloof niet, dat u gemakkelijk een tweede had kunnen vinden, die zo'n uitstekenden kijk op paarden be zat." „Dat is een feit," beaamde Algy. Hij had John Winter, die een jaar of zes ouder was dan hij, betrekke* lijk goed gekend. Algy was altyd ver zot op wedrennen geweest; van zijn karig salaris als bediende had hij nu eens een pond vergokt, dan weer gewonnen. Aan de N. V. 'Tropea' gold hij voor. een expert op 't gebied van paardensport. Menige wedren was door hem bijgewoond en zo had hij John Winter leren kennen. Als mens stond de kerel laag aange schreven. Hij had zo ongeveer al alle ups and downs in 't leven doorge maakttot 't voorgoed bij de downs gebleven was. Een man met een uit stekend stel hersenen, van behoorlij ke komaf, maar- 't zwarte schaap in de familie.De oude Winter was te toe gevend geweest. Hij had een bijzon der knappe vrouw getrouwd, jaren jonger dan hij, in wie hij zózeer op ging, dat hij geen tijd en aandacht overhield om zich met de opvoeding van huh enigen zoon te bemoeien. Van John's studie was geen spaan terecht gekomen; toen hij 't al te bar maakte, had de oude heer 'hem bij een vriend in zaken gedaan, met de echtige verzekering dat dit dan ook 't allerlaatste was, wat hij voor zoonlief deed. John had 't wel ge- 'oofd en 't leventje van vrolijken Frans voortgezet. Winter Senior be leefde niet meer, hoe zijn zoon uit de zaak gegooid werd en daarbij nog hoogstdankbaar mocht wezen, dat men de justitie niet in kennis stelde met de meer dan vrijmoedige opvat tingen, die hij omtrent een compag nonschap aan den dag gelegd had. Maar van dat ogenblik af was John Winter dieper en dieper gezakt. Hij vestigde zich als bookmaker en indien er nog iets aan ontbroken had, om hem helemaal naar de haaien te hel pen, dan was het juist dat. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2