R.K. Onderwijzers hielden „droge" maar noodzakelijke vergadering Grootse Palmpaas-optocht trok door Leidens straten Afscheid van opperwachtmeester journaal |-| J Hoogenboom te Hoogmade LEIDSE MAANDAG 3 APRIL 1950 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA i „St. Augustinus" aid. Leiden Om kwart over drie kon de voor zitter. de heer Neefjes uit Noordwijk, slechts aan weinig „getrouwen" „In den Vergulden Turk" het welkom toeroepen voor deze noodzakelijke, maar ietwat „droge'' vergadering. Hij wees erop, dat de „ontknikking" waarop de oudere collega's' met zo veel ongeduld wachten, nog steeds niet in kannen en kruiken schijnt te zijn De berichten hieromtrent lui den niet erg gunstig, daar men in Den Haag vast wil houden aan een „extra" barière voor de onderwij zers. Dan voligen de gebruikelijke voorlezing van notulen, ingekomen stukken en mededelingen. Over een ingekomen scchrijven van ,.K. L." ontspon zich een levendige gedach-( ten wisseling met als resultaat het programma van „K. L." voor het komende seizoen af te wachten, al vorens nadere toezeggingen voor een financiële bijdrage te doen. Het concept-rapport aansluiting L.OM.O. kon in grote trekken dc goedkeuring van de vergadering wegdragen. Het tegenwoordige systeem van toelating tot de Middelbare School is te veel een ..africhten", met als ge volg, dat velen op de middelbare school mislukken. De vergadering sprak zich uit voor. 1. Nauwkeurige observatie van de leerlingen, die later deze scholen wil len bezoeken, vanaf het 4de leerjaar, zodat het oordeel van het H. d. S. gefundeerd kan zijn. 2- Psychologische testing bij toe lating, waarvan de uitslag echter niet bindend moet zijn. 3. Eventueel aangevuld door een toelatingsexamen. Ook de aansluiting U.L.O.-diploma- H.B.S. werd in deze.beschouwing be trokken: Door wijziging van bet programma voor het U.L.O -diploma B toevoeging van scheikunde zal men trachten deze moeilijkheid te ondervangen. Platteland minder vooruitstrevend? Tegen een opmerking van dc afd. Rotterdam, dat het onderwijs op het platteland minder vooruitstrevend zou zijn, liet men een waardig pro test horen. Immers de feiten wijzen uit. dat juist de collega's van het platteland het best de vernieuwings cursussen bezocht hebben, niettegen staande de extra tijd, die -daarvoor van hen gevraagd werd. De agenda's van dc" 54ste Algeme ne Vergadering van de St. Aug. Ver. in het Bisdom Haarlem op 12 April te Rotterdam te houden en van de Verbondsvergadering op 13 April te Breda, werden vlot afgewerkt. Het voorstel van de afd. ..Den Haag", betreffende het instituut Oudersavonden verkreeg de goed keuring der vergadering niet. Men was v/el voor het houden van deze avonden, maar iedere school moest daarin vrijgelaten worden, zonder dwang van boven af. Houdt men echter een dergelijke A.s. Donderdag onthulling in de Universiteit. De Leidse Universiteit heeft het initiatief genomen de nagedachtenis van prof. mr. B. M. Telders, die op 6 April 1945 in het concentratiekamp Bergen Belsen is overleden, te eren. Men besloot dit te doen met met op richten van een gedenkteken in het gebouw van de Universiteit. Tijdens een plechtigheid opa.s. Donderdag zal dit gedenkteken onthuld worden. Zowel prof. mr. R. P. Cleveringa als de heer W. Nij'hoff zullen hierbij het woord voeren. NED. MIJ. VAN LETTERKUNDE. Prof. dr. R. Guiette, hoogleraar aan de Universiteitte Gent, is be noemd tot lid van de Ned. Maat schappij van'Letterrkunde te Leiden. LEIDSE R.K. VAKSCHOOL DEELDE DIPLOMA'S UIT. Aan de R.K. Vakschool voor meisjes, Galgewater 1, Leiden, wer den de volgende getuigschriften uitgereikt: 2-jarige Dagopleiding: T. den Dopper, G. v. d. Kaay, T. v. Leeu wen, L. Ringelberg, J. Sinteur en T. Tuinhof de Moed, Leiden; W. v. d. Hoeven, Zoeterwoude; M. de Jong, J. de Krijger, Katwijk; A. v. Klaveren, Alphen aan den Rijn; J. Kranenburg, Nieuwkoop; A. v. d. Lans (met lof) Lisse; L. v. d. Mey, J. de Mooy, Rijnsburg; B. v. Reisen (met lof) Sassenheim; A. Stolwijk, Boskoop en A. v. Zanten, Oude Wetering. Leraresopleiding. Geslaagd voor de akte N VII (theor. en prac. ge deelte): Eerw. Zuster Florentino, Rijswijk: de dames S. M. Mulder, Harderwijk en J. F. Wilson, Voge lezang; voor het theor. gedeelte: de da mes E. H. Millaard, Leiden, C. M. Vollebregt, Oegstgeest en C. A. Vo gelaar, Sassenheim. Geslaagd voor de akte N VIII: theor. en pract. gedeelte: Eei%. Zuster Arnoldie, Leiden; Eerw. Zuster Laurentina, Heemstede: de dames M. A. M. Bergsma, Olden- zaal, G. J. p. Bruschke, Oegstgeest; M. A. Henning, Breda: I. H. E. Heyen, Kerkrade; M. Th. Hilgers, Nijmegen; J. M. M. Hubers, Sassen heim; M. E. Peters, Dedemsvaart; E. B. J. Raedts, Heerlerheide; W. M. E. Smit, Den Haag en E. M. Th. Weyenborg, Lichtenvoorde: voor het theor. gedeelte: de da mes E. J. van Berckel, Bloemen» daal en A. C. M. Ruigrok, Vogele zang. avond; dan moet het ook een wer kelijke contactavond zijn tussen dc ouders en het gehele onderwijzend personeel en niet zoals voor schijnt te komen tussen ouders en enkele leden van het personeel. Bij de rondvraag deed de secre taris mededelingen omtrent een godsdienstcursus voor opleiding di ploma B, waarvoor men zich nog opgeven kan Thorbeckestraat no. 38, Leiden, tel. K 1710-24223, en over het Paed. Beroepskeuzebureau van de Raad van Overleg- De leden van de St. Augustinus- Vereniging kunnen voor het testen van hun eigen kinderen ook van het gereduceerde tarief gebruik maken, daar de Ver. bij de Raad van Over leg in het Bisdom Haarlem aange sloten is. Nadere gegevens zijn te verkrijgen Witte Singel 85, Leiden. Tot slot sprak een der leden nog een propagandistisch woordje voor 't houden van een gesloten retraite. BURGELIJKE STAND Geboren: Johannes Hendrik Frede- rik zn van W. F. Staffeleu en M. J. Hoppenbrouwer: Huberdina Maria dr van E. S. Prins en C. J. Kooloos. Adriaan Elis Jacobus zn van J. Kriens en E. S. de Bie; Maria Willemina Fre- derika dr van J. H. Oudshoorn en W. F. Cebol; Cornelia dr van F. Hoog straten en S. Blansjaar; Iris dr van F. van den Broek en M. J. D. Mulder; Franciscus Johannes Cornelis zn van van C. Tol en A. Versluis; Maria Eli zabeth Anna dr van C. van Tol en A. Versluis; Sonja Ingeborg dr van K. B. Zwiggelaar en Soepiah. Overleden: J.H.H, Borgerding man 70 jaar; J. G. Kranenburg zn 3 jaar. R.K. Vacantiebezigheden Nietsvermoedende burgers van on ze goede stad Leiden hebben gisteren J»un ogen uitgekeken op een kleurig schouwspel van honderden kinderen, die met een palmpaas in de hand, met trotse en blije gezichtjes naast elkaar liepen in een bonte rij. Maar ook de ingewijden, die wisten wat er komen ging, stonden verbaast. Het was de eerste keer, dat dit in on ze stad op deze wijze ging gebeuren, en niemand had verwacht dat de op komst zó groot en dc palmpasen zó prachtig zouden zijn. We vragen ons af, hoeveel kinderen, en misschien nog meer vaders of moeders hiermee uren „zoet" zijn geweest. Want dat is een feit, er waren zeer fraaie exemplaren bij, waar zeven uren werk aan is besteed. Laat ons be schrijven, wat ons oog achtereen volgens zag: Stel U.voor, een wielrijder reed ergens op straat, des middags om kwart voor drie in de buurt van één der parochiekerken. Hier en daar kwam er uit een huisdeur een jongen of meisje met een palmpaas, gevolgd door vader of moeder, die er natuur lijk bij moesten zijn. Hoe dichter men bij de kerk kwam hoe voller het werd Daar liepen er vijf, daar tien, met zo'n gevaarte. Onder de schaduw van de kerk toren heerste een geroezemoes van stemmen en klankenuitroepen van verwondering. De ouders en belang stellenden drongen om de kinderen heen en de arme jury zag haast geen kans bij de kinderen te komen. Der- halVe werd er ruim baan gemaakt, de kinderen werden opgesteld en er werd gekeurd- Welk een zware taak! Moge dit een pluim op de palmpaas zijn van elk kind, dat meedeed: er was geen enkel stuk rommel bij! Al les v/as verzorgd en overal zagen we enthousiasme Vier van de aller mooiste werden uitgezocht! En toen trok het stel op! Waaiheen! Eigen lijk wist dat nog niemand, maar men fluisterde: „het Stadhuisplein". Naar het Stadhuis. De wielrijder klom op zijn fiets en wilde wel iets van een andere pa rochie zien. Daar trof hy een hoofd leider aan, die vol bezieling aan dood stille, ernstig luisterende kinderen de zin van Palmpaas vertelde, en dit op een waarlijk schone wijze deed! Op weg naar de andere parochies kwamen we hen al tegen. Eén groep werd geflankeerd door een aantal welpjes, die kleur bij kleur gehou den hadden, want boven hun groene truitjes staken kwistig met groen versierde palmpaasstokken. Het werd tijd om eens te zien, wat er waar was van dat Stadhuisplein. Dus peddelde de wielrijder er met bekwame spoed heen. En daar stonden dan werkelijk alle parochies te zamen opgesteld. Nog kleuriger leek ons het schouwspel, nog rijker. Hier reikte men prijzen uit. Hier werd ieder beloond voor zijn of haar. moeite in de vorm van een kleine tractatie. Hoe het de palmpaas verder ver ging? Het ging regenen, het ging stort regenen. Sommige kleuren van natte palmpasen gingen helaas afgeven. Dat was jammer! Maar... de kin- ders trokken welgemoed af, terug naar de parochies voor het laatste deel van het program: de mooiste werd nl> aangeboden aan de Deken en de pastoors der onderscheiden pa rochies. Eén groep bracht een palm paas naar de Burgemeester! De Burgemeester toonde zich zeer verheugd en tracteerde de kinderen ook nog eens. Wielrijder, bevreesd voor de regen, peddelde ook als een verregende palmpaashaas naar één der pasto- riën om getuige te zijn van de aan bieding. En wat zag hij? Een grijze Herder, temidden der kleinen, die trots de hem aangeboden palmpaas vasthield, en hem niet los wilde la ten. Niemand anders mocht hem dra gen. En toen de jeugd aftrok, moe van het torsen, klonk de afscheids groet van de pastoor: „tot het vol gend jaar." En dit hoopt ook het bestuur van het R. K. Sted. Comité voor Vacan- tie-bezigheden- Het is een schoon feest geweest. Moge het in de toe komst nu zo blijven. Laat het elk jaar op Palmzondag zulk een palm- paasfeest zjjn. De dank van het bestuur aan allen, die tot het welslagen hebben mee geholpen! De prijswinnars warén: Dekenales parochie: Theo Henzing, Ineke van Beek, Koos Uljé en Ar nold Zierikzee. St. Petrusparochie: Ria Put, Cor- rie de Groot, Marian van Latem en Jos van Resteren. Hartebrug-parochie: Pim Edelaar, Rina Beugelsdyk, Irene Tatai, An- nemieke Pompe. St- Leonardus-parochie: Jan de Haas. Hans Pont, M. Tiggelhoven en J. Schouten. PASSIE-PAASSPEL. „Ick wil mi gaen vertroosten." Door de Parochianen van St. Leo- nardus werd gisteravond in de Burcht genoemd Passie-Paasspel uit gevoerd. Nadat Pastoor van der Schoot in een uitgebreide rede het talrijk gehoor had doordrongen van de betekenis van het grote Lijdens drama en de betekenis hiervan voor elke mens persoonlijk, werd aange vangen. Onder leiding van Bram Martijn heef t het Dameskoor van „Het Zonnelied" de Gregoriaanse zangen, die aan het spel ten grondslag liggen, gezongen. Over het geheel voldeed dit heel goed. 't Is jammer, dat de naam van de samensteller van het gewijde werk niet op het pro gramma was vermeld, 't Spel moge eenvoudig zijn waardig was het zeker. Nog valt er iets te wensen, n.l.: orgelbegeleiding. De toon van een piano is te kort en leent zich niet tot improvisatie, die Martijn tus sen de verschillende taferelen in laste. Bovendien hadden de dirigent en de devote uitvoeïing een we hui den der instrument verdiend. In het tweede deel kwam de dirigent volle- rONGEREN- Fotoclub .Fotovreugde" V&n de St. Petrus parochie, stelt haar leden er i van in kennis, dat in verband met de Goede week de clubavond is ver- zet op Dinsdagavond om half acht. j Men wordt verzocht tijdig aanwezig te zijn, daar er enkele zeer belang rijke mededelingen gedaan worden. Een onkreukbaar en stijlvol politie-man op dreef, toen hij verschillende j cappei'la werken dirigeerde: „O bone Jesu" van Ingegneri, een jon gere tijdgenoot van de Palestrina. Van laatstgenoemde vertolkte het koor „Popule meus". Deze werken waren er tussen gebracht evenals „Ecce quomodo moritur" van Handl (genaamd Gallus) en van Halier: „Te- nebaë factae sunt". Hier valt voor treffelijke koorzang, afgewisseld door solo-kwartet, te genieten. De solië- rende koorleden zongen met goed begrip en welluidend. Als regisseur van het Passiespel deed Joop Koe- voets veel en goed werk- Het inleidend verhaal werd gedaan door een jongeman, met gaven be deeld, die evenwel nog niet heel en al uit de bolster zijn. Eenvoud is prachtig, maar ietwat meer zegging mag toch wel. Joop Koevoets had uit de taal der dichters veel schoons ge kozen over wat ons bezig houdt in de heilige Passietijd. Uit 't Middel- Nederlands en van de eigentijdse dichters koos hij de mooiste gedich ten. Wij behoeven van zijn goede kwaliteiten niet veel meer te zeg gen. Men kent ze. Mogelijk zou iets minder techniek en iets meer diep gang zijn voordracht op hoger plan brengen. De groepen door de Leidse Passiespelers als wij 't zo mogen noemen gespeeld, waren door Koe voets samengesteld en getuigden van een juiste kijk van smaak en van een goede ruimteveldeling. De standen, de kleur en de lyn waren fraai, de beelden gedéglueerd natuurlijk. Bo vendien was de toewijding, uithou ding en ingetogenheid van de klein ste tot de „Allervoornaamste Rol" bo ven lof verheven. De verheuging bij de voleinding van het Verlossings werk werd in het blijde „Alleluja" verklankt en met de schone Paas- sequenz werd dit stemmingsvolle Passiespel beëindigd. Hierna sprak Pastoor van der Schoot een enthousiast dankwoord, waarin hij zeitde, dat aan zijn ideaal voldaan was. J. Kortmann. Na 33 jaar trouwe dienst, waarvan 31 in Woubrugge, nam Zaterdagmorgen opperwachtmeester H. J. Hoogenboom atsrheid van superieuren, dienst - kameraden en ge mcentepersoneel. Burgemeester Van YVageningen speldt de heer Hoogenboom de ere medaille op. Foto: Van der Horst. Dan eerst naar links en rechts gekeken! Herhalen moet men telkens weer: De rijweg is voor 't rijverkecr VEILIG VERKEER. De grootste en de beste! Maandag, 3 April. Is het waar? Heerst er hongers nood in Leiden? Of hebben onzer le zers, bij gebrek aan Hutspot, vol doende ander eten gehad? Hoe het ook zij, Stadskok is weer op z'n ba sis teruggekeerd en haastte zich van morgen het vuur weer op te stoken. Want er is weer Hutspot vandaag. Wat kan een stad binnen enkele dagen toch veranderen! Hoelang is het geleden, dat voor het laatst Hutspot werd gekookt? Twaalf da gen. Inmiddels is de situatie aan het Staatsspoor bijna onherkenbaar ver anderd. Het benzine-station van Sin- fina heetf zijn nieuwe plaats gekre gen en is alweer in functie. De hoge los- en laadweg is practisch gereed. De laatste hand wordt gelegd aan de oprit. En in de grote goederenloods heerst een enorme drukte. Want al het goederen-vervoer is verplaatst en alles wordt vanaf of naar het Staatsspoor verzonden. En bovendien vorderen de werk zaamheden aan de Warmonderbrug. Stadskok zag vanmorgen om elf uur juist hoe de laatste platte schuit, die als steunpilaar onder de ingezakte brug heeft dienst gedaan, werd weg gevaren. Thans liggen er vijf stel stoere ijzeren binten op betonnen pi lasters onder de opgevijzelde brug. Als straks het werk klaar is, kan zelfs de zwaarste auto er met ge mak overheen rijden! Er wordt nog meer gewerkt in onze goede oude stad. Aan de Korte Mare is juist een nieuw stuk van de walschoeiing gereed gekomen. Al thans wat de betonstorting betreft. Aan de overkant, de Nieuwe Mare dus, werd vanmorgen begonnen aan een rotte plek in de walschoeiing. Straatmakers, metselaars, betonwer kers, alles liep heen en weer. Om on ze stad te verfraaien. Voor welk werk iedere ordentelijke Leidenaar erkentelijk moet zijn! Maar om dan eindelijk op het ech te nieuws te komen, vermelden we eerst even het jubileum, dat de heer H. Koome, le klas tuinman van Ge meentewerken, Zaterdag vierde. Veertig jaar was het geleden, dat hij als leerling-tuinman in dienst trad. Hoeveel duizender. planten en bloe men zullen in die tijd door z'n han den zijn gegaan? Ook allemaal om onze dierbare stad te verfraaien. Waar we ook zeer erkentelijk voor zijn. En daarom stemmen we volko men in met de huldigende woorden, die door de directeur, ir. D. Boogerd. 's morgens op het Stadhuis gespro ken werden. Er kwam een oorkonde en natuurlijk een enveloppe aan te pas. Thuis werd het feest voortgezet. Alle collega's van de Plantsoen dienst en de Kwekerij kwamen de jubilaris een hand geven. De Chris telijke Bond bleef niet achter en zei het met bloemen. De heer Lager- berg, namens het Jubileumcomité, bracht een kapstok mee. Tja, die Zaterdag, waar we het zo juist over hadden, die viel op een rare datum: 1 April! Maar deson danks is er in Leiden niets bijzonders gebeurd. Of heeft u soms bijzonder veel mensen op de Haarlemmerstraat gezien, om te kijken naar de Vliegen de Schijf, die op bevel van de Win kelierscombinatie Haarlemmerstraat over zou vliegen? Pardon, dat was een vergissing. Er is Zaterdag wél iets bijzonders gebeurd. Want in een perceel aan de Nieuwe Rijn, waar de familie N. P. H. woont, brak een schoorsteen brandje uit. Vraagt u nog hoe dat kwam? Het oude liedje: Vuile schoorsteen. Enfin, de Brandweer vroeg zich niet af hoe het kwam, maar alleen hoe het geblust moest worden. Dat gebeurde in snel tempo. Zonder dat er al te veel schade was aangericht. Vermelding verdient ook wel het feit, dat wij zijn uitgenodigd voor de propaganda-filmavond van het Roode Kruis te Leiden. Dat is a.s. Woensdag om acht uur in het Acad. Ziekenhuis. Het kost allemaal niets, zodat iedereen in de gelegenheid is deze avond bij te wonen. En te luis teren naar wat dr. H. P. Veldhuyzen weet te vertellen over het Roode Kruis. En te kijken naar een aller aardigste Leidse film, over de ramp oefening aan de Haag weg in 1947. Bovendien worden films vertoond over de Bloedtransfusiedienst en over oefeningen in Limburg. En nu een bericht, speciaal be stemd voor de parochianen van St. Petrus, vooral voor alle welpen, ver kenners en voortrekkers. Want mor genmiddag om half vijf vertrekken de twee uitverkorenen, die de ver kenners-bedevaart n. Rome mogen meemaken. Pastoor bidt het reisge- bed en daarna vertrekken ze. Na tuurlijk uitgeleide gedaan door al hun verkenners-broeders. En door iedereen, die er belang in stelt. Na tuurlijk zijn alle leden in uniform! Na dit feestelijk bericht weer eens even ernstig. Want dat is het inder daad. De bewoners van de Rijn- en Schiekade hebben zich in een adres tot B. en W. gewend. Om te klagen over de bar slechte verlichting. De gaslantaarns branden notabene vaak overdag en gaan 's avonds uit! Voor al nu er onlangs een dame verdron ken is, willen de bewoners wel graag, dat aan dezè toestand een einde komt. Vandaar dat adres. En passant werd ook even gewézen op de ver vuilde toestand, waarin zich de sloot voor de percelen 119 en 120 bevindt. Ook de afrastering ontbreekt. En nu wachten de bewoners maar af, of er iets aan gedaan zal worden. Daar klopt iets niet, moet een j nachtwaker van de Leidse Nachtvci- ligheidsdienst gedacht hebben, toen J hij in de nacht van Zaterdag op Zondag een pakhuisdeur in de Raam straat (Haarlemmertrekvaart) zag open staan. Juist kwam er een agent langs en samen 'togen ze op onder zoek uit. Het bleek, dat een hangslot geforceerd was. Maar waarschijnlijk is de dader gestoord, want cr wordt niets vermist. Althans, de eigenaar, vishandelaar K. van de Haarlemmer vaart, kon geen vermissing consta teren. Achteraf blijkt dat buren wel enig gerucht hebben gehoord. Van dc dader echter nog geen spoor. Bovendien zijn we uitgenodigd op de Volksdansavond van „De Hoorn pijpers". Deze volksdansers gaan op Zondag 23 April 's avonds om acht uur in de gymnastiekzaal aan dc Pot gieterlaan een aardig programma afwerken van maar liefst 29 dansen, in bonte verscheidenheid. Mochten er mensen zijn, die graag eens spe ciale dans willen dansen, dan moe ten zij dit even opgeven aan R. Zou- tenbier, Noordeinde 35. Maar vóór 15 April. Heeft u ook nog in de rats gezeten, gistermiddag toen het zo stormde? De familie S. P. v. d. L., in dc Ha- zenbroekstraat. wel! En dat was niet te verwonderen. Want op een gege ven moment hoorden dc bewoners een geweldig gestommel. Wat was er aan de hand? De schoorsteen stond op invallen. Onmiddellijk dc Brand weer gewaarschuwd. En de brand weermannen klommen op het dak, om de schoorsteen maar te slopen. Zodat er geen gevaar meer was. In besloten kring van directie en personeel der N.V. Incasso-bank heeft Zaterdagmorgen (en toch geen Een Aprilmop!) de heer J. Heijmans procuratiehouder, afscheid genomen van zijn werkkring. Mr. I. Opstelten sprak namens de directie hartelijke dankwoorden. En de procuratiehou der C. W. Oostveen vertolkte de ge voelens van het personeel bij dit af scheid. Verschillende geschenken wer den aangedragen. U moet toch ook nog even weten dat er Zaterdag weer eens een col lecte werd gehouden in Leiden. Deze keer ten bate van het Maatschappe lijk Werk in de Ziekenhuizen. Van daar dat het Leids Politie Muziek gezelschap met roffelende trommels uittrok en op het Stadhuisplein een feestconcert weggaf, ten gerieve van de marktbezoekers. Maar meer dan de muziek zal u het resultaat inte resseren. De opbrengst was twaalf honderd gulden en negentien cent. Helemaal tevreden is het comité niet. „Als we meer collectanten ge had hadden, zou de opbrengst gi'oter geweest zijn", werd Stadskok ver teld. Volgend jaar beter! Op 5 Mei zal het feest zijn in het Haagwegkwartier. Want het Buurt- verenigingsbestuur heeft besloten voor de volwassenen wedstrijden te houden in roeien, tonrijden en krui wagenrijden. Bovendien voor de jewgd van 15 tot 20 jaar behendig heidswedstrijden op de fiets. Des avonds een dansje toe op het pleintje. En als Stadskok de Hutspot van van daag eens bekijkt, gelooft hij, dat u alweer een behoorlijke schadeloos stelling hebt gehad voor de geleden honger van de afgelopen dagen! STADSKOK. LAATSTE BERICHTEN j BI >RIJFSPENSIOENSFONDS j LANDBOUW SLUIT TERMIJN KOSTELOZE PREMIETEGOED- SCHRIJVING Iedere landarbeider, die in de pe- diode 1 Mei '47 tot 1949 in de land bouw heeft gewerkt, kan over deze tijd premie voor zijn verzekering bij het bedrijfspensioensfonds voor de landbouw tegoedgeschreven kringen, aldus meldt dit fonds. Kosten brengt dit voor hem niet mee. Hij moet al leen de tijdvakken opgeven, geduren de welke hij in die twee jaar in de landbouw heeft gewerkt alsook de werkgevers bij wie hij in dienst was. Er zijn nog heel wat arbeiders, die tot heden hebben nagelaten zulk een opgave te verstrekken. Zij kunnen nog van bedoelde bepaling profiteren tot 1 Mei 1950. Men kan zich wenden tot de secretarissen van de sociale erzekeringscommissies. JHR. v. LENNEP OVERLEDEN Dc Nederlandse gezant te Kopenha gen jhr. v. Lennep. is na een kort stondige ziekte te Kopenhagen over leden. Jhr. v. Lennep is o.a. gezant schapsattaché te Berlijn geweest, waarna hij in verschillende diploma tieke functies werkzaam is geweest in Bern, Constantinopel. Kaapstad en Brussel. In 1937 werd hij benoemd tot gezant in Pretoria. Na deze post in 1945 te hebben verlaten werkte hij op het ministerie van buitenlandse zaken bij de Nederlandse regering in Londen. Kort na de bevrijding werd hij gezant in Kopenhagen. INBRAAK IN ST. SERVAASKERK TE MAASTRICHT. In de afgelopen nacht is in de Sint Servaaskerk in Maastricht ingebro ken. Men heeft zich toegang verschaft door verbreking van een der ruiten var een gebrandschilderd raam, dat zich bevindt aan de Zuidzij'de van het kerkschip. Verschillende offer blokken zijn opengebroken en leeg gehaald. In de „kapel van hot Aan- schijn"werden twee grote offerblok ken omvergegooid, waarbij een beeld van het H. Hart in stukken gevallen is. De recherche stelt een onderzoek SCHEEPSBERICHTEN BALI DjakartaA'dam 2 April van Belawan naar Aden. FAIRSEA DjakartaR'dam 2 April dwars Vi go; GAROET R'damDjakarta .2 April van Suez naar Aden; GOYA DjakartaR'dam pass. 2 Algiers; JOHAN VAN OLDENBARNEV5LT A'damDjakarta 2 130 m Z.W. Co lombo, KOTA AGOENG R'dam— Djakarta 3 April te Aden; PHRON- TIS A'damDjakarta 2 April van Aden naar Belawan. SOMERSET SHIRE DjakartaR'dam 2 April Al giers; TABINTA 2 April verw. Dja karta van A'dam: TARAKAN Dja karta—A'dam 1 April van Aden nr. Port Sudan. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 3 April Vee. Aanvoer: totaal 852 stuks, waarvan 475 vette koeien, 3 g. askalveren, 21 nuchtere kalveren, 353 varkens, Prij zen: vette koeien 2.502.70, 1.30 2.50 2.102.30 en varkens 1.65, 1.62, 1.55 per kg Vette koeiep aanvoer iets kleinere handel stug. prijzen onveranderd; varkens aan voer korter, handel rekelijk, prijzen gemiddeld als vorige weck. enkele zware boven notering.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3