Het nieuwe Burgerlijk Wetboek Oude moord opgehelderd? Wie vermoordde de burgemeester van Bodegraven? Krijg ik mijn hengel terug Jlünceó Maütia MAANDAG 3 APRIL 195U DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA Onze marine in het Atlantisch Pact De chefs van staven van de lan den van het Atlantisch Pact zijn bij het vaststellen van het gemeenschap pelijke verdedigingsplan overeenge komen, dat de koninklijke marine zich niet zal beperken tot de verde diging van Nederlandse havens en kustgebieden. De Nederlandse marine is opgenomen in het beveiligingsplan van de vitale verbindingslijnen ter zee, aldus vernemen wij van door gaans welingelichte zijde. Op de bijeenkomst van het militair comité is over de zeemacht van de landen van het Atlantisch Pact niet zo uitvoerig gesproken als over de land- en luchtmacht, wier problemen de hoofdschotel vormden. Volgens marine-kringen ter conferentie vond dit zijn oorzaak in het feit, dat de pro blemen van land- en luchtmacht, zo wel in de West-Europese Unie als in het Atlantisch Pact, geheel verschil len van de maritieme problemen. Dit verschil is te verklaren uit de min of meer embryonale toestand, waarin de land- en luchtmachten van ver schillende Europese landen nog ver keren, terwijl de vloten van deze lande over hét algemeen dat stadium reeds zijn ontgroeid. In de tweede wereldoorlog werden immers in ver schillende Europese staten de organi satie, waarop hun legers en lucht macht steunden, door de Duitsers weggevaagd, maar de vloten van deze landen konden in een zeker organisch verband blijven doorvechten, waar door zij na de bevrijding een aan zienlijke voorsprong hadden op de andere wapens, die geheel opnieuw moesten beginnen. Voor Nederland "kwam daar nog bij, dat de landmacht na de bevrijding in veel grotere mate dan de marine gebonden is geweest door de Nederlandse militaire ver plichtingen in Indonesië. Maar ook thans nog is het voor de marine in het algemeen gemakkelijker een be paalde leidraad bij haar opbouw aan te houden, dan voor de lucht- en landmacht. Hun geleidelijke ontwik keling wordt steeds verstoord door het opduiken van nieuwe factoren. De atoom- en de H-bom bijv. vormen volgens marine-deskundigen voor een leger en een luchtmacht een veel HILVERSUM I 402M. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmu- ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8 00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Wa terstanden. 9.35 „Lichtbaken" 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gramofoon muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Sopraam en piano. 11.50 Godsdiensti ge causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Me- tropole orkest. (12.30-12.33 Medede lingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 „Lunchconcert". 14.00 Al en piano 14.30 Orgelconcert. 15.00 Gramofoon muziek. 15.40 Pianorecital. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Amusementsorkest en solist. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Amu sementsorkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is le ven", causerie. 19.40 Gramofoonmu ziek. 19.45 Instrumentaal ensemble. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Pianovoor dracht. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Radio philharmonisch orkest. 22.40 Godsdienstige causerie, en avondge bed. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8 00-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.5U Dagope ning. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Dansorkest. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Piano recital. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano duo. 13.00 Nieuws. 13.15 Financieel weekoverzicht. 13.25 Promenade or kest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gi-a- mofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.45 Rege ringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de strijdkrach ten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 „Paris vous parle". 19.10 Strijdkwar- ted, klarniet en mezzosopraan. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Or kestconcert. 20.45 „De koningin van de mijn", hoorspel. 21.45 Sopraam en piano. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.30 Accordeonorkest. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gramofoonmuziek. groter probleem dan voor een vloot, die door zijn grotere bewegelijkheid niet zo kwetsbaar is als andere wa pens. Aan deze voorsprong wordt in ma rine-kringen zelf echter geen over dreven waarde gehecht, men streeft met alle macht naar behoud van het geen bereikt is en, voorzover de fi nanciële positie van het land het mo gelijk maakt, naar een verdere op bouw. Een stilstand om door een ver mindering van het marinebudget do land- en luchtmacht in staat te stel len gelijk te komen, achten de mari ne-kringen ter conferentie zeer ge vaarlijk. Zij zijn van oordeel, dat de vloot in het Atlantisch Pact een nog belangrijkere taak vervult dan in de West-Europese Unie, gezien de veel grotere verbindingslijnen, die bevei ligd dienen te worden. Prof Meyers pleegt overleg met de Tweede Kamer Prof. Meyers, die zoals men weet in opdracht van de regering bezig is met de samenstelling van een nieuw Burgerlijk Wetboek, geeft er de voorkeur aan een ontwerp eerst bij de regering in te dienen, nadat de Tweede Kamer omtrent bepaalde punten van principiële aard haar voorlopig oordeel zal hebben gege ven. Daardoor wordt de kans ver groot, dat hij met een aanvaardbaar geheel zal kunnen komen, zo meent prof. Meyers. In verband hiermee ligt het in de bedoeling van minister Wijers be paalde hoofdpunten, die voor een be spreking in de Tweede Kamer in aanmerking komen, voorzien van een korte toelichting, te behandelen met de vaste commissie voor pri vaat- en strafrecht uit de Kamer. Na dit overleg, dat een oriënterend karakter zal dragen, zal de minister zich beraden, welke hoofdpunten hij aan de Tweede Kamer zal voorleg gen. VAN MAARSEVEEN EN LIEFTINCK NAAR NEDERLAND. De ministers Van Maaseveen en Lieftinck zijn Zondag uit Djakarta per vliegtuig naar Nederland vertrok ken. De ministers Van den Brink en Götzen zullen nog korte tijd in Indo nesië blijven. RANTSOENERING VAN GAS EN ELEC TRICITEIT LOOPT TEN EINDE. De rantsoeneringsbepalingen voor gas en electi'iciteit zullen binnenkort worden opgeheven, zo deelt het mi nisterie van economische zaken mee. Men verwacht, dat de aanvoer van kolen voor de electricitcits- en gas fabrieken een redelijke voorziening mogelijk zal maken. Door het te klei ne productievermogen zal echter ook in de komende winter het verbruik tijdens de piekuren beperkt dienen te worden. MIDDENSTANDERS IN S.E.R. De heer Th. S. J. Hooy, vice-voor- zitter van de Ned. R. K. Midden standsbond en lid van de Tweede Kamer, is benoemd tot lid van de Sociaal-Economische Raad der pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Als zijn plaatsvervanger in de S.E.R. is benoemd de heer J. A- Koops, voorzitter van de N.R.K M. en van de stienting Landelijke Federatie van Organisaties van Oorlogsgetroffenen. „Volkskr.". Enige weken na de bevrijding, op 11 Juni 1945, werd uit het water van het Boerengat in Rotterdam het stoffelijk overschot van een jonge vrouw opgehaald. Het lijk was in een zak genaaid, zodat er geen twij fel bestond over de vraag of hier al of geen misdaad in het spel was- Ondanks een uitgebreid onderzoek, ingesteld dcor. de Rotterdamse po litie, kon deze misdaad niet worden opgehelderd. Dezer dagen zyn politie-autoritei- ten van elders, in verband met dit misdrijf, overgegaan tot arrestatie van enkele mensen. Iemand, die voor een geheel andere zaak was gearres teerd, heeft „schoon schip" willen maken en namen genoemd. PRIJSVERLAGING AUTOBENZINE. Naar wij van de zijde der benzine - maatschappijen vernemen, wordt de prijs van autobenzine met ingang van Woensdag 5 April a. s. voor levering uit pompen verlaagd tot 28 cents per liter. De tot op heden gevraagde benzine prijs lag een halve cent hoger dan de nieuwe. Zoals men weet, is einde vo rige week aangekondigd, dat de van overheidszijde vastgestelde maxium- ;3iegoling voor benzine werd op geheven. Het toen uitgesproken ver moeden, dat de benzine wellicht iets goedkoper zou kunnen worden, om dat de wereldmarktprijs een ietwat dalende tendenz vertoond, is thans bevestigd. BESTRIJDING VAN TBC. ONDER HET RUNDVEE IN FRIESLAND. Ged. St. van Friesland hebben besloten te verbieden het houden van koeien, die t.b.c. hebben, zon der t.b.c.-bewijs. Zij hebben voorts besloten de on langs door de Prov. St. van Fries land vastgestelde verordening op de bestrijding van t.b.c. onder het rundvee, per 15 Mei van kracht te doen worden. Friesland is daarmee de eerste provincie in Nederland, die deze maatregel in het belang van de volksgezondheid doorvoert. EERSTE MIDDELBARE HOTEL SCHOOL IN ONS LAND. Als de plannen worden keurd,, zal in Maastricht de eerste middelbare hotelschool in Nederland worden opgericht. Deze plannen ver keren in vergevorderd stadium. De school wordt een middelbare vak school tot opleiding van leidingge vend personeel in deze branche, zo als chef de reception, chef-kok, ober, assistent-directeur enz. Aan de school zal een internaat worden verbonden en zij zal worden ingericht naar ana logie van soortgelijke scholen in Zwitserland. België en Frankrijk. Men wil deze landelijke hotel-school in "Maastricht bouwen in verband met de gunstige ligging in Benelux- verband van deze stad, en de ruime contactmogeiijkheden met bedrijven en culturele instellingen. Morgen zal in de Maastrichtse raad dit voor stel worden behandeld. HANDIGE OPLICHTER ROOKT GRATIS. De politie te Haarlem waarschuwt voor een oplichter, die op slinkse manier in verscheidene plaatsen siga renwinkeliers een groot aantal siga ren heeft weten afhandig te maken- De man ging daarbij als volgt te werk. Hij deelde een winkelier mede, dat hij een bekende persoonlijkheid enkele kisten sigaren cadeau wilde doen. De sigaren moesten dadelijk worden bezorgd, waarna dc winke lier het geld in een hotel, waar de man voorgaf ziCh te bevinden, kon afhalen. Daarna deelde hij degene,, die de schenking zou ontvangen, per telefoon mede, dat abusievelijk enige kisten sigaren, zouden worden be zorgd. Vervolgens gaf hij een taxi- chapffeur opdracht de sigaren te ha len. Hij nam ze van de chauffeur in ontvangst en rookte er flink van. Sigarenhandelaren in Utrecht, Zwolle en Beetsterzwaag werden reeds de „sigaar". Een Haarlemse winkelier was minder goed gelovig en informeerde bij het hotel, dat de man als zijn adres had opgegeven. Daar was hij echter niet bekend.... DE WAARDE VAN HET WOORD! Zaterdagavond om kwart voor 9 is ingebroken in een stoffeerders- werkplaats aan de Noordwal te 's-Gravenhage. De drie daders zijn aangehouden, dank zij het feit, dat een buurman danig van de tong riem bleek te zijn gesneden. De drie mannen waren aan de achterzijde van het huis door inklimming bin nengekomen. Voor de werkplaats hadden zij een bakfiets neergezet en zij waren bezig met daarop te laden datgene wat van hun gading was, Op een gegeven ogenblik kwam een der buren van de stoffeerder naar buiten. Hij vertrouwde het zaakje niet en trad zeer autoritair op. Op blijkbaar zeer duidelijke wijze gaf hij de inbrekers te kennen, dat het geen pas gaf iemand aldus van zijn goed te beroven. Hij gelastte het gestolene terug te brengen en ter plaatse te blijven. Een der mannen, de 21-jarige S. A. O., kwam zodanig onder de indruk van dit optreden van „de buurman, de heer H., dat hij inderdaad bleef staan. De anderen reden met de bakfiets weg. O. wachtte tot de politie kwam; deze hield hem aan. De beide ander-en zijn later eveneens gearresteerd en de buit kon worden achterhaald. LANDBOUWSCHUUR MET VARKENS AFGEBRAND. Gisteren is te Altforst, gemeente Appeltern, een landbouwschuur Een berucht S.D.-agent voor de Raad vau Cassatie „De schrik van Gouda", zo werd de S.D. agent H. B. uit Gouda in de bezettingtijd genoemd. Die reputatie had hij echte? niet alleen in zijn woonplaats, doch in een groot deel van de Rijnstreek. Want B- betoonde zich zeer actief in arresteren, huis zoekingen enz. Doch veel ernstiger is, dat mede door zijn schuld vele personen om het leven zijn gekomen. Ook zelf zou hij moorden hebben gepleegd, waar van o.a. het slachtoffer werden ze kere Wijnbergen te Moordrecht en nog twee personen uit Gouda. Er we?d vermoed dat B. ook de hand BINNENLAND —Overleden is, plotseling, 69 jaar oud, de heer A. Boonstra, oud-direc teur van het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen. In de Noritfabriek bij de Hem- brug te Zaandam heeft brand ge woed. In de gang en in de z.g. droog- kamer stonden 9 wagens met Norit die vlam gevat hadden. De schade aan de gebouwen is vrij aanzienlijk. Minister-president dr. W. Drees heeft Zaterdagmiddag aan het graf van mr. P. J. Troelstra op de alge mene begraafplaats in Den Haag een re'de gehouden, waarin hij deze strijder voor het socialisme herdacht. Het nieuwe wetsontwerp op de winkelsluiting zal binnenkort wor den ingediend. Volgens de nieuwe wet zouden de gemeenten ruimere bevoegdheden krijgen om van de bepalingen af te wijken in verband met plaatselijke belangen. De Nederlandse Sierteelt Cen trale heeft 60.000 narcissen-, tulpen en hyacinthbollen in het park van Huize Doom uitgezet. Van Zaterdag 8 April af zal het publiek in de ge legenheid worden gesteld het park te bezichtigen. Burgemeester De Ranitz, die nu ruim een jaar in een hotel woonde, heeft eindelijk een ambtswoning ge kregen. Het is een herenhuis aan de Maliesingel met uitzicht op Domto ren en parkaanleg. De „Zim Israel Navigation" te Haifa bestelde twee 4000 tons-sche- pen in Nederland en wel bij „De Merwede" te Hardinxveld en bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij. De schepen zijn bestemd voor het vervoer tussen Israël en West- Europa. Te Valkenswaard zal een Kath H.B.S. worden gesticht. De school zal voorlopig onderdak krijgen in het K.J.V.-gebouw. Voor doorreis van een groep reizigers door Duitsland kan thans een collectief visum worden afgege ven, aldus vernemen wij van de A.N.W.B. Tot officier in de Orde van Oranje-Nassau is benoemd, pater Simon Bennenbroek O.F.M., wo nende te Megen (N. Br.) Tot officier in de orde van Oranje-Nassau is benoemd de heer A. Polak, voorheen directeur van het Rijksbureau voor Tabak en Tabaks producten te Den Haag. BUITENLAND De burgemeester van Zim- mern (Zuid-Baden) rekende zich blauw; hij kon niet rondkomen. Toen rekende hij uit wat een ge meentelijke stratenmaker in zijn eigen gemeente verdient en hij sol liciteerde. Als hij slaagt, scheelt het hem meer dan 100 gulden in de maand. Twee Britse soldaten en twee Duitse politie-agenten hebben in de nacht van Vrijdag op Zaterdag ru zie gekregen. Eén der Duitse politie agenten is doodgeschoten. Het ge beurde spreelde zich af voor een café te Heienhorst bij Muelheim (Ruhrgebied). Vandalen hebben Zondag het Joodse kerkhof te Ausbach geschon den. Binnenkort wordt de Zuidpool een zomervacantie-oord voor de wintersport. Een Britse luitenant organiseert reeds excursies van twee weken voor Engelse school jongens en schoolmeisjes naar de Poolcirkel, waar de hele zomer door wintersport kan worden beoefend. Tc Hongkong werden Zondag 7 vliegtuigen door tijdbommen be schadigd. Niemand werd gewond. heeft geh^d in de moord op de heer Vonk, burgemeester van Bodegraven. Het staat we! vast, dat B. aanwezig is geweest bij diens verhoor, doch mo gelijk is de moord door anderen ge pleegd. Overigens was hetgeen deze ver dachte heeft gepleegd voor het Bijz. Gerechtshof al meer dan genoeg, om hem tot levenslange gevangenisstraf te veroordelen, van welk vonnis hij in hoger beroep kwam. Verdachte v/as aanvankelijk in mi litaire dienst geweest, doch dadelijk na de Mei-dagen liep hij over naar de vijand en kwam eerst bij de N. S. K. K. Zo zwierf hij door Duitsland, Rusland en Griekenland, waarna hij via Berlijn weer in Gouda en de Rijnstreek terecht kwam. Zoals gebruikelijk, werden door de Raad van Cassatie thans geen getui gen meer gehoord,- zodat mr. dr. Klaassen dadelijk aan zijn pleidooi kon beginnen. Naar pl. meende zou het Bijz. Hof op bepaalde onderdelen van deze zaak geen voldoende licht hebben doen valen, als gevolg ook van de drukke werkzaamheden in die tijd, toen vele zware straffen werden uit gedeeld. Zo zou er ook geen voldoen de aandacht zijn besteed aan de om standigheid, dat verdachte enkele verklaringen heeft herroepen. Doden spreken niet meer Zo wat betreft de bewijsvoering in de zaak van de moord op de heer Stolk. Hierbij was ook zekere Hom mes aanwezig en pl. stelde de vraag, waarom deze niet als verdachte in deze affaire is'aangemerkt. Dit zou volgens pl. even goed mogelijk zijn, terwijl dan B. als getuige gehoord zou kunnen worden. Weliswaar heeft verdachte vroeger gezegd Stik te hebben neergeschoten, doch later ontkende hij dit. Pres.: „Hommes is dood. Zou het niet zó kunnen zijn, dat verdachte na zulks te hebben vernomen, de schuld op Hommes is gaan schuiven? Dergelijk methoden komen vaak voor!" 1 Pl. betoogde dat Hommes wel heeft verklaard te hebben gezien, dat B. in de school, waar Stolk werd ver moord, is geweest. Nu heeft B. wel gezegd dat hij Stolk had neergescho ten, doch verdachte is nogal op schepperig aangelegd. Pl. kon verkla ringen overleggen van familieleden van verdachte, waarin wordt mede gedeeld, dat B. reeds vroeger psychi sche afwijkingen vertoonde. Op grond ook hiervan, vroeg pl. een psychia- Stalin had van de arbeiders van een fabriek te Potsdam een echte locomotief voor zijn verjaar dag cadeau gekregen. Hij kon ei- even wel niet mee rijden en heeft het ding weer weggegeven „aan de arbeiders van de Oost-Duitse Repu bliek". WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ KOUD. Wisselende bewolking met en kele verspreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige Noord- Westelijke wind. Vannacht plaat selijk lichte nachtvorst, mor gen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. van de heer Van Oyen tot de grond toe afgebrand. In deze schuur was o.a. de varkensmesterij van de var kenshandelaar Strik te Batenburg gevestigd. Negen en twintig van de 40 varkens zijn verbrand, alsmede een grote hoeveelheid voer, een wa gen en landbouwgereedschap. De varkens waren niet verzekerd. De Leidse jongen Bertus was trots op zijn Palmpasen. Een stevi ge hengelstok van zijn vader had hij met permissie achterovergedrukt en na veel plakken en meten pronkte het werkstuk met veel tier lantijnen en glansde de zilveren haan in het zonlicht, dat af en toe door het sombere wolkendek brak. Wij spraken met deze tienjarige knaap, die zijn ogen niet af kon houden van zijn schone Palmpaas. „Zou je het fijn vinden, als je eerste prijs won?" vroegen wij hem. „Natuurlijk", antwoordde hij glunderend. „Dan moet je 'm aan de Deken geven." Het bruine gezicht van de jongen betrok even en wij vroegen hem: „Vind je dat dan zo vx*eselijk?" „Nee," was het antwoord „maar dan moet ik meneer de Deken die hengel terugvragen, anders kan mijn vader niet vissen Berthus heeft de eerste prijs niet gewonnen. Zijn vader kan gelukkig vissen! trisch rapport in te winnen en al thans een nieuw onderzoek te beve len- Als venklaring voor zijn bruut op treden in Gouda, en de Rijnstreek gaf pl. dat verdachte in Rusland rond gezworven heeft, waar hij o.a- gewonden heeft moeten vervoeren en geheel op zichzelf was aangewe zen. Ook naar de beruchte politieman Oudenaarde heeft verklaard, werd B. opgehitst in zijn werk door Balo, die nooit nuchter was en voor zijn activiteit bij opsporen van onderdui kers enz. door Rauter was onder scheiden. Dat verdachte de bijnaam „Schrik van Gouda" had, vind pl. niets bij zonders. „Er zijn zoveel „schrikken" geweest". Door zijn jeugd: geen zwaarder straf. De proc. generaal, mr. van Bakho ven wilde bij zijn eis rekening hou den met het feit, dat verdachte toen maals pl.m. 25 jaar was. Anders zou zeker een hogere straf nodig zijn. De feiten, door verdachte gepleegd, zyn immers zeer ernstig- Zijn optreden werd. vooral na terugkeer in Gouda steeds driester; overal ging hij op onderzoek uit en deed arrestaties. Hiervan somt spr- enkele trieste gevallen op, want verschillende ar restanten zijn niet levend uit gevan genschap teruggekeerd. Ook in andere plaatsen. In Woerden, in Waddinxveen en tal van andere plaatsen was hij be rucht. Bij zekere de Jong nam B. voor pl.m. 150.000 aan goederen „in beslag". Het moet worden aan genomen. dat verdachte degene is geweest, die de heer Stolk neer schoot; zelf zei hij na terugkeer uit de school: „Zo, die is dood". Zo heeft hij ook de heer Wijnbergen ver moord, was bij de arrestatie van de burgemeester van Bodegraven. De klacht van verdachte, dat hij zel'f tijdens de internering zou zijn mishandeld, is en wordt volledig on derzocht en zou dan als verzachtende omstandigheid kunnen gelden en ver mindering van straf. Daar zag spr. thans geen reden toe, en hij eiste verwebper} van het cassatieber-oep. Uitspraak op 29 April. MYSTERIE H OP DE DOOR GUY HAMILTON „U hebt er iets. mee voor, niet?" „Inderdaad, jonge dame!" Algy lachte zachtjes, terwijl hij zich van de rand van de tafel liet glijden. „Een ideetje, waar 'k me nogal wat van voorstel. Als de tijd er voor ge komen is, moogt u aan de bel trekken en 'k zal u te woord staan. Tot ziens!" 't Diner was weinig geanimeerd en do avond verliep saai. Er werd niet gedanst; kapitein Thaves had 't ver boden. Mortlake hoopte op een ver trouwelijk gesprek met Doris Conway Ook die kans werd hem ontnomen; •t meisje zat met haar vader in den conversatiesalon. De enkele malen, dat zij hem aanzag, was 't oppervlak kig, onpersoonlijk. Hij begreep 't mo tief van haar plotseling zo verander de houding niet. Algy slenterde naar de bar, waar Petrakoff, Worall en Peers zaten te kaarten: zij groetten, maar nodigden hem niet uit tot mee spelen. Om tien uur begaf Mortlake zich naar zijn hut, draaide 't licht op en ging zitten lezen. Reeds een half uur later bleek ook Petrakoff er ge noeg van geki-egen te hebben. Zijn gezicht stond nors, toen hij de hut binnenkwam. „Een begrafenisstemming heerst er aan boord," mopperde de Rus. „De kapitein is een idioot, 'k Heb natuur lijk te doen'met de ongelukkigen Sla- ter, maar 'k vind, dat 't de plicht van de kapitein geweest was, de geest onder de passagiers op te mon teren, inplaats van de domper er op te zetten, door een onschuldig ver maak als dansen te verbieden. Sla- ter komt er toch niet door terug, 'k Zal blij wezen, als het Zondagmid dag twaalf uur is. Dan zijn we er, volgens Thaves." Petrakoff nam een 'boek uit zijn valies, knipte 't leeslampje boven zijn bed op en verdiepte zich in zijn lectuur. Traag kroop de tijd om. Toen Mortlake op zijn horloge keek, was 't vijf minuten over half twaalf. Hij besloot, van de nood maar een deugd te maken en onder de wol te schieten, sloeg zijn boek dicht en stond op. Op 't zelfde moment werd aan de deur geklopt. Algy deed open. „Mijnheer Meisom? vroeg een ste ward. „Die ben ik, ja," antwoordde Mort lake gereserveerd, zich afvragend, welke film zich nu weer zou gaan afdraaien. „Dit moest 'k u afgeven." De ste ward reikte hem een briefje over en verdween. Algy ging naar de tafel terug, maakte de enveloppe open. 't Was een korte boodschap, die hij las, doch de grootste brief van iemand anders had hem niet zulk een gevoel van vreugde kunnen bezorgen. Waarde Heer Mortlake, 't Ogenblik is gekomen, waarop 'k uw hulp moet inroepen. Kunt u morgen na de lunch naar mijn hut komen, nummer 89, A-dek? 'k Zal zorgen, dat.we niet gestoord worden. Doris Conway. Morlake wist niet, dat hij glim lachte, toen hij 't briefje in zijn por tefeuille stak. Maar 't was Petrakoff niet ontgaan. ,,'k Wed om een fijne fles', dat u zo juist een heel prettige tijding ge lezen hebt,"zei hij. „Ze kon slechter," antwoordde Al gy ontwijkend. „Een billet doux?" „Dacht u?" „Natuurlijk. Wat ook in de menta liteit van de jnensen verandert zo lang de wereld draait zullen de meeste meisjes er niet toe kunnen be sluiten, afstand van rose papier te doen, wanneer ze een billet doux te schrijven hebben." „Ditmaal vergist u zich,'' zei Mort- i lake koel. Hij zag de Rus opmerk zaam aan. „Elke goede boodschap be hoeft nog niet een liefdesboodschap te zijn. 't Briefje doet me een moge lijkheid aan de hand, om tot de op lossing van een probleem te komen, dat me geen ogenblik met rust laat. Namelijk, wie assistent-purser Slater vermoordde én hoe mijn revolver in 't kantoor kwam." „Dat is werkelijk heel interessant." antwoordde Petrakoff langzaam ,,'k Ben buitengewoon benieuwd, of de tip, die u ontvangen hebt, u op 't zelf de spoor brengen zal, als ik volg." XVII. De derde nacht aan boord van de Princess Marina was zonder incident verlopen. Aan 't ontbijt heerste een aanmerkelijk betere stemming dan de beide> voorafgaande ochtenden; hier en daar had de conversatie zelfs weer een geanimeerd accent. De meeste passagiers waren de nacht ingegaan met een onbestemd gevoel van vrees, dat hun bij 't ontwaken de tijding van een nieuw drama bereiken zou; nu dit 't geval niet bleek te zijn, viel de beklemming van hen af. De tijd tussen ontbijt en lunch viel Mortlake ontzettend lang. M.aar einde lijk brak 't ogenblik toch aan, waarop hij zich naar nummer 89, A-dek, be geven kon. Doris Conway had een eenpersoonshut aan bakboord, smaak vol ingericht, met al 't comfort, dat een moderne mailstomer te bieden heeft. Zij deed hem zelf open. 't Viel hem. dadelijk op, dat ze veel bleker was dan gewoonlijk en blijkbaar erg zenuwachtig. Hij leidde er uit af, dat nu zij eenanaal haar besluit genomen had en op 't punt stond, er uitvoering aan te geven, zij het toch niet geheel met zichzelf eens was, of zij er goed mee. handel de. „Wat hebt u wel van me gedacht, toen u gisteravond laat mijn briefje ontving?" vroeg zij met een flauwe glimlach „Dat u in de overtuiging leefde, dat 'k u wellicht een dienst zou kunnen bewijzen," antwoordde hij eenvoudig, ,,'t Zal mij zeer verheu gen, als 'k er werkelijk toe in staat ben." Zij zweeg even, streek met haar wijsvinger over den rand van de ta fel. Toen zei ze, zonder Algy aan te zien: „Ik... 'k weet niet, hoe Tc begin nen zal. 't Kwam eensklaps in me op... gisteravond na een gesprek met mijn heer Reilly... dat 'k u in vertrouwen moest nemen. Neem me niet kwalijk, dat ik het zo zeg. 'k Zag ineens geen uitweg meer,., ik... wel, toen dacht 'k aan u." Mortlake trok 't voorhoofd in die pe rimpels. ,,'k Had wel kunnen denken, dat Reilly de oorzaak van uw nieuwe zorg zou zijn." zei hij vijandig. „Ach Doris Conway maakte een wanhopig gebaar, dat Algy's afkeer van den secretaris van haar vader nog versterkte, ,,'k Heb maar één zorg; daar spruit al 't overige uit voort, 't Helpt me niet, of ik 't al an ders voorstel ik ben in zijn macht. Ik zal in zijn macht zijn, zo lang ik leef." ,,'t Komt allemaal in orde," troostte Mortlake. „Vertel 't mij op uw ge mak, zo. uitvoerig mogelijk, 'k Heb de tijd. We varen in zeker opzicht in 't zelfde schuitje. U weet dat öok mij, van 't ogenblik af, dat 'k aan boord kwam, de zorgen niet bespaard zijn. Maar 'k heb er tegen gevochten en voor 't grootste deel ze al overwon nen." „U werd onschuldig verdacht. Ter wijl ik..." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2