De heer de Bruyn Regering speelde gevaarlijk spel met facultatieve 5°/o De nieuwe Röntgen-tulp „Estella Rijnveld" De dividendbeperking verlengd- Aankoop flat voor ambtenaren Bijslag ongevallenwet Vat d' M SWinceAA Mavitta WOENSDAG 29 MAART 1950 DE LEIPSB COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Eerste Kamer r\E REGERING heeft gevaarlijk spel gespeeld met het facultatief stellen van de 5 loonsverh cging", zeide de heer A. C. de Bruyn (K.VP.) gisteren in de Eerste Kam er, toen de begroting 1950 van So ciale Zaken aan de orde kwam, gelijk zou kunnen worden. Hij beval het vormen van productiecomité's' in vele bedrijfstakken dringend bij de minister aan. Met dergelijke co- mité's, zo zeide hij, zijh reeds uit stekende resultaten bereikt. Aan gaande de sociale verzekeringen verklaarde de heer de Bruyn zich tegen het samenvoegen van allerlei verzekeringen in één organisatie, die van de werkloosheidsverzekering, omdat zulks het niet invoeren van deze werkloosheidsverzekering per 1 Juli 1950 tengevolge zal hebben. De heer de Bruyn besloot zijn be schouwing met de wens, dat de re gering met het oog op werkgelegen heid tijdens de moeilijke jaren in elk geval plannen voor grote pro jecten volledig uitgewerkt zou heb ben. Voorts achtte hij het noodzake lijk, dat voorlichting op het gebied van beroepskeuze in particuliere handen komt, omdat het hier een stuk opvoeding betreft, waarbij zijns inziens de overheid geen taak heeft. De heer Wendelaar (V.V.D.) drong bij de minister aan op straffere maatregelen tegen dierenmishande ling. Voorts vestigde hij de aandacht op de wenselijkheid van een nieuwe Loou en prijzen ver loop in bespreking Volgens de heer de Bruyn heeft wijs beleid van grote ondernemin gen arbeidsonrust voorkomen, geen conflicten zijn ontstaan. Toch is een aantal arbeiders de dupe geworden omdat de verhoging niet over het gehele bedrijfsleven is toegepast. Voorts wijdde spr. aandacht aan het loon en prijzen verloop. Volgens zijn berekening is het reële loon, ondanks de verhoging sinds de deva luatie met 2H procent gedaald. Hij vroeg zich af, of de loonpolitiek te gen de thans gevolgde prijzenpolitiek van vrijlaten en speculeren op da lingen van grondstofprijzen op de' wereldmarkt en mogelijkheden van concurrentie op de binnenlandse markt, die tot prijsstabilisatie of prijs daling zouden kunnen leiden, nog. houdbaar is. Speciaal wijdde hij in dit verband aandacht aan de door schaarste gestegen aardappelorijs en de dalende margarineprijs. De eer ste achtte hij bij vastgestelde lonen niet logisch. De laatste is naar zijn mening een bewijs, dat de margari nefabrikanten door een vastgestelde prijs kans hebben gezien het Neder landse volk te brandschatten. Indien, aldus de heer de Bruyn de prijsstijgingen doorzetten, dan zal nieuwe loonsverhoging moeten vol gen, ook al zou deze in verhouding weer enige prijsstijging tengevolge hebben. Dit laatste zou- consequen ties hebben voor mensen met vaste inkomens en voor de regering Als oplossing voor de moeilijkhe den ziet hij verhoogde productie, waardoor ook verhoogde export mo- Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I (402 m) 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 800—24.00 AVRO 7.00 Nieuws, 7.15 Gram.muz.;' 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws en weer berichten, 8.15 Radio ochtendblad, 8.40 Gram.muz. 8.55 Voor de vrouw, 9.00 Gram.muz., 9.30 Waterstanden, 10.15 Amusementsmuziek, 10.50 Voor de kinderen, 11.00 Sopraan en piano, 11.30 Gram.muz, 11.45 Voordracht, 12.00 Zang en piano, 12.30 Mededelin gen, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 Or gelspél, 13.00 Nieuws, 13.15 Accor deonorkest, 13.45 U kunt het geloven of niet, 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Strijktrio, 15.00 Voor de zieken, 16.00 Gevar. programma, 17.00 Voor de jeugd, 17.50 Regeringsuitzending, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Musette-orkest.- 19.00 Voor de kinderen, 19.05 Gram.muz. 19.30 Ra dio volksmuziekschool, 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten, 20.15 Radio Philh. Orkest, 21.15 De geest van onze tijd, discussie 21.45 A cappell a-koor, 22.05 Vader thuis, kat van de stoel, cause rie, 22.20 Dansmuziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Sportactualiteiten, 23.30 Gra- mofoonmuziek. HILVERSUM n (298 m) 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram.muz. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gram.muz. 9.00 Voor de vrouw, 9.40 Schoolradio, 10.00 Gram.muz.. 10.45 Gram.muz., 11.00 Voor de zi'eken, 1.45 Schoolra dio, 12.00 Angelus, 12.03 Lunchconc., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en kath. nieuws, 13.20 Viool en piano, 13.45 Kamermuziek, 14.00 Operamuz. 14.45 Voor de vrouw, 15.30 Viool en piano, 16.00 Bijbellezing, 16.45 Gram- muziek, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Nederlandse volksliederen, 18.00 Grammuz., 18.15 Land en tuinbouw- causerie, 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws 19.15 Muzikale causerie, 19.40 Radio programma, 21.00 Familiecompetitie, 22.05 Gram.muz. 22.15 Buitenlands overzicht, 22.35 Gram.muz. 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram.muz. BEDREIGDE VERLOFZAKEN. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Cornelissen (V.V. D.) over het vervallen van verloven van ruim vierhonderd verlofszaken per 1 Mei, wijst de minister van So ciale Zaken namens zijn collega van Economische Zaken, o.a. op de moge lijkheid van overschrijving, onge acht of in de betrokken gemeente het maximum der verloven A al dan niet bereikt of overschreden is. Voor grote inrichtingen bestaat de mogelijkheid van een erkenning als inrichting voor maatschappelijk ver keer De inrichtingen, die deze erken ning verkrijgen, kunnen derhalve op dezelfde wijze na 1 Mei blijven voort bestaan, zolang zij die betekenis voor het maatschappelijk verkeer behou den. Voor de inrichtingen, waarvoor de bovengenoemde voorzieningen niet kunnen worden getroffen, zullen nog andere maatregelen mogelijk zijn, ten einde sluiting van het bedrijf te voor komen. Zo zal b.v. in gemeenten, waar het vastgestelde maximumaan tal is overschreden, een nieuw ver lof A kunnen worden verkregen. De minister zal zoveel mogelijk aan de gestelde bezwaren tegemoet komen. De kans dat bona filde exploitan ten van verlofszaken hun broodwin ning behouden, is dus groot. Ter huldiging van een „hyacinthen-zoekster" indeling van veedestructiebedrijven. Hij vestigde de aandacht op een adres van V gemeenten uit de Ach terhoek, die thans dood vee, dat ge- r-ar voor de veestapel en de bevol- in.tf oplevert in Bergum (Fr.) moe ten laten vernietigen, terwijl er te Winterswijk een destructiebedrijf is. De voorzitter verdaagde nadien de vergadering tot hedenmorgen te 11 uur. Tweede Kamer Bij de aanvang der gistermiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer is de heer J. H. W. v. Koq- verden, die benoemd is in de va- cature-mr. Cals, beëdig"S. In deze vergadering is andermaal de wet op de dividendenbeperking aan de orde geweest. Er moest nog over twee amendementen gestemd worden, zomede over het ontwerp zelf. De ingediende amendementen werden verworpen. Het wetsontwerp is tenslotte aan vaard met 62 tegen 29 stemmen, die van de Partij van de Arbeid en de C.P.N. Nadat enige begrotingswijzigingen zonder beraadslaging of stemming onder dé hamer waren doorgegaan, kwam aan de orde een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1949 van het Departement van Wederop bouw en volkshuisvesting. Deze wijziging betreft de aan koop van het na ontruiming als kazerne leegstaande flatgebouw aan de van Stolkweg 14 te 's-Gra- venhage. Hierin is de centrale dienst voor in- en uitvoer van het JVIinisterie van Economische Za ken ondergebracht. De aankoop vordert f 785.000. De inkosten van verbouwing waarin begrepen de kosten van herstel van een deel van de tijdens het gebruik als ka zerne ontstane degradatie, zullen ƒ400.000 en die voor inrichting ƒ45.000 bedragen. De heer Welter (O.P.) voerde ernstige bezwaren van psychologi sche en practische aard aan. Boven dien vroeg hij waaraan de regering het recht ontleent om vier ton te be steden aan de verbouwing van een pand, dat zij niet in eigendom heeft De heer Scheps (Arb.), hoewel in nerlijk tegen het ontwerp, zou, we gens de consequenties, voorstem men. Ook de heer Cornelissen (V.V.D.) had bezwaren. Met name vond hij het onjuist, dat er al zoveel voor de ver bouwing is uitgegeven zonder dat de Kamer er in gekend is. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) was van mening, dat het de regering moet worden duidelijk gemaakt, dat de Kamer niet wenst, dat dergelijke aankopen worden gedaan zonder dat de Kamer er in wordt gekend. De minister van Wederopbouw, de heer In 't Veld, zeide wel gevoel te hebben voor de psychologische be zwaren, maar z.i. moet rekening wor den gehouden met de practijk. Thans is 184.000 vierkante meter vloerruim te in huurpanden bij het Rijk in ge bruik. Dit is historisch zo gegroeid. Er is thans een commissie werkzaam om voor Rijksdiensten niet meer ruimte dan strikt noodzakelijk is, in beslag te nemen. Vele diensten wor den nog overgebracht van buiten Den Haag, waardoor in die gemeen te^ ruimte vrij komt. Het bezwaar van barakkenbouw voor Rijksdiensten is de duurte en de moeilijkheid van de plaats. De minister geeft voorts te kennen, dat hij niet buiten zijn boekje is gegaan. Hij had de bevoegdheid de flat te huren voor tien jaren en er was ook geld beschikbaar voor de inrichting. Wordt de koop verworpen dan gaat de huur door en kan men er over tien jaar worden uitgezet. Het wetsontwerp is tenslotte aan vaard met 49 tegen 23 stemmen. Te gen stemden C. P. N., V.V.D., S.G., K.N.P. en een aantal leden van A.R. en C-H. De Kamer heeft zich voorts bezig gehouden met het wetsontwerp tot aanvulling van renten krachtens de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 en de Zee-ongevallenwet 1919. Het gaat om een bijslag van 25 pet op de be staande rente, toegekend terzake van een ongeval, dat vóór 1 Januari 1947 is geschied. Naar aanleiding van opmerkingen van de heer Van den Brug (Arb.) verklaarde de minister van Sociale Zaken, de heer Joekes dat de voor bereiding veel tijd gevraagd heeft, mede omdat er langdurig moet wor den overlegd. Na enige gedachtenwisseling' nam de minister een amendement van de heer C. van den Heuvel (A.R.) over. Hierdoor werd vastgelegd, dat de biislag wordt verleend als de getroffene op de dag van het ongeval verplicht verzekerd was. Een ander amendement van de zelfde afgevaardigde werd, na be strijding door de minister, terugge nomen en het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Behalve een paar ontwerpen van eenvoudige aard werden nog goed gekeurd twee naturalisatie-ontwer- Op de laatste dag der Lentemaand hoopt mevrouw E. de Mol-Rijnveld haar zeventigste jaar te bereiken. Meer dan de helft van haar leven heeft zij haar echtgenoot (Dr. W. E. de Mol) hulp geboden bij zijn we tenschappelijke arbeid. Zy volgde hem overal op zijn tochten naar con gressen of daar, waar hij zijn arbeid ten toon stelde, of waar hij zijn on derzoekingen verrichtte (België, Zwitserland, Amerika, enz.) Met buitengewone handigheid wist zij de benodigde microtoom- preparaten te vervaardigen. Niemand verbeterde haar dat; ook niet aap de Columbia-Universiteit, waar het echtpaar De Mol geruime tijd door bracht op het laboratorium van wij len Morgan, de bekende erfelijkheids onderzoeker. Vandaar, dat Morgan tal van buitenlanders verwees naar het werk van de thans zeventigjarige. Eén voorbeeld, getuigende van ge duld en doorzettingsvermogen bij het onderzoek, zij hier genoemd. Dit betreft het kweken van triploï- de (24-chromosomige) hyacinten uit diploïde (16-chromosomige) ouder - planten. De hyacint levert daarvan op deze wijze het eerste voor beeld. Zij was het, die de zo merk waardige bestuivingsproeven ver richtte (1922) met de (door haar man) opzettelijk gekweekte „ver- dubbeldestuifmeelkorrels", die de 1300 ontstane zaden oogstte en deze elk afzonderlijk in een bloempotje tot ontkieming trachtte te brengen. Met 900 zaden gelukte dit. Elk kiem- worteltje werd minutieus tot een af zonderlijk microtoom-preparaat ver werkt en microscopisch onderzocht. Toen kwam de grote verrassing. Er bleken 8 triploïde planten ontstaan te zijn. Deze arbeid was een zeer be langrijk vervolg op de dissertatie van haar man, die handelt over het ontstaan der grote hyacintenvarië teiten in de Hollandse cultures (va riëteiten gekenmerkt door een gro ter aantal chromosomen.) Zij was het. die gedurende een lan ge reeks van jaren de drukproeven corrigeerde der vele publicaties, wel ke door beider arbeid verschenen zijn.. Als „Kind van ons Bloembollen land" (in Lisse werd zij geboren en haar broers waren bloembollenkwe kers) is zij bovendien uitstekend op de hoogte met de bolgewassen. Dit veroorzaakte o.a., dat zij van 1927 af met grote nauwgezetheid aanteke ning hield van alle knopmutaties („verlopingen", zoals de kwekers zeggen), welke toen van de bloem bollen bekend werden. De notities werden in 1947 afgebro ken, teneinde een publicatie te kun nen opbouwen (hetgeen inmiddels geschied is) getiteld: Twintig jaren knopmutaties in de Hollandse Bloem- bolgewassen. Er wordt reeds enige jaren ge tracht, dit ook voor de practijk zo nuttige werk, dat bovendien voort gezet wordt, uitgegeven te krijgen. Stille, toegewijde werkers worden meestal vergeten. Hier zal dit echter niet het geval zijn. Een bijzondere attentie valt haar ten deel. Zo talloos vele knopmutaties van bloembolge- wassen zijn door haar hoofd en han den gegaan; en daarby mag er reeds menige geteld worden, die haar-man verkreeg door rüntgenbestraling. Zij nam ook hier dikwijls een werkzaam aandeel in de proeven. De allermerk waardigste röntgenmutatie is enige jaren geleden verkregen uit de bloedrode Parkiet-tulp Red Cham pion. Boven aan elk bloembad heeft zich links en rechts teen helder wit segment gevormd. De regel matig wederkerende zes witte vlekken, begrensd door het rood, veroorzaken een zeer opvallend effect. Nog nimmer ié er zulk een Parkiet-tulp ontstaan. Ver leden jaar bestond er één grote bol van, die een bloem voort bracht. Bovendien waren er nog twee kleine bolletjes, elk nog maar één blaadje vormend. Voor één dezer bolletjes bood een be kwaam vakman terstond duizend pen, waardoor 46 personen de hoe danigheid van Nederland zulen ver werven. De wet op de economische delic ten werd van de agenda afgevoerd. De voorzitter deelde nog mede, dat de Kamer niet zal worden bij eengeroepen voor Donderdag 27 April. gulden. Een andere enthousiaste kijker gaf de wens te kennen „aandeel in de zaak" te willen hebben. Als vriendschappelijke geste, doch niet minder als bewijs van grote waardering, heeft een firma te Lissè, waar dit „röntgenwonder" met grote zorg voortgekweekt wordt, nu beslo ten er de meisjesnaam der zeventig jarige aan te verbinden. Dit gaat in op haar jaardag, 31 Maart. En zozal er, nog voor het bloeisei- zoen aanbreekt een röntgentulp Es tella Rijnveld bestaan, waarna heel wat blikken gericht zullen worden. Frans Wintersportcentrum Het koninklijk gezin zal op zijn tocht naar Val d'Isère van Genève uit, waar het vliegtuig waarschijn lijk zal landen, per auto verder rei zen, eerst naar Bourg Saint Maurice en vandaar naar Val d'Isère. De 32 kilometer lange tocht van Bourg Saint Maurice naar Val d'Isère is zowel 's zomers als winters één van de mooiste routes der Franse alpen, afwisselend langs nauwe dalen en ravijnen,' beboste en onbewoonde hellingen, besneeuwde en kale pie ken, Men passeert Tignes, waar een grote stuwdam wordt gebouwd en een enorm hydro-electrisch water werk wordt aangelegd, dat een groot gedeelte van Frankrijk van stroorh zal voorzien en nog stroom naar het buitenland zal leveren ook. Vandaar nog 5 kilometeren men is in Val d'Isère, een klein dorp je, dat nauwelijks 200 inwoners telt en op 1860 m hoogte ligt in een gro te bergkom. Tien jaar geleden stonden hier nog maar 2 hotelletjes, er waren nog geen verzorgde pistes, geen ski- school. kortom er ontbrak zo goed als alles wat tot een moderne winter sportplaats behoort. Thans is Val d'Isère één van de meest bekende wintersportplaatsen in de Franse alpen. Er zijn een twin tigtal kraakzindelijke hotels en pen sions, (tezamen met rond 1400 bed den), goed gesorteerde sportwinkels en wat café's en bars met goede mu ziek. Aan het eind van de ene straat, die het dorpje rijk is, ligt, half ver scholen tussen wat oudere huisjes een kerkje en het pad, dat naar de skischool en de skiliften voert. Daar is allereerst de kleine ski-lift, waar van de leden van het koninklijk ge zin, die als goede skiërs bekend staan waarschijnlijk niet veel gebruik zul len maken, tenzij om op een vlugge manier'te komen naar de grote ski lift en naar de kabelbaan, die hier „teleferique" heet en die de skiërs in 7 minuten brengt op de „Grande Solaise" die op 2500 m hoogte ligt. Vandaar uit kan men „op vellen" naar de hoogste toppen. De ski's wor den dan omwikkeld met stukken zeehondenvel, waardoor de steile hellingen op ski'* kunnen worden begaan. Nu omstreeks, Pasen is er keus uit ruim dertig afdalingen. De skischool, met een aantal „moni- teurs" onder wie befaamde en nog veelbelovende renners, staat onder leiding van de tekende ski-paeda- goog Gaston Cathiard, die de laatste jaren geregeld een maand in Iran werkt om in opdracht van de Iraan- ,se regering de organisatie van de ski troepen en de skisport in het alge meen te leiden. Hij is ook de privé- leraar van de Sjah en kan over zyn verblijf in de Iran urenlange verha len vertellen, die klinken als sprook jes uit duizend en één nacht. Het ski-terrein in Val d'Isère dwingt 's winters door zijn steilheid tot sne lere vaart, maar in het voor jaar is de sneeuw wat korreliger, waardoor men zelfs in dit steile ter rein tot een normaal tempo komt. Enerzijds is er nü het voordeel van de langere dagen anderzijds moet men zich aanpassen aan de zonne stand en op bepaalde uren de noord- helling nemen. In ieder geval is dit de mooiste tijd om van zon, sneeuw en de zuivere berglucht te genieten. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopige Verslag der commis sie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot op richting van een fonds voor maatre gelen ter voorkoming van ziekte en ter bevordering van de gezondheid (wet op het Praeventiefonds) zegt de minister van Sociale Zaken o.a., dat het niet de bedoeling is, dat ook overheidsinstellingen voor steun uit het fonds in aanmerking zullen ko men. Naar aanleiding van een vraag of en in hoeverre de tuberculosefond- sen van de landelijke vakcentralen uit het nieuwe fonds ondersteuning zullen ontvangen, deelt de minister mede, dat de ziekenfondsraad heeft geadviseerd te bevorderen, dat ge durende drie jaren een bedrag van twee millioen gulden per jaar uit het Vereveningsfonds ter beschikking worde gesteld van het praeventie fonds boven het door dit fonds uit het Vereveningsfonds te ontvangen bedrag van vier millioen gulden per jaar uitsluitend ten behoeve van een tegemoetkoming in de kosten van extra-voeding voor verplicht- verzekerde tuberculose-patiënten. De minister kan zich met het adres van de Ziekenfondsraad verenigen, weshalve de Memorie van Antwoord vergezeld gaat van een nota van wij zigingen, strekkende tot het r'oor de Ziekenfondsraad beoogde ,doel. NIEUW VLIEGTUIG VOOR INSECTENBESTRIJDING. Prins Bernhard heeft een vliegtuig ter beschikking gesteld voor de be strijding van insecten in de land- en tuinbouw. Het Instituut voor Plan- tenziektekundig Onderzoek te Wa- geningen zal met deze machine, een Amerikaans militair verbindingstoe stel van het type Stinson Vigilant, proefvluchten doen houden boven koolzaadvelden meldt de „Volks krant". De Stinson wordt uitgerust met een door de Bataafse Petroleum- maatschappij aan te brengen spuitin- stallatie. Het feit, dat een' Stinson kan volstaan met een korte start en kan vliegen met geringe snelheid, maakt dit vliegtuig minstens zo ge schikt om door insecten aangevreten velden te bespuiten als het hef- schroefvliegtuig, waarmee tot nog toe op dit front werd „gevochten". WAAR DE KONINKLIJKE FAMI LIE DE VACANTIE GAAT DOOR BRENGEN Heden vertrokken H'.M. Koningin Juliana, Z.K.H. prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene voor een vacantie ver blijf naar Val d'Isère, Haute Savoie Het hotel Savoie, waar het Konink lijk gezin zijn intrek zal nemen. ET MYSTERIE H OP DE 47) DOOR GUY HAMILTON Iemand zou wel gezorgd hebben, hem vóór te zijn Sergius Petra- koff de Rus kon hem inlichten. Al- gy was de bijzondere belangstelling niet vergeten, door Petrakoff aan de dag gelegd voor 't eindje sigaret, dat Reeves nog tussen de vingers hield, en hij had 't er uit genomen in de veronderstelling, dat niemand 't zag. „U beiden zult zich voor dit op treden tegenover den kapitein te verantwoorden hebben, dat verzeker 'k u!" protesteerde Reilly woedend. Hij deed niettemin, wat juffrouw Spencer hem bevolen had. Haar re volver boezemde hem respect in. „Zo, Ga nu als een brave jongen tegen de wand staan," grijnsde Al- gy. „Eventjes maar kijken, wat je achterover gedrukt hebt!" „Je blijft met je handen van me af!" briesde Reilly. „Doe nu niet vervelend, he? Als je je schappelijk gedraagt, zal 'k proberen, je geen zeer te doen. In 't andere geval ben 'k verplicht, je eens stevig aan te pakken. Sta stil! Handen omhoog!" Morlake genoot van de situatie. Van 't ogenblik af, dat hij Vaughan Reilly in 't Metropole gezien had, kon hij hem niet uitstaan. En 't was er niet beter op geworden sinds hij wist, dat 't wonderbaarlijke meisje, om wie hij hals over kop de zeereis ondernomen had, de secretaris van haar vader vreesde, doodsbenauwd voor hem was. Mortlake fouilleerde hem niet op de zachtzinnigste ma nier. De rollen waren omgekeerd. Die zelfingenomen kwibus had ge meend, hem te kunnen vernederen, verdacht te maken de gelegen heid was er nu, om 't hem dubbel en dwars in te peperen! Toch was Algy's voldoenning niet volledig. Zijn vreugde werd getem perd door 't feit, dat de fouillering niets opleverde. Uit Reilly's zakken kwam geen enke voorwerp tevoor schijn, dat uit Reeves hut ontvreemd kon zijn; al 't opgediepte bleek 't onbetwistbaar eigendom van profes sor Conway's secretaris te wezen. Ook juffrouw Spencer was zichtbaar teleurgesteld. En toch stond he vast, dat Reilly de hut in grote haast doorzocht had. Twee afgesloten leren koffers waren aan den bovenkant opengesneden. De indringer had 't niet nodig geoordeeld, in den chaos, door hem aangericht, ook weer eni ge orde te brengen, vóór hij ging. Reilly streek met een gebaar van afkeer over zijn jas, alsof de plaat sen, waar Mortlake's handen haar beroerd hadden, verontreinigd wa ren geworden. Hij zette zijn bril recht op den neus en keek juffrouw Spencer vernietigend aan. ,,'k Liep langs de hut van den heer Reeves," legde hij uit, „en zag dat de deur open stond, 'k Ging binnen, om te onderzoeken of er. ook iets ge beurd kon zijn. Er hebben zich al zo veel tragische dingen op de Princess Marina afgespeeld, dat de grootste voorzichtigheid mij geboden lijkt." Jawel zei Mortlake met bijtend sarcasme. „U moest toevallig op dit uur van den dag op 't B-dek zijn, niettegenstaande uw hut op 't A- dek is. U zag toevallig, dat de hut van den heer Reeves open stond. U ging toevallig naar binnen. Dat allemaal nog geen kwartier nadat u op *t promenadedek er getuige van was, hoe de heer Reeves eens klaps bewusteloos in elkaar zakte. „En om de reeks toevallig heden te besluiten," voegde de verpleegster er niet minder sar castisch aan toe, „sloot u de deur van mijnheer Reeves hut zorg vuldig af, zodra u binnen gegaan was." „Dat heb 'k waarchijnlijk ln mijn verstrooidheid gedaan." ,Merk waardige verstrooidheid spotte Mortlake. „Nu mijnheer Reilly," zei juffrouw Spencer koeltjes, u zult héél verstan dig doen, de neiging om iedere hut, die u toevallig open ziet, binnen te gaan, in 't vervolg te bestrijden. Als er iets is, dat u verdacht voorkomt, moet u daarvan rapport maken aan de instantie, die gerechtigd is, een on derzoek in te stellen." „Uitstekend antwoordde Vaughan' Reilly stijf. „Ik zal 't in 't vervolg doen. Als u 't gebeurde in mijnheer Reeves' hut rapporteren wilt, zal 'k me graag voor den kapitein verant woorden. 'k Twijfel er niet aan of hij zal mijn lezing accepteren." Als de beledigde majesteit schreed hij weg. Juffrouw Spencer loosde een zucht, toen zy haar Mortlake keek, en van hem naar den aangerichten chaos. „Natuurlijk loog hij," zei ze. „Hij zochl wel- degelijk wat hier." ,,'k Was in de vaste overtuiging, dat we Petrakoff betrappen zouden, niet i hèm." „Ik ook," bekende zij. „Wat doen we met den Rus? Hij verdonkeremaande 't sigaretteneind je, dat Reeves tussen zijn vingers hield. De koker of doos ging dezelfde weg op. Daarmee voorkomt hij, dat ze hem iets maken kunnen want natuurlijk bevatten de sigaretten een verdovend middel. Wie en wat is Ser gius Petrakoff? Mijn kop er af, als hij 't niet was, die mijn revolver stal! En gisteravond werd 't wapen terugge vonden in 't kantoor van den purser, vlak bij den vermoorden Slater! Wat hebben ze er toch mee voor, dat ze mij willen laten opdraaien voor el ke misdaad, die aan boord gepleegd wordt?" „U doet me denken aan een lam, dat ter slachtbank wordt geleid," zei juffrouw Spencer. Ze had haar best gedaan, om op meewarige toon te spreken; de spot won 't echter, ,,'k Meende, dat k u daareven er 't ant woord al op had gegeven. Als u er zelfs nu nog geen notie van nebt, wat de opzet van uw vijanden is, verdient u niet, dat u er ooit achter komt." Mortlake lachte wrang. „Tjongen! U hebt er nog eens slag van, iemand een hart onder den riem te steken! 'k Begrijp, dat 't uw roe ping geweest moet zijn, verpleegster te worden!" ,,'k Ga terug," zei juffrouw Spencer, zijn opmerking negeerend. „Neem een goede raad van me aan houd Ser gius Petrakoff en Vaughan Reilly ge ducht in de gaten! Zie er achter te komen, wat ze met Claude Reeves voor hebben, 't Zal u niet makkelijk vallen, want ze weten wat zij willen, en ze vermorsen hun tijd niet." Juffrouw Spencer wandelde kalm weg; Morlake volgde haar op een af stand. Hij gevoelde zich niet alleen verontwaardigd hij was in ernst heel boos op de verpleegster. Ze had hem behandeld als een schooljongen, die een standje verdiende, omdat hij zijn les niet had gekend. Toch was 't zijn streven met haar samen te wer ken, om de mysteries tot klaarheid te biengen. Maai- juffrouw Spencer be schouwde hem blijkbaar als iemand, aan wiens hulp haar absoluut niets gelegen was, en 't had zijn gevoel van eigenwaarde diep gekrenkt Wel nu, dan zou hij haar bewijzen, dat. hy om den dood geen doetje was, en in zijn eentje de zaak tot oplossing zien. te brengen! (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5