MIDZA Besloten is tot bouw van een hoge brug „ZAALBERG" W PAAS-RECLAME1950 MIDZA PAASVERRASSING= WOENSDAG 29 MAART 1950 UE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 GEMEENTERAAD VAN ALPHEN a. d. RIJN Onder ongekend grote belangstelling van de zijde der burgerij, die in zo groot getal aanwezig was, dat zelfs een deel van de raadszaal voor haar ingeruimd moest worden, besloot de Alpheuse gemeenteraad Dinsdag avond, na een beraadslaging die ruim drie uur duurde, met 15 tegen 4 stemmen tot de bouw van een hoog gelegen brug over de Rijn, o.p de plaats waar thans het overzetveer Van Heijningen zich bevindt. In de vergadering van 30 Decem ber 1948 had de raad in principe reeds voor een hoge brug gestemd. Thans viel de voorzittershamei' onder de handen van de loco-burgemeester, de heer W. Brouwer, definitief, ten gunste van een hoge brug- Practisch alle raadsleden hebben over het plan het woord gevoerd Het merendeel hunner is van me ning, dat slechts een hooggelegen bascule brug met viaducten over de RijksstraatwegLeidenUtrecht (Emmalaan) ten Westen van de Rijn en over de Hooftstraat ten Oosten van de Rijn, ter Lengte van totaal ongeveer 900 M. de enige oplossing is, een en ander gezien in het teken van de toekomstige ontwikkeling der gemeente en o.p grond van verkeers- technnische overwegingen, ter voor koming van een chaos bij de op- en afritten, zoals de gemeente tot haar schade en schande maar al te zeer kent. De 'kosten hiervan zullen rond an derhalf millioen bedragen, terwijl de jaarlijkse lasten op ongeveer 60.000 gulden worden geraamd. De heer v. d. Akker (P. v. d. A.) stelt vast. dat de raad nog nimmer tevoren voor een dergelijk moeilijke beslissing heeft' gestaan. Ben lage brug zal in de toekomst dezelfde ver- wensingen van chauffeurs etc. ont lokken als de huidige brug- Een hoge brug grijpt thans weliswaar in in het gemeentebeeld, doch straks zullen de hoge etage-woningen en flats de scherpe kanten wel afslijpen. Er is dan een alleszins verantwoordde aesthetische oplossing tot stand ge bracht. De heer Brokaar (C. H.) acht een lage brug .niet verantwoord. Wij moeten naar de toekomst zien. De gemeente zal snel genoeg in de si tuatie van een hoge brug groeien. Wij moeten naar de toekomst zien: geen scheepvaartbelemmeringen en geen wachttijden. De heer Gesman (C. Ii.) acht een hoge brug gewenst voor het locaal verkeer. Ze splitst de gemeente in twee delen. Als de brug aan Gotiw- sluis klaar is en de oude Alpheuse brug hersteld, kunnen we met een lage brug volstaan. De nieuwe brug zal dan wel voor 95 pet. gebruikt worden door het locaal verkeer. Is' met de Provincie open kaart, ge speeld, informeert spreker, die van mening is, dat de Rijnomlegging door middel van een kanaal aan de Oostzijde niet zo lang zal uitblijven, als wel wordt gesuggereerd. En dan zal het scheepvaartverkeer door de Rijn in de kom der gemeente wel be langrijk minder zijn. Het wachten wordt dan automatisch geringer. En dan krijgen we in de toekomst ook daarover weer 'bruggen. De heer Jansen (C. H die zich eer der had bloot gegeven als een tegen stander van de bouw van een brug, hoog of laag, om de financiële con sequenties, verklaarde zich thans vóói het voorstel van B. en W. (ho ge brug) vanwege industriële over wegingen. De heer Verduin (A. R.) die aan vankelijk voor een hoge brug had gestemd, verklaarde nu voorstander van een lage brug te zijn. omdat de Provincie thans wellicht eerder dan de gemeente, een brug bouwt aan Gouwsluis, waardoor veel van het interlocaal-verkeer, dat thans ge dwongen is de kom der gemeente te doorkruisen, zal worden opgenomen. Hierin is spr. gesterkt, doordat de Provincie geen cent wil bijdragen. De industriële overwegingen spreken voor dit raadslid niet zo sterk. Al phen aan den Rijn heeft industrie- koorts. Of het een en ander op dit punt verwezenlijkt zal kunnen wor den is voor spr. een groot vraagte ken Spr. acht het verstandiger de bouw van een brug drie jaren uit te stellen en de woningen, welke zou den moeten worden afgebroken voor industriële doeleinden te bestemmen, Een lage brug ziet spr. meer in het belang van de burgerij. De heer v- d. Lee (S.G.P.) is voor stander van een lage brug. Ook spr. wijst op de te bouwen brug bij Gouwsluis en de "verbetering van de Pieter Doelmanstraat en de huidige Alphense brug. Dan blijft alleen lo caal verkeer over voor de nieuwe brug dat meer gebaat is door een lage dan door een hoge brug. De financiële consequenties noemt spr. wel het zwaarst. Spr acht het niet verantwoord tegenover de burgerij in deze niet rooskleurige tijd, tot zulk een hoge uitgave met jarenlange ho ge lasten te besluiten. Spr. adviseert geen hoge brug te bouwen, doch zo spoedig mogelijk een lage brug. De heer Dekker (A.R stelt .vast, dat de conclusie van het E. T. I.-rap- port is, dat Alphen aan den Rijn een industrie gemeente wordt, in die richting moet weden gestreefd. De raad zal niet straffeloos kunnen be sluiten om geen brug te bouwen Spi* vreest dat een lage brug het nageslacht voor dezelfde ziektever schijnselen zal plaatsen als waarme de het huidige geslacht te kampen heeft. De heer Ruijssenaars (K.V.P.) zegt dat een- lage brug geen uitkomst brengtin de verkeerschaos en de bruggen-misère die onze gemeente kenmerken. Wij moeten in geen ge val een copie krijgen van de Pieter Doelmanstraat. Duurkoop zal in de toekomst wel goedkoop blijken. Spr. stelt voor een hoge brug te bouwen. De heer Slootjes (K.V.P.) die aan vankelijk voorstander van een hoge brug was heeft in eerste instantie zijn standpunt gewijzigd ten gunste van een lage brug, op grond van het kanaalplan en de toekomstige weg. Omlegging ten Westen van de Rijn. Spr zou evenwel gaarne een midden weg vinden. Kan de provincie geen toestemming geven voor een brug van 2 meter doorvaarthooogte- Spr. wilde n.l. een nog lager brug hebben en stelt voor de beslissing uit te stel len tot antwoord hieromtrent van de Provincie is verkregen. Nadat de voorzitter hem had medegedeeld, dat de Provincie in dit opzicht nfet af wijkt van de geldende doorvaart- hoogten, wilde de heer Slootjes de bouw niet in de weg staan en ver klaarde in tweede instantie voor een hoge brug te zullen stemmen. De heer v. d. Meent (V.V.D.) die in 1948 eveneens voor een hoge brug had gestemd, verklaarde thans voor stander van een lage brug te zijn en wel op de geprojecteerde plaats. De financiële consequenties van een ho ge brug acht spr. voor de gemeente op geen stukken na aanvaardbaar. De heer Rogaar (P. v. d A.) meent dat door niet bouwen van een hoge biug Alphen aan den Rijn zijn in dustrialisatieplan wel aan de kap stok kan hangen. Spr. wil liever wat klauteren (tegen de hoge brug op) dan lange tijden te wachten (voor een lage brug). Spr. is voor stander van een hoge brug. De heer Geerlof (A.R.) verklaarde zich een voorstander van een hoge brug te zijn De heer Kroon (C. H.) acht uit stel onverantwoord, geen brug niet aanvaardbaar een brug aan de He renweg zal geen uitkomst bieden, evenmin de brug aan Gouwsluis, een lage brug brengt geen uitkomst in de vei'keerschaos en acht alleen een hoge brug het enige redmiddel. De heer Verdonck (C. H.) zeide voor een hoge brug te zullen stem men- Ook de heer Honout (K. V. P.) deelt de overwegingen welke voor een hoge brug pleiten. Tot slot verklaarde ook de heer Nijman (P- v. d. A.) zich voor een hoge brug. De voorz. betoogde, dat het niet juist is dat de hoge brug de ge meente in tweeën scheidt, integen deel ze verbindt de twee delen. Pro vinciale staten zijn wel degelijk op de hoogte van de gemeenteplannen, evenals de overige, hierbij betrokken instanties. Alphen aan den Rijn groeit vanzelf wel in de grote brug die voor de toekomst wordt ge bouwd. Omleggingskanaal der Pro vincie is nog niet positief vast, doch er moet wel degelijk rekening mee worden gehouden. Voorshands wijst echter nog niets 'op uitvoering der plannen, temeer daar dan het gehele wegeniolan en het bruggebouwplan nabij Gouwsluis 1 daardoor zeker in het. water vallen. De Rijksweg ten Westen van de Rijn is evenmin posi tief. In elk geval zal de nieuwe ho ge brug dan toch een goede schakel Apostolaat in het Noordpool-ijs Heldendom in de stille Poolnacht IJET MISSIEGEBIED van de Katholieke Kerk in het hoge Noorden ■k* strekt zich uit van Alaska tot Groenland, van de Stille Oceaan bij Brits Columbia tot aan de Atlanti sche Zee, van de 55ste breedtegraad tot aan de grens van de bewoonde wereld. De missionering in dit ont zaggelijke gebied, dat groter is dan geheel Europa, is bijna geheel toe vertrouwd aan de Oblaten van de Onbevlekte Maagd. De vorige eeuw hebben deze pioniers van het Gods rijk hun activiteit onder de India nen van Noord-Amerika steeds ver der uitgebreid naar het Noorden. Zij volgden de loop van de Athabaska en de Mackenzie en kwamen reeds spoedig voorbij de boomgrens tot aan de IJszee. Geen dorst naar avon tuur of wetenschappelijke drang dre ven hen naar de wereld van sneeuw en ijs, doch de roep van Christus: „Gaat uit over de gehele wereld!" De armste en meest verlaten men sen van deze aarde wachten nog op de blijde boodschap der Verlossing: de Indianen uit het hoge Noorden en de Eskimo's in het Poolgebied. EENTONIG LANDSCHAP Is in het gebied, dat de Indianen bewonen, nog een veelsoortige ve getatie, in het vaderland der Eski mo's vindt men slechts mos; geen boom en geen struik verlevendigen dit eindeloze, eentonige landschap. Ijsberen, poolwolven, vossen en eneeeuwhazen bevolken deze sneeuw woestenijen. Alles schijnt hier te hebben samengezworen om het mis siewerk onmogelijk te maken. De temperatuur van de moordende kou de en lange poolwinter zakt soms tot 60 graden onder nul. Het grootste gedeelte van het jaar snijden bergen van pakijs de missiestaties van de buitenwereld af. De verschrikkelijke, wekenlang durende Poolnacht bete kent een uiterst zware belasting voor de zenuwen en de wilskracht van de eenzame missionaris. Dagenlang razen de sneeuwstormen over het land. In de korte zomer wacht de bewoner van de Arctis een nieuwe plaag: de steekmuggen. Het was een bijna hopeloos begin, toen pater Turquetil in het begin van deze eeuw een aanvang maakte met de systematische missionering in het Poolgebied. In drie tochten, die ongehoorde offers vereisten, trok hij op sneeuwschoenen of met de hondenslee honderden kilometers naar het Noorden. In 1912 kon hij de eerste missiestatie in de Arctis stich ten in Chesterfield aan de Hudson- baai. Het benodigde materiaal moest tot de laatste spijker en tot de laat ste plank per schip via de IJszee Worden aangevoerd. De moeilijkhe den der eerste jaren waren niet te tellen. Vier jaar moest hij wachten, vormen tussen beide Rijkswegen aan weerszijden van de Rijn. Spr. ver trouwt dat Prov. Waterstaat straks ook de Pieter Doelmanstraat en de brug zal vehbetcren, doch ook dan nog zal een nieuwe, en \el een hoge brug, een noodzaak zijn, Het verschil der bouwkosten van hoge en lage brug is niet van doorslaand belang. Nadat enkele raadsleden in tweede instantie nog het een en ander had den toegelicht en wethouder Deeren- burg nog het woord had gevoerd, werd tot stemmen overgegaan. Te gen stemden de heren v. d. Lee, Ver duin, v. d. Meent en Gesman. voordat ook het ijs in de harten der Eskimo's brak en de eerste bekerin gen tot stand kwamen. Andere missionarissen kwamen. Nieuwe missiestaties konden worden gesticht, honderden kilometers van elkaar verwijderd. Thans strekt zich een rij van missiestaties uit langs de gehele kust van de IJszee tot op de noordelijkste nog bewoonde eilan den der wereld. Het zijn de meest vooruitgeschoven stellingen van het Rijk van God, steunpunten, van waaruit de kerstening der Eskimo's in de onmetelijke sneeuw- en ijsvel den van de Arctis geschiedt. De 'Eskimo's zijn een nomaden volk, zodat de missionaris gedwon gen is hen wekenlang op sneeuw schoenen te volgen ten einde zijn apostolische arbeid te kunnen ver richten. Honger en dorst, snijdende koude, lichamelijk lijden, de zoge naamde sneeuwschoenziekte, dagen lang dwalen in sneeuwstormen, le vensgevaarlijke avonturen op rivie ren en meren moeten daarbij over wonnen worden. Menige missionaris heeft zijn apostolaat reeds met zijn bloed moeten bezegelen. Verschil lenden werdeh vermoord, anderen verdronken, bevroren of werden op andere wijze het slachtoffer van hun roeping. Enige weken geleden kwam nog het bericht door, dat pater Dion- ne niet van zijn reis was terugge keerd. Dc martelaren der koude Dit ongeëvenaarde heldendom speelt zich niet in het verleden af, doch op de dag van vandaag. Slechts zelden dringt er iets van dit ononder broken offerleven der missionarissen in de wereld door: het meeste gaat verloren in de stilte van de Pool nacht. Talloze apostelen in de ijs- missies moesten eigenlijk met name worden genoemd. Wat de missiebis schoppen Grandin, Grouard, Brey- nat, Turquetil gepresteerd hebben, staat met gouden letters geschreven in de annalen van het Rijk Gods. Het bovenmenselijk heldendom van een pater Grollier, Rouvière, Le Roux, Bazin, Girard vervult ons met eerbied en bewondering. Zij worden de „martelaren der koude" genoemd. Het gehele gebied der ijsnïissie is verdeeld in negen Apostolische Vi cariaten. Alaska is toevertrouwd aan de paters Jezuieten. De andere acht staan onder de hoede van de paters Oblaten. Het aantal hier wer kende missionarissen bedraagt met inbegrip van de missiebroeders, die de onverzettelijke hulpen der mis sionarissen zijn, meer dan 400. Het grootste missiegebied en dat tevens het meest noordelijk is gelegen, is het Apostolische Vicariaat Hudson- baai. Het wordt het bisdom van de Noordpool genoemd. Zijn oppervlak te is 3.750.000 km2, d.i. zeven maal zo groot als Frankrijk. De noorde lijkst gelegen missiestatie der aarde is Ponds Inlet op de 73ste breedte graad. Sedert de moderne verkeersmid delen in de dienst van het Godsrijk zijn gesteld, kan ook de missie in het hoge Noorden beter worden ver zorgd, Een eigen schip voorziet ieder jaar de missionarissen van alles, wat zij nodig hebben. Ook het vliegtuig heeft de missiestaties in de Arctis reeds onschatbare diensten bewezen. De bekende missie-piloot, pater Schulte, zelf een Oblaat, heeft op zijn moedige vluchten in het Noord poolgebied verschillende malen het leven van een zieke missionaris of Eskimo kunnen redden. In 1945 wer den drie missiestaties, die zelfs des zomers door het pakijs van de rest van de wereld waren afgesneden, door vliegtuigen van de nodige le vensmiddelen en medicamenten voorzien. Ondanks alle technische vooruitgang echter wordt van de missionarissen in het Poolgebied het uiterste van hun persoon gevergd om hun apostolaatswerk te kunnen volbrengen. (K. N. P.) TIEN GEBODEN VOOR DE AUTOMOBILIST Geef bij het links afslaan hel rechtuit-gaande verkeer altijd voorrang, zelfs als het een fiet ser is. Verleen de tram steeds voorrang en beleefdheidshalve ziekenauto's. Wees uiterst voorzichtig bij het openen van portieren aan de zij de van de rijweg; denk aan de dode hoek gevormd door de openstaande delen van de car rosserie. Geef geen extra gas om het gele licht nog net te „halen". Passeer verkeersheuvels met groene zuil slechts links, wan neer rechts daartoe werkelijk geen ruimte is,. Houd rekening met de feilbaar heid van uw medemens, speciaal van oude mensen en kinderen. (Statistisch is vastgesteld, dat de handelingen van deze cate gorie onberekenbaar zijn). Rijd in de stad met stadslichten rijdt men met groot licht dim dan voor elke tegenligger; ook op de buitenwegen. Zorg bij het parkeren niet een ander „vast te zetten". Rijd rechts vóór; keer slechts in een straat bij uiterste noodzaak. Rijd niet gedachteloos of in ge dachten. Een „heer" in het verkeer, drinkt geen borrel meer. Advertentiën Heden overleed tot onze diepe droefheid in het St. Elisabeth-Zie- kenhuis te Leiden, na een geduldig gedragen smartelijk lijden, voor zien van de H-H. Sa cramenten derSter venden. ons innig ge liefd Zoontje en Broer- "e FLIP in de jeugdige leeftijd van 12 jaren. C- Hoogetvorst Lz. A. Hoogervorst van Veen Rika Agatha Lena Corrie Riet - s Ploni Joke Loesje Kees Langeraar 23 Maart '50 Schilkkade 3. De H. Uitvaartdienst zal worden gehouden op Vrijdag 31 Maart a s. des morgens te halt tien in de Parochie kerk van de H. Hadria- nus te Langeraar waar na begrafenis o>p het R. K. kerkhof aldaar. Hij ruste in vrede. Heden overleed tot on ze diepe droefheid, voorzien van de H-H. Sacramenten der Ster venden onze innig ge liefde Moeder, Behuwd- Groot- en Overgroot moeder. Zuster. Be huwdzuster en Tante. GEERTRUIDA MARIA VAN ES Weduwe van JOHANNES NIJSSEN in de ouderdom van 83 jaar. Namens de Fam-. Fr. Hoogeboom Nijssen. Leiden. 2'8 Maart 1950. Leuvenstraat 33. De gezongen H. Mis van Requiem zal ge houden worden Zater dag 1 April in de Pa rochiekerk van de H. Petrus te 7.30 uur waarna de begrafenis te 10 uur op het R. K Kerkhof. Rozenkransbidden: Woensdag- Donderdag en Vrijdagavond te 8 u. aan het sterfhuis. Op 11 April hopen 2 onze Ouders en Groot- 2 I ouders t S. P. OUWERKERK 1 J. E. OUWERKERK— q 5 WASSENAAR de dag. te herdenken, ■y waarop zii 50 jaar ge- l 2 leden in het huwelijk tradeh. 3 Dat God hen nog vele 2 2 jaren moge sparen is de wens van hun i dankbare kinderen l i en kleinkinderen. j t Leiderdorp. 29-3 '50. Hoofdstraat 60D. 3431 Hiermede betuig ik mijn hartelijke dank aan het Katholiek Thuisfront. Bu ren Vrienden, Kennissen en de Harmonie voor de hartelijke ontvangst bij mijn behouden thuiskomst B- H. v. LEEUWEN. Hoogmade. 7575 DANKBETUIGING Langs deze weg betuig ik ook namens mijn -Ouders, aan Familie. Buren en - Kennissen Katholiek Thuisfront. Muziekvereni ging „St. Matthias", mijn hartelijke dank voor de hartelijke ontvangst bij mijn thuiskomst uit Indo nesië. 2443 Sold. JOH. v. NOORT, De Stichting Commissa riaat van het H. Land voor Nederland", te Venray, giro 65535. vraagt een MILDE AALMOES op de collecteschaal in uwe parochiekerk ten bate van de ÏI.H. PLAATSEN IN PALESTINA, waar Jesu.s leed en stierf. 2442 Hartelijk dank. Pr. fr. AUGUSTINUS BULT2RS O.F.M. Commissaris van het H. Land. AUTO-RIJSCHOOL HUIJS Watersteeg 2 - Telef. 25910 LANGERAAR Abonnementen en Adver tenties worden aangenomen door: J. v.d. PIJL A 85. HEEFT PLAATS VOOK: geroutineerde STENO-TYPISTE met ervaring in stenografisch opnemen, zo wel in het Nederlands als- in de moderne talen en zelfstandig uitwerken van dictaten. Brieven met volledige inlichtingen: „ZAALBERG" Vestestraat IE. 2449 Bakkerszoon b. z. a., 21 jaar, voor banketbak kerij liefst intern. 5 jaar in gemengd bedrijf werk zaam geweest. Arnhemsche weg 158. Apeldoorn. 2452 Werkster. Gevraagd een flinke werkster., liefst van buiten. Maandag de gehele dag en Zaterdags tot 1 uur. Aalmarkt 12, Leiden. 7577 Net meisje gevraagd. zelfstandig kunnende wer ken. tot vijf uur. goed loon. Zaterdag's tot 3.30 uur. Terweeweg no. 3b, Oegstgeest. 7567 Te koop een Hillman- auto in nieuwe staat 27.000 km. gelopen, kleur beige met kachel, rolhoes en temperatuurmeter. Te zien Beukenlaan 10. Sas- senheim. tel. 7488—7329. <2? Dames!!! Weet U dat C. de Grootvan Egmond het adres is voor het ver vormen van uw oude hoed binnen 10 dagen vanaf 3.50. Haarlemmerstraat 145 eLiden. 2427 2* Ts koop nieuwe trouw japon maat 42. met lange sleep. Br. onder no. 7574 bureau van dit blad. Te koop: Motor West lander groot 14 ton, mo tor defect. J. v. d. Star. Zuid weg 21 Rijpwetering- 32* Maatschappelijk werk in de Ziekenhuizen. Col lecte Zaterdag 1 April- Aanmelding van collectan ten Donderdag van 1920 uur bij Mej. J. G. den Older, Zoeterwoudsesingel 4, of Zaterdag van 8 uur, 's morgens af Rapenburg 10. Giro 246246. 2454 „DIT IS LEIDEN" door L. C; J. ROOZEN Prijs gebrocheerd f3.75. Gebonden f4.50 „DE HEILEGE PASTOOR VAN ARS" Een boeiende levensschets van Henri Ghéon Uit het Frans vertaald door Tanulo Prijs gebrocheerd f2.25 Franco per post f2.40 UITGAVE N.V. DE LEIDSCHE COURANT PAPENGRACHT. LEIDEN Bij de eerstvolgende premieuitdeling ontvangen de ge lukkige Midza premiewinnaars een aardige Zorgt er voor dat ook U tot de gelukkige Midza winnaars behoort KOOPT IN MIDZA ZAKEN, EN ZENDT UW* BONNEN IN!

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3