S)e Ccki6e(Soii4omt Het gaat niet slecht, meent Devèze Joegoslavische verkiezingen De Unie-conferentie In het kader van het Atlantisch Pact Steenkoolmarkt overvoerd Zo'n aardige kruliebol De ramp met de „Franeker" Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 28 MAART 1950 41ste JAARGANG Unie-coniereutie omzeilt Nieuw-Guinese klip Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mud., 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Belgische koningskwestie in nevelen Op een persconferentie verklaarde dè Belgische kabinets-formateur Albert Devèze gisteren, dat hij bij zijn besprekingen heeft kunnen vaststellen, dat er een algemeen verlangen bestaat naar een overeenkomst. Deze indruk, zo merkte hij op, berust echter niet op een wijziging van hijn eerder ingenomen standpunt. Ik. ben van r* c/s tengewoon leerzaam zijn geweest en van groot belang zullen zijn bij de voortzetting van mijn moeilijke taak. Tenslotte verklaard Devèze: „Wan neer ik de stand der besprekingen zou mogen weergeven, dan zou ik willen zeggen: „Het gaat niet zo slecht," de komende ontwikkeling. Op het ogenblik doet het gerucht de ronde, dat de huidige besprekingen zich zouden oriënteren in de richting van een herstel van de demissionnaire ka- tholiek-liberaie regering. Volgens dit gerucht zouden de liberalen er toch de voorkeur aan geven de coa litie met de Katholieken te handha ven, omdat zij bevreesd zouden zijn bij nieuwe verkiezingen al te veel stemmen te verliezen. In politieke kringen, te Brussel, ach't men het echter over het alge meen niet waarschijnlijk, dat Devèze er ir. zal slagen ter oplossing van het koningsvraagstuk zulk een formule op te stellen, dat zij ook aanvaard baar is voor de katholieke partij. Devèze heeft steeds in de voorste gelederen gestaan van degenen, die aandrongen op de troonsafstand en, zoals hij op bovengenoemde' perscon ferentie heden nog verklaarde, heeft hij zijn standpunt in geen enkel op zicht gewijzigd. Onder deze omstan digheden ziet het er dan ook niet naar uitp dat de Katholieke Volks- j partij zal medewerken, zoals Devèze j het noemt. In diit stadium is het evenwel moei- J lijk een hypothese op te stellen van J|to haalt z'n 921/., procent Volgens radio-Belgrado heeft het Nationale Front van maarschalk Tito bij de Zondag gehouden a.gemene verkiézingen in Joego-Slavië voor de twee Kamers van het federale parlement 92.6 procent der uitge brachte stemmen op zich verenigd. Tito is dus niet een grotere meerder heid dan hij in 1945 verkreeg, in zijn macht bevestigd. In 1945 stemde na. melijk 84 procent voor het Nationale Front. Tijdens een gesprek me.t vier bij zonderè medewerkers van Parijse bladen heeft maarschalk Tito ver klaard dat hij uiterst tevredén over de uitslagen van de verkiezin- gen. Correspondenten van Westerse dagbladen te Belgrado, die Zondag, jl. het verloop der verkiezingen Joego-S'lavië hebben gade gesla_ zijn het er over hét algemeen over eens, dat de kiezers en kiezeressen, technisch gesproken, in de gelegen heid werden gesteld vrij en geheim te stemmen en zich daarbij tegen de door de regering' gestelde candidaten van het Volksfront uit te spreken- Doch de bedreven propaganda en andere vorm van geestelijke druk waaronder ook moet worden gere kend de vrees, verwekt door ge ruchten van verschillende aard, vol gens welke de regering op de een of andere wijze er achter zou kunnen komen, wie tegen had gestemd, waar van deze stoutmoedigen dan, wel de gevolgen zouden ondervinden, heb ben, zeer veel bijgedragen tot da overwinning van het Volksfront. Italiaanse communisten smijten met geld Waar komt dat vandaan? De voorbereidingen voor het voor jaarsoffensief van de Italiaanse com munisten heeft niet alleen veel ar beid, maar ook kapitalen gekost. Er wordt met geld gesipeterj. Tot ze.lfs in de kleinste plaatsjes toe bézitten de bureaux van de communistische Ita liaanse vakbond minstens een auto en een motor. In grotere plaatsen zelfs meer- De laatste maanden heeft de organisatie duizenden auto's en motoréri gekocht. In October 1949 betrachtten de communistische vakbondleiders nog de grootste zuinigheid. Ieder verzoek van de onderafdelingen om zelfs maar een geringe uitgave te ma/ken werd onverbiddellijk afgewezen. Thans echter zendt de centrale grote som men ge'lds naar alle richtingen. In Catania werd een kleine drukkerij opgericht a raison van ongeveer l'OO.OOO lire. Bari kreeg .voor zijn campagne een steun van 760.000 lire. Viterbo, het middelpunt van de acties der landbouwers, heeft sedert Novem ber 1949 reeds twee en een half mil- lioen lire uitgegeven. In Rome al leen al besteedt de Communistische Partij iedere maand niie't minder dan een millioen lire voor aanplakbiljet ten. MR VAN KLEFFENS OPENT TULPENFEEST IN NEW YORK Met een druk op de knop stelde de Nederlandse ambassadeur in de Ver enigde Staten, mr Eelco N. van Klef- fens, de op 1/3 schaal gebouwde wip- watermolen op het Rockefeller Cen ter in werking, onder belangstelling van zijn echtgenote, de heer Nelson A. Rockefeller, president van het Rockefeller Center, en drie kinde ren in Volendams costuum. Hiermede was tevens het grootste tulpenfestijn, dat zeven weken zal duren, geopend. De wipwatermolen, die zo vrolijk temidden der bonte tulpenpracht draait, is geplaatst op initiatief van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelin gen verkeer, en is bedoeld als infor matiecentrum. LABOUR-MEERDERHEID SLINKT Als gevolg van het overlijden van F. A. Cobb, socialistisch Lagerhuis lid voor Brighouse en Spenborough in Yorkshire, is de meerderheid van de Britse socialistische regeringspar tij in het Lagerhuis tot drie geslon ken. Dit is de tweede zetel, die de socialistische regering, als gevolg van het overlijden van de gekozene, verliest. Er moeten thans drie tussentijdse verkiezingen worden gehouden. De kwestie Irian besproken De kwestie-Irian (Nieuw-Guinea) is Maandagmiddag in de'eerste ver gadering van werkgroep twee der Unie-conferentie te Djakarta bespro ken. In de vergadering, die in aan gename sfeer verliep, werden ver schillende punten van het probleem besproken en is men tot een voorlo pige conclusie gekomen, aldus werd in een communiqué van het Nedèr- lands-Indonesische Unie-secretariaat medegedeeld. Dinsdagmiddag wordt de tweede vergadering gehouden. GEEN „DEADLOCK" Reuter meldt over de kwestie, Nieuw-Guinea, dat volgens welinge lichte kringen te Djakarta het niet waarschijnlijk is, dat op deze Unie- conferentie over de toekomstige sta-^ tus van Nieuw-Guinea een beslissing zal worden genomen en dat de Indo nesische delegatie, al maakt zij geen geheim van het vaste besluit der R. I. S. om alles in het werk te stellen, opdat Nieuw-Guinea deel zal gaan uitmaken van Indonesië, zich aan de conferentietafel enige zelfbeperking zal opleggen. Men acht het huidige tijdstip niet alleen nog te kort vol gend op de Haagse Rondetafel-con ferentie, maar houdt tevens rekening met de internationale zijde van dit vraagstuk en overweegt, dat een overhaaste en praemature actie om de zaken te forceren, de verhouding tot andere ianden schadelijk kan bè- invloeden. Ook de speciale correspondent van het A.N.P. te Djakarta meldt, dat er grote kans bestaat, dat Irian op deze Unieconferentie geen„deadlock" zal veroorzaken, zoals aanvankelijk hier en daar werd verwacht. De verwachting is reeds thans ge grond dat, nu drs Moh. Hatta deze morgen een uitvoerige bespreking had met de Indonesische leden van de commissie voor Irian bij de Unie conferentie, de Indonesiërs accoord zullen gaan met de instelling van een paritaire commissie voor Irian, die na het einde van de Unieconfe rentie het probleem gaat bestuderen en binnen een vast te stellen tijd, die vrij kort zal zijn, een voorstel tot op lossing aan de hand moet doen, dat dan wederom op hét hoogste niveau zal kunnen worden besproken. Militair comité vandaag bijeen y AND A AG is het militaire comité van het Atlantisch Pact, bestaande uit de chefs van de twaalf aangesloten landen, onder voorzitterschap van de Amerikaanse generaal Omar Bradley voor de derde maal sinds het tot stand komen van het Atlantisch Pact, bijeengekomen. Na Wash ington en Parijs is thans Den Deze vergadering is, zoals bekend, voorafgegaan door die van de mili taire voorzieningsraad, welke vorige week in Den Haag bijeen is geweest. Nu de voorzieningsraad heeft vastge steld, wat momenteel beschikbaar is voor defensiedoeleinden, in hoeverre de plaats van samenkomst. ieder zichzelf kan helpen en waar anderen moeten bijspringen de re sultaten van deze vergadering zullen wordpn voorgelegd aan de ministers van Financiën, die 29 Maart in Lon den onder leiding van Harriman bij eenkomen zullen de militaire des kundigen op hun beurt zich beraden over de verdere uitwerking van de richtlijnen, die reeds zijn opgesteld voor het bereiken van het gemeen schappelijke doel: de collectieve vei ligheid. Ter vergadering zal ieder land te vens voor de dag komen met plan nen, waaruit kan blijken, wat men met eigen krachten zal kunnen doen. Men is echter nog niet zo ver ge- vond erd, dat men thans reeds toe is aan een discussie over dat, wat be reikt is en hetgeen had moeten wor den bereikt. In Nederlandse leger- kringen wordt dit als een „gelukki ge" omstandigheid beschouwd, om dat het laatst geformuleerde concept voor een Nederlands defensieplan nog niet de goedkeuring heeft van het kabinet en de mogelijkheid aan wezig is, dat het evenals zijn voor gangers, niet door de regering zal worden aanvaard. Het merendeel der leidinggeven de militairen van de beraadslagende landen is het er over eens, dat er in West-Europa nog hardèr, zal moeten worden aangepakt en dat de oplos sing van. het probleeïn Duitsland dringend noodzakelijk is. OPSTAND VAN AMBONESE MILITAIREN Naar Reuter uit betrouwbare bron vernam, hebben gedurende het af gelopen weekeinde op Ambon 200 Ambonese militairen van het KNIL zich meester gemaakt van een der versterkingen aldaar. De reden hier van zou zijn gelegen in de langzame gang van zaken betreffende hun overgang naar het leger der R.I.S. Te Djakarta is geen bericht ontvan gen, dat hierbij gevechten zouden zijn geleverd. Generaal-majoor J. Mojet heeft zich Maandag per vlieg tuig naar Ambon begeven. NEDERLANDS WORDT AFGESCHAFT Met ingang van Zaterdag is in Oost-Java en op Madura het Neder lands afgeschaft als leervak op de middelbare scholen, welke het Indo nesisch als voertaal hebben. Op de kweekscholen verdwijnt na Pasen het Nederlands als voertaal en ver wacht kan worden, dat na de -grote vacantie het Nederlands als voertaal op alle middelbare scholen zal ver dwijnen. Tsjechische piloten aan de ketting De Tsjechische regering heeft haar veiligheidsdienst opdracht gegeven, onmiddellijk maatregelen te nemen om ontsnappingen naar het Westen per vliegtuig te voorkomen. De aan leiding tot. dit bevel is de vlucht van de drie Tsjechische lijntoestellen, die Vrijdag bij München zijn. geland. 27 van de 85 inzittenden hebben reeds gevraagd of zij in het Westen kun nen blijven, vele anderen keren te rug omdat hun gezinnen in Tsjecho- Slowakije zijn achtergebleven. Onmiddellijk na de vlucht heeft de Tsjechische regering een nieuw „veiligheidssysteem" ontworpen. Het personeel van de luchtlijnen en de Tsjechische luchtmacht wordt gezui verd. Piloten die in de R.A.F. hebben gediend mogen géén vlucht meer ma ken voordat zij op politieke zuiver heid onderzocht zijn. Twee van de drie gezagvoerders der ontvluchte vliegtuigen blijken namelijk dè oor log in de Engelse luchtmacht te heb ben doorgebracht. De bemanningen van de vliegtuigen zullen met gro tere zorg worden samengesteld. Minstens een lid zal een vertrouwd communist moeten zijn. Piloten die geen lid van de communistische par tij zijn mogen voortaan alleen een vliegtuig besturen als zij vrouwen, kinderen of andere naaste familiele den in Tsjecho-Slowakije hebben. Volgens berichten uit Praag is dit nieuwe systeem reeds gedeeltelijk in v/erking getreden. De'Tsjechische vliegvelden zullen strenger worden gecontroleerd en op vluchten binnen Tsjecho-Slowakije zal scherper toezicht worden uitge oefend. De Tsjechische luchtlijnen zijn de laatste tijd aanzienlijk uitgebreid. Enkele diensten brengen de toestel len tot een paar kilometers van de Duitse en Oostenrijkse grenzen. De piloten die op deze routes vliegen, krijgen voortaan niet meer benzine mee dan ze strikt nodig hebben voor hun reis; de gezagvoerders moeten voortdurend contact houden met het vliegveld. De autoriteiten op dg grond kunnen dus per mjpiuut na gaan of de vliegtuigen zich houden aan de voorgeschreven route. Zij kunnen jagers uitzenden om vlieg tuigen, die van hun koers zijn afge weken, te achterhalen. Dit systeem wordt in de Sovjet-Unie toegepast. Bonn wil geen vluchtelingen uit de Russische zone Het Westduitse parlement te Bonn heeft zich gisteren uitgesproken voor het weren van alle vluchtelingen,.^af komstig uit de Sovjetrussische zone van Duitsland, met uitzondering van degenen, wier levens of persoonlijke vrijheid daadwerkelijk in gevaar ver keren en van hen, die wegens „an dere dringende redenen" zijn uitge weken. De regeringspartijen stemden voor dit besluit, de sociaal-democraten waren tegen. Laatstgenoemden wens ten slechts degenen van toelating in West-Duitsland uit te sluiten, die door de Sovjet-Russische autoritei ten misdaden ten laste zijn gelegd, welke ook in West-Duitsland straf baar zijn. E KONINKLIJKE FAMILIE NAAR HAUTE SAVOIE Zoals ge meld zullen H.M Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bemhard en de beide oudste prinsessen gedurende de Paasvacantie naar Haute Savoie in Zuid-Oost Frankrijk gaan. De Ko ninklijke familie zal in deze vacan tie verblijven te Val d'Isère. Opname uit deze prachtige streek, waar op het ogenblik in het dal van de Tignes een dam in de rivier wordt gebouwd. Als deze gereed is, zal een enorm meer gevormd worden, waar in het dorpje Tignes geheel zal ver dwijnen. Op de opname zien wij een gedeelte van het dorpje Tignes. De kerktoren van het dorpje zal, als het meer volgelopen is, ongeveer 50 voet onder water staan. Met het laten vol lopen van het meer zal in Juli van het volgend jaar worden begonnen. Geen geld 0111 te kopen De Economische commissie voor Europa heeft bekend gemaakt, dat de Europese markt sinds de depressie in 1930 nimmer zo overvoerd was met steenkolen en cokes als thans. Voor meer dan 3.000.000 ton kolen en cokes, die de Europese kolenpro- ducerende landen in het tweede kwartaal van 1950 ter export zullen aanbieden, is nog geen koper gevon den. Niettemin hebben de landen van Europa, die op invoer van steenkolen zijn aangewezen voor dezelfde pe riode een tekort van 661.000 ton, die nu grotendeels door de Ver. Staten geleverd moeten worden. De landen, waar in het tweede kwartaal de markt een overschot heeft zijn Frankrijk met inbegrip van het Saargebied dat 1.800.000 ton en België dat meer dan 1.000.000 ton over heeft. Italië, Portugal en Nederland daar entegen rapporteerden een tekort aan steenkolen ter grootte van 396.000 ton. Italië, met een deficit van 275.000 ton, weigerde overtollige steenkolen van Frankrijk te aan vaarden. Nederland rapporteerde voor het tweede kwartaal een tekort aan ko len ter grootte van 70.000 ton na im porten uit Groot-Brittannië en Duits land. Nederland heeft voor slechts 20.000 ton steenkolen gecontracteerd met België, dat van zijn overschot van 866.000 ton niet kan afkomen. De exportmoeilijkheden van Bel gië waren voornamelijk een gevolg NED. MIDDENSTANDSBANK. Te Amsterdam werd de jaarlijkse alg. verg. van aandeelhouders van de Ned. Middenstandsbank gehouden. Besloten werd over het preferente kapitaal 5 pet. dividend en over het gestorte gedeelte van de gewone aandelen 4y pet. dividend uit te ke ren. Als commissarissen werden her benoemd de heren mr. J. G. de Hoop Scheffer, W. J. J. van de Kar en A C. van Mourik Broekman. De heren Th. A. Hoenderkamp en G. J. Schras werden, met ingang van 1 September a.s„ tot directeuren der vennootschap benoemd, in verband met het per die datum aftreden van de heer E. L. Brouwer wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. van de betrekkelijk hoge prijzen en zijn harde valuta, waardoor Europese kolen-importerende landen met zach te valuta afgeschrikt worden. Het onverkochte Belgische over schot omvat vrijwel precies de helft van alle kolen en cokes, die het land voor de export beschikbaar heeft en ongeveer 15 procent van zijn totale productie. Een Engels filminstituut had een vertegenwoordiger, die 'goe de zaken' voor liet instituut deed. Men was zeer tevreden. Wan neer men zich met de heer Min- del, zo heette de vertegenwoor dager, inverbinding stelde, -was deze juist op pad en nooit'thuis - hetgeen een staaltje v«n a'cti- viteit genoemd kon worden. Wel trof men z'n loopjongen aan, een aardige kruliebol, levendig - ventje en pienter. Op een goe- de dag ontkwam de heer Min- del er niet aan, hij moest en zou mee gaan lunchen met één van de heren van het filminstituut. En toen kwam de aardige krul-, lebol van 16 jaar weer voor de dag; hij was de heer Mindel. Hij was met zijn 14-jarige zus Yvonne, die voor secretaresse speelde, de officiële „film-dea ler" en hij deed het uitstekend. Het tweetal bedient regelmatig' niet minder dan. 700 klanten. Een toekomstige film-magnaat! De ramp met het K.L.M.-vliegtuig de „Franeker" nabij Bombay op 12 Juli '49, waardoor 34 Amerikaanse journalisten en 11 leden der beman ning omkwamen werd gistermiddag doo. de Raad van de Luchtvaart te Den Haag behandeld. De Raad hoorde twee getuigen en vijf deskundigen. Onder hen was de chef van het vliegbedrijf der K.L.M., de heer Snitselaar, die.zëi in grote trekken met de verklaringen in het rapport van de commissie van onder zoek te kunnen meegaan. Hij noemde echter het gegeven ad vies (om te landen op baan 23 „le vensgevaarlijk". Deze raad heeft, zo meende hij, de piloot aanvankelijk willen opvolgen. Hij heeft te laat ontdekt, dat het advies niet uitvoer baar was. Zou dit moment van aar zeling er niet geweest zijn, dan zou den de reeds uitgedraaide wielen van het vliegtuig gemakkelijk over de nabij gelegen heuvels gekomen zijn. Na het requisitoir van de direc teur-generaal van de Luchtvaart, die sprak van zijn instemming met net verschenen rapport, besloot de Raad op 8 Mei uitspraak te doen. HERZIENING DER PACHT- WETGEVING De ministers-van Justitie en van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening hebben besloten het rapport van de 'commissie tot herziening der Pachtwetgevingte publicéren. Het rapport zal zo spoedig mogelijk al gemeen verkrijgbaar worden gesteld. Kaï'iettje.. Als uw broeder zondigt zegt Christus berisp hem; en als hij tot inkeer komt, vergeef hem. En als hij zevenmaal daags tegen u misdoet en zevenmaal tot u terugkeei-t, en. zegt: Het spijt me: dan moet ge hem vergeven.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1