PSV of Limburgia kampioen? het Schaakspel ill a ZATERDAG 25 MAART 1950 DE LE1DSE COURANT TWEEDE Br AD PAGINA een De 28ste R.A.l.-tentoonstelling Medeviandóe induötüe heeft frelangsiifh aandeel in de haam van het tuegjuewaeHmat&dcial in We wezen er reeds eerder op, dat de Nederlandse industrie in de bouw van de bedrijfsauto en de tou ringcars een belangrijke plaats in neemt, veel meer dan in de bouw van de personenauto's. Reeds vóór de oorlog had onze eigen industrie een prachtige naam verworven door de bouw van lichte, doch uiterst sterke opleggers met speciale auto matische koppelingen en aanhang wagens. Evenals de hydraulische kiepinstallaties van Nederlands fa brikaat konden deze producten van de Nederlandse industrie de verge lijking met het buitenland glans rijk doorstaan en zij waren in menig opzicht moderner dan wat elders werd gemaakt. Deze positie heeft de Nederlandse industrie ook na de oorlog weten te handhaven en men verwachtte algemeen, dat door de diverse fabrieken, die deze indus trie vertegenwoordigen, menig ex portorder op deze R.A.I. zou worden geboekt. Naast deze industrie van niet- motorische vervoermiddelen is er na de oorlog in ons land een veel belovende industrie van atuobus- sen, bestelauto's en vrachtauto's ontstaan, die niet assembleert, doch die zich toelegt op de werkelijke fabricage van bedrijfsautomobielen, zoals Kromhout dat voor de oorlog en ook nu met vrachtauto- en auto- buschassis doet. Voorbeelden van de jonge Nederlandse industrie van bedrijfsautomobielen zijn de Neder- landsche Motorrijtuigenfabriek, die de Nemo bestelwagens bouwt; van Doorne's Automobielfabriek, die de DAF vrachtauto-, bestelauto- en autobuschassis vervaardigt en de firma Beers, die op de R.A.I. een nieuw type stadsbestelwagen lan ceert, van zeer moderne construc tie. Andere opvallende Nederlandse producten zijn het nieuwe Krom hout buschassis met onder de vloer liggende motor en de Holland coach, een trambus, die met ge bruikmaking van Leyland onderde len wordt gebouwd door de N.V. Autra. De Ned. Ford Automobiel Fa briek, die op de vorige R.A.I. niet vertegenwoordigd was, komt dit maal met tal van producten voor de dag. Een hele reeks van bestelwa gens, truckchassis, volfrontstuur- truckchassis en met voor het trans portwezen nieuwe krachten, trac toren, wordt getoond, dat het" be drijf volop in actie is. Zelfs de autobus ontbreekt niet en wé latën er een model van zien op deze pa gina. Ook de vuilniswagen heeft de aandacht en als alle gemeenten tot aanschaffing daarvan overgingen, zouden spoedig tal van ergernissen bij de reiniging zijn opgeheven. Autobussen zijn er overigens in grote verscheidenheid van construc tie. De stand van de carrosseriefa- brieken N.V. Verheul en N.V. Schelde brengt twee grote tegen stellingen: een 29 jaar oude auto bus van de Gelderse Tramweg Maatschappij, die dienst deed op de lijn DoetinchemHengelo en de nieuwste bus van deze maatschap pij, een reiswagen voor de N.V. Trans European Buslines, die bin nenkort op Rome een busdienst opent. Deze luxueuze reiswagen heeft een A.E.C. chassis en de car rosserie is gebouwd door de fa. Verheul. In de bus zijn 30 verstel bare stoelen, een W.C., een ijskast, een wastafel en een telefoonverbin ding tussen de chauffeurs en de ste wardess, die achterin haar domein heeft. De bus heeft een vliegtuig- interieur gekregen met alle com fort van dien. Opvallend is ook een reiswagen, waarvoor de carrosserie is gebouwd door de fa. Jan Jonge- rius. Wie recht voor deze bus staat moet de indruk krijgen, die de „ontdekker" van het monster van Loch Ness zich van de kop van dit monster moet hebben voorgesteld. Hoog ea breed en een bek met rijen grote tanden (de opengewerkte motorkap). In het algemeen kan worden ge zegd, dat bij de carrosseriebouw voor autobussen de gedachte voor het grootst mogelijke comfort over heerst. Onder de „showauto's" zijn ver schillende markante en opvallende modellen. Deze wagens van grote bedrijven reizen door het land en zelfs door het buitenland en de ont werpers hebben al hun fantasie uit gebuit om er iets bijzonders van te EEN „SHOWWAGEN", een vracht- demonstratiewagen, gebouwd naar vliegtuigmodel. Een, die het onmid dellijk doet! maken. Een plaatje van een dezer auto's geven wij op deze pagina. Uit dit en de vorige artikelen over de R.A.I. kan men veilig conclude ren, dat er een intense bedrijvig heid heerst in het autobedrijf, maar men is nog niet aan het eind, want in verband met de te verwachten verhoging van de benzineprijs ko men nu ook de electrische bestelwa gens te voorschijn, voornamelijk bestemd voor meer locaal gebruik, omdat zij nog geen grotere capaci teit bezitten dan 80 km. Maar het begin is er en wie weet waartoe het nog voeren kan! De tentoonstelling is geopend da gelijks van 10 uur tot 6 uur. Slui ting 1 April 6 uur nam. De kansen van Roodenburg, BI. Zwart, AS C en SJ C Naarmate het programma kleiner wordt, worden de wedstrijden be langrijker en dus kan morgen weer een levend-ge belangstelling voor de resultaten verwacht woiden. Die belangstelling betreft in de eerste plaats de vraag wie de zesde afdelingskampicen zal worden: PSV of Limburgia. Zien we het wel, dan hebben oe Eindbovenaren met hun meerdere routine wel iets voor op de Limburgers, cloch deze zullen zich met des te meer enthousiasme in de strijd werpen. De competitiewed strijden werden beide met 21 door Limburgia gewonnen! Verder is daar nog de beslissings wedstrijd voor de laatste plaats in Zuid II" Juliana of Sportclub Emma. Voor het overige zijn er in de eer ste k'asse nog wat resterende wed strijden, waarbij twee aardige der by's: FeyennordSparta en Ajax— De Volewijckers. DE VUILNISWAGEN neemt steeds een grotere plaats in het bedrijfs- autovervoer in. Zware opgaaf voor Roodenburg. De Leidse Blauwzwarten kunnen morgen kampioen zijn, indien zij er in slagen van Tonegido te winnen. Een zware opgaaf inderdaad voor de Leidenaars, want Tonegido is zelf nog steeds niet veilig.HFC heeft bovendien slechts één punt minder. Winnen de Haarlemmers en verliezen de Leide naars, dan is H.F.C. kampioen, winst voor Haarlem en gelijk spel voor Roodenburg brengt beide partijen op gelijke voet: men ziet, er is nog van alles mogelijk. Ook voor de onderste plaats is er volop spanning, want behalve To negido verkeren ook TYBB, HBC en G.S.V. nog in degradatiegevaar. De twge laatste clubs ontmoeten elkaar in Heemstede en TYBB krijgt be zoek van Wassenaar. Ook voor de be zetting van de laatste plaats zijn er dus nog vele mogelijkheden. Blauw Zwart of V.C.S. Ook in de 3e klasse B kan morgen de beslissing vallen. Blauw Zwart en VCS hebben beide evenveel verlies- punten en morgen spelen beide clubs haar laatste wedstrijd. Blauw Zwart krijgt bezoek van Cromvliet, -lat onderaan de ranglijst staat met G.D.A. en Pretoria, welke laatste nog een punt minder heeft. En GDA krijgt bezoek van de tweede kam pioensgegadigde VCS. Dat zal wel op een beslissingswedstrijd uitlopen tussen de beide leiders. L.F.C. .en V.F.C. hebben beide nog twee, of beter gezegd nog 1wed strijd te spelen Voor morgen was de halve wedstrijd vastgesteld, de tweede helft van de openingswed strijd ter gelegenheid van de inge bruikname van het nieuwe clubhuis, maar nu wordt morgen eerst de thuiswedstrijd van L.F.C. gespeeld. Voor VFC staat het kampioenschap op het spel, dus er hangt veel van af. A.S.C. en S.J.C. strijden voort Nóg is de beslissing in 4A niet ge vallen: S.J.C. gaat op bezoek bij B. S.M., A.S.C. krijgt Lisse op bezoek. Veel hangt er voor de leidende clubs van deze wedstrijden af en de pun ten tellen zwaar.We zijn be nieuwd naar het resultaat. TeylingenDocos kan een gelijk opgaande strijd brengen met wel licht een verdeling der punten. V.V. S.B. gaat op bezoek bij Archipel en vergissen we ons niet, dan zal de Haagse club alles in het werk stel len om de derde plaats te behouden. TAFELTENNIS. HET I/EITACO-TOURNOO! IN ROELOFARENDSVEEN. Het begint voor Roelofarends- veen langzamerhand traditie te worden, dat de jaarlijkse kampioen- - -happen van Leiden en omstre ken, het z.g. Leitaco-tournooi, al daar wordt verspeeld. Dit wordt voor een buitenstaander echter ten volle duidelijk als zij een bezoek brengen aan de grote veilinghallen in Roelofarendsveen. Zij zullen dan tevens volmondig moeten erken nen, dat dit een wel zeer unieke ge legenheid is om een zo groots tour nooi te kunnen organiseren. Niet minder dan 20 tafels zullen hier morgen zijn opgesteld en ruim 250 speler (sters) zullen hier in 12 ver schillende klassen een sportieve strijd aanbinden om de hoogste ti tels. Dat tafeltennis nog steeds met sprongen vooruit gaat, bewijst wel de grote deelname. Ruim 100 in schrijvingen meer dan vorig jaar van de verenigingen uit Leiden, Wassenaar, Leidschendam, Oegst- geest, Noordwijk, Noord wij kerhout, Warmond, Lisse, Voorschoten, Al phen a. d. Rijn en natuurlijk ook Roelofarendsveen met zelfs 80 in schrijvingen. Als dan morgen om 12 uur het tournooi officieel ge opend zal zijn, zal het zeer zeker een interessant gezicht zijn, als het snelle getik van 20 ballen, 40 en thousiaste tafeltennissers met even- zovele bats, in afwisselend aanval len en verdedigen, hun eerste ron de door zien te komen. In alle klassen de kansen bespre ken, zou ons te ver voeren, maar we zijn toch zeer benieuwd of de minnaar van het vorig seizoen der heren algemene klasse Frank Klin kenberg uit Maastricht (o.a. kam pioen van Limburg) ditmaal weder om beslag zal weten te leggen op de titel. Dit zou dan betekenen, dat Klinkenberg officieel winnaar van de grote wisselbeker zou zyn. De enige mogelijkheid om dit te ver hinderen, ligt in een geheel niet ondeijkbare overwinning van een der gebroeders Nic. of Wout Heemskerk van Treffers. De finales van dit tournooi zullen plm. des avonds te half acht plaats hebben. Een zeer lage entrée zal niemand beletten dit tafeltennisfes- tijn te bezoeken. Steunende leden op vertoon van hun kaart vrij en trée. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad van hedenavond. R.K.L.T.V. DE SLEUTELS. De laatste competitiewedstrijden De laatste competitiewedstrijden verliepen voor De Sleutels niet slecht. Het le Sleutelsdamesteam, dat het kampioenschap reeds op Laar naam wist te brengen, ver sloeg onlangs ook de B.P.M.-dames Te Werve 1 met 82. Het eerste team verkreeg zodoende drie pun ten voorsDrong op nummer 2: P. T.T. 1. Het le heren team besloot de competitie ook niet slecht door ge lijkspel te maken tegen nr. 2 van de afdeling DETAS 2. Het 2e he renteam behaalde een welverdien de 91 overwinning op D.V.S. 2 uit Den Haag. Voor- het Leitaco tournooi zul len morgen ruim dertig Sleutels spelers uitkomen. Daar het de wed strijdleiding van dit tournooi we gens de zeer grote deelname niet mogelijk is geweest de deelnemers kaarten vooruit aan de diverse spe lers (sters) te zenden zullen deze kaarten op Zondag voor de aanvang worden uitgedeeld. Vertrek om elf uur vanaf de Beestenmarkt. Op Zondag 2 April zal de jaar lijkse massakamp tegen D.T.S. we derom plaats vinden. Verleden jaar wist onze vereniging de Van Woe- zik Beker na zeer spannende strijd te veroveren. Vóór de officiële wedstrijd die wederom zal plaats vinden te Den Haag zullen twee j uniorenteams een vriendschappe lijke ontmoeting hebben met twee D.T.S. juniorenteams. Aanvang junioren wedstrijd 12.00 uur. Aan vang massakamp 14.30 uur. Arena Studiosorum Arena's 120-jarig bestaan werd gisteren besloten met personele wedstrijden en wel allereerst met floret. Na de voorronden, plaatsen zich in de demi-finale de heren Bouvé (Leiden), Koningsbergen (Utrecht), Dijkstra (Delft), Nagl (Delft), v. d. Poel (Leiden), Verloop (Utrecht), v. Sprengler (Delft), Ligtenberg (Leiden) en Verstegen (Leiden). De einduitslag werd hier: 1. Ver loop, 2. Koningsbergen (beiden na barrage), Nagl, 4. Ligtenberg en 5. Dijkstra. Voor sabel, eveneens na de diver se voorronden, in de demi-finale de heren: Mees (Leiden), Beyderwel- len (A'dam), Vrolijk (Leiden), Roelvink (Leiden), v. d. Poel (Lei den), Melchior (Delft), Abbe (Delft) en Roell (Delft). Hier werd de eindstand: 1. Bey- derwellen, 2. Abbe. Voor Degen werd de eindstand: 1. Verloop, 2. Nagl. Tegelijk met deze wedstrijden vonden op Miner va nog boks- en judo wedstrijden plaats met als uitslagen: Boksen: 1. Wageningen, 2. Delft, 3. Leiden, 4. Amsterdam en 5 Utrecht. Judo: 1. Leiden, 2. Delft en 3. Utrecht. Tot slot volgde een receptie op Minerva en ook hier heeft het Are na niet aan belangstelling ontbro ken. Het Gemeentebestuur, het Collegium van het L.S.C. leden en oud-leden gaven blijk van belang stelling. Een stroom van geluk wensen van vele corpsen en ver enigingen kwam binnen. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 38/2 Gister werd te Leeuwarden het Kampioenschap van Nederl., hoofd klasse klein biljart cadre 38/2. De uitslagen luiden: van Oosterhout 400 15 121 26.66 Wijnen 317 IS 105 21.13 Kruythof 23Ö 9 75 25.55 Kastelyn 400 9 213 44.44 Wijdeveld 297 17 98 17.47 Franken 400 17 128 23.52 de Jongh 349 18 81 19.! van Reyen 400 18 75 22.! Kruythof 400 10 129 40, Franken 158 10 78 15.1 Wijdeveld 346 11 91 31.45 v. Oosterhout 400 11 142 36.36 de Jong 400 9 113 44.44 Wijnen 243 9 64 27.— van Reyen 248 11 80 22.54 Kastelijn 400 11 83 36.36 Van Oosterhout heeft na twee da gen ongeslagen de leiding met een gem. van 29.09,Kruithof en de Jong volgen met 1 verl. partij van een al{*. gem. van resp. 34.04 en 26.70 Biljartbond Bloembollenstreek. In de verdere wedstrijden om het persoonlijk Biljartkampioenschap van de Bollenstreek 3de klasse wist G. van Eyck van Excelsior (Lisse) zijn beide partijen te win nen en is nu met de P. Gijs-speler D. Zoet nog ongeslagen. Een spannend verloop in de vol gende wedstrijden tussen beide spe lers ligt wel in het verschiet. De uitslagen waren: P. Duivenvoorde 150 44 15 3.40 C. Slootbeek 140 44 19 3.17 J. Wassenaar 150 42 20 3.57 C. Slootbeek 126 42 20 3— G. van Eyck 150 34 17 4.41 J. Wassenaar 113 34 10 3.32 G. van Eyck 150 33 18 4.54 P. Duivenvoorde 110 33 13 3.51 Volgende week worden de wed strijden in het clublokaal van de Biljartver. ,,P. Gyzenbrug" voort gezet. WIELRENNEN RONDE VAN NEDERLAND 1950 De samenstelling van de 8 ploegen voor de Ronde van Nederland 1950 is nog niet definitief geschied, maar op het ogenblik kan reeds worden meegedeeld, dat 4 Nederlandse ploe gen van 8 man zullen starten, ver der 1 Frans team, 1 gemengde Lu xemburgse/Zwitserse en 2 Belgische ploegen. De buitenlandse ploegen worden door de nationale bonden samenge steld. Van de 32 Nederlanders zullen dezer dagen de volgende renners een uitnodiging tot deelneming ontvan gen: van Est, van Beek, Schellinger- houdt, Vooren, Savelberg, De Hoog, Smits, Lakeman, Janssen, Faanhof, Vinken, van der Dungen, van der Zande, van der Kamp, de Groot, Pel- lenaers, Vos, de Korver, Cor Bakker, Loos, Franken en Voorting. Voor de overige 10 plaatsen zal t.z.t. een keu ze worden gedaan. Of renners als Schulte, Middelkamp, Sijen, Peters en Lambrichs aan de Ronde van Ne- dderland zullen deelnemen is nog niet bekend. Eindpunten van de etappes zijn Appingedam, Apeldoorn Geleen, Baarle-Nassau, Helmond of Den Bosch, Rotterdam en Amster dam. De mogelijkheid bestaat, dat het eerste gedeelte van de laatste etappe uit een tijdrace zal bestaan, het twee de gedeelte met massale start. Bij de Franse beroepsrenners be staat het plan zich van de Franse Wielerbond (de FFC) af te schei den. De profs zijn niet tevreden over de wijze waarop hun belangen door de Franse Wielrbond worden behar- tigd. De directe oorzaak van de grie ven der Franse beroepsrenners is gelegen in het feit, dat op een twee tal aan de FFC gerichte brieven, waarin op een spoedige beslissing inzake de groepering der renners werd aangedrongen, geen antwoord werd ontvangen. Swift Combinatie De Swiftle- den J. v. d. Fits, P. Bouthoorn, J. Vermeulen en H. v. d. Vos zullen Zondag deelnemen aan de Ronde van Noord-Holland uitgeschreven door de Zaandamse Wielerclub DTS. De A, B, en C, rijden Zondag een 40 km trainingsrit start 10 uur. DAMMEN PROMOTIE-DEGRADATIE N.D.B. Felle strijd tussen L.D.V. en N.D.C. H.D.C. degradeert. De strijd tussen H.D.C., N.D.C. en L.D.V. om een plaats in de Hoofd klasse van de N.D.B. heeft zijn hoogtepunt aan spanning bereikt, niet zo zeer voor H.D.G., dat door 2 opeenvolgende nederlagen is uitge schakeld en zal moeten degraderen naar de le klasse nvaar speciaal tus sen het Leidse L.D.V. en het Naald- wijkse N.D.C. De laatst genoem de vereniging, die de promotie com petitie met een nederlaag tegen H. D.C. begon, heeft zich in de daaroo- volgende wedstrijden tegen H.D.C. en L.D.V. volledig hersteld, door uit 3 wedstrijden 5 punten te halen. De eerste ontmoeting tussen L.D. V. en N.D.C. eindigde in een voo?- L.D.V. teleurstellend gelijk spel, 10 10, welk uitslag werd bereikt na hc; uitspelen van de afgebroken partij en, waarbij de L.D.V.er I Teleng in zijn moeilijk te halen remiseparti.i toch nog een foutje maakte, wat hem de partij en L.D.V. de overwinning kostte. Nog slechter verging het L. D.V. in de gespeelde returnmatch tegen NJD.C., deze wedstrijd werd een L.D.V. nederlaag; met 119 moesten zij de meerderheid van N. D.C. erkennen. Zover had het niet behoeven te komen, indien W. Heemskerk in zijn remisestand geen onbegrijpelijke blunder had gemaakt waardoor hij direct zijn partij kon opgeven. De situatie is nu zo, dat N. D.C. is uitgespeeld en 5 punten heeft behaald uit 4 wedstrijden, L.D.V. heeft 3 punten uit 3 wedstrijden en speelt nog 1 wedstrijd tegen HDC, dat 2 punten heeft uit 3 wedstrijden. L.D.V. heeft dus haar kansen nog in eigen hand. Weten de Leidenaars a.s. Donderdag van H.D.C. te winnen, da eindigen zij gelijk met N.D.C., waar na beslissingswedstrijden bullen moeten uitmaken wie,het volgend iaar in de Hoofdklasse van de N.D. B. m'ag uitkomen. Voorlopig staat N. D.C. er zeer gunstig voor. De volle dige uitslagen van de gespeelde wed striid N.D.C.L.D.V. luiden als volgt: Jac. Huisman (NDC)W. Heems kerk (LDV) 20; S. Alsemgeest— J. Klinkenberg 11; Jac. v. d. Ende B.S1egtenhorst, in remisestand af gebroken; D. KopnenolTh. Uyt- tenbogaard 02; C. v. Geest—J. Huisman Jr 11; L. VelthovenI. Teleng 20; D. v. d. PolA. Klin kenberg 11; D. HeskensP. v. v. Leeuwen 11; P. BatistP. v. d. Stel 0—2; Jac. BoonJ. Zaalberg 2—0. DE AUTOBUS, eenvoudig uiterlijk, doch van binnen vol co fort voor de verwende reizigers. Wanneer wit het spel begint met 1. e2e4 heeft zwart de keuze tus sen verschillende antwoorden. We kunnen e7e5 spelen, maar er zijn andere antwoorden, die minstens evengoed zijn. Bijv. e7e6 (Frans); c7c6 (Caro-Kann); Pg8—f6 (Al.ie- chin-verdediging); c7c5 (Sicili- aans); d7d5 (Skandinavisch)Pb8 c6 (Nimzowitsch-verdediging) en nog enkele onregelmatige openin gen. Laat ons deze openingen eens wat uitvoeriger bekijken en beginnen met de reeds meer dan vier eeuwen oude Franse verdediging. Na 1. e2 e4, e7e6 kan wit op zijn beurt op verschillende manieren voortzetten. De normale, dat is waarschijnlijk de beste zet, is 2. d2d4. Maar er zijn andere bijv. 2. Ddle2 (de Tschi- gorin-variant, bekend uit de match TarraschTschigorin 1893) en ver der 2. b2b3 2. c2c4; 2. d2—d3; 2. e4e5; 2. f2—f4 of 2. g2—g3. Allereerst dan de voornaamste voortzetting 2. d2d4. En dè zet van zwart is hierop 2d7d5. Nu staat wit opnieuw voor een belangrijke keuze, en wel uit niet minder dan vier voortzettingen. Pion e4 kan met een stuk gedekt worden nl. door 3. Pblc3; 3. Pbl— C2 of 3. Lfld3. Wit kan pion e4 doorschuiven naar e5; Hij kan ruilen (e4xd5) en ten slotte pion e4 offeren. Voor we de „normale" varianten vervolgen geven wij een partij, waarin wit de weinig gespeelde zet 2. Ddle2 toepast. Wit: Stoltz. Zwart: Botwinnik. Tournooi te Groningen 1946. 1. e2e4, e7—e6; 2 Ddl—e2 (be let voorlopig d7d5 omdat zwart dan met de dame moet terugnemen waarop Pblc3 volgt) c7c5 (met gelijke munt betaald, d2d4 is ver hinderd) 3. g2g3, Pb8c6; 4. Lfl g2, Pg8e75. Pbl—c3, g7—g6; 6. o2d3, Lf8g7; Zwart heeft er Jangs een omwegje een Siciliaan van gemaakt, waarin wit de zwakke zet De2 heeft gespeeld! Er dreigt Pc6 d4 en daarom: 7. Lele3 (Wit re kende er op, dat nu pion c5 gedekt moest worden!) d7d5! (Want op 8. Lxc5 volgt Da5! Zwart dreigt nu d5d4) 8. e4xd5 (wit geeft het cen trum op. Hij had beter met Le3d2 zijn foutieve 7e zet moeten corrige ren) Pc6d4! 9. De2d2 (Lxd4 cxd4 is hopeloos) e6xd5; 10. Pc3 e2, h7h6! (Nu kan Pxd4 niet, we gens cxd4, Lf4, g5!) 11 Dd2cl (om na ruil op d4 met Le3d2 voort te kunnen zetten) Lc8f5; 12. c2c3 (wit laat zijn plan (11e zet) los. Maar ruil was betrekkelijk het beste geweest). Pd4xe2; 13. Pglxe2; d5 d4! (Wit had alleen op Lxd3 gere kend waarop Lxc5 hem veld d4 had pegeven) 14. Le3d2, Lf5xd3; 15. Lg2xb7, 0—0! (Omdat 16. Lxa8, Dxa8; 17. Tgl, Df3 gevolgd door Pd5 en Te8 wit snel doet verliezen. Ook 16. Lxh6, Lxh6; 17. Dxh6, Pf5; 18. Dd2, Lxe2 en Te8 is niet moge lijk). 16. L g6g5; 17. 0—0, Pe7—g6! (Nog Ta8 in, maar na Lxa8, Dxa8; Tel, Pe5 is 't ook mis) 18 Tfl—el, Pg6— e5; 19. Lf3g2, Ld3a6 (maakt plaats voor het paard) 20. Deldl, Pe5d3; 21. Ddl—a4, Dd8—f6 (niet Pxel wegens Dxa6 enz.) 22. f2—f4, Ta8e8 (eindelijk verlaat de zeven zetten lang aangevallen toren de diagonaal, maar „met volle kracht vooruit" en niet als vluchteling) 23. Lg2c6 (wit' probeert hem nu toch ts gaan vangen) Pd3xel; 24. Lc6xe8, Pel—f3f; 25. Kgl—f2. Pf3xd2 En daarmede was de strijd ten einde. De zetten, die nog gespeeld werden waren overbodig. Er volgde nog: 26. Le8c6, La6xe2; 27 Kf2xe2. d4x c3; 28. b2xc3, Df6xc3; 29. Tal—dl, Tf8d8; 30. Lc6—e4, g5xf4; 31. g3x f4, Dc3h3; 32. Tdl—gl, Dh3—h5f; 33. Ke2—e3. Dh5—h3t; 34. Ke3—e2, Dh3xh2f; 35. Tgl—g2, Dh2—h5+; 36. Ke2e3, Dh5—h3t; 37. Ke3—e2, Dh3e6. Opgegeven. De laatste twaalf zetten werden zeer waar schijnlijk slechts gespeeld in ver band met tijdnood. XXIII 0 15 WLMk 3 L5 *'a a a 0 Stó A B C D Zwart aan zet, XX E F G H vint. V pi m r;"f-aft i i 4 4 3 i i D E F G Oplossingen: XX:: 1. a4!, Kc4; 2. Ke3, Kb4: 3. Kd4, Kxa4; 4. Kc4, h5 (gedwongen); 5. gxh5. g4; 6. h6, g3; 7. h7, g2; 8. h8D, glD; 9. De8 mat. XXI: 1. h5; 2. Kxh5; a5; 3. a3, Te2; 4. Kg4 (op 4. a4, Td2; 5. Kg4. Td4t enz.) Te4t; 5. K onversch.. Tb4! XXII: 1Kb3!; 2. Pxg8, a4; 3. h6. a3; 4. h7. f6f!? 5. Pxf6, a2: 6. h8D, alD remise.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8