De moord op een taxi-chauffeur nabij Sassenheim Crisis in de Rijnvaart Qotf Cadeau aan Canada Mbi m Jhittce&A Mavina ZATERDAG 25 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Het raadsel van „de Derde Man" De moord op de Rotterdamse taxi chauffeur A. G. Clobus, die op de avond van de 18e November 1947 on der Sassenheim, in zijn eigen taxi vermoord werd gevonden, werd in de zomer van het vorige jaar voor de Haagse Arrondissmentsrechtbank behandeld. De twee verdachten in deze zaak, de 23-jarige zanger H. J. E. en zijn 17-jarige broer W. H. B. beiden uit Hilversum, werden schuldig bevon den. De oudste B. werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De jongste hoorde 4 jaar tegen zich uit spreken. Voor het gerechtshof te 's-Gra- venhage werd deze zaak gistermor gen opnieuw in hoger beroep behan deld en de oudste der broers ver scheen als eerste in het verdachten bankje. De president van het Hof, ving gistermorgen de zitting aan rhet de woorden: „Van die sensationele wen ding in deze hele zaak, die u aankon digde gedurende de eerste behande ling voor het Hof, door plots te ont kennen dat niet u de moord had ge pleegd, maar de mysterieuse derde man, die op de bewuste avond met u en uw broer in de taxi zou zijn ge snapt en het fatale schot zou hebben gelost, is niet veel gekomen." ,,De derde man". Voor de rechtbank verklaarde een der getuigen, eveneens een Rotter damse taxi-chauffeur indertijd, per tinent, dat hij Clobus van het D.P.- station te Rotterdam had zien weg rijden met drie personen in zijn wa gen. De gebroeders B. hadden dit ontkend maar bij de eerste behande ling van het Hof dook deze derde man toch op, en zou een zekere Wil lem Prins zijn. Het Hof verwees hier op de zaak terug naar de instructie. Eventuele sensationele wendingen waren er dus niet te verwachten, al dus de president van het Hof, en er werd een aanvang gemaakt met het horen der getuigen. De getuige Van de Velden vertelde het Hof dat hij vaak met Clobus des avonds, wanneer hij nachtdienst had, was meegereden, daar Clobus het niet prettig had gevonden alleen te rijden. „Hij was bang dat zijn wagen zou worden gestolen", verduidelijkte van de Velden. De getuige Schotman, taxi-chauf feur uit Rotterdam, en collega van de vermoorde, bleef voor het hof pertinent bij zijn verklaring dat om streeks half 7 in de avond van de 18e November aan het D.P.-station drie personen in de wagen van Colbus waren gestapt. Hij had gehoord dat Clobus naar Maassluis moest rijden. Gesprek op zijwegen. Hierna ontspon zich een langdurig vraag- en antwoordgesprek tussen de verdachten Henk B. en de getui ge, waarbij de verdachte de vragen stelde, o.a. over het bezoek dat hij met zijn broer, de onbekende X en de taxi-chauffeur Clobus aan een café onderweg naar Sassenhjeim zou hebben gebracht. De procureur-generaal sneed op een gegeven moment verdachte de pas af door op te merken: „Houdt u nu eens eindelijk op met al die vra gen, en bepaalt u zich nu eens tot de ernst der feiten. Ik geloof dat deze feiten ernstig genoeg zijn." De jongste B. wenste gisteren niet tegen zijn broer te getuigen. „Ik wens geen verlaring af te leggen", zeide hij. Uit de hand van verklaringen van twee getuigen uit Ede, die door de verdediger mr. Schuering waren op geroepen, onderzocht het Hof de be weringen van de verdachte dat hij gedurende de bezetting gevangen had gezeten bij de Feldgendarmerie te Ede, en daar dc mysterieuse Wil lem Prins zou hebben ontmoet. Deze zou hem later verield heben dat de chauffeur Clobus politiek fout was geweest. Omtrent Willem Prins kwam ech ter niets naders aan het licht. ,,Wij geloven heus wel dat u bij de Feld gendarmerie gevangen hebt geze ten'" zeide de president. Sennsatie, welke uitdoofde. Even veroorzaakte de verklaring van de Hagenaar Schoemaker, oud- politie-ambtenaar uit Den Haag wat deining in de zaal, toen hij het Hof mededeelde, dat hij op een Novem beravond in 1947 drie personen zag, die in Den Haag in de buurt van de Schenkkade, kennelijk stonden te wachten op een taxi, en zich bijzon der vreemd gedroegen. Als oud-poli tieman had hij het drietal in de gaten gehouden hen op een gegeven mo ment uit het oog verloren en daar na was hij rapport gaan uitbrengen bij de criminele politie.. Bij confron tatie ter zitting herkende hij de ge broeders B. Het tijdstip van zijn waarnemingen klopte echter niet, daar zich, volgens de feiten, op dat tijdstip de gebroe ders B. zich reeds in Rotterdam zou den hebben bevonden. In de middagzitting hield de procu reur-generaal, mr. Versteegh, zijn re quisitoir. Hij zeide de nieuwe verkla ring van verdachte niet aannemelijk te achten en eiste bevestiging van het vonnis: levenslange gevangenis straf. Mr. Schuering, de verdediger, be streed deze mening, er op wijzende, dat men verklaringen van getuigen die positief beweren drie personen in de taxi gezien te hebben, niet zonder meer kan verwaarlozen. B. heeft het zichzelf en anderen onge looflijk moeilijk gemaakt maar mag toch rekenen op een krachtig onder zoek naar de juistheid van zijn be weringen. Dit is niet geschied, aldus de raadsman. Hij achtte het bewijs, dat B. de dader is, niet geleverd en vrijspraak. Het Hof zal op 5 April uitspraak doen. De zaak tegen de broer van B.„ de 18-jarige W. H. B., werd uitgesteld tot 4 April. Zijn verdediger verzocht onmiddellijke invrijheidstelling, waar wezig vond. WOONWAGENBEWONERS ONTSLAGEN VAN RECHTS VERVOLGING. De Maastrichtse Kantonrechter uitspraak doende in het voor het he le land steeds dringender worden de woonwagenvraagstuk heeft de woonwagenbewoners die hun wa gens op een terrein geparkeerd had den dat daarvoor niet door B. en W. was aangewezen, van rechtsver volging ontslagen. In zijn conclusie nam de Kantonrechter aan dat hier sprake was van overmacht daar de ze mensen noodgedwongen de wa gens op verboden terrein moesten plaatsen omdat het woonwagenkamp bezet was. EEN TON VERDUISTERD. Voor de Haagse Rechtbank heeft terecht gestaan de 37-jarige Hage naar Th. H. E., procuratiehouder bij de bank N.V. Andree Wiltens te Voorburg, aan wie verduistering was ten laste gelegd. E. bekendé, dat hij zich in 1948 twee recepissen van aandelen had toegeeigend, elk f 1000.groot, die bij de bank in bewaring waren ge geven. Verder gaf hij toe, nog andere ef fecten en ook geld weggenorr/en te hebben. Met dit geld had hij het ho- telbedrijf van kennissen gefinanci- eerd en vrienden crediet verleend. Voor zijn privédoeleinden gaf hij ruim f 25.000.uit. In totaal is door zijn handelingen een tekort ontstaan van f 105.000.Aangezien het be- bedrijfskapitaal van de bank ruim f 140.000.groot was kon dit ver lies van ruim één ton niet worden opgevaneen. De bank ging failliet. De Officier van Justitie noemde deze verduistering een ernstig mis drijf, waardoor velen waren bena deeld. Hij eiste een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. Uitspraak 6 April. VITAMINEREN MARGARINE VOLGENS VOORSCHRIFT. Er zijn wettelijke maatregelen in voorbereiding voor de vitaminering van margarine, aldus „Parool". In de Warenwet zal een bepaling worden opgenomen, die de toe te voegen hoeveelheid vitamine voorschrijft en tevens de vermelding daarvan op de wikkels. Tot nu toe is het fabrikanten niet toegestaan het vitamine-gehalte op de wikkels aan te geven, het mag al leen op de kartonnen dozen worden vermeld. Nu weer Waarborg-kleding in 25 Kreymborg zaken Koningin naar Frankrijk Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin haar vacantie, on derbroken om Z.K.H. de Prins der Nederlanden bij zijn terugkeer uit Amerika te ontvangen, voort te zet ten met de Prins, die daarvoor ge legenheid krijgt geheel uit te rusten van de vermoeienissen van zijn lan ge reis, en de twee oudste prinsesjes, wier paasvacantie in die tijd valt. De plaats van bestemming zal waar schijnlijk Val d'Isère in Frankrijk zijn. De dag van vertrek is vermoe delijk Woensdag 29 Maart. Tijdens de afwezigheid van de Koningin moeten requesten en an dere verzoeken op de gewone wijze geadresseerd worden aan Paleis Soestdijk. Opnieuw vogelpest nabij Rotterdau Bij twaalf kippen van de pluim veehandelaar K., die in een noodwo ning te Overschie woont, is de pseu- do-vogelpest geconstateerd. De po litie heeft daarop alle pluimvee uit naburige tuintjes in beslag geno men. Als voorzorgsmaatregel zijn in totaal van 90 kippen en ganzen de nekken omgedraaid, waarna ze naar een destructiebedrijf werden ver voerd aldus het Alg. Dagbl. De pluimveehandelaar had de twaalf kippen enkele dagen geleden clandestien gekocht, daar sinds het uitbreken van de pseudo-vogelpest geen pluimveemarkt meer mag wór den gehouden. De getroffen buren hebben hun ontstemming over de handelwijze van K. niet onder stoe len of banken gestoken. UNIEK BOUWPLAN Twee en dertig Groningse gemeen ten hebben een gezamenlijk plan voor 1426 betere arbeiderswoningen ontworpen, dat de aandacht zal trek ken in ons land. Als het doorgaat, zal de bouw van deze woningen in totaal ruim 7 millioen minder kos ten dan volgens de nu geldende prijzen zou moeten. Het departement heeft er zoveel belangstelling voor, zegt het N. v. d. D., dat reeds wordt overwogen het plan niet alleen in Groningen te verwezenlijken, maar er ook andere provincies bij in te schakelen. De prijzen van de wo ningen moeten 5.50 per week wor den. Met een rijksbijdrage van 50 per jaar zelfs slechts 4.50. De te dure sigaren De Vakgroep Sigarenindustrie heeft een accijnsverlaging van min stens 50 percent gevraagd. Zonder deze accijns verlaging zullen in de komende maanden ruim 10.000 werk nemers in de sigarenindustrie per manent werkloos worden. Het wacht geldfonds, dat sinds 1941 16 millioen gulden heeft uitbetaald, is volko men uitgeput. Vóór 29 April zullen de 400.000 gulden, die de fabrikanten deze week nog vrijwillig in dit fonds gestort hebben, zijn uitbetaald. Ver dere stortingen zijn niet te verwach ten. Als gevolg van de wanverhou ding tussen koopkracht en de siga- renprijs staat deze nationale indus trie, volgens de vakgroep, aan de rand van de afgrond. Vele fabrieken zullen in de komende dagen en we ken hun poorten sluiten, of het aan tal arbeidskrachten en werkuren drastisch beperken. Scheepvaart verliest terrein aan spoorwegen De bedrijvigheid in het Rjjnverkeer is in de laatste maanden in veront rustende mate verminderd en het aantal schepen, dat op het ogen-blik in Ruhrort en de andere havens aan de Beneden-Rijn op vracht wacht, bedraagt reeds meer dan 800. De wachttijden, vooral voor grote sche pen, zijn vier tot zes weken, ruim de helft van de wachtende schepen zijn Duits. Van de buitenlandse schepen die geen emplooi kunnen vinden, zijn ongeveer 300 Neder landse en de rest in hoofdzaak Bel gische. Slechts de Franse Rijnvloot heeft, dank zij haar monopolitische politiek in het kolenvervoer, haar normale graad van bedrijvigheid kunnen handhaven. Het vervoer van kolen naar Frankrijk, normaal voor slechts 30 pet. met Franse schepen verricht, is zo sterk verminderd, dat het thans voor 90 pet. door de Fran se Rijnvloot kan worden verzet. In Rijnvaartkringen vreest men, dat de slapte niet van tijdelijke aard is en ae Rijnvaart op weg is naar een ernstige crisis. De daling in het ver voer is vrij plotseling ingetreden niet het begin van het nieuwe jaar. Zij schijnt voornamelijk een gevolg te zijn van de verminderde kolenex- port en de sterke daling van de ertsaanvoer en concentreert zich dan ook vrijwel uitsluitend in de ha vens van Duisburg en omgeving. Het verkeer van de Boven-Rijn af wordt normaal genoemd en vaak worden lege aken stroomopwaarts gesleept om vracht te halen. Voor wat het kolenvervoer van de Ruhr- streek naar andere delen van Duits land betreft, verliest de scheepvaart steeds meer terrein aan de spoorwe gen, die ondanks het protest der Duitse binnenschippers de lagere ta rieven voor kolen hebben gehand haafd. LEDEN SOCIAAL ECON. RAAD Voor het Kon. Ned. Landbouw- corrrité zal mr C. Th. H. E. Graaf van Lynden van Sandenburg zitting ne men in de Sociaal-Economische Raad het toporgaan van de P.B.O. Als zijn plaatsvervanger zal optre den de heer G. van der Ley. Voor de Ondernemersraad voor Indonesië zal zitting nemen mr. W. G. F. Jongejan. voorzitter van deze raad. Mr. J. van Oldenborgh zal zijn plaatsvervanger zijn. „Tijd". DE WERKREGELING VOOR HET VEILINGPERSONEEL. 'In een vergadering van de Prov. Veilingorganisatie voor Noord-Bra bant kwamen bezwaren naar voren tegen de arbeidsregeling voor het veilingpersoneel in het algemeen Be sloten werd dat contact zou worden gezocht met andere provinciale vei lingorganisaties, om zich dan geza menlijk te richten tot de werkne mersbonden en de Rijksbemidde laars. In onderling overleg wil men zodoende tot een andere arbeidsover eenkomst trachten te komen, die zich beter laat aanpassen aan de aard van het bedrijf en aan de bijzondere eisen die het stelt in verband vooral met de wisselende drukte in de on derscheidene seizoenen. BEURS: LUSTELOZE STEMMING. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de stemming ter beurze prijshou dend zou zijn. De openingskoersen la gen weliswaar op een iets lager ni veau, maar verdere koersdalingen bleven aanvankelijk uit. De animo ontbrak geheel en de affaire was zeer beperkt, zodat men van mening was, dat de omzet van Donderdag nominaal ruim anderhalf millioen gulden voor aandelen gisteren niet gehaald werd. Na midden beurs- tijd kregen kleine verkooporders de overhand, zodat de koersen, vooral voor cultures, afbrokkelden en vrij wel op het laagste peil van de dag gesloten werd. Deli-maatschappij moest per saldo Zys punt prijsge ven, het verlies voor Amsterdam Rubber en.H.V.H. was iets kleiner. Op de scheepvaartmarkt reageerden aandelen Paketvaart met een ver lies van 3 punten op het bericht van de oprichting van de Djakarta Lloyd. PASTOOR L. BEUNE. De operatie, welke pastoor L. Beune in de Maria-stichting te Haar lem heeft ondergaan, is gunstig ver lopen. De patiënt heeft een behoor lijke nacht gehad, doch is zeer zwak. DRUK BEZOEK AAN DE JAARBEURS. Het bezoek is groter dan bij vorige Jaarbeurzen en heeft bovendien een zakelijker karakter, zo deelde dr F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Raad van Beheer gistermiddag mede in zijn welkomst woord tot het gezelschap bestaande uit de Commissaris van de Koningin voor de provincie Utrecht, de bur- meester van Utrecht, het College van Gedeputeerde Staten, de wethouders en de vrijwel volledige gemeente raad, dat de jaarbeurs bezocht. In het bijzonder het aantal kaar ten, dat door de deelnemers is aan gevraagd om onder hun cliënten te worden gedistribueerd is ditmaal aanzienlijk hoger. Het zakelijk karakter van de jaar beurs is daardoor versterkt en dat is precies wat de Utrechtse jaarbeurs zich ten doel stelt, aldus de heer Fentener. BINNENLAND. De paters van het Goddelijk Woord te Steyl herdenken op 8 Sept. het 75-jarig bestaan van het missie huis. Het klooster te Smakt, gemeen te Venray, waar ieder jaar vele pel grims het pelgrimsoord van St. Jo zef bezoeken, zal worden uitgebreid met een nieuwe vleugel. De eerste Colorado-kever is te Udenhout (N.B.) gevangen. De Zusters Ursulinen zullen 8 April 100 jaar in Nederland geves tigd zijn. De secr. van de groep Bloemis terij van de Ned. Tuinbouwraad en van de vakgroep detailhandel bloe men en planten, de heer D. Admi- araal, zal Donderdag a.s. afscheid ne men. De kampeerterreinen te Egmond aan Zee worden opgeheven, in ver band met geconstateerde verontrei niging van de Provinciale waterlei ding. Op de onbewaakte overweg in de lijn HilversumUtrecht te Utrecht is een militaire auto aangereden door een uit Hilversum komende electrische trein. De bestuurder van de militaire auto en een inzittende werden zwaar gewond. Een korte felle brand heeft gister avond in het magazijn der weverij naaigarenfabriek A. H. Pley in het centrum van Enschede gewoed. Door onopgehelderde oorzaak vatte een deel van de voorraad vlam. De scha de wordt op ongeveer 150.000 gul den geraamd. In de tentenfabriek van Van der Werff te Aalst (N.Br.), waar ook de kostbare tent van reusachtige afme tingen was opgeslagen, welke de trots uitmaakte van de vorig jaar in Eindhoven gehouden Benelux-land- bouw-tentoonstelling is gisteren brand uitgebroken, tengevolge waar van een rijke hoeveelheid aan ten tenmateriaal, geluidsinstallaties e.d. verloren is gegaan. Het dagblad „De Avondster" te Bergen op Zoom is opgeheven. Het blad bestond 55 jaar. Vóór October van dit jaar zullen 35 Nederlandse autobussen te Rio de Janeiro aan de kade staan om dienst te gaan doen op de stadslijnen van die stad en op andere Braziliaanse trajecten. —De ratten in Amsterdam beleven een zware tijd. Gedurende de bestrij dings-campagne hebben de hoofd stedelijke ratten 167.000 blokjes rat- tengif gegeten. Een bewoonster van de Fazanten- weg (Noord) heeft in haar huis d4 vloer laten openbreken, omdat er een „kadaverlucht" uit opsteeg, zo wordt in het bestrijdingsverslag van de GGD medegedeeld. Er werden onder de planken zes dode ratten aangetroffen. Te Moordrecht werd het geres taureerde raadhuis door de wnd. commissaris" van de Koningin in Zuid-Holland, mr E. J. M. H. Bolsius geopend. Inge.diend is een wetsontwerp tot aanbieding aan de staat Canada van een schilderij van de Nederlandse schilder Meindert Hobbema, welk stuk bekend is onder de naam van „De Twee Watermolens". De regering is van oordeel, dat de ze voorgenomen schenking bij wet dient te worden vastgelegd, opdat op die wijze duidelijk tot uitdrukking wordt gebracht, dat het geschenk is een geschenk van dankbaarheid van heel het Nederlandse volk. „GEORGIC" OP KOMST. Met het troepenschip „Georgic", dat behoudens onvoorziene omstan digheden Maandag a.s. te Rotterdam wordt verwacht, repatriëren de twee de helft van het regiment speciale troepen, het 4e bataljon van het gar deregiment Prinses Irene, het 30e veldhospitaal, 31 A.A.T. en de 5e en 6e Inf. Brigade werkplaats. POST VOOR MILITAIREN IN INDONESIë In het radioprogramma voor de Ned. strijdkrachten, dat Zondag 26 Maart over Hilversum II op golf lengte 298 meter wordt uitgezonden, zullen mededelingen worden gedaan over de postverzending naar militai ren in Indonesië, in het bijzonder over de verzending van lucht- en zeepost naar militairen op Nieuw- Guinea. In het schooljaar 1948/1949 kre gen 220.000 leerlingen in Nederland vakonderwijs; 47 000 leerlingen be zochten een ambachts- of vakschool 49.000 een avondniiverheidsschool, 6900 een MTS. Van de 100.000 meis jes-leerlingen volgden 48.000 korte cursussen. In de huiskamer achter zijn bak kerswinkel aan de Bemmer.de Weerd te Utrecht, is de 72-jarige alleenwo nende L. J. G. door een inbreker neergeslagen. Hij werd vrij ernstig gewond. Twee verdachten zijn aan gehouden. Artis te verplaatsen naar het Amsterdamse bos is het voorstel, dat de raadgevend adviseur voor Am sterdam-Zuid aan de gemeenteraad heeft aangeraden. De waarde van de dan vrijkomende grond in de binnen stad wordt geraamd op 4 millioen. De generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft de voorgestelde tekst van een „herderlijk schrijven over de R. Kath. Kerk" aanvaard. Dit schrijven za] op korte termijn worden aangeboden en geoubliceerd. Post voor de „Grote Beer", moet uiterlijk op 27 Maart a.s. in Neder land worden ter post bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te be vatten: „Aan boord van het troepen- schip „Grote Beer" op thuisreis naar Nederland". De naam van de ver moedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. BUITENLAND Te Ponticelli (bij Napels) hiel den gisteravond betogers een optocht zonder vergunning van de prefec tuur. De politie kwam er aan te pas, doch deze werd overrompeld. Ver sterking uit Napels "had een vecht partij tot gevolg waarbij 7 politie agenten werden gewond. Men zegt in Italië, dat de politie gearresteerd moet worden wegens „verstoring der openbare wanorde". Te Nice deed de politie het be ter. Daar was een rode protestde monstratie tegen de aanwezigheid van generaal de Gaulle. De politie gebruikte traangasbommen en de communisten dropen huilend af. Dieven hebben te Chateaudun de marschalkstaven van twee van Napoleons maarschalken gestolen. Eerzucht? Neen, ze waren van goud. Louise Rebenstorf nam een een naambordje weg van de Boule vard Stalin te Berlijn. Deze euvel daad boette zij met 2 jaar gevange- i nisstraf In Bloemfontein vond de 97-jarige Daniel Ferreira het nodig om te trou wen met de 67-jarige zuster van zijn schoondochter. Hij werd daardoor de zwager van zijn zoon en de oom van zijn kleinkinderen. MYSTERIE OP DE DOOR GUY HAMILTON 44) Hij betaalde voor zijn radiogram men en verwijderde zich. Algy kon geen hoogte van Brian Brandon krij gen. Wat bezielde den Ier, die, vol gens zijn herhaalde verklaringen, een faibrikant van wollen stoffen was, en zogenaamd zijn eerste gro te zeereis maakte, telegrammen in tode te verzenden? Van wien ont- ring hij ze? Waarover gingen ze? Algy dacht aan 't onderhoud, dat Agatiha» Blackett met hem gezocht Had. 't Was hem al eerder in de her- ïinering gekomen. In bedekte termen Had zij Brian Brandon beschuldigd; lijn wantrouwen jegens den Ier was fcr een ogenblik zelfs sterk door aan gewakkerd. Inderdaad bestond de mogelijkheid «dat Brandon den moord op juffrouw De war op zijn geweten had,evenals den aanslag op Roger Meisom te Southampton. De Ier was altans verdacht nauwkeurig op de hoogte geweest omtrent 't doen en laten van de* agent van den. Britisch Intelïigentce Service. Hij gaf zidh den schijn, een vriend van Meisom te zijn, maar kon evengoed diens verbitterde vijand wezen. In zijn hart was Algy echter steeds ge neigd geweest, den Ier vrij te plei ten; Agatha Blackett moest er een bedoeling mee hebben gehad, Bran don bij hem zwart te maken. En juffrouw Blackett zelf behoorde tot degenen, wier handelingen met wan trouwen gevolgd moesten worden. Toch ondanks dat alles bleef Bran don een raadselachtige figuur. Een man, die in geen geval was, waar voor hij zich uitgaf. Een kwartier later bemerkte Al gy juffrouw Conway. Zij zat in de veranda van 't afgeschoten prome nadedek en hij voegde zich bij haar, zorder te gaan zitten. ,,'k Had tot nu toe geen gelegen heid, u te bedanken voor de hulp, die u me verleend hebt," zei hij. 'i Was heel voorkomend, aan den der kapitein te verklaren, dat u gisteren ongeveer den gehele avond met mij had doorgebraent." „Niets te danken, mijnheer Mort- lake, 'k Was ovorcuigd, dat u niets had uit te staan met den moerd op de assistent-purser en 't forceren van de safe. Nu u toch hier bent zou *k u wel een vraag willen :loen.'' ,,'t Zal me een genoegen zijn, als 'k ze tot uw tevredenheid beant woorden kan." „Wat betekende uw vreemde ge drag op 't sloependek, toen u me onverwachts beetgreep? Was u wer kelijk van mening, dat iemand er op uit was, u kwaad te doen?" „Te vermoorden," verbeterde Al gy. ,,'t Zou de tweede poging geweest zijn, maar ditmaal was 'k op mijn hoede. De eerste keer hadden ze bijna succes." Hij toonde 't meisje den buil op zijn hoofd. ,,'t Zou me heel wat waard zijn, als 'k wist..." Zij had 't voor zich heen gezegd, zonder zich er van be wust te zijn. Toen ze Algy's vorsen- den blik voelde, bloosde zij wend de 't hoofd af. „Wat wit u zo graag weten?" vroeg hij langzaam. Niets/' antwoordde Doris onlo gisch. Nu, dan verschillen we in dat op zicht merkwaardig veel! Ik zou juist graag een massa dingen willen we ten. Onder meer een verklaring voor de woorden, die 'k opving, toen 'k met u in de reddingsloep zat. Vaughan Reilly had ruzie met een man over juffrouw Blackett. Welke verhouding bestaat er tussen Reilly en de mooie Agatha? Kennen zij elkaar van vroeger?" Juffrouw Conway zag Mortlake een ogenblik ernstig aan. „Niet, dat ik weet," bekende zij. „Om u de waarheid te zeggen dat was een van de redenen, waarom 'k gisteravond naar 't sloependek ging. 'k Wilde proberen, er achter te ko men." „Kent Reilly bijgeval ook de Rus, met wien ik een hut heb, Sergius ,,'k Geloof 't niet. Hoezo? Hebt u ze dan wel eens samen gezien?" 't Meisje was nu één en al belang stelling. Doch boven die belangstel ling uit had een accent van angst geklonken. „Gisteravond laat, nadat de moord op den assistent-purser ontdekt was zag 'k Vaughan Reilly uit mijn hut komen. Geen minuut later trad ik binnen. Petrakoff hield zich, alsof hij vast in slaap was, maar die foef ging bij mij niet op. Dat is punt één. Gisterochtend onmoette ik Reilly vlak bij de hut van juffrouw Blac kett. Ik wil er wel wat onder verwed den, dat hij bij haar binnengegaan zou zijn, als hij op 't laatste moment mij niet in de gaten gekregen had. Ik kwam juist van juffrouw Blac kett vandaan, ziet u? k Had haar een bezoek gebracht in de hoop, dat zij me bijzonderheden over de moord op juffrouw De war kon mededelen, maar ze beweerde, van niets te we ten. s'Avonds zag ik Reilly in gezel schap van Agatha; ze hadden een af gelegen plekje op 't sloependek ge zocht en onderhielden zich met el kaar op geheimzinnig fluisteren den toon." Doris hand klemde zich om de leu ning van haar stoel, terwijl zij Mort lake aankeek. In de ogen van 't meis je was weer die uitdrukking van in tense vrees, welke Algy de eerste avond aan boord er in gezien had, maar aanmerkelijk sterker nu. 't Duurde even, vóór zij zich wist te beheersen. „Dank u zei ze kortaf, 'k Ben blij, dat u 't me gezegd hebt" Zij nam het boek van haar schoot en ging plotseling door met lezen. Algy gaf het zo gauw niet op. „U hebt zorgen. Waarom wilt u mij niet in vertrouwen nemen?" vroeg hij zachtjes. „Er is iets, dat u vrees aanjaagt, ontken 't maar niet. Zeg 't mij! 'k Wil alles doen, om u er van te bevrijden." Zij keek niet van haar lectuur op, toen zij hem antwoordde. „Nu ik dit allemaal weet, is er niemand die mij helpen kan. Nie mand tenzij er een wonder ge beurt" „Laat mij dan dat wonder voor u mogen verrichten." Juffrouw Conway antwoordde niet. Mortlake aarzelde met heen te gaan. Hij was verre van voldaan. Toch gevoelde hij, dat hij niet kon aandringen, zonder indiscreet! te worden. Langzaam liep hij de veran da uit 't dale op zijn gedachten wa ren onafgebroken bij Doris Conway en toah besefte hij onmiddellijk, dat de man, die tegen hem opbot ste, met opzet die botsing veroor zaakt had. „Sorry," zei hij en wilde doorlo pen. De ander hield hem evenwel staande „Als 'k zo jong was als u, zou 'k mjjn gedachten ook nergens anders kunnen hebben dan bij zo'n aller liefst meisje, 'k Zag u met haar in gesprek in de veranda en 'k benijd de u. Wie is 't?" „Juffrouw Conway," antwoordde Mortlake stug, 'kMeende, dat haar naam u niet vreemd was, mijnheer Reeves." De ander keek verrast op. „Kent u me?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6