„Humor als factor in onderwijs en opvoeding'' Het vluchtelingen-probleem bergt vele gevaren Apostolaat in het Noordpool-ijs Halfslachtigheid in de politiek naar de StftOp ZATERDAG 25 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT I EERSTE BLAD - PAGINA 2 Jaarvergadering van de Kath. Bond voor het Gezin te Leiden IN DE JACOBA-ZAAL van „Den Burcht" kwam de Kath. Bond voor het Gezin gisteravond in jaarvergadering bijeen. De opkomst was goed; de reden was waarschijnlijk het feit, dat de heer P. van Rooyen, hoofd van de R K. U.L.O.-school te Wassenaar, zou komen spreken over: „Humor als factor in onderwijs en opvoeding". Voorzitter A. van Dijk opende de vergadering met een kort over zicht van de stand van zaken. Spr. toonde zich verheugd over de groeiende belangstelling en de aan gename en vruchtbare contacten met zusterverenigingen en instanties. Ook is het ledental steeds stijgende. Minder prettig was het te moeten mededelen, dat de Kon. goedkeuring op de reeds het vorig jaar opgerichte woningbouwvereniging nog steeds niet is afgekomen. Maar er wordt aan gewerkt. Tenslotte richte de voorzitter nog een aansporing tot de ouders-leden: het enquête-formulier voor het onderzoek naar arbeidsmo gelijkheden voor de thans opgroeien de jeugd toch te willen invullen. Hierna kwam de heer Van Rooyen aan het woorden aan het bord!) Zijn causerie illustrerend met vlotte krijtschetsen (die enig idee gaven van het voorrecht van deze man on derwijs te mogen ontvangen) defi nieerde spr. de humor als „luim met een ernstige ondergrond", als „een lachen desondanks", „een overwin ning van de vreugde op de tragiek" en een „gaan naar God, de bron van alle vreugde". Ondanks deze rijkge schakeerde definities waren er voor spr. in de practijk maar twee soorten humor: de goeie zet en de stomme zet! Van beide gaf hij een serie spre kende voorbeelden uit onderwijs en gezin. Na deze causerie, die het audito rium enige kostelijke uren bezorg de, ging men over tot het zakelijk gedeelte van de avond. De secretaris bracht verslag uit over vier jaar ver enigingsleven (sinds de heroprich ting in 1946) en de penningmee ster moest melden dat de grote acti viteit van de afdeling met een nade lig saldo van f 43.bekocht moest worden. Met dat nadelige saldo zal het overigens wel meevallen, want de penningmeester sprak voor 1950 over een behoorlijk bedrag, dat voor vereniringsdoeleinden beschikbaar zou zijn. In de kascommissie werden geko zen de heren A. Speel en J- Aalders. Wegens aftreden van de heer A- Goddijn was er bestuursverkiezing nodig Gekozen werd de heer C. Ch. van der Meer. Enige leden wilden vervolgens nog weten, of de Bond alleen geor ganiseerd is in de Petrus-parochie? De voorzitter zeide, dat het initiatief tot heroprichting in 1946 wel van enige Petrus-parochianen was uitge gaan, maar dat het de bedoeling is alle Leidse parochies te omvatten. Tot nog toe hebben zich uit de an dere parochies alleen individuele le- toe overgaan uit deze kringen ook bestuursleden aan te trekken. Daar toe zal het bestuur dan moeten wor den uitgebreid, hetgeen in een vol gende vergadering zou kunnen ge schieden Ofschoon een géTieel Lei den overkoepelend bestuur toch ge handhaafd zal moeten worden, ligt het wel in de lijn de activiteiten te concentreren rondom de eigen paro chiekerk. Een en ander zal echter uiteraard nog in de lengte en breed te besproken moeten worden. LEIDSE POLITIE ARRESTEERT TWEE BERUCHTE HAAGSE INBREKERS Tal van inbraken in Leiden en Oegstgeest opgehelderd Zondagavond werd de aandacht van een surveillerende agent van politie getrokken door twee mannen die zich op verdachte wijze op de Rijnsburger weg ophielden. Aangezien voornamelijk in de om geving van de Rijnsburger weg en in de gemeente Oegstgeest in de laat ste weken een vijftiental inbraken is gepleegd, welke diefstallen alle op dezelfde wijze werden uitgevoerd, werd door de politie van Leiden en Oegstgeest in verscherpte mate ge patrouilleerd. Bedoelde agent zag, dat de twee mannen zich naar een onbewoond perceel aan de Rijnsburgerweg bega ven. Even later zag hij beide man nen terugkeren. Eén van hen sprong op een passerende tram, terwijl de ander door de agent werd gevolgd, waarna hij hem op de Steenstraat aanhield. Deze man, de 25-jarige Th. F H. uit Den Haag bleek bij fouil lering in het bezit te zijn van een centerboor, een zaklantaarn en een paar handschoenen; Hij gaf op in ge zelschap te zijn geweest van J. v. d. W. uit Den Haag. Bij onderzoek bleek deze naam echter gefingeerd te zijn, doch dezelfde avond was door de Leidse politie reeds uitge zocht, dat de mede-dader de 39-jari- ge J. v. d. V. uit Den Haag was. Ook deze werd gearresteerd en in Lei den ingesloten. Hoewel beiden ontkenden zich aan inbraken te Leiden en Oegstgeest te hebben schuldig gemaakt, gelukte het de politie van Leiden in nauwe samenwerking met die van Oegst geest voldoende feiten en omstandig heden naar voren te brengen op grond waarvan één hunner zijn ont kenning niet langer kon vol houden. Een aantal inbraken is hiermede tot klaarheid gekomen. Beide personen staan te Den Haag zeer ongunstig be kend. MODESHOW TEN BATE VAN HET NEDERLANDS STUDENTEN SANATORIUM. „Kasteel Oud-Wassenaar" te Wassenaar wordt a.s. Zondagmid- uur en Zondagavond half 9 een modeshow gegeven. De hier te tonen modellen zijn ontworpen door Katherine Huijnen te Wassenaar, terwijl de hoeden uit de collectie van Max Heijmans te Amsterdam zijn. De heer en mevrouw Eddy Knij pers geven welwillend een dansda- monstratie. Gedurende de middagshow zal on der de bezoekers een dameshoed en gedurende de avondshow een japon en een fles Franse parfum worden verloot. Bekende Haagse bont- en juwe- lenzaken geven voort hun medewer king. De netto-opbrengst der entréegel- den en van de verkoop dier modellen komt ten goede van het Nederlands Studenten-Sanatorium te Laren, waarvan H. M. de Koningin ere voorzitster is. H. VAN BUEL. A.s. Woensdag zal in Den Haag aan onze stadgenoot, de heer H. van Buel, adj onderofficier administra teur, de gouden medaille worden uitgereikt ter gelegenheid van een 36-jarige trouwe dienstvervulling. Da heer van Buel, die reeds ruim 30 jaar een bestuursfunctie waar neemt in de Kath. Onderofficiers- vereniging te dezer stede, is o.m. vice-voorzitter van de Band Neder- land-Indonesië en lid van de plaat selijke Demobilisatieraad. HET RESIDENTIE ORKEST. Op Donderdag, 30 Maart a.s wordt in de Stadsgehoorzaal alhier het laatste abonnementsconcert van het seizoen 1949/50 door het Resi dentie Orkest gegeven. Ook dit concert staat weer o.Lv. Willem van Otterloo; als solist zal men onzen landgenoot Jan Odé kunnen beluisteren, die het 2e Pia noconcert van Camille Saint- Saëns ten uitvoer zal brengen. Zijn optreden wordt voorafgegaan door „Divertimento'" van Henk Ba- dings, dat hiermede te Leiden zijn eerste uitvoering beleeft. Dit werk je is in opdracht van de Wagenaar- Stichting voor het Res. Orkest gecomponeerd en werd op 8 Maart j.l. door Van Otterloo en de zijnen ten doop gehouden. Tot slot volgt, in onverkorten vorm, een verklanking yan het Symphonisch Gedicht „Psycné" van César Franck; een groepje zangers en zangeressen, geselecteerd uit het Toonkunstkoor, afd. 's-Gravenhage, bij welk instituut Willem van Ot terloo de directeursfunctie vervult, verleent hieraan haar medewer king. Duitslands geestelijke nood Heldendom in de stille Poolnacht Over de geestelijke moeilijkheden van Duitsland spralk onlangs voor de St. Adelbertsvereniging in Den Haag de directeur van het seminarie voor uit Duitse vluchtelingengezinnen afkomstige priesterstudenten te Kö- nigstein in het Taunusgebergte, Prof. Dr. A. Kindermann. Deze Sudeten- Dui'tse priester, die zelf met zijn familieleden door de Tsjechische re gering in 1945 uit zijn geboorteland werd verdreven, gaf een schokkend beeld van de geestelijke gevaren, waarin het Duitse volk hoofdzakelijk tengevolge van de ellende der vluchtelingen tegenwoordig nog steeds ver keert, alsmede van het ernstige gevaar, dat de Duitsers op economisch en sociaal gebied daardoor ook op hun beurt vormen voor de overige bewoners van het smalle „West-Europese bruggeboofd." Overeenstemming dringend noodzakelijk Het vooraanstaande Britse weekblad „The Economist" heeft een beroep gedaan op minister Bevin om het voorbeeld van zijn collega Acheson te volgen en te pogen een buiten landse politiek te voeren, welke tot het gehele Britse volk spreekt. Na te hebben verklaard, dat de Britse buitenlandse politiek „onsa menhangend" is en dat er geen twij fel over kan bestaan dat er in de Sowjet-Russische buitenlandse Doli- tiek „geen grein van onsamenhan gendheid" kan worden gevonden, vervolgt het blad: „De Westerse we reld vertoont een ergerlijk beeld van halfslachtigheid, culminerend in „halve bondgenootschanpen". Zo is Groot "Brittannië half verbonden aan Europa. West-Duitsland is half verbonden met de Westerse Unie. de Verenigde Staten zijn hoogstens half verbonden met het Britse Gemene best. terwijl gedeelten van zowel het Europese, als het Amerikaanse pu bliek half hoDen dat een Dolitiek van afzondering meer veiligheid en minder moeilijkheden zal geven". „Acheson," vervolgt „The Econo mist". ..is van mening dat slechts het vervullen van de volgende drie voorwaarden een geslaagd weer stand bieden aan de Sowjet-Russi- sche zucht tot uitbreiding waarborgt: 1. De vrije staten moeten in hun buitenlandse politiek een en hetzelf de doel nastreven. 2. Deze landen moeten zodanig bewapend zijn, dat zij: a. in staat zijn elke binnenland se poging, om hun gezag aan te tas ten, te weerstaan. b. tezamen zo sterk zijn, dat de Sowjet-Unie ervoor terug deinst op grote schaal tot de aanval over te gaan, wel wetend dat hierdoor een algemene oorlog zou ontstaan. KERNSPLITSING EN DIAGNOSE VOOR HARTKWALEN. Sumner Pike, waarnemend voor zitter van de Amerikaanse regerings commissie voor de atoomenergie, heeft medegedeeld, dat men, bij on derzoekingen op het gebied van de kernsplitsing, een nieuwe methode heeft gevonden voor het stellen van diagnose voort hartkwalen. Sinds enige weken wordt de nieu we diagnose-methode toegepast op het volgens Sumner Pipe waarschijn lijk, dat „hiermede de belangrijkste ontdekking op het gebied van de be strijding van hartkwalen" is ge daan. De nieuwe diagnose-methode heeft reeds geleid tot het redden van le vens van patiënten, die anders ten dode zouden zijn gedoemd. Het vrije gedeelte der wereld moet in staat zijn om, zowel in de hoog ontwikkelde West-Europese po litieke gemeenschappen, als in de achterlijke gebieden in Azië en in het Midden-Oosten, voorwaarden te scheppen, welke het vertrouwen van de volken in de democratische le venswijze opwekken en versterken" En het blad besluit: „De Westerse mogendheden mogen er dankbaar voor zijn dat de mogelijkheid om vrijwillig en niet door geweld ge dwongen tot overeenstemming te komen, nog steeds binnen hun be reik ligt, doch haar is niet teveel tijd meer overgebleven om deze overeen stemming op basis van vrijwilligheid r,p oprechte wijze te verwezenlij ken". DUITSE AMBTENAREN NAAR WEST-BERLIJN. West-Duitsland heeft besloten de band met West-Berlijn te verster ken door er meer dan 2.000 ambte naren heen te zenden. Er worden o.m. kantoren van West-Duitse mi mnisteries gevestigd en er komt een regeringsvertegenwoordiger. DE NAWERKING DER ATOOMBOM Uit de verslagen van de Ameri kaanse atoomcommissie blijkt, dat de overlevenden van de atoom aanvallen op Nagasaki en Hirosjima op ogenblik buiten gevaar zijn. Uit een grondig geneeskundig onderzoek van de zieken is gebleken, dat zij op nieuw een normaal leven kunnen leiden, terwijl ook hun bloed en weefsels geen afwijkingen meer ver tonen. De conclusie der deskundigen is, dat de uitstraling na een ontploffing het gevaarlijkst is in de eerste tien dagen. De gevolgen op lange termijn schijnen minder ernstig dan aan vankelijk werd gemeend. OOST-INDONESIë WIL ZELFSTANDIGHEID In Oost-Indonesië is een beweging gaande, de Gerakan Republik Indo nesia Timur, die voor Oost-Indone sië zo groot mogelijke autonomie wenst te verkrijgen, aldus verneemt Aneta van bevoegde zijde. Indien, zo zegt men in kringen van deze bewe ging, de Republik Indonesia (Djokja) op een gegeven ogenblik in de plaats van de Republik Indonesia Serikat zou treden, zou Oost-Indonesië zelfs volledige zelfstandigheid willen ver krijgen. Naar HUBBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Gefaoorteaanksndigingen De geforceerde uitwijzing van vele millioenen Duitsers na de oorlog is niets anders dan een onderdeel van het weloverwogen plan der Komin- form tot stelselmatige bolsjewisering van Duitsland en geheel West-Euro pa. Door deze massale uitdrijvingen op uiterst korte termijn uit Oost- Pruisen, dat door de Sovjet-Unie werd geannexeerd, uit Silezië en het gebied langs de Oder en Neisse, dat door Polen werd ingelijfd, uit het Su- detenland, dat floor de Tsjechen van de oorspronkelijke bewoners werd gezuiverd, trachten de bolsjewistische regisseurs van het Kremlin het reeds uit duizend wonden bloedende reste rende deel van Duitsland en van daar uit ook in zijn Westelijke buurlanden bewust de chaos op te roepen. Door nodeloze verzwaring der uit wijzingsnormen, beroving der slacht offers- van vrijwel alle persoonlijk bezit en huisvesting in mensonwaar dige kampen wordt systematisch ge tracht de ongelukkigen radioaal te verproletariseren en hun alle gevoel van menselijke eigenwaarde te ont nemen. Volgens het bolsjewistische plan moesten deze mensen tegelijk piet hun vaderland ook hun eeuwen oud dorpsverband en hun familie verliezen en werden daarom als ont wortelden over de meest uiteenlo pende streken verspreid. Zelfs het gezinsleven werd in deze vluchtelin genkampen reeds zoveel mogelijk verbroken. Dit is geheel volgens het bolsjewistische systeem, dat het ge zinsleven, vooral het christelijke ge zinsleven. als een verderfelijke in stelling beschouwt, van waar uit al leen maar verdachte en voor de com munistische staat gevaarlijke tegen- ka-achten kunnen oprijzen. Dergelijke ontwortelde en van hun „Heimat" en gezinsverband beroof de vluchtelingen kunnen in de nieu we omgeving, waarin men hen tegen hun zin in heeft overgeplant, dikwijls in'het geheel niet meer aarden. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraalexa men Ned. Ind. recht de heer K. Stam te R'dam; doctoraal-examen geneeskunde de heren J. J. M. Blaauwhof te Zoetermeer; J. C. Choufoer te 's-Gravenhage, J. Kreukniet te R'dam; J. D. Mulder te 's-Gravenhage, J. J. Timp te Leiden; Arts-examen le gedeelte de heren F. W. Frets te Soesten- berg; C. L. Zaman te Amsterdam. K. L.-DAGKALENDER. Correspondentie: secretariaat Ver. „Katholiek Leiden", Jan Lievens- straat 2, tel. 22761. Dinsdag 28 Maart: 20 uur Recto raat Hooigracht 29, bijeenkomst Or ganisatie-Commissie van de Ver. „Katholiek Leiden". Donderdag 30 Maart: 20 uur „Het WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG WEER Koude nacht en ochtend met op enkele plaatsen lichte nacht vorst en hier en daar nevel of mist. Overigens droog weer met enkele overdrijvende wolken velden en zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Overdag vrij zacht. Gulden Vlies", algemene jaarverga dering Ned. Kath. Reisver., afd. Lei den. Zondagsdienst der huisartsen. A.s. Zondag zal de dienst worden waargenomen door de boktoren: v. Alphen, H. de Haan, De -ager, Stof- Dienst der apotheken. De avond-, nacht -en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 25 Maart 13 uur tot Zaterdag 1 April 8 uur waargenomen door: de Apo theek Herding Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502; de Aootheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Martha Janna, dr. van P. van Hoven en M. J. de Rijk; Christiaan, zn. van E. van der Born en J. Perfars; Peter Adriaan, zn. van J. J. van den Berg en J, van C ,r Hart. Overleden: C. C. Duivenvoorde, huisvr. van M. Hoogervorst 88 jr.; A. J. Corman, wed. van H. J. La bree 76 jr.; F. van Dellen, zn. 18 j. Hun getal is groot genoeg om een ernstig gevaar te kunnen betekenen. Een stroom van veertig millioen men. sen, mannen, vrouwen en kinderen, werd door deze droeve volksverhui zing. die een schandvlek is voor onze christelijke beschaving, gegrepen en medegesleurd. Twee millioen zijn on derweg jammerlijk bezwijken. De overige twaalf millioen leven thans in het overige Duitsland, waarvan zeven en een half millioen in het Westen. Deze vluchtelingen zijn op grond van de te Potsdam tussen de geal lieerden gesloten overeenkomst uit hun geboorteland verdreven- Dit zijn de zogenaamde A-Vluchtelingen. Daarnaast zijn de zogenaamde B- vluchtelingen, te weten de Duitsers, die sedert circa twee jaren zijn be gonnen voor de communistische ter reur in Oost-Duitsland uit te wijken en die in het Westen een toevlucht hopen te vinden. Het getal van deze grotendeels clandestiene vluchtelin gen bedroeg aanvankelijk ruim dui zend per dag en wordt ook nu nog op meer dan'25.000 vluchtelingen per maand berekend. Dit betekent, dat het aanta1 inwoners van het noodlij dende West-Duitsland nog elke maand regelmatic met een hoeveel heid 'mensen wordt vermeerderd, ge- lijk aan het aantal bewoners van een middelgrote stad! Bovendien zijn er p,o? de ruim 400 000 Duitsers achter de Oder-Neisse-Linie en circa 150 000 Sudeten-D-uitsers in Tsjechoslowakiie die tot nog toe waren achtergeble ven en die nu eveneens met sDoed naar Duitsland worden uitgewezen Geen wonder,* dat de materiële en geesteliike noden van deze ongeluk kigen alle voorstelling te boven-gaan. De meesten hunner zijn van Katho lieke huize, en zeker de helft, dus zes millioen. leeft thans in de Duitse rliasDora- Hier, temidden van een bevolking die óf streng Luthers ic óf ook dit geloof reeds lang geheel overboord heeft gegooid, moeten nu deze ontwortelden leven in een streek waar een Katholieke kerk volslagen onbekend is en waar de dichtstbiizijnde nriester misschien twintig of ze1 f vijftig kilom. ver weg woont. Tot de nood van deze ballin gen. die P-een Heimat" en geen nor maal eezins'even meer kennen, die geen behoorlijk werk en vooral geen menswaardige huisvesting hebben, komt dan nog de geestelijke nood. dat zij ze^s de troost van hun gods dienst en het woord en de lering van een priester in vele gevaben moeten ontberen. Indien de pogingen van de Duitse Katholieken ond^ leiding van hun bisschoooen. om althans deze ontzettende nriestemood enigszins te lenigen zouden kunnen slagen, zo besloot de soreker. dan was er mis schien nog hoop dat de e-gste ge volgen van deze wanhonige toestand konden worden verzacht. Nam iedereen in 't zwemmen les, De L.R.B. ging op de flesl Leidse Reddingsbrigade LAATSTE BERICHTEN UNIE-CONFERENTIE TE DJAKARTA GEOPEND. Nederlandse en Indonesische ministers hebben zich heden te Djakarta rond de conferentietafel geschaard voor de eerste bijeen komst in het kader van de Neder lands-Indonesische Unie. De con ferentie begon in een rustige, vriendschappelijke sfeer. De Indonesische premier, drs. Hatta, werd tot voorzitter van de conferentie gekozen en minister van Maarseveen tot vice-voorzitter. Drs. Hatta verklaarde in zijn openingsrede, dat het doel van de Unie was tot werkelijke samen werking tussen Indonesië en Neder land te komen. „Samenwerking tus sen twee gelijkwaardigé, onafhan kelijke en souvereine landen kan slechts resultaat hebben en blijvend zijn, indien zij beide partijen voor deel brengt", aldus Hatta. Aaumoediging onderwijzer te worden Aan het wetsontwerp tot wijziging van de Rijksbegroting ontlenen wij: De grote behoefte aan leerkrach ten bij het lager onderwijs maakt het noodzakelijk, dat door bijzondere maatregelen de belangstelling voor de onderwijzersopleiding zodanig wordt gestimuleerd, dat in de jaren 1952 e.v. in de dan zeer gestegen be hoefte zal kunnen worden voorzien. De minister achtte het in dit ver band gewenst om een rijksstuiietoe- lage a fonds perdu ten bedrage van 300 per jaar of een rijksstudie toelage, tevens pensiontoelage, van 800 per jaar in het vooruitzicht te stellen. Van de laatst genoemde toelage wordt de helft bij wijze van rente loos voorschot en de rest eveneens a fonds perdu beschikbaar gesteld. 9Voor het cursusjaar van 1 Septem ber 19491 September 1950 zal hier mede een bedrag van f 300.000 ge moeid zijn: voor het dienstjaar 1949 kan met 1/3 van dit bedrag, dus 100.000 worden volstaan. DE NEDERLANDSE HUISHOUD - RAAD INGESTELD Gistren is te 's-Gravenhage de stichtingsacte gepasseerd van de Ne derlandse Huishoudraad. De raad stelt zich ten doel: a. Het in het algemeen belang be vorderen van een doelmatig voeren van de huishouding; b. Vertegenwoordiging van de consumentenbelangen en huishoude lijke belangen bij overheidsinstel lingen, wetenschappelijke institu ten, industrie en handel. Het voorzitterschap zal berusten bij mevrouw J. Meihuizenter Braa- ke te Wassenaar. OOOOOOOOOOOOOOOOO0OOOOOOOOOOO Welk een funeste invloed gangster films op de onevenwichtige zielen van jonge mensen kunnen uitoefe nen, is weer eens gebleken uit het verhaal van de 19-jarige Walter Sharpe, een Engelse jongeman te Leeds. Walter Sharpe leek zoveel op de Hollywoodse filmheld Alan Ladd en daarom sloeg hij geen enkele Alan Ladd-film over.' Hij had hetzelfde gladde, jongensachtig gelaat 'van Aland Ladd .Hij kleedde zich netjes, net als zijn held en hij leerde spreken als Ladd zacht en zonder lippen te bewegen. Maar de Alan Ladd van het witte doek draagt altijd een revolver bij zich. Daarom pleegde Sharpe teza men met zijn 17-jarige vriend Gor don Lannen, die een hartstocht heeft voor revolvers, een inbraak in een wapenwinkel enkele tientallen me ters van een juwelierszaak, welke zij later zouden overvallen. Toen hij naar het ouderlijk huis is Seacroft terugkeerde, droeg hij zijn gangster revolver onder de oksel. Hij probeer de het wapen in een bos. Zesmaal vuurde hij, Dat gaf hem een gevoel van macht. Ook Lannen schoot en kele malen met zijn revolver in de lucht, waarop zij samen naar huis gingen om Wild West-verhalen te le zen. Drie avonden later ging Sharpe naar een film kijken, welke „Secret Service Investigator" (Agent van de Hij leek zo op Alan Ladd dag, op 16 November 1949, pleegden de jongens de overval op de juwe lierszaak, vol vermetelheid, op klaar lichte dag. Maar hun plannetje mis lukte. Ze hadden geen rekening ge houden met de moed van de eige naar, mr Levine In plaats van zich door de revolvers schrik te laten aan jagen, rende hij rond de toonbank om ze hun wapens te ontnemen.. Sharpe loste een schot op hem. Lan nen sloeg met de kolf van zijn wa pen op het hoofd van de winke lier. Buiten de winkel losten zij nog vier schoten en de moordenaars ont snapten naar de Westkust. In Liver pool lazen zij in de krant dat mr. Levine in het ziekenhuis was over leden. De schrik sloeg hun om het hart en toen zij in Southport wer den aangehouden en naar het politie bureau overgebracht was het bijna een opluchting voor hen, toen ze hun misdaad konden bekennen. Gedurende het proces zat Sharpe kalm maar bleek voor zijn rechter. Het enige teken van zenuwachtigheid was een lichte trilling nu en dan van zijn onderkaak. In de getuigenbank beantwoordde hij de hem gestelde vragen met een zachte, effen stem, precies als zijn filmheld. Hij ver- klaarde, dat hij driemaal per week Geheime Diensf) heette. De volgendenaar de bioscoop ging en dat hij het meeste van de gangsterfilms hield. In zijn samenvatting zeide rechter Seratfield: „Het is ontzettend, dat we in het Engeland van 1950 een ge val te doen krijgen, dat niets anders is dan puur gangsterdom. Het is ont stellend, dat in deze tijd waarin ge weldige bedragen worden besteed aan de opvoeding, twee jongeman nen niet beter weten, wat goed en slecht is. Een vonnis wegens manslag is onmogelijk. Als twee jongeman nen die wellicht teveel van die afschuwelijke gangster-films hebben gezien, het plan koesteren om ge bruik te maken van hun wapens, ten einde een diefstal te plegen, dan zijn beiden, zelfs als-de revolver per on geluk afging schuldig aan moord." De jury' was twintig minuten in raadkamer bijeen, alvorens het schuldig over beide beklaagden uit te spreken en de rechter veroordeel de Sharpe daarop tot de dood door de strop, Lannen tot tuchthuisstraf. De vraag rijst, of er wel voldoende toezicht wordt gehouden op het soort films, waaraan de beide knapen hun inspiratie ontleenden. Het is duide lijk, dat zulke verhalen onevenwich tige naturen tot misdaad kunnen brengen. Waarom bindt men de han del in verdovende middelen aan strenge voorschriften en verbiedt men het hazard-spel? Liggen hier geen grotere gevaren voor de gees telijke gezondheid van de jeugd? MARKTBERICHTEN TER AAR, 24 Maart. Groente. Witlof I 3138 cent, idem II 1729 cent, idem st-eg 115 cent, glasandij- vie 4155 cent, idem B 17 cent; Spi nazie I 3947 cent, idem afw. 2328 cent; Waspeen I 2728 cent, idem II 16 cent, idem stek 45 cent, prei I 5258 cent, idem run 3135 cent, aardappelen 719 cent, sjalotten 21 26 cent, rabarber 38 cent, uien 1 25 cent, idem II 23 cent ajles per kg., sla I 1517 cent, idem II 1914 cent; idem in 67 cent, alles per stuik, slavellen 1.251.60 per kist, selderij 612 cent, radijs 59 cent per bos, Bloemen: Tuipen 45 cent per bos- KATWIJK a. d. Rijn, 24 Maart. Groente, waspeen I 4553 cent, idem II 3744 cent, witlof I 23 38; idem II 1633; rode kool 14.40 19.50, spruiten 3444, kroten 5.90—6.00 selderie 9.90—10.10, peterselie 11.90, sjalotten 17.80 18, spikkelbonen 57.—, bruine bo nen 67,itte bonen 70, spina zie 34—36 ROELOFARENDSVEEN, 24 Maart Bloemen. Sunburst 36—50 cent; Rose Copland 3046 cent, v. d. Eer den 2841 cent, Reinland 2843 ct,. Sonja 2028 cent, E. Eddy 2232 cent, Bartigon 20—30 cent, Golden Harvest 2642 cent, W. Pitt 2840 cent, Zenober 2030 cent, Sc. Ad miraal 2230 cent, White Sail 32— 48 cent, Nansen 1927 cent. Ban- doene 2236 cent. Vera 2632 cent; Piccadilly 3430 cent, Olympiade 2836 cent, Theems 3042 cent, Par. kiettul'p 6008 cent, Cordell Huil 3641 cent, Dubbele tulpen 1745 cent. Narcissen 726 cent, Fresia's I 40—75 cent, idem n 2035 cent; Anemonen 2438 cent en CaMa's 10 23 cent per stuk.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2