S)e &2ldóe(Bou/fca/nt Ook Carton de Wiart legde het bijltje neer TE VROEG Mr. v. Kleffens neemt ontslag Russen naar China Besprekingen van het Atlantisch Pact De opgravingen onder de St. Pieter ZATERDAG 25 MAART 1950 41ste JAARGANG No. 11938 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Makkers, staakt dat wild gestaak Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. nun. Telefoontjes f 1.50 \7ANDAAG IS IN Djakarta de eer ste vergadering begonnen van mi nisters der Unie; de eerste uiting van het Unie-verband, dat Indonesië nog met het moederland verbindt. Ofschoon we de hoop niet hebben opgegeven, dat er met samenwerking tussen de beiae gebiedsdelen in Oost en West nog veel te bereiken zal zijn, kunnen wij voor deze eerste po ging tot samenwerking nog weinig entnousiasmé koesteren. De overhaasting die kwade fee, welke aan de wieg van de jonge staat Indonesië heeft gestaan, doet ook hier weer haar invloed gevoelen De resultaten van de Ronde Tafelcon ferentie zijn rauwelijks op Indonesië geworpen, met het gevolg, dat het er op het ogenblik een verwarde situa tie is. Nederlandse ministers komen er met veel officieel optimisme, met veel energie en met weinig tijd, om even „zaken te doen" en zij bevin den zich in de positie van iemand, die een stofzuiger wil verkopen aan een familie, die juist in de herrie van een verbouwing of midden in de grote schoonmaak zit. Overal in de Verenigde Staten van Indonesië is men aan het ver timmeren .afbreken en opnieuw met selen. De ene negara na de andere wordt afgebroken en ingevoegd in de Republiek (Djogja), die in de R.I.S. de toon aangeeft. Een algemene gro te schoonmaak woedt op de rege- ringsbureaux van hoog tot laag. Ge routineerde en ervaren Nederlandse oestuursambtenaren worden over de gehele linie vervangen door Indone siërs, die nog nooit op zo'n stoel heb ben gezeten en het enige, dat men er van hopen kan, is, dat het nog wel eens ooit in orde zal komen. Daar is nog zo pas bijgekomen een drastische geldsanering, bestaande uit enige maatregelen, welke de ge hele economie van de Republiek op haar grondvesten heeft doen schud den. Een zo hardhandig ingrijpen in een zo jong economisch stelsel zó jong, dat het nog nauwelijks op z'n benen kon staan is in elk ge val een gewaagd experiment. Mis schien zal het later z'n vruchten af werpen en is het mogelijk, dat dit tijdstip het gunstigst zal" blijken ge weest te zijn het is in elk geval niet voor betwisting vatbaar, dat dit tijdstip niet het gunstigste is om eco nomische onderhandelingen aan te knopen. Bovendien is er nog de kwestie Nieuw Guinea. Deze kwestie is nau welijks meer een onderdeel van de agenda te noemen. Zij lijkt integen deel op een stuk gist, dat de ge hele agenda doortrekt en doet rij zen tot een baksel, dat er wel eens vreemd zou kunnen gaan uitzien. |UIET ALLEEN OMDAT de situatie verward is en onoverzichtelijk lijkt het wenselijk niet te veel van deze conferentie te verwachten; de positie, waarin de Indonesische auto riteiten thans verkeren, maakt het zelfs bijna onmogelijk om bevredi- gppcio resultaten te verkrijgen. Weliswaar is de toestand van on vrede tussen de Nederlanders en de Indonesiërs opgehouden, weliswaar zijn de Nederlandse troepen aan de lopende band op de terugweg naar huis, maar daarmee is de achter docht jegens de Nederlandse bedoe lingen nog altijd niet weggenomen, klein voelt tegenover de nog achter gebleven Nederlanders, gemengd met EERSTE BIJEENKOMST LEDEN NOORD-ATLANTISCH PACT Gistermorgen heeft te 's-Gravenhage de eerste bijeenkomst plaats gehad van de Voorzieningsraad van het Noord-Atlantisch Pact in het gebouw van de generale staf. De Amerikaan Hubert Howard presideerde de bij eenkomst. Een overzicht: v.l.n.r. aan de tafel, de vertegenwoordigers van Luxem burg, Nederland (dr Schoenmaker en dr Kruisheer) Noorwegen, Portugal, Engeland, Verenigde Staten. België, Canada, Denemarken, Frankrijk en Italië. een soort leedvermaak, omdat zij nu hun bevoorrechte positie van jaren en eeuwen hebben verloren, juist daarom is ieder succes dat Neder landers nu op een conferentie zou- De atmosfeer is nog altijd niet ge zuiverd en juist omdat men zich den behalen, volstrekt onaanvaard baar. Willen de huidige Indonesi sche staatslieden hun prestige niet verliezen bij hun landgenoten, dan zijn zij gedwongen om succes te be halen en te beletten, dat er ook maar een klein succesjes voor hun tegen standers overschiet. Met andere woor den: de tijd is nog niet rijp voor con fereren noch voor een vruchtbare samenwerking. De grond is nog te drassig om te bewerken; zij zal eerst wat moeten drogen. Het is goed, dat wij hier in Ne derland ons weinig illusies maken van deze ministers-conferentie, op dat ons een desillusie bespaard blij- ve. Het is beter ons tijdig te bezin nen, dat de omstandigheden nog niet zover zijn gevorderd, dat de confe rentie zal kunnen slagen, dan dat wij ons er toornig over maken als blijkt dat de ten onrechte verwachte resultaten uitblijven. Wij zullen er trouwens toch goed aan doen, wan neer wij Indonesië zijn eigen weg la ten gaan. Het kind, dat wij zolang onder onze hoede hebben gehad, is meerderjarig verklaard en zonder onze geleide de wiide wereld in ge stuurd. Het wordt balorig, wanneer wij het nog voortdurend trachten te bëvoogden. Wij zijn daartoe on machtig, en het werkt averechts ver keerd. Want samenwerking berust op wederzijds vertrouwen;; men moet de ander vertrouwen en- zich zelf vertrouwd weten. En zolang dat nog niet het geval is, wachte men z'n tijd af. De Nederlandse ambassade in Washington heëft gisterenmedege deeld, dat mr. E. van Kleffens, de Nederlandse ambassadeur in de Ver enigde Staten, in Juni van dit jaar zijn functie zal neérieggen en naar Den Haaig zal terugkeren. Een woordvoerder van de ambas sade. verklaarde, dat, mr, Van Klef fens Amerika verlaat, omdat het kli maat van Washington een slechte in vloed heeft öp de gezondheidstoe stand van hemzelf en die van zijn vrouw. Als opvolger van mr. Van Klef fens wordt de heer J. H. van Rooyen, thans Nederlands ambassadeur in Ottawa, genoemd. Verwacht wordt, dat dr. Lovink, vroéger Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, dr. van Royen zal opvolgen als Nederlands ambassadeur in Ottawa. De Sovjet-Unie stuurt steeds meer Russische soldaten en administra teurs naar China om de veroverin gen van het communistische bewind van Mao Toeng te consolideren. Reeds zijn tienduizenden Sovjet-Rus sische troepen en „deskunigen op technisch, militair en administratief gebied" in de voornaamste Chinese steden ondergebracht. TREINONTSPORING IN LIMBURG Tengevolge van het breken van een as van een Franse goederenwa gon zijn Donderdagavond bij Reuver, op het baanvak tussen Roermond en Venlo een tiental wagons van een trein, die met 43 zwaar beladen goe derenwagens kalk en cement van Maastricht op weg was naar Gronin gen, ontspoord. Het baanvak werd over een lengte van ongeveer 80 me ter vernield. Foto toont een over zicht van de ravage op de plaats van de ontsporing. EEN NATIONALE OPLOSSING NIET MOGELIJK EYSKENS WEIGERT KATHOLIEK KABINET TE VORMEN /"*RAAF CARTON DE WIART is door de Belgische prins-regent van zijn informatie-opdracht ontslagen. Er is nog geen nieuwe kabinetsforma teur aangewezen. Gistermiddag heeft Carton de Wiart de journalisten meeeedeeld. dat hij geen kans ziet een regering te vormen, waarin de drie partijen vertegenwoordigd zijn. Dit was hem reeds gebleken tijdens de vergadering van de ministers van staat en de onmogelijkheid van een nationale oplossing bleek ten overvloede tijdens de besprekingen van gistermiddag met de voorzitters van de christelijke volkspartij en van de liberale partij. Gaston Eyskens, de aftredende Katholieke Bel gische premier, en Frans van CauweJaert, de Katholieke voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, hebben beide geweigerd een homogeen Katholieke regering te vormen, zo werd gisteravond uit gezaghebbende bron vernomen. Relletjes te Brussel Te Brussel concentreerden zich gistermiddag demonstranten op de Rogierplaats, tegenover het sta tion-Noord, waar Spaak een rede hield. Terwijl de oud-premier midden op het plein stond te spreken, klommen stakers op de tramwagens, die in de menigte gestrand waren en sneden de trollykoorden door Anderen gooi den de ruiten in. Eén tramcontro leur werd mishandeld en werkwillig personeel van andere trams werd door stakers en studenten achterna gezeten. De vluchtelingen probeer den zich in een warenhuis in veilig heid te brengen, doch hun belagers achtervolgden hen zelfs dwars door de afdeling aardewerk, waar zij een v/are ravage ^c-mrichttert. Studenten van de Vrije Universi teit verbranden stropoppen van priesters en riepen: „Weg met de geestelijkheid", en „Abdicatie". HET STAKINGSBEELD Het stakingsbeeld in België was gisteren ongeveer als volgt: Te Brus sel werd gestaakt door het personeel der posterijen, een deel der spoor wegarbeiders, een grote meerderheid van het personeel van telefoon en te- 'egraaf, een groot deel der gemeente werklieden en talrijke gemeente ambtenaren. Het personeel van de gas- en electriciteitsbedrijven, staak te voorzover het is aangesloten bij het Algemeen Belgisch Vakverbond. De leden van de Katholieke Vakbond hebben niet aan de staking deelgeno men. De gas en stroom levering in Brussel bleef verzekerd. In de scha len te Brussel hebben talrijke onder wijzers geen les gegeven. De Brusselse universiteit verklaar de zich solidair met de stakers. In de Brusselse haven en in het grootste gedeelte van de industrieën in het Sennedal en in Brussel werd gestaakt. Slechts de vliegdienst BrusselNew York en BrusselBel gische Congo werd door de Sabena onderhouden. Al het andere lucht verkeer lag stil. In de grote industriecentra van het Waalse land was de staking vrijwel volledig. In de Vlaamse provincies, waar ko ning Leopold bij de volksraadpleging 72 percent van de stemmen kreeg werd niet gestaakt. Staking beëindigd In Franse gas- en electriciteits-bedrijven De arbeiders van de Franse gas- en electriciteitsbedrijven, die reeds meer dan twee weken in staking zijn, zul len Maandag a.s. weer aan het werk gaan. Dit besluit werd genomen op een Zaterdagochtend gehouden bij eenkomst van leiders der commuis- tische en niet-communistische vak verenigingen. die tezamen de staking hadden uitgeroepen. Gevlucht uit Tsjecho-Slowakije Drie vliegtuigen laudden bij Münehen Drie Tjechoslowaakse vliegtuigen van 't type C 47 (tweemotorige Dou- glas-wac-hines) zijn op het vliegveld Erding bij Muenchen in Zuid-Duit land geland. Volgens de Amerikaan se autoriteiten bevonden zich 85 per sonen aan boord der toestellen. Het zijn vermoedelijk personen, die uit hun vaderland zijn ontvlucht. De Amerikaanse autoriteiten be- woren tot nu toe een strikte geheim houding ten aanzien van de indenti- teit der passagiers. Wel verklaarden Amerikaanse officieren dat de passa giers het voorwerp zijn van een diepgaand onderzoek, nadat be trouwbare Tjechoslo waakse vluch telingen „zeer prominente personen" warén. De aankomst van drie vliegtuigen tegelijk wees er op, dat de anti-com munisten een zorgvuldig en wijd- versprijd complot uitgevoerd had den. Medegedeeld werd, dat in één van de vliëgtuigen een regerings ambtenaar zat. Niet bekend was of de vliegtuigen tijdens de vlucht dan wel op de vliegvelden door de anti communisten in beslag genomen wa ren DE NIEUWSTE MICROSCOOP. Vijftien jaar geleden vergrootten de sterkste microscopen slechts 1000 maal. Kort voor de oorlog werd de electronenmicroscoop uitgevonden, wat al een hele stap verder was, want deze gaf een maximale vergroting van bijna 100.000 keer. Dit record is nu weer geslagen door de nieuwste vinding, nl. de pro tonen-microscoop, die momenteel in het collége de France staat opge steld en een millioen maal vergro ten kan. Drie conferenties te Den Haag |i/ÏÏET de vergadering van de permanente voorzieningsraad zijn gisteren in Den Haag de besprekingen aangevangen tussen de landen, welke zijn aangesloten bij het Atlantische Pact. Tegelijkertijd arriveerden op Schiphol de belangrijkste militaire vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland. Als tweede komt onder voorzitter schap van de bekende Amerikaanse generaal Omar N. Bradley, die giste ren op Schiphol arriveerde, op 28 Maart het Noordatlantische Militaire Comité bijeen, bestaande uit de staf chefs van de landen, welke het pact hebben ondertekend. Dat zijn de Ver. Staten, België, Canada, Denemarken, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Ne derland, Noorwegen, Portugal en IJsland. Op 1 April volgt als derde confe rentie een bespreking van het Defen sie-comité, dat door de ministers van Defensie wordt gevormd. Deze con ferentie zal de belangrijkste van de drie zijn. De Voorzieningsraad en het Mili taire Comité moeten rapport uitbren gen aan het Defensiecomité en dit is weer direct verantwoording ver- ,chuldigd aan de Raad van het At lantisch Pact, waarin de ministers van buitenlandse zaken zitting heb ben. In totaal nemen ruim 250 personen aan de besprekingen in Den Haag deel. Het ligt in de bedoeling, de deel name aan de vergaderingen van ver tegenwoordigers der door het Atlan tisch pact verbonden mogendheden excursies aan te bieden op 30 Maart s. naar de Fhihpsfabrieken te Eind hoven en op 2 April a.s. naar de bloe mententoonstelling te Lisse. EEN „VREDES-DEMONSTRATIE" Hoewel de vergaderingen betref fende het Atlantisch Pact voor een zeer groot deel gehouden worden op het hoofdkwartier van de generale staf in de Prinses Juliana-kazerne, zijn ook op de ministeries van oor log en marine de veiligheidsmaatre gelen zeer verscherpt. Men wil zich daar blijkbaar be veiligen tegen voorvallen zoals zich gisteravond voor de Amerikaanse ambassade voordeden. Ongeveer 500 communisten protesteerden daar te gen het Noordatlantisch Pact. Een delegatie van drie werd toege- aten in het gebouw om een protest- memorandum aan te bieden. Zoals gewoonlijk was er op dit avonduur geen enkele lid van de ambassade aanwezig, zodat de delegatie de nota maar overhandigde aan een recher cheur van politie, die speciaal voor Het blad „Life" publiceert de eer ste foto's van de opgravingen in de grotten onder de St. Pieterskerk te Rome, vergezeld van een artikel van de administrateur der kathedraal mgr. Ludwig Kaas. Geconstateerd kan worden, dat de opgravingen de katholieke traditie bevestigen, dat er nauwe betrekkin gen bestaan tussen Nero's circus en de „Vaticaanse begraafplaats'1', of met andere woorden: tussen de plaats waar de Apostel Petrus werd ter dood gebracht en die, waar hij be graven werd. De geschiedenis van Petrus' dood is deze, dat de Apostel in het circus van Nero ter dood werd gebracht en begraven op een heidenskerkhof, ge legen op de Vaticaanse heuvel. Op deze begraafplaats werd later een laag aarde aangebracht. Op het graf van Petrus werd toen de kerk van Konstantijn gebouwd Nadat deze met de grond gelijk was gemaakt, bouwde men op haar fundamenten in de 16e eeuw de St. Pieter. De opgravingen hebben tien jaar geduurd. deze gelegenheid in het gebouw aan wezig was. Toen de „kameraden" lang genoeg tegen het donkere gebouw hadden geprotesteerd, verspreidde de politie hen met zachte hand. De communisten, wier aantal in middels met enkele honderden was toegenomen, trokken daarop al roe pende en zingende naar het Plein, waar men zich verzamelde onder aan de trappen van het gebouw van de Hoge Raad. Een der leiders ging op de hoogste trede staan en deelde mee dat de demonstratie was afgelopen. Men ging evenwel door met schreeuwen en zette de Internationa le in. Toen op een gegeven moment een opstopping in de Korte Poten dreigde te ontstaan, achtte de Haag se politie het nodig van de gummi knuppels gebruik te maken. Spoedig daarna was alles in de waardige Haagse binnenstad weer rustig. Mislukte stakings demonstratie Pelgrimste Rome merkten niets De algemene staking in Italië is deze week zeer kalm verlopen. In de stad Rome is de staking geheel en al mislukt. Wellicht hebben de duizenden pel grims, die het Italiaans niet machtig zijn en daarom geen Italiaanse cou ranten lezen, niet eens vermoed, dat de stad aan een zogenaamde algeme ne staking onderhevig was. Alle win kels waren open, de morgenbladen zijn allen verschenen, iedere pel grim heeft op tijd zijn ontbijt en diner gehad, al was de druk op de gasleiding Woensdagmorgen wat la ger dan gewoonlijk. Misschien zijn bovendien enkele pelgrims in de nacht van Dinsdag op Woensdag wakker geschrokken door de ontplof fing van twee bommen. Er is name lijk een bom ontploft voor het ver gaderlokaal van de Communistische Partij en een voor een bureau van de Christen Democratische Partij. Behoudens een lichte beschadiging aan de betrokken gebouwen hebben zich hierbij geen ongelukken voor- Verliezen in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd. Kon. Ned. Ind. leger Gesneuveld 9 Februari: Sold. 2e kl. infie M. F. Ru- memper, afkomstig uit Indone sië. Gesneuveld 17 Februari: Serg. maj. genie L. Ploeg, uit Rotterdam. Gesneuveld 23 Februari: Serg.- inf. F. Naumann, af komstig uit Indonesië. Kon. Marine Gesneuveld 16 Maart, in de nabijheid van Malang: Schipper H. J. C. M. Bolleurs. Ind. korp. schrijver M. Sumuel. Ko-'i'ie.ltjz... „Hij moet groter, maar iik moet kleiner worden" zei Johannes over Christus.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1