S)e CcicbeSoii^cmt Moskou stookt het vuurtje op Het contract met Fox geannuleerd San Severino in opstand Drie vliegtuig ongelukken Moskou organiseert revolutie in Z.O. Azië Ook in Australië arbeidsonrust Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN .DE BURCHT" VRIJDAG 24 MAART 1950 41ste JAARGANG Papengracht 32, TeL 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 4.15 p. kwart Franco p. p. f 4.90. - Advert.: *15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Het diende om de Ned. blokkade te breken FVE INDONESISCHE minister van Welvaart, ir. Djuanda heeft in ant- woord op vragen in de Volksvertegenwoordiging verklaard, dat de regering der Republik Indonesia Se rikat het contract Fox heeft gean nuleerd in verband met de monopolistische tendens, die de handelsbe trekkingen tussen Indonesië en de Verenigde Staten te zeer bond. Fox wordt nog steeds gelegenheid gegev en handelsbetrekkingen met de V.S. aan te knopen, die echter gebaseerd moeten zijn op vrije concurrentie". De minister herinnerde er aan, dat het contract indertijd gesloten we^d met het doel, de Nederlandse blokkade tegen de republiek te breken. Minister Djuanda zei, dat de rege- ring na een onderzoek Fox zal scha deloos stellen voor het geld, dat hij in de Indonesische onafhankelijk heidsstrijd heeft gestoken. Volgens onbevestigde berichten heeft Fox indertijd de revolution- naire beweging van Djokjakarta met meer dan 500.000 dollar gesteund. Als tegenprestatie stemde de re gering er in toe, dat de Foxmaat schappij zou optreden als aan- en verkoopagent voor de Republikeinse regering. In de Verenigde Staten werd het contract gecritiseerd als een mono polie, nog geraffineerder dan de overeenkomsten, die de Oost-Indi sche Copipagnie twee eeuwen gele den aan de inlanders afdwong. Fox bleef volhouden, dat het con tract niet monopolistisch was. Hij noemde het een gewoon aankoop agentschap. Er zijn verschillende tegenstrijdige versies en interpretaties van het contract verschenen, maar de repu blikeinse regering heeft de officiële tekst nooit vrijgegeven. Fox en enkele van zijn medewer kers hebben de afgelopen maanden in Djakarta besprekingen gevoerd met Indonesische autoriteiten, van wie de meesten reeds leidende figu ren waren in de oude republiek. Fox zei, dat hij geen commentaar wilde geven zolang de onderhande lingen met de regering nog gaande zijn. Belgische crisis houdt aan „AGITATIE HEEFT GEEN ZIN" Na afloop van de vergadering der 26 ministers van staat in het paleis van de prins-regent, welke gisteren om 17 uur was begonnen en om 20.30 uur eindigde, heeft graaf Carton de Wiart, informateur van de prins-re gent, die de bijeenkomst heeft voor gezeten, de pers medegedeeld, dat hij over de gevoerde besprekingen verslag heeft uitgebracht aan prins Karei. Graaf Carton de Wiart zei, dat de vergadering van ministers van staat slechts een officieus karakter had. De ministers, zo zeide hij, zijn digni tarissen van het openbare leven en zij vormen geen staatscollege. Zij kunnen geconsulteerd worden in moeilijke omstandigheden. Ik heb hun advies aangehoord teneinde mijn taak van informateur te verge makkelijken. Wij hebben in een geest .van onderling begrip van gedach ten gewisseld en de verschillende aspecten van de politieke situatie bestudeerd. De ministers hebben veel begrip getoond voor de moei lijke positie, waarin wij verkeren. Wij waren het er in het algemeen over eens, dat de. huidige agitatie geen reden van bestaan heeft, zeide de 80-jarige staatsman verder en wij waren van oordeel, -dat deze een oplossing van de problemen eer der in de weg staat. In dit verband werd de wenselijkheid uitgesproken een beroep te doen oo het gezonde verstand der bevolking. Naar graaf Carton de Wiart ver der nog verklaarde, zal hij de koning in kennis stellen van het resultaat der besprekingen. Naar hij tenslot te nog mededeelde, zullen de minis ters van staat niet meer in verga dering bijeen komen. Naar gisteravond in politieke krin gen verluidde zouden stappen bij ko ning Leopold te Pregny worden on dernomen, teneinde hem te bewegen opnieuw de politieke situatie te on derzoeken, DE STAKINGEN IN BELGIë Slechts het bij het A.B.V.V. aan gesloten personeel der Brusselse tramwegen heeft hedenmorgen het werk neergelegd en op de grote bou levards rijden nog verscheide trams. De verbindingen tussen het centrum van Brussel en de buitenwijken per tram waren om 9 uur echter in het algemeen verbroken. Gevreesd moet evenwel worden, dat de stroomtoe voer voor de trams zal worden afge sneden. Het Brusselse stadsbeeld werd gekenmerkt door het grote aantal voetgangers en wielrijders. De particuliere firma's hebben esta fettediensten voor hun personeel ge organiseerd en door het grote aan tal voertuigen, dat zich op de wegen in het centrum bevond, kwam het hier en daar tot verkeersopstoppin gen. Op de grote boulevards kan men groepen studenten waarnemen, die zich blijkbaar opmaken deel te gaan nemen aan de manifestaties tegen koning Leopold. Aan de ingangen der ministeries worden aan het perso neel, dat zich naar het werk begeeft pamfletten uitgereikt. In hoeverre het overheidspersoneel aan de op roep tot algemene staking van het A.B.V.V. heeft gehoor gegeven, is op dit ogenblik nog niet bekend. Inci denten hebben zich nog niet voorge daan. Uit de eerste berichten, die uit Wallonië zijn ontvangen blijkt dat de staking daar vrijwel algemeen is. ONZE ABONNEMENTSPRIJZEN Door de aanzienlijke stijging van de kosten zijn alle Leidse dagbladen evenals die in vele andere steden genoodzaakt hun abonnements prijs met ingang van 1 April drie cent per week te verhogen. Ieder weet, hoe de lonen (en daarmede de sociale lasten) zijn geste gen, hoeveel duurder het vervoer is geworden, hoe de prijzen van grondstoffen en machines zijn opgelopen. Een voorbeeld slechts: krantenpapier is zesmaal zo duur als voor de oorlog. Als men beseft, hoe belangrijk de post papier voor een krant is, dan begrijpt men ook, hoeveel moeite het ons gekost heeft onze huidige prijs te handhaven. Dit is nu niet langer mogelijk. Hoezeer wij het ook betreuren, dat wij tot een kleine verhoging moe ten overgaan, wij vertrouwen, dat de lezers begrip zullen hebben voor de noodzaak van dit besluit. DIRECTIE „DE LEIDSE COURANT'' DE OVERSTROMINGEN IN NIEUW I ZUID-W ALES MINISTER SCHOKKING OPENT FABRIEK VOOR VERVAARDI GING KLEIN MUNITIE. Gister middag heeft de minister van Oor log en Marine, mr. W. F. Schok king aan de Hemweg de opnieuw ingerichte fabriek voor de vervaar diging van klein munitie officieel geopend. Tijdens de openingsrede van minister Schokking, op de eer ste rij derde van rechts, mr. H. L. Woltersom, president-commissaris van de N.V. Nederlandse Machine fabriek „Artillerie Inrichting", tweede van rechts ir F. G. Jünge- ling, technisch directeur van deze fabriek. en toch, voor beter ondergoed MIDZA DEELNEMER Tanks en handgranaten kwamen eraan te pas ¥N DE ITALIAANSE plaats Severino in Apulië is gisteren een communistische opstand uitgebroken en 's avonds heerste er vrijwel de staat van beleg. In de loop van de dag waren vechtwagens binnenge rukt om de politie uit haar benarde positie te verlossen. de stad waren binnenge- Bij Aylesbury in Engeland is gis teren een vliegtuig van de RAF neer gestort en in brand gevlogen. Zes mensen zijn daarbij om het leven ge komen. In Amerika is een militaire Dako ta neergestort kort na de start. Het is niet bekend hoeveel mensen zich aan boord bevonden of hoeveel slachtoffers er zfjn. Verder is er in de Verenigde Sta ten een bommenwerper van het ty pe B-50 neergestort. Het toestel had veertien man aan boord, van wie er ten minste negen om het leven zijn gekomen. De B-50 is een van Ameri- ka's nieuwste bommenwerpers voor lange afstanden, DE ISLAM STAATSGODSDIENST IN STRIë? In een gemeenschappelijke nota aan de wetgevende vergadering in Damascus, aldus het persbureau der Ned. Hervormde Kerk, spreken de prelaten der Grieks-Orthodoxe en der R. Kath. Kerk in Syrië zich uit tegen de in de nieuwe grondwet op genomen clausule, volgens welke de Islam tot staatsgodsdienst zou wor den verheven. De kerkelijke leiders verklaren in deze nota, dat niet-Mo- hammedaanse burgers gedwongen zouden worden het land te verlaten, indien de Islam de voorgesteld po sitie zou verkrijgen, aangezien zij zich op grond van hun geloof niet kunnen onderwerpen aan wetten welke hen door een andere gods dienst worden opgelegd. Duizenden vluchten u Wagga (Nieuw Zuid-Wales) nu hun huizen door het water van de Mur- rumbidgee overstroomd worden. Sommigen, die dachten, dat zij bui ten het bereik van de overstroming woonden, moesten op de daken klimmen, daar het water tot de dak lijst is gestegen. In het centrum van Wagga-Wagga staat het water 1.2 m hoog. Tweederde deel der bevolking is reeds geëvacueerd. Het reddings werk wordt steeds gevaarlijker, daar de kleine boten door de sterke stroom uit de koers worden geslagen. Als nasleep van de algemene sta king van Dinsdag waren communis tische arbeiders handgemeen geraakt met de politie Het kwam zover, dat er een handgranaat naar politieman nen werd geworpen, waardoor er acht werden gewond. Steeds meer mensen gingen aan de rel meedoen en de politie werd be legerd. Tenslotte.waren er ongeveer vijfduizend demonstranten, van wie een deel in het wilde weg van de daken af vuurde en vocht tegen de soldaten, die na een verzoek om as- WAT ER BIJ DE BOUW VAN EEN PAND KOMT KIJKEN. De bor den, aangebracht bij een te bou wen pand, doen ons eigenlijk pas realiseren hoeveel verschillende vaklieden hierbij emplooi ^vinden. Voor de bouw van een pand in Hengelo, kwamen zij uit alle delen van ons land. Een firma uit Gro ningen verzorgt er de aanleg van de sanitairwerken, terwijl de zon neschermen uit Arnhem komen. Degeen die de -vloeren legt heeft zijn bedrijf in Utrecht gevestigd, al leen de electricien is een inwoner van Hengelo. DE ZWARTE PRINS NAAR BEETSJOEANALAND. Seretse Khama, die heden per vliegtuig van Londen naar Beets- joeanaland zal terugkeren, ter be hartiging van zijn persoonlijke aan gelegenheden, heeft in een brief, ge publiceerd in de „Times", voorge steld, dat hem zal worden toege staan gedurende twee jaar of langer „op proef" zijn functie van stam hoofd der Banmangwato's uit te oefenen. Hij stelt in deze brief op nieuw de eis, dat het de Bamangwa- to's vrij zal staan degenen tot stam hoofd te kiezen, die zij zelf daarvoor het mepst geschikt achten. Seretse Khama schrijft verder nog: „Niettegenstaande ik zwaar ben beproefd, heb ik nog steeds niet kun nen uitvinden, wat ik nu voor ver keerds heb gedaan. Men heeft met mij gehandeld alsof ik een werkne mer ben. die door zijn baas wordt ontslagen, uit vrees dat ik iets ver keerds zal doen en, om de gevolgen hiervan bij voorbaat te voorkomen, wordt ik vast de laan uitgestuurd. Doch ik weet wel, wat de wezenlijke oorzaak van het conflict tussen de Britse regering en mijzelf is. Dat is het Lit, dat ik een blanke vrouw heb getrouwd, hetgeen aanleiding is geweest tot het verscherpen van de tegenstelling tussen hen, die de ge lijkheid der rassen niet erkennen en degenen, die dit wel doen". sistentie rukt. Zelfs een colonne vechtwagens is er aan te pas moeten komen en daarmee werd de orde voorlopig her steld. Ondanks de zware gevechten zijn er geen doden gevallen. Vijftien politiemannen zijn gewond, de mees ten door granaatsplinters. Veertig communisten, onder wie de vrouw van een senator, bevinden zich in arrest en het Communisti sche hoofdkwartier en de kamer van arbeid zijn door de politie bezet De algemene staking van Dinsdag heeft nog een staartje gehad, want Parma is blijven staken uit protest tegen het doodschieten van een ar beiders. In de overige steden had bet leven qisteren weer een normaal verloop. Bussen en trams rijden weer De 'taking heeft het meeste succes gehad in de industriesteden van N.- Italie. FABRIEK BIJ VELLETRI BEZET. Enige honderden arbeiders heb ben een fabriek van springstoffen in do buurt van Velletri (provincie Rome) bezet naar aanleiding van het besluit van de directie, het bedrijf te sluiten in verband met de agitatie welke onder het personeel werd ge voerd. DAT WAS OP 'T KANTJE AF Enkele ogenblikken nadat een da me een apotheek te Nottingham had verlaten, ontdekte de apotheker dat de vrouw, inplaats van een door haar gevraagde medicijn tegen de bron chitis van haar baby van tien maan den, een fles met vergiftige inhoud had meegenomen. Een kleine hoe veelheid ervan zou dodelijk zijn voor het kind. De apotheker trachtte tevergeefs de hem verder onbekende klant te achterhalen. Toen waarschuwde hij de politie. Terstond werden agenten uitgezonden om alle huizen in het district langs te gaan. Patrouille- auto's doorkruisten, per luidspreker waarschuwend, de straten. Ook de avondbladen en de radio werkten mee. Tenslotte kwam een van de po litieagenten terecht bij een zuster van de vrouw. Toen hij op haar aan wijzing op het gezochte adres kwam, bleek, dat de moeder haar baby, zonder van de medicijn 'gegeven te hebben te slapen had gelegd. De ge Instructies aan vakverenigingsleiders ^YNLANGS zijn Oost-Aziatische vakverenigingsleiders, allen commu- ^nist, te Peking bijeen geweest. De geheime notulen van de daar gehou den besprekingen zijn, volgens een correspondent van de „Daily Tele graph", Londen in handen gevallen en daaruit blijkt, dat de Sovjet-Unie directe en gedetailleerde bevelen heeft gegeven aan de rode vakvereni gingsleiders om de communistische agitatie in Zuid-Oost-Azië en Austra lië te versterken. Volgens de „Daily Telegraph" aldus meldt de „Volkskrant" heb ben de vakverenigingsleiders de vol gende opdrachten gekregen: de in landse bevolking moet heimelijk worden bewapend en er moeten on dergrondse contacten tussen de ver zetsgroepen in de verschillende lan den tot stand worden gebracht. Bo vendien moeten de pogingen om sta kingen te veroorzaken in de nieuwe landen van Zuid-Oost-Azië geintensi- ficeerd worden. Er moet geld worden ingezameld om de activiteit te finan cieren. Het onmiddellijke doel van de ac ties is de militaire hulp, welke de Westerse landen binnenkort aan de democratische regeringen van Azië zullen gaan geven te voorkomen. Zodoende moet de basis worden ge vormd voor nieuwe communistische successen in India, Pakistan, Birma, Malakka, Siam,. Indo-China en Indo nesië. Regering neemt maatregelen In de Australische industrie heerst ernstige onrust en dit is voor de gouverneur-generaal reden om de wet voor speciale misdrijven toe te passen. Handel en verkeer met an dere landen, zo zegt hij in een pro clamatie, worden benadeeld en be dreigd en de speciale wet geeft de legering vérstrekkende bevoegdhe den voor noodgevallen, zoals onmid dellijke arrestatie en het verbieden van bijeenkomsten. Minister-presi dent Menzies hééft in het parlement gezegd: Wij zullen eens en voor al afre kenen met de communisten. Schuldi gen kunnen tot gevangenisstraf wor den veroordeeld of, indien zij niet in Australië geboren zijn, tot depor tatie. Er dreigt een crisis in de staalin dustrie door stakingen in het kolen- gebied van Nieuw-Zuid-Wales. Bo vendien dreigen een reeks van „rou lerende" stakingen de scheepvaart van Queensland te ontwrichten. De regen kwam In New York en omgeving is het maanden lang droog geweest Voor een Nederlander, die zo on geveer dagelijks z'n portie regen krijgt en meer dan hem lief is, moge dit een ideaal-toestand schijnen, in werkelijkheid is het een ramp. Dat hebben de New Yorkers ervaren. Het stadsbe stuur kwam er zelfs toe, om een beroep te doen op de inwoners om één dag in de week zich niet te wassen voor de heren al leen zich niet te scheren. Pre mies tot 50.000 dollar werden uitgelooft voor degenen, die erin slaagden om kunstmatig regon te maken. Enthousiast gingen de regenmakers aan het werk, maar nog vóórdat zij met hun voorbereidingen klaar waren is de regen gekomen. Er viel gisteren meer dan 30 millimeter regen en dat heeft de uitgeput te waterreservoirs aanzienlijk verkwikt. Alleen voor de regen makers is het jammer. STAKINGEN IN AUSTRALIë. Op een van de vergaderingen wer den Loo duc-Po van Vietnam en Vox van Australië ontvangen. Zij gaven inlichtingen over de wijze waarop havenstakingen ih hun landen ver wekt kunnen worden.(Men vergelij ke ons bericht van vandaag over de maatregelen van de Australische re- fering tegen de arbeidsonrust). Vox eloofde op de conferentie in Pe king dat hij stakingen zou verwek ken in Brisbane, Melbourne en Syd ney. „We zullen in Melbourne be ginnen, omdat daar de beste moge lijkheden bestaan". Luu-duc-Po had indertijd goede verwachtingen van „-de mogelijkheden in Vietnam. Hij' vaarlijke fles was nog niet geopend, zou proberen wat vredesdemonstra ties te laten houden, die dan gepaard zouden gaan met stakingen. Hij had echter hulp nodig. TEGEN „OORLOGSCONVOOIEN". Rostovksi deelde op deze vergade ring mede, dat „de imperialisten" in de zomer van 1950 reeds ver gevor derd zouden zijn met hun voorberei dingen voor de oorlog. De werkers in Zuid-Azië moesten daarom alles doen om „de oorlogsconvooien" in de Stille Zuidzee „bezig te houden". Er moeten commissies in de vakvereni ging worden opgericht, die zich uit sluitend bezig houden met de „vre- des-propaganda':. De Chinese vak verenigingen zullen hun best doen in Hongkong en Singapore. De afgevaardigde van. India, Shan- kar, werd berispt omdat de commu nisten niet volledig gebruik hebben gemaakt van de onrusten in India. Voortaan, zo zei Solovief, moet de In dische vakbeweging zowel legale als illegale methoden gebruiken. Alle cellen van de organisatie moeten worden vergroot. Alle communisti sche arbeidersleiders kregen de op dracht een arbeidersmilitie te vor men. De vakbewegingsleiders moeten contact opnemen met de Russische ambassade in Bangkok als zij in moeilijkheden verkeren. De vakverenigingsleiders werden in Peking steeds in groepjes van niet meer dan zeven ontvangen door de Russen Yaklovef, Rostovski en Solo- vief. Deze Russen en de secretaris van het communistische Wereldvak- verbonid, Louis Saillant en een Chi nese communistische arbeidersafge vaardigde Li-Li-San vormden de commissie van ontvangst. Een werkloze ex-officier van de Italiaanse luchtmacht is gisteren van de 60 meter hoge „fluistergalerij" in de koepel der Sint-Pieterskerk te Rome gesprongen, doch bleef enkele meters boven de marmeren vloer voor het pauselijk altaar hangen aan een touw, dat hij onder de armen ge bonden had. De Pelgrims, die voor het altaar geknield lagen, gilden van schrik, toen hij i^aar beneden kwam. De man, de 28-jarige Franco Zuc- coni, had vóór hij sprong een touw onder de armen gebonden en aan de ijzeren ballustrade van de galerij vastgemaakt. Toen hij neerstortte vielen twee brieven uit zijn zak. Eén was ge adresseerd aan de Paus en de ander aan de Italiaanse pers. Hierin vroeg hij aan de wereld aandacht te schen ken aan zijn wanhopige toestand en als het touw niet zou breken hem werk te geven. Zucconi werd door de Vaticaanse garde gearresteerd en aan de Ita liaanse politie uitgeleverd. Later werd bekend gemaakt, dat de Paus Zucconi 10.000 lire heeft gezonden. PRINS BERNHARD MOEST TERUGKEREN Ten gevolge van de dichte mist. die gisteren boven Zuid-Engeland hing, moest prins Bernhard, die met zijn vliegtuig naar Engeland onder weg was, terugkeren toen hij midden boven het Kanaal vloog. Via de ra dio was gewaarschuwd, dat de lan dingsmogelijkheden klein waren. Ko-Vieltj,e.... „Wie zijn hand aan de ploeg slaat en achterwaarts bjikt, is niet ge schikt voor het Koninkrijk Gods" aldus Christus.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1