Kon. Hoogovens worden uitgebreid Nummerbordje HX 50.000 Woningbouw overschouwd in de, Eerste Kamer 3i IPjonceö.A Maütm WOENSDAG 22 MAART 1950 DE LE1USE COURANT PAGINA 2 Walserij voor warm en koud bijna geheel in Slaats-bedriji De regering heeft thans bij de Tweede Kamer ingediend het wets ontwerp tot deelneming in het uit te breiden kapitaal van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, alsmede in de financiering van een N.V., welke zich ten doel stelt de oprichting en exploitatie van een breedoandwalserij cn van een blikfabriek. Uit de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp blijkt, dat in totaal een bedrag van 188 millioen gulden nodig is om de voorgenomen plan nen te verwezenlijken. Van dit be drag zal 53 millioen worden besteed voor de uitbreiding van de Hoog ovens en 135 millioen ten behoeve van de nieuwe brecdbandwalserij. Het ligt in de bedoeling, dat de Staat in de uitbreiding van het aan delenkapitaal van de Hoogovens zal deelnemen tot een bedrag van ten hoogste negen millioen gulden. Voor de nieuwe onderneming is naar het oordeel der regering een aandelenkapitaal van 67 millioen gul den vereist. Door de Hoogovens zal hierin worden deelgenomen met ten minste twee millioen gulden, terwijl het aandeel van de Staat voorshands 65 millioen zal bedragen. Het ligt in de bedoeling uit de par ticuliere beleggingssfeer een bedrag van 46 millioen aan te trekken, waarvan 20 millioen in de vorm van een hypothecaire lening en ƒ26 mil lioen in de vorm van een lening, waarvan de Staat ten behoeve van de onderneming de betaling van rente en aflossnig tegenover derden garan deert De geprojecteerde uitbreidingen zullen er toe leiden, dat een veel groter deel van het geproduceerde Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8 00-24.00 AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Ochtendblad 8.40 Gramofoonmuziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kinderen, 11.00 Orgel concert, 11.45 Ornithologische cause rie 12,00 Zuid-Amerikaans-orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 in 't spion netje, 12.38 Cowboyliedjes, 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade orkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Klarinet en piano. 15.00 Voor de zieken, 16.00 Sopraan en ceihbalo-gezelschap. 16.45 Gramo foonmuziek, 17.00 Voor de jeugd, 17.50 Regeringsuitzending 18.00 Nieuws. 18.15 Sporfcpraatje. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Musette orkest. 19.30 radio volks muziekschoool. 20.00' Nieuws. 20.05 actualiteiten. 20.15 Omroepor kest en solist. 21.15 Avondschool. 21.40 Strijkorkest, 22.15 ,,Het winkel bibliotheekje op de hoek", causerie. 22.30 Klassieke muziek, 23.00 Nieuws 23.15 Sport-actualiteiten, 23.3024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00KRO. 14.00-24 00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Mor gendienst. 12.00 Angelus. 12.03 lunchconcert. (12.3012.33 Medede lingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Gramofoonmu ziek. 14.00 Gramofoonmuziek. 14.15 Sopraan cn piano, 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.55 Leger des iheilskoor. 18.15 "De stem van de christelijke vakbeweging" 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Muziek voor de jeugd. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. (21.00-21.35 Familiecompetitie). 22.05 Gramofoon muziek. 22.15 Buitelands overzicht. 23.15-24.00 Gramofoonmuziek. luwijzer, dat direct in vloeibare toe stand van de hoogovens naar de staalfabriek zal worden gebracht, in eigen installaties direct tot staal zal kunnen worden verwerkt. Bovendien zullen zwaardere pluten kunnen worden vervaardigd dan thans mogelijk is. Aan deze zware platen heeft de Nederlandse scheeps bouw in toenemende mate behoefte. De mogelijkheid wordt geschapen de productie van warmgewalste, dunne plaat, welke thans in een ver ouderde walserij plaats vindt, op een moderne wijze te doen geschieden, terwijl daarnaast de productie ter- hand kan worden genomen van koudgewalste dunne plaat, welke we gens de bijzonder goede kwaliteit het warm gewalste product op vele gebieden meer een meer gaat ver vangen. Hierdoor ontstaat tevens de mogelijkheid om het bedrijf af te ronden met een blikfabriek. De plannen zijn geheel in overeen stemming met de industrialisatiepo- litiek der regering. Uit de tegen waarderekening van de Marshall hulp is verleden jaar reeds 23.5 mil lioen dollar ten behoeve van de uit breiding toegewezen. Bloemenvlootdag In samenwerking met een aantal bollenkwekers zal de K.L.M. op 13 April een bloemenvlootdag organi seren. Op deze dag zullen het res taurant op Schiphol en de kantoren met bloemen worden versierd. Ook alle vliegtuigen, die over de gehele wereld vliegen, zullen worden ver sierd met narcissen, terwijl aan alle in- en uitgaande passagiers boeketjes narcissen zullen worden aangeboden. Deze bloemenvlootdag is bedoeld als een grote reclame voor de Neder landse bloembollenteelt. PASTOOR H. J. VONK t Op 71-jarige leeftijd is te Wad- dinxveen overleden de zeereerw. heer H. J. Vonk, pastoor aldaar. Pastoor Vonk werd 20 October 1878 te Berg- schehoek geboren en priester gewijd 21 December 1904. Hij was achter eenvolgens kapelaan te Aarlander- veen, Groenendijk, Sassenheim, Heer Hugowaard en Amsterdam (H. Maria Magdalena). Daarna werd hij achter eenvolgens tot pastoor benoemd te Hellevoetsluis en Tuitjehorn, Op 28 April 1934 volgde zijn benoeming tot pastoor te Waddinxveen. Naar het „Vrije Volk" verneemt overweegt de minister van Land bouw bij voortgaande uitbreiding van de mond- en klauwzeerziekte onder de runderstapel, over te gaan tot ver plichte inenting van al het vee. Hoe wel nog geen onrustbarende toene ming van deze besmettelijke ziekte valt te constateren, kan er toch wor den gesproken van een kleine, maar overigens weinig welkome uitbrei ding. BEURS: GEREMDE KOOPLUST De jongste monetaire maatregelen van Djakarta beogen een beter even wicht tot stand te brengen tussen de binnenlandse koopkracht van de In donesische gulden en die der bui tenlandse valuta. Men had ter beurze volledig be grip voor het noodzakelijke saneren de karakter van deze geldzuivering, die aan een reeds te Tang durende ongezonde financiële toestand een eind wil maken. Volledig zijn de consequenties voor de Nederlandse ondernemingen echter nog niet te overzien. Een pes simistische toon had eerder de over hand en het publiek gaf er in deze omstandigheden de voorkeur aan zich van de Indonesische markt te rug te trekken. Men vernam dan ook in hoofdzaak laatkoersen. Er was aanbod, maar tot zaken kwam het maar sporadisch omdat dc ver- koopsarang in een lege markt te recht kwam. Veel fluctuaties maak ten de koersen niet door. De opening was over het algemeen een tweetal punten lager en in de meeste geval len bleef het daarbij. Enkele cul tuurfondsen waren iets sterker aan geboden. BEZWAREN TEGEN LEIDING NED. PADVINDERS Vierentwintig leden en oud-leden van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" hebben in een brochu re, getiteld „Ten einde raad....", ernstige bezwaren tegen de leiding kenbaar gemaakt. Zij oefenen er cri- tiek op uit, dat de hoofdcommissaris noch aan het bestuur noch aan de le den verantwoording schuldig is. Voorts maken ze er bezwaar tegen, dat voor het nemen van besluiten geen bestuursmeerderheid nodig is. Ook het financiële beleid wordt be- critiseerd, onder meer omdat nooit een financieel verslag wordt gepubli ceerd. De samenstellers van de brochure komen tot de conclusie, dat een gron dige statutenwijziging nodig is. NIEUWE BEHEERSVORM OPENBARE SCHOOL. Er is thans overleg gaande ter voorbereiding van een wetswijziging om te komen tot een nieuwe beheers vorm voor het openbaar onderwijs. In een nota, opgesteld door Volks onderwijs en de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, wordt het plan ontwikkeld om in alle dis tricten, ongeveer ter grootte van de tegenwoordige rijksinspecties, dis- trictsbesturen van het openbaar on derwijs in te stellen, die gevormd worden uit drie vertegenwoordigers van de gemeentebesturen, twee aan gewezen door de leerkrachten in dat district en twee ouders. Dat bestuur zou dan de openbare school moeten besturen, het gemeentelijk schooltoe zicht en het gebruik van de openba re schoolgebouwen komen bij het nieuwe bestuur, doch benoeming en ontslag blijven bij de gemeenteraad, zij het dan op aanbeveling van het nieuwe districtsbestuur. Uit dc districtsbesturen ware dan een landelijk orgaan samen te stel len, dat in nauwe samenwerking met de Vereniging van Nederlandse gemeenten en met de Centrale orga nisatie van leerkrachten en ouders en met Volksonderwijs de algemene belangen van het openbaar onderwijs kan behartigen. Spreiding van vacanties De ministerraad heeft beslist, dat de regering het streven van het Cen traal Werkcomité Vacantie zal steu nen, voor zover dit betrekking heeft op het bevorderen van een doeltref fende spreiding van de vacantie. Dit comité, heeft nadat zowel vóór als tijdens de oorlog pogingen waren ondernomen om tot een oplossing van het steeds dringender wordende pro bleem van de vacantie-spreiding te geraken, na de oorlog dit vraagstuk opnieuw in studie genomen. Het heeft een actie gevoerd, welke ac tie voor het lager onderwijs evenals voor bepaalde takken van het be drijfsleven bevredigende resultaten opleverden. Verleden jaar hebben vele gemeente- en schoolbesturen de begindata der vacanties verschoven. De vacantieweek der bouwvakarbei ders werd verschoven van de eerste van Augustus naar de tweede, waar door de gevaarlijke „piek" van de eerste week van die maand werd af gesneden. Dit jaar zal de vacantie der bouwvakarbeiders over drie we ken worden gespreid, waardoor ze samenvalt met die, welke is geadvi seerd voor de lagere scholen. Ook in verscheidene andere bedrijfstakken is deze gang van zaken te verwach ten. Het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen is thans doende die maatregelen te treffen, welke het mogelijk moeten maken het streven van het Centraal Comi té Vacantie in brede kring zoveel mogelijk ingang te doen vinden. Toch zijn er „slechts" 100.000 auto's in onze provincie Met het nummerbordje HX 50.000 maakte de provinciale griffie van Zuid-Holland gister het kvvart-mil- llocn voor do provincie vol. De ge lukkige bezitster er van is een Haag se handel- en Industriemaatschappij, die al eerder op dc nummers HX 30.000 en HX 40.000 beslag had we ten te leggen Toen in 1906 de nummerbewijzen werden ingevoerd aldus het Alg. Dgfol. startte Zuid-Holland met H 1. In Juli 1932 werd de tweede honderdduizend met de HZ-serie be gonnen en in Januari 1947 werd de H-X -serie ingevoerd waarvan de nummers 1 tot 100 voor het Kon ink-. Mj'k Huis gereserveerd bleven. Duidelijk blijkt uit deze cijfers, dat vooral in de na-oorloogse jaren het aantal bezitters van motorvoertuigen enorm is toegenomen. Werden van 1932 tot 1947 honderdduizend num merbewijzen aangevraagd thans werden in ruim twee jaar tijd reeds 50.000 mrmmedbewijzen uitgereikt- Voor een deel moet dit op rekening worden gesel'!reven van de gemoto riseerde rijwielen, die volgens de wet Ook een nummerbord dienen te voe- al knijpt de politie tot 1 Mei aan staande dan een oogje toe. Toch rijden er geen 250.000 motor voertuigen in Zuid-Holland rond. Er zijn namelijk vele zogenaamde .sla pende nummers". Dit zijn nummers van personen, die geen motorrijtuig meer bezitten. Volgens de cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek wa ren er per 1 Aug. in Zuid-Holland 29,581 personenauto's, 10.057 autobus sen, 26 270 vrachtauto's. 18.246 motor rijwielen, 1647 fietsen met hulpmotor en 2886 andere voertuigen, zoals land bouwtractoren, aanhangwagens enzo voorts. In totaal dus 88-687. Het aan tal mag nu dus op ruim 100.000 wor den geschat. In de provincie Noord-Holland is vandaag de GX 23-000 bereikt. De overige provincies zijn alle nog aan de eerste 100.000-beaig.- .Zoals bekend, staat er bij de nieu we Verkeerswst ook een nieuwe re geling voor de nummerborden op stapel, waarbij het nummer bij de auto blijft, ook al verwisselt deze van eigenaar. Een soort auto-persoonsbe wijs dus. De Invoering van deze nieu we wet, die reeds in 1935 werd ont worpen, zal echter nog wel enige tijd op zich laten wachten. DE OPHEFFING VAN HET VESTIGINGSVERBOD. Het besluit algemeen vestigingsver bod is tot op heden nog niet opgehe ven voor de slagers-, broodbakkers en banketbakkersbedrijven. Door het directoraal-generaal voor de midden stand wordt thans overleg gepleegd met het Ministerie van Landbouw, teneinde na te gaan in hoeverre in deze branches tot een opheffing kan worden overgegaan. De vestigingswet kleinbedrijf blijft evenwel bestaan totdat een nieuwe vestigingswet kleinbedrijf, die thans wordt voorbereid, is aangenomen. (Herplaatst bericht). HOGER VETGEHALTE IN DE MELK Naar „Trouw" verneemt zal bin nen kort het vetgehalte in de melk, die aan het publiek wordt afgele verd, worden verhoogd. Tot nu toe wordt, in verband met de vetpositie in ons land, de melk afgeroomd en als gestandaardiseerde melk met een vetgehalte van 2H% in de handel gebracht. Omtrent de datum waarop de verhoging van het vetgehalte zal plaats hebben, moet nog een beslis sing worden gnomen. In de nieuwe Frederikskazerne in Den Haag zijn de prijzen uitgereikt voor de verschillende oefenritten, die in 1949 door de militaire com missie voor auto- en motor wedstrij den (M. C. A. M.) waren georgani seerd. De prijzen werden uitgereikt door generaal mr. H. J. Kruis, chef van de gen. staf. Aanwezig waren verder o.a. de bevelhebber ln het eerste militaire gewest, generaal- majoor H. J. Jager en de garni zoenscommandant van 's-Gravenhage kolonel H. F. Beekhage. De voorzitter der M. C. A. M., ma joor A. J. W. Becht, sprak zijn wel komstwoord. Generaal Kruis sprak over de be tekenis van deze militaire oefenrit ten, die hij een legerbelang achtte. Hierna reikte hij de prijzen uit vooi oefenrit in het eerste militaire ge west, de 24 uurs-oefenritten voor mo toren (senioren en junioren). De vergulde medailles werden als volgt gewonnen: Oefenrit eerste militaire gewest, motoren soldaat eerste kl. J. Th. Wit- berg, depot verbindingstroepen, Utrecht; jeeps kapitein C. F. F. Ri- nia van Nauta en de tweede luite nant H. Fock, depot vechtwagens, Amersfoort; overige: sergeants eerste klas H. van Schaik en M. S. van Deurlo, vrouwenhulpkorps. 24 uur oefenrit voor motoren (ju nioren): korporaal E. A. Hurink, zes de infanteriedepot, Assen. 24 uurs oefenrit voor motoren (senioren): J. Th. Cart, tweede kaderschool in fanterie, Weert. 24 uurs oefenrit jeeps: sergeant M. Rozenberg, vijfde infantrie-depot, Venlo en kapitein mr. J. W. H. Swa- ne, krijgsraad te velde Zuid, Den Bosch. Oefenrit derde militaire gewest: korporaal F. G. C. Lang en J. H. H. Evers, mitrailleur depot, kapitein W. W. van den Hoek en eerste luitenant L. Hendriks, algemeen opleidings centrum, Breda. Sommige der prijswinaars zfjn reeds gedemobiliseerd. „TEXTIELHUIS" GEOPEND TE AMSTERDAM. In het herenhuis aan de Heren- fracht 257 te Amsterdam heeft de ederatie van Middenstands Textiel- organisaties Mitex het Textielhuis ge opend. In het „Textielhuis" zijn on dergebracht de kantoren van „St. Willibrordus", Demotex en C. B. T. en tevens die van het toporgaan, de huidige vakgroep Detex, benevens het bureau vakopleiding en vak examens in de textielhandel. In de Eerste Kamer is gisteren de wederopbouw behandeld. Over het bestaande plan-Bussum (Bouma) zag de heer Tjalma (A.R.) in dat plan het voordeel, dat de bouwkos ten laag gehouden zijn. Maar de gunstige opzet is verkregen, door r.aar verhouding hoge huren, waar door een exploitatie geen enkele re serve bevat. Het risico is voor de gemeente. Zodra er wat meer ruim te is op de woningmarkt, zullen deze woningen leeg komen te staan en heeft men een strop. De regeling van de rijksbijdrage voor deze wo ningen zal echter nog eens bekeken moeten worden. Ook de heer Kraayvanger (KVP) vond dit plan niet phenomenaal. Ook hij zag het gunstige resultaat als een gevolg van de goedkope finan ciering. Men kan echter niet van anderen vergen, dat zij met zulk een laag rendement genoegen nemen als de gemeente Bussum blijkbaar wil doen. Ergo, het Bussumse plan kan geen norm zijn. De financiering zal cp den duur het zwaartepunt wor den. Voor de gemeenten zal het moeilijk worden, de nodige gelden te vinden. Reden te meer, om het particulier initiatief zoveel mogelijk in te schakelen en ook de bouwver enigingen gelegenheid te geven zich te ontplooien. De heer Rijers (C.H.) meende, dat men moet zorgen, dat een sluitende exploitatie mogelijk is, Ook voor de vooroorlogse huizen zal de huurprijs redelijk moeten zijn. Is het, zo vroeg spreker verder, wel juist, een bouw volume vast te stellen voor heel het land? Zou dat niet beter provincie- gewijs kunnen? De heer Nijkamp (KVP) sprak over de woning voor de kleine man. Men moet darabij niet te zeer op versobering aandringen. Er is in deze huizen heus vrijwel nooit over tollige ruimte. De kleine eigen wo ning is van groot belang voor de bezitspreiding en de deproletarise- ring. In de avondvergadering sprak de heer Schipper (A.R.), die evenals de heer Reyers (C.H.) uitvoerig sprak over het verband tussen volkshuis vesting en de t.b.c. Naar1 schatting zijn er 100.000 t.b.c.-patienten, ter wijl er slechts 12.000 sanatoriumbed den beschikbaar zijn. De rest moet rius thuis verpleegd worden. Spr. drong er op aan met verdeling van de woonruimte hiermede rekening te houden. De heer Woudenberg (Arb.) toon de zich een voorstander van het Bus sumse plan. Hij drong er ten zeer ste bij de minister op aan geen duim breed toe te geven aan wat hij noemde de „agitatie ten gunste van de particuliere bouw". DRIE DODEN HIJ AUTO-ONGELUK ONDER HELVOIRT. Vannacht om 1.30 uur is op de Rijksweg 's HertogenbosehTilburg, onder de gemeente Helvoirt, een personenauto met flinke vaart tegen een boom gereden. De drie inzitten den, de heer J. H. Velsen uit Vught met zijn echtgenote en de heer Box tel uit Nijmegen, waren op slag dood. Misleid door de dichte mist botste de auto tegen de boom. EENDAGSVERKEER BIJ DE GIRO Minister Spitzen heeft gistermid dag in de Eerste Kamer medege deeld, dat de mogelijkheid bestaat dat binnen afzienbare tijd het zgn. eendagsverkeer bij de Postchèque- en Girodienst zal worden hersteld. De Haagse politie heeft de 25-ja- rige leerling van een marconisten- school F. E. v. A. gearresteerd. Hij wordt er van verdacht zeven radio toestellen en een platenwisselaar te hebben gestolen. De leerling-mar conist, die meestal rondliep in een prachtige fantasie-uniform met fraaie galons, liet zich in de mooiste taxi's, welke hij kon krijgen, voor rijden bij radiohandelaren en vroeg dan radiotoestellen op zicht. Soms gaf hij zijn eigen naam, maar altijd een vals adres op. Van de radiohan delaar begaf hij zich naar een han delaar in tweedehandse toestellen. Hij vertelde, dat hij met spoed, naar Indonesië moest en nu zijn toestel kwijt wilde. Volgens opgave van de politie had den de toestellen een gezamenlijke waarde van 2550 gulden. Van A. kreeg er 1000 gulden voor terug. A. is reeds eerder met de politie in aanraking gekomen en wel wegens diefstal van een radio-versterker, oplichting van 450 en verduiste ring van kleding. Weggebruikers, Wanneer 't zich op uw weg bevindt. Denkt altijd om het spelend kind, ET MYSTERIE OP DE DOOR GUY HAMILTON 41) „Juffrouw Conway kent mijn wa re naam," mengde Algy zich in 't on derhoud. ,,'k Had geen reden, hem voor haar te verzwijgen." „Kende u den heer... eh... Mortlake, vóór u op de Princess Marina aan boord kwam?" 't Antwoord, dat Doris Conway op deze vraag gaf. deed haar diep blozen. Mortlake verbijsterde het even. „Inderdaad, kapitein." „Goed. 'k Geef u toe, juffrouw Con way, dat die naamsverandering per slot van rekening bijzaak is. We ke ren dus tot de feiten terug. Zoals u verklaarde, schreef u mij dat briefje, omdat u niet wilde, dat mijnheer Mortlake in moeilijkheden zou ko men. Hoe wist u, of waaruit leidde u af,dat dit 't geval zou kunnen zijn? Waarom juist hy en niet elke wille keurige ander?" „Omdat ik, vóór dat 'k ging slapen, nog even in de hut van mijn vader was, om hem goeden nacht te wen sen. Een ogenblik later kwam ook mijnheer Vaughan Reilly, zijn secre taris. Hij deed erg opgewonden en zei tot vader: ,,'k Heb een belangrij ke ontdekking gedaan, 't Motief voor den moord op juffrouw Dewar mag in zekeren zin nog een raadsel zijn, maar u behoeft er niet aan te twijfe len, professor, wat Roger Meisom vóór had met den moord op den assi- stent-purser en 't forceren van de brandkast. De enveloppe, die u in be waring gegeven hebt is verdwenen. Melsom's revolver werd op de plaats van de misdaad gevonden. Hij hangt zo zeker als twee maal twee vier is en 'k ben er blij om. Nu zal meteen ook de rust op het schip terugkeren." De waarheid in dit verhaal is, dat vader inderdaad, kort nadat 'hij aan boord gekomen was, een verzegelde, grote gele enveloppe, in de safe van den purser heeft laten opbergen. De rest daarentegen van mijnheer Reilly's mededelingen was leugen, 'k Wist na tuurlijk, dat mijnheer Mortlake aan boord den naam Roger Meisom wilde voeren. 'kWist ook dat hij net zo min den assistent-purser vermoord en de safe geforceerd kon hebben, als ik zelf. Want hij en ik kwamen van 't sloependek gesneld, onmiddellijk na dat wij 't gillen van mevrouw Rlce gehoord hadden." Kapitein Thaves schraapte zijn keel. „U zei, juffrouw Conway, dat u tot ongeveer elf uur in gezelschap van mijnheer... eh... Mortlake geweest bent. 'k Heb navraag naar uw bewe gingen van gisteravond laten doen, onmiddellijk nadat 'k uw briefje ont vangen had. U bent tot bij half tien in den groten salon geweest; daarna heeft niemand u meer gezien, voor dat de misdaad in 't kantoor van den purser ontdekt was. Met mijnheer Mortlake of mijnheer Meisom of hoe zijn naam mag zijn, staat de zaak er niet anders voor. Om circa negen uur is hij op 't sloependek door enige per sonen gesignaleerd,, onder anderen door juffrouw Blackett en den heer Vaughan Reilly. Van dat tijdstip af blijkt hij voor iedereen onzichtbaar te zijn geweest, en ook hij dook pas weer op ter plaatse van de misdaad." „In mijn gezelschap," herinnerde Doris den kapitein. „In uw gezelschap, ongetwijfeld. We zijn er nog niet, juffrouw Con way; 't voornaamste moet nog komen, 'k Houd er niet van, ergens doekjes om te winden, buaiom zeg 'k u rond uit, ;onge dame, dat 'k uw verklaring aic zou u van nalf tien tot ongeveer elf uur met den heer MorMake op 't sloependek geweest zijn, niet aan vaarden kan. Uw vader miste u om tien uur Met zijn secretaris heeft hij 't dek afgezocht, maar geen spoor van u gevonden. Even later is ook een mijnheer Claude Reeves er geweest. Volgens zijn pertinente verklaringen was u er niet en deze heer evenmin. De heer Stockton heeft om half elf met matroos Seattle de ronde over 't sloependek gedaan van u was niets te zien, juffrouw Conway; van den heer Mortlake ook niet. U maakt mij niet wijs, dat u zich met hem zó goed hebt weten te verstoppen, dat noch uw vader, noch de heer Stockton, noch matroos Seattle iets van u ont dekt hebben, 't Spijt me, juffrouw Conway, maar 'k kan uw verklarin gen onmogelijk zonder meer aan vaarden." 't Was meer een beschuldiging, dan een uiteenzetting van feiten van ka pitein Thaves' zijde geweest. Er viel een beklemmende stilte. Algy kon met bevroeden, 't meisje er op re ageren zou. Eén ding had hij begre- ,pen: zy handelde naar een welover wogen plan. 't Was voldoende voor haar geweest, vol te houden, dat zij met hem vrijwel den ganse avond doorgebracht had, al zou op die ver klaring. zonder meeir, ongetwijfeld 't een en ander af te dingen zijn. Door echter te bekennen, dat zij met hem op 't sloependek geweest was, gaf zij zich naar zijn mening, nodeloos bloot en zij kon zich er slechts door com promitteren. MadV Mortlake zweeg, hoe gaarne hij in 't belang van 't meisje gesproken zou hebben. Neen; hij moest. Doris haar gang laten gaan; één opmerking van zijn kant zou haar hele plan in duigen kunnen doen vallen. Na een aarzeling verbrak juffrouw Conway 't zwijgen. „Kapitein," zei ze, met haar arm band spelend, „zou 't onder ons vie ren kunnen blijven, als 'k u de volle waarheid vertel? 't Is heus niet iets, waarvoor 'k me behoef te schamen, maar 'k 'k had liever toch niet, dat vader er achter kwam. Hij... eh... is niet zo erg op mijnheer gesteld." Thaves schraapte heftig zijn keel. „Ugggg... 'k Kan niet anders zeg gen, juffrouw Conway, dan dat uw vader gelijk heeft. Groot gelijk zelfs." Algy lachte den gezavoerder vier kant in 't gezicht uit. „Uw opinie, kapitein, kan me geen steek schelen!" Thaves negeerde de opmerking. „Juffrouw Conway,'' zei hij met duidelijke nieuwsgierigheid, „is de reden u bekend, waarom uw vader den omgang met dit jongmens onge wenst voor u acht?" „O ja!" Doris lachte onbevangen. Hij ziet in hem een journalist en aan journalisten heeft vader nu eenmaal een broertje dood!" „In orde." De zure Thaves glim lachte van den weeromstuit. „U had gisterenavond een apartje met den heer Mortlake en er is u veel aan ge legen, dat 't onder ons blijft, juffrouw Conway. Als u me dan maar zegt, hoe u er in geslaagd bent, u anderhalf uur met hem onzichtbaar te maken." Wederom bloosde Doris tot diep in haar hals. „We we zaten in een reddings sloep." 't Leek, alsof een bom vlak voor de voeten van kapitein Thaves ontploft was. „Wel verdorie!" riep hij uit, rood wordend als een kalkoensche haan. En toen nogmaals: „Wel verdorie! In een reddingssloep! Met een vreem den man! Hoe ter wereld..." Stockton, de eerste officier, grijns de van 't ene oor tot 't andere, 't Was zijn manier van glimlachen. ,,'k Geloof wel, kapitein, dat ik u de zaak kan ophelderen. Ik..." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2