S)e fozidaeSou/fca/nt Belgische crisis sleept nog steeds Het Hamburgse droogdok Adenauer handhaaft zijn denkbeeld Molotof vervangt Stalin Naar de eerste Unie conferentie Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 22 MAART 1950 41ste JAARGANG No. 11935 De eerste Amerikaanse oorlogsbodems voor Nederland Papengraclit 32, TeL 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., i 4.15 p» kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Onverzoenlijke standpunten Gaston. Eyskens is er nog niet in geslaagd een nieuwe regering samen te stellen, hoewel hij gistermiddag aan katholieke afgevaardigden had verteld: de vorming van een katholiek-liberaal kabinet is nog slechts een kwestie van uren. Op een persconferentie deelde hij mee, dat hij zijn on derhandelingen slechts kon voortzetten, wanneer hij volledig op de hoog te w£S van de houding der lilberalen- Op een vraag, of hij weer naar Pregny zou reizen de verblijfplaats van koning Leopold antwoord de Eyskens ontkennend. HET LIBERALE STANDPUNT. De liberalen hebben na een verga dering van hun fracties in kamer en senaat bekend gemaakt, dat zij weigeren hun goedkeuring te hechten aan een oplossing van de konings kwestie, die geen verzoening van de landsdelen betekent. De heer Devèze formuleerde dat liberale standpunt aldus: De oplos sing van de crisis is geen kwestie van spoed, maar van doeltreffend heid. DE HOUDING DER SOCIALISTEN. v. Na afloop van een gisteren gehou den vergadering van het bestuur van het socialistische Algemeen Belgisch Vakverbond is een communiqué uit gegeven, waarin het verbond zijn „onwankelbaar verzet tegen de te rugkeer van Leopold III op de troon'' tot uitdrukking brengt. „De terugkeer van de koning", aldus het commu niqué, „is des te meer onmogelijk omdat de levende krachten van het volk zich tegen hem hebben ver bonden."' Het A. B. V. V. zegt de actie goed te keurén, die zijn leden door het ontketenen van proteststakingen voe ren en sluit zich hierbij aan. DE REGELS VAN HET SPEL. Na afloop van een gisteren gehou den vergadering heeft de Katholieke Kamerfractie een communiqué uit gegeven waarin wordt verklaard, dat de regels van het parlementaire spel. waarbij de minderheid zich moet neer leggen bij de meerderheid, geëer biedigd dienen te worden.' De Kamer fractie spreekt de vèrwachting uit, dat snel een nieuwe regering zal worden gevormd, opdat de verenigde Kamers een einde kunnen maken aan het regentschap en de koning naar BelgiëAan terugkeren. OPEN BRIEF VAN SPAAK. In een open brief in het socialisti sche blad „Le Peuple" heeft oud premier Spaak een beroep op koning Leopold gedaan om zijn zoon Boude- wijn terug te zenden, zodat alle Bel gen zich om hem konden verenigen. Spaak ried de koning, aan, zich'te vreden te stellen met de morele overwinning, die de volksraadple ging hem heeft verschaft. Naar gisteravond werd vernomen, heeft Spaak van de socialistische par tijvoorzitter, Buset, een vrijbrief ge kregen om met Eyskens over een op lossing van de koningskwestie in het belang van het land te onderhande len. Dit zou erop kunnen wijzen, dat de socialisten een gematigder stand punt hebben ingenomen en mogelijk genoegen zullen nemen met een te rugkeer van de koning voor een be perkte tijd, waarna koning Leopold ten behoeve van zijn zoon zou af treden. Spaak zou voorstander van een der gelijke „uitgestelde troonsafstand" zijn. Vernieling uitgesteld De Britse Hoge Commissaris in Duitsland heeft gisteren besloten de vernieling van het Hamburgse droog dok Elbe 17 uit te stellen. Blijkens een gisteren uitgegeven officiële verklaring wil de Hoge Commissaris eerst het rapport bestu deren, dat deskundigen hebben op gesteld over het opblazen van ge deelten van het dok Zaterdag j.l. Als uit dit rapport mocht blijken, dat het opblazen van de dichterbij gelegen delen van het dok schade kan toebrengen aan de Elbetunnel, zullen meer veiligheidsmaatregelen moeten worden overwogen, Het Westduitse persbureau DPA meldt uit WatenstedtSalzgitter, dat de Britse Hoge Commissaris ook besloten heeft de voortzetting van de entmanteling der voormalige Her- mann-Goerihgfabriek uit te stellen. Intussen zal hij de Duitse plannen voor een „vreedzaam gebruik" van de overgebleven installaties bestu deren. OPENING 54STE VOORJAARS- BEURS TE UTRECHT Vandaag heeft de 54ste Voorjaarsbeurs te Utrecht haar poorten voor het pu bliek geopend. Het aantal deelne mers aan deze beurs is bijna 4000, waarvan er ongeveer 1500 Neder landse producten tonen. De auto's van de talrijke bezoe kers der Jaarbeurs op het parkeer terrein. en toch, voor beter ondergoed MIDZA DEELNEMER Van een Frans-Duitse Unie Dr. Konrad Adenauer, de West-Duitse bondskanselier heeft zijn plan voor een unie tussen Frankrijk en Duitsland nog niet opgegeven. Gisteren beeft hij op een persconferentie te Bonn zyn denkbeeld opnieuw naar voren gebracht. Adenauer stelde zich een Frans—Duitse unie voor ter versterking van Europa tegen een mogelijke aanval van de Sovjet-Unie, omdat hij het „niet waarschijnlijk" achtte, dat de Verenigde Staten zich voor de bevrijding van Europa in een oorlog zouden begeven. Adenauer is van oordeel, dat het voor de Sovjet-Unie aantrekkelijk is thans een oor- /of te wagen om zich in het bezit van Europa te stellen. Het motto van zijn betoog was, dat er geen tijd te verliezen is, als men de vrede wil bewaren, en dat deze al leen te bereiken is, als het Kremlin overtuigd wordt van de nutteloosheid om een aanval op Europa te doen. Het Westduitse kabinet steunt deze plannen, aldus Adenauer, die van me ning is, dat de Sovjet-Unie weet, dat het ware geloof in de toekomst in de oude wereld niet groot is. Hij is er van overtuigd, dat de situatie ra dicaal zal veranderen, indien Europa het bewijs levert, dat het nog de kracht bezit om een nieuw leven te beginnen. .De bondskanselier denkt zich eerst een gemeenschappelijk „economisch parlement" tussen beide landen met een „economische raad van uitvoe ring". Deze organen zouden de eco nomische unie geleidelijk moeten ver- wézenlijken. Als voorbeeld noemde Adenauer.het accoord tussen Frankrijk en het Saar-gebied. Zo zouden de Franse verlangens naar veiligheid bevredigd worden en de groei van het Duitse nationalisme zou gestuit worden. De Franse-Duitse unie moest de Benelux-landen, de Scandinavische landen en Italië aantrekken, terwijl Engeland als het zich als Euro pese mogendheid wil laten gelden ook dient toe te treden. NIEUWE VERKEERSTOREN OP SCHIPHOL IN GEBRUIK GENO MEN Een gedeelte van de nieuwe verkeerstoren op Schiphol is thans in gebruik genomen. De toren is als volgt ingericht: parterre, brandweer politie en G.G.D.; eerste étage, kanto ren; tweede étage communicatie met andere luchthavens; derde étage, al- Na zijn aftreden als minister van buitenlandse zaken heeft Molotof bij na alle uitvoerende macht in de Sov jet-Unie op zich genomen om de taak van de ouderwordende Stalin te ver lichten en diens krachten te sparen. Dit is Maandagavond door de Rus sische kolonel Nakiyail in een toe spraak in Oost-Berlijn medegedeeld D.P.A. Amerikaanse oorlogsschepen voor Nederland IN HET KADER DER MILITAIRE HULPVERLENING In Het kader van de Amerikaanse wapenleveranties zullen begin Mei a.s. twee Amerikaanse fregatten aan de Nederlandse regering worden overdragen. Dit werd door het Ame rikaanse ministerie van landsverde diging te Washington gisteren offi cieel medegedeeld. De twee fregat ten, de „Burrows" en de „Rinehart", worden thans op de marinewerven te Boston nagezien. Zij zijn de eerste oox-logsschepen, welke in het kader der militaire hulpverlening aan het buitenland zullen worden overgedra gen. In totaal zullen 160 Nederland se opvarenden op deze twee schepen dienst doen. Vanmorgen zijn 40 offi- cierën en manschappen van dé Ne derlandsè marine reéds op het Nev Yorkse vliegveld Idlewild aangeko men, om zich vertrouwd te maken met de dienst op de twee oorlogsbo dems. Min. v. Maarseveen en Lieltinck vertrokken De ministers Lieftinck en Van Maarse veen zyn gistermiddag per vliegtuig naar Indonesië vertrokken, waar zij te Djakarta de Unie-conferentie zullen bijwonen. In hetzelfde vliegtuig bevond zich ook Mohammed Roem. Minister Lieftinck verklaarde kort voor het vertrek: „De laatste gebeur tenissen op financiëel gebied in Indonesië interesseren mij zeer en ik zal van mdjn Indische collega gaarne de dessous vernemen." De regelingen houden de mogelijkheid in om de Indische betalingsbalans te verbete ren, meende minister Lieftinck, „een indien de economische toestand in Indonesië er door verbetert, zal het gevolg zijn, dat Indonesië ook gemak kelijker aan zijn verplichtingen zal kunnen voldoen." MOH. ROEM IS OPTIMISTISCH. De hoge commissaris van Indonesië in Nederland, Moh. Roem, zeide op timistisch gestemd te zijn ten aanzien van de resultaten van de Unie-con ferentie. „Wij zijn allen er aan ge wend geraakt met elkaar moeilijk heden te bespreken en deze ook op te lossen," zo zeide de heer Roem. „Wij zijn tenslotte op het punt van onderling begrip een stuk verder dan wij dat in November van bet vorig jaar waren.' Voorts verklaarde hij. dat de kwes tie Nieuw-Guinea door Indonesië ter tafel zal worden gebracht. Aan Nederlandse zijde te Djakar ta is men r.iet zo optimistisch en vreest men, dat de kwestie Nieuw- Guinea wel eens het struikelblok van de conferentie zou kunnen zijn. ENGELS VLIEGTUIG NEERGESTORT Op slechts 13 km afstand van de plek, waar tien dagen geleden de „Tudor" met 80 mensen veronge- luktè, is gisteren een Engels vliegtuig in Wales neergestort. De piloot en de drie inzittende passagiers .kwa men om het leven. Volgens ooggetuigen draaide het toestel opeens in de lucht rond, brak in stukken en stortte toen naar be neden. Het kwam terecht in een nieuw aangeplante groep bomen, op slechts een steenworp afstands van een honderdtal arbeiders. De dorpelingen, nog met de her innering aan hét ongeluk van d< „Tudor", snelden toe om hulp t< bieden doch vonden geen overle^ venden. AJA VRZANOVA! Voor het eerst is in de Tsjechi sche pers melding gemaakt van het besluit van Aja Vrzanova om niet naar haar land terug te keren. Het communistische partfljorgaan „Rude Pravo" noemt 'haar „een afgerichte aap in het circus van de Zwitserse trainer Gerschwiller", zegt, dat zij zich voor geld verkocht heeft en dat zij de weg van het verraad is inge slagen. Het einde van die weg is vol- I gens het blad een bank in Hydepark of een sprong in de Theems De „Rude Pravo" voegt hieraan toe „wij praten over toenemende waak zaamheid en voorzichtigheid. In het geval-Vrzanova zijn we niet waak zaam genoeg geweest. Vrzanova aan vaarde grettig het geld, dat door de Tsjechosiowaakse arbeiders verdiend was opdat zij zich aan het kunstrij den zou kunnen wijden. En haar vijandigheid jegens het regime ver borg ze listig achter verzekeringen van trouw van haarzelf en van haar ouders". ALGEMENE STAKING IN ITALIë UITGEROEPEN Het onder communistische leiding staande Italiaanse vakverbond heeft voor vandaag (Woensdag) een al gemene staking van 12 uur door het gehele land uitgeroepen uit protest tegen de nieuwe regeringsmaatre gelen. Is er nog oorlogstoestand in Duitsland? Er gebeuren de laatste tijd in Duitsland eigenaardige dingen, waar bij men zich afvragt, hoe zo iets mo gelijk is in een land, dat nog altijd in oorlogstoestand is en bezet ge bied is. Zo draait op het ogenblik in de Amerikaanse zóne van Duitsland een anti-Britse film „Titanic". Deze film werd in 1942 vervaardigd op bevel van Göbbels. De Duitsers, die sinds lang niet meer in de queue staan voor hun levensmiddelen, gemene verkeersleiding; vierde étage verkeersleiding blind vliegen; en vijfde étage verkeersleiding normale omstandigheden. w Links op de foto de toren, rechts staan nu elke avond" ra lange rijen de verkeersleiding op de bovenste Ito wachten voor de bioscopen om verdieping. Hier worden de instruc- I „Titanic" te zien. ties gegeven aan het boordpersoneel Een Duitse krant beschreef de de z.g. zichtlandingen geregeld. filin als „een meesterwerk van Göb bels". Het is het verhaal van de on eerste reis in 1912, gezien door de cergang van de „Titanic" op zijn ogen van de Nazi, die Engeland meer haatte dan wie ook. Toen het schip op een ijsberg liep zouden eerst de rijke Engelse dames en hun mannen zijn gered. Honderden Duitse emi granten werden volgens de film aan hun lot overgelaten en verdronken. Voordat Göbbels de film aan het Duitse volk kon vertonen werd de Berlijnse cinema, waarin hij zou worden gedraaid, gebombardeerd en de film ging verloren. In 1945 werd een exemplaar gevonden. Een Duit se firma sneed er enkele passages uit en vroeg vergunning om hem te vertonen. De bezettingsautoriteiten weigerden. Nu de Duitsers zelf de censuur in handen hebben is ver gunning gegeven. Op de tweede plaats zullen de in West-Duitsland woonachtige Engel sen na 1 Juli a.s. moeten meebetalen aan de bezettingskosten welke ten laste van de Westduitse regering ko men en door geldelijke steun helpen aan het herstel van de Roer-indus trieën. Dit blijkt uit de officiële me dedeling dat de Engelse burgers in West-Duitsland er zijn er 2.000 voortaan dezelfde, belastingen moe ten betalen als de Duitsers zelf. Ook andere bepalingen, die tot nu toe alleen voor Duitsers golden, worden op de Engelsen van toepassing ge bracht. Binnenkort kan een Duitse huiseigenaar een Engelse huurder die hem niet bevalt op straat zetten. De Engelsen in Duitsland zijn uiteraard zeer verbolgen over de nieuwe bepaling. De Duitse inkom stenbelasting is de hoogste in de ge hele wereld. Jongen uit de trein gevallen Gistermiddag is de ongeveer ze ventienjarige Van der Stappen uit Oudewater vlak bij Gouda uit de trein gevallen, welke om kwart over vijf uit Den Haag vertrokken. De jongen was op slag dood. Met vier vrienden was hij in de postwagen van de trein gestapt, ver moedelijk omdat zij in de andere wagens geen plaats meer konden vinden. Onderweg is de deur van de wagen open gegaan of open gemaakt waardoor de jongen uit de trein is gevallen. De jongens wonen allen in de om geving van Gouda en maken dage lijks de reis naar Den Haag waar zij cp school gaan. De vrienden van Van der Stappen hebben in Gouda dade lijk de stationschef gewaarschuwd, die de zaak in handen van de Rijks politie heeft gegeven. Men weet nog niet door welke oorzaak de deur van de wagen open is geraakt. MODELBEDRIJF MOEST WORDEN VERKOCHT. Enige tijd geleden meldden wij, dat er zich onder kinderen ziekte verschijnselen hadden voorgedaan als gevolg van het drinken van met t.b.c. besmette melk, afkomstig van een Naardense modelboerderij. Deze zaak heeft zoveel stof doen opwaaien dat het modelbedrijf vele klanten verloor en liquidatie te verwachten was. Inderdaad is de eigenaar er thans toe moeten overgaan zijn vee stapel en de inventaris van zijn be drijf te verkopen. Naarden kreeg optie op de lande rijen en heeft thans besloten tot aan koop van 26.68.70 h.a. grond van ge noemd bedrijf voor de prijs van 130.516. Door het bezit van deze grond, die in de nabijheid van het IJsselmeer is gelègen, wordt de ge meente de mogelijkheid geboden, via een ruiltransactie de beschikking te krijgen over gronden, nodig voor de uitbreiding van Naarden. De strijd om de haring-wimpel Aan IJmuider, Vlaardinger, Kat- wijkcr en Scheveningse vissers zijn gisteren de wisselbekers van het Be drijfschap voor Visserijproducten voor de best verzorgde vis en haring uitgereikt. Van hun schepen zal in het komende jaar de wimpel van het bedrijfschap mogen waaien. Deze wimpel is voor schippers en bemanningen van de vissersvloot eigenlijk belangrijker dan de zilve ren wisselbeker, die op het dressoir van moeder de vrouw zal prijken. De mannen immers zijn op zee en zien dat dundoek de gehele dag wap peren. Het is op de vloot dan ook een algemeen verspreide leus: „Jon gens, pas op het vaantje". Niet, dat ze voorzichtig met de wimpel moeten zijn, doch eenvoudig, omdat een en kel zoodje minder goed verzorgde vis of haring de kans op de jaarlijk se prijs kan verknoeien. De schippers van de IJM 43 A. Vooys en van de IJM 99 P. Wijker behaalden gelijk aantal punten en moesten om de prijs loten. Hetgeen door hun vrouwen geschiedde, om dat beide schepen op zee zijn. Me vrouw Wijker mag dit jaar de wissel beker te pronk zetten. Beide sche pen echter zullen de wimpel der winnaars voeren. De K.W. 84, schipper H. J. Mes- semaker, won de Katwijkse wissel beker voor trawlers. Schipper Adr. van Beelen van de KW 129 ging met de beker in de loggerklasse strij ken. Talrijke toespraken werden tijdens de uitreiking der prijzen en oor konden voor de bemanningen gehou den. Gewezen werd op het gezamen lijke belang van reders, schippers en bemanningen om zo groot moge lijke prestaties te leveren. AUTOMOBILISTEN KUNNEN DEELNEMEN AAN BEDEVAARTEN OP 14 MEI. Het secretariaat van de Rome-be devaart voor Katholieke motorrij ders te Gouda heeft van vele auto mobilisten het verzoek ontvangen om ook deel te mogen nemen aan de binnenlandse bedevaart op Zondag 14 Mei. Het secretariaat deelt naar aanlei ding hiervan mede, dat ook automo bilisten onder dezelfde voorwaarden als de motorrijders aa nideze bede vaarten kunnen deelnemen. De tocht naar Rome blijft echter uitsluitend opengesteld voor motorrijders. Mocht dus een automobilist of een der inzit tenden door het lot worden aange wezen voor de uit t ezenden deputa tie naar Rome, dan kan hij hieraan niet anders dan per motor deelne men, onverminderd zijn recht tot overdracht aan een ander, in over leg met het comité. De adressen van inschrijving zijn voor de bisdommen Breda, 's-Herto- genbosch en Roermond: H. Haenen, Helmondselaan 45 te Helmond en voor Utrecht en Haarlem: N. Hou- dijk, Groeneweg 12 te Gouda. Kpsten 2.50 per postwissel over te ma ken. TE VROEG Het Russische blad „Pravda" bracht gisteren hulde aan de ha venarbeiders van Frankrijk, Ita lië, België en Nederland, die volgens het blad zouden hebben geweigerd om de uit Amerika afkomstige wapens te lossen. De „Pravda" schreef, dat de arbeiders een nieuwe vorm van strijd tegen de bewapenings wedloop hebben gedemonstreerd en het volk achter zich hebben staan. Het compliment komt wel een beetje te vroeg, want de Amerikaanse wapens zijn er nog niet eens, maar de „Pravda" (Waarheid) neemt het niet zo nauw met de waarheid. Ko.'i'ie.ttje... Maar Jezus zelf had geen ver trouwen in. hen, omdat Hij allen ken de en omdat Hij niet nodig had, dal men Hem over iemand inlichtingen gaf. Want zelf wist Hij heel goed. wat er omging in de mens.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1