Hoe hongerig Holland verzadigd werd door het Zuiden RATH DOODEHEEFVER MAANDAG 20 MAART 1950 DE LE1ÜSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 VIJF JAAR GELEDEN: Vlak na de bevrijding van het Zuiden werd door de afdeling voed selvoorziening van het Ned. Rode Kruis onder het centraal bestuur voor het bevrijde gebied te Eindho ven een organisatie in het leven ge roepen om zo spoedig mogelijk na de bevrijding van Noord-Nederland daar hulp te gaan brengen. Enorm veel levensmiddelen wer den door het Zuiden naar de honger- provincies gedirigeerd, nadat nauwe lijks er de laatste Duitser zijn hielen gelicht had. In December '44 kwamen in Bra bant levensmiddelen uit Zwitserland, Frankrijk en België binnen en on middellijk nadat eigen nood gelenigd was begon men zich voor te berei den om de landgenoten boven de ri vieren na hun bevrijding van het al lernoodzakelijkste te voorzien. Door de bevolking van Noord- Brabant en Zeeuws-Vlaanderen werd ondanks de eigen precaire voedseltoestand in twee maanden tijds ongeveer 1 millioen kg levens middelen bijeengebracht. Het vervoer leverde in die dagen het grootste probleem. Na de capi tulatie stelde H.K.H. Prinses Juliana twintig 3-tonners ter beschikking en het Engelse Rode Kruis schonk 7 vrachtwagens van VA ton. Vier dui zend ton werd via Nijmegen en Arn hem vervoerd. Direct na de bevrijding van het Noorden en Oosten des lands zijn de Brabantse kolonnes via Duitsland tot in Groningen en Leeuwarden ge weest. Toen op 5 Mei de Duitsers in de vesting Holland capituleerden kon daags daarna de eerste ko lonne met een gezamenlijke la ding levensmiddelen van ruim 90.000 kg uit Den Bosch vertrek ken. Op 7 Mei liep de kolonne vast in Lunteren. Men moest wachten op de beëindiging van de gevechten met de Hollandse S.S. De kolonne werd daarop in twee delen gesplitst. Een deel met 30 ton goederen ging via Wageningen in de richting Utrecht, het ander deel ging over BarneveldAmersfoort naar Amsterdam met 60 ton goederen Op 8 Mei vertrokken uit Den Bosch de transporten v. Rotter dam, Den Haag, Haarlem, Delft Leiden en Gouda. In de loop van Mei '45 arriveerde in Den Bosch een trein met 13 wa gons levensmiddelen uit Zwitser land en kwamen van elders 20 wa- DIT PLAATJE WERD GENOMEN TE HARNS. Heeft U nog nooit van het stadje Harns gehoord! Maar dan toch wel van Harlingen, zoals wij Hollanders, het noemen. Wanneer U door dit stadje aan de N.W. kust van Friesland wandelt, en U ziet een inwoner met een juk op de schouders over de rustieke ophaalbrug lopen, met op de ach tergrond een rijtje oude gevels, dan zoudt U niet vermoeden dat die Harlingernaren, of Harnsers, zo'n levendige handel drijven op Enge land en de Oostzeelanden. gons sinaasappelen. Levensmiddelen en fruit werden gelost, op vrachtwa gens geladen en direct naar het Wes ten getransporteerd. Sinterklazen in blauwe overalls Zo kwamen de kolonnes der Sin terklazen in blauwe overalls via Duitsland in Almelo, toen er daar in de Wierdense straat nog gevoch ten werd. Leiden maakte kennis na een hon gertijd met de Brabantse koffie maaltijd bestaande uit brood, boter, spek en koffie, sinaasappelen voor de zieke kinderen en repen chocolade voor de kleuters. Zelfs Gouda snakte naar kaas in die dagen en ook daar werd de strijd tegen de honger oedeem aangebonden. In Dordrecht werd op een avond aan 3000 perso nen boven de 70 jaar een half brood uitgereikt. In Rotterdam kwamen de Rode Kruis-kolonnes tegelijk met de Ca nadezen binnen. De zuigelingen sterfte was toen in de Maasstad bij na 100%. De sterk met tuberkelbacil len geïnfecteerde melk werd vervan gen door de door het Rode Kruis aangevoerde blikjes-melk. Acht dagen na de aankomst van de voedseltransporten in Amsterdam waren de suikerbieten er van de bón in vier weken tijds werden in 's rijks hoofdstad 1 millioen kg levensmiddelen verdeeld. Tien trucks met een zending kaas, eieren, melk in blik, havermout, suiker, kof fie. thee, sardines enz. arriveerden 's avonds om 9 uur in Den Haag. na dat de kolonne 's morgens half ne gen uit Brabant was vertrokken. Zo hielp in de moeilijke dagen van Mei '45 het Zuiden het Noorden met een grootscheepse voedsel-actie, die met het koninklijke dankwoord: ,.voor het vele belangrijke werd ver richt in Rode Kruis-verband voor onze hongerende landgenoten" werd afgesloten. Belasting-kwesties Vraag 1: a. Op welke wijze wordt de schoolgeldbelasting berekend in de Gemeente Oegstgeest voor bij zonder gewoon L. O.? b. Bestaat er een plafond in deze belasting. c. Wordt er rekening gehouden met het aantal schoolgaande kinde ren per gezin. d. Geeft deze belasting ook kin deraftrek evenals de L B. e. Mag deze belasting worden af getrokken van de I. B. of drukt deze op het privé. Antwoord I: a. Het schoolgeld voor gewoon (bijzonder) onderwijs wordt berekend aan de hand van een schoolgeldmaatstaf. Deze maatstaf is het totaalbedrag van de verschuldig de inkomstenbelasting en vermogens belasting over het voorgaande jaar. Wordt alleen loonbelasting betaald, dan geldt dit belastingbedrag als maatstaf. Een tarief (we kunnen dit moei lijk in zijn geheel afdrukken)) geeft nu aan hoeveel schoolgeld bij een be paalde maatstaf verschuldigd is. Bij een maatstaf beneden f 15. (dus wanneer minder dan 15. belasting betaald wordt) is geen schoolgeld verschuldigd. Ter verduidelijking even een voor beeld: A. betaalt aan inkomstenbelas ting 290.Maatstaf is dus 290. en bij raadpleging van schoolgeld tarief blijkt, dat hiervan 10.50 schoolgeld is verschuldigd. De gemeente kan door het vast stellen van een vermenigvuldigings- cijfer bepalen, dat meer of min der dan de in het wettelijk tarief genoemde bedragen verschuldigd wordt. Oegstgeest heeft van deze be voegdheid gebruik gemaakt en een verm. cijfer van twee vastgesteld. In deze gemeente zou dus in het ge noemde geval 21geheven wor den. b. Er bestaat een plafond van 100.— per leerling. c. Voor elk schoolgaand kind wordt hetzelfde bedrag nog eens ver schuldigd. d. Uit het voorgaande zult u reeds gemerkt hebben, dat kinderaftrek voor de Inkomsten- of Loonbelasting van invloed is op het schoolgeldbe drag. Ook wanneer verlaging van deze belastingen verleend wordt, heeft dat z'n invloed op het schoolgeld. e- Het schoolgeld is een zuivere privé-uitgaaf en mag daarom niet van het inkomen afgetrokken wor den. Vraag 2: Welke aftrekposten zijn toegestaan bij de V. A. B. Zo ik vernomen heb is er ook een aftrekpost bij voor achteruitgang van kleding, is dit juist- Antwoord II: De aftrekposten voor de Vermogensaanwasbelasting zijn opgenomen in de artt. 17 tot en met 19 van die wet. Daarnaast gel den nog enige vrijstellingen, zoals voor kinderen boven de 18 jaar in het bedrijf van de ouders werk zaam en uitmergeling landbouw gronden. Plaatsruimte belet ons deze uitge breide artikelen op te nemen en te bespreken. Door de ingewikkeldheid lijkt ons raadpleging van een des kundige in voorkomende gevallen wel raadzaam. Kleding en huisraad wordt niet ge noemd in de vrijstellingen. Deze goe deren worden volgens art. 7 in aan merking genomen voor hun ver koopwaarde, doch niet hoger dan de waarde, die daarvoor op de eerste peildatum is genomen, of, in geval van latere verkrijging", op de ver koopwaarde op het tijdstip van de verkrijging. De Leidraad V. A. B. zegt hierover o.m.: .Slechts met be trekking tot het onderdeel kleding zal een bescheiden vermogensachter uitgang aanvaardbaar zijn. Behoudens in de gevallen waarin een hogere waarde aannemelijk is, moet de verkoopwaarde van kleding en linnengoed per 1 Mei 1940 in het algemeen niet hoger worden gesteld dan op 500.Alsdan kan in dien slechts de voor een ieder mo gelijke vervangingen hebben plaats gehad op 31 Dec. 1945 als regel voor de kleding en het linnengoed in totaal met 50 pet. van de op 1 Mei. 1940 in aanmerking genomen waar de genoegen worden genomen. De indiening bij de Tweede Ka mer vari een wetsontwerp tot vast stelling van een kinderbijslagrege ling voor kleine zelfstandigen, kan binnenkort worden tegemoet gezien, aldus deelde minister Joekes mede. De regering gaat er van uit, dat het inkomen van een zelfstandige voldoende dient te zijn voor een ge zin met twee kinderen. Ten behoeve van gezinnen met meer dan twee kinderen bestaat er aanleiding een herverdeling van het gemeenschappelijk inkomen van de zelfstandigen te bevorderen in deze zin, dat uit bijdragen van de gehele groep een bijslag wordt gegeven aan die zelfstandigen, die meer dan twee kinderen hebben. De voorbereiding zal zeker twee jaar duren. Er heerst echter naar vrij algeme- Op het ogenblik dat de kunstenaar zijn ideëen op papier vorm geeft, is het begin ge maakt met een R&D- behangsel, dat straks in Uw kamer de voorjaarssfeer zal brengen. Van dit kunstenaars ontwerp maakt onze staf technici een kwaliteitsproduct, zodat ook wat technische uitvoering betreft ge sproken kan worden van de mooiste behangsels, die ooit gemaakt werden. De resultaten van de grote prijsvraag onder ontwerpers zijn in onze nieuwe collectie 1950 te zien. Nü is het tijd Uw huis het aanzien van de lente te geven. Nü is het moment aangebroken, tegelijk met de vernieuwing in de natuur, Uw wanden een nieuwe tooi, Uw interieur een nieuwe glans te geven te HP de vreugde van het voorjaar. Ontwerpers en fabrikanten van behangselpapier ne opvatting welke opvatting de regering deelt onder de kleine zelfstandigen met grotere gezinnen zqdanige nood, dat het gemotiveerd is te hunnen behoeve een tijdelijke noodregeling, gefinancierd door de schatkist, in het leven te roepen. SCHEEPSBERICHTEN CASTELBIANSO 17 Maart v. Dja karta naar R'dam; FAIRSEA Dja karta R'dam 19 Maart 420 m O. kp Guardafui; GEORGIC Djakarta R'dam 26 Maart verw. te R'dam; GOYA pass. 19 Maart Minicoy Dja karta R'dam; INDRAPOERA Dja kartaR'dam 20 Maart 1 uur van Port Said. KOTA AGOENG 19 Maart 6 uur te Marseille R'damDjakarta; VOLENDAM DjakartaR'dam 18 Maart 15 uur Gibraltar 22 Maart 20 uur H. van Holland verw. WILLEM RUYS R'damDjakarta pass 18 Mrt Post Sudan; ZUIDERKRUIS R'dam Djakarta 19 Maart 12.50 uur van Port Said; REMPANG A'damJava 19 Maart Ouessant; TABINTA A'dam Java pass 19 Maart Perim; WA TERMAN DjakartaR'dam pass 19 Maart Algiers; ZEELAND Djakarta R'dam 19 Maart van Aden naar Suez. WATERMAN, DjakartaR'dam pass. 20 Maart Gibraltar; ZUIDER KRUIS, R'damDjakarta 20 Maart van Suez. RECHTZAKEN HAAGSE RECHTBANK. Diefstal van auto. De machinist H. C. van S. te Leidschendam heeft zich voor de Haagse Rechtbank te verantwoorden gehad wegens dief stal van een auto ten nadele van J. M. Vreeken. De rechtbank heeft uit spraak gedaan en verdachte veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaarde lijk met aftrek van preventief. VERZWEGEN EFFECTEN. De 52-jarige industriëel A. G. K. S- en de 48-jarige kantoorbediende A. L. A. L. te Rotterdam, zijn, meldt het N. v. d- D., voor de Officier van Justitie geleid, onder verdenking twee ex-politieke delinquenten te hebben geholpen voor een waarde van 44.000 gulden aan effecten door de verplichte registratie heen te krij gen zonder dat de beheerders van de vermogens van de betrokkenen van dit bezit op de hoogte kwamen. S. en L. hebben daarbij valsheid in ge schrifte gepleegd om de belasting en de Raad van Rechtsherstel te mislei den. Beiden hebben een bekentenis afgelegd. .^etherklanken DINSDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO. 9.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- ziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Ochtend blad; 8.40 Gramofoonmuz.; 8.55 voor de vrouw; 9.Ó0 Gramofoon- muziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 11.00 Morgen wijding; 10.15 Populair concert; 10.50 voor de kinderen; 11.00 Gra mofoonmuziek; 11.30 voor de zie ken; 12.00 Accordeonorkest; 12.30 Mededelingen; 12.33 voor het plat teland; 12.40 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Financieel weekover zicht; 13.25 Dansmuziek; l'4.00 Voor 18.15 Pianospel; 18.30 Cello en pia no; 19.00 Voor de kinderen; 1905 Gramofoonmuziek; 19.20 Voor de vrouw; 1930 „Paris vous parle"; 19.35 Orgelconcert; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevari eerd programma; 21.30 Surinaamse muziek; 21.45 Buitenl. overzicht; 22.00 Orgel; vocaal ensemble en solisten; 22.30 Pianoconcert; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Gramofoonmuzik; 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.35 „Licht baken"'; 10.00 voor de kinderen; 10.15 Gramofoonmuz. 10.40 School radio; 11.00 voor de vrouw; 11.30 Gramofoonmuziek; 11.50 Godsdien stige causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Promenade orkest; (12.3012.33 Mededelingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Zang en piano; 14.30 Gramofoonmuziek; 15.00 Schoolradio; 15.30 Gramofoon muziek; 16.00 voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Amusementsorkest; 18.20 Sport- praatje; 18.30 Voor de strijdkrach ten; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualitei ten; 19.25 „Dit is leven", causerie; 19.40 Kamermuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 de gewone man zegt er 't zij ne van; 20.12 Pianorecital; 20.30 Lijdensmeditatie; 21.30 Kameror kest en solist. In de pauze „naar Spanje", causerie. 22.40 Godsdien stige causerie. Aansluitend: avond gebed; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 trio. 3t ET MYSTERIE OP DE Slwicetó Matina DOOR GUY HAMILTON 39) Mortlake bleef bij 't tweetal staan; hij begreep zelf niet, waarom. Maar 't werd oorzaak, dat hij de vraag hoor de, die Vaughan Reilly op luiden, zenuwachtigen toon stelde: „Is de enveloppe van professor Con way nog terecht gekomen?" Ook 't antwoord van den purser was waarneembaar: „Ze blijkt er niet meer te zijn." Reilly beet zich op de lippen en stapte weg. Hij leek zeer ontsteld Van terzijde keek Mortlake Doris Conway aan. Zij moest vraag en ant woord eveneens duidelijk gehoord hébben 't Frappeerde hem, dat 't meisje, altans op de uitdrukking van haar gelaat af te gaan, zich al heel weinig van den diefstal scheen aan te trekken. Hij kon er geen hoog te van krijgen. Toch moest zij, even goed als Reilly, geweten hebben, dat de enveloppe, die men haar vader ont stolen had, van buitengewoon groot waarde was. Daarentegen had Bran don's gezicht een bezorgde uitdruk king aangenomen. In 't kantoor van den purser deel de kapitein Thaves mopperend en tierend bevelen uit. De nieuwsgieri gen verlieten, nu de verwachte bijzon derheden uitbleven, één voor één de corridor, om zich naar hun hut te begeven. Mortlake besloot na enige aarzeling, hun voorbeeld te volgen en slenterde weg. Hij had nog maar enige stappen gedaan, toen hij voelde, dat iemand hem aanstootte, 't Was Doris Conway. „Jammer zei 't meisje, naast hem op wandelend, „dat u eigenlijk geen journalist bent, wat? In de ongeluks- reis van de Princess Marina' moet, dunkt me, prachtige kopij voor een krantenman zitten." „Zoals u zegt. Alleen behoeft ie mand geen journalist in functie te zijn, om uit de gebeurtenissen te ha len, wat er uit te halen is. Wie weet, wat ik nog doe! Dan kom 'k u inter viewen over de verzegelde enveloppe, die uw vader ontstolen werd, welk verlies u zich zo weinig schijnt aan te trekken. Is de inhoud werkelijk wel zo waardevol, als Vaughan Reilly zenuwachtigheid veronderstellen doet. Doris Conway haalde ongeduldig de schouders op. Vraagt u eigenlijk niet naar de be kenden weg?" „Ik?" „Ja, u." ,,'k Schijn bij niemand geloof te kunnen vinden!" Mortlake lachte bitter. „De kapitein ziet me voor een massa moordenaar aan; uw vader be weert dat 'k hem achterna zit, om hem te bestelen, en u zelf liet nu al voor de tweede maal in neel korte tijd doorschemeren, dat u me als een doortrapten leugenaar beschouwt. Welke reden heeft, u daartoe? 'k Heb pertinent ontkend, en ik blijf ontken nen, dat mijn aanwezigheid aan boord van de 'Princess Marina' in ook maar enig verband tot uw vader staat. Waarom kan 'k geen geloof bij u vin den?" 't Meisje zweeg even. „Als u in mijn positie verkeerde," zei ze toen, „zou u waarschijnlijk evenmin weten, wien u vertrouwen kunt en wien niet. Toch voel ik soms zo'n grote behoefte, iemand deelge noot van mijn moeilijkheden te ma ken, hem volkomen te vertrouwen en om raad vragén." „Mijn aanbod blijft van kracht, juf frouw Conway," antwoordde Mortla ke hanelijk, „Beschouw mij als de bes te vriend, dien u hebben kunt. Zeg me uw moeilijkheden en 'k zal u er uit helpen." Hij wilde naar de hand grijpen, maar 't meisje trad vlug op zij. „Misschien doe 'k dat wel, als 'k geen uitkomst meer zie wie weet!" Zij poogde te glimlachen; 't bleef bij een mislukte poging. „Hier ben 'k bij de hut van vader; 'k moet hem nog even spreken. Goeden nacht." Mortlake liep langzaam naar de re ling, rookte nog een cigaret. Eens klaps stond hij met een ruk rechtop Hij had aan de revolver gedacht, zijn revolver, die in 't kantoor van den purser gevonden was. Sergius Petrakoff had zijn valies doorzocht, kort na den aanvang van de reis. En aan den inhoud van dat valies ont brak, zoals hij later ontdekte, 't wa pen. Iedere twijfel was voor Algy uit gesloten de Rus, en niemand an ders, had den assistent-pursur ver moord en de schuld van de misdaad op hém willen laden. Snel begaf Mort lake zich naar zijn hut. Hij zou Petra koff met zijn beschuldiging over vallen. Doch juist toen hij bij den zij-corri dor was, waarin 'i appartement lag, dat hij met de Rus deelde, kwam Vaughan Reilly er vlug uitgestapt Hij verwijderde zich in tegenoverge stelde richting. Perplex bleef Algy staan. De deur van 32 was niet geslo ten en er brandde licht in de hut. Reil ly had dus relaties met Sergius Petra koff, evenals met Agatha Blackett. Dan kon 't ook niet anders, of de drie waren in één en 't zelfde complot. Mortlake trad binnen. Er was nau welijks een minuut verlopen, sinds professor Conway's secretaris de hut verlaten had. Maar de Rus lag in zijn bed met 't gezicht naar den wand, schijnbaar in diepen slaap. De come- die was al te doorzichtig. Want in den asbak op tafel lag nog een eind ci garet dat lustig opbrandde. Vau- hgan Reilly rookte slechts bij hoge uitzondering en dan nog alleen maar een sigaar. XIII. De stemming onder de passagiers, reeds gedrukt door den onopgehel derde moord op Gertrude Dewar was tot een paniek omgeslagen. Alle gezichten drukten dat uit. Toen Algy Mortlake de ontbijtzaal binnenstapte, moest hij onwillekeu rig aan een schaapskooi denken, waar de dieren zich vreesachtig saamgedrongen hadden, omdat bui ten wolven huilden, die elk ogen blik de slachting konden beginnen Er werd in de zaal niet gesproken, hoogstens schuw gefluisterd. Een moordenaar oefende op d'e Prin cess Marina zijn sinister bedrijf uit, eiken nacht scheen hij een slacht offer te willen maken. Wie zou 't volgende zijn? Dat was de be klemmende vraag, waarmede ieder zich bezig hield. Wat de toestand zo ondragelijk maakte men wist zich gedwongen, nog twee nachten, mischien zelfs drie, met den moor denaar op 't schip te vertoeven. De maniak maakte geen onder scheid tussen vrouw of man, tus sen passagiers of équipage o-p juffrouw Dewar was thans de assi- stent-purser Slater gevolgld. Met zware zwarte vleugelen wiekte de Dood boven de Princess Marina, 't Verblijf op dat schip was veel en veel erger dan een verblijf in een gevangenis. Achter celdeuren wist men zdch altnns beveiligd voor moordenaarshanden, de deuren van da Princess Marina bleken niet in staat, den misdadiger tegen te hou den. Mortlake was anet zijn ontbijt nog niet gereed, toen de purser met onheilspellend gezicht naar zijn tafel kwam en meedeelde, dat de kapitein hem onverwijld wilde spreken. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8