Kees de Ruyter de held in 't biljartkampioenschap libre Een idylle uit Betsjoeanaland Ned. Middenstands- bank N.V. MAANDAG 20 MAART 1950 DE LE1USE COURANT IWEKDE BLAD - PAGINA .1 l^EES DE RUYTER is de held geweest van het tournooi om het Ne- *^derlands biljartkampioenschap libre. Evenals de twee eerste dagen goochelde hij ook in zijn laatste partijen met de ballen zodanig, dat het algemene bewondering wekte. Niettemin, hij kon de titel toch niet ver overen, want de verliespartij tegen Metz bleef hem zwaar liggen. Henk Metz klopte in de laatste partij ook v .d. Pol, zodat de Hagenaar ten slotte ongeslagen kampioen werd. Maar Metz werd winnaar en gaat naar Wenen Dank zij een werkelijk schitte rende serie van 372, waarmee hij zijn eigen pas gemaakte record van 368 verbeterde, heeft Kees de Ruyter Za terdagmiddag Van de Pol geen schijn van kans gegeven. En als De Ruyter's' 500 punten niet vol waren geweest, zou hij zijn doorgegaan. De ballen lagen in opperbeste positie in het midden van de lange band voor nog een honderd of wat. Deze partij overtrof die tussen Metz en De Ruyter in spanning en climax, hoewel het er aanvankelijk niet naar uitzag. In de partij tegen Kruythof be wees De Ruyter, dat hij op het ogen blik wel onze grootste libre-speler is. Hij maakte deze partij uit in twee beurten, namelijk met een se rie van 109 en een van 391. Daar mede verbeterde hij het moyenne record, dat met 100 op naam van Van de Pol stond en in dit tournooi reeds enige malen is geëvenaard, en bracht het op 250, terwijl het record van de hogste serie, dat hij Zaterdag zo fraai verbeterde opnieuw werd ge broken en opgevoerd van 382 tot 391. Het zou niet onmogelijk geweest zijn gistermiddag, want toen arbiter Van Haren op 109 besliste, dat de carambole niet was gemaakt, con stateerden velen uit het publiek, dat de stoot wel raak was. De arbiter bleef evenwel op zijn standpunt staan en riep: „109 noteren voor De Ruyter". „Hij was raak", riep een stem uit het publiek en het kostte even moeite om de zaal weer tot stil te te krijgen. Aangezien de ballen in zeer goede positie lagen, had De Ruyter wellicht de 500 ineens vol gemaakt, zoals hij dat nu in de twee de beurt deed. Want -als hij de bal len eenmaal in de goede positie voor een serie a l'Américain heeft, kan hij blijkbaar doorgaan zolang hij wil. Nu maakte Kruithof, De Ruy ter's tegenstander, geen gebruik van de goede positie der ballen. Hij stop te reeds op 29. Daarna bouwde De Ruyter zijn machtige 391 op, die aan het slot 'ovaties ten gevolge had. Weer een, die genoeg heeft van Tsjecho- Slowakije Aja Vrzanova, de 18-jarige wereld- kampioene kunstrijden, heeft naar bekend gemaakt is, besloten niet naar Tsjecho-Sowakije terug te ke ren. Het ministerie van binnenlandse zaken bevestigde een verklaring van haar trainer Arnold Gershwiler, dal zij vergunning heeft gekregen in En- geland te blijven. Woensdag 8 Maart jl. behield Aja Vrzanova haar titel van wereldkam- pior.e in de Wimbley Pool. Haar land genote Jirina Nekolova, die in De cember jl. voor een tournee naar En geland kwam en toen weigerde ge volg te geven aan het bevel, naar Tsjecho-Slowakije terug te keren, werd achtste. Gershwiler zeide, dat de kunstrijdster zelf het besluit om te blijven genomen had. Zij had een zeer moeilijke tijd achter de rug en zou naar het platteland gaan om uit te rusten. Zodra hij, Gershwiler, de overtuiging had, dat ze geheel her steld was zou zij demonstraties geven op de Engelse 'banen. Een official van de Tsjechische ambassade verklaarde, dat Aja Vrza nova van de Sokol, de staatsorgani satie voor sportaangelegenheden in Tsjecho Slowakije, verlof had gekre gen in Engeland te blijven om een program van sdiaatsdemonstraties af te werken. Zodra dit gebeurd was, zou ze naar Praag terug reizen. Hij zeide, dat de2e regeling in vriendschappelijk overleg getroffen was. en zeide. dat bij degenen, die veronderstelden dat zij niet van plan was terug te keren, de wens de va der der gedachte was. Deze mensen zouden wellicht graag zien, dat de beroemde kunstrijdster in Engeland bleef. Aja Vrzanova heeft thans zelf stel ling genomen wat betreft haar plan nen voor de toekomst, waarover te genstrijdige verklaringen zijn afge legd- Zij zeide, dat haar besluit vast staat en dat zij niet naar Tsjecho Slo wakije terugkeert, doch in Engeland blijft, waarvoor het Engelse minis terie van binnenlandse zaken toe stemming heeft gegeven. Hieraan wilde ze niets toevoegen. Het eerste, wat ze doen gaat, is rust.nemen. Door deze prachtige prestatie heeft De Ruyter in dit tournooi zijn alge meen moyenne tot 54.90 opgevoerd. De laatste partij gisteravond in het Hollandt Huys te Hilversum, ge speeld, was niet de beste van het tournooi. Metz won tegen een zwak 'spelende v. d. Pol, die slechts tot 67 kunten kon komen. Door deze fraaie overwinning snoepte Metz de brillant spelene De Ruyter, die de records partij gemid delde tot 250 en de hoogste serie tot 391 in dit tournooi opvoerde, de reis naar Wenen af. Metz zal ons land op 27 April op de wereldkampioen schappen in die stad vertegenwoor digen. De uitslagen waren: Kruithof 500 14 142 35.71 Eichelsheim 447 14 175 31.93 De Ruyter 500 6 372 83.33 Van de Pol 106 6 72 17.67 Kruythof 500 23 108 21.73 De Jong 221 23 90 9.60 Metz 500 12 171 41.66 Eichelsheim 252 12 82 21.— De Ruyter 500 2 391 250.— Kruythof 30 2 29 15.— Eichelsheim 500 23 127 21.73 De Jong 207 23 51 9.— Metz 500 19 190 50.— Van de Pol 67 10 30 6.70 De eindstand volgt hier: pnt. brt. h.s. gem. 1. Metz 10 52 241 48.07 2. De Ruyter 8 41 391 54.90 3. Van de Pol 6 43 205 38.93 4. Kruithof 4 53 207 25.52 5 Eichelsheim 2 76 175 19.40 6. De Jong 0 83 141 12.73 ATHLETIEK PLANNEN VOOR RONDE VAN NEDERLAND VOOR ATHLETEN IN 1951 De heer J J. Guldemond jr. heeft de N.T.C. dér. K.N.A.U. grootscheep se plannen voorgelegd voor een „Ronde van Nederland" in 1951, ter gelegenheid van het 50-jarig be staan der K.N.A.U. Deze ronde zou in de maand Mei worden gehouden en ongeveer 5000 dames en heren zouden een holle estafettestok met oorkonde door de elf provincies dragen naar Amster dam met als beginpunt Hilversum. VAN ROOYEN WON KAMPIOENSTITEL VELDLOOP Zaterdagmiddag had op Duinrell te Wassenaar de vijfde bosloop plaats onder auspiciën van het District Zuid-Holland der K.N.A.U. om het persoonlijk en clubveldloopkam- pioensohap van Zuid-Holland. De verenigingen Holland en Donar uit Leiden waren favoriet: zij wonnen lesp. hef clubkampioenschap senio ren en junioren, terwijl leden van deze clubs beslag legden op de per soonlijke titels. Van Rooyen (Hol land) werd kampioen op de 5000 meter. Vrijenhoek van Donar op de 1500 meter. Op de 3000 meter won Weijer (AAV '36, Alphen) onbe dreigd. Het parcours voor de 3000 en 5000 m was vrij zwaar door één hoge tuintop, die genomen moest worden. De hardste strijd is geleverd om de tweede plaats bij de junioren tussen Van Haarlem (Holland, Leiden), De Graaff (SCR, Rotterdam) en v, d. Goor Netscher (Donar, Leiden), die resp. met 0.9 en 0.3 sec, verschil 2e, 3e en 4e werden. De uitslagen luiden; 5000 meter A-B-C-klasse: 1. J. D. van Rooyen (Holland, Leiden) A-kl. 14 min. 27.4 sec.; 2. J. v. d. Hoorn f AAV '36, Al phen) A-kl. 14.34.8; 3. M. v. Keppel (WIK, Wassenaar) C-kl. 14.37.4; 4. W, Bonte (Holland, Leiden) A-kl. 14!38.3; 5. P. Boekwijt (Holland, Lei den) B-kl. 14.41.3. 3000 meter D-E-klasse: 1. Ph. Weyer (AAV '36c, Alphen E-kl. 11.16.2; 2..C. Eversdijk (SCR. Rot terdam) 11.21.8 E-klasse. Clubkampioenschap van Zuid- Holland Senioren: 1. Holland, Lei den 6 pt.; 2. DOS, Rotterdam 15 pt.; 3, Zwaluwen, Den Haag 30 pt. WIELRENNEN BRITS VERZET TEGEN BESLIS SINGEN VAN UCI-CONGRES In een hoofdbestuursvergadering van de National Cyclists Union is be sloten protest in te dienen tegen twee beslissingen welke op het dezer dagen te Parijs gehouden congres van de UCI zijn genomen. De ene hield in, dat de op 4 Maart gereden veldrit als wereldkampioen schap zou gelden. Het bestuur van de NCU verklaart, dat deze wedstrijd niet overeenkomstig de internationa le reglementen en bepalingen gehou den is. Verder verzet het bestuur zich te gen het besluit om de finales van de wereldkampioenschappen sprint a trois te doen verrijden. Het wenst ritten a deux, zoals tot dusver ge bruikelijk was. HANDBAL Rooda. SVTRooda 5—0; Roo- da 2Trio 2 4—0; Rooda (jun.) Quick Steps jun. 0—2. Voor de hockeywedstrijd tegen België, die Zondag 26 Maart a.s. in het Wagenerstadino te Amstelveen om 3 uur des middags wordt ge speeld, is het Nederlandse dames hockey elftal als volgt samenge steld: Doel: Jo Jurissen (BDHC). Achter: Emy Loeb van Zuylen- burg (Rood en Wit) en Ilse Piel (HHYC). Midden: Noortje Huurman-Buis sant (Hilversum), Corry Nagel (Kieviten) en Greet Wijnstroom (BDHC). Voor: Lily Nypels (Amsterdam), Willy Broers (Be Fair), Heuf Vree- de (Rood en Wit), Marjolein Franc ken (BDHC) en Ems Lach de Bere (Hilversum). Reserve: Elly Bleekemolen (Be Fair). Dames eerste klasse Westen; Am sterdam—HDM 10. Heren. 2e klasse D: HurleyBM HC II 00; ZuidwijckKraaien 42 Promotieklases B: PinokéLeiden 5—1. KORFBAL N.H. Ie klasse: Westerkwartier SVK 8—0; Koog Zaandijk—Blauw Wit 1—3; Luto—DTV 6—7; Archi pelRhoda 56. Z.H. Ie klasse: DeetosOns Eiber nest 26; SpangenVicus Orientis 4—2; Het Zuiden—OSCR 3—1; Achil lesGymnasiasten 60. 2e klasse B: ReadySpangen II 32; UnicumDKC 1—1; Het Zui den IIAlgemene 32; HSVFluks 7—1. Crescendo. Met 14 verloor Crescendo van Zuiderkwartier. Met wind mee werd gestart en direct speelde Crescendo in hoog tempo. Met schieten hadden de Leidenaars echter geen geluk, ondanks de pro ductieve aanval en het goede sa menspel in het middenveld. Nadat de rust met blanke stand was inge gaan, werd de tweede helft met wind tegen begonnen. Zuiderkwar tier kwam opzetten en maakte al spoedig 20. Direct hierna een aan val van Crescendo, die eindelijk succes had (21). Nog tweemaal wist Zuiderkwartier te doelpunten (41). Duidelijk is gebleken dat Crescendo nog meer veldtraining r.odig heeft om resultaten te berei ken. GYMNASTIEK. „UITVOERING „CONCORDIA". Zaterdagavond heeft „Concordia" in de Stadsgehoorzaal te Leiden een goed geslaagde propaganda uitvoe ring gegeven. Hoogtepunten waren het ringzwaaien, de hoepeloefening en het werken aan de boogbrug, ter wijl de slotoefening die in de zaal en op het podium tegelijk werd uit gevoerd tot het beste behoorde, wat „Concordia' deze avond presteerde. Ook de kleintjes hebben zich kra nig geweerd en het is altijd weer een lust om te zien, hoe zij zich vol vuur en ijver op huin spel toeleggen. De leiding was in de vertrouwde han den van de heer J. Nievaart, die wederom heeft laten zien, wat er met 175 leden te bereiken valt. PAARDENSPORT „DRAMATIC" WINT DE LINCOLSHIRE Uit een veld van 40 renners won „Dramatic" van Ted „Lucky" Saun ders Zaterdag de Lincolnshire, een handicap race over een afstand van l mijl. Jockey was Gordon Richards. Op 3 lengten volgde de winnaar van het vorig jaar, „Fair Judgement" van de heer Gordon, terwijl „Paljoy" van de heer Barnett derde werd. „Dramatic" stond 33 tegen 1 geno teerd. „Fair Judgement" 100 tegen 6 en „Paljoy" 40 tegen 1. IJSHOCKEY HET TOURNOOI OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP Zaterdagavond zijn drie wedstrij den gespeeld in de eindronde voor de Europese en wereldkampioenschap pen: ZwedenGr. Brittannië 54, ZwitserlandNoorwegen 124, Ca nadaVer. Staten 50. SCHAKEN. LEIDSE DOVEN SCHAAKCLUB „REVANCHE" Zaterdagavond 18 Maart j.L werd een schaakwedsrtrijd tussen Dord recht en Leiden te Dordrecht ge speeld. Leiden, met 2 invallers, won met 73 van Dordt. De uitsla gen zijn: A. KellerB. Westdijk 0 1; A. v. PeltJac. Vos 0—1; J. v, d. LindenJ. G. Vreeswijk XA— A; A. v. WelJoh. Vos 1—0; P.. Ha- gemanJ. de Graaff Ay.J. v. d. HoevenJ. P. Questroo 01; W. BakkerG. v. d. Westen 10; A. WisselJ. Degenaar 01; W. Goe deJ. dc Best 01; A. v. Wijk Mej. T. Verbiest 01. 37. Sport in 't kort De hockeylandenwedstrijd (he ren) SchotlandWales is met 20 door Wales gewonnen. Ruststand 20 De Schotse amateurs hebben hun wedstrijd tegen Wales met 1—0 gewonnen. De rust was ingegaan met blan'ke stand. In een rugby Union landen wed strijd te Murrayfield heeft Schotland met 1311 van Engeland gewonnen. De wielerwedstrijd Milaan—San Remo over 290 km. is door de Ita liaan Gino Bartali gewonnei} in 7 u. 13 min. 52 sec. met een gemiddelde Waarom Engeland haar verstoorde SERETSé KHAMA, de troonpretendent van Betsjoeanaland, die on langs te Londen met een blanke vrouw, voormalig typiste en genaamd Ruth Williams trouwde, heeft kennelijk de moelijkheden onderschat, waarin hij zichzelf en zijn bruid door zijn ongewone huwelijk bracht. Zonder twijfel heeft hij geweten dat zijn stamgenoten bezwaar zou den hebben tegen dit breken met de traditie van hun vorstenhuis en van hun stam. Maar met de weerstanden van de zijde der Britse re gering, die over het gebied van zij n vaderen een zekere macht heeft zal hij waarschijnlijk weinig rekening hebben gehouden. Hoe het ook zij, de Engelse rege ring heeft, ook nadat de Betsjoe- aanse stamhoofden hem hadden hadden toegestaan zijn blanke vrouw naast zich op de troon te plaatsen, haar placet daartoe gewei gerd. Nog erger, toen Seretsé Kha- ma naar Londen gevlogen was, om voor zijn recht te gaan pleiten kreeg hij daar spoedig de mededeling, dat hij de eerstvolgende vijf jaar niet naar zijn land mocht terugkeren. Hem werd bovendien verboden me dedelingen aan de pers te doen. Practisch kwam zijn toestand hierop neer, dat hij in zijn flatje te Lon den onder bewaking werd gesteld. Nieuwigheden op de Jaarbeurs De Domstad verkeert thans voor de 54ste maal in gejaagde Jaarbeurs voorbereiding. De belangstelling be looft ook nu zeer groot te zijn, het geen niet behoeft te verbazen bij de steeds groeiende vraag naar stands. Eerst zodra men kan beginnen met de zo dringend nodige uitbreiding op de Croeselaan, zal er sprake kun nen zijn van uitbreiding der relaties. Nu moet men nog rantsoeneren en een noodoplossing volhouden, door het karakter van voor- en najaars- beurs verschillend te laten. Natuurlijk is ook nu de deelname uit ons gewest verzekerd. Daarop beloven wij nader terug te komen, zodra de chaos in en om de stands zal hebben plaats gemaakt voor over zichtelijkheid. Intussen kunnen wij iets melden over snufjes, waarvan men ons heeft verteld. Centrale verwarmingshaard. Een haardenfabriek te Leiden zal iets laten zien over een nieuwe toe passingsmogelijkheid van centrale verwarming. Het is mogelijk een haard in de kamer te plaatsen met een eenvou dig front waardoor de haard in de kamer te regelen is en het vuur op gerakeld kan worden; tevens wordt aan ruimte in de kamer gewonnen. Ook de uitstraling blijft regelbaar door de verstelbare valdeur. Het vullen van de haard gebeurt echter in de keuken, eveneens het ledigen van de aslade. De stijg- en retourleiding benevens de rookaf voer zijn vanuit de keuken gemakke lijk aan te sluiten. Alle aansluitin gen zijn aan de zijkanten van de ke tel aangebracht en de achterzijde doet dienst ais radiator voor de keu ken. De haard aan de keukenzijde is af te sluiten met een deur. Veiligheid langs de weg. In landen met intensief snelver keer is de veiligheid op de weg bij dag en bij nacht voortdurend een zor genkind. Dat geldt dus ook voor Ne derland. Het artikel Scotchlite, dat is reflectie-materiaal op betonnen weg- meubilair, gemaakt door een Beton- maatschappij te Leiden wordt reeds in de U.S.A. als reflectie-materiaal bij uitnemendheid met succes toe gepast. „Scotchlite" is een buigbare plastic onderlaag, waarmede ontelbare gla zen bolletjes zijh verbonden. Door grote nauwkeurigheid is ieder bolle tje een kleine optische lens. De licht stralen, die op het materiaal vallen, worden geconcentreerd tot punten op de reflecterende oppervlakte van de bolletjes, welke als duizenden kleine lichtbronnen het licht terugkaatsen in de richting van waaruit het komt. "Een strook „Scotchlite" is daar door een uitstekende reflector, welke onder vrijwel alle hoeken wordt ge zien door de automobilist, wiens kop- lamplicht zeer helder worde terugge kaatst. Metalen verkeersborden voorzien van „Scotchlite" zijn reeds in ge bruik op het vliegveld Ypenburg. Een „Scotchlite"-band op een auto kan overdag een decoratieband zijn, in de duisternis is zij een beveiligen de, reflecterende streep. Betonnen wegmeubilair bestaat uit bermplanken, waarschuwingspalen, borden bij kruisingen en aftakkin gen, hekpalen en andere waarschu wingspalen langs de waterkant, pa len voor inr ij hekken, enz. snelheid van 38.553 km. per uur. 2. Logli, 3. Conté, 4. Fiorenzo Mag- ni, allen Italië en 5. Chapatte, Fr. Ter voorbereiding van Helsinki werd Zaterdag op „Hofstad" een sa mengestelde ruiter wedstrijd gehou den. W. K. F. Bisschoff van Heems- kerck werd winnaar met 272.33 pnt- De Engelsman Wood won te Marseille de motor wedstrijd voor profs, in de 350 oc. klasse met een gem van 104-294 km.; 2. Lorenzetti Itallië, 3 SoJlot, Frankrijk. De districtswedstrijd tussen de herenelftallen van West en Zuid, welke op klein Zwitserland te Den Haag werd gespeeld, eindigde in een 21 overwinning voor het Zuidelijke elftal. De te Nijmegen gespeelde dis- districtwedstrijd hockey heren tussen Oost en Noord eindigde in een 31 overwinning voor de Oostelijke ploeg De te Antwerpen gespeelde lan- denwedstrijd hockey dames tussen België B en Nederland B, werd door onze dames met 10 gewonnen. Bij rust was de stand 00- Intussen is bekend geworden dat de Engelse regering besloten heeft om Seretsé toe te staan naar Bet sjoeanaland terug te keren om bij zijn blanke vrouw te blijven tot hun kind eind Juni geboren is. Wat heeft de Engelse regering gebracht tot deze minstens nogal forse maat regelen? Om dit te begrijpen beseffe men, hoe precair de verhoudingen tussen Engeland en Zuid-Afrika zijn. Dit laatste land is weliswaar nog altijd een van de belangrijkste delen van het Britse Imperium, maar heeft toch gelijk andere delen van de Commonwealth een menigte van eigen belangen, die niet altijd stro ken met het belang van Engeland. Zo is het gebied, waarvan Seretsé Khama de troon wil bestijgen een twistappel tussen beide. Betsjeoana- land vormt namelijk met Swaziland en Basoetoland een drietal zg. pro tectoraten die onder Brits bestuur staan, maar waarop Zuid-Afrika ze kere rechten laat gelden. Voor de bevolking van Zuid- Afrika, dat van Britse kolonie ge worden is tot een moderne zelfstan dige staat, is deze toestand 'n doorn in het oog. Deze situatie nu schept tussen het land van Attlee en het land van Malan al zoveel wrijvin gen, dat Engeland vreest deze nog met een te vermeerderen. Het moet zijn bondgenoot ontzien. Wan neer het nu lijdelijk zou toelaten, dat een blanke vrouw als koningin naast een neger-koning zou gaan tronen, zou men in Zuid-Afrika zeer ontstemd zijn. Dit huwelijk immers gaat geheel tegen de inzich ten en gevoelens van de huidige re gering van Zuid-Afrika in. Onder leiding van Malan, als minis ter-president is op het ogenblik in Zuid-Afrika een extreem-nationa listische regering aan bod. Deze wil de negers wel bepaalde rech ten geven maar van een gelijkge- rechtigheid wil zij niets weten. Vooral is zij gekant tegen een ver menging van de blanke en zwarte bevolking onder biologisch en cul tureel opzicht „Apartheid" is het parool, dat het systeem kenschetst, dat in Zuid-Afrika niet alleen voor de negerbevolking en kleurlingen, maar ook voor de Indiërs, wier aantal in de Unie zo groot is, met zeer veel hardheid wordt toegepast. Het is dan ook wel vrij zeker, dat het de Unie van Zuid-Afrika is weest, die de verbanning van retsé heeft gevraagd. De Engelse regering is voor deze aandrang ge zwicht. Op deze verbanning heeft hij temeer aangedrongen, wijl vele mannen, zowel als vrouwen uit de protectoraten in de Unie komen, om daar speciaal in de mijnen te werken. Zuid-Afrika vreest, dat de ze neger-immigranten, gesterkt door het huwelijk van hun vorst met een blanke, wel eens spoedig de afstand, die hen volgens Malan moet scheiden van de blanke zou den kunnen vergeten. Uit het jaarverslag over 1949 zij het .volgende vermeld: Voor ons land en voor het bedrijfs leven was het een veelbewogen jaar en de gevolgen van de ingrijpende gebeurtenissen en maatregelen zul len nog in geruime tijd niet ten vol le kunnen worden overzien. Uit verschillende gegevens blijkt, dat de bedrijfsresultaten over 1949 r.og bevredigend zijn geweest. Men zal echter ernstig rekening moeten houden met de mogelijkheid van te ruglopende omzetten en geringere winsten in de naaste toekomst. Met waardering mag worden ge constateerd, dat de Regering tege moet wi] komen aan de moeilijkhe den van de Middenstand. De thans in behandeling zijnde voorstellen tot geleidelijke afschaffing van de ondernemingsbelasting, gepaard aan de verlaging van de inkomstenbelas ting, zullen een belangrijke vermin dering van de fiscale lasten vqor een groot deel van deze bevolkingsgroep kunnen betekenen. Het gestegen prijspeil is oorzaak, dat het voor vele middenstands-on dernemingen moeilijk, zo niet onmo gelijk, is met eigen middelen en le- verancierscredieten voorraden te fi nancieren tot hetzelfde kwantum als men voor de oorlog gewend was, zodat een beroep moet worden ge daan op de mogelijkheid van bank- crediet. In een groot aantal gevallen is het echter op banktechnische gron den niet mogelijk of verantwoord deze credieten te verlenen, hetzij omdat geen of niet voldoende dek king kan worden aangeboden, dan wel omdat de balanspositie dat be zwaarlijk maakt. Wij hebben daarom bij de Rege ring stappen gedaan om voor de le vensvatbare bedrijven de mogelijk heid te scheppen in deze credietbe- hocften te voorzien door een ver ruiming van de mogelijkheden tot belening van „Herstel-credieten" on der Staatsgarantie, met het gevolg, dat in de Staatsbegroting 1950 een gewijzigde omschrijving is opgeno men, welke aan deze wensen tege moet komt. De nieuwe regelirtg zal binnenkort in werking kunnen tre den en wij zijn er van overtuigd, dat hiermede een zeer groot midden- standsbelang wordt gediend. In de kringen van klein-industrie en ambacht heeft men te kampen met financieringsmoeilijkheden voor noodzakelijke nieuwe investeringen, daar de krappe liquiditeitspositie en de zware fiscale lasten de hiervoor nodige uitgaven op het sterk geste gen prijsniveau niet toelaten. Ten einde hierin tegemoet te komen is thans een verruiming van de moge lijkheid tot het openen van een „werktuigencrediet" in overweging. Ook de detailhandel kan thans voor de technische uitrusting van het be drijf van deze credietverlening pro feteren. Zoals uit de winst- en verliesreke ning blijkt, sluit het boekjaar met een winstsaldo groot f 975.589,88; te verhogen met het saldo A.P. ad f 6.071,57. totaal f 981.661.45. Voor te betalen belastingen moet hiervan worden gereserveerd f 500.000 waarna resteert f 481.661,45 BINNENLAND. Een 2-jarig kind is te Amster dam uit een raam van ongeveer 4 m- hoogte gevallen en overleden. Bij een botsing te Schagen tus sen een vrachtwagen en een trailer, raakte de 46-jarige chauffeur A. uit Hippolytus-hoef in de cabine bekneld Een bende opium-smokkelaars is te Winschoten ingerekend. De opium was verborgen bij een land bouwer te Oostwold". Behalve in opium werd gehandeld in morphine en cocaine, vermoedelijk afkomstig uit opslagplaatsen van het voormali ge Duitse leger. Het aantal bedden in sanatoria zal in de eerste 3 jaren met 1200 worden uitgebreid, aldus heeft mi nister Joekes medegedeeld. De Staten-verkiezingen zullen in alle provincies op dezelfde dag worden gehouden, dus op 26 April. Een tweede ambachtsschool zal ook Eindhoven spoedig rijk zijn. Met de bouw ervan zal binnenkort worden begonnen. Er bestaan voorts plannen voor een derde ambachts chool, een op prot.-christ. grond slag. In een betonnen put is, door het in beweging komen van grond, be 40-jarige arbeider K. van Dreu- mel te Nijmegen, onder het zand bedolven geraakt en om het leven gekomen. Hij was vader van 6 kin deren. Het kasteel „Maurik" te Vught zal gedeeltelijk als hotel-restaurant worden ingericht. In het andere ge deelte zal de eigenaresse, mevr. Van LanschotLagasse de Locht blijven wonen. „Behoud van Natuurmonumen ten" hield jaarvergadering, waarop werd medegedeeld, dat in het afge lopen jaar het landgoed Eerden Actherbroek bij Ommen, 289 h.a. groot, in het bezit der veren, kwam, evenals kleinere gebieden o.a. 39 h.a. in de Nieuwkoopse plassen. De nieuwe Sovjet-ambasadeur, de heer Gregory Titowitsch, is gis teravond in het paleis Lange Voor hout ontvangen ter overbrenging van zijn geloofsbrieven. De kapel speelde het Sovjet-volkslied en de nieuwe ambassadeur inspecteerde de erewacht. De audiëntie duurde 25 minuten. Op het gebied van kaartsyste men is een nieuwe vinding gedaan een „hangend" kaartsysteem, dat een combinatie moet zijn tussen de horizontale opberging met zichtbare namen; de verticale opberging met (gedeeltelijk) zichtbare namen; de hangende opberging, zoals die wordt toegepast in het moderne archief. BUITENLAND. Het Tsjechische nieuwsbureau „Ceteka" publiceert ook de nieu we golflengte. Op de lijst komen echter de westelijke zenders niet voor, alleen die der volksdemocra tieën. Te Kaapstad is Zaterdag een pastoor tot een boete van 20 pond sterling veroordeeld, omdat hij een huwelijk had ingezegend tussen een blanke en een vrouw van gemengd bloed. Dat mag niet volgens de hui dige „apartheids-"wetten in Zuid- Afrika. In Z.-O. Australië is 500 vier kante kilometer weideland als ge volg van zware regens over stroomd. Verschillende plaatsen worden door het water bedreigd. In Algerije is Vrijdag bij Oran voor het eerst uranium gevonden. Gelukkig maar voor Algerije, want een land, dat zichzelf respecteert, behoort tegenwoordig uranium voor een paar atoombommetjes te heb ben. Te New Delhi zijn Zondag rel letjes voorgevalen. Winkels werden geplunderd en voorbijgangers wer den lastig gevallen. Twee personen werden gedood. De Noorse regering heeft een wetsontwerp ingediend, waardoor het journalisten mogelijk zou wor den gemaakt te weigeren hun bron, of de schrijver van een opgenomen anoniem artikel bekend te maken. Hier zijn we nog niet zover. Berlijn blijft onverdroten aan aan het puin ruimen. Men heeft uit gerekend, dat als het puinruimen in hetzelfde tempo doorgaat, het laat ste puin in 1961 verdwenen zal zijn. De „Independence", het voor malige vliegdekschip, dat 3jaar geleden gebruikt werd voor de atoombom-ontploffing bij Bikini, is nog steeds radio-actief. De Deense Senaat heeft een vrouw tot voorzitter gekozen. Zij heet Ingeborg Hausen en is de eerste vrouw, die ooit tot voorzitster is ge kozen in het Deense parlement, De Boliviaanse hoofdstad La Paz heeft weer eens een revolutie poging meegemaakt. Over 't alge meen gaat dat heel gemoedelijk en niemand (behalve de aan het roer zijnde regering) maakt er zich druk om. Vier officieren en negen bur gers zijn gearresteerd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7