Meisje uit de tram gesprongen en gedood L EI D S E 5d HUTSPOT NIEUWS UIT DE OMGEVING MAANDAG 20 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE bLAD - PAGINA STADSNIEUWS Bestuurswisselingen bij de de Zusters Franciscanessen Hoewel ons reeds enkele dagen bekend was, dat er deze week ver schillende mutaties in de leiding der diverse hiaizen der Zusters Franciscanessen in Leiden en om geving bekend waren, is het ons eerst thans mogelijk hiervan mel ding te maken. De Eerw. Moeder Sebastiana, die sinds de bevrijding weer opnieuw aan het hoofd van het St. Elisabeth Ziekenhuis was geplaatst, gaat de ze zware post weer verlaten om opnieuw overste te worden van de St. Margarita van Cortona Stich ting aan de Haagweg. Tot overste van het St. Elisabeth Ziekenhuis is thans benoemd de Eerw. Moeder Amalia, die overste was van huize „St. Joseph" te Hil- legom, terwijl tot overste van deze inrichting benoemd werd de Eerw. Zuster Isabella uit het St. Jeroens- gesticht Noord wijk. De overste van de St. Margarita van Cortona Stichting, de Eerw. Moeder Servatia gaat nu naar Noordwijk. Al deze mutaties zijn veroorzaakt door het feit, dat de taak van Moe der Sebastiana in het St. Elisabeth Ziekenhuis te zwaar werd. Door haar benoeming aan de Haagweg blijft zij evenwel voor Leiden be houden, hetgeen èn voor de Zusters hier ter stede èn voor Katholiek Leiden ongetwijfeld een felicitatie waard is! Hedenmorgen om even voor half negen heeft zich op de Stationsweg een tragisch ongeval afgespeeld, dat aan het dertien jarig meisje A. R. van R.-C, uit Wassenaar het le ven heeft gekost. Het meisje, leerlinge van het Mgisjes H.B.S. op de Garenmarkt, kwam met de Gele Tram naar Leiden. Op de Stationsweg sprong zij uit de rijdende tram, kwam te vallen en werd door de tram mee gesleurd. Met ernstige, inwendige kneuzingen werd zij opgenomen. De dood moet onmiddellijk ingetre den zijn. Het lijk werd naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Als tragische bijzonderheid kan nog vermeld worden dat de ouders van het meisje in Indonesië wonen. Zij was te Wassenaar in pension. LIJK VAN VERMISTE VROUW GEVONDEN. Na negentien dagen. Gistermorgen om kwart over tien is in de Rijn- en Sehiekade, bij het Delftse Jaagpad, het lijk gevonden van de 53-jarige mej. N. van Borse- len, die sedert 1 Maart 1.1. werd ver mist. Op de avond van die dag had zij zich per fiets naar huis begeven, doch was niet aangekomen. Sommi gen vermoedden een misdrijf, doch de politie meende al direct, dat de vrouw te water geraakt zou zijn. Dit kon echter op vele plaatsen geschie den in onze waterrijke stad, zodat dreggen nutteloos was. Inderdaad werd de mening van de politie gis termorgen bevestigd. De vrouw moet door de duisternis misleid zijn. E. H. B. O.-WEDSTRIJDEN KRING L. EN O. Bij de voortgezette E.H.B.O. wed strijden, georganiseerd door de Ned- Ver E.H.B.O., Kring Leiden en Om streken, voor de verschillende deel nemende verenigingen van belang voor de afvaardiging naar de Dis trictwedstrijden van Zuid-Holland, werden Zaterdagmiddag de volgende resultaten behaald: Voorschoten II 244 pnt.; Voorscho ten I 240 pnt.; Oegstgeest II 218 pnt.; Lisse II 203 pnt; Lisse'I 189 pnt.; Leiden 179 pnt.; Oegstgeest I 176 pnt. Het resultaat over beide wedstrij den werd: Voorschoten I 414 pnt.; Voorschoten II 401 pnt.; Oegstgeest II 392 pnt.; Lisse II 323 pnt.; Lisse I 310 pnt-; Oegstgeest I 299 pnt.; Lei den 260 pnt. Bij de diverse leiders werden de puntjes als \olgt behaald: mej. Ver stoep, Voorschoten I, 79 pnt.; Derk, Voorschoten II, 74 pnt-; van Roon. Leiden, 72 pnt.: mej. Clements, Lisse I, 66 pnt; van Stijn, Lisse II, 54 pnt.; van Sleet, Oegstgeest II, 50 pnt.; Koot Oegstgeest I, 48 punten. Na afloop besprak dr. 'v. d. Stoel uit Voorschoten de diverse opgaven, dankte de juryleden voor hun mede werking en zo waren het voor de Kring zelf weer leerzame middagen geweest. BURGERLIJKE STAND Geboren: Agatha Maria Theodora ar van M. G. J. Ham en T. Branden burg; Maria Catharina Johanna di van A. van der Laan en A. van Ark; Margreet dr van G. Vermunt en M. M. Kooiman; Elisabeth dr van L. P. Verboog en R. Cramer; Johannes Adrianus zn van J. J. Chrispijn en C. Cornelisse; Johannes Jacobus zn van G. W. Noordover en M. M. Mo lenaar'; Maria Petronella dr van M. H. Bakker en M. Huiberts; Hendri- ka Maria dr van P. C. Koster en A, M. Kaptein: Cornelis zn van C. de Bruijn en H. J. den Rartog; Aart zn van H. Troost en G. D. Salier; Jo hanna Hendrika dr van J. B. Wijn veen en P. van den Oever; Jannetje Gerda dr van P. Kralt en G. den Heijer. Overleden: B. J. Disseldorp zn 2 dagen; H Boot wed. van.H. Valent- goed 77 jr; B. de Vrij dr 9 dagen; Maanddg, 20 Maart. Verrukkelijke dag vandaag! Een warm zonnetje speelt kiekeboe met witte wolken. Een zoel voorjaars- windje waait over de stad en brengt iets mee van de lentegeuren uit de vlakke polders, van vers omgewoel de aarde, van uitbottend groen. Dat vermengt zich met de kleuren uit on ze stad en hangt in de straten, waar het lied van de arbeid rusteloos klinkt. Op het Stationsplein zwaait de slopershamer. De linkervleugel van het gebouw bezwijkt onder de mokerslagen. En het felle getik van straatmakershamers klinkt op het Kort Rapenburg, waar de bestrating tussen de tramrails opnieuw wordt opgehaald. Zo is het goed, in Leic^n te zijn, En op deze, verrukkelijke dag was er feest vanmorgen op Haarlemmer straat 220, in de winkel van de fa. J. v. d. Heijden. Want de heer H. Devi- lee herdacht vandaag, hoe hij als vijf tienjarige knaap op 19 Maart 1900 hier in dienst trad. Hoeveel servie zen, tinnen asbakken en andere luxe en huishoudelijke goederen hij in die halve eeuw dor z'n handen heeft laten gaan, is moeilijk te benaderen. Wel is te constateren, dat de gouden jubilaris in al die jaren een vertrou wenspositie heeft verworven. Meer dan personeel is hij aan de familie verbonden en met de zaak ver groeid. Geen wonder dat dit feit feestelijk gevierd moest worden. En daarom kwam de jubilaris met z'n echtgenote vanmorgen naar dewin kel. Niet om te werken, maar om gehuldigd te worden. Dat deed de heer H. M .Simonis, sedert vele jaren hulsvriend en vertrouwensman van de beide dames v. d. Heijden Hij sprak de jubilaris toe, memoreerde z'n vele verdiensten en wees er op, hoe de heer Devilee^pret de zaak was groot geworden. Eén enveloppe met inhoud bezegelde deze woorden. Ook van verschillende zakenrelaties mocht de jubilaris geschenken ont vangen, zoals een theeservies en kistjes sigaren. Een koninklijke on derscheiding is aangevraagd, maar nog niet afgekomen. Dat komt dus nog. De jubilaris houdt dit tegoed! We springen nu een week over en belanden bij Maandag 27 Maart. Dan houdt de Ned. R.K. Bond van Trans portarbeiders „St. Bonifacius", afd. Leiden, een ledenvergadering in ge bouw „Prediker", Janvossensteeg. En omdat de bondsraad-voorstellen besproken moeten worden, verwacht het bestuur en denderende opkomst. Even het tragische nieuws van gis teren er tussendoor. Om half een gis termiddag constateerde men een be gin van brand in de luchtkoker bo ven de gasoven van de eetsalon A. aan de Breestrat. Een bak olie, die op de oven stond, geraakte eveneens in brand. Maar voordat het werke lijk' ernstig kon worden, Was de brandweer al present, om met een straal op de motorspuit het gevaar in de kiem te smoren. Ook voor de Kath. Bond voor het Gezin hebben we nieuws. A.s. Vrij dagavond worden alle leden ver wacht, omdat er bestuursverkiezing is, maar vooral ook omdat de heer P. van Rooyen, hoofd van de R.K. ULO- school te Wassenaar, een lezing komt houden over „Humor als factor in de onderwijs en opvoeding". Omdat onderwijs en opvoeding hiet altijd pretjes zijn, is het wel eens nodig, dat er wat humor tusschen komt. De weg daartoe z-al de heer Van Rooyen Vrijdagavond wijzen. Zodat wij alle leden aansporen die belangrijke ver gadering niet te missen. U hebt allemaal al vaak gehoord van de Leidsc Bloedbank. Dat is de Bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis te Leiden, die regelmatig bloed afneemt bij de ruim 2.000 donors, be stemd voor patiënten, die bloed no dig hebben. Nu is juist'de 10.000ste bloedgeefster aan de beurt geweest. Dat was mej. A. den Burger uit de Brederostraat. Zij deed dit voor de twee maal. En omdat 10.000 zo'n mooi getal is, werd haar een mooi boek, voorzien van een opdracht, aangeboden. Met rasse schreden nadert het Koninginneféest op Zaterdag 29 Aug. Kinderen die 's morgens mee willen doen aan de spelen en wedstrijden ov het sportterrein Zoeterwoudse Singel, kunnen zich a.s. Woensdag middag van 2 tot 4 uur laten inschrij ven in de hal van de Stadsgehoor zaal. Deelname kost niets, zodat, er voor geen enkel kind bezwaar be hoeft te zijn. We geloven dat er heel wat zullen komen! U wist toch al dat de Cadiclub aan hei: Rapenburg ontruimd wordt, om dat het Prytaneum er gevestigd wordt? Welnu, we vernemen zo juist, dat de Cadi het gebouw Rapenburg 6 reeds per 1 April a.s. gaat verla ten. Maar omdat er nog wat repara- lies en verbouwingen moeten ge schieden, zal het nog wel even duren, voordat het Prytaneum er z'n intrek kan nemen. En u heeft ook al vernomen van Stadskok, dat de N.Z.H.V.M. haar ta rieven gaat verhogen. Ook al per t April a.s. Geloof niet dat het een April-mop is. Het is bittere ernst. Trouwens, de Prijsbeheersing heeft al enige plannen goedgekeurd. O.a. dat de Leidse stadsritten van 10 op 12 cent komen. En de tienrittenkaar- ten van drie kwartjes op een gulden. Over de tarieven naar Den Haag wordt nog overleg gepleegd. Voor de derde maal komen we terug op een reeds geplaatst bericht. Dit betreft de Lustrumfeesten van het Leids Studenten Corps, die in Juni gevierd, worden. Van 7 tot eh met 9 Juni wordt voor amateur-to neelverenigingen een één-acter-tour- nooi georganiseerd, om mooie prij zen. Mochten er nog.a verenigingen zijn, die hun aanmelding vergeten zijn, dan kunnen zij zich alsnog schriftelijk wenden tot de Burgerij- oommissie, Breestraat 4850. De Leidse scheidsrechters, die geen middel onbeproefd laten, om hechter verband te krijgen tussen de sportliefhebbers, hebben gemeend dit o.a, te kunnen bereiken met een bridge-drive. Deze wordt op Dinsdag 18 April a,s. gehouden in Royal", Doezasti'aat. Iedere sportvriend(in) die lid of donateur (trice) is van een bij de K.N.V.B. aangesloten vereni ging, kan inschrijven. Zij mogen zelf voor een partner inschrijven, die geen lid behoeft, te zijn. Heeft men geen partner, dan wordt daar ook voor gezorgd. STADSKOK. J. Karman man 41 jr; J. C. van der Schantz man 72 jr. Geboren: Anna. d. van C. Jansen en K. J. Verboon; Petronella, d. van F. Stouten en P. de Bruijn: Angela, d. van J. J. Houben en M. G. Kette- nis; Maarten, z. van D. van Rooijen en K. van der Linden; Cornelis Ma ria Wilhelmus, z. van A. E. Bakker en M. Hoppenbrouwer; Carolyne Madge, d. van P. Bruyn en H. B. Knight; Alida, d. van J. L. Gussen- hoven en C. van Hecke; Johanna Ca rolina, d. van M. Pet en J. van Eijgen Johanna Sophia Maria Rosa. d. van M. J. M- A. Geijer en J. M. B. Simo nis; Marinus Peter Wilhelmus, z. van W. Pico en J. J. Hengstmengel; Wil lem, z. van P. de Mol en N. van Dui.in Gerarda Cornelia, d. van D. van Dijk en L. van der Niet. Overleden: A. G. Meiman man 48 jaar; M- J. Verlaan zn. 27 jaar. De grootste en de beste! HILLEGÜM De werkelijke dief Bij 'n boer te Lisse werden meerdere malen aan zienlijke geldbedragen gemist. Een Killegommer werd daarvan verdacht Bij.'n verhoor op het politiebureau hield deze z'n onschuld vol. Men riep de hulp in van de heer Riemersma, de bekende Friese Fakir, Deze wees met grote stelligheid een gezinslid aan als de dader. Deze die daarop geenszins was voorbereid viel spoedig door de mand. LISSE Vijf-jaren-plan „ter ere Gods VOOR STICHTING NIEUWE KERK Onder voorzitterschap van de neer J. W. A. Lefeber, heeft in het K.A.B- gebouw, Zondagmorgen een bijeen komst plaats gehad voor de oprich ting van een St. Willibrordusbond. De voorzitter zette uiteen de bedoe ling van de stichting, n.l. lot. het bouwen van een nieuwe parochie kerk en een nieuw parochiecentrum te komen. Het gevormde bestuur heeft zich beraden over de vorm en is tot de conclusie gekomen, dat er een vijf jaren-plan hiervoor moet worden opgebouwd. Een 5-j aren-plan ter er? Gods, waaraan alle gezinnen van dë St. Agatha-parochie met hart en ziel zullen medewerken. Om de te bou wen kerk, welke naar we vertrouwen in de zeer naaste toekomst zal kun nen verrijzen, te kunnen financieren, heeft het bestuur bepaald, dat men stichter van de kerk kan worden voor een bedrag van 100.terwijl men adspirant stichter is voor 25. Om een en ander te vergemakkelij ken heeft het bestuur besloten dat de parochie in wijken zal worden in- gedeeld en dat in elke wijk een pro pagandist zal worden aangesteld. De ze propagandist zal zorgdragen, dat elke maand bij de parochianen een te plaatsen thermometer, bestemd om geld te sparen voor bovenvermeld doel, wordt geledigd. Hierdoor kan elk gezin in de gelegenheid worden gesteld om stichter van het kerkge bouw te worden. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het kerkgebouw wordt be groot op 350.000.en dat het een z.g.n. driehallen-kerk zal zijn. Spr. wekte alle aanwezigen op om aan deze actie deel te nemen, omdat dit in het belang is van alle paro chianen van Lisse. De heer Barnhoorn gaf hierop, aan de hand van een situatie-tekening, een duidelijke uiteenzetting van de te stichten gebouwen in dit paro chiecentrum, Vermoedelijk over enkele weken hoopt men te kunnen overgaan tot de bouw van vier schoollokalen en naar men vermoedt binnen een jaar tot het stichten van de andere scho len. Enkele vragenstellers werden door de voorzitter naar genoegen inge licht. Besloten werd tot de definitieve oprichting van de St. Willibrordus bond. Alle gezinnen van de St. Aga tha-parochie worden tot lid van deze bond toegelaten. Staande de vergadering gaven ver schillende personen zich op als stich ter van de kerk. NOORDWIJKERHOUT DL TOEKOMST VAN ONZE JEUGD. Het bestuur van de L. T. B. in Noordwijkerhout heeft de leden iets geboden, waar deze leden het bestuur wel zeer dankbaar voor kunnen zijn. Dr. Delfgaauw van het departement van Economische Zaken besprak de toekomstmogelijkheden van de agra rische jeugd in .het algemeen en de heer Algera, directeur van de Twent- sche Bank alhier die van de Noord- wij'kerhoutse jeugd in het bijzonder. De leden van de L- T, B. en ook de jongeren van de L.T.J. hebben ge toond, dat zij het belang van het on derwerp begrepen en waren in flinke getale opgekomen. Na een korte inleiding van voor zitter van Leeuwen ving dr. Delf gaauw zijn causerie aan. Er is vol gens de deskundigen zelfs reeds een teveel aan arbeidskrachten in de land en tuinbouw van pl.m. 20 pet. Deze arbeidskrachten staan niet als werk loos geregistreerd. Zij werken gro tendeels wei maar - kunnen gemist worden. Op veel bedrijven werken te vee! zoons, omdat zij nog geen kans zien een eigen bedrijf te stichten. Waarheen dan wel met onze agrari sche jeugd, voorzover deze in land en tuinbouw geen emplooi kan vin den7 Emigratie geeft enige verlich ting, maar geen oplossing. Kantoor personeel is er vee; te veel. In de metaalverwerkende ambachten, zo als smid. electriciën,_ rijwiel- en mo- toiTeparateur. loodgieter en instru mentmaker zit toekomst. Ook de houtverwerkende ambachten, en de bouwvakken bieden nog mogelijkhe den. Daarnaast hebben wij de in dustrie in engeren zin. Op de fabrie ken heeft men graag jongemannen, afkomstig van kleine zelfstandige land- of tuinbouwers. Deze mensen hebben verantwoordelijkheidsgevoel en zijn betrouwbaar. De heer Algera wees op het be volkingsprobleem van het snelgroei ende Noordwijkerhout. Ook hier moet men niet halsstarrig vasthouden aan het systeem van: alle jongens in de bollen. Maar ook in het voeren van de bloembollenbedrijven kan veel verbeterd worden. Het risico in de kraam moet verdeeld worden door variatie in de soorten. Na deze causerieën volgde een uitvoerige gedachtenwisse- ling, waarbij het onderwijs een belangrijke plaats innam. Pas toor Brink trok fel /an leer, tegen de onderwijs vereniging van de L.T.B., die Noordwijker hout zijn lagere tuinbouwschool beloofde maar nog steeds niet gaf. Staande de vergadering werd besloten aan de L. T. B. een telegram te sturen, waarin herinnerd wordt aan de gedane belofte en inlossing hiervan ge vraagd wordt. SASSENHEIM Het parochie-feest Het parochiefeest, waarvoor de parochianen zich opmaken, het op luisterrijke wijze te vieren, neemt een steeds vastere vorm aan. Alle parochianen zijn dezer dagen in de gelegenheid gesteld hun offer bij te dragen voor een geschenk 'ter verfraaiing van de parochiekerk. Nog altijd staan achter in de kerk de z.gn. „armenbankjes". Deze zul len verdwijnen om plaats te ma ken voor nieuwe banken. Ook een groot aantal open banken zullen worden aangepast aan het interieu?' der kerk. Indien er voldoende gelden bin nenkomen, zullen alle plaatsen worden voorzien van kussens. Als de voortekens niet bedriegen, zal het comité er zeker in slagen dit doel te bereiken. Hoewel de feitelijke datum 12 Mei is, zal deze feestviering op Zondag 7 Mei plaats vinden. De plechtige Hoogmis, waarvoor het parochiaal koor o.l.v. de heer M. J. A. Post de vierstemmige mis van Pèrosi zal zingen, wordt uitgezon den door de K.R.O. Zondag 7, Maandag 8 en Dinsdag 9 Mei zal er in het K.S.A.-gebouw een voor dit feest geschreven his torisch spel worden opgevoerd. Dit spel staat o.l.v. de beroepsregisseur Bob Jansen en belooft interessant te worden. Ook door en voor de kin deren wordt een speciaal toneel spel opgevoerd. Donderdagavond half acht repe titie in de Oude Post. Er kunnen nog enkele heren meedoen. Komt U een kijken, heren? STOMPWIJK ThuisfroiUdag-. Zondag 19 Maart stond in het teken van het R.K. Thuisfront, 's Morgens werd de Hoog mis opgedragen door pater A. Em- men, aalmoezenier van R. K. Thuis front- 's Avonds werd de zaal van het Blesse Paard bezet door keurig in zwarte broek en witte kiel met braniekraag geklede matrozen uit Den Haag, aangevoerd door Theo v. Elf eren. Deze jeugdige zangers heb ben de aanwezigen (de zaal was niet geheel bezet) vergast op eerste klas zangkunst. Het tweede deel bestond uit „De lan delijke repetitie" van Fr. von Suppé, onder leiding van een jongmaatje, die geestdriftig zijn dorpsgenoten aan voerde. Het ging hem uitstekend af. In zijn enthousiasme stapte hij zelfs naast zijn verhoging, maar als een ge routineerde ging hij rustig door met een glimlach om de lippen. Bij de drie toegiftnummers be vond zich ook het bekende „Schlafe IN MINEUR Het is hoogst merkwaardig, dat het tegenwoordig even gemakkelijk is, cijfers en gegevens te groeperen, die een pessimistische kijk op ons economisch leven rechtvaardigen, als om een reeks verschijnselen op te sommen, die tot optimisme aanlei ding geven. De waarheid ligt uiter aard in het midden. Richt men het oo^ op IJmuiden, waar de trawler- vloot is opgelegd en1 de reders be togen, dat er door de hoge prijzen van olie en ijs geen winstgevend be drijf meer mogelijk is, dan krijgt men een verre van opwekkend beeld. Ook is de mededeling, dat de Neder landse tuinbouw twaalf millioen gul den minder opbracht dan het vorig jaar. zorgwekkend temeer daar de moeilijkheden niet van tijdelijke aard zijn, Ze spruiten n.l. voort uit de hoge bedrijfsonkosten, waartoe voor namelijk de sociale lasten gerekend moeten vvorden. Hoewel de binnen landse stikstofproductie invoer van meststoffen onnodig heeft gemaakt, zijn deze meststoffen schrikbarend duur- Ook de andere bedrijfsonkos ten tonen geen neiging tot dalen, zo- dat het wel uiterst moeilijk schijnt lichtpunten aan te wijzen. Anderzijds evenwel zijn er hoopge vende aanwijzingen. Zo voeren we op het ogenblik méér naar Duitsland uit. dan we uit dit land invoeren. Vier jaar nadat het laatste kanon schot werd gelost, gaat er reeds een stroom van Nederlandse producten over de Duitse grenzen. Maar het beeld is lichtelijk verwrongen want er zijn allerlei monetaire beletselen en geallieerde belangen, die beletten, dat onze handel met Duitsland die om vang aanneemt, die gegeven de we derzijdse behoeften en voorraden in het bereik der mogelijkheid zou liggen. De beletselen, die verhinde ren om binnen de grenzen van ons eigen werelddeel tot vrije handels mogelijkheden te komen, zijn nog bui tengewoon groot. Sinds'jaar en dag heeft men nu reeds de voordelen van de Benelux uiteengezet, maar het is moeilijk concrete resultaten aan te wijzen. Het is allemaal nog in wor ding; men troost ons '"net de hoop, dat deze tolunie nu wel spoedig tot een verlevendiging van het handels verkeer, voornamelijk met onze Zui derburen, zal leiden. Ook wordt voor speld, dat de Benelux, zelfs vóór ze verwezenlijkt is, weldra zal worden uitgebreid tot Italië en Frankrijk, welke nieuwe combinatie zowel met ..Fritalux" als met ..Finebel" aange duid wordt, en die het grootste inter- Europese economische succes van na •de oorlog zou belichamen. Wij ho ren de boodschap, maar voorlopig kost het ons moeite, er geloof aan te hechten. Vooral als wij de bezwaren horen, die er van de zijde van het protectiönnistische Frankrijk worden aangevoerd. De Franse republiek heeft zich namelijk omgeven met hoge tolmuren en de Fransen zijn slechts zeer aarzelend bereid, hier en daar de invoerbeperkingen wat te verzwakken. Maar een slechting der tolmuren in Frankrijk, waar de her innering aan het continentale stelsel van wijlen Napoléon blijkbaar nog sterk leeft, belichaamt zulk een he melbestormende gedachte, dat men zich de verwezenlijking ervan zelfs niet waagt voor te stellen. De enige bron. waaruit men het optimisme dat absoluut onontbeerlijk is voor ieder die kracht wil ontwikkelen en ijver ontplooien tenslotte kan putten, is de overtuiging, dat het economische leven zijn eigen wetten heeft, die zich op de duur onmoge lijk zullen houden aan de kunstma tige beperkingen, die als een over blijfsel van de grote oorlogsworste ling, naar wij vrezen, nog lang de opleving van handel en industrie •zullen belemmeren. mein Urinzchen". Het publiek toonde zich zeer dankbaar en was gul met applaus, vooral voor de sopraan solist Pater Emmen sprak een dankwoord. Een verloting in de pauze moest de winst brengen om het Thuisfront in de komende maanden te kunnen vol brengen en de jongens over zee te helpen. P.B.O. De heer C. J. v. d. Ploeg van het hoofdbestuur van St. Deus Dedit was op uitnodiging van de ge zamenlijke afdelingsbesturen van de stands- en vakorganisaties der K. A. B., St. Deus Dedit, L.T.BR.K. Middenstand, L.T.J. en K.J.M.V. naar Stompwijk gekomen om te spreken over „Wat de Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie brengen zal voor onze stands- en vakorgani saties". Ofschoon in de uitnodiging aan de leden was bekend gemaakt dat deze avond in de naaste toekomst van groot belang zal zijn voor ons allen, heeft deze oproep niet die weerklank gevonden die de geza menlijke besturen verwacht hadden. Jammer genoeg, want omtrent het behandelde heerst nog een grote on wetendheid. Spreker begon met een overzicht te geven van de ontwik keling van de maatschappelijke om standigheden van het begin 1900 tot heden. In art. 93 van de wet is ge roemd welke taken door de P.B.O. kunnen worden verricht o.a. regeling productie enz., mechanisatie, norma lisatie, administratie, regelen van de Ionen, arbeidsvoorwaarden, vakop leiding, maatregelen ter voorkoming van werkloosheid en fondsvorming, b.v. ter voorkoming of bestrijding van'de gevolgen van een brood- of margarine-oorlog, zoals de laatste tijd nogal eens voorkomt. De P.B.O. geeft aan werkgever en arbeider rechten. Wij mogen echter niet een zijdig voortborduren op deze rechten maar bedenken, dat tegenover deze rechtpn ook plichten .staan en ver antwoordelijkheid aanvaarden, wat vooral in slechte tijden zwaar kan zijn. In uw eigen kath organisaties moet u medewerken orde, rust en welvaart te bewaren in het bedrijfs leven in uw eigen belang èn het al gemeen belang, want anders dreigt de chaos en het communisme. Wij zijn dankbaar, dat deze wet tot stand gekomen is. omdat wij daardoor de mogelijkheid hebben onze beginselen tot werkelijkheid te brengen, aldus besloot Spr. zijn betoog. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakte te 10 uur). VRIJ ZACHT. Vanavond en vanacht plaat selijk lichte regen, morgen overwegend droog met plaat selijke opklaringen. Matige en nabij de kust af en toe vrij kraóhtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. LAATSTE BERICHTEN OOK PHILIPS EXPERIMENTEERT MET KLEURENTELEVISIE. Ook Philips experimenteert sinds jaren met kleurentelevisie-^ Dit werd bekend, toen het A-N.P. by deze in dustrie een ooi-deel vroeg over_ de demonstratie met kleurentelevisie in Hilversum. Met grote belangstelling hebben experts van Philips kennis genomen van de demonstraties met Engelse en Amerikaanse systemen, die in de laatste jaren werden -gehouden. Met de op dit gebied experimenterende firma's is ook Philips van mening, dat het nog drie tot vijf jaar zal du ren, voordat de kleurentelevisie tech nisch geheel geschikt zal zijn om in omroepvorm toegepast te worden. Tot dusverre heeft Philips nog geen ruchtbaarheid aan de kleuren- experimenten gegeven, omdat deze, zoals overal elders, nog in het labo ratoriumstadium zijn. Men wil in Eindhoven met het eigen systeem niet eerder voor de dag komen, voor dat men althans een goede kans op „omroeptoepassing" ziet. ONTSCHEPING „VOLENDAM". Het troepenschip „Volendam" wordt Woensdag 22 Maart in de loop van de avond in de haven van Rot terdam verwacht. De ontscheping van de opvarenden begint, behoudens on voorziene omstandigheden, Donder dag 23 Maart, des morgens om 9.00 •uur. „BLIKSEMSTAKING" IN MILAAN. In Milaan is een „bliksemstaking" uitgebroken uit protest tegen het be- sluit van de regering, politieke de monstraties in onrustige gebieden te verbieden. De staking volgt na een weekeinde van botsingen tussen neo-fascisten en communistische extremisten in heel Italië, waarbij 30 personen verwon dingen hebben opgelopen. Het stakingsbevel ging van mond tot mond in fabrieken en kantoren- De trams stonden één voor één stil. toen de arbeiders zich aansloten bij optochten met rode banieren, die sa menkwamen in het centrum van de stad Milaan. In Rome is het uitvoerend comité van het communistisch bestuurde algemeen verbond van vakverenigin gen in spoedvergadering bijeen ge komen om een tegenactie tegen het verbod van de regering, dat als meer tegen de communisten dan de neo fascisten beschouwd wordt, te bera men. ROELOFARENDSVEEN „DE HEMELSE TWISTAPPEL" Gisteravond had. voor een uitver kochte St. Pancratiuszaal de eerste uitvoering plaats van het viertal avonden, waarop het mysterie-spel „De Hemelse Twistappel" ten tonele wordt gebracht. Vooraf sprak de al gemeen leider, kap. G. J. Groen, een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen. Bij deze eerste avond waren behalve de parochie-geeste lijken ook nog aanwezig pastoor en kapelaan van Leimuiden en de bur gemeester van Alkemade en echtge note. De gem. zangveren. „Vox Laeta" zong het „Adoramus te, Christe", motet van W. A. Mozart. Met grote aandacht volgden de aan wezigen hierna het schone spel „De Hemelse Twistappel". Deze week reeds schreven wij over de inhoud van dit prachtige stuk. Maar bij het zien hiervan, werden wij wederom diep getroffen door de rijke inhoud. Het leven, lijden en steun van de H. Liduina is een mysterie voor hen die de grote genade Gods niet ken nen. Uit het gehele stuk straalt de geest van boete, van onderwerping bij tegenslag, geduld en vreugde in de dingen die pijn doen. Daarom paste dit spel zo in het H. Jaar. Een langdurige voorbereiding is nodig geweest om dit spel, dat als het ware eén groot gedicht is, ten tonele te kunnen brengen. Maar het spel ge tuigde dan ook nu van een volko men beheersing der talrijke rollen- Zonder uitzondering brachten de talrijke vertolkers een zeer goede belevenis van de hun toegewezen rol. Voortreffelijk spel echter in de rol van Liduina, de vader van Li duina en Moenen (oude naam van Satan). Vol lof kunnen wij daarom zijn over het geheel, hetgeen een prachtige beloning is geworden voor hen, die leiding hebben gegeven om deze uitvoering mogelijk te maken. Veel zorg was ook besteed aan grime, costumes en decors. Een prachtige toneelavond, die het waard is een gulle aanbeveling mede te gevenHedenavond vindt de herop voering plaats, gevolgd door nog twee, avonden op Zaterdag 25 en Zondag 26 Maart. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 20 Maart. Vee. Aanvoer: 849 totaal, 471 vette koeien en ossen, 21 nuchtere kalveren, 356 varkens, 1 schaap. Prijzen: vette koeien 2.40—2.60, 2.20—2.40 en 2.00—2.20, varkens 1.69, 1.65. en 1.59. Vette koeien aanvoer iet^ korter, handel stroef, prijshoudend varkens aanvoer groter, handel vlr prijzen iets stijver.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3