Zwart Afrika moet rood worden n de Catacomben van Parijs De verdraagzaamheid van Katholieken tot andersdenkenden MAANDAG 20 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA Wat zijn de oogmerken van Moskou CEDERT TIMOSJENKO, een neef van de bekende Sovjet-Russische maarschalk, met een uitgebreide staf van 120 medewerkers zyn in tocht heeft gehouden in de Sovjet-Ambassade van Addis Abeba, is niet slechts in het aloude Ethiopische keizerrijk, maar in geheel Oost-Afrika een communistische propaganda aan het werk, die alle voorstellingsver mogen ver te boven gaat. De Soedan wordt tot ontzetting der Egyptena- ren met een vloedgolf van agitatie-materiaal overstroomd, overal ont staan rode vakbonden en vormen zich communistische cellen. Khartoem, Port Soedan en zelfs het kleine El Obeid zijn centra van deze campagne geworden. De communisten agiteren ijverig tegen de aansluiting van de Soedan bij Egypte, volgens het reeds in Duitsland zo virtuoos gehan teerde recept van het „Nationale Front". Hierdoor weten zij zich po pulair te maken en bij verschillende nationale organisaties een wit voetje te verkrijgen. Van Brazzaville in Frans Equato riaal Afrika uit zorgt het aldaar ge vestigde Sovjet-Russische consulaat voor de bewerking van de Belgische Congo. In deze streken, waar, zoals men weet, veel uranium wordt ge dolven, wordt hoofdzakelijk gebruik gemaakt van sabotage en spionnage. Van het Zuiden uit wordt dit werk ondersteund door het. Sovjet-Russi sche consulaat te Pretoria in de ,.Suid-Afrikaanse Unie", dat met een «taf van liefst 27 ambtenaren werkt. Van Pretoria uit leiden ook draden naar de Sovjet-Russische ambassade in de hoofdstad van de negus. De aard der „werkzaamheden" moge blijken uit een wijdvertakt sabotagenet, dat onlangs in de voor de mijnbouw zeer belangrijke provincie Katanga werd ontdekt, of uit een drietal geheime zenders, met voortdurend wisselende standplaats, die de Congo onveilig maken. Toen er onlangs onlusten waren uitgebroken in de Britse Kenya-kolo- nie bleek spcedig, dat de beweging werd gevoed door een centrale in de provincie Kiwoe in Belgisch Congo. 160 Congo-negers waren in alle stil te naar Moskou gehaald en vandaar na een scholingscursus van één jaar weer naar Afrika teruggezonden. Door hen wordt de leuze verspreid, dat de Sovjet-Unie eens als bevrij der zal komen opdagen. Aan de op perhoofden wordt kwistig beloofd, dat zij hun macht zullen blijven be houden; de afgezette stamhoofden uordt toegezegd, dat zij in hun oude macht weer zullen worden hersteld. Ook een „Democratische Vrouwen liga" ontbreekt niet in Afrika. Een afgevaardigde van deze rode vrou wen-organisatie, Célestine Quezzin, vertoefde onlangs reeds op het com munistische vrouwen-congres te Pe king en bracht de groeten over van negers alsmede hun gelukwensen met de „bevrijding" van het Chinese volk. Zij beweerde toen, dat haar liga ruim één millioen leden telt. In de Franse Soedan bestaat een ..Democratische Vereniging van Frans Equatoriaal Afrika", die even eens op haar ledental pocht, dat vol gens haar nu al enige millioenen be draagt Haar zetel is in de stad Ba mako aan de Boven-Niger. Betrekke lijk niet ver daar vandaan, in de kleine plaats Abidjean, werd in Ja nuari j.l. een indrukwekkend con gres gehouden, waaraan de wereld pers, blijkbaar onbewust van het hier groeiende gevaar, in het geheel geen aandacht heeft geschonken. Van allerwegen waren hier de negers verschenen, die soms verschillende duizenden kilometers, gedeeltelijk zelfs te voet. hadden afgelegd. Van de oevers van de Sénégal en uit de Soedan waren zij gekomen. Er wa ren katoenplukkers van het Tsaad- meer in Kanem. Er waren negers van Kameroen, die ruim 600 k.m. door het oerwoud waren getrokken, en inboorlingen uit Guinee, Boven-Volta, Dahomey en de Ivoorkust. Ook vele vrouwen waren onder deze congres gangers. Als vertegenwoordiger van het Po litburo was de Franse communisti sche afgevaardigde Waldeck-Rochet aanwezig. Het hoofdthema van dit communistische negercongres was de strijd tegen het „Franse koloniaal- imperialisme". De vergaderingen duurden soms de gehele nacht door en waren soms één enkele hartstoch telijke kreet van de wild opgezweep te oer-instincten dezer massa. Het is duidelijk, dat Moskou en de Komin- form hier met kundige hand een nieu we brandhaard gaan scheppen, die voor de Westelijke wereld wellicht al binnen afzienbare tijd een wreed" ont waken zal betekenen. MGR DE LIVA VERTROKKEN Mgr Ottavio de Liva, de laatst in Tsjecho-Slowakije aanwezige diplo matieke vertegenwoordiger van de H. Stoel, die door Praag is uitgewe zen, is Zaterdag per vliegtuig uit Praag naar Rome vertrokken. Men gelóóft, dat hij vóór zijn vertrek nog een bezoek gebracht heeft aan mgr Josef Beran, de aartsbisschop van Praag. Complotterende republiekjes Een door de raad der organisatie van Amerikaanse landen ingestelde commissie van onderzoek heeft sanc ties aanbevolen tegen Cuba, .Guate mala en de Dominicaanse republiek, indien deze landen zouden voort gaan de vrede in het Caribische ge bied in gevaar te brengen. De commissie, die bestaat uit ver tegenwoordigers van Bolivia, Colum bia, Ecuador, Uruguay en de Ver enigde Staten, verklaart dat de drie landen zijn betrokken in samenzwe ringen en pogingen tot invasie, die het Caribische gebied drie jaar in beroering hebben gehouden. Het onderzoek werd ingesteld naar aanleiding van een klacht van Haiti, dat de regering der Dominicaanse republiek had deelgenomen aan een mislukte samenzwering tegen de re gering van Haiti. De Dominicaanse republiek ant woordde met dergelijke beschuldi gingen te uiten aan het adres van Cuba, Guatemala en Haiti. Volgens het rapport had Haiti' de actie der drie andere landen niet uitgelokt of op andere wijze aanlei ding ertoe gegeven. De raad van de organisatie van Amerikaanse landen zal 3 April bij eenkomen om het rapport en even tuele maatregelen te bespreken. 26 AMERIKAANSE ZEELIEDEN OPGEPIKT Het reparatie-schip van de Ame rikaanse marine „Comstock" heeft Vrijdagavond laat 26 Amerikaanse matrozen opgepikt, die zeven dagen op vlotten hebben doorgebracht in de van haaien wemelende wateren van de Stille Oceaan. De mannen waren afkomstig van het kleine geleide-schip der Ameri kaanse marine „Elder", waarop 10 Maart midden op de Oceaan brand uitbrak na een ontploffing in de ma chinekamer. De „Comstock" heeft geseind, dat de schipbreukelingen, afgezien van ernstige verbanding door de zon, er goed aan toe waren. Ook de 14 mannen, die aan boord van de „Elder waren achtergebleven, zijn ongedeerd. TWEE ATOOMGELEERDEN UET ENGELAND VERDWENEN? Volgens de „Daily Graphic" zijn twee vooraanstaande in de V. S. ge boren atoomgeleerden „plotseling uit Engeland verdwenen". Men neemt aan, dat zij zich naar de V. S. hebben begeven. De speciale afde ling van Scotland Yard heeft het federaal bureau van onderzoek (FBI) te Washington om opsporing verzocht, aldus -het blad. Beide ge leerden zijn enige maanden in En geland geweest en hebben toegang gehad tot een groot gedeelte van de geheimste werkzaamheden op atoomgebied te Harwell. JOEGO-SLAVISCHE HUMOR. Radio-Belgrado meldt de volgende fictieve „Nieuwsberichten" uit het Joego-Slavische ontspanningsblad „Jez": Peking: Het volksbevrijdings leger yan China heeft het eiland Wei- Tsjoubevrijd, 5.000 kilometer ten Oosten van Belgrado gelegen. De nieuwste nederlaag van de Tito-kliek bewijst eens te meer, dat Tito zich bij de imperialisten heeft aangeslo ten. Moskou: Men heeft in Amerika een nieuwe methode ontdekt om tu berculose te constateren. De acade mie van Moskou meldt, dat zij nog niet weet, welke methode dit is, doch dat zij er van overtuigd is, dat Rus sische arsten deze reeds in het begin van de 18de eeuw toepasten. Warschau: Om ontvluchting van personen uit Polen te verhin deren zullen alle visserspinken oran je worden geverfd. Dit bericht heeft men in Hongarijg en Tsjecho-Slowa kije met grote belangstelling verno men. Men overweegt daar thans de mogelijkheid, de diplomatieke verte genwoordigers oranje te verven ten einde hun ontsnapping te bemoeilij ken. Hamburgs dok opgeblazen Zaterdag hebben Britse ingenieurs een aanvang gemaakt met het opbla zen van het dok „Elbe 17" te Ham burg, dat eigendom van de staat is, doch in exploitatie bij de firma Blohm en Voss. De Westduitse kan selier, dr Konrad Adenauer, had nog een beroep gedaan op de Britse Hoge Commissaris, gereraal Robertson, om de vernieling van het dok af te ge lasten. In de omgeving van het dok werd door Duitse politie gepatrouilleerd 'doch er deden zich geen incidenten voor. Dr John Dunlop, de Britse com missaris voor Hamburg, was van zijn ziekbed opgestaan om, zoals hij had aangekondigd, in de tunnel onder de Elbe aanwezig te zijn ter ontzenu wing van de klachten van Duitse- zijde. dat het opblazen van het dok schade aan de tunnel zou toebren gen. In plaids gewikkeld zat hij, te midden van Duitse en buitenlandse journalisten, de ontploffingen af te wachten. De menigte van zes a achthonderd personen, die in de buurt van het dok het werk gadesloeg, hield zich vol komen rustig, ook toen een kleine groep van de z.g. „Vrije Duitse Jeugd", communistische liederen zin gend, langs marcheerde. DE***' met garantie-cerlMicaat De „Enschede had haast Zwaar gewonde soldaat aan boord Met dertien uur tijdwinst zette ge- zagvorder Mans Zaterdagnacht om twaalf uur het K.L.M.-tOestel „En schede" op Schiphol aan de grond. De Constellation, die volgens schema- tijd normaal Zondagmiddag één uur pas op Schiphol moest landen, had er ditmaal speciale haast achter ge zet om een zwaargewonde militair van Djakarta naar Amsterdam te brengen, waar de patiënt onmiddellijk in het Wilhelminaziekenhuis moest worden opgenomen. Er waren drie doktoren op het vliegveld aanwezig en twee ambulancewagens stonden te wachten om de nodige hulp te ver-* lenen. De moeder, een oom en een tante van dé militair zaten Zaterdag avond al vroeg op de aankomst van het vliegtuig te wachten. De 22-jarige soldaat J. L. M. uit Vlaardingen werd bij een auto-onge val in Indonesië in een ravijn gesun- gerd en zwaai- gewond met een hais- wervelfractuur in een ziekenhuis op genomen. Men heeft daar gedaan wat men kon, doch na ampei beraad werd overbrenging naar Amsterdam nood zakelijk geacht. De familie van de jongen kon zich telefonisch met In donesië in verbinding stellen, zodat de nodige maatregelen getroffen kon den worden. De K.L.M. werd inge schakeld, alle service werd gegeven en het resultaat was, dat dertien uur op het vastgestelde tijdschema kon worden ingehaald. Aan de versnelde vlucht was ech ter geen enkel risico verbonden. De landingen in de verschillende lucht havens werden zoveel mogelijk be kort en Cairo (de gebruikelijke „nightstop") werd alleen aangedaan om te tanken. Van K.L.M.-zijde deelde men mee, dat dit nieuwe tijdschema van de „Enschede", zoals het voor deze uit zonderlijke gelegenheid was inge steld, grote mogelijheden inhoudt voor de nabije toekomst. De gewonde soldaat maakte de reis onder de zorgen van twee verpleeg sters en de bemanning. Hij was vol lof over z'n transport,- zo vertelde z'n moeder. „Vanzelfsprekend was hy erg vermoeid, en boven Basra, waar het weer slecht was, had hij nogal last van de grote hoogte. Maar we zijn iedereen buitengewoon <^ank i baar, die aan dit snelle transport heeft meegewerkt." Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: pastoor te Vogelenzang de Weleerw heer H. J. C. van der Burg. te Rotterdam (H. Barbara) de Weleerw heer H. C. M. Dijsselbloemte Oud-Beijerland, de Weleerw. heer G. Heemskerk, die kapelaan was te Rotterdam (H. Ant Abt). Slachtoffer van misdaad Zondagmorgen om half twaalf is in het water van de Jan Gij zen vaart te Haarlem het lijk gevonden van de 54-jarige Haarlemse huisschilder D. L. O., die sinds 21 Febr. vermist werd De twee gearresteerde Amsterdam mers, een man en een vrouw, welke laatste op de avond voor de vermis sing met de schilder samen waren 'gesignaleerd in een Amsterdams café hebben bij het onderzoek in deze zaak zodanige verklaringen afgelegd, dat het de samenwerkende recher cheurs van Amsterdam en Haarlem duidelijk was geworden, dat, zo ei- van misdrijf sprake mocht zijn, dit zich in Haarlem moest hebben af- Enkele uitlatingen van de arestan- ten hadden de politie de zekerheid gegeven, dat een en ander zich in de buurt van de Jan Gijzenvaart moest hebben afgespeeld Toen men gister morgen op weg was om in het water van die vaart te gaan dreggen, stel den voorbijgangers de politie op de hoogte van het feit, dat er een lijk in de vaart was komen bovendrijven. Het lichaam werd geïdentificeerd als het stoffelijk overschot van de 54- jarige O. Gisteravond was een Haarlemse politie-arts bezig met de sectie op het lijk, welke sectie zou moeten uitma ken, wat de doodsoorzaak is. Ook uit het verhoor van de twee Amsterdammers hoopt men alsnog nadere gegevens te verkrijgen. Men vermoedt, dat het de vrouw, die met de huisschilder op stap ging, te doen was om zijn geld. Positieve uitspra ken in dezen kon en wilde de Haar lemse politie niet doen. INBREKER OP DE VLUCHT DOODGESCHOTEN Tijdens een ontvluchtingspoging is gistermiddag te Waalre bij Eindho ven de reeds van zijn zestiende jaar af beruchte inbreker F.K. door een wachtmeester van de rijkspolitie doodgeschoten. Hij beloofde bij zijn arrestatie ge willig mee naar het bureau te gaan. mits men hem niet zou boeien. Drie wachtmeesters namen hem tussen zich' in, doch tóén men bij de politie post van Waalre Was aangekomen, rukte hij zich los en ontsnapte in het kreupelhout. Tijdens de achtervol ging schoten de politiemannen en kele malen in de lucht, doch K. bleek niet van plan zich over te geven. Vervolgens loste men schoten in het kreupelhout, tengevolge waarvan de vluchteling dodelijk werd getroffen. ..LICHTERE TOETS" IN ARBEIDERSWONINGEN. e Minister van Wederopbouw mr. dr. J. in 't Veld heeft te Amers foort een toespraak gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Er behoeft geen vrees te bestaan, dat het stre ven naar verlaging van de bouw kosten een verslechtering van het woningpeil inhoudt. Het gaat er om tot meer rationele bouw te komen symptomen, die angstige vermoe AUTOBUS IN HET WATER Een autobus van de Damster Auto- busmaatschappij komende uit de richting Groningen is des nachts in het Damsterdiep gestort. Een groot aantal inzittenden kon, door het ope nen van de noodluiken, in veiligheid worden gebracht. Volgens passagiers zou de bus niet door de chauffeur, maar tijdelijk door een passagier zijn bestuurd. De passagier zou dit hebben aangebo den, omdat de bestuurder het druk had met de kaartjes verkoop. De pas sagier-bestuurder zou onder de in vloed van sterke drank hebben ver keerd. De bus slingerde over de weg. Passagiers waarschuwden de eigen lijke bestuurder, maar vlak daarop reed de bus te water. De passagier bestuurder is na het ongeluk ge vlucht. VERMIST MEISJE TERUGGEVONDEN Sedert Zaterdagmiddag werd te Delft vermist de drie jarige Carla Eygelsteim. Zij is thans gezond en wel teruggevonden. Een tekenaar van het gebouw Weg- en Water bouwkunde te Delft hoorde van ochtend om kwart voor acht kinder geschrei in kamer 202 op de. tweede verdieping. Hij ging de kamer bin nen en vond het kind zittende in de vensterbank. Zaterdagavond en Zondag heeft de politie ipet de ouders een onderzoek ingesteld in het grote gebouw, dat nabij de ouderlijke woning van het kind is gelegen. Vergeefs echter, hoe wel men in de kamer is geweest, waar het kind thans werd gevonden. Het meisje is wel vaker weggelo pen en al eens eerder in het gebouw aangetroffen. STICHTING VAN ééN „LAND BOUWSCHAP BEPLEIT Op een congres van de P. v. d. A. te Utrecht heeft dr. ir. A. Vondeling een spoedige invoering van één Land bouwschap bepleit, dat het gehele agrarische bedrijfsleven zal omvat ten. De gewestelijke en streekorga- nen, waarop dit landbouwschap zal rusten, dienen volgens hem door alle ook ongeorganiseerde be trokkenen met toepassing van actief en direct kiesrecht te worden geko zen. Er is geen bedrijfstak, die zo rijp ;s voor de publiekrechtelijke orga nisatie als de landbouw. Zijn talloze kleine bedrijfseenheden, onregelma tige productie naar hoeveelheid en tijdstip, de regelmatige en weinig rekbare vraag naar zijn producten, het zijn alle kenmerken, die orde ning van de agrarische productie en markt absoluut noodzakelijk maken. In de Stichting voor de Landbouw hebben ondernemers en arbeiders reeds sinds 1945 op vrijwillige basis samengewerkt bij alle vraagstukken, die de landbouw raakten. Verder is reeds grote ervaring opgedaan met de vele organisaties op het terrein van de voedselvoorziening, dé be drijfschappen voor Zuivel, Akker bouw, enz. Wij zullen, aldus dr. Vondeling, zo spoedig mogelijk de thans op het terrein van de voedselvoorziening bestaande bedrijfschappen moeten omschakelen tot productschappen. Van de zijde der huidige bedrijf schappen zal bereidheid moeten worden getoond om daaraan mede te werken. De openbaarheid, die de besluitvorming der productschappen zal kenmerken, is van zeer grote be tekenis. Het samenstellen van het bestuur der landelijke organisaties (het Landbouwschap) is de taak van de boeren-, tuinders- en landbouwor- PAARDEN VERGIFTIGD DOOR MUIZENT ARWE Twee paarden van een veehouder te Rumpt (Betuwe) zijn gedood door het drinken van water dat met muizentarwe "was vergiftigd. Doordat een zak met dit vergif van een plank viel, was een deel van de inhoud in de drinkbak van de paar den terechtgekomen. Een derde paard, dat zwaar ziek is, hoopt men in het leven te kunnen houden. De koeien, die ook van het ver giftigde water dronken hebben hiervan geen nadelige gevolgen ondervonden. INDUSTRIALISATIE BESCHOUWING. Voor de Centrale Commissie voor Studiebelangen heeft de president directeur van de Herstelbank, drs. J. F. Posthuma, te Delft een lezing- gehouden over: „Financiële aspec ten der industrialisatie". De heer Posthuma wees op de zware taak waarvoor Nederland op het gebied van de industrialisatie is geplaatst. Gedurende 10 jaar moet aan 50.000 nieuwe arbeiders 'sjaars werk worden verschaft. Dit zal in hoofdzaak in de industrie moeten beuren. Dit betekent alleen uit de zen hoofde, een jaarlijkse investe ring van ongeveer f 750 millioen. Kan men echter in West-Europa meer eenheid brengen dan tot nu toe het geval is, en kan men boven dien de economische betrekkingen met Indonesië tot ontwikkeling brengen, dan zou het niet onmoge lijk zijn, dat een deel van de bevol kingsgroei daardoor werk kan vin den. In dat geval kan men dus de industrialisatie in een groter aan tal jaren verwezenlijken dan nu blijkbaar het geval is. DE OPHEFFING VAN HET VESTIGINGSVERBOD. Het besluit algemeen vestigings verbod is tot op heden nog opge heven de slagers-, broodbakkers- en banketbakkersbedrijven. Door het directoraat-generaal vooy de middenstand wordt thans overleg gepleegd met het Ministerie van Landbouw, teneinde na te gaan in hoeverre in deze branches tot een opheffing kan worden overgegaan. De vestigingswet kleinbedrijf blijft evenwel bestaan totdat een nieuwe vestigingswet kleinbedrijf, die thans wordt voorbereid, is aan genomen. PSEUDO-VOGELPEST IN OOSTERHOUT. In Oosterhout zijn drie landbouw bedrijven getroffen door de pseudo- vogelpest. Al enkele dagen waren er en de onderdelen van de bouw te normaliseren. Daartoe is een com missie werkzaam om in de bouw verordeningen de beletselen weg te nemen, die een meer rationele bouw in de weg staan. De inge nieurs dienen te leren in series te denken. Het bouwen van series van enkele duizenden wonigen- moeten wij aandurven. Wezenlijke nieuwe denkbeelden vinden wij in de ar beiderswoningbouw nog niet. Toch zullen wij naar het voorbeeld van Engeland moeten komen tot de toe passing van centrale verwarming, warmwatervoorziening en betere verlichting in de arbeiderswonin gen. De arbeiders zelf moeten in hun huizen, wat het interieur be treft, tot een lichtere toets komen". Voetgangers, rechts op het trottoir, Daar is voor U het minst gevaar. dens rechtvaardigden, maar door de uitslag van het onderzoek in de se rum-inrichting te Rotterdam heeft men thans zekerheid gekregen. Op instructie van 'de inspecteur van de veeartsenij kundige dienst in Eindhoven zullen alle drie de bedrij ven geisoleerd worden. Alle vogels die op het besmette terrein aanwe zig zijn worden verbrand. De burgemeester van Oosterhout heeft een rondschrijven tot de bevol king gericht, waarin wordt bevolen, alle vogels en ook alle honden en katten binnen te houden. Hierdoor hoopt het gemeentebestuur de ziekte te kunnen localiseren. Op het ogen blik bestaat er nog geen ernstige vrees, dat ook andere bedrijven zijn aangetast. Van het ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening vernemen we nog, dat dit in deze week het enige geval van uitbreiding der ziekte is. Dwalen tussen vijf millioen doodshoofden De catacomben van Parijs bestaan zoals men weet, uit ontelbare gan gen, die een knekelhuis omvatten misschien wel twintig hectare. In de jongste tijd gaan er geruchten over vreemde geluiden, gevolgd door licht flitsen, die men waarnam en die vermoedens deden opkomen van geesten, die hier in de catacomben spoken, twintig meter onder de lin ker Seine-oever. Deze catacomben, donkere gangen die kris-kras door een ondergronds labyrinth lopen, nog dagtekenen uit de tiid der Romeinen, worden tegen woordig gebruikt als knekelhuis voor de gebeenten, die afkomstig zijn van de eeuwenoude kerkhoven van Pa rijs. Een vijf millioen stuks doodshoof den, verbleekt van ouderdom, moe ien daar opgestapeld liggen. Men moet 90 stenen traptreden afdalen om in dit oord der verschrikking Prof. mr. W. P, J. Pompe uit Utrecht heeft voor „Geloof en We tenschap" te Haarlem gesproken over Verdraagzaamheid. Speciaal met betrekking tot de katholieken noemde hij de verdraagzaamheid niet zozeer een probleem dan wel een taak. Dat deze taak overigens om een diepe bezinning vraagt, meende hij te moeten aantonen door er op te wijzen, dat vooral in ons land de katholieken de naam hebben van het meest onverdraagzfaam te zijn. De gedachte aan ketterjagers en inquisiteurs is nog lang geen histo rie en een dankbaar bewijs daar voor meent de niet-katholiek te vin den in Spanje. Begrijpelijk is het dan ook, dat andersdenkenden ons de uitdruk kelijke vraag hebben gesteld: wat blijft er over van onze godsdienst vrijheid, wanneer de katholieken in ons land de meerdërheid vormen? Het antwoord op deze vraag is reeds meermalen geformuleerd en wel zo, dat de katholiek onver- moet zijn, wat de leer betreft, maar juist door die leer te beleven verdraagzaamheid moet be trachten ten opzichte van diegenen, die een andere overtuiging zijn toe gedaan. Dit antwoord alleen kan nog niet bevredigen, waar het begrip „ver draagzaamheid' verschillend kan worden geïnterpreteerd, 't Is im mers zo gesteld, dat men met Fre- derik de Groote kan redeneren: ieder moet op zijn manier zalig worden. Hetgeen dan uiteraard in houdt, dat men onverschillig staat tegenover de waarheid. Bij zulk in differentisme heeft verdraagzaam heid geen zin, want zij veronder stelt altijd nog de aanwezigheid van een andere mening, die men niet graag heeft. Voor de katholiek houdt ver draagzaamheid derhalve iets an ders in en hij heeft ook de kans haar als deugd te beoefenen. Dan is het ook uitgesloten, dat bij ver anderde omstandigheden die ver draagzaamheid omslaat tot een kwestie van macht of opportuniteit. Bezwaar maakte prof. Pom pe dan ook tegen de geliefkoos de uitdrukking: wij hebben de waarheid, een uitdrukking, die hij behalve onjuist ook onvol ledig noemde. Onjuist, waar zij wel wat al te hebberig klinkt, en onvolledig, omdat wij de waarheid nu eenmaal niet in haar geheel geopenbaard heb ben gekregen, maar pas na de dood in volle klaarheid kunnen waarnemen. Juister, vollediger en in ieder geval meer sympa thiek klinkt hier de uitdruk king: de waarheid heeft ons. Verdraagzaamheid wordt boven dien vereist terwille van de waar heid zelf. Natuurlijk gezien, is er maar één weg tot de waarheid, na melijk het inzicht. Dit kan nooit worden bijgebracht door dwang. De eerbied voor de mens ook in zijn dwalende overtuiging vraagt zulks. De mens is toch een verstan delijk wezen en men kan hem niet iets gaan opdringen als waarheid. Prof. Pompe wees tenslotte op de woorden van Paulus: „de liefde is verdraagzaam" en gaf in enkele overigens duidelijke woorden kennen dat die verdraagzaamheid een prachtige gelegenheid bood tot deugdbeoefening in eigen katholie ke kring. een blik te kunnen werpen. Langs de muren zijn de beenderen kruis gewijze gearrangeerd, volgens de traditionele emblemen van de pira ten vlag. Griekse, Latijnse en Franse opschriften geven de data aan, de herkomst van deze gebeenten, waar van sommigen meer dan duizend jaren oud zijn. Honderden toeristen komen jaarlijks hier, met een kan delaar in de hand dalen ze af om een gedeelte van dit reusachtige netwerk van holen en gangen te be kijken. Ze blijven angstvallig in de nabijheid van de gids want men raakt hier gemakkelijk het spoor bij ster en het is moeilijk, er alleen weer uit te komen. Keizers, koningen, beroemde staats lieden Frans I van Oostenrijk, Karei X van Frankrijk, Oscar van Zweden, Bismarck enz bevonden zich onder degenen, die in de loop der jaren deze sombere spelonken in ogenschouw namen. De merkwaar digste figuren onder de bezoekers waren wellicht de twee Russische regimenten, die in 1814 Pax-ijs bin nenrukten, vlak achter de verslagen keizerlijke legers aan en die beslo ten, de catacomben te „bezetten"' om eventuele ondergrondse acties van de fanatieke volgelingen van Napoleon te voorkomen. Ze doorzochten de gangen over een 'afstand van ver scheidene mijlen in compleet veld- tenue voordat ze tot de erkenning kwamen, dat er van generlei mili taire bedreiging sprake kon zijn. Toen kortgeleden de geruchten opdoken, dacht de politie eerst, dat ze hier te maken had met een bende inbrekers, die plan hadden van de catacomben uit in de kelders van de huizen door te dringen. Maar toen ze tenslotte de „geesten" arresteerde, bleken het twee jonge amateur-ont dekkers te zijn, die, omdat ze niet over geld beschikten om een vacan- tiereisje te maken, besloten hadden in hun vrije dagen ontdekkingstoch ten te ondernemen in de catacomben, op zoek naar nieuwe gangen en uit wegen in de hoop ook misschien een of andere kostbaarheid te vinden tussen de duizenden geraamten en doodshoofden. De politie liet de beide avontu riers na een strenge reprimande lo pen, maar ze verzocht de Parijse kranten, er niet over te schrijven teneinde andere avontuurlijke jonge heden niet tot navolging te prikke len!

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2