S)e CelcbeSoii^cmt Liberale ministers verlieten het Belgisch kabinet Regering-Eyskens afgetreden Qeett batting, en geen tegeting Geldsanering in Indonesië Prins Bernhard weer thuis Hongersnood in China Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 20 MAART 1950 41ste JAARGANG Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs, f 032 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. 4.90. - Advert.; 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 GINDS ZATERDAGMIDDAG heeft België, behalve geen koning, ook geen regering. Het Belgische kabinet is nl. afgetreden, daar geen overeenstemming kon worden beréikt inzake het bijeenroepen van de verenigde Kamers. De liberale ministers wilden daar blijkbaar niet toe bijdragen. De prins-regent heeft het ontslag aanvaard en de demis sionaire premier Eyskens belast met een informatieve opdracht. De heer Eyskens heeft deze opdracht aanvaard. Hij hoopt in staat te zijn, he denavond om 7 uur een verklaring af te leggen. kamerontbinding door niemand Gewenst. Het aftredende kabinet bestond uit 9 Katholieken en acht liberalen. Het werd 10 Augustus van het vo rig jaar samengesteld, na een poli tieke crisis van 45 dagen als gevolg van verschillen tussen de partijen over de eventuele terugkeer van koning Leopold. De socialistische partij weigerde met de Katholieken in één coalitie samen te werken. De Katholieke minister zonder portefeuille in het demissionnaire kabinet, graaf Carton de Wiart, verklaarde tegenover de journalis ten: „Ohtbinding van de Kamers wordt door niemand gewenst. Hier toe zou slechts in uiterste nood wordén overgegaan." De liberale minister van defensie Devèze zeide voorts nog, dat het ontslag van de regering niet bete kent, dat een onherstelbare breuk is ontstaan tussen de liberale en Katholieke ministers van het de missionnaire kabinet, een ingewikkelde situatie. Het aftreden van de regering- Eyskens heeft een ingewikkelde situatie geschapen. Sommige politici zijn van oor deel, dat de kabinetsformateur al lereerst-zal trachten een coalitie te vormen met de koningsgezinde li berale ministers uit het demission naire kabinet, of andere liberale politici. Mocht de kabinetsformateur er niet in slagen liberalen in een nieuwe regering op te nemen, dan zou nog slechts overblijven een ho mogeen Katholieke regering te men, die als enig punt op haar pro gramma de terugkeer van de ko ning zou plaatsen en die met een kleine meerderheid in de verenig de Kamers de wet op het regent schap zou kunnen doen opheffen, teneinde de vorst aldus -in staat te stellen naar België terug te keren. Bij de onderhandelingen tussen de Katholieke en liberale ministers zou intussen gebleken zijn dat ook enkele Katholieke ministers met name die uit het Waalse land ei op hebben aangedrongen bij de op lossing van de koningskwestie niet overijld te handelen. Ondanks de boven aangehaalde verklaring van graaf Carton de Wiart, dat niemand Kamerontbin ding wenst, wordt daar toch wel aan gedacht. Men acht het niet on waarschijnlijk, dat de Katholieken indien zij er niet in slagen om enkele liberalen in hun nieuwe re- gerihg op te nemen. het zullen huidige omstandigheden voor de Katholieken weinig aantrekkelijks. Vooreerst willen zij niet de indruk vestigen, alsof de terugkeer van de koning een louter Katholieke aan gelegenheid zou zijn, en vervolgens verwacht men ook niet, dat zulk een regering bij de tegenwoordige sa menstelling van de Kamer een lang leven zou hebben. WALEN DREIGEN MET SPLITSING Een woordvoerder van het Waalse congres, dat na een geheime bijeen komst van Zaterdag in permanente zitting bijeen zal blijven, heeft ge zegd: „Luid applaus viel de verkla ring ten deel vam een afgevaardi^ dat hij zich als hoofd van een om vangrijk uitvoerend orgaan gaarne zal stellen onder een voorlopige Waalse regering". Het congres heeft een dagorder uitgegeven, waarin een beroep wordt gedaan op alle Walen om deel te ne men aan een gemeenschappelijke strijd. SOCIALISTISCHE RESOLUTIE. Het nationaal congres van de Bel gische socialistische partij heeft in een met algemene stemmen goed gekeurde resolutie verklaard, dat de actie zal voortduren tot koning Leo pold zijn plaats zal afstaan aan de l£*-jarige prins Boudewijn. Een socialistische leider heeft aan A.J. verklaard, dat de enig aanvaar bare oplossing voor de socialisten z< kunnen zijn een toezegging van koning, dat hij na de stemming in het! parlement op een vastgestelde datuna afstand zal doen van de troon. De so cialisten zouden niet deelnemen aan: een regering, die een dergelijk com promis op haar program zou hebben, maar officieel hun steun geven gan elke actie om prins Boudewijn na de abdicatie van zijn vader op de troon te brengen. „De koning kan terugkomen, mits wij de schriftelijke garantie hebben van zijn voornemen om heen te gaan", zei hij. STAKING IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN. In antwoord op de oproep de Belgische transportarbeidei bond, hebben hedenmorgen ong veer 25.000 Antwerpse haveriarbi ders het werk neergelegd protesteren tegen een terugkei van koning Leopold. Het percent! ge arbeiders, dat bij deze waa schuwingsstaking van 24 uur trokken is, bedraagt bijna 70 p: cent van het totaal aantal Antwei se havenarbeiders. Het personeel van de kranen en laadbruggen, alsmede dat van de sleepboten, werkt niet, dochhoudt zich gereed om in gevallen van nood onmiddellijk te hulp te kunnen bieden. De Katholieke havenarbeiders, die geheer hebben gegeven aan de oproep van het Christelijk Vakver bond, niet aan de staking deel te, nemen, wei-ken onder bewaking van de politie. In Brussel is hedenmorgen in de fabriek van Nestor Martin even eens een staking uitgebroken bij wijze van protest tegen de terug keer van koning Leopold. Ongeveer 500 arbeiders legden hier het werk; neer. In de depots van de Brusselse tramwagen waren hedenmorgen a£4 fiches aangeplakt, waarin het per soneel wordt uitgenodigd eveneens gedurende 24 liur het werk neer te leggen, doch tot heden is dit nog niet geschied. Papiergeld wordt gehalveerd Zondagavond is over de radio een geldzuivering in Indonesië door de minister van financiën der R.I.S. be kend gemaakt. Deze houdt het vol gende in: Al het papiergeld, dat Zondag avond te 20.00 uur in omloop was, verliest de helft van de waarde. De biljetten dienen te worden gehal veerd, de linkerhelft blijft wettig be taalmiddel, voor de helft van het no minale bedrag, tot 16 April. 1950, de rechterhelft geeft recht op een obli gatie in een 3 procent rente dragen de regeringslening voor het halve nominale bedrag. Hiervan zijn uit gezonderd bankbiljetten en munt- biljefen ter waarde van 2,50 en lager, die de gehele nominale waar de behouden. T - De linkerhelften moeten tussen 22 laten aankomen op Kamerontbxn- Maart en 16 April bij banken en an- ding en verkiezingen. Volgens deze i dere instellingen worden ingewis- hypothese zouden zij door nieuwe gei^ tegen nieuwe banknoten, die de verkiezingen de resultaten van de halve nominale waarde van de vroe- volksraadplegmg over de terug- gere zullen hebben, fc ^8.kSnin?,W!,1IenJat,enl Banksaldi moeten worden gehal-' t°i°e"?a„d!.aJlSGi""!veerd: de helft ervan wordt overge- te meerderheid niet alleen in de Se naat, doch ook in de Kamer willen behalen. Op deze wijze zou de op heffing van de wet op het regent schap met een overtuigende meer derheid door de gezamenlijke Ka mers worden goedgekeurd. De vorming van een homogeen Katholiek ministerie, heeft onder de NA DE BEGROETING bij het vliegtuig wandelt het Koninklijk ge zin naar de uitgang. H.M. de Konin gin met prinses Margriet aan de hand. Links van de Prins prinses Beatrix met prinses Marijke aan de hand. boekt op de „inschrijvingsrekening öer Staatslening-1950 van de R.I.S." en de houder is gedwongen, staats obligaties, die later zullen worden uitgereikt, te nemen tegen dat be drag. Uitgezonderd van de gedwongen inschrijving op de staatslening zijn tegoeden van banken bij de circula tiebank en tegoeden van landskas sen, postkantoren, ambassades, ge zantschappen, consulaten en het per soneel daarvan, tegoeden van ban ken onderling en tegoeden van door de minister van financiën aan te wijzen instellingen met een liefda dig doel. De eerste 200 van bank tegoeden beneden 1000 zijn vrij. Tegelijk met het bekend maken van deze maatregelen is een Nood wet afgekondigd, waarin de minister van financiën wordt gemachtigd, ge durende 1950 alle maatregelen te treffen terzake van het aangaan van een staatslening door de R.I.S. en om het deelnemen aan een dergelij ke lening voor te schrijven, zomede om voorschriften te geven met be trekking tot de geldsomloop. B - kens de ondertekening is deze wet in werking getreden op 18 Maart 1950. ZAKENLEVEN IN INDONESIë STAAT STIL.. In de verwarring van heden is het zakenleven overal in Indonesië bij na geheel tot stilstand gékomen naar aanleiding van de in werkingtreding der waardevermindering van het In donesische geld. Ongeveer 70 millioen verbaasde Indonesiërs en buitenlanders hielden zich bezig met het feit, dat de helft van hun geldelijk bezit was wegge nomen, tèrwijl hun schulden dezelf de bleven. Op iedere markt heerste verwar ring. verschrikte Indonesiërs wei gerden boos hun bankbiljetten ih de helft te laten scheuren. Reizigers uit landen overzee zijn zwaar getroffen. Degenen, die hun geld tegen de officiële koers van 10.8 gulden voor ieder pond sterling had den ingewisseld, hebben eigenlijk iets meer dan vijf gulden per pond gekregen. Dit is nauwelijks genoeg om een pakje Amerikaanse sigaretten te kopen. Het verblijf in goede ho tels kost 20 per dag. De somberste gezichten zag men bij de Nederlan ders, Indische-Nederlanders en Chi nezen, onder wie zich de best gesi tueerden van het land bevinden. Een Nederlander, verklaarde he den, dat zijn terugreis naar Neder land in de laatste acht dagenzes maal zo duur geworden was. DR OZINGA GEARRESTEERD De Indonesische autoriteiten, heb ben een der hoogste Nederlandse functionarissen in Indonesië, dr J. Ozinga, gearresteerd. Dr. Ozinga, viseur vari de Indonesische minister van voorlichting wordt er van ver dacht medegewerkt te hebben aan. de ontvluchting van kapitein Wester ling naar Singapore. De arrestatie werd verricht op be; vel van de militaire gouverneur van Djakarta. Z.K.H. PRINS BERNHARD IN ONS LAND TERUG Zondagochtend is Z.K.H. prins Bernhard per KLM- vliegtuig uit New York in ons land teruggekeerd van zijn reis naar Zuid en Noord-Amerika en Canada. Op Schiphol begroetten H.M. Koningin Juliana en de Prinsesjes de Prins. Rechts op de voorgrond prinses Irene Op de achtergrond de nieuwe ver keerstoren op Schiphol. Hartelijke begroeting op Schiphol \7ERWELKOMD door dc Koningin en de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke is prins Bernhard gistermorgen na een verblijf van ruim twee maanden in Zuid- en Noord-Amerika, met de Constella tion „Vlaardingen" op Schiphol teruggekeerd. ,,Ik ben blij weer thuis te zijn", zegt de Prins, nadat hij op hartelijke wijze door vrouw en kinde ren op vaderlandse bodem is begroet. Óp haar beurt informeert de Ko ningin, waarom de „Vlaardingen" bijna VA uur vertraging had. De Prins vertelt van de sterke tegenwind, die het vliegtuig heeft gehad en koningin Juliana antwoordt met een „Wij zijn hier allemaal verwaaid". Enkele ogenblikken laat men de koninklijke familie de intimiteit van dit weerzien. Dan treedt de minister president dr, W. Drees uit de groep van wachtende autoriteiten naar vo ren én bij zijn begroeting dankt hij namens de regering prins Bernhard voor al hetgeen deze door en tijdens zijn reis voor Nederland en het Ne derlandse volk heeft gedaan. Met een afwijzend handgebaar wuift de Prins deze lof weg en dan begroet hij de andere autoriteiten, de minis ters dr. Van Schaik, mr. Stikker, mr. Van Maarseveen, mr. Schokking, Mansholt en mr. Spitzen, de ambas sadeurs van de Ver. Staten en van Canada, de heren Chapin en Dupuy, de gezanten van Mexico, Venezuela en Brazilië, de heren Gorostiza, Dag- nino en Coelho Dealmeida, de com missaris der Koningin in Noord- Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk, de burgemeester van Am sterdam, mr. A. J. d'Ailly, mr. H. L. de Vries, vertegenwoordiger van Su riname en de Antillen in Nederland en de heren jhr. Sandberg en Van Ballusek van de K.L.M.-directie. Terwijl de Prins zo door de auto riteiten verwelkomd wordt, ontvan gen de Koningin en haar dochters de reisgenoten van prins Bernhard, die inmiddels het vliegtuig verlaten hebben. Koningin Juliana drukte hen allen persoonlijk de hand. Dan wandelt de koninklijke fami lie naar- het stationsgebouw. Het pu bliek op platform en dakterras ont vangt. prins Bernhard met een har telijk „hoera". De stafmuziek van de Amsterdamse politie, die, toen de ..Vlaardingen" landde het Wilhelmus gespeeld had deed een vrolijke mars over het veld schallen. Daarna stapten de Koningin, de Prins en de prinsessen in -de auto, die hen in snelle vaart naar huis, r Soestdijk, bracht. Mr. Fockema over de repatriëring HET ZAL WEL EIND SEPTEMBER WORDEN Zaterdagmiddag is mr. W. H. Foc kema Andreae, secretaris van oor log, op Schiphol uit Indonesië terug gekeerd. Volgens mr. Fockema Andreae zal het wel eind September worden, voordat de laatste Nederlandse sol daten Indonesië zullen hebben ver laten. Hij voegde hieraan toe, dat de stemming in de doorgangskam pen zeer goed is. Mr. Fockema Andreae achtte het belangrijk, dat op de a.s. minister conferentie ook militaire problemen zullen worden besproken en daar om wil hij overleg plegen, of het niet mogelijk zal zijn, dat een der staatssecretarissen of een hoge amb tenaar van het departement van oorlog bij de conferentie aanwezig zal zijn. Ten slotte zeide de heer Fockema Andreae, dat in sommige kringen in Indonesië een zekere angst bestaat, dat Nederland Nieuw-Guinea vol zal stoppen met Nederlandse militairen. Hoe groot het garnizoen op Nieuw- Guinea zal worden, is een kwestie, welke de regering zal moeten be- palen. Maar het is zeer zeker niét trachtten de bezoekers naar buiten I ,e* om Nieuw-Guinea „vol te stoppen" en dus een militaire be te komen. Tien personen kwamen m dreiging te doen zijn", zo merkte hij de vlammen om, 30 werden gewond. nadrukkelijk op. BRAND IN GRIEKSE BIOSCOOP. Te Piraeus ontstond Zondagavond in een bioscoop brand. In paniek Millioenen mensen dreigen om te komen De toenemende hongersnood in China breidt zich uit over millioenen mensen in elf provincies ten Zuiden van de Grote Muur. Volgens berichten uit buitenlandse en Chinese bronnen nemen ziekten onder de boeren, wier weerstand is verzwakt door ontberingen, hand ever hand toe. Een hulp-missie, die in Hongkong uit de provincie Anhwei is terugge keerd, heeft een verklaring verspreid waarin gezegd wordt, dat hongers nood en ziekten 53 van de 63 distric ten in de provincie hebben aangetast De missie voorspelt, dat de toestand snel zal verslechten en millioenen zullen sterven indien niet dadelijk hulp geboden wordt. Volgens de missie uit Anhwei heb ben duizenden in wanhopige omstan digheden geleefd sinds de overstro mingen van de zomer van het vorig jaar de oogst vernietigden, huizen verwoestten, voedselvoorraden weg spoelden en vee verdronken. Door dat de dijken van de Jangtse en de Hoeai op vele plaatsen bezweken, bleven grote gebieden in de herfst onder water staan. Het teruglopende water op andere plaatsen liet een laag modder en zand achter. De win ter bracht zóveel sneeuw, dat de nie tige hutten, welke door de boeren uit allerlei materiaal, dat het terug vloeiende water achterliet, werden gebouwd, onder de vracht instorten. Van andere zijde wordt verklaard, dat de oorlog en de economische chaos de uitwerking van de over stromingen, de droogte en de epide mieën in vele provincies hebben ver ergerd. Van communistische zijde werd be kend gemaakt dat reusachtige hoe veelheden graan naar de getroffen gebieden onderweg waren. VOLK ACHTER PRIKKELDRAAD. Volgens de „Daily Telegraph'' be reiden de Tsjecho-Slowaakse com munisten voor de lente „het grootste politieke offensief sinds Februari 1948" voor. De Weense correspondent van het blad verklaart dit van vluch telingen uit Praag te hebben verno men. Dit offensief zou onder meer ten doel hebben de isolatie van Tsje- cho-Slowakije van het Westen te voltooien. Hiertoe zouden die vol gende maatregelen worden getrof fen: het aanleggen van uitkijktorens, prikkeldraadversperringen en mij nenvelden langs de 460 kilometer lange grens van 'Oostenrijk, naar het voorbeeld van de Hongaarse West grens, Versterkingen van de eenhe den der grenscontrole en de veilig heidspolitie langs de Oostenrijkse grens, zuivering van alle buitenland se handelsmonopolies en vertegen woordigers van het Tsj echo-Slowaak se zakenleven in het buitenland, gro ter politie-toezicht op alle instellin gen in het land van de British Coun cil en andere West-Europese cultu rele organisaties. HET KONINKLIJK GEZIN OP SCHIPHOL: Z.K.H. Prins Bernhard en H.M. de Koningin en op de voor grond van links naar rechts de prin sesjes Margriet, Irene, Marijke en Beatrix. KaUeitfA. „Waarom noemt ge Mij He?r, Heer; en gij doet niet wat Ik zeg?"....

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1