anaSKnï ONZE WEEK-P k de eerste klassen Spanning in LEIDSCHE VOETBALBOND het Schaakspel Titanengevecht tussen Metz en de Ruyter ZATERDAG 18 MAART 1950 UE LE1DSE COURANT l'WEEUE BLAD - PAGINA 3 Blauw Wit en Maurits kunnen kampioen zijn, beslissing tussen PSV en Limburgia Weer staat morgen een competi tiedag vol spanning te wachten, spanning in verschillende afdelin gen, niet in het minst in de eerste klasse, want in drie afdelingen kan morgen de beslissing vallen inzake het kampioenschap. Zouden de voet balharten van de talloze aanhangers der diverse clubs daarbij niet snel ler gaan kloppen? Of zegt het niets, dat Blauw-Wit en Maurits in de laatste wedstrijd de kans in eigen hand hebben, dat slechts een gelijk spel resp. tegen VSV en Eindhoven voldoende is om de zo begeerde titel binnen te halen? Of dat PSV en Limburgia beide in de laatste wedstrijd nog dezelfde kans op de titel hebben, d.w.z. dat indien zij beide winnen, verliezen of gelijk spelen, een beslissingswed strijd nodig is? En beide clubs uit 't Zuiden I hebben het nagenoeg even zwaar, want PSV ontvangt MVV, nummer drie en Limburgia krijgt bezoek van VVV, nummer vier van de'ranglijst. Men. ziet dus: spanning te over! Nog een andere spanning ligt er in de wedstrijden voor morgen in West II, waar de beslissing over de laatste plaats tussen DWS en Nep- tunus moet vallen, want beide staan onder aan de ranglijst met llpunten Neptunus la-ijgt bezoek van Xerxes, DWS moet op bezoek bij RCH, het geen ogenschijnlijk een veel moei lijker opgave is. Hoe de uitslag ook zij, de verliezer moet tegen UVS de gradatiewedstrijden spelen. UVSScheveningen. Intussen kan Leids BlauwWit even uitblazen na de enerverende race der laatste weken en de wed strijd tegen de oude Scheveningse rivalen, aanvankelijk met enige vrees tegemoet gezien, kan nu 'n wel kome verpozing worden ter inleiding van de promotiewedstrijden. UVS behoeft zich thans niet meer druk te maken, zal dit zeer waarschijnlijk ook niet doen, aangezien er niets ge riskeerd mag worden en de spelers fit moeten blijven voor de komende zwaardere wedstrijden. Zo moet men de wedstrijd van morgen als een rustig oefenpartijtje opvatten, om des te beter in de promotie voor de dag te kunnen komen. De overige wedstrijden in deze klasse zijn van geen belang meer en kunnen we gevoegelijk onbespro ken laten. Zal RKAVV ook voor Roodcn- burg een struikelblok wezen? De Leidse blauw zwarten Spelen morgen hun voorlaatste wedstrijd, de uitwedstrijd tegen RKAVV in Leid- schendam. De laatste weken is ter dege gebleken waartoe de Dambewo- ners in staat zijn, zodat Roodenburg geen enkel risico mag nemen. Een nederlaag voor de Leiden aars brenet hen weer od gelijke voet met HFC, dat in Gouda de punten wel zal we ten te veroveren. In de B-afdeling de grote strijd tussen VCS en Blauw-Zwart. Het valt moeilijk te voorspellen wat hier het resultaat zal wezen, doch mocht de Wassenaarse club erin slagen te winnen, dan heeft zij een prachtkans op het kampioenschap, al kan VCS dan nog met haar gelijk komen. SJC en ASC zetten dc wedloop voort. De afgelopen1 week is voor de Leid se roodzwarten zeker niet onfortuin lijk geweest, want de winst van drie punten verbeterde hun positie aan merkelijk. ASC gaat morgen op be zoek bij Rouwkoop, SJC ontvangt Hillegom. Daar zit voor beide kop- leidèrs winst in, maar het zal des niettemin toch oppassen wezen, want er zijn wel meer gekke dingen in deze afdeling gebeurd. Docos ontvangt Archipel, nummer drie van de ranglijst en daarom zouden we zeggen, dat de Leide- naars weer een goed spel kunnen laten zien, want tegen de zwaarste tegenstanders zijn dit seizoen de beste resultaten geboekt. VVSB zal het zwaar te verantwoor den krijgen tegen BSM en Lisse kan de wedloop tegen de onderste plaats mogelijk volhouden door een zege op LDWS. Lugdunum gaat op bezoek bij St. Lodewijk en kan er winnen. Ge schiedt zulks evenwel niet, dan zijn de kansen op het nog mogelijke kam' pioenschap wel voorgoed verkeken. SCHAKEN Barkema neemt de leiding. In de vierde ronde verloor Koet van Barkema. Deze partij telde slechts 21 zetten. Nog korter maakte Jerry Bey het tegen van den Bosch- Hij won in 18 zetten. Vlugt won van Preenen. De stand na de vorlatste ron de is nu: 1. Barkema 3 punten en 1 afgebroken partij; 2. Koet 3 pünten, 3. Jerry Beij 2 punten; H- Vlugt l1/, punt en 1 afgebroken partij; 5. v. d. Bosch Yi punt. In de 2e klasse won Zwaan van Van Weizen; Smit won van Blonk en Varkevisser won van v. Ek. Stand: 1. Zwaan VA punt; 2. Smit 3 punten, 3. 4 en 5 Blonk, v. Ek en v.'Weizen 1punt en 6. Varkevis ser 1 punt. In de laatste ronde spelen Bar kema tegen Vlugt, Beij tegen Pree nen, v. d. Bosch tegen Koet 2e klasse: ZwaanVarkevisser. Smit—v. Weizen, v. Ek—Blonk. Philidor III kampioen klasse 2B. Gisterenavond werd te Voorscho ten de belangrijke wedstrijd ge speeld tussen de twee kampioens- candidaten van de 2e klasse B, n.l. Voorschoten en Philidor III. Voor schoten stond 1 punt voor en had aan een gelijk spel voldoende, 't Was te verwachten dat Philidor alles op alles zou zetten om te winnen. De gedetailleerde uitslag werd: Dr. P. Vermet (V.)—J. v. Leeuwen (Ph.) 1—0, G. P. Sluiter—J. Buurman 0—1, J. v. Os—Drs. G. Dallinga 01, j. J. BraggaarDr. R. C. Bak huizen v. d. Brink ViYi, B. Maat J. Padding 1—0, A. Verrips—J. Uit- tenboogaart 01, A. Oudshoorn W. Duy verman 01, G. Steen win kel—C de Vroedt 0—1, H. Noort— P. Seller 0—1, W. B. de Graaff—T. Veldhuyzen YiViTotaal 73. IJSHOCKEY. HET TOURNOOI OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Gistermiddag werd een begin gemaakt met de wedstrijden voor de eindgroep. De eerste, wedstrijd Canada-Zwitserland was nauwelijks twee minuten aan de gang, toen de Zwitserse "doelman Banninger door de stick van de Canadese voor waarts Young zodanig boven het rechter oog werd getroffen, dat een gapende wond ontstond. Banninger zakte in elkaar en moest door zijn ploeggenoten van het ijs worden gedragen. Hoewel hij spoedig bij kwam, was hij toch niet meer in staat verder te spelen. De reserve- doelverdediger der Zwitsers Rieser nam zijn plaats in. De uitslagen luiden CanadaZwitserland 111. ZwedenVer. Staten 24. Groot BrittanniëNoorwegen 4 —3. WIELRENNEN Sivift Combinatie Door de Swift Combinatie zal Zóndag met het navolgende team Jac de Groot (teamleider) J v. d. Fits, P. Bout hoorn, F. v. d. Berg, B. Kruit en H. v. d. Vos worden deelgenomen aan de teamwedstrijd uitgeschreven door A.S.C. Olympia. Vertrek 9 uur van af de Zijl. AUTOMOBILISME KNAC ZAL GEEN DUITSERS UITNODIGEN De KNAC deelt mede, dat ook zij, evenals de Franse en Belgische auto- miobielclubs, heeft besloten geen Duitse renners of fabrieken uit te nodigen voor haar sportevenemen ten, welke dit jaar zullen worden gehouden. Zij zal echter de Neder landse autosportliefhebbers vrijla ten tot. deelneming aan internationa le wedstrijden in Duitsland. RUGBY NEDERLAND—BELGIë OP 26 MAART Zondag 26 Maart a.s. zal op het VVA-terrein te Amsterdam de Rug- by-interlandwedstrijd Nederland België worden Onze klacht van vorige week heeft zijn uitwerking niet gemist. Naast onze ijverige secretarissen en Correspondenten die trouw iedere Maandagmorgen hun copie op ons bureau bezorgen hebben verschilen- de van hun collega's de laatste keer ook hun best gedaan ons ter wille te zijn. Het ging nog niet helemaal zo als het ideaal zou zijn. Maar dat komt misschien nog wel. We wach ten de ochtend van le klasse A. Het; programma van Zonddag is klein en niet zo heel belangrijk. Qm de hoogste plaats, tussen Oranje Graen en Meerburg, wordt even gestaakt. Wel is de wedstrijd Leid se BoysAltior van veel belang voor de gasten. Want willen zij in de eerste klasse blijven, dan moeten de Altior-mannen boven Rijpwete- ring uitkomen. Wij betwijfelen of 't zover komen zal. Maar wil de kans blijven bestaan, dan zal Altior van de Leidenaars moeten winnen. We geloven dat zij daartoe in staat zul len zijn. De Zoeterwouders moeten zeker thuis kunnen winnen van de hekkesluiters, die nog steeds geen enkel puntje in de wacht konden slepen. Niet dat de S.J.Z.-mannen nog een kans maken om in de bo venste helft te komen. Daar is hun puntenverlies reeds te groot voor, evenals van Morskwartier en A.Z.L. Maar wel kunnen de Zoeterwouders trachten een plaatsje hoger op te komen. Daarom' moet Zondag ge wonnen worden. le klasse B. Ook in deze afdeling slechts een klein programma. Warmunda ontvangt St. Bernardus en ondanks de fraaie overwinning van vorige week, geloven wij niet direct dat de Rijndijk-bewoners morgen zullen winnen. Warmunda heeft immers nog een theoretische kampioen schapskans te verdedigen. Evenmin geven we de Wet. Boys rg veel kans. nu zij morgen naar V.N.A. gaan. De Leidse gastheren vormen weliswaar geen al te sterke ploeg maar net sterk genoeg, dunkt het ons, om te winnen. V.N.A. heeft trouwens nog een heel klein theore tisch kansje om in bovenste helft te komen. Al geloven wij daar niets van. De enige die definitief in de on derste helft ziten, zijn momenteel alleen St. Bernardus en de Wet. Boys. Zij zullen dus in het kader van de versterkte degradatie wel naar de 2e klasse verhuizen. 2e klasse A. Helemaal verkeken is de kans nog niet voor U.D.O. om kampioen te worden. Maar waarschijnlijk vinden het niet meer. Wil de kleine kans behouden blijven, dan dient morgen gewonnen te worden van concurrent Lisse 3. Maar of dat zal lukken? De Oegstgeestenaren zijn hun terrein kwijt en dat verlies laat zich de laatste weken gelden. Rouwkoop fi, de leider, zal onge twijfeld morgen verder uit willen lopen. Daar is alle kans op, omdat de Voorschotense reserves op visite gaan bij V.V.O.A., die dit seizoen geen bijzonder sterke indruk heeft ge- L.D.W.S. 2 behoort ook nog tot de gegadigden voor de bovenste plaats, maakt. De Leidenaars krijgen Hazerswoude op bezoek en waarschijnlijk zullen zij van deze hekkesluiters wel kun nen winnen. DAMMEN. VOORWEDSTRIJDEN PERSOON LIJK KAMPIOENSCHAP 1951. Gisteravond werden te Utrecht 4 partijen in de twaalfde ronde ge speeld van de voor wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland 1951. De uitslagen: O. DoornbosPh. J. Ham 11; H. VeenstraG. de Ren 02; A. JurgM. J. Haasdonk 11 J. WestraH. Onnink 11. KAMPIOENSCHAP VAN ALPHEN De voorwedstrijden om het kam pioenschap van Alphen naderen hun einde. In groep 1 van de Hoofd klasse wist L. Jese zich door een overwinning op A. v. d. Ent in de finale te plaatsen. A. Rijnberg won zijn partij van C. Looyenstein, zo dat de strijd om de derde plaats nog steeds niet is gestreden. A. Rijn berg heeft 4 en v. d. Ent 5 verlies- punten, met resp. nog 3 en 2 wed strijden te, spelen. Hb de Vos wist zijn partij van E. Mechelse te win nen. In groep B is één finalist bekend, nl. C. Brunt, door dat D. Bevaard enkele partijen achter is, is het nog niet te zeggen wie no. 2 zal wor den. In de eerste klasse bleven verras singen niet uit. De jeugdige R. de Leeuw bleek ook nu weer verras send te zijn en wist, na eerst 2 schijven achter te zijn geraakt, zijn partij tegen L. Koopman, te win nen. Dit betekent dat Wolswijk, die zelf van M. v. Triest won, thans een zeer goede kans op het kam pioenschap heeft. C. Zijlstra in de finale. C. Zijl stra, van ADC, die met J. Slinger land uit Leiden gelijk was geëin digd in groep B. van de Hoofdklas se om de persoonlijke wedstrijden om het kampioenschap van de Leid se Dambond, wist zich door 2 re mises en 1 winstpartij in de finale te plaatsen. Nederlaagwedstrijden A.D.C. Maandag a.s. speelt A.D.C. haar derde Nederlaagwedstrijd tegen H. D.C. uit Alphen, Het is zeker, dat de plaatselijke derby zeer spannend zal verlopen. De grootst toege brachte nederlaag is 2416. KAMPIOENSCHAP BOLLEN STREEK. Voor de damkampioenschappen van de Bollenstreek, welke in drie verschillende klassen werden ge speeld, bestaat veel animo. De uitslagen van de 1ste ronde Hoofdklasse: H. Beliën VogelenzangJ. v Ki'oft Bennebroek 0-2; F. Later- veer RijnsburgJ. v. d. Lee Hille gom 11. lstc klasse: W. Leeuwenberg RijnsburgA. Lan- gelaar Sassenheim 20 Th. Seyse- ner HillegomW. Persoon Hillegom 02; J. v. d. Mey RijnsburgJ. Couvee Sassenheim 20; L. van Haaster HillegomN. Assendelft 02; P. Beliën VogelenzangJ. v. Merick Hillegom uitgzsteld; L. v. d. Reep HillegomF. Verkul Hillegom 11; A. v. Steyn HillegomC. de Wolf Bennebroek 11. 2de klasse: P. BlineN. Demmenie 02; M. BekebredeC. Molenaar 20. Het is niet noodzakelijk, dat eer* schaakpartij foutloos, onberispelijk wordt gespeeld om een plaatsje in een rubriek te krijgen. Afgezien nog of het mogelijk is foutloos te spelen. Integendeel is een partij met fouten leerzamer juist om die fouten en dus geschikter ter bespreking. In de volgende partij werden van weers zijden meerdere fouten gemaakt. Bo. vendien komt in deze partij duidelijk uit, hoe beiden, van meet af aan, al les op alles zetten om te winnen. Reeds meer dan een kwart eeuw zijn zij eikaars tegenstander in tal loze wedstrijden en geen van beiden heeft de strijd ooit ontweken. Winterwedstrijd L. S. G. 1950. 1. e2—24. e7e5; 2. f2—f4 ('t kan al moeilijk meer saai worden), d7 d5 (Falkbeer's tegengambiet( mis schien het beste antwoord op f4). 3. Pglf3 ('t geweigerde gambiet, Horizontaal 1. speelgoed voor meisjes, 3. optel ling, 5. latwerk, 7. mandje, 9. hoofdin gang, 10. dag der week, 11. het uit glijden der wielen, 13 over het geheel genomen, 15. voer tuig, 16. roodach tig, 17. oude lap, 18. deel van een gebouw, 19. voor zetsel, 21. voorzet sel, 23. lidwoord. 25. hoenderachtige vogel, 27. in orde brengen, 28. pel grimsstaf, 29. bede vaartganger, 31. dikke knoestige stok, knuppel, 33. munt in Japan, 34. keurig, 35. insect, 36. achting. Verticaal: 1. vloei bare spijs, 2. deur van een wagon, 3. deel der bloem, hetwelk het stuif meel opneemt, 4. dwaas, 5. wiel, 6. bureau, 7. kalm, 8. zelfkant, 11. korte kous, 12 landtong, 13 bitter vocht, 14. vernis, 19. voorzetsel, 20 gem. in Limb., waar de passiespelen gehouden worden, 21. onder elkaar mengen, 22. voorzetsel, 23. beet, 24. stad in N. Brab., 25. gemengde spijs, bestaande uit aardappelen, uien, vlees en wortelen, 26. gevangenis, 29, stap, 30, vlinderachtig insect je, 31. toiletartikel, 32. pret. Oplossingen worden tot en met Donderdag 23 Maart a.s. op ons bu reau verwacht. Voor de goede in zenders zullen beschikbaar gesteld worden: een sigarettenaansteker, een portemonnaie en een boek. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1, kamer, 3. smeer, 7. negeren, 9. eten, 10. soda, 11. sta, 13. Pool, 14 raam, 16. aak, 19. rein, 21, eind, 22. eertijds, 23. naast, 24. glans. Verticaal: 1. koper. 2. eden, 4. mees, 5. roman, 6. tent, 7. negotie, 8. notaris, 11. sla, 12 ark, 15. trein, 17. anti, 18. adres, 20. neus, 21. edel. Na een teruggang van enige we ken, was het aantal inzendingen de laatste keer weer behoorlijk groot. En veel fouten werden bij deze eenvoudige puzzle niet gemaakt. De gelukkigen onder de goede in zenders zijn: le prijs, een sigarenaansteker: P. de Vogel, Weipoortseweg 18, Zoe ter woud e. 2e prijs, een sigarettenkoker W. Habraken, Molenstraat 27, Leiden. 3e prijs, een boek: Annie Baars, Hoofdweg 1758, Abbenes. De prijzen worden toegezonden. dat wit zich veilig kan veroorloven) d5xe4; 4. Pf3xe5' Lf8—d6 (beter is Pd7). 5. d2d4, Pg8—f6; (e5xd3 e-p.. Lxd3 zou wit snel ontwikkelen). 6. Lfle2, b7b6 (in deze variant heeft e4 dekking nodig en tevens krijgt de zwarte loper een mooie dia gonaal) 7. 00, Lc8b7; 8. Lele3, 0_0; 9. c2c4 (Belet Pd5) Pb8—d7; 10. Pblc3, c7c6; 11, Ddl—c2 (Na dat beiden zich ontwikkeld hebben valt wit e4 aan. Kan e4 voldoende verdedigd worden?) Tf8-r-e8! (Dekt e4 indirect omdat op Pxe4, Pxe4; Dxe4 door f6 paard e5 verloren gaat) 12. Tal—dl, Dd8e713. g2—g4 (Het kritieke ogenlblik. Wit dreigt g4g5 omdat Pf6 geen veld om uit te wijken heeft. Bovendien, als Pf6 wijkt, valt e4. Zwart besluit nu tot een combinatie, die hem voor gerui- men tijd twee paarden kost, maar hem een zeer gevaarlijke aanval be zorgt)- 13c6c5!? (op d4xc5, Lc5, Lc5, De5f staat zwart gewonnen: op d4d5 volgt Pxe5) 14. g4g5, c5xd4 (op Lxd4 volgt tweemaal slaan op e5 en dan Dc5f gevolgd door c5e4 met schaak van Lb7) 15. g5xf6, De7xf6 met een tweede offer. 16. Pe5xd7. Df6g6f 17. Kgl—hl (Kf2, dan bijv. d3, Lxd3! ,xd3 Txd3?, Dg2f en Dxc2) d4d3 (zwart heeft zijn combinatie gegrond op deze si tuatie. waarin het verlies van twee paarden gecompenseerd moet wor den door het terugwinnen van een der loners en de bedreiging met een dodelijk schaak na e4e3. De opzet is loper e3 te dwingen dit veld te verlaten, waarop e4—e3f volgt. Deze gang van zaken blijkt echter niet te bereiken. Eenvoudiger was hier daar om d4xe3 geweest. Ofschoon zwart dan nog een stuk achter bleef, woog het stelings overwicht daar voldoen de tegen op- 18. Dc2-d2 (natuurlij^ geen Lxd3, exd3f!) Ta8d8 (veel kansrijker was Df5, Pe5; Txe5, fe5, De5 met aanval od h2 gevolgd door f7—f5—f4 bijv.) 19. Tfl—gl (Nu kan Df5 niet meer wegens Tg5 en Lg4) Dg6h6 (dreigt dus Lxf4) 20. Pd7e5 f7f5 (steeds om hetzelfde doel, nl. Lxe5, fxe5, f5f4!) 21. Pc3d5 (en nu is de diagonaal voor Lb,7 versperd!) Td8c8 (Een De Hagenaar evenaart Ned. record van Piet v. d. Pol r\E GROOTSTE ATTRACTIE en te vens de grootste sensatie van het Hilversumse tournooi om het kampioenschap groot biljart libre is vermoedelijk al weer achter de rug. En het mag nauwelijks worden ver wacht, dat de finale de eerste partij van gisteravond evenaren zal. Twee tot nu toe ongeslagenen, die beiden reeds twee partijen hadden gewon nen overigens nog zonder v. d. Pol te -ontmoeten traden gister avond als eersten aan: dc Hagenaar H. Metz en de jeugdige Kees de Ruijter. Men mocht een interessante partij verwachten, maar het werd een titanengevecht, zo groot van stijl, zo machtig van bekoring, dat de vele toeschouwers de zaal van café het Hollandthuys te Hilversum zat meer dan vol hun enthousiasme nauwelijks konden bedwingen. In vijf beurten was de partij beslist: Metz zichzelf als het ware overtref fend ,werd winnaar. Maar de verlie zer, De Ruijter, boette niets van zijn stralenkrans in. Het begin was reeds een sensatie. Metz, de partij openend, scoorde van acquit, daarna langs één korte bond niet cadeau. Op 36 al lagen de bal len vast en moest hij opnieuw van ecquit, daarna langs één korte band voortbouwend en toverend, gedul dig en rustig. De 100 wekten een ap plaus, de 200 een ovatie, maar de sympathieke, onberoerde Hagenaar ging voort, steeds meer langs die ene korte band, tot 240, toen riep de arbiter opnieuw „vast", weer een acquit.... en Metz maakte de stoot. Maar de tegenslag was toen teveel voor hem geweest, de volgende moei lijke stoot werd op een haar ge mist. De Ruijter, onbewogbn, en we tend, dat hij het ook kan, maakte zijn eerste stoot, maar faalde direct daarop. Een „serie" van 1, maar de ballen lagen moeilijk en Metz poe delde. Zo deed ook hierna De Ruij ter en de Hagenaar kwam daarop niet verder dan 10. Toen ook de Ruijter een kans: hij bëgon, snel en zeker, een serie op te bouwen, toonde zich de grote bil- jartartist, de man, die alles kan. Een prachtige serie a PAmericain, vrij wel het gehele biljart rond, volgde. Tot 200. Toen pufte hij even uit, veegde handen en keu schoon, keek eens op het scoringsbord en begon opnieuw. Rustig en toch snel zette hij zijn serie voort, maar op 226 had hij pech: de ballen lagen vast. Op de acquitstoot faalde hij niet, toch werd het geen 368 zoals Donderdag, op 249 ging een uitroep van spijt door de toeschouwers: mis! Maar inmiddels waren de kansen weer open: Metz 251, De Ruijter 250. Slechts één punt verschil Op dat moment toonde Metz zijn grote kracht ,zijn vechtlust en zijn evenwichtigheid. Rustig voortbou wend, de situatie bestuderend en tel kens weer rappelerend, bouwde hij aan zijn tweede serie. In grootse stijl. Geconcentreerd en geinspireerd speelde hij door, de 100 passerend, tot 166. Had de Ruijter ook daarop nog een antwoord, vroeg men zich af? De jongste deelnemer begon vol goede moed, maar het werden er slechts twee. Een klotsbal sneed zijn verdere mogelijkheden af. Metz, in middels op de 417, kreeg een goede aanvangsstöot. Op 20 ontstonden problemen, een bijna niet te maken bal werd een punt en daarop ging het verder. De Hagenaar demon streerde een geheel ander type spel, dan de Ruijter, minder vitruoos misschien, maar kostbaar van dege lijkheid. Onder ware ovaties maak te Metz de nog resterende 83 vol. En de Ruijter? Dit was teveel voor hem. Hij moest, voor ditmaal al thans, zijn tegenstander als meester erkennen. De nastoot werd een poe del. In deze partij heeft Metz het Ne derlandse record hoogste partijge middelde, dat met 100 op naam staat van v. d. Pol (sedert October 1948), geëvenaard. 62.50 Metz De Ruyter 500 8 17 37 8 V) 133 14 71 500 14 188 500 5 241 252 5 249 nieuwe mogelijkheid! Wit moet Pd5 terugnemen omdat anders de zwarte toren binnendringt.) Maar na Pd5c3 volgt Txc4, Pxc4; Lxf4 en zwarts plan heeft gezegevierd. Daar om: 22. Le2fl? (Toch liever het stuk teruggegeven met Le2xd3) Lb7x d5; 23. c4xd5, Tc8c2 (De dame kan niet weg wegens mat op h2) 24. Tgl g5, Tc2xd2 (Jammer, want bier was Ld'6c5 toch wel heel lastig voor wit geweest. Op Lxc5, kwam Txe5 fxe5 en dan Txd2 en Dxg5. Gebrek aan bedenktijd bederft nu deze vin nige schermutseling door een aantal zwakke zetten) 25 Le2xd2, Ld6xe5?? 26. f4xe5, Te8xe5?? (Tf8 kon gepro beerd worden op d5d6 dan De6 en na na Txf5, Dxd2, Txd2 en Txf5) 27. Tg5xf5! Dh€d6?? (Weer mis- Nog kon Dxd2. Txd2, Txf5) 28. Ld2—f4, Dd6xd5; 29. Tf5xe5, Dd5c6 (wan hoop) 30. Tdlcl en 't is uit. Er volgde nog om de laatste zetten voor de tijdscontrole te halen: 30 Df6; 31. Tc8f, Kf7; 32. T5e8. Kg6; 33. Tf8, De6; 34. Tcd8, Kh5; 35. Tde8, Dc6; 36. Te5f en zwart gaf op. Mat in enkele zetten is niet te verhinde ren. XX. A BCDE FG H Wit aan zet, wint. 55.55 50.— 37.93 23.37 10.32 v.d. Pol 500 De Jong 56 De stand is nu: 1. v. d. Pol 2. Metz 3. De Ruyter 4. Kruithof 5. Eygelsheim 6. De Jong 3 0 17. Kampioenschap Bollenstreek. I De eerste wedstrijden ,om het per-j soonlijk Biljartkampioenschap van de Bollenstreek 1ste klasse hebbent al direct verschillende verrassingen I opgeleverd. Allereerst valt de onverwachte nederlaag op van -Faas, de kam pioen van vorige jaar tegen zijn clubgenoot v. Diemen. Met een ver schil van bijna 100 carb. moest hij zijn meerdere erkennen. Van Die- men werd eveneens geklopt door zijn clubgenoot Diedericks, terwijl Degger met weinig verschil van Elfering verloor. Reeds nu blijkt, dat de kampioen van Sassenheim J. Diedericks een grote rol zal spelen in dit tournooi; de twee fraaie overwinningen trek ken zeer de aandacht. De uitslagen waren: pnt. brt. h.s. gem. - s j A BCDE F G fl Zv/art aan zet, wint. A. v. Diemen 250 27 36 9.35 C. Faas 157 27 23 5.81 J. Diederick 250 33 30 7.27 A. v. Diemen 209 33 37 6.33 A. Elfering 250 39 31 6.41 G. C. Degger 232 39 44 5.94 J. Duivenvoorde 250 37 32 6.76 J. Schrama 185 37 33 5.— J. Diedericks 350 37 47 6.75 W. Slootbeek 131 37 17 3.54 A BCDE F' G H Zwart aan zet, houdt remise. Oplossingen: XVIII: Def, KhB; 2. Pf7f, Kg8; 3. Ph6f Kh8; 4. Dg8f, T(ofP)xg8; 5. Pf7 mat. XIX: 1. Kd5, Ta5f, 2. Kc4, Ta4t; 3. 2. Pf7t, Kg3! 3. Ph6tt, Kh8; 4. waarna wit a2 kan slaan en dan met de koning naar c8 kan gaan.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7