Reorganisatie „Katholiek Leiden" is een feit geworden HUIBERS ZATERDAG 18 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Concept-statuten aangenomen na langdurige vergadering Toen twee jaar geleden de laatste jaarvergadering van de vereniging „Katholiek Leiden"' werd gehouden, wisten bestuur en leden een belang rijk besluit genomen te hebben, het besluit namelijk van totale reorga nisatie der vereniging. Lange tijd werd weinig van „K. L." vernomen; binnenskamers werd echter gewerkt. Talloze besprekingen en vergade ringen moesten gehouden worden. Eindelijk waren de concept-statuten zóver gevorderd, dat het bstuur ze kon voorleggen aan de vergadering. Daarmede werd een stuk werk af gesloten, dat bewondering afdwingt, hoe men overigens ook over deze zaak wil denken. Gisteravond had het overleggen van de concept-statuten aan de ver gadering plaats in „In den Vergul den Turk", waar de heer C. Zand bergen, voorzitter, een groot aantal afgevaardigden van aangesloten ver enigingen e.d. mocht verwelkomen. De gebruikelijke a gendapunt'en gingen vlot van stapel. Even werd stil gestaan bij het nadelig saldo van 732,dat de penningmeester in drie boekjaren verkreeg. De twee jaarlijkse uitvoeringen van het Pas siespel „De Veertien Stonden" ble ken voornamelijk debet te zijn aan dit tekort. Om deze reden wordt dit jaar geen her! ling gegeven, eigen lijk tot schande van de katholieke Leidenaars, die niet in staat blijken te zijn, door een volle Stadsgehoor zaal de uitvoering ook finantieel mo gelijk te maken! Het voornaamste punt Overigens waren de leden niet voor deze kwestie gekomen. Het voornaamste was de bespreking van de concept-statuten. Daar is bij el kaar een hartig woordje over ge zegd! Zoals dat meestal gaat, wer den verschillende artikelen vlot doorgehamerd. Doch op enige pun ten ontstond verschil van mening, die van zó'n diepgaande aard bleek Voorstel tot bouw vaii 54 woningen Buiten het bouw-volume B. en W. en leggen aan de Raad voor een plan tot de bouw van 57 z.g. „goedkope" woningen dat h.i. aan de gestelde eisen voldoet. In verband met de gehouden voorbe sprekingen met de Provinciale Di rectie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting over dit plan, achten B. en W. thans het tijdstip aangebroken het voorstel te doen voor de bouw van deze woningen op de voet van de „Beschikking verminderde bijdragen Woningwet- bouw 1950" de medewerking van het Rijk te vragen. De woningen bevatten op de be gane grond een woonkamer, een ruime keuken en een in het woon huis ingebouwde bergruimte, en op de verdieping drie slaapkamers en een douchecel. Eij deze woningen is een ingebouwde bergruimte ont worpen, omdat de uitvoering daar van goedkoper is dan van een af zonderlijke schuur, terwijl zulk een bergruimte tevens met zich brengt, dat voor de vertrekken op de ver dieping meer ruimte beschikbaar is. Bij het berekenen van de classifica tie-inhoud der woningen, hier 260 M.3, wordt n.l. de bergruimte niet medegerekend. B. en W. menen, dat tegen het opnemen van deze inge bouwde bergruimte geen bezwaar behoeft te worden gemaakt, te min der, omdat zij in de toekomst op eenvoudige wijze eventueel tot keu ken kan worden ingericht. De woningen zijn ontworpen op een terrein ten zuiden van de Lage Morsweg, dat aansluit aan het ter rein, waarop thans de 80 wonin gen, systeem „Montalbouw", ir aanbouw zijn. Dit is tevens in de onmiddellijke nabijheid van de 54 woningen en 5 winkelwoningen, systeem „Krabo", welke de woning bouwvereniging ,,de Tuinstadwijk" zal doen bouwen en zal exploiteren, In verband hiermede zouden B. en W. ook deze 57 woningen door deze vereniging willen doen bouwen met verlening van een voorschot inge volge de Woningwet. Volgens een voorlopig opgezette begroting der stichtingskosten zal voor deze bouw een bedrag nodig zijn van f 436.335.21, terwijl aan de hand van de opgemaakte exploita tie-begroting met een rijksbijdrage van f 130.per woning per jaar exploitatie sluitend zal zijn. De gemeente is verplicht ook voor dit plan een reservefonds te vor men tot dekking van het aan de exploitatie verbonden risico. Hier toe moet, zoals bekend, jaarlijks 7 van het bedrag der jaarhuur in dat reservefonds worden gestort. Door de woningbouwvereniging „de Tuinstadwijk" zal in de ge meentelijke storting moeten worden bijgedragen een bedrag, gelijk aan 3ïi van de jaarhuur. Nu zich de mogelijkheid voor doet buiten het gewone woning- contingent om de woningvoorraad met een aantal woningen te vergro ten, menen wij, dat het nog steeds bestaande ernstige tekort aan woon gelegenheid in deze gemeente ge biedt van deze mogelijkheid gebruik te maken. Door de uitvoering van het aanhangige plan worden welis waar sobere, doch uit aesthetisch en woontechnisch oogpunt niette min aanvaardbare woningen ver kregen. te zijn, dat daar lange tijd over ge discussieerd moest worden. Heel spoedig waren allen het er over eens, dat de vereniging „K. L." zich ten doel moet stellen het coör dineren van de werkzaamheden, het bevorderen van het saamhorigheids besef, alsmede het vertegenwoordi gen naar buiten in gezamenlijk ver band van de katholieke Leidse so ciale-, culturele-, charitatieve- en jeugd-organisaties. Ook de midde len, waarmede dit alles bereikt moet worden, leverden niet veel moeilijk heden op, al bestond er even ver schil van mening over het afbake nen van werkterreinen voor de ver enigingen afzonderlijk en voor K L." Moeilijkheden De moeilijkheden begonnen pas bij artikel 6, over de organisatie, waar in gezegd wordt dat de leden (de aangesloten verenigingen) worden gegroepeerd in secties, die vrij zijn in de vorm van organisatie en be stuur, al behoeft hun oprichting goedkeuring van „K. L." Hierbij kwam de mogelijkheid ter sprake, om als vereniging of persoon wel lid te zijn van een der secties en niet van „K. L." Aanvankelijk werd besloten dat dit slechts mogelijk zou zijn, wan neer vereniging of persoon niet an ders kon. Later schrok men terug voor de consequenties Na zeer breedvoerige debatten, waarin het voor en tegen soms fel tegen elkaar werd afgewogen, be sloten de afgevaardigden het oor deel over het al of niet lid „kun nen" zijn van „K. L." aan het bestuur over te laten. Het bestuur Ook de samenstelling van het be stuur bracht enige strubbelingen. Volgens het concept zou het bestuur bestaan uit een dagelijks bestuur van drie personen, plus een afge vaardigde (liefst de voorzitter) van iedere sectie en van de Organisatie commissie. Aan dit artikel werd toegevoegd, dat deze afgevaardigden r.iet tegelijkertijd in het dagelijks bestuur konden zitten, daar deze drie bestuursleden door de vergadering gekozen moeten worden. Het instellen van de Raad van Advies (nqast het bestuur) en d< Organisatie-commissie (tussen be stuur en secties) werd eveneens in de statuten vastgelegd. Maar in ieder geval was het een prettige discussie, zoals de voorzit ter in zijn slotwoord om kwart voor twaalf! beaamde. Het was allemaal slechts te doen geweest om „K. L." een zo stevig mogelijke structuur te geven. Niet om de ver eniging zelf. Maar vooral om de be langen van alle katholieke vereni gingen e.d. te kunnen dienen, BOND VAN HOGERONDEItWÜS- PERSONEEL BESTAAT 30 JAAR. Congres op 14 April. Op Vrijdag 14 April a.s. zal in de Leidse Universiteit een congres ge houden worden ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de af deling Leiden van de „Bond van Hogeronderwij spersoneel' De dagindeling is als volgt: 11.30 uur: ontvangst van de afgevaardig den en genodigden In de Senaaats- kamer van de Universiteit, door de secretaris van de Academische Se naat, prof. dr. S. T. Bok en mr. K. Wiersma, secretaris van het Colle ge van Curatoren. 14.3015.40 uur zal het bestuur receptie houden in de receptiekamers van de Acade mie; 15 uur bezichtinging door de Congresleden van oud-Leiden on der leiding van de heer N. J. Swierstra; 20 uur feestavond in de Beurszaal van „Den Burcht." BONDSSECRETARIS SPRAK VOOR „ST. CHRISTOFFEL De Ned. R.K. Ver. van Handels reizigers en Handelsagenten „St. Christoffel", afd Leiden, hield gister avond haar maandelijkse ledenverga dering, waarbij zij algemeen secre taris de heer C. Bekkering als spre ker in haar midden had. De voorzitter deelde mede, dat al leen deze week bij hem nog kaarten verkrijgbaar waren voor de propa- ganda-avond van „Herwonnen Le venskracht". Hierna kreeg pater Re- tèl hot woord, voor zijn vijf minuten preek. Spr, nam de gelegenheid waar om in verband met het „Heilig Jaar" een opwekkend woord te spreken voor deelname aan de Stille Omgang welke hedennacht door St. Christof- felleden uit het gehele land wordt gehouden. Zoals elk jaar, gaan ook dit jaar verschillende Leidse leden van St. Christoffel deelnemen. Na een kleine pauze kwam de bondssecretaris aan het. woord. Na een korte inleiding, waarin hij reeds verschillende vraag- en strijdpunten opwierp gaf hij de leden gelegenheid vragen naar voren te brengen. Door verschilende leden werden hem vra gen gesteld, welke hij zo uitvoerig beantwoordde en waarbij hij de ge legenheid aangreep, op verschillen de organisatiepunten dieper in te gaan. Dit werd door de vergadering met zo'n intense belangstelling aan gehoord, dat het voor de leden een teleurstelling was, toen de voorzit ter de heer Bekkering moest waar schuwen, wilde hij niet de laatste trein naar huis missen. Na een kort dankwoord van de voorzitter moest de spr. haastig vertrekken. Een kor te rondvraag besloot deze aangename en uiterst nuttige vergadering. Een ding is jammer. Nadat de laatste vergaderingen zo buitengewoon goed bezocht waren, was het deze keer helaas veel minder. De Leidse leden van „St. Christoffel" vertrekken he denavond met de trein van 21.57 naar Amsterdam voor de Stille Om gang. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal-exa- men Ned. Recht de heren L. U. Kolff te Wieringen, G. W. v. Hasselt te Leiden; voor het doctoraal-examen Indologie (Econ.) de heer F. J. N. Baden te 's-Gravenhage; Gesl. voor het candidaats-examen Ned. taal en letterkunde de heer M. C. v. d. Toorn te Voorschoten, voor het candidaats- examen Wijsbegeerte mej. P. M. J. Broeders te 's-Gravenhage; voor het doctoraal-examen geneeskunde de dames: H. A. Th. Maassen te R'dam; J. C. v. Oostrum te 's-Gravenhage. idem de heren: R. P. America te Kerkrade, O. C. Croes te Oegstgeest C. S. D. Hoekstein te 's-Gravenhage, H. v. Houten te 's-Gravenhage; P. A. M. Schouten le Zoetermeer; voor het Arts-examen le ged. mej J. J. v. Buuren te Zeist, de heren W. A. Blokhuis te Leiden, C. Tutein Nol- thenius te Delft; voor het Arts-exa men 2e ged. de heer C. D. Laros te 's-Gravenhage. DE AUTOMATISCHE TELEFOON De geautomatiseerde netten Zeve naar, Duiven. Lobith Tolkamer, Bab- berich. Beek bij Didam, Terborg, Westendorp, Netterden, Megchelen, Gendringen, Dinxperlo, Sinderen, Varsseveld, Doetinchem, Laag Kep- pel, Wehl, 's-Heerenberg, Zeddam, Halle (Gld.) en Zelhem zijn langs automatische weg thans bereikbaar door de aangeslotenen van de ge automatiseerde netten Atohen a. d. Rijn,. 's-Gravenzande, Hoek van Holland, Katwijk, Koudekerk, Lei den, de Lier, Leidschendam, Mon ster, Naaldwijk, Noordwijk, Roelof- arendsveen, Rypwetering, Voor schoten, Warmond, Wateringen, Was- senaat- en Zoeterwoude. STRATENAANLEG EN OMLEG GING HAARLEMMERTREKVAART AANBESTEED Op het Stadhuis vond gistermor gen een openbare aanbesteding plaats van bestek no 2/1950: het ma ken van riolerings- en bestratings- werken voor 80 montagewoningen op terreinen ten Zuid-Westen van de Lage Morsweg. Er waren 10 inschrijvers: Aanne mers- Wegenbouw- en Transportbe drijf J. M. Samson, Oegstgeest f 43.450,N.V. Aannemersbedrijf „Prori", Wassenaar f 42.514,H. J. v d. Helm, Leidschendam f 39.200, Th. G. Barthen, Leiden f 38.500, C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn f 37.000,G. Hulsebosch, Bloemen- daal f 37.000.A. L. Kamsteeg, IJsselmonde f 36.975,A. Th. Stuifzand, Leiden f 35.900,L. P. v, d. Geer Zn, Leiden f 34.800, A. van Halm, Leiden f 33.820, Eveneens werd aanbesteed Bestek no 1/1950: Het vervangen van de, onder de gemeente Oegstgeest gele gen Tolbrug door een duiker en het omleggen van de Haarlemmertrek vaart ter plaatse over 110 m lengte. Hiervoor waren er 7 inschrijvers: A. van Halem, Leiden f 33.000,A. Th. Stuifzand, Leiden f 29.900,G. Hulsebosch, Bloemendaal f 29.600, T P. de Geus, Leidschendam f 28.200,Aann-, Wegenbouw- en Transp. bedr. J. M. Samson Oegst geest f 27.950,J. Evers, Leiden f 27.900,L. P. v. d. Geer Zonen Leiden f 27.400,—. Naa Haarlemmersti at 123. Leiden GEM. AANKONDIGING AFSLUITING RUVERKEER CLARASTEEG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de Clarasteeg van Maan- 20 Maart 1950 af, voor de duur der rioleringswerkzaamheden in die straat, voor alle rij verkeer zal zijn afgesloten. 2195 Zaterdag 18 Maart Om de dag van vandag goed te •beginnen, vangen we aan met een woord van hulde. Dat willen we richten tot de heer Ernest Langc- zaal, voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Kapperspersoneel „St. Cosmas", al'd. Leiden, nu hij de bond gaat verlaten als hoofdbestuurder en afdelingsvoorzitter, omdat de heer Langezaal een eigen zaak be gint. Het kan moeilijk gezegd wor den wat hij allemaal voor de bond heeft gedaan, speciaal voor de Leid se afdelingen, die hij tot nieuw le ven bracht en een zeer grote activi teit liet ontplooien. Dit allemaal op een aparte wijze, die „St. Cosmas" onderscheidt van alle andere vak bonden. Als een uitstekend organi sator en een vurig redenaar wist hij de leden steeds achter zich te krij gen en te boeien. Zij zullen hem missen, deze energieke voorzitter. Op 11 April wordt 's avonds om half acht in „De Harmonie" afscheid ge nomen. We geloven dat het niet no dig is alle leden een extra aanspo ring te geven. Natuurlijk is iedereen present! En de aandacht van de leden der Kath .Vrouwenbeweging ,afd. Gilde, wordt gevraagd voor een grote re collectie-avond, a.s. Maandagavond om kwart voor acht in de kapel Zoeterwoudse Singel 33A, door pa ter dr. Calasanctius. Het zal hoog stens een uur in beslag nemen. Onze serie aankondigingen ver volgend, wijzen we nogmaals op de propaganda-avond van de Blinden- geleidefonds voor Wolfhonden, die Maandagavond om acht uur in „Den Burcht" wordt gehouden. U moet namelijk weten, dat de kaarten gra tis verkrijgbaar zijn, vanaf zeven uur ook aan de zaal. Ook willen we even aandacht be steden aan de bijeenkomst van de Ned. Ver. van Suikerzieken, afd. Leiden, die a.s. Woensdagavond om kwart voor acht wordt gehouden in de aula van het Acad. Ziekenhuis. Vertoond wordt de interessante N.O. V.O.-film, over bereiding en toepas sing van insuline. Men kan dan een blik slaan in het prachtige Deense sanatorium voor diabetici te Klam- penborg. Dr. F. Gerritzen zal dit al les toelichten. Voordat we verder gaan, eerst even het bericht van de twee en een half jarige Gerard H. uit de Van der Werffstraat. H liep gister middag om half vier op straat en zoals dat gaat bij kleine peuters keek niet uit of de weg wel veilig was, om over te steken. Het gevolg was, dat Gerard tegen een juist pas serende auto aanliep. Met een linkeronderbeenfractuur werd hij door de E-H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. En toen Stadskok dezer dagen de stad liep te wandelen, zag hij plotseling hoe een fotograaf hals brekende toeren verrichtte op de ladder van een brandweerauto. Het bleek dat hij de Korenbeurs eens vanuit een bijzonder gezichtspunt wilde bedenken, dus vanuit de hoogte. Waarom doet hij dat, vroeg Stadskok zich af. Plotseling zag hij het jaartal 1825 staan. Dit betekent dat onze Leidse Korenbeurs dit jaar dus 125 jaar bestaat. Geen belang rijk feit, zult U zeggen. Goed, maar in 1825 dachten onze voorouders er anders over. Want er is in de Ge meenteraad heel wat over te doen geweest, voordat het in die ttfd zeer grote bedrag van 8750 gul den kon worden uitgetrokken, om de Korenbeurs te bouwen. Reeds in de 14e eeuw werd op deze brug ko ren verhandeld. Na vijf eeuwen vond het Gemeentebestuur het wel nodig worden, dat de kooplui een dak boven hun hoofd kregen. Zo dat de Korenbeurs, zoals die er thans staat, gebouwd werd. Welk feit wij dit jaar herdenken. Zon der feestelijkheden natuurlijk. Maar Stadskok vond dat hij dit toch even moest vertellen. STADSKOK. Geveilde percelen. Ten over staan van Notaris A. A. van Haaften te Leiden huis met schuur en tuin da Costastraat 56 in bod 6000. koper de heer J. C. van der Graaf q.q te Voorschoten voor 6000.-—. Huis met schuur en tuin da Costastraat 93 in, bod 5400.koper de heer A. <|e Bruyn te Leiden voor 5401. 's en erf 4e Binnenvestgracht 39 in bod 2075.koper de heer B. de Kier q.q. te Voorschoten voor 2075.- Huis en erf Langebrug 89 in bod 2500.koper de heer G. Bergers q te Leiden voor 2500. Ten overstaan van de Notarissen H. M. Serné en M. W. Treurniet te Haarlem en J. A. Dil te Zoeterwou: de: De huizen en winkelhuizen met tuinen te Zoeterwoude, Vrouwen- weg 32 tot en met 53 na afmijning tezamen in bod 40.821.koper de heer J. C- van der Graaf q.q. te Vooor- schoten voor 42.621. Jaarvergadering „De Zijl". Gisteravond vond deze vergadering plaats in „Den Burcht". Een woord van dank werd gebracht aan een drietal supporters, die een beker beschikbaar hebben gesteld om de ze in de toekomst jaarlijks uit te reiken aan degene, die dat jaar de beste prestatie op zwem of polo- gebied geleverd heeft. Het bestuur besloot de beker over het jaar 1949 uit te reiken aan Frans Thyssen, Toon Plezier en Wim den Hartog (3 x 50 M.'wisselslag estafette) kring kampioenschappen Den Haag, Dec. 1949. In de bestuursvacature J. J. Stouten (niet herkiesbaar werd gekozen de heer L. Miezen- beek. Het voorlopig programma voor de a.s. zomer luidt als volgt: 'wedstrijd om de Rol prijzen, een vierkamp, Polo-tournooi en onder linge wedstrijden. Aan de heer J. Prevoo werd een beker ter hand gesteld als winnaar op de 100 M. borstcrawl 1949 in de tijd van 1.12.8 sec. K.L.-DAGKALENDER Dinsdag 21 Maart 20 uur „In den Vergulden Turk" bijeenkomst voor de leden met echtgenoten, oudere kinderen of verloofden van de NRKM afd. Leiden lezing met lichtbeelden over „Het leven van Maria in de beeldende kunst" door prof. dr E. Sloots O.F.M., Hoogleraar aan de Jan van Eyck-academie te Maastricht. 20 uur precies maandelijkse bijeenkomst van de Katholieke Jeugdraad voor Leiden in het Recto raat Hooigracht 29. Donderdag 23 Maart 20 uur „Het Gulden Vlies" Groepsvergadering ARKA (Gemeente-ambtenaren). Vrijdag 24 Maart 20 uur „De Burcht" (Jacqbazaal) voorlichtings avond voor ouders door de Bond voor het Gezin afd. Leiden inlei der: pater van Rooijen onder werp: „Humor als factor bij onder wijs en opvoeding". Zondagsdienst Huisartsen. A.s. Zondag zal de dienst worden waar genomen door de doktoren: Jtsperse, Langezal, Nieuwzwaag en Simons. Dienst der Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 18 Maart 13 uur tot Zaterdag 25 Maar 8 uur, waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, ted 20552 en de Haven Apotheek, Ha ven 18, tel 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek. Wilhelminapark no. 8, telefoon 26274. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN SPECIALE RAADSVERGADERING Over de nieuwe Rijnbrug Maandag 27 Maart om 7.30 uur wordt in een speciale raadsvergade ring de nieuwe Rijnbrug Emmalaan- Hooftstraat aan een openbare be schouwing onderworpen. Plotseling overleden. Gisteren middag omstreeks een uur is de ruim 50-jarige meyr. v. G. uit de Hooftstraat, staande voor het loket van het station der spoorwegen al hier, plotseling onwel geworden en enkele minuten later overleden. BODEGRAVEN Tafeltennis. De Kath. Tafelten nisclub „Sportief" heeft wedstrijden uitgeschreven om het persoonlijk kampioenschap van Bodegraven. De deelneming is boven verwachting. Het aantal inschrijvers bedraagt 28, die elkaar hedenavond 18 Maart zullen bekampen om de titel. De wedstrijden worden gehouden in de bovenzaal van het Parochiehuis om 7.30 uur Ouden van Dagenreis. De be sprekingen van het organiserend comité hebben grote plannen opge leverd. De reis zal dit jaar een feestelijk karakter krijgen i.p.v. 'n halve zal nu een hele dag op stap gegaan worden. Voorlopig is als einddoel aangehouden Ouwehands Dierenpark e Rhenen. De heenreis zal gaan via de Rijksweg langs Utrecht dwars door de bossen naar Maarn, langs Maarsbergen naar Leer sum. 's Middags over de Hoge Velu- we naar Otterlo, en dan via Rens- woude naar de Pyramide van Auster litz. De dag is bepaald op 21 Juni. De bezitters van 'n auto kunnen dez dag alvast noteren. Tevens zal be grijpelijkerwijze een beroep worden gedaan op de portemonnaie van al onze plaatsgenoten, zonder wier hulp deze dag niet georganiseerd zou kun- worden. Laatste trek. De heer Versluys c.s. trok er met de zegenop uit en wist na enkele keren halen 'nbuit te bemachtigen van ca 500 pond vis, waaronder een snoek van 25 pond, een van 18 pond en 43 andere snoe ken. Voorts nog 100 pond voorn en 200 pond brasem en baars. Voorwaar een wonderbaarlijke vangst. TER AAR Primeur Aan de Centrale vei ling is de eerste sla aangevoerd. Aan- voeders wraen de tuinders M. Lek en C. v. d. Vlugt. De prijs van deze eerste sla was 0.17 tot 0.19 per stuk. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdag tot Zon dagavond. Opgemaakt te 10 uur) WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met aan vankelijk nog enkele buien, voornamelijk in de Noord-Wes telijke helft van het land. Aan vankelijk krachtige en in de kustgebieden af en toe harde, later geleidelijk afnemende Zuid-Westelijke wind. Ongeveer dezelfde tempartuur als van- UIT DE OMGEVING KATWIJK Verzoek tarieven NZHVM Door het bestuur van de Katwijkse Mid denstand-Centrale werd aan de di rectie van de NZHVM verzocht bij eventuele verhoging van de inter- locale tarieven een apart tarief in te stellen op het traject Katwijk aan ZeeKatwijk a. d. Rijn, Sandtlaan, eventueel door invoering van aparte 5 rittenkaarten. Ook is verzocht de zonegrens van de busdienst HaarlemDen Haag, die nu gelegen is aan de Wilhelmina- straat te verleggen naar de Sluisweg, opdat de inwoners van het Noorden van Katwijk op hetzelfde tarief kun nen doorrijden van Den Haag af. LISSE Biljartver. Luto Het ledental bleef stationnair. Uit het fin. verslag bleek, dat het batig saldo f 75,83 be droeg. Verschillende leden van het bestuur werden weder herkozen, doch wegens bedanken van de heer C. v. d. Voort werd de heer C. B. Duivenvoorde als penn. gekozen. Medegedeeld werd, dat „Luto" dit jaar 20 jaar bestaat, welk lustrum op 10 Mei feestelijk herdacht zal „Theorie en practijk" De heer G. van Rossem, Technisch ambtenaar van de Plantenziektenkundige dienst te Wageningen besprak het onder werp „Mens en Insect en hun onder linge verhouding" Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de reis naar de Gentse Floralieën niet zal door gaan, wegens te weinig belangstel ling. NOORDWIJK L.T.B. Vrijdagavond vergader de de L.T.B. onder voorzitterschap van de heer A. J. v. d. Meer. Inge komen was een schrijven van het H.B., waarbij de besturen werden cpgeroepen voor een voorbespreking van de agenda der Vakgroep, waar in een voorstel wordt gebracht om bij afschaffing van alle maatregelen de teeltregeling te doen behouden. Tot afgev. naar de alg. verg. op 3 April a.s. werden gekozen de heren P. Steenvoorden en J. G. Hooge- veen. Op deze vergadering zal aller eerst in behandeling komen het voorstel-Hillegom inhoudende af schaffing van alle maatregelen in het vak. Dit 'voorstel werd met een kleine meerderheid aangenomen. In geval Hillegom dit voorstel mocht intrekken, zal de afd. het voorstel van de vakgroep steunen, ondanks dat enkele leden hierop tegen wa ren, doordat volgens hen het dan noodzakelijk zou zijn, dat de prijs regeling hierbij gehandhaafd moest blijven. De aftredende leden van het Vakgroepbestuur, de heren Elders en Oosterveer, zullen worden ge steund. Door de afd. Noordwijk zal wederom een actie worden ingezet cm te verkrijgen dat in Noordwijk een Lagere Tuinbouwschool zal ge vestigd worden. Hiervoor wordt een commissie geformeerd waarin zitting hebben een- afgevaardigde van St. Deus Dedit, een L.T.B.-bestuurslid en de heer Th. v. Rhijn. Na enkele korte mededelingen wekte de voorz. allen op a.s. Maandag in het Casino de lezing van ir. Cleveringa te be zoeken, waarbij de leden gratis toe gang hebben. Hierna volgde sluiting van deze geanimeerde bijeenkomst. SASSENHEIM Autobusbotsing met stenenwagen. Gistermorgen vond voor de St. Annaschool een botsing plaats tus sen een vrachtwagen, beladen met stenen, komende uit Hillegom, en een autobus van de N.Z.H.V.M. ko mende uit de richting Leiden. Een groentewagen stond stil voor de school, toen de stenen wagen aan kwam rijden. Gelijktijdig kwam de bus uit Leiden. Eerstgenoemde vrachtwagen gaf o.i. geen voorrang met het gevolg dat beide wagens vrij hard met elkaar in botsing kwa men. Een dame in de bus kreeg door de schrik een flauwte. Beide wagens werden beschadigd. De politie zal de juiste toedracht wel uitzoeken wie er schuld heeft. Gisterenavond werden twee wielrijders, v. d. P. en V., die samen één fiets bereden, bij het park door een auto aangereden, omdat zij ver gaten signaal te geven en pardoes de weg overstaken. Beide bekwamen lichte verwondingen. De fiets werd zwaar „verwond". VOORSCHOTEN Feestavond N.V. Gebr. Eggink. In de zaal van „Irene" aan de Leid. seweg werd gisteiavond door de di rectie en personeel van de N.V. Gebr. Eggink, Bloembollenkwekers, alhier, het feit herdacht dat 40 jaren geleden de heren Chr. Eggink en wij len J. Eggink het bedrijf van hun vader overnamen en enkele leden van het personeel 30 en 25 jaren aan het bedrijf waren verbonden. Aangezien de export een groot deel van deze firma uitmaakt, waren de tafeltjes in de zaal getooid met de vlaggen van Amerika, Engeland enz., terwijl een smaakvolle bloem- versiering langs de wanden was aan gebracht. Nadat 'enkele ververschin- gen waren aangeboden richtte de oudste directeur, de heer Chr. Eg- king Sr., zich tot de aanwezigen, om dat het 70 jaren geleden was dat het bedrijf door wijlen zijn vader werd gesticht, 't 40 jaar was geleden, toen hij met wijlen zijn broer Jan de fir ma gebroeders Eggink stichtte en omdat enkele personeelsleden 25 ja ren en meer in dienst van de firma waren. Spr. had een predikant horen zeg gen: „Tel al uw zegeningen, vanaf het opstaan tot aan het ter ruste gaan" en spr. moet het bekennen, God heeft onze handenarbeid en za ken gezegend. Vervolgens gaf de heer Chr. Eg gink Sr. voor het personeel en des- zelfs echtgenoten een overzicht van de groei van het bedrijf gedurende de 70 jaren, waarin ook de moeilijk heden niet vergeten werden. Aangezien de huldiging van de ju bilarissen aan de mede-directeur, de heer Chr. Eggink Jzn., was overgela ten wenste spr. alleen een persoon lijk woord te richten tot de heer C. Lau, die als adviseur van de firma feitelijk een stukje familie was ge worden. V Voor zijn goede raadgevingen ge durende een 30-tal jaren was spr. hem bijzonder erkentelijk en dank baar. Namens de directie sprak vervol gens de heer Chr. Eggink Jzn. en huldigde hij de heren Chr. Eggink Sr., C. Lau, J. M- Köschell, S. van Es, H. van Houten, W. de Bruyn en W. Spiegeler. Zijn oom de heer Chr. Eggink Sr. wenste hij geluk met te herinneren aan de 9ste Psalm. Spr. haalde en kele persoonlijke herinneringen op. De heer C. Lau werd door spr. ver geleken met de rem op een oude di ligence, want als adviseur wist hij steeds de rem te hanteren, ook wei eens iets te laten schieten. Voor de zeer prettige samenwerking heeft de heer Lau de waardering en dank van de gehele familie. De heer Eg gink had voor elke jubilaris een per soonlijk woord van dank en waarde ring, terwijl hij namens de directie de gelukwensen vergezeld liet gaan van een envelop met inhoud. Namens het jubileumcomité sprak de heer Bogaai'ds, boekhouder van de firma, en deed zijn gelukwensen namens het gehele personeel verge zeld gaan van een persoonlijk ge schenk aan iedere jubilaris, hetgeen tevens een kijk gaf op de zeer goede verstandhouding onder elkaar op dit bedrijf. Nadat de heer C. Lau een persoon lijk woord tot de familie Eggink had gericht en de heer J- M. Kroschell namens de jubilarissen had dank ge zegd voor de stoffelijke blijken en de goede wensen kreeg deze avond een meer feestelijk karakter, waar over nog lang nagepraat zal worden. Ten gemeentehuize is aanbe steed het dempen van sloten in het plan „Klein Langenhorst" en voor hetgeen hiermede in verband staat. Laagste: C. J. van Rooycn, Voorscho ten ƒ7.184. hoogste v. d. Geer en Zonen, Leiden f 13.500.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2