S)e CeicbeSotiftcmt Koning Leopold laat beslissing aan parlement merika wil vrede, tot elke prijs maar niet Neuzen tellen in Belgisch parlement Een meerderheid in de verenigde vergadering Acheson sprak openhartiger dan ooit Ministers vertrekken naar Djakarta Praag breekt met Vaticaan VRIJDAG 17 MAART 1950 41ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 032 p. w., I 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 DE GEBEDSACTIE VAN DE PAUS 4. Vader bepaalt gebedsintenties Mgr. Ottaviani heeft als voorzitter van de Commissie voor Algemene Aangelegenheden gedurende het Heilig Jaar aan de bisschoppen van de gehele wereld een schrijven ge richt, waarin hij alle gelovigen op roept om gevolg te geven aan de wens van de H. Vader, opdat Passie- Zondag, 26 Maart 1950, wordt tot een dag, waarop de gehele wereld bidt voor de vernieuwing der mensheid en voor de eendracht onder de vol geren. Mgr. Ottaviani roemt daarbij de gebedsintenties, die de H. Vader heeft bestemd voor de dagen van de week vóór Passie-Zondag. Zij luiden: Maandag 20 Maart: Yoor.. ^en' die verre zijn van het christelijk ge loof; Dinsdag 21 Maart: Voor de chris ten, die van de ware Kerk zijn af- Socialisten blijven zich verzetten V* ONING LEOPOLD heeft gisteren ais zijn mening bekend gemaakt, dat het Belgische parlement moet beslissen, of hij op de troon moet terug keren. Indien het parlement zou besluiten, dat hij van zijn prerogatie ven dient af te zien, zou hij aftreden om België te behoeden voor ern stige politieke wanorde. Besluit het parlement echter hem in zijn prero gatieven te herstellen, dan zal hij zich l>ij dat besluit neerleggen en terug keren. OPWINDING TE BRUSSEL. Te Brussel neemt de opwinding toe. 's Konings verklaring In de verklaring, die gistermiddag te Pregny aan de voorzitters van de Belgische Kamer en Senaat is voor gelezen, betoogt de koning, dat de volksraadpleging op onbetwistbare wijze heeft uitgewezen, dat het grootste deel van de Belgische be volking wenst, dat hij zijn preroga tieven, ondanks zijn lange afwezig heid, herneemt. Indien. hierbij voorgelicht door het resultaat der volksraadpleging, het parlement mocht beslissen mij mijn prerogatieven terug te schen ken, aldus koning Leopold, dan be hoort iedereen zich eveneens bij de- ze beslissing neer te leggen; in dat geval behoren de Belgen, evenals ik het zelf zou doen, het verleden te vergeten en dienen zij zich te ver zoenen, teneinde zioh te wijden aan de hogere belangen van het land. Leopold III besluit zijn boodschap als volgt: Laten wij niet vergeten, dat op dit ogenblik de ogen van het buitenland op België gevestigd zijn. Onze bin nenlandse stabiliteit en het prestige eisen, dat het parlement zo spoedig mogelijk, een beslissing neemt. IN VERENIGDE VERGADERING. Het is nu de taak van minister-pre sident Eyskens een verenigde ver gadering van Senaat en Kamer van volksvertegenwoordigers bijeen te roepen. Beide Kamers moeten eerst apart hun goedkeuring hechten aan het houden van deze gemeenschap pelijke zitting, waarin over het eventuele intrekken, van de wet van 1945, die het regentschap instelde, moet worden gestemd. In de Senaat heeft de christelijke volkspartij, die pro-Leopold is, negen zetels meer dan de socialisten, libe ralen en communisten tezamen. In de Kamer van afgevaardigden heeft zij twee zetels minder dan de andere partijen tezamen. In de verenigde vergadering van het parlement be staat dus een absolute meerderheid van zeven zetels voor de C.V.P. Bo vendien is te verwachten, dat ko ningsgezinde liberalen zich bij de C. V.P. zullen aansluiten, als er zal wor den gestemd over intrekking van de wet op het regentschap. Paul Henri Spaak, de voormalige socialistische premier van België, heeft zich gisteravond in allerijl naar een vergadering van het bestuur der Belgische socialistische partij bege ven. In een vurige rede van drie kwartier spoorde hij zijn partijgeno ten aan, vastberaden te zijn in hun oppositie tegen koning Leopolds te rugkeer. Een socialistische zegsman zei la ter: De actiecomité's der arbeiders zijn reeds in een toestand van pa raatheid gebracht. Zaterdag zal een vergadering wor den gehouden van het permanente comité van het nationale Waalse con gres en a.s. Zondag zal een nationaal socialistisch partij-congres worden gehouden. Het onder socialistische leiding; staande algemeen Belgisch vakver bond heeft bekend gemaakt, dat het plan tot organisatie van een algeme ne staking in het gehele land alleen uitgevoerd zou worden, indien de ko ning zonder goedkeuring van het par lement terugkeert. Mogelijke offi cieuze stakingen achtten vakvereni gingsfunctionarissen echter niet uit gesloten. VERWARRING ONDER DE LIBERALEN. Naar verluidt zou bij de liberale ministers de neiging bestaan de re gering te verlaten. Vooral de Waal se ministers Buisseret en Rey zouden hierop aandringen Bij een kabinets crisis zou eerste minister Eyskens zich dan voor de taak geplaatst zien een nieuwe regering samen te stellen en aangezien het schijnt dat hij hier in onder de gegeven omstandigheden niet zal slagen, zou men tot ontbin ding der Kamers en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen moeten overgaan Bij sommige liberale mi nisters blijkt evenwel een duidelijke tegenzin te bestaan om de regering te verlaten, aanzien zij vrezen, dat bij nieuwe verkiezingen de liberalen een groot aantal stemmen zullen moeten afstaan aan de C.V.P., die daardoor in de Kamer de absolute meerderheid zou verwerven. PASEN IN ROME. Tienduizenden pelgrims zien thans vol verwachting uit naar de plechtige viering van het Paasfeest, waarop de H. Vader een plechtige Pausmis zal opdragen in de basiliek van Sint Pieter. In kerkelijke krin gen verwacht men dat op die dag het grootste aantal pelgrims in Ro me zal vertoeven dat ooit in de ge schiedenis is bereikt. Thans staat reeds vast, dat de H. Vader in de middag van le Paasdag van de huiten-loggia van de Sint Pieter de zegen „Urbi et Orbi" (aan de stad en aan de wereld) zal verlenen. De grote Europese en overzeese radio zenders zullen de Paasplechtighe- den uitzenden. Moskou moet z'n politiek wijzigen /~ip een conferentie over internationale samenwerking voor de econo- ^mische ontwikkeling der wereld te Berkeley (Californië) heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, gis teravond de leiders van de Sowjet-Unie opgewekt, oprecht met de V.S. samen te werken om oplossingen te vinden voor de huidige wereld vraagstukken en vrede en veiligheid aan de wereld te brengen. De V.S. Willen vrede, „doch niet tot elke prijs", aldus Acheson. De V.S. waren bereid met de Sowjet-Unie te onderhandelen, doch niet ten koste van het wekken van ijdele hoop, die door nieuwe mislukkingen de bodem zou worden ingeslagen. Het Kremlin zou kunnen op houden met het gebruiken van het communistisch apparaat in de ge hele wereld in zijn ooging om door middel van ondermijning gevestig de regeringen omver te werpen, waarmee het uiterlijk gezien be vriend is. De Sowjet-Russische leiders zouden mede er op kunnen toezien, dat de officiële vertegenwoordigers van alle landen worden be handeld op een wijze, die in over eenstemming is met de aanvaarde diplomatieke etiquette, met fatsoen en eerbied. 7. Algemeen gesproken zouden zij zich kunnen onthouden van voortdurende verdraaiing van het beeld van de buitenwereld, dat zij hun volk voorhouden, in het bij zonder van de V.S., aldus Acheson. Acheson zag geen symptoom, dat de Sowjet-Russische leiders hun ge drag zouden veranderen, voordat de vooruitgang van de vrije wereld hen had overtuigd, dat zij geen baat kunnen hebben bij het voort duren dezer spanningen. IN URK WAPPERT DE WAS VROLIJK OP STRAAT Er veel veranderd in Urk sinds het niet meer het kleine eilandje in de Zuiderzee is. Vorige week bijv. werd Urk op het Waterleidingnet van Overijsel aangesloten. Ook is er een nieuwe wijk bestaande uit 55 woningen, gereed gekomen. Maar van hun oude gewoonten kunnen de Urkenaren moeilijk afstappen. Zo laten de vrouwen van Urk, zoals vóór haar haar moeders en groot moeders deden, de was vrolijk op straat wapperen, ongeacht of de straat wordt gevormd door oude Urkse huisjes of door blokken nieuwbouw. Acheson zette openhartiger dan ooit de fundamentele verschillen uiteen tussen Oost en West en noemde zeven punten als grond slag voor een mogelijke redelijke en vreedzame ontwikkeling van het Sowjet-Russische en het Westelijke stelsel* 1. Zowel de Westelijke geallieer den als de Sowjet-Unie is het nog niet gelukt vredesvoorwaarden vast te stellen voor de landen die in de tweede wereldoorlog verslagen wer den. 2. De Sowj et-leiders zouden hun militaire- en politiemacht uit de Oost-Europese landen kunnen te rugtrekken. 3. Zij zouden hun obstructie- politiek in de V.N. kunnen laten varen en in plaats daarvan „hande len als geloofden zij, dat de organi satie der V.N., zoals Stalin Ijet on langs zelf uitdrukte een belangrijk instrument is voor het handhaven van internationale vrede en veilig heid. 4. De Sowjet-leiders zouden sa men met de V.S. kunnen zoeken' naar practisch uitvoerbare en doel treffende ïlsgelingen voor de con trole van atoomwapens en de be perking van bewapening in het al gemeen. De Frans-Duitse Unie De Gaulle is er voorstander van Het door Adenauer, West-Duits- lands kanselier, gelanceerd idee van een politieke en economische Unie tussen Frankrijk en Duitsland heeft een onverwachte steun gekregen vangeneraal de Gaulle. „De toekomst van Europa en van een groot deel der gehele wereld hangt af van de betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland". Aldus heeft generaal de Gaulle op een perscon ferentie te Parijs verklaard. Hy ontvouwde een panorama van buitenlandse allure, waarbij hij met een beroep op Karei de Grote, de voordelen bezong van een met el kaar verbonden Frankrijk en Duits land. Dit samengaan zei hij te be schouwen als de basis voor een waar lijk Europees samengaan. Zelfs geloofde de Gaulle, dat van een dergelijk bondgenootschap een bevrijdende invloed zou uitgaan op de landen achter het ijzeren gordijn. Want: als Frankrijk samen met Duitsland Europa organiseert, zal de politieke atmosfeer veranderen van de Atlantische Oceaan tot aan de Oeral en zelfs nog verder. A.T.O. RIJDT NIET MEER OP PRAAG De voormalige chef van het ATO- bureau te Praag is Woensdagavond uit Tsjechoslowakije teruggekeerd en daarmee is de opheffing van de ATO in dat land een voldongen feit geworden. Dit betekent, aldus het N.v.d.D.. het slot van een voor de Nederlandse handel eens zeer be langrijke vrachtauto-dienst. ONTPLOFFING OP SCHEEPS WERF Door het ontploffen van een cylinder met zuurstof, is er gis teren een grote ravage aangericht in de werkloods en het aangrenzen de kantoorgebouw bij de scheeps werf „Hoogeaand" van de firma Jac Bodewes te Martenshoek. Een overzicht van de ruine na de ontploffing. ENORME DALING VAN DUITSE OOST-MARK. De bolsjewistische experimenten in de Sovjet-Duitse republiek blij ken ook op economisch terrein tot zeer ernstige gevolgen voor de Oostelijke zone van Duitsland te leiden. Sedert enige dagen bevindt zich de Oost-Mark in een nieuwe baisse-beweging, die o.m. een ramp zalige uitwerking moet hebben voor het financiële evenwicht tussen de Oostelijke en Westelijke sectoren van Berlijn. Terwijl de Oostelijke Mark onmiddellijk na de oprichting der regering Pieck-Grotewohl in waarde was gedaald en zich gedu rende de laatste maanden tamelijk vast heeft kunnen handhaven op een koers van 5,6 tot 6,1 West- Mark, is haar koers in de laatste dagen plotseling gedaald tot 6,8 7,1. Donderdag 16 Maart had de Oost-Mark zelfs het laagtepunt van 7,4 a 7,6 West-Mark bereikt. Oost-Mark is dus nog maar Pfennig waard. Het aanbood van Oost-Duitse Marken is bij de West- Berlijnse Banken op het ogenblik zo sterk, dat deze zich vermoedelijk gedwongen zullen zien de koers der West-Mark nog verder te verhogen. Conferentie van Unie-ministers Per K. L. M.-Constellation „Pon tianak" zijn gisteravond de minis ters prof. dr. J. R. M. van den Brin k, minister van Economische Zaken en L. Götzen, minister zonder portefeuille, speciaal belast met Indo nesische economische aangelegenheden, naar Djakarta vertrokken, om deel te nemen aan de Unie-ministerconferentie, die aldaar op 25 Maart zal beginnen. Over enkele dagen zullen de ministers Lieftinck en Van Maarseveen eveneens naar Dja karta vertrekken. De ministers Van den Brink en Götzen zijn eerder gegaan, om in Indonesië vast oriënterende bespre kingen te voeren. Aanvankelijk had het in de be doeling gelegen van minister Göt zen een bezoek aan Nieuw-Guinea te brengen, maar hij sprak de vrees uit, dat hij er de tijd niet voor zal hebben en gedwongen zal zijn een van zijn hoofd-ambtenaren der waarts te zenden voor het opmaken van een uitvoerig rapport. De agenda zal op de eerste confe rentiedag in Djakarta worden be paald. Minister Van den Brink merkte op, dat hij slechts kon spreken over duur economische onderwerpen. Hij meende, dat het handelspolitiek contact in Europese sfeer en de handelsovereenkomst tussen Neder land en Indonesië een onderwerp van bespreking zullen uitmaken. Ook is het nuttig, sprak minister Van den Brink, nader van gedach ten te" wisselen over de handelspo litieke samenwerking. UNITARISCHE BEWEGING IN ZUID- EN OOST-BORNEO. Dr. Diapari, vertegenwoordiger van de Dearah Bandjar, deelde aan Ane- ta mede, dat de bevolking van Band jar, Zuid-fiorneo, Groot-Dajak en Kota-Waringin een spoedige aanslui ting van deze gebieden bij de Re publiek Indonesia wenst. Alle partijen hebben voorbereidin gen getrofferi voor deze aansluiting. Dr. Diapari deelde mede, dat Maan dag te Amuntai 15.000 personen een demonstratie hebben gehouden, waar bij een zo spoedig mogelijke verwe zenlijking van de aansluiting werd geëist. POKKEN-EPIDEMIE IN OOST- JAVA. Te Surabaja hebben zich in de af gelopen dagen enkele gevallen van pokken voorgedaan. Donderdag avond bedroeg het aantal gevallen reeds 30 en er worden nog steeds nieuwe gevallen gemeld. De besmet ting is afkomstig van Madura waar zich, naar thans is gebleken, reeds 900 gevallen hebben voorgedaan, zonder dat daarvan aan de buiten wereld iets werd bekend gemaakt. Sinds Januari doen zich ook pokken- gevallen voor in het Kedirische. Men vreest, dat de ziekte zich over een groot deel van Oost-Java zal uit breiden, vooral langs de Noordkust tegenover Madura. Door gebrek aan ruimte is isolering der besmette personen niet mogelijk. Mgr. G. DE JONGHE d'ARDOYE APOSTOLISCH INTERNUNTIUS De H. Stoel heeft Mgr. G. de Jonghe d'Ardoye, tot dusver Apos tolisch Delegaat voor Indonesië, be noemd tot Apostolische Internum tius te Djakarta. Deze benoeming is het gevolg van het aankopen van diplomatieke betrekkingen tussen de Verenigde Staten van Indonesië en het Vaticaan. Woensdag 22 Maart: Voor de zon daars; Donderdag 23 Maart: Voor de Vrede onder de volkeren en de so ciale rechtvaardigheid: Vrijdag 24 Maart: Voor de nood lijdenden; Zaterdag 25 Maart: Voor de hei liging der katholieken; Zondag 26 Maart: Voor onze broe ders, die omwille van hun geloof worden vervolgd. EXTRA UITZENDINGEN VAN RADIO VATICANA. Radio Vaticana zal de plechtig heden in de Sint Pieter ter gele- fenheid van de zaligverklaring van e Eerb. Dienaresse Gods Paola Elisabetta Cerioli op Zondag 19 Maart uitzenden op de kortegolf op de 31, 48 en 50 meterband en de middengolf op 202 meter. De uit zendingen beginnen des morgens om 10 uur en des middags om 17.45 uur. Mgr. de Liva uitgewezen De Tsjechische regering heeft Mgr. de Liva, Secretaris van de Pauselijke nuntiatuur in Praag, gelast Tsjecho- Slowakije binnen drie dagen te ver laten. Het Tsjechische ministerie van buitenlandse zaken heeft deze uit wijzing „gemotiveerd" met de bewe ring, dat Mgr. de Liva „misbruik heeft gemaakt van zijn positie en zich in binnenlandse aangelegenhe den heeft gemengd". Door de uitwijzing van Mgr. de Liva, de enige diplomaat, die nog op de Pauselijke nuntiatuur was achter gebleven, heeft de Tsjechische rege ring in feite de dieplomaitcke betrek kingen met het Vaticaan verbroken. Ongeveer 20 Tsjechische agenten, die met vijf auto's waren gekomen, hefoben gisteravond een inval ge daan in de St. Ignatiuskerk in 't cen trum van Praag. Twee geestelijken zijn in de sacristie gearresteerd. Frans episcopaat over de stakingen De kardinalen en aartsbisschoppen van Frankrijk hebben zich gisteren uitgesproken over de stakingsgolf, die. reeds 20 dagen het land over spoelt, en hebben aangedrongen op „wijsheid en begrip". Zij waarschuwen in een verklaring, dat „een arbeidsconflict, dat alleen wordt opgelost door uitputting van de arbeiders, gevaarlijke gevoelens van wrok achterlaat, die de weg naar gewelddaden opent". De verklaring besluit met de op roep „zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de stakingen, die el lende in de woningen van vele ar beiders veroorzaken en het econo mische leven van het land ernstig verstoren". De eeuws-reunle van oud-leer lingen van „St. Louis" te Ouden bosch, die door de oorlog moest worden uitgesteld, zal tegen eind Juli worden gehouden. Audiëntie Bisschop van Haarlem Z. H. Exc. de Bissohop van Haar lem zal Dinsdag 21 en Woensdag 22 Maart geen audiëntie verlenen. Kaweêtje.... Neem de mensen zo ze zijn Doe met hen, zo gij zoudt wensen Dan zult gy met alle n.4, en Zij met u tevreden zijn.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1