^eCekiseSoiVtant Koning in tweestrijd Eerst terugkeer, daarna troonsafstand Acheson waarschuwt de Chinezen Communisten-demonstratie te Hamburg DONDERDAG 16 MAART 1950 41ste JAARGANG N< Directeur: C. M. v. HAMEBSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0j32 p. w., f 1.40 p. mnd., i 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Wil koning Leopold terugkeren DE ONDERHANDELINGEN van koning Leopold met Belgische staatslie den en partijleiders duren nog altijd voort te Pregny. Men verneemt, dat de koning vastbesloten is om zijn taak weer op zich te nemen. Sedert pre mier Eyskens in Genève is aangekomen, heeft hij in voortdurend telefr nisch contact gestaan met andere re gerings- en partijleiders. Kort na twaalf uur zijn gistermid dag Frans van Cauwelaert, de voor zitter van de Belgische Kamer van afgevaardigden en Robert Gillon, de voorzitter van de Senaat, per mili tair vliegtuig te Genève aangekomen. Na een haastige conferentie met pre mier Eyskens hadden de twee voor zitters en bespreking van 'twee uur met koning Leopold. Eyskens, zo wordt volgens Ass. Press te Genève gezegd, hoopt, dat Van Cauwelaert en Gillon hem zul len helpen de koning te overreden om afstand te doen' ten behoeve van zijn zoon prins Boudewijn. Ook wordt de verwachting uitge sproken, dat koning Leopold in elk geval naar België wil terugkeren, voor het parlement wil spreken en De ramp met de Tudor Het verhaal van een overlevende Twee overlevenden van de ramp met de Tudor 5 hebben gisteren een beschrijving gegeven van het groot ste vliegtuigongeluk, dat ooit de bur gerluchtvaart heeft getroffen. Zij zeiden, dat alles zo snel in zijn werk was gegaan, dat geen van de tachtig passagiers, die om het leven kwamen, ooit heeft geweten, wat er toen gebeurde. Hier volgt het verhaal van Gwyn Anthony, een 26-jarige onderwijzer, die samen met zijn zwager, Handel Rogers, in het R.A.F.-ziekenhuis te St. Anthans wordt verpleegd. „Wij naderden het vliegveld en de stewardess zei ons, de riemen vast te maken. Wij zaten in de staart van het toestel, omdat wij dachten, van daar uit een beter uitzicht te hebben. Alle passagiers waren rustig en een beet le vermoeid van de reis. Sommigen wezen elkaar op plaatsen, die zij in het onder hen wegglijdende land schap herkenden en waren blij, weer veilig thuis te komen. Alles ging goed tot het toestel plot seling met een scherpe bocht omhoog ging. Ik heb vroeger bij de R.A.F. ge diend en instinctief wist ik, dat er iets verkeerd was. Bijna onmiddellijk zag ik kluiten aarde en metaal rondvliegen. Alles was doodstil. Plotseling hoorde ik mijn zwager die naar me toekroop. Hij bloedde uit een hoofdwond. We hielpen elkaar uit het toestel en za gen de bewoners van het naburige dorp al op ons toekomen. Alle andere passagiers waren in het voorste gedeelte van het vlieg tuig geslingerd, maar we hoorden geen enkel geluid". Wapenovereenkomst geratificeerd In Frans parlement De Franse Nationale Vergadering heeft zich gisteravond met 421 te gen 179 stemmen uitgesproken voor ratificatie van de overeenkomst in het kader van het Atlantisch Pact, volgens welke de V.S. wapenen naar Frankrijk zullen zenden. Tij dens de behandeling van deze over eenkomst in de Kapier nebben de communisten zich vrij rustig houden. Op het laatste ogenblik dreigde het echter een ogenblik weer mis te zullen worden. Aan een Algerijnse communistische afge vaardigde werd nl. het woord ge weigerd omdat de spreektijd der communistische fractie om was. De afgevaardigde nam dat niet, snelde naar de microfoon en begon te pra ten. De andere afgevaardigden be gonnen onmiddellijk met de dek sels van hun lessenaars te slaan en de communisten trachtten er boven uit te gillen met uitroepen als: „fas cisten", „zwijnen". Het tumult duurde een kwartier. Bij de stem ming over een amendement bleken er meer communistische stemmen' uitgebracht te zijn dan er commu nistische leden in het parlement zijn. De arbeiders van de kolenmijn van Chevalières te Dour, die in ver band met de sanering der Belgische steenkolenmijnen per 15 April hun ontslag hebben gekregen, zijn een sit-down staking begonnen. De on dergrondse arbeiders hebben be kend gemaakt, dat zij niet naar bo ven zullen komen alvorens de ver zekering is gegeven, dat de mijn niet gesloten zal worden. Ongeveer duizend ondergrondse en boven grondse arbeiders nemen aan de staking deel. pas daarna afstand van de troon w doen. De heer Eyskens heeft tegenove de pers verklaard, dat de besprekin gen in ieder geval vandaag zulle voortduren. Na afloop van deze besprekinge. zal de heer Eyskens met het ant I oord van de koning naar Brusse. terugkeren om daar het standpunt van de koning met het kabinet te bespreken. HET BERAAD TE PREGNY Koning Leopold heeft de volgen de liberale politici naar Genève ont boden: Liebaert, minister van finan ciën, Rey, ministér van Wederop bouw, Motz, voorzitter van de libe rale partij, en Hoste senator. Zij ver trokken vanmiddag met een militair vliegtuig uit Brussel. Java weer republikeins Alles onder Djogje President Sukarno heeft het be sluit getekend, waarbij de negara Pasundan (West- Java) wordt opge heven en haar gebied weer wordt gevoegd bij het gebied van de Djok- jase Republiek. Dit besluit brengt heel Java (behalve Djakarta) onder het bestuur van Djokjakarta en .maakt een einde aan het stelsel van deelstaten, door de Nederlanders ge creëerd na de politionele acties. Dja karta blijft als hoofdstad onder het directe bestuur van de centrale rege ring der VSI. MGR. GOUMANS. Men heeft bij de famileleden te Venray bericht ontvangen, dat mgr. Gcumans, Apostolisch Vicaris van Bandung, na een hartaanval, in een ziekenhuis is opgenomen. Direct le vensgevaar is nog niet aanwezig. Mgr Goumans, die thans 73 jaar oud is, bracht het vorige jaar een be zoek aan Nederland. VENETIë EEN DODE STAD Tengevolge van de stakingen te Venetië is er in de stad geen enkele bedrijvigheid te bespeuren, zelfs de gondels liggen stil. In de provincie wordt het ver keer verlamd door wegversperrin gen, die door stakers zijn aange bracht. Communistisch getinte vak verenigingen zouden protestmani festaties voor de duur van 30 uur op touw zetten. Pantserwagens, bemand met ge helmde politiemannen, patrouille ren door de straten van Venetië. De expres-trein uit Triëst kwam gister ochtend een uur te laat binnen; er waren ruiten ingegooid door stakers langs de spoorweg. Alle andere treinen in het gebied werden tot staan gebracht. Buiten de stad werd de kroonprins van Saoedi-Arabië, prins Mohammed Abdoel Aziz al Saoed, opgehouden door een weg versperring, waardoor hij zijn reis naar Zwitserland niet kon voortzet ten. Nog latere berichten gewagen van een uitbreiding van de staking over tien Noordelijke provincies. Vrije buisjes voor ouden van dagen De vicaris-generaal van het bisdom Breda, mgr. dr. W. Koenraad, heeft de eerste steen gelegd voor een com plex van een zestigtal huisjes met een pensiongebouw voor bejaarde echtparen en alleenstaande ouden van dagen, in de nieuwste buitenwijk van ie stad. De vicaris-generaal wees erop, dat ook ouden van dagen prijs stellen op hun vrijheid en zelfstandigheid, waar mee, hoewel door de ziekenhuizen en gestichten in het verleden zeker een prachtig stuk charitas is verricht, niet altijd voldoende rekening is g.ehou- DE „TRUCULENT" GELICHT De Britse onderzeeër „Truculent", die 12 Januari j.l. ten gevolge van een aanvaring met het Zweedse schip „Diwina" in de Theems zonk, waarbij 64 opvarenden om het le ven kwamen is Dinsdagmorgen ge licht. De „Truculent" aan de opper vlakte van de Theems. In het voor ste gedeelte van de romp is een groot gat duidelijk te zien. Geen agressieve avonturen JN EEN REDE over de Amerikaaijse politiek in Azië heeft Dean Ache son, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, het Chinese volk er voor gewaarschuwd, dat het zichzelf en zijn vrienden in ernstige moeilijkheden zou kunnen brengêA, als het communistische regiem het Chinese volk openlijk of bedekte lijk tot agressieve avonturen over zijn grenzen zou leiden. Amerika.begrijpt volledig, aldus de minister, dat de tegenwoordige „on gelukkige status" van het Chinese volk binnen de invloedssfeer van de Sovjet-Unie niet de keuze is van het Chinese volk, maar dat het daartoe gedwongen is. De Amerikaanse regering was-vol komen bereid orn handel met China te blijven drijven, maar schepen, 80 Tsjechoslowaakse priesters gevangen Op het ogenblik bevinden zich tach tig Tsjechoslowaakse priesters in ge vangenschap. Vijftien anderen zijn tot dwangarbeid veroordeeld. Slechts vier priesters hebben willen profi teren van de amnestie, die voor Kerstmis van het vorig jaar werd ver leend. De andere gevangen priesters hebben geweigerd a^n de voorwaar den, die voor de amnestie waren ge steld, te voldoen Zij moesten name lijk een „rouwmoedige" schuldbe kentenis en de eed van trouw op de volksdemocratie afleggen. Onlangs is onder de studenten van de Slowaakse universiteit en van de technische hogeschool een zeer ver trouwelijke enquête gehouden over hun politieke en godsdienstige instel ling. Uit deze enquêtte bleek, dat 75 pet. der ondervraagden zich positief *'oor de godsdienst en tegen het com munisme uitspraken Vijftien pro cent stonden onverschillig tegenover deze vraagstukken, terwijl acht pro cent zowel tegenover de godsdienst als tegenover het communisme een negatieve houdin.. aannamen. vliegtuigen en zakenlieden dienden veilig te zijn en contracten behoorde men te eerbiedigen. De Amerikaanse regering wil echter niet, dat men goederen zou verkopen, die konden worden gebruikt ten nadele van de Verenigde Staten en wenste evenmin crediet te verlenen aan een regering, die zich vijandig had verklaard te genover de Verenigde Staten. Over het verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand, dat de vo rige maand met de Sovjet-Unie was gesloten, zei Acheson: China ziet zich thans geplaatst tegenover hongers nood voor vijftig millioen mensen de tijd van nu tot de volgende oogst. Mogelijk zullen er millioenen sterven en toch wordt er voedsel uit China naar de Sovjet-Unie gezonden. Wat betreft de andere Aziatische landen zei minister Acheson: De vol ken van Azië moeten het feit onder ogen zien, dat de voornaamste be dreiging van hun vrijheid en de so ciale en economische vooruitgang wordt gevormd door de pogingen van het Sovjet-communistische imperia lisme om in Azië door te dringen. On tmantelings-wanhoop P*EN GROEP COMMUNISTEN heeft gisteren een poging gedaan om het bureau van de Britse commissaris en zijn staf te Hamburg te bestor men. Zij zijn echter teruggedreven door Britse wachten en de politie De ze betoging was bedoeld als protest tegen de veroordeling van twee communistische redacteuren door een Brits hof te Hannover. Ongeveer zestig communisten tracht ten het gebouw binnen te dringen. Vier van hen werden gearresteerd; volgens de politie leden van de Com" munistische Vrije Duitse jeugd. Een groot bord met het opschrift Vrijheid voor de strijders tegen de demontage werd in beslag genomen. De veroordeelde redacteuren had den in hun blad een oproep ge plaatst om in opstand te komen te gen de ontmanteling van Duitse fa brieken. Heinrich Kopf, de minister-presi dent van Beneden-Saksen, heeft meegedeeld, dat de West-Duitse autoriteiten maatregelen zullen ne men tegen degenen, die deel hebben genomen aan de wanordelijkheden te Watenstedt-Salzgitter, waar de Brifi- ten bezig zijn met de ontmanteling van de voormalige Hermann Goering werke. Men moet er echter rekening mee houden, zo zei de premier, dat hier geen sprake is van opzettelijke orde verstoringen, maar dat het een spon tane uitbarsting van wanhoop was. Tegen de politiemannen, die heb ben gefaald in het handhaven van de orde, zouden disciplinaire maat regelen worden genomen. De regering van Beneden-Saksen is bereid bij de relletjes aangerichte schade te vergoeden. Persconferentie van prins Bernhard Zaterdag naar huis Op een persconferentie te New York heeft prins Bernhard gisteren verklaard, dat de West-Europese volken vastbesloten zijn tegenstand te bieden aan een aanval. Hij zeide, dat het Noord-Atlantische Verdrag een van de grootste creditposten is op de balans van West-Europa. Prins Bernhard verklaarde, dat hij bij de Nederlandse regering ver slag zou uitbrengen van zijn bezoek aan de beide Amerika's. „Ik heb blijken van grote belang stelling en sympathie voor het Ne derlandse volk aangetroffen; ik ben er zeker van, dat Nederlandse im migranten hartelijk welkom zouden worden geheten". Het was een van de belangwekkendste en prettigste reizen, die ik ooit heb gemaakt, doch het was ook een van mijn ver moeiendste ervaringen op reisge- bied". De prins zeide het volgende jaar wederom een reis naar Zuid Ameri ka te zullen maken, indien de Ne derlandse regering zulks wenste. Deze zou echter veel rustiger moe ten worden georganiseerd. De prins achtte het zeer nuttig, dat Neder- lapdse journalisten hem hadden vergezeld, alleen reeds om de aan dacht der Nederlanders op deze landen te vestigen en te wijzen op de mogelijkheden, gezien dooi* een Nederlandse bril". De prins vertrekt Zaterdag naar Nederland, aangezien het vliegtuig van Vrijdag geen plaats meer had. PRINSESJES IN CIRCUS STFASSBURGER. Dinsdag teruggekeerd in Neder land, bruin gebrard door de Oosten rijkse vacant.ezon hebben de drie Prinsesjes, Beatrix, Irene en Mar griet gisteren de (laatste) matinée van circus Strassburger in Carré, in Amsterdam, tenmidden van een aan tal vriendinnetjes, bijgewoond. DE BLOEMBOLLENHANDEL MET ENGELAND De Engelse regering heeft de be perkende bepalingen voor wat be treft de import van bloembollen in zoverre opgehevèn, dat de vertegen woordigers var. de Nederlandse bloembollenkwekers en handelaren, ter verkoop van hun product, Enge land vrij kunnen bereizen aldus het N. v. d. D. Geruchten, dat de gehele bloem- bollenhandel op Engeland vrij zou zijn en de contingenten voor Neder land zouden zijn vervallen, worden van de zijde der bollenhandelaren met klem tegengesproken. DE „BLAUWE TRAM" AMSTERDAM—HAARLEM. De Haarlemse Kamer van Koop handel heeft zich tot B. en W. van Amsterdam gericht met een uitvoe rig adres, waarin gewezen wordt op het aflopen, in het jaar 1954 van de concessie aan de NZHVM om een tramlijn Zand voort-Amsterdam te exploiteren, waarvan het eindpunt is gelegen in het hart van de oude Am sterdamse binnenstad aan 't Spui. B. en W. en de politie van de hoofdstad hebben zich reeds ernstig beraden, wat er nadien met de „blauwe tram" moet geschieden, die volgens hen een verkeersobstakel begint te vormen bij het steeds intensiever snelver keer in de hoodfstraten die deze tram lijn moet passeren of kruisen. En er wordt van de zijde van B. en W. van Amsterdam hard over gedacht, de concessie in die zin te wijzigen, dat van 1954 af 't eindpunt van de NZH VM wordt verlegd naar eep punt ten Westen 'van 'het Centraal Station. Tegen deze plannen is ernstige op positie gerezen, omdat deze tram verbinding dan zowel voor de bevol king van de hoofdstad als voor de gewone forensen uit Haarlem en om geving het voordeel zal gaan missen, dat men dadelijk in het hart van de hoofdstad arriveert zonder gebruik van de stadtram te moeten maken. STEMMEN IN EEN ANDERE PLAATS. Met de verkiezing van de Provin ciale Staten is het mogelijk dat de genen die op de stemdag verblijven in een andere gemeente, in die kunnen stemmen, miets zij dit twee weken van te voren aanvragen bij het Bureau Verkiezing in een meente die ligt in de provincie van hun woonplaats. Met het oog op de betreffende be paling kan bij de aanstaande verkie zingen aan militairen der Koninklij ke Marine vervoer voor rijksrekening naar de gemeente op welker kiezers lijst zij voorkomen worden verleend, indien deze gemeente in een andere provincie ligt dan hun standplaats. Voor dergelijk vervoer voor rijks rekening komen in aanmerking re servisten, oorlogsvrijwilligers, dienst plichtigen en beroepsmilitairen, die niet vallen onder de regeling voor stemmen bij volmacht. IN EEN SCHOENER ROND DE WERFLD. Twee jonge Nederlanders hebben Dinsdag bij hun aankomst in Parijs verklaard dat zi.i in een 3 meter lange schoener lond de wereld willen zeilen om „te bewijzen, dat de he dendaagse jeugd werkelijk wil wer ken" aldus „Trouw". Het zijn Tonry Zoet uit Amster dam, een 27-jarige student in de wis- en scheikunle. er. Gerard J Coppens uit Heemstede, eer, 28-jarige naviga tor. Zij vertrokken 10 Februari uit Rot terdam met de schoener „Jan", die zij van een vriend geleend hadden. Ondanks het slechte weer in de goh van Biskaje bereikten zij Marseille. Zij liftten naar Parijs om daar een levensmiddelen-fi: ma te vinden, welke hen op de tocht van twee jaar van het nocJge vi1 voorzien in ruil voor gratis reclame. AUTODIEF GEARRESTEERD. Gisteren heeft de Apeldoornse po litie op de automarkt de 27-jarige T de K. aangehouden, die daar een per sonenauto aan de man trachtte te brengen. Dit was binnen één week tijds derde auto die hij, na haar elders te hebben gehuurd, probeerde te ver duisteren. Dat was hem al gelukt met twee in Rotterdam gehuurde wagens, welke h- resp. in Zoeter- meer en op de automarkt te Tilburg verkocht. De laatste, in Den Haag ge huurde auto werd echter zijn onge luk. De K. is in arrest gesteld. De bei de andere auto's zijn inmiddels door de politie opgespoord. HET RIJWIEL MET HULP-MOTOR. Het rijwiel met hulpmotor zal bij algemene maatregel van bestuur op bepaalde voorwaarden naar het rij wielpad worden verwezen. Minister Spitzen zeide in de Eerste Kamer het te betreuren, dat over dit ver voermiddel zoveel verwarring is ont staan. Dat is niet de schuld van zijn departement, dat thans overleg pleegt met het ministerie van Justitie om aan die verwarring een einde te ma ken. Verdacht van het plegen van een omvangrijke belastingfraude, in het tijdvak 19461949, is op last van de Officier van Justitie te Rotterdam, door de fiscale recherche gearres teerd mr. G. de B„ advocaat en pro cureur te Rotterdam. Ook zijn be diende J. A. B., werd in arrest ge steld. Beiden zijn voor de Officier van Justitie geleid. Uoetê-aio-fLlae'i u-an (oïmaat Diplomatieke be'.rekkingen op het spel Onenigheid tussen voetbalen thousiasten was oorzaak van vechtpartijen te San Salvador, waarbij ten minste één persoon het leven verloor. Aanhangers van het voetbalteam van San Salvador hielden Dinsdagavond een demonstratie tegen de slech te behandeling van spelers van het voetbalteam 'van San Salva dor tijdens de onlangs te Guate mala gehouden Midden-Ameri kaanse spelen. Volgens de de monstranten waren negen voet balspelers van San Salvador Zondag j.T. tijdens een voetbal wedstrijd door de politie te Gua temala met gummistokken mis handeld, waarna gevechten ont stonden. De regering van Salva dor heeft inmiddels over deze behandeling een protest gezon den naar de regering van Gua temala. De oproerlingen eisten nu een verbreking der diploma tieke betrekkingen tussen Salva dor en Guatemala. De regering van Salvador heeft zich genood zaakt gezien wachtposten te zet ten bij de ambasade en het con sulaat van Guatemala. GROTE WERKEN IN RESERVE. Bij de behandeling van de begro ting van Waterstaat in de Eerste Kamer heeft de heer Kraayvangcr (K.V.P.) zijn ontevredenheid betuigd over het feit. dat de regering beweert een aantal grote werken in reserve te houden tegen de tijd, dat er zich werkloosheid op grote schaal zou gaan voordoen, terwijl er geen enkel plan klaar ligt, dat aanstonds kan worden ter hand genomen. Minister Spitzen wees er op, dat de gemeente- en provinciale werken hier een belangri'k'-t aandeel hebben dan de Rijkrwaterstaatwerken. Dit probleem is bij verschillende departe menten in studie. De situatie is niet zo verontrustend, want de onder han den zijnde werken kunnen worden versneld door arbeiders in dienst te nemen. Intussen kan dan een aantal plannen worden uitgewerkt. De heer Kraayvanger bleek met de ze mededeling slechts matig tevreden gesteld. Wanneer er geen objecten ge leed liggen, kan de werkloosheid niet aanstonds worden opgevangen. Dat is reeds bewezen in 1934, toen ook de lagere publiekrechtelijke lichamen deze zaak moesten opknappen. De re gering dient er evenwel zorg voor te dragen, dat er een schema van plannen gereed ligt, die over het ge hele land verdeeld zijn. GRANAAT IS GI'EN RAMMELAAR Een 40-jarige vrouw uit de Voetjes straat te Rotterdam is met haar doch tertje van 1 jaar het slachtoffer ge worden van een granaatontploffing. De vrouw mevr. v d. Knaapv. d. Plat, was in haar huiskamer aan het werk en de kleme was op de grond aan het spelen aldus het „N. v. d. D.Op een gegeven moment wierp het meisje een v( orwerp weg en tot grote schrik van de vrouw kwam dat met een geweldige knal tot ont ploffing. De vrouw werd ernstig aan beide benen gewond en ook de klei ne kreeg scherven over het gehele lichaam. Beiden moesten naar het Sint Franciscusgasthuis worden ver voerd. Er is geen onmiddellijk le vensgevaar In de woning werden alle ruiten vernield De politie, die een onder zoek heeft ingesteld heeft niet kun nen ontdekken op welke wijze het projectiel tussen het speelgoed van de kleine is terecht gekomen. Alumi- niumsplintexs wijzen evenwel in de richting van c-en granaat. KaVieêt-pe..,. Toen stond Hij op, en gebood aan de wind en de golven; ze bedaar den en het werd stil. Maar tot hen zeide Hij: waar is uw geloof?

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1