Kath. Sportdag te Leiden op 11 Juni Adverteren in RECHTZAKEN WOENSDAG 15 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Uit het Katholieke Kamp In café-rest. „liet Gulden Vlies' vonü gisteravond üe jaarvergadering plaats der R.K. Sportcentraie, dis trict Le^aen onder voorzitterschap van de neer A. J. Duindam. De voorzitter vestigde er in zijn openingswoord nog eens de aandacnt op, dat de R.K. Sportcentraie mees tentijds achter de scnermen werkt, zodat van de steeds plaats hebbenue besprekingen niet immer veel naar buiten uitgaat. Evenwel, het jaar verslag zou doen zien, dat er toch wel degelijk „gewerkt" wordt. Na lezing der notulen deelde de voorz. mede, dat de R.K. Sportcen traie thans zitting heeft in de Katho lieke Jeugdraad, waarin getracht wordt de belangen der gehele jeugd zoveel mogelijk te behartigen. Spr. meent verder te mcfgen constateren, dat er in de Leidse neutrale kringen iets meer begrip schijnt door te drin gen t.a.v. de principes in de katho lieke sport. Gezonde sport als enige ontspanning na de arbeid, juicht spr. van harte toe, maar hjj is er tegen wanneer de sport te veel als een commerciële zaak wordt beschouwd, waar de sport te vel als doel wordt beschouwd. Het jaarverslag van de secretaris, de heer F. van Kan, maakte mel ding van de aanwinst van een nieu we katholieke sportclub, n.L de korf balvereniging. De aandacht werd in het afgelopen jaar vooral gevestigd op de vorming van leidsters voor de R.K. Damesclubs. Wat de oprichting van de Korfbal vereniging betreft, deelde de voorz. mede, dat nog geen volledige toe stemming is verkregen. Wanneer er nog enkele verenigingen worden op gericht, kan er dit najaar in katho liek verband gestart worden in de Leidse Korfbalbond. Het jaarverslag van de penning meester esse, mej. N. van Oosten, gaf een saldo aan van ƒ18. Hierna bracht de voorzitter de te houden RJK. Sportdag ter spréke, welke gehouden zal worden op Zon dag 1 Juni. De bedoeling is hiervöor voetbal, hockey, athlgtiek en gym nastiek op het programma te plaat sen. Voor voetbal zal men een ver sterkt Lisse tegen een versterkt Blauw Zwart b.v. kunnen laten op treden, voor hockey: Geel Wit te<*en Siseo, voor athletiek zullen diverse loopnummers voor kath. verenigin gen gehouden worden. De gymnas tiek levert de grootste moeilijkhe den, omdat de verenigingen uit de IJSHOCKEY. HET TOURNOOI OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. In de Wembly Empire Pool te Londen werd gisteravond de ijshoc key wedstrijd gespeeld tussen Noor wegen en Frankrijk, in groep A van het tournooi om het wereldkampioen schap ijshockey. Noorwegen won met 110. De stand in groep A luidt thans: Noorwegen 1 1 0 0 2 110 Gr. Britt. 1 1 0 0 2 9—0 Frankrijk 2 0 0 2 0 0—20 Doordat Frankrijk beide wedstrij den verloor, plaatsten Groot Brittan- nië en Noorwegen zich in de eind groep. Canada won met 132 van Zwit serland. De stand in groep B luidt: Canada 1 1 0 0 2 132 Zwitserland 2 1 0 1 2 2616 België 1 0 0 1 0 3—24 Men mag aannemen, dat Canada van België wint, zodat Canada en Zwitserland in de eindgroep zullen worden geplaatst. In de eerste periode van de ont moeting tussen Zweden en Neder land leidden de Zweden met 30, de tweede leverde een 10 over winning op en in de derde scoorden de Zweden zesmaal, zodat de eind stand 10—0 voor Zweden werd. Zweden heeft zich geplaatst voor de eindgroep. Voor de tweede plaats zullen de Verenigde Staten en Ne derland in deze groep tegen elkaar spelen. De stand luidt: Zweden 2 2 0 0 4 18—3 Ver. Staten 1 0 0 1 0 3—8 Nederland 1 0 0 1 0 0—10 Rijnstreek weinig hiervoor voelen. Daarom zal getracht worden voor al de Leidse verenigingen hierbij ii te schakelen. Maar er moeten min stens 300 deelneemsters zijn. De heer Kaiser betreurde het, dat de Rijnlandse Turnkring en de aan gesloten verenigingen zulk een nega tieve houding aannemen. De Leidse R.K. Sportdag immers is niet alleen een Leids gebeuren, maar een sport dag voor het Leidse District. Daar om wilde spreker alle verenigingen vragen voor een zeker bedrag garant te blijven. Naar aanleiding van dit voorstel meende de voorzitter te moeten voor stellen een bedrag van ƒ25.per vereniging als garantie te vragen. In dien de inkomsten van de Sportdag meevalen zal er een bedrag van 15.teruggegeven worden. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat herkozen werd de heer M. Zonderop, terwijl in de plaats van de heer F. van Kan. die zich niet herkiesbaar stelde, gekozen werd de heer C van Lith. De voorz. bracht hierna nog de te houden Leidse Sportweek ter spra ke, waarbij nagenoeg alle takken van sport vertegenwoordigd zullen zijn. De deelname aan de gymnastiek is voor de katholieken echter niet mo gelijk, waardoor op Koninginnedag, waarvan de viering op Zaterdag olaats vindt, zeer waarschijnlijk de katholieke sport niet vertegenwoor digd zal zijn. De voorz. sloot tenslotte met een woord van dank aan de heer Van Kan voor het vele werk. dat gedu rende verscheidene jaren belangloos voor de katholieke sport heeft ver richt. LAWNTENNIS ALGEMENE JAARVERGADERING K.NX.TJL Zaterdag werd te Utrecht de jaar lijkse vergadering van de KNLTB gehouden onder voorzitterschap v. d. heer D. Croll. Afgevaardigden van .15 verenigingen waren aanwezig wat een record betekende. Op de agenda stond onder meer het punt: competitie waarmee reeds 16 April a.s. een aanvang zal worden gemaakt April te stellen. Na lange discussies, waarin vooral als nadeel aan een la ter begin de late inzet van de tour- nooien werd genoemd, werd de motie met grote meerderheid van stemmen verworpen, echter nadat het bestuur toegezegd had, mee te zullen gaan met een voorstel on? de volgende ja ren niet vóór 21 April met de compe- len in de competitie 1950 uitkomen. Voorts werd meegedeeld, dat het volgend jaar het pyramide-systeem zal worden ingevoerd en dat daar toe ook de overgangsklasse (even als nu de hoofdklasse) gesplitst zal worden in a en b. Feitelijk zijn er dan dus niet 4, doch 8 klassen. Er zijn 141 tournooi en aangevraagd in allerlei soorten, welke over onge veer zesweekeinden moeten worden verdeeld. Ook dit is een record. Op het internationaal programma komt voor: de wedstrijd NederlandZwe den op 5, 6 en 7 Mei te Schevenin- gen. Deze wedstrijd wordt om de* Davisbeker gespeeld.. Nederland België op 29 en 30 Juli. Verder Ne derlandItalië en de dames-wed strijd NederlandFrankrijk. Van de beide laatste wedstrijden zullen plaats en data nog worden vastge steld. De heer Croll werd tenslotte bij acclamatie herkozen als voorzitter van de KNLTB. SCHERMEN A.E.W. OP EERSTE PLAATS IN COMPETITIE Voor de competitie van de KNAS schermde de sabelploeg van AEW gisteren te 's-Gravenhage tegen de ploeg van de Haagse Brandweer en won met 72. Persoonlijke resulta ten: Verzijden 3, L. Erades 3 en Van Vliet 1 g.p. AEW staat thans zonder verlies wedstrijden boven aan de ranglijst, gevolgd door de Vrij Wa penbroeders met 1 en de Haagse Po litie met 2 verloren wedstrijden. PAARDENSPORT WEDSTRIJDEN TE DEN HAAG. Op Zaterdag 18 en Zondag 19 Maart a.s. zullen op het terrein „de Hof stad" van de Zuid-Hollandse jacht- vereniging te 's-Gravenhage, de eer ste wedstrijden worden gehouden voor de voorbereiding voor de Olym pische spelen 1952 en voor de uitzen ding van een Nederlandse ruiter- equipe naar het concours hippique, dat van 16—24 April te Nice wordt gehouden. De wedstrijden beginnen Zaterdagmorgen met een samenge stelde ruiterwedstrijd, welke bestaat uit 4 onderdelen, een dressuurproef, een vlakkebaan-parcours, een cross country en een sprinconcours. TAFELTENNIS DE WERELD KAMPIOENSCHAPPEN 1951. De Oostenrijkse tafeltennisfederatie heeft de uitnodiging de wereldkam pioenschappen 1941 te organiseren aangenomen. De kampioenschappen zullen van 2 tot 11 Maart 1951 te Weenen worden gehouden. SLEUTELS 1 KAMPIOEN VAN DE HOOGSTE KLASSE DAMES. Na een uitermate spannende wed strijd tegen het sterke P.T.T. .1 uit Den Haag heeft het eerste Sleutels damesteam door een 64 overwin ning het kampioenschap in de hoog ste damesklasse weten te behalen. P.T.T. 1 heeft thans 20 punten uit 14 wedstrijden en is geheel uitge speeld. Sleutels 1 is dus kampioen met 21 punten uit 13 wedstrijden en speelt Donderdag a.s. de laatste wedstrijd tegen Te Werve 1. Hoe wel de stijlvolle en technisch sterk spelende Fransje Beek al haar par tijen in een overwinning wist om te zetten lieten de vechtende Sleu telsdames zich niet uit het veld slaan Na een 44 stand, zorgde mej. M. Winkelman na een span nende wedstrijd tegen mej. R. de Jong voor het beslissende vijfde punt, die Sleutels 1 toen nog sa men met P.T.T. 1 op de eerste plaats deed komen. Het dubb^soel bracht de klap op de vuurpijl. De eerste game werd door E. Filbry en R. Ruigrok met 2123 verloren. De 2e en 3e game bracht een verdien de overwinning (2115, 2116). Een welverdiende felicitatie aan de dames van team 1 is hier zeer zeker op zijn plaats. Slechts één maal werd een wedstrijd verloren en wel in de eerste competitiehelft tegen P.T.T. 1 met 46, terwijl zij driemaal gelijkspel maakte n.l. te gen D.T.S. tweemaal eri eenmaal tegen Batswingers 1. Temeer daar D.T.S. 1 de international Henny van Woezik herbergt, mag de pres tatie, door de Sleutelsdames gele verd, lofwaardig worden genoemd. Competie programma deze week. Donderdag 16 Maart Te Werve 1 Sleutels 1 dames (Den Haag). Za terdag 18 Maart Sleutels 2D.V.S. 1 heren 2e klasse Sleutelslok. 7.30; Sleutels 3Netbal 4 heren 3e kl. Sleutelslok. 7.30 u.; Sleutels 7St. Hoger 3 heren 4e kl. Sleutelslok. 5 uur. Sleutelsleden, die wensen deel te nemen aan de Nederlandse Kampioenschappen op Tweede Paasdag in Eist, kunnen zich tot en met Zaterdag a.s. opgeven bij de clubcomp. 1. HOCKEY ZWITSERLANDNEDERLAND IN OLTEN. De landen-hockeywedstrijd Zwit serlandNederland heren zal op 29 Mei a.s. in Olten gespeeld worden. BRIDGE. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS" De uitslagen van de 2e ronde der vier-driehoek competitie zijn: Groep A: team Vrijenhoek wint van team Bonte met 13 m.p.; team Vrijenhoek wint van team van Eg- mond met 10 m.p.; team v. Egmond wint van team Bonte met 9 i team van Egmond wint van team Thoolen met 3 m.p.; team Bonte wint van team Thoolen met 7 m.p.; team Thoolen wint van team Vrijenhoek met 3 m.p. Team Bon te degradeert. Groep B: Team Koch wint van team Braams met 13 m.p.; team Koch wint van team de Haan met 6 m.p.; team Koch wint van team Smelt met 3 m.p.; team Braams wint van team de Haan met 14 m.p.; team Braams wint van team Smelt met 3 m.p.; team de Haan wint van team Smelt met 5 m.p. Team Koch promoveert, team Smelt degradeert Groep C: team Beijer wint van team Bergsma met 42 m.p.; team van Dooren wint van team Bergs ma met 6 m.p.; team v. Dooren ge lijk met team Beijer 0 m.p. Team Beijer promoveert, team Bergsma degradeert Groep D: Team Jacobs wint van team mevr. Tielkemeijer met 19 m.p.; team Jacobs wint van team Klinkenberg met 16 m.p.; team mevr. Tielkemeijer wint van team Klinkenberg met 12 m.p.; team Ja cobs promoveert, team Klinkenberg degradeert. Groep E: Team Uphof wint van team Zwanenburg met 17 m.p.; team Uphof wint van team mevr. Klarenbosch met 13 m.p.; team mevd. Klarenbosch wint van team Zwanenburg met 10 m.p.; team Up hof promoveert. BOKSEN VAN DAM SLAAT SOLDEVILLA. DE WERELD GROEPEERT ZICH ^OE V'JF REGIONALE VER0EDIGINGSGR0EPEN Luc van Dam won gisteravond in de Dierentuin te Den Haag in het middengewicht op punten van de Spanjaard Solde villa in een ge vecht over 10 ronden. SCHAKEN Door een overwinning te behalen op Hazerswoude I wist Philidor voor de vierde achtereenvolgende keer het kampioenschap eerste klas se I SB te veroveren. De uitslag was J. Bey (Ph.)N. Cok (H) 1—0; A. BarkemaJac Harkes if A. H. J. PaardekooperB. Cok 10; D. v. GelderP. v. Veen 10; mr A. J. MulderM. J. Ravensberg y—ys: J. Koet—J. P. Cok 0—1; H. J. W ElemansG. Ruvs 10 W. F. WakkaA. Peters 10; A. Koevoet W. v. Ofwegen 10; Jac Galjaard A. Ravensberg yy. Totaal Phi lidor 7 y, pnt; Hazerswoude 2 y2 pnt. DAMMEN D. C- L.-nieuws. De laatste par tij, dit nog gespeeld moest worden om de van Melsen-beker tussen F. Ladee en W. v. d. Reijden eindigde in remise. Hie~door is P. Belt win naar geworden van deze schitteren de beker. De bordenwedstrijden ga ven de volgende resultaten. In een meester'ijk gespeeMe par tij russen W. Laterveer en J. Stav- leu werden de punten gedeeld. Feitsma had tegen Franken Jr. wei nig in te brengen en verloor de partij. In de 2e groep werden gespeeld: D. LaterveerH- v. d. Pluym 20; J. VermeulenJ. de Vink 02; A. v. d. PuttenP. Zeegers 20; F. SchimmelE- de Wekker 02; J. RijsdamD. Ligtvoet 02. HAAGSE RECHTBANK. Rijwieldief. De boekhouder J. D. te Leiden heeft zich voor de recht bank te verantwoorden gehad we gens diefstal van verschillende rij wielen, die te Leiden onbeheerd op straat stonden Tegen hem werd een jaar gevangenisstraf geëist. De recht bank heeft veroordeeld tot negen maanden met aftrek preventief. HAAGSE POLITIERECHTER. De ontdekking. Er was een heel proces-verbaal opgemaakt van het feit, dat de kantoorbediende C. J. B. te Hillegom een hondje bezat, waar voor hij geen belasting betaalde, om dat er geen aangifte was gedaan. De Officier en rechter bekeken het geval, omdat vercachte verstek liet gaan en toen ontdekte de rechter, dat het hondje nog geen drie maanden oud was toen het proces-verbaal werd opgemaakt, zodat het diertje niet door de fiscus gegrepen mocht worden. En daarom werd de ver dachte ontslagen van rechtsvervol ging. Opgelicht. De granietwerker J. van M .te Leiden had zich bezig ge houden met oplichten en omdat hij reeds eerder met de rechter in aan raking was geweest, vond de Offi cier het gewenst thans zes weken ge vangenisstraf op te leggen. De rech ter veroordeelde tot een maand ge vangenisstraf. Verzet tegen de politie. De Po litie was van mening, dat de mon teur J. G. de B. te Leiden alle reden heeft wat behoorlijker tegen de poli tie op te treden, gezien de minder fraaie reputatie die hij reeds vanaf z'n jeugd bezit. Toén verdachte op de Stationsweg m het raamkazijn zat, maande een politieman tot doorlo pen. Dit had blijkbaar niet het ge wenste gevolg, in elk geval, er ont stonden moeilijkheden en toen de agent de jongeman naar het bureau wilde overbrengen, had hij zich ver zet, voor welk feit hij thans terecht stond. De Officier eiste twee weken gevangenisstraf waartoe de rechter vonniste. Over een hondje. De veehouder J. B. C. te Ter Aar had een hondje waarvoor belasting moest worden be taald maar dat was niet gebeurd. En nu was de houder van de hond straf baar vanwege ontdoken belastiggel- den. „Ik ben de hond allang-weer kwijt", zo verkondigde verdachte, waarin de Officier een verzachtende omstandigheid zag, die hem 10 boe te of 2 dagen hechtenis op. Er was zelfs een advocaat in het ge val, die een pleidooi hield, waarin hij zei, dat verdachte het hondje niet wilde afmaken, omdat hij het zielig vond. Toen legde de rechter 5 boe te of 2 dagen hecshtenis op. Mishandeld. De landarbeider E. A. v. d. V. te Hoogmade, had ruzie gehad met een dorpsgenoot, bij wel ke gelegenheid hij er op los had ge slagen. Dat feit bracht hem bij de rechter, waar de Officier vanwege het blanco strafblad met een geld boete van ƒ30 of 20 dagen hechtenis wilde volstaan. De politierechter ver oordeelde conform die eis. Geen manier. Het was geen ma nier van de koopman G. J. K. te Bo degraven om een vrouw te stompen. Doch er werden nog meer kwade dingen verteld over deze verdachte, die blijkbaar van^schelden houdt. De drank speelde een rol in deze affai re en hoewel volgens verdachte hij niet veel drinkt, meende de rechter te mogen constateren, dat, wanneer hij het wèl doet, het stevig gebeurt. De Officier vond het mishandelen van een vrouw zodanig, dat hij zes weken gevangenisstraf eiste. De rechter veroordeelde tot een maand gevangenisstraf. Gemene streek. De Officier vond het een gemene streek, die een tuinder uit Leiden had uitgehaald. Op een tuin te Rijpwetering, waar hij werkte, bevond zich ook de jeug dige W. P. M. S., die stevig werd ge plaagd. Op zekeren dag had Z. de knaap beet gepakt, nadat hij eerst aan het schelden was geweest en bij een soort vechtpartij, was de linker arm van S. gebroken. Wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel schuld had Z. zich thans voor de rechter te verantwoorden. Het slachtoffer vertelde, dat hij va ker werd geplaagd door verdachte hetgeen de Officier laf vond, omdat het slachtoffer jonger is dan ver dachte. De rechter veroordeelde tot 25 boete of 15 dagen hechtenis en toe wijzing der vordering. Gevaarlijk dreigement. De chauffeur D. L. uit Koudekerk aan den Rijn was door een wachtmeester der politie aangehouden, omdat de verlichting van het voertuig niet deugde. Nadat proces-verbaal was opgemaakt en de politieman nog voor de auto stond, had L. hem toe geroepen: „Maak dat. je weg komt, anders rijd ik over je heen." Wegens bedreiging had de chauf feur zich thans te verantwoorden en al was het dan ook na enig aarzelen omdat wanneer politiemensen door lieden uit de onderwereld worden belaagd, het reeds erg genoeg is, zo dat daarbij niet chauffeurs behoe ven te komen. Een hondenkwestie. De vee houder P. A. II. te Nieuwkoop had een hond waarvan geen aangifte was gedaan voor de aanslag in de denbelasting. Nu was hieraan een puzzle verbonden, want de hond was wat men noemt „komen aanlopen" en de vraag was dus in hoeverre ver dachte in het bezit was van de hond. De rechter vond in dit geval f 2.50 boete of 1 dag hechtenis voldoende. MB T MYSTERIE m OP DE diiittceöó Mwdna DOOR GUY HAMILTON 36) „Ik zeg u, dat ik haar naar 't sloependek zag gaan" hoorden zjj een stem, welke Algy onmiddellijk als die van Vaughan Reilly herkende. „Als een van de vrouwelijke passa giers me niet even bij de trap opge houden had, zou 'k haar ingehaald hebben. Maar van één ding ben ik zeker ze is niet teruggekómen. Ze moet dus hier nog ergens zijn." ,,'k Zie geen sterveling", ant woordde gemelijk de ander pro fessor Conway. „Waarschijnlijk is ze je in 't donker voorbijgelopen en heb je haar niet herkend." „Uitgesloten," hield Reilly vol.. „Toen ik 't sloependek verliet, was alleen die Roget Meisom er nog Dat was ruim negen uur. 'k Ging naar beneden, naar de grote salon, waar gedanst werd. Juffrouw Con way was er, maar vertrok betrek kelijk spoedig na mijn komst. Tc Vond het te warm in de salon en prefe reerde 't afgeschoten promenadedek. Toen zag 'k uw docher weer; ze had een lange donkere mantel aan. pendek. 'k Zou 't natuurlijk niet gewaagd hebben, me met haar doen en laten te bemoeien, als 'k niet ge weten had, dat die Meisom daar was. Hij is een buitengewoon gevaarlijke schavuit. Geen wonder, dat 'k me ernstig ongerust maakte over juf frouw Conway." 'k Zal haar er over onderhouden", zei de professor op ontevreden toon. ,,'k Heb haar streng verboden, zich met dien Meisom in te laten". ,,'k Begrijp niet, dat de kapitein hem maar vrij op 't schip laat rond lopen. Alles wijst er op ,dat Meisom de moordenaar van Gertrude Dewar is". „Hij kan niet van boorrd." „Neen, maar Hij is in staat, een tweede moord te plegen. Die vent staat voor niets." „Nu," mopperde professor Con way. Ik weet niet, of jij nog zin hebt, hier te blijven. Ik ga er van door. Mijn gewoonte is 't, mijn tijd nuttig te besteden". Hij voegde re soluut de daad bij 't woord. Vaughan Reilly stond in twee strijd. Hij drukte zijn sigarenkoker open, keek er in, klapte hem weer dicht. De machinale beweging, scheen voldoende geweest te zijn, om hem tot 't besluit te brengen, de pro fessor te volgen. Op 't zelfde ogen blik kwam ienvind over 't sloepen dek aangesneVi; hij hield Reilly de monstratief tegen. ,.'t Is om jou te doen," sprak een stem, die van woede trilde. „Eén mo ment, dan ben 'k klaar met je Je hebt vandaag eeu aardig spelletje ge speeld, maar 't meet daarmee uit zijn, begrepen? 'k Waarschuw je Je laat Agatha met "rust." „Lcop naar de maan, ker jl!' ant woordde Reilly grof. „Je hebt me niets te commanderen in verband met Agatha!" Hij lachte beledigend. „Ze zou jou niet meer aankijken, al was je de enige man ter wereld!" „Afwachten, Reilly! Jullie zijn er zo langzamerhand aan gewend ge raakt, mij als de minste te beschou wen ik zou heel- gouw wel eens jullie meerdere kunnen worden! En dan ben jij de eerste, met wien afge rekend wordt jij, met je fluwelen tong en je valse hart!" „Ga door, man! Je praat met den moed van een dronkenlap! Als er één is, dien wij liever kwijt zijn dan rijk, dan weet je wel, wien 'k daarmee bedoel!" ,Dat zal Frallins uitmaken, niet jij, Reilly! En daarover gaat 't nu niet. Agatha heeft me een kans gegeven, waardoor ik haar weer alleen voor mij krijgen kan, zo als vroeger. Al zou 'k er alles bij op het spel zetten 'k zal die kans grijpen! 'k Waar schuw je nogmaals kom mij niet in den weg! Hou jij je maar bij de dochter van de professor! of denk je, dat alle vrouwen je onweerstaanbaar vinden?" De beide mannen verwijderden zich twistend. Toen zij buiten gehoor waren, vroeg Mortlake 't meisje: „Wat kan uw vader toch tegen mij hebben? 'k Ben een wildvreemde voor hem." „Hij verdenkt u." „Waarvan?" „Als u dat niet weet, zie 'k de nood zakelijkheid niet in, 't u te zeggen," antwoorde Doris ontwijkend. „Vader heeft gedreigd, dat hij me in mijn hut zou opsluiten, als 'k me ook maar één keer met u inliet." „Die ouwe...!" Algy sloeg zich op den mond. „Pardon! Hij is en blijft uw vader. Maar daarom heeft hij 't recht nog niet, u als een gevangene te behandelen, 'k Zal hem morgen een bezoek brengen en hem dwingen, me te zeggen, waarop hij zijn verden king meent te gronden, 'k Laat me niet zonder enig motief beschuldigen, door niemand." ,,'k Vrees, dat hjj u de gelegenheid niet zal geven, hem te zeggen, wat u op 't hart hebt." Zij zweeg even. „Ik kan nu wel naar mijn hut gaan, geloof ik." „Nog even." Algy legde een hand op den arm van 't meisje. „Juffrouw Conway, waarom was u zo bang, dat Vaughan Reilly u vinden zou? Die man is per slot van rekening toch niet meer dan de secretaris van uw vader? Wanneer hij 't u lastig maakt, zou 'k, als 'k u was, me daarover bij mijn vader beklagen." ,,'k Ben bang voor mijnheer Reilly vreselijk bang." „Is hij uw verloofde?" „O, vraag toch niet meer!" riep Do- ris wanhopig uit. „Dikwijls wilde ik, dat 'k maar dood was!" Niets daarvan!" protesteerde Mort lake verontwaardigd. „Als u in moeilijkheden bent of komt, trek u dan niets aan van 't dreigement van uw vader en beschouw mij ais de bes le vriend, dien u heoben kunt. En nu gaan we. Pakt u eerst 't touw; 'K zal bij 't dalen een handje helpen. 't Was echter voorbeschikt, dat zij nog langer ;n de reddingssloep zou den blijven. Opnituw naderden voet stappen; een electrische lantaren wierp bewegende lichtvlakken op 't dek. Onder de boot, waar Mortlake en 't meisje zaten, hielden de voet stappen halt. „Seattle!'' riep een be'velende stem. Iemand kwam snel aanlopen. „Ja mijnheer?" „Bij die boot hangt een touw af. Breng 't in orde." 't Was de eerste officier, Stocton, die 't bevel gegeven had en cnm:JHej- lijk daarop zich verwijderde. Doris en Algy hoorden 't schuren van touw door de koperen reefgaten.Seattle, de matroos, onderzocht bij 't licht van zijn lantaren, of hij zijn opdracht naar behoren vervuld had. Toen liet hij haar onder de sloep schijnen, buk te zich, raapte iets op en stak 't voor werp in zijn zak. De matroos slofte weg. Wederom stilte. „Wat nu?" vroeg 't meisje bezorgd. „Hoe komen we er uit?" ,,'k Denk wel, dat 'k er een gat in zie," zei Mortlake. „Een reddingssloep is altijd voor onmiddellijk gebruik volledig uitgerust. Ze heeft levens middelen en water aan boord waarom ook geen gereedschap? Een flink mes bevoorbeeld?" Voorzichtig zocht Algy zijn weg in de duisternis. Hij klauterde over ban ken he°n, kwam zo aan de boeg. zich. voorover buigend, streek hij een lu cifer af en beseheimde met de han den vlammetje. Hij vond een grote kisl vcór in de waterdichte af^eelmg. Algy opende haar, graaide op de tast er in. Er waren levensmiddelen in voldoenden vooraad, doch die interes seerden hem niet; tot zijn vreugde bevatte de kist ook allerlei gereed schap een bijl, een beitel, lange draadnagels, een schaar van enor me afmeting, een stevig mes.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6