Kleuren-televisie te Hilversum Leger-voorlichting en het communisme OEGSTGEEST Nieuwbouw van Landhuisjes 'U&cjaavt in Indonesië "1 nesië WOENSDAG 15 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Een experimentele demonstratie In Hilversum zullen de eerste de monstraties van kleurentelevisie worden gehouden tussen 20 en 31 Maart. Dit is de eerste keer, dat een dergelijke proefneming op het vas teland van Europa geschiedt. De AVRO organiseert deze demon straties tijdens de Jaarbeurs in samenwerking met de Nederlandse vertegenwoordigers van de Britse radio-firma Pye Ltd. te Cambridge. Deze firma gaf in Engeland de eer ste demonstraties tijdens de radio tentoonstelling 1949 in Olympia-hall te Londen. In Nederland wordt dit evenement georganiseerd in de zalen van het Hof van Holland te Hilversum. Op 20 Maart zullen autoriteiten en ver tegenwoordigers van de pers met de televisie in kleuren kunnen kennis maken. Zij, die' kaarten bij de AVRO aanvragen, zullen op de dagen na dien, voor zover er ruimte is, de kleu ren uitzendingen kunnen volgen. Eigenlijk is het woord uitzendin gen onjuist, aangezien de transmis sie der gekleurde beelden beperkt wordt tot het Hof van HollarJ Van de opname-studio uit worde: den rechtstreeks via 'n kabel raar de zes ontvangers, die in andere ruim ten staan opgesteld, overgebracht. De demonstraties hebben slechts een experimenteel karakter. Hoewel men van mening is, dat hiet nog vele jaren zal duren voipr- dat de kleurentelevisie geheel bruik baar zal zijn voor uitzendingen door de aether, wijst men er wel op, dat de thans bestaande methoden en de resultaten ervan voor scholen, uni versiteiten en grote industriële on dernemingen reeds hun nut kunnen afwerpen, omdat op het ogenblik, dat iets gebeurt een medische in greep bijvoorbeeld een veel gro- ter aantal toeschouwers getuige van dieze gebeurtenis kan zijn dan--nor maal het geval is. Zoals men zich herinneren zal, is zulk een proef (hoewel niet met kleuren-televisie) reeds eerder in het Academisch Ziekenhuis te Lei den genomen waardoor een groot aantal medici en studenten 't verloop van een operatie kon volgen. Op „Keukenhof" te Lisse wordt bi mienkort de „permanente" bloeme ntentoonstelling geopend. Het res taurant, dat ontworpen werd door het architectenbureau Paardekoope r en Barnhoorn te Lisse, is reeds gereed. Het ligt tegenover het Kas teel. Het bestek van het grondwerk voor de aanleg van de dijken rond de Oostpolder zal, meldt de „Volks krant". eind April worden aanbe steed. De verwachting is dat dan in de eerste helft van Mei met de werkzaamheden kan worden begon nen. Frater Raavmakers uit Breda, die Zondag 19 Maart de H. Priesterwij ding ontvangt uit handen van mgr. W. Mutsaerts, zal ten huize van zijn ouders zijn eerste H. Mis opdragen. Bij hoge uitzondering is hem dit toe gestaan. Zijn vader moet namelijk al jaren wegens ziekte het bed hou den en kan dus niet in de kerk aan wezig zijn. „Msb." Hoofdpijn - Kiespijn en velerlei andere pijnen komen tot bedaren door Sanapirin (Mjjnhardt). Buisje 50 tabl. 75 ct, 25 tabl. 40 et. De Minister van Oorlog heeft ten van zijn laak, wat niet mogelijk is zonder hem inzicht bij te brengen in 't geheel der wereldpolitieke verhou dingen en zonder hem te doen be seffen, welke plaats Nederland in dit politiek bestel inneemt. Uiteraard be hoort deze voorlichting zo objectief mogelijk te zijn. De minister is van mening, dat de legervoorlichtings- dienst binnen de grenzen van zijn al dus omschreven taak een gedeelte daarvan door „Oriëntatie" in het al gemeen op geslaagde wijze heeft ver vuld. HET VRIJWILLIGERS OPLEIDINGSCENTRUM. Gisteravond heeft voor de radio zender Hilversum I de adjudant-ge neraal der Kon. Landmacht, mr. W- J. van Dijk, gesproken over de op richting op 1 April a.s. te Ede van het 2e vrijwilligers opleidingscen trum, kortweg genoem V. O. C- Spr. herinnerde er aan, dat sedert ruim een half jaar het le V. O. C. te Wezep werkji. Daar hebben honder den vrijwilligers zich verzameld om te worden opgeleid tot onderofficier. Deze school heeft een bijzondere re den .van bestaan. Na de moeilijke, taak immers, die het leger met uiter ste inspanningen tussen '45 en '50 overzee heeft vervuld, staat dit leger nu voor een nieuwe taak, die niet minder moeilijk is: de vorming van een strijdmacht in het eigen land in samenwerking met onze bondgenoten Willen de goed doordachte plannen kunnen slagen, dan moeten eerst de mannen worden gevormd, die straks als de lichtingen worden opgeroepen, in staat zijn deze om te bouwen tot de bruikbare strijdmacht van een weerbaar volk- Dat wil zeggen, dat er moeten zijn onderofficieren, die hun vak verstaan en met enthousias me hun mooie, maar heus niet een voudige taak' vervullen. op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Wagenaar (Comm.) in verband met bepaalde z.i. anti-communistische uitlatingen in artikelen, verschenen in het orgaan van de Legervoorlich- tingsdienst „Oriëntatie", het volgen de geantwoord: In het inmiddels opgeheven orgaan „Oriëntatie" van de legervoorlich- ting'sdienst werd telkens een alge meen overzicht gegeven van feiten en stromingen, waarvan het kennen en onderkennen in het bijzonder voor leden van de strijdkrachten van be lang is. Zoals voor de hand ligt, zijn dan ook in dat orgaan meermalen ar- tikelen verschenen, die reeds door de enkele weergave van die feiten en stromingen een anti-communistische werking hadden. Dit laatste was ook het geval met een artikel in jaargang 2, no. 49, van 6 Januari 1950. Van de inhoud van dit artikel heeft de minister kennis genomen. Schrijvende over een „hoge uitzon dering", („maar nog belangrijker is het, dat tijdens deze conferentie een partijcongres in het vooruitzicht ge steld wordt, „een gebeurtenis, die slechts bij hoge uitzondering plaats vindt") doelde de auteur van dit ar tikel op het feit, dat sedert 1945 dooi de communistische partij Nederland slechts een enkele maal een partijcon gres werd gehouden. De minister meent, dat dit geen onjuiste voorstel ling van zaken genoemd kan worden. De mening als zou een legervoor- lichtii)gsorgaan zich van elke politie ke voorlichting moeten onthouden, kan de minister slechts ten dele aan vaarden. Voor zover partijpolitieke voorlich ting bedoeld wordt, kan hij er mee accoord gaan. Tot de taak van de militaire voor lichting moet evenwel worden gere kend het geestelijk weerbaar maken van de soldaat voor de uitoefening met groot eigen park van plm. 16000 M2« Koopprijs slechts F. 16.000.—-. Hypotheek desgewenst F. 10.000.Rijkssteun ca. F. 7.000. De N-V. STANDAARD'BOUW te 's-Gravenliage deelt mede, dat behalve de door haar in opdracht van de „Nationale Bond" voor gerepatrieerden in - aanbouw zijnde landhuizen te Oegst- geest, door aankoop van aangrenzende terreinen ook voor par ticulieren ter plaatse aan de Rhijngeesterstraa.tweg een groot complex landhuizen wordt gebouwd. Gemakkelijke verbinding. Stadsnet Leiden. De koopprijs bedraagt slechts 16.000 en 16.500. Hypotheek beschikbaar tot 10.000, zodat per huis slechts benodigd is 6.500 maximum. Deze som kan in termijnen worden, betaald. Rijks bijdrage pl.m. 7.000, over wélk bedrag door het Rijk echter voorlopig alleen 4 pet. rente wordt vergoed. Totaalbeiastingen per'huis per jaar 50 Oplevering zomer 1950. De huizen bevatten: Beneden: Flinke woonkamer met eethoek, keuken, W.C., gang, kelderkast, en voor-, zij- en achtertuin. Boven: Twee flinke slaapkamers, een kleine slaapkamer, dou chekamer, balcon, drie kasten, enz. Onze huizen worden prima afgewerkt en geheel compleet opge leverd. Onze lage koopprijs kunnen wij berekenen tengevolge van een tot het uiterste doorgevoerde- standaardisering in geheel vooroorlogse normaalbouw. Speciaal ten behoeve van de a.s, bewoners wordt door ons een groot park met plantsoenen, speelweide, vijvers, broeikassen enz. aangelegd ter totale oppervlakte van ruim 16.000 M2. VESTIGINGSVERGUNNING GEGARANDEERD. Inlichtingen, tekeningen enz. Hoofdkantoor: NV. STANDAARDBOUW Bezuidenlioutseweg 127 te 's-Gravenhage. Tel. 770887 en 770317. „MIJLPAAL 1950" WORDT 5 MEI GEOPEND. Op 5 Mei a.s. wordt de tentoonstelling „Mijlpaal 1950" in de parken Sonsbeek en Zijpen- daal te Arnhem officieel geopend. Hier zal het publiek kennis -kunnen nemen van alles wat er in de afge lopen vijf jaar in ons land werd ge presteerd. Arbeiders zijn thans be zig met het optrekken van een paar paviljoens. In totaal zullen er onge veer 20 verrijzen. Geen vogelpest in Landsmeer Het onderzoek van het Rijksserum- instituut op enige zieke en gestorven kippen in Landsmeer heeft geen vo gelpest aangetoond. Geconstateerd werd loodvergifti- ging, veroorzaakt door het voer, dat de dieren in Brabant hebben gekre gen. Niettemin wordt uit voorzorg de gehele pluimveestapel circa 3000 kippen van het bedrijf (van de heer P. BJees), dat besmet is ver klaard, in beslag genomen en ver brand in de destructor te P urme rend. De eigenaar krijgt de waarde van zijn kippen vergoed. GEVANGENIS-DIRECTEUR GESTRAFT. Gisteren heeft de meervoudige ka mer van de Alkmaarse arrondisse mentsrechtbank uitspraak gedaan in de zaak van het personeel van Hoornse strafgévangenis „De Kren tentuin". De waarnemend directeur Y. S., tegen wie een boete van 100 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand was geëist, werd ver oordeeld tot 100 boete of 30 dagen. Tegen de hoofdbewaarder P-, tegen wie drie weken was geëist, luidde het vonnis eveneens 100 of 30 dagen De overige straffen luidden: 100 of 30 dagen voor de huismeester P-; 25 of 10 dagen voor de hoofdbe waarder M.; 50 of 25 dagen voor de hoofdbewaarder W. en 10 of 5 da gen voor de hoofdbewaarder P. De rechtbank tekende bij het von nis aan, dat de slechte toestand van de gevangenis in aanmerking was genomen, doch dat „slaan" geen mid del mag zijn om de tucht te hand haven. SOCIALE COMMISSIE VOOR HET BIOSCOOPBEDRIJF GEÏNSTALLEERD. Gisteren werd door de voorzitter van de Ned. Bioscoop-bond, een so ciale commissie geïnstalleerd in aan wezigheid van het dagelijks bestuur van de vertegenwoordigers van de personeelsbond film- en theaterbe drijven en de R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-Geëmployeer den „St. Antonius". Deze commissie, waarin een gelijk aantal door het hoofdbestuur van- de Ned Bioscoop-bond benoemde leden en een gelijk aantal door de besturen van genoemde vakbonden aangewe zen leden zitting hebben, zal als or gaan van overleg tussen werkgevers en werknemers fungeren en toezicht uitoefenen op de toepassing van loon regeling en andere arbeidsvoorwaar den in het bioscoopbedrijf. Zij zal tevens bij geschillen tussen werkge vers en werknemers, voortspruitende uit deze regeling, afbitreren. De dekknecht R. L. te Vlissingen raakte bekneld tussen de schuifdeu ren, die toegang geven tot het rij dek van de veerboot „Koningin Juliana" van de dienst Vlissingen- Breskens. In' zorgwekkende toestand met een aantal gebroken ribben en een ingedrukte borstkas is hij naar het St. Jozefsziekenhuis overge bracht. Gisteren is hij overleden. NIET-REPAREREN VAN KROT GOEDGEVONDEN. De Zaanse kantonrechter heeft een huiseigenaar, die na sommatie van het gemeentebestuur van Pur- merend weigerde reparaties aan een huis te laten verrichten, van rechts vervolging ontslagen. De kwestie be trof een zeer verwaarloosd, maar toch nog bewoond huis. De eigenaar weigerde het te laten repareren kosten te maken, omdat hij het voor sloop had gekocht. Oorzaak van Bezuidenhout-ramp Omgedraaide foto Schadevergoeding kon niet worden gevraagd. In De Maasbode onthult jhr. mr. van Nispen tot Sevenaer, oud voorzitter van de Tweede Kamer, enkele bijzonderheden over het bombardement van het Bezuiden- houtkwartier op de 3e Maart 1945 Tien dagen voor het noodlottige bombardement had jhr. Van Nis pen tot Sevenaer een onderhoud met een ambtenaar, die in contact stond met de Londense regering, over de herhaalde luchtaan /allen van klein formaat, die in die tijd dagelijks plaats hadden aan de rand van het Bezuidenhoutkwartier, waar geen militaire objecten ren. Het gevolg van dit onderhoud was, dat onze ambassadeur in Lon den aan de Engelse regering een nota aanbood i.v.m. deze luchtac ties. Hoewel de nota'tijdig werd in gediend volgde de 3e Maart toch het grote vernietigende bombardement. Toen jhr. Van Nispen tot Seve naer na de bevrijding met enkele Engelse officieren sprak, hoorde hij, dat het bombardement een vergis sing was geweest De vergissing zou zijn ontstaan door het omdraaien van een foto van het te bombarde ren stadsgedeelte, waardoor dit rechts i.p.v. links van het Haagse os kwam te ligge^i. Nu dus bewezen was, dat dit bom bardement was voorafgegaan door de waarschuwende nota, heeftjhr. Van Nispen tot Sevenaer getracht via de Algemene Rekenkamer scha devergoeding van de Engelse Rege ring te krijgen voor de geleden schade. Hij ondervond hierbij de steun van mr. J. van Walsem, plaatsvervangend lid van dit colle- De Rekenkamer heeft zich ten slotte tot de Regering gewend om te vragen of er geen termen aan wezig waren gezien de voorafgega ne waarschuwingen en de ruiter lijke erkenning van de begane ver gissing, een verzoek tot schadever goeding in te dienen bij de Engel se regering. Het antwoord luidde dat de Ne derlandse Regering zich vooraf ver bonden had geen schadevergoeding te yragen voor oorlogshandelingen voor de bevrijding verricht. Omwenteling in zeep-makerij Op het gebied van de zeep-fabri- cage heeft zich een omwenteling voltrokken, waardoor het oude zeep- zieden vervangen wordt door een nieuwe werkwijze. Acht jaren lang werkte de Sharpies Comp. in Phila delphia aan dit nieuwe systeem, met het gevolg dat er in de Ver. Staten thans drie dergelijke installaties zijn gebouwd en in Canada één. Dank zij de Marshallgelden kan sinds gisteren ook Europa en in 't bij zonder Nederland, bogen op het be zit van een dergelijke machinerie. In de Dobbelman zeepfabriek werd n.L door mr. Clarence E. Hunter, hoofd van de E.C.A. Mission in Ne derland, de z.g. continuous centrifu gal Soap-process Installation door één druk-op-de-knop in werking ge steld, waarmee een nieuw tijdperk in de zeepbereiding werd ingeluid. Twee technici gaven een uiteen zetting over de nieuwe installatie, die ruim een kwart millioen gulden kostte. Ondanks de zeer ingewik kelde apparatuur kan de machine, die continu in bedrijf is, door twee man worden bediend. Dit betekent echter geen uitsluiting van de arbei ders, omdat (er kunnen bijv. 55% millioen stukken zeep per jaar mee gemaakt worden!) eerder méér dan minder personeel in het bedrijf no dig zal zijn. Het grote verschil tussen het oude ketelproces van zeapberei- ding en het nieuwe centrifuga-sys- teem mag vooral hieruit blijken, dat dezelfde hoeveelheid grondstoffen die vroeger vijf dagen nodig had voor verwering, thans in twee uren wordt afgedaan. Het allergrootste voordeel is echter de enorme kwali tatieve verbetering van het eind product zelf. WIJZIGING VAN DE KINDERBIJSLAG. De gewijzigde Kinderbijslagwet is thans in het Staatsblad afgekondigd. Ingevolge deze wet wordt de kinder bijslag voor het eerste kind 0.42, voor net tweede en derde kind 0.46 en voor het vierde en volgende kind 0-57. Volgens de oude wet waren deze bedragen resp. 0.40, 0.44 en 0.54. De wet heeft terugwerken de kracht tot 1 Januari 1950. J. C. STRAVER, Zonneveldstraat 1, Hazerswoude, viert 16 Maart zijn le Ind. verjaar dag in de omgeving van Bandung. TWEE TROEPENSCHEPEN UIT PRIOK VERTROKKEN. Op 10 Maart is uit Tandjong Priok naar Amsterdam vertrokken de „Fairsea" met 1921 passagiers. De volgende gesloten onderdelen dei- Kon. Landmacht bevinden zich aan boord: 12e R. V. A., 2e regiment anti tank artillerie, 2c regiment lucht doelartillerie en de 4e inf. brigade werkplaats. Op 13 Maart is de „Goya" met 900 passagiers van Priok naar Rotter dam vertrokken. Aan boord bevin den zich: 30 A-A.T.. 34e en 35e hulp verbandplaats afdeling, 31e veldhos pitaalstaf 2e divisie en 2e comp. div. verbindings afd. NEGEN SCHEPEN VOOR TROEPENVERVOER. De Nederlandse regering heeft met de Zweedse reder Sven Salén een contract afgesloten voor de repatrië ring van 25.000 man Nederlandse militairen, waartoe negen schepen zullen worden gebruikt, die op de uit reis z.g; verplaatste personen ver voeren naar Australië en dan via Djakarta naar Europa terugkeren. Llyods List vermeldt, dat ook het m.s. „Anna Salén" (11.672 brt.) voor de repatriëring der militairen zal worden ingezet, zodra het uit repa ratie komt, hetgeen in Mei zal ge schieden. Andere schepen voor de dienst zijn de Noorse „Skaupgum" (11.430 brten de Panamese „Fair sea" (11.678 brt) en „Nelly" (11.081 brt.). De schepen zullen waarschijn lijk elk twee reizen moeten maken. OORLOGSGRAVENSTICHTING GAAT BRIEFKAARTEN VERKOPEN. De Oorlogsgravenstichting, welke alle Nederlanders, die in de strijd voor de vrijheid zijn gevallen, een waardige rustplaats wil verzekeren gaat via de scholen voor, Middelbaar en Uitgebreid Lager Onderwijs een verkoop-actie van prentbriefkaarten voeren voor „Het Nederlandse Oor logsgraf". De foto-kaarten zijn soeciaal voor t doel van de Centrale Begraaf plaats der Oorlogsgravenstichting in Loenen (Veluwe) gemaakt. De kaar ten kosten 25 cent; 18 cent hiervan komt ten goede van de Stichting. BEURS: FLAUWE STEMMING. Op de Amsterdamse effectenbeurs blijft een gedeprimeerde toon heer sen. Onzekerheid over de gevolgen van de Indonesische deviezenmaatre- gelen en aanbod in internationale fondsen werden, evenals eergiste ren. als de voornaamste oorzaken beschouwd. Cultures openden giste ren flauw en leidende soorten za gen zich bij opening 4 tot 6 punten ontgaan. Wel volgde al spoedig een gedeeltelijk herstel, doch tegen slot ging het opnieuw de benedenwaart se richting in, zodat de eindnoterin- gen op het laagste peil van de dag of iets daarboven belandden. HVA's sloten 142 (145%), Amsterdam Rub ber 140(145%), certificaten Deli 136% ,139 1/4). Aandelen Soekowo- no, welke tabaksmaatschappij een dividend van 9 procent over 1948-'49 voorstelt, (het eerste dividend sinds 1931) werden vernomen op 130 bie den, tegen eergisteren ,128%. De in ternationale soorten lagen eveneens gedrukt Op de scheepvaartmarkt heerste een minder gunstige stem ming. De Staatsfondsenmarkt kon zich ten volle handhaven en sloot goed prijshoudend. Van de Ameri kaanse sector valt de laatste dagen weinig opwekkends te vertellen. Hier volgt men trouw het koersverloop te New York. Er is weinig animo om tot aankopen over te gaan, de gelimi teerde verkooporders zijn veruit in de meerderheid. Het begint met onzuiver bloed. Onmerkbaar. Maar als de eerste Rheumatische Pijnen zich demonstreren - komt het al gauw van kwaad tot erger. En al gauw is er nauwelijks redden meer aan. Tenzij ge de beroemde Krusc'hen-kuur te baat neemt. Sim pel als goeienavond trouwens, hele maal niet naar, zelfs niet voor men sen, die moeilijk innemen; en na korte tijd alleen maar een goede gewoonte: iedere morgen in Uw eer ste kopje thee of zo maar met schoon water wat Kruschen Salts, zoveel als er op een echte cent gaat. Dat is dan je reinste nieuwe energie voor Uw bloedzuiverende organen, die al gauw weer jeugdig krachtig op gang komen en al Uw spieren en gewrichten pijnigende onreinheden uitbannen en afvoeren langs natuur lijke weg. Laat bij wijze van proef de wondere werking van Kruschen over U komen en verbaas Uzelf over Uw weerkerende energie, die veerkracht en dat bezielende gevoel, dat U weer bergen zal doen verzetten. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Ingez. Med.) HAAGSE KRUIDENIERS VOORKOMEN MARGARINE OORLOG. Bonafide zuivelhandelaren en krui deniers uit Den Haag en omgeving zijn overeengekomen om margarine niet beneden bepaalde minimum prijzen te verkopen. Daardoor hoopt men te voorkomen dat in Den Haag een margarine-oorlog zal uitbre ken. Bijna alle detaillisten hebben zich verplicht de eerste kwaliteit margrine, met vitamie A en D, voor 34 cent per pakje van 250 gram te verkopen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5