Een gouden priester-jubilaris Leidse Universiteit aanvaardt Amerikaanse boekenschenking L EI D S E M HUTSPOT matste berichten WOENSDAG 15 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA Herinneringen aan pater Kliiken Slechts weinigen zullen hem nog kennen, de Franciscaanse priester, van wie wij vandaag zijn gouden priesterjubileum op 22 Maart a-s. aankondigen. Hij is Pater Leontius (Leonard Anton Joseph) Klüken. Hij werd geboren 10 Februari 1874 te Haarlem, trad 3 October 1893 in de Orde van de Minderbroeders te Wychen-Alverna, waar hij 4 October zijn professie aflegde. Priester ge wijd werd hij te Weert op 22 Maart 1900. Pater Klüken was enige tijd as sistent te Maastricht en te Woerden. In de Hartebrugsparochie te Lei den waren in die tijd maar drie ka pelaans, Door de aanhoudende bloei van de parochie en de steeds grote re toeloop, deed zich echter hoe lan ger hoe meer de noodzakelijkheid gevoelen van meerdere geestelijke assistentie. De hoogstverdienstelij* ke herder van de parochie, aan wie de Hartebrugkerk zo onnoemelijk veel te danken heeft, wist in 1903 van de geestelijke Overheid gedaan te krijgen, dat een vierde pater als kapelaan aan de parochie ver-bonden werd. En deze eerste vierde kape laan werd op 11 September 1903 pa ter Klüken. Hij was hier korter of langere tijd o.m. directeur van de Broederschap van de H. Kruisweg, zielzorger op het academisch zieken huis, dat toen nog binnen de gren zen van de parochie lag, geestelijk adviseur van de drankbestrijders- verenigingen, het Kruisverbond en de Mariavereniging en ook van de vereniging van R.K.. Onderofficie ren. Ook werd hij benoemd tot hulp aalmoezenier bij het leger te velde en had als zodanig de rang van eer ste luitenant In September 1910 volgde hij Pa ter Haanen, thans te Venlo, op als directeur van de R.K. Militairenver eniging. Bijzondere vermelding ver dient hierbij de Luisterrijke herden king van het 50 jarig bestaan van die vereniging op 15 April 1913- Wij kunnen die feestviering natuur lijk geen uitgebreid verslag gaan ge ven. Maar bij de grote feestavond in de Stadsgehoorzaal in het bijzijn van militaire, burgelij ke en geestelijke Overheden, trad Pater Borromaeus ne G. eeve op met een van zijn rede voeringen in grote stijl. Maar we zou den haast zeggen, dat alle vreugde het toppunt bereikte, toen de garni- zoenskommandant oprees en namens de Minister van Oorlog mededeelde, dat als bewijs van waardering van de Koningin en van de Regering voor alhetgeen wat de Militaire Verereni- ging in 50 jaren tot stand had ge bracht, Pater Klüken met het ridder kruis van de Oranje-Nassau-Orde was begiftigd. V Over de persoonlijke arbeid van de Jubilerende Pater kunnen wij zwij gen. Wij kunnen echter als aardige bijzonderheid nog mededelen, dat hij een buitengewone naam had als voor bidder en voorlezer. En als men kon uitrekenen, dat hij de Kruisweg voor zou bidden, dan was deze oefening belangrijk drukker bezocht! Pater Klüken vertrok na een 14 jarige werkzaamheid te Leiden, op 8 Febru- Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmu- ziek. 7.50 Dagopening. 8.00 nieuws en weerberichten. 8.15 Radio ochtend blad. 8.40 Gramofoonmuziek. 8.55 Voor de vrouw 9.00 Gramofoonmu ziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gra mofoonmuziek. 10.00 Moi-gen wij ding. 10.15 Metropole Orkest. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Sopraan en piano. 1130 Gramofoonmuziek. 11.45 Repor tage 12.00 Populaire muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 ,In 't spionnetje" 12.38 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonorkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet".. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 1430. Viool, alt-viool en cellp. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Geva rieerd programma. 17.00 Voor de jeugd., 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Orkestconcert. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Causerie over de voorjaarsbeurs te Utrecht. 19.15 Gra mofoonmuziek. 19.30 Radio Volksmu ziekschool. 20.00 Nieuws. 20.05 „On ze nationale feestdag", causerie. 20.15 Concertgebouworkest en solist. (Om 21.00 Klankbeeld over het Marshall plan). 22.20 Gramofoonmuziek. 22.30 „Zwerftochten door Ontario en Que bec", causerie. 22.45 Gramofoonmu ziek. 23.00 Nieuws .23.15 Sportactua-1 liteiten .23.302400 Gramofoonmu- ziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00. KRO, 14.00—2400 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7..30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de Vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gra mofoonmuziek.. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgelconcert. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 1203 Lunchconcert. (12.30—12.33 mededelingen). 12.55 Zonnewijzers. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13..20 Pianorecital. 13.45 Gramofoon muziek. 14.00 Promenade orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Bas bariton en piano. 18.00 Leger des Heils orkest. 18.15 „.Land en tuinbouw", causerie. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws, 19.15 Muzikale causerie. 1940 Radio krant .20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma met familiecompetitie. 22..05 Gramofoonmuziek 22.15 Bui tenlands overzicht. 22.35 Gramofoon muziek. 22.45 Avondoverdenking. 2300. Nieuws 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Omroeporkest. ari 1917 naar Nijmegen als kapelaan, om dan op 14 December 1934 pastoor te worden te Hernen. Toen zijn ge zondheidstoestand verzwakte, werd hij rector van het ziekenhuis te Win terswijk, waar hij tot voor enige we ken verbleef. Maar de toenemende kwalen van de ouderdom maakte het toen gewenst, dat hij zijn rust ging nemen in het ziekenhuis van ae Pa ters Minderbroeders te Venray. Daar zal hij in alle stilte de heerlijke góu- den dag van zijn Priesterwijding her denken. Onze warme gelukwensen echter gaan op die dag naar hem heen, terwijl wij dankbaar geden ken de mooie priesterarbeid, die hij zovele jaren vruchtbaar in onze stad verrichtte. Drie broers aaii het altaar Bij 1e Plechtige H. Mis van pater H. Duindam Op Zaterdag 19 Maart hoopt frater Henk Duindam S.C.J. de wijding van het H. Priesterschap te ontvangen uit handen van de Bisschop van 's Her togenbosch in de kapel van „St. Jo zef" te, Hees-Nijmegen. Op 2e Paasdag zal hij zijn Eerste Plechtige H. Mis opdragen in de St. Petrus-kerk. Daarbij zal hij geassis teerd worden door fr. A. Duindam. S.CJ. (die a.s. Zondag diaken gewijd wordt en in Juli tot priester hoopt te worden gewijd), als diaken, en pater J Duindam S.C.J. als sub-diaken. Deze zal ook de feestpreek houden. De familie van de fraters Duindam, woont Heren-steeg 17. LEIDS ACADEMISCH KUNST CENTRUM. Een prachtige opvoering van „De Drie Zusters". „Comedia" gaf gisteravond in de Koninklijke 'Schouwburg te Den Haag een schitterende opvoering van Anton Tsjechofs toneelspel „De Drie Zusters" voor het Leids Academisch Kunstcentrum. Het stuk, dat we beter een toneel- droom kunnen noemen, werd ge schreven voor de laatste eeuwwisse ling, toen bij sommige Russen een vaag voorgevoel post vatte van schokkende gebeurtenissen, die in de toekomst zouden plaats hebben. Er is hier een genei-atie aan het woord, die gebukt gaat onder zwaarmoedig heid. De mensen nemen hun toe vlucht tot de droom, omdat ze de drijfkracht van het idealisme' mis sen, waardoor ze hun plannen zou- 'den kunnen verwezenlijken. Zij gaan filosoferen over de toekomst en ko men, om de leegte in hun eigen le ven te dekken, tot de stelling, dat het goede leven nog wel een paar eeuwen op zich zal laten wachten. Drie zusters en een broer zijn bij een in een klein provinciestadje. Een van de vrouwen is gehuwd met een verwaande leraar, de twee anderen zijn ongehuwd. De oudste is geroe pen, om haar hele leven onderwijze res te zijn; de jongste schijnt voor bestemd voor het huwelijk. Haar le vens zijn vervuld van verlangen naar haar geboorteplaats Moskou, die het symbool van haar verwachtingen wordt. De broer is gehuwd met een ba nale vrouw, die ieder initiatief in hem doodt en hem tot een menselijk wrak maakt. Enkele officieren van het plaatse lijk garnizoen brengen tijdelijk wat afwisseling in het eentonig bestaan van de vier mensen, om na hun ver trek de leegte nog groter te doen zijn. Want door hun komst snakt de getrouwde zuster naar haar bevrij ding en de jongste verliest haar toe- Een jj GLANS periode voor Uw schoen, komstige bruidegom door een duel. Hierbij komt, dat er van een verhui zing naar Moskou geen sprake kan zijn. Na alle teleurstellingen moet het leven opnieuw begonnen wor den, waarbij zich de vraag op dringt: Waarvoor? Het zal duidelijk zijn, dat „De Drie Zusters" geen spel is met interes sante ontknopingen. Er is slechts sprake van een aaneenschakeling van wanhopige en weemoedige stem mingen, die een droombeeld geven van de Russische generatie aan het einde van de vorige eeuw. „Comedia" heeft door een voor treffelijke opvoering in de mooie dé cors van Nico Wijnberg dit droom beeld kunnen oproepen. Mimi Boes- nach, Ank van der Moer en Ellen Vogel vertolkten op nemende wijze de hoofdrollen De overige medewer kenden pasten zich hierbij goed aan en het is niet mogelijk, om bij deze uitvoering over afzonderlijke pres taties te spreken. ROME-AVOND VOOR K.A.V. Een tocht door dc geschiedenis. De Ned. Kath. Vrouwenbewe ging, groep K, A. V., afd. Leiden, organiseerde voor haar leden een Rome-avond, ter gelegenheid van het Heilig Jaar. Deze avond werd gegeven door de geestelijk adviseur, pater dr. Calasanctius. De voorzitster, mevr. H. J. M. v. Oyen-Kerkhof, verwelkomde in het bijzonder twee Vrouwen van Betha- nië. Een van deze dames hield een korte toespraak en vertelde iets over het werk van „Verbum Dei", dat de aandacht van alle leden waard is. Voor de pauze sprak pater Cala sanctius over het ontstaan van het Heilig Jaar, dat door Paus Bonifa- cius VIII in 1300 werd ingesteld. Eenvoudig en duidelijk vertelde spr. hoe de viering van dit jubeljaar zich in de eeuwen heeft ontwikkeld tot wat het thans geworden is. Na de pauze werd gesproken over het openen van de Heilige Deur en de betekenis hiervan. Uitvoerig weidde spr. uit over deze gebrui ken en ceremonieën van ons ge loof. Vervolgens konden de aanwe zige dames een blik werpen op de verschillende kerken te Rome, de Sint Pieter, de Heilige Trap, cata- comber, Engelenburcht en de Tiber. Het was een mooie en leerzame avond, waaraan de thuisblijvende dames veel hebben gemist. Mevr. van Oyen vroeg tenslotte riog aller aandacht voor de Bid- en Boetedagen. Op Vrijdag 24 Maart zal 's middags om drie uur Lof ge houden worden met H. Kruisweg oefening, door pater Calasanctius. Op Zaterdagmorgen 25 Maart bo vendien een H. Mis, om kwart voor acht. Beide in de dekenale kerk aan de Heerensingel. Het bestuur ver wacht voor dit alles een even gro te opkomst als bij de opening van het winterprogramma. LEIDSE AMATEUR-FOTOGRAFEN. De Leidse Amateur Fotografen vereniging besprak gisteravond de foto's welke door 23 leden van de ze vereniging ingezonden waren voor de vijfde ronde van de foto competitie. Zowel voor de gevor derden als ook voor de beginners in het bijzonder, viel veel te leren. Enkele leden gaven weer een nieuw visie te zien in de opbouw van het beeldvak. De voorzitter comple- 11de Internationale Kunst-foto ten-iVegte, res. 2e luit., Morskade 12. L. toonstelling te Innsbruck en Kla-Gijsman, Pasteurstraat 4; W. Veld ^enfurt. Inderdaad een mooi succes.huyzen. 2e luit.. Oude Vest 237; P }W. Blikman, Oude Rijn 178; J. Neu- DE JOHANNES PASSION j teboom, de Ruyterstraat 22. In de Senaatkamer der Leidse Academie vond gistermiddag te 3 uur een bijeenkomst plaats, waar de boekenzending van de Care-moderne wetenschappelijke werken op het ge bied van onderwijs, geneeskunde en exacte wetenschappen officieel aan de Leidse universiteit werd over- Dit geschiedde door de heer Ro ger H Wilson, hoofd van de missie van de E. C A. in Nederland aan de rector-magnificus, prof. dr. B. A. van Groningen. Prof. van Groningen aanvaardde het prachtige geschenk onder grote dank, dank aan' de heer Wilson voor zijn bemoeiingen, dank vooral ook aan de organisatie, welke hij verte genwoordigde en die op zulk een uitnemende wijze voor nieuw gees telijk voedsel zorgde. Een vergelij king met de verstrekking van voed selpakketten ter beëindiging van het lichamelijk tekort ging hiermede ge paard- Dr. A. H. M. C. Kessen, directeur van de universiteitsbibliotheek, aan wie de zorg voor de boekenschat werd toevertrouwd, dankte daarop de Amerikaanse weldoeners voor deze schenking, welke te groter is, daar Nederland na de oorlog niet in staat bleek de nieuwe Amerikaan se wetenschappelijke uitgaven aan te schaffen. Spr. weidde hierna nog uit over de vele schenkingen, die de bibliotheek gedurende d® meer dan drie en een halve eeuw van haar bestaan heeft mogen ontvangen, te beginnen bij een schenking van de stichter der uni versiteit. Willem de Zwijger, die in 1587 een zeer waardevolle bijbel schonk. Daarna eindigde spr. met de verzekering te geven, dat ev goede zorg voor de CARE-boeken zal wor den gedragen. caan der faculteit van letteren, en wijsbegeerte, wees er o.m. op, dat uit dit geschenk van Amerika het vertrouwen in de toekomst van Euro pa duidelijk sprak. De woorden van Virgilius: „Ti- meo Danaos, et don a ferentes. ik vrees de Danaïden, zelfs als zij ge schenken brengen", behoefde spr. hier gelukkig niet toe te passen op de Amerikaanse schenkers. Dr. L. Brammei, Ned. gedelegeer de in de Unesco, wees er op, dat de ideeën dezer instelling door deze schenking wel zeer dicht benaderd worden. De economische opbouw van de wereld is een eerste taak van de Unesco geweest na de oorlog. De wetenschappelijke heropbouw der wereld is mede noodzakelijk, doch de Unesco bezit daarvoor de middelen niet, zodat spr. het werk der CARE- missie ten zeerste toejuichte. De bijeenkomst, welke hierna ein digde met een bezichtiging der di verse boeken, werd o.m. nog bijge woond door prof. dr. T. S. Bok na mens de medische en prof. C. J. v. d. Klaauw namens de faculteit van w;<- en natuurkunde, door mr. K. Wiersma als secretaris van het col lege van curatoren doo'- miss E. W. Allen, cultureel attachée van de Amerikaanse ambassade en door mr. P. J. Idenburg, als voorzitter van de Nederlands-Amerikaanse Fundotie. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Wis en Natuurkunde (A) de heer T. de Heer te 's-Gravenhage, idem de heer W. Limburg te Bloe- mendaal, candidaats-examen Wis- en Natuurkunde (F) de heer F. A. Deierkauf te Leiden; voor het doc toraalexamen Geologie met petro- logïe en palaeontologie de heren C. Zilverschoon te Leiden; W. R. Prof. dr. J. J. L. Duyvendak, dc- Huijsse te 's-Gravenhage. menteerde mr. F. E. de Wilde, Oegstgeest, lid der vereniging, met de plaatsing van zijn foto's op de Saksenstr. 10 A; Echtpaar H. terugkerende mitiiaUm „GEORGIC". Met het troepentransportschip» „Georgic", dat 4 Maart j.l. van Tand jong Priok vertrok en vermoedelijk cp 27 Maart a.s. te Rotterdam zal aankomen, keren de volgende mili tairen naar Nederland terug: Leiden: J. F. Kok, korp., Anna v. d. VOOR K. EN O. Het Nederlands Madrigaalkoor heeft gisteravond onder de kundige leiding van Willem Mizée en met medewerking van het Toonkunst-or kest een in menig opzicht lofwaar dige uitvoering van Bach's geniaal werk gegeven. Merkwaardig is, dat, terwijl de Matthaüs Passion voor tal lozen een groot genot is in gees telijke zin de Johannes Passie uit gevoerd in de Remonstrantse Kerk slechts een bescheiden aantal toe hoorders tot zich heeft getrokken. Het werk moge dan niet zó imposant zijn als de Matthaüs, minder geniaal is het toch zeker niet; en zeer karak teristiek is het bovendien. Het was bij Bach vóór alles te doen om het waarachtige Godsgeloof en hoge ver ering voor Christus' lijden te openba ren en dit blijkt in de Johannes Pas sion minstens zo verheven, omdat hier de liefde de grondslag blijkt te zijn, die het werk deed ontstaan. Hier is niet zo'n geweldige dramatiek, maar de koren zijn rijk aan vinding en ongemeen karakteristiek. Hier is alles meer beschouwd en daarom stelt dit werk eisen van diepere verpuring en doorleving der dingen. De medi tatie (uitgenomen de volkskoren, liet Bach niet los. Het Madrigaalkoor beschikt over uitmuntende stemmen, die vooral in de choralen prachtig tot hun recht kwamen. Deze werden piëteitvol verklankt. De firmata aan het einde van elk zinsdeel worden' wat lang genomen, waardoor het verband meermalen verbroken wordt Ingetogen indruk maakt de overi gens geschakeerde frasering, die niet door Mizée in sfeer van puriteinse soberheid gehouden wordt. Aanvan kelijk later zo hier en daar schom melde wel eens even iets in de stem- mengroepen. De dramatische volks koren wensen wij heftiger, meer ge passioneerd, bijna „méér gejaagd". In deze gedeelten vonden wij het koor ensemble wat zwak. Wat de solisten betreft: de Evangelische vertolking van Frans Müller was plastisch en effectief- Jo Stallinga hield met haar welluidend rein zingen de aandacht geboeid. Henri Welbooren, die de Jezuspartij zong, gaf aanvankelijk wat te grote accenten, maar zong later stijlvol en klankrijk. Meine Pot vertolktes de kleine baspartijen en aria's. Zijn groot geluid heeft hij nog niet in alle finesses onder con trole en men mag meer toons precisie verwachten. Hierdoor faalde Welboo ren ook even. Mevrouw Belia—Keij- zer stelde ditmaal te leur. Niet dat haar draagkrachtig altgeluid niet voldeed in de ruimte van de kerk, maar haar zingen was te weinig be wogen en bezield. Het Toonkunst orkest was best op dreef en speelde met algehele toewijding en overgave. Gaven Haakon Stotijn en Leo Drie- huys, twee ho'boën met de fluitist Gerard van Rooijen hun gewaardeer de medewerking, de niet vermelde krachten van het orkest verdienen dank. Dit zijn de heren van Ham, die de gamba bespeelde en de heer van den Berg, fluitist, die beiden met succes hun instrumenten hanteerden. Bram Martijn verzorgde uitmuntend de continu partijen van orgel en cembalo. Waardering hebben wij voor de interpretatie van Mizée die eerlijk van opvatting is en begaafd koordirigent als hij i§, zal hij elk jaar dichter en ten slotte zo dicht mogelijk bij de conceptie van de schepper van het werk komen te staan. J. Kortmann. Niet te vergeefse maakten wij het reisje naar Oegstgeest, waar de leer lingen van het Leidsch Muziekly- ceum, (dat onder leiding van me vrouw Emily Westendorff staat) proef van bekwaamheid aflegden. De directrice dan liet haar koorklas- Hazeiswoude: B. H. A. de Vogel, Rijndijk (schip). Katwijk: G. Oudshoorn, sergt., Oudehandstraat 34; C. A. Minnee, sergt. Wijborgstraat 3; P. v. Duiven- bode, Vlarkevisserstraat 335; P. C. Zuyderduyn, sergt., Jan Evertsen- laan 3. Leiderdorp: G. v. d. Zwan, sergt., Hoogmadeseweg 7; A. v. Baaien, Schoolstraat 14. Noordwijk: W. A. J. v. Rhijn, v. Leeuwenstraat 4; J. de Vente, korp., v. Panhuisstraat 44; Echtpaar S. B. v. d. Hulst, Oude Zeeweg 9: J. v. Beelen, 't Joosje 8; H. J. J. Wame- link, sergt.. Hoofdstraat 7 A. Oegstgeest: A. C. J. v. It m, korp., Valkenburgerweg 20. Rijnsburg: S. v. Egmond, Brou wersgracht 35; O. Hoekstra, Burg straat 12. Sassenheim: H. Kühn, Teylinger- laan 73. J. Moerkerken, sergt. Tyloos- straat 12. Voorschoten: Echtpaar H. B. de Keyzer (sergt.), Noord Heystraat 38; L. P. M. v. Bohemen, Voorstraat 31. Wassenaar: C. G. Hogewoning, Kerkstraat 100; B. Keppel, korp., Berkheistraat 7; C. L. Voorham, Wit- telaan 20; J. v. Berkel, le luit., We teringlaan 13. Zoeterwoude: C. J. v. d. Poel, Mie- ning 18; J. H. v. Rijt, Dorpsstraat 34. (Behalve de bovengenoemde per sonen keren er nog verscheidene mi litairen van R.S.T. met hun gezinnen met de „Georgic" terug, waarvan de woonplaats niet is aangegeven.) WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE OPKLARINGEN. Overdrijvende wolkenvelden, op de meeste plaatsen afgewis seld door opklaringen. Overwe gend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Vannacht voorname lijk in de Zuid-Oostelijke helft van hét land plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag iets hogere temperaturen dan van- se, waarbij een paar kleinen solieer- den, beschaafd en muzikaal zingen. Volgden negen werkjes voor piano, met wisselend talent gespeeld, maar met groot succes juicht. Tot on ze spijt weten wij de namen van de leerkrachten niet. Mejuffrouw Oli vier bracht een paar jonge violisten naar voren. Hun instrument is moei lijk, maar met kennis van zaken en geduld geleid, blijft het resultaat niet uit. Ook het kinderclubje schijnt met veel ambitie te werken. De heer Hofmeester doceert de blaasinstru menten jazz fluit, guitaar en accor deon. Ook werden oefeningen van rhythmische gymnastiek gemaakt, in gestudeerd door mevrouw Westen dorff. Door de heer Hofmeester be geleid werden een paar schlagers voorgedragen door W, Herrebrugh. Onnodig te zeggen, dat hij reüsseerde Daan Kagadoe speelde guitaar en zong er bij en wie van accordeon houdt kon 't haft ophalen aan wat Piet van Vliet ten beste gaf. Toen was het tijd om de terugtocht naar Lei den te hervatten. Er stond nog veel moois op het programma, dat wij niet meer boorden en door de meer gevorderden gespeeld moest worden. List, Racmaninoff, Godard. Mozart, Chopin en Grieg. Zo'n pro gramma houdt een belofte in, die ongetwijfeld volbracht is. 't Succes zal groot zijn voor de leerlingen en de leerkrachten met de directrice. A. I. Aan de Technische Hogeschool te Dëlft is geslaagd voor het inge nieurs-examen voor civiel ingenieur de heer J. M- J. Bots, alhier. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Joanna Maria Monica, dr. van J. A. Tolenaar en A. L. H Roebroek; Arie zn. van A. van der Velden en S. Rozier; Aletta Johan na, dr. van P. de Jong en N. van Tienhoven; Anna Maria, dr. van J. de Kuijper en M. A. Hoogkamer; Peter, zn. van M. H. van Laarhoven en A. van den Berg. Overleden: J. Crama, wed. van W. P. Hanselaar 66 jr.; J. de Rui ter, huisvr. van A. de Bruin 55 jr.; H, M. Hartevelt, huisvr. van J. W. van der Waard 78 jr.; A. A. den Os, man 54 jr.; J. M. van der Spek, huisvr. van T. Kortekaas 64 jr.; J. Colijn wednr. 73 jr. I Woensdag, 15 Maart. We willen het vandaag nog wel weer eens even hebben over de R.K. E.H.B.O. „Peerkc Donders". U weet immers al, dat er in Leiden een R.K. Jeugd-E.H.B.O. gaat starten. Ten minste, dat is de bedoeling. Maar dan moeten er eerst liefhebbers zijn. En daar struikelt het momenteel nog op. Zaterdag 1.1. bestond er gelegen heid zich aan te melden. Maar het aantal liefhebbers was niet bepaald groot. Vooral ook leiders(sters) van Congregaties en jeugdbewegingen worden aangespoord zich aan te melden en propaganda te maken on der hun leden. Zij weten zelf wel hoe nuttig het is iets van E.H.B.O. af te weten. Hoe vaak staat men niet met tot nietsdoen gedoemde handen bij een ongeval! Vanavond kunnen jeugdige liefhebbers zich nog aan melden in de Romanuszaal achter de Hartebrugkerk. En bovendien steeds op Kapteynstraat 21. Wil on ze R.K. Leidse jeugd er eens over nadenken, hoe nuttig het is zo'n jeugddiploma te bezitten? Eehalve ongevallen ziet men in het stadsbeeld ook vaak hoe een blinde zich heeft toevertrouwd aan een geleidehond. Zo'n dier verdient onze bewondering, voor de wijze, waarop hij zich door het drukke stadsverkeer begeeft. En de blinde is er buitengewoon goed mee gehol pen. Daarvoor zorgt het Blindenge- leidefonds voor Wolfshonden. Maar om dit sympathieke werk voort te kunnen zetten, is er geld nodig, veel geld zelfs. En daarom gaat dit fonds de trom roeren. Ook in Leiden. Want a.s. Maandagavond om acht uur wordt' in „Den Burcht" een pro- paganda-avond gehouden. Er zal wel feest zijn in het huisje Caeciliastraat 18. Maar niet zo uit bundig. Want het echtpaar P. Sierat Taffijn, dat op 27 Maart a.s. zijn vijf en vijftigjarig huwelijksfeest viert, sukkelt een beetje met de zondheid. En dat is niet te. verwón deren. Want de bruid en bruidegom zijn beide al 76 jaar. En .op die leef tijd ben je meestal niet zo goed ter been meer. Daar komt nog bij dat zij het met de zeventien-gulden-per- week-van-Drecs moeten doen. En daar viert men geen groot feest mee! De bruidegom werkte 48 jaar op een textielfabriek, totdat hij tijdens laatste oorlog, wegens slapte, werd ontslagen. Zes kinderen werden uit dit huwelijk geboren. Inmiddels zijn er al 20 kleinkinderen en zelfs al enige achterkleinkinderen! Als wij vandaag eens' een goed woordje willen doen voor de Ncd. Kath. Reisvereniging, afd. Leiden, dan is dat omdat er c|it jaar vijf bij zondere reizen zijn uitgestippeld (van een en twee dagen) naar de Passie spelen te Tegelen. Bovendien be staat de vereniging 25 jaar. Daarom zal het reisprogramma dit jaar een zeer bijzonder karakter dragen, met een speciale nadruk op Tegelen. Daar reeds verschillende, we mogen wel zeggen: vele, lezers aan Stadskok in formaties vroegen, omtrent reizen naar Tegelen, meent hij goed te doen op deze Kath. Reisvereniging even de aandacht te vestigen. Heeft u er al eens iets over gele zen. hoe het thans mogelijk is blinde mensen het licht in hun ogen weer terug te geven, door een nieuw hoornvlies aan te brengen? Zo ja, dan zult u ook het geweldgie nut be grijpen van het Ned. Roode Kruis, dat een hoornvlies-commissie te Lei den gaat instellen. Ook in andere plaatsen geschiedt dit. De Leidse commissie zal a.s. Maandagavond om kwart over zeven in sociëteit „Ami- citia". Steenstraat 2, geinstalleerd worden. U hoort er nog wel meer van. Er wordt alsmaar gewerkt aan het Leidse Staatsspoor. Nu zijn er weer mannen bezig een nieuw Benzinesta tion van Sinfina tc bouwen aan de andere kant van de spoorbomen. U moet namelijk weten dat het huidige station, na de oorlog naast de Am bachtsschool gebouwd, moet ver dwijnen, om plaats te maken voor de nieuwe toegangsweg naar het spoor wegemplacement. STADSKOK. VOORSCHOTEN GOEDKOPE WONINGEN Ten gemeentehuize van Voorscho ten is bericht ontvangen, dat het plan inzake de 160 gestandaardiseerde woningen is goedgekeurd. Als de 106 zullen zijn afgeleverd en men kan er op rekenen dat er spoed achter de uitvoering wordt gezet! zal het tekort aan woningen te Voorschoten voor een belangrijk deel verdwenen zijn. Een jaarlijkse rijksbijdrage van 120 per woning is door het departe ment toegezegd. Bij K. B. is in Israël een gezant schap der Nederlanden opgericht- Dr. J. A. Ncderbragt, tot dusverre Nederlands vertegenwoordiger al daar, is benoemd tot Hr. Ms. buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister bij dc republiek Israël. DE SLACHTOFFERS VAN DE „CYGNÉT'. Dc vier bij de ramp van de „Cyg net" omgekomen mannen worden morgen op de nieuwe begraafplaats van Terschelling ter aarde besteld. De vice-consul van Panama te Am sterdam, dc heer H. J. Orri, zal daar bij tegenwoordig zijn. De New Vork Times meldt uit Ro me. dat kardinaal Minszenty ernstig ziek ligt in het hospitaal van de Mag- lod-gevangenis te Boedapest. Volgens Vaticaanse kringen, die door het blad als bron worden aan gehaald, lijdt de kardinaal aan fee ziekte van Basedow (een schildklier- aandoening). De Hongaarse bisschoppen hebben de autoriteiten om inlichtingen ver zocht, doch deze zijn hun geweigerd, aldus deze Vaticaanse kringen. De Belgische liberale minister van landsverdediging, Devèze, heeft van ochtend de liberale ministers bijeen geroepen. Tevoren had hij een on- dex-houd nvet de secretaris van eerste minister Eyskens, Magain, die hem op de hoogte bracht van de stand der besprekingen te Pregny. De voorzitters van Kamer en Se naat zijn om 11.10 per Dakota naar Pregny vertrokken, waar zij aan de onderhandelingen zullen deelnemen De „Times" meldt uit Rome, dat volgens door het Vaticaan ontvan gen berichten het leprozen-hospi taal Sint Damiaan te Taihatse in Zuid-China gesloten is en de direc teur er van, pater Marcel Signoret van de „Missions Etrangères de Pa ris",, vermoord. In Noord-Wales is een bommen werper van de R.A.F. tegen een berg helling te pletter gevlogen. De ze ven inzittenden zijn om het leven ge komen. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 15 Maart. Kaas. Aan voer 33 partijen- Prijzen: le soort 2.002.05, 2e soort 1.941.98 per kg. extra tot 2.25. Handel matig.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3