De woningbouw-moeilijkheden over gehele linie bekeken de Vernuftige en grappige uitvindingen op de Jaarbeurs Uit Praag gearriveerd WOENSDAG 15 MAART 1950 DE LE1DSE COURANT EEKSrE BLAD PAGINA Aan dc memorie van antwoord' aan de Eerste Kamer over Depar tement van wederopbouw en volks huisvesting, is het volgende ont leend. Indien meer deviezen voor de aankoop van materialen worden beschikbaar gesteld en de omvang van het bouwplap op de hoeveel heid beschikbare materialen zou worden afgestemd, zal er een mo- "ment komen, dat het aantal be schikbare geschoolde bouwvakar beiders onvoldoende groot is om dit vergrote bouwplan te realiseren. De minister heeft de indruk, dat in de laatste tijd een goed even wicht gevonden is. Vergroting van de omvang van het bouwplan zal mogelijk worden, wanneer het aan tal geschoolde bouwvakarbeiders of de arbeidersproductiviteit toe nam. Daarmede zal dan dc voor ziening met materialen gelijke tred moeten houden. De materiaalvoorziening levert momenteel weinig zorg en zal ver moedelijk ook in de naaste toekomst geen beletsel voor de uitvoering van het bouwplan zijn, al moet ook dit probleem gezien worden in het licht van het sluitend, maken van onze betalingsbalans. De minister kon mededele^ in zake de ingewikkelde financierings regeling woningbouw 1948, dat het streven er op gericht zal zyn de fouten, welke de na de eerste we reldoorlog bestaan hebbende pre mieregeling aankleefden, te vermij den. Voorkomen zal dienen te wor den, dat een handel ontstaat in toe gezegde premiën, zodat het niet mogelijk zal zijn na jaren nog toe zeggingen te effectueren, welke zijn gebaseerd op een hoger prijsniveau dan geldt ten tijde van het uitvoe ren van de bouw. Verwacht mag worden, dat een premiestelsel, op de lange duur gezien, zal kunnen leiden tot een aanzienlijke bespa ring op de overheidsuitgaven. Het ligt in zijn voornemen te zij ner tijd ook voor de particuliere bouw de mogelijkheid te openen uit het z.g. vrije woningbouwvolume te bouwen, indien men genoegen neemt met een bescheiden rijksbij drage, doch hij stelt zich voor hier mede te wachten tot over de eer der genoemde premieregeling voor de particuliere woningbouw zal zijn beslist. Arbeidsproductiviteit. Met de opmerking, dat de ar beidsproductiviteit een belangrijke factor voor kostprijsverlaging is, i kan de minister ten volle instem-1 men. Reeds geruime tijd was, naar I een betere tariefregeling gezocht. Het verheugt de minister te kunnen j mededelen, dat dezer dagen in de commissie van voorbereiding^ door de betrokken partijen ingesteld, overeenstemming is bereikt omtrent de tarieven voor de traditionele woningbouw en voor de montage-1 bouw. Verwacht mag worden, dat deze overeenstemming door de par tijen zelf zal worden bekrachtigd. Uit inlichtingen van de stichting vakopleiding stukadoorsbedrijf blijkt, dat het aantal stukadoors in opleiding op de werken stijgende is, terwijl volgens inlichtingen van het Rijksarbeidsbureau ook het aan tal leerlingen stukadoors in de Rijkswerkplaatsen toeneemt. Het Rijksarbeidsbureau stelt zich voor het aantal opleidingscursussen voor ■tukadoors uit te breiden. Huur cn kostprijs. Met een verdere daling van de bouwkosten kan voor de toekomst gerekend worden. Ten aanzien van de huurprijzen moet de minister er op wijzen, dat deze voor de na 1945 gebouwde wo ningen over het algemeen ongeveer 30 pet. liggen boven het peil van Mei 1940. De vraag of na verloop van tijd de bouwkosten zover zullen dalen, dat deze met een dergelijk huurpeil rendabel zullen zijn, acht hij niet voor een exacte beantwoor ding vatbaar. Mocht dit echter niet het geval zijn, dan zal een verdere HOE ER IN HENGELO WORDT GEBOUWD Als de opbouw van Hengelo in hetzelfde tempo blijft doorgaan als het op het ogenblik het geval is, zal Hengelo binnenkort een volkomen herrezen stad zijn. De opbouw van de verwoeste woon- en zakenwijk bij het station vordert gestaag. Op de voorgrond worden woon- en winkelhuizen ge bouwd. Op dc achtergrond verrijst een pand, waarin winkels en ver gaderzalen zullen worden gevestigd. verhoging van het huurpeil over wogen moeten worden. Ten aanzien van de grondkosten is op te merken, dat voor de ruwe grond inderdaad de vooroorlogse pryzen in rekening worden ge bracht, doch dat voor de kosten van de openbare werken (verharding, enz.) de werkelijke kosten worden berekend, waarbij echter, voor zo ver het de vaststelling van de huur betreft, met behulp van een reduc tiefactor deze kosten tot de voor oorlogse worden teruggebracht. Het ligt niet in de bedoeling van de minister invloed uit te oefenen op eenmaal vastgestelde uitbrei dingsplannen. Wel wordt zoveel mogelijk bevorderd, dat in de eer ste plaats de daarin beschikbare, niet de dure gronden als bouw plaats worden gekozen. Indien zul ke gronden in het uitbreidingsplan niet aanwezig zijn, zal een gemeen tebestuur goed doen dit uitbrei dingsplan in overeenstemming te brengen met de sobere eisen van deze tijd. Medegedeeld zij, dat het in het voornemen ligt in het kader van de in voorbereiding zijnde algehele herziening van de woningwet ook voorstellen te doen met betrekking tot de bevordering van overheids weg van de eigendomsverkrijging van woningen door arbeiders en kleine zelfstandigen. Aan een actieve politiek inzake de opruiming van krotwoningen kan te dezen nog niet worden ge dacht, nu eerst kortelings het punt gepasseerd is, dat het woningte. kort niet meer toeneemt. Woonschepen. Het is de minister bekend, da- woonschepen herhaaldelijk ernstige gebreken vertonen, die bij het schouwen ingevolge artikel 7 van het reglement niet altijd aan het licht komen. Het komt hem daarom gewenst voor, dat de woonschepen eerlang onder de werking van de Woningwet worden gebracht. VOLKSHUISVESTING. Eigenaar met gezin uit zijn huis verwijderd. Op last van het bureau Volkshuis vesting te Dordrecht is Maandagmor gen het gezin van G. J. Diepstraten, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen van resp. 5 en 3 jaar en 6 maanden uit het pand Almvoetstraat 11 gezet, dat zij clandestien betrok ken hadden. De ambtenaar van volkshuisves ting vergezeld door twee politie agenten en twee embalieurs van een verhuisfirma verschenen, terwijl de man afwezig was. De vróuw weiger de toegang te verlenen, waarna een te hulp geroepen hoofdinspecteur van politie zich deze verschafte. Van 28 November tot 6 Januari had de woning leeg gestaan, nadat de eigenaresse op 14 November jl. was overleden, De pogingen van de heer Diepstraten die verbonden is aan een Dordtse aannemersfirma orn dit pand toegewezen te krijgen, mislukten. Op het bureau volkshuisvesting zei men hem dat wanneer hij het pand in eigendom zou hebben en daarvan een koopacte zou kunnen tonen hij als eerste in aanmerking voor bewoning kwam. De heer Diepstraten die met zijn gezin twee kamertjes te Rotter dam bewoonde en slechts node op het bedrijf te Dordrecht kon worden gemist, pleegde overleg met de er ven van de overleden eigenaresse en kocht de woning. Nadat hij zijn eigendom had betrokken we"d hem medegedeeld dat hij toch niet voor bewoning in aanmerking kwam om dat hij binnen een kring van 30 km. buiten Dordrecht woonachtig was geweest. Nadat Maandagmorgen de uitzet ting was geschied bleven twee agen ten van politie op post staan bij de meubels op straat. Omstreeks half 6 Maandagavond werd deze bewaking opgeheven. Op dat moment kwamen van alle kanten de bewoners van de straat op zetten en met man en macht werden de meubels weer in het huis terug gebracht. Heel de -buurt leefde intens mee en groot en klein hielp een hand je. Nog voor zevenen kon het ver dreven gezin opnieuw bezit nemen van de gemeubileerde woning. Van nacht werd clandestien ges1 apen in het eigendom, waarin het gezin fei telijk niet mag wonen. De heer Diep straten heeft zich in de loop van Maandag in verbinding gesteld met burgemeester Bleeker doch deze ver wees hem r.aar de wethouder voor volkshuisvesting de heer H. Neering. Daar kreeg hij echter de boodschap dat de wethouder de hele dag afwe zig was. Hierop werd opnieuw een onderhoud met de burgemeester aan gevraagd. Deze zei bij die gelegen heid dat de wethouder wel in de stad was omdat er die middag vergadering van het college van B. enW. zou zijn. Van deze aanwezigheid heeft de heer Diepstraten verder niets meer gemerkt waarna hij accoord ging met het spontane voorstel van de buurtbewoners om dan maar clan destien de nacht in zijn eigendom te gaan doorbrengen. Met spanning wacht de hele buurt af wat de Dins dag voor ongewone gebeurtenissen zal brengen. DETAILHANDELAREN IN TEXTIEL. In Haarlem is gisteren de jaarver gadering gehouden van de Ned. Bond van Detailhandelaren in textiel- en mode-artikelen „Demotex", onder leiding van de heer D. ten Cate uit Winschoten. Een nieuw gevaar dreigt volgens de heer ten Ca|g in de drang naar ordening wat de prijzenvoorschriften betreft. Daartegen wilde spreker waarschuwen. De textielfabrikanten hebben een overeenkomst gesloten, doch het is jammer, dat de detail handel niet gehoord is. In Amster dam hebben de drie organisaties op het gebied van de detailhandel een gebouw aangekocht. Daaruit blijkt reeds de goede samenwerking, aldus spreker. DE TWEE OVERLEVENDEN VAN ENGELSE LUCHTRAMP MAKEN HET GOED De twee -zwagers, Gayn Anthony (links) en Handel Rogers (rechts), die de enige over levenden van de vliegramp met de Tudor V zyn, zijn in het St. Athan RAF-hospitaal opgenomen. Beiden iwaken het redelijk wel. VALSE MUNTER VEROORDEELD. De 23-jarige Belg R. J. J. M., die in Nederland valse biljetten van honderd gulden zou hebben afgege ven en wiens arrestatie vorig jaar leidde tot het ontdekken en arreste ren van vele leden van het beruchte complot van valse munters uit Luik is gisteren door de Haagse recht bank veroordeeld tot twee jaar en zes maanden met aftrek. Hy zal in hoger beroep gaan. Pas op Uw Borst Bestrijdt een beginnende hoest direct met de snelwer kende en slijmoplossendc lu deze „Winkel van Sinkel" is veel nieuws Ie zien De traditie getrouw is de komende Voorjaarsbeurs te Utrecht weer gro ter, dan alle voorgaande. Het aantal inzendingen is meer dan 3700, waarvan ongeveer 65 procent uit het buitenland of van importeurs komt. België, Engeland, de Verenigde Staten en Duitsland hebben een be langrijk aandeel in de goederenparade, die uit meer dan twintig ver schillende landen afkomstig is. De samenwerking van Nederland, België en Luxemburg zal zich vooral uiten in een gezamenlijke inzending van textielgoederen uit de drie landen. Deze inzending is in één ruimte on dergebracht. die door een architect ontworpen is in opdracht van de stichting Textiel jaarbeurs. Aan vernuft en techniek is in soms welhaast speelse vorm op de komende beurs weer een ruime plaats gegeven. Omdat lopen door de trap penhuizen en gangen van de beurs gebouwen een uiterst vermoeiende bezigheid is, zou men zich kunnen bedienen van de „teleflex-luchttrans- sportbaan" die speciaal ontworpen werd voor semi-licht-transport. De bakken lopen langs een „carrier"- rail en worden voortgetrokken door een bijzondere kabel met een soe pele stalen kern, waaromheen dikke re staaldraad spiraalvormig is ge wonden. Aldus ontstaat een doorlo pende aandrijving met behulp van een wormwiel- Deze kabel loopt door een aan een kant gespleten buis, door welke spleet de aandrijvings mogelijkheid der bakken wordt ver kregen. De buis voorkomt uitzakken van de kabel. Over een baan van 130 meter lengte kan volgens dè con structeurs met bakken, die 12 deci meter uit elkaar liggen, 3.5 ton. met een motor van 1 pk. vermogen, wor den vervoerd. Zo zwevend over de Jaai'beurs zal men in de technische afdeling een zeer groot aantal oude en nieuwe slijpmethoden voor industrie zien ge demonteerd. Om wat huiselijker te zijn: nieuw aardewerk komt van een firma in Groningen onder de naam ..gold dream'', niet slechts een lentesprook je, doch een keramische realiteit, waarmede men een nieuwe weg in deze branche hoopt te gaan bewan delen. In ve"band met het voorjaar en de talloze trouwplannen die in de lucht hangen, komt een Leerdam- se glasfabriek met de drinkservies- eenheid. Een drinkservies bestaat uit vijf verschillende soorten glazen. Van elk dezer soorten verpakt de fabriek er voortaan telkens een bij elkaar. Men kan dus zijn servies gaan sparen door ge-egeld een een heid" van vijf verschillende glazen te kopen (of cadeau te krijgen). Voor aanvulling van een eenmaal bestaan de huishoudelijke collectie is deze verpakkingswijze natuurlijk ook ge schikt. Hoewel het volgende apparaat voor huishoudelijk gebruik wel licht weinig succes zal hebben, heeft de importeur veel fiducie voor bedrijven in een Amerikaan se geldtelmachine, die niet slechts voor dollars, doch ook voor an dere munten en penningen ge schikt is Deze machine maakt keurige rolletjes van gewenste aantallen muntstukken. Mocht men geld teveel hebben, dan kan men dat met andere waar depapieren opbergen achter safe— plex-platen, vervaardigd, aldus zegt de ontwerper van vijf lagen brand werende en bi-andvrije materialen. Ook schroeischade schijnt te zijn uit gesloten. Knikkers. Om even bij de kleintjes, maar dan in massa te blijven: in Nederland fabriceren we tegenwoordig ook glas kralen voor sier- en industrieel ge bruik. Men heeft deze fabriek ge sticht in de overweging, dat de im port van dit product jaarlijks mil- lioenen guldens aan deviezen vergde. Op het ogenblik stromen de knik kers, kralen, imitatieparels en in dustrie-knikkers in alle mogelijke hoeveelheden maten, vormen en kleuren uit het Nederlandse bedrijf. Verpakkingen. Veel werk is ditmaal weer ge maakt van het exposeren van nieuwe verpakkingsmiddelen, die zo'n grote rol bij de export spelen. Zowel ver pakkingen van kunsthars als van rubber, van uiterst dunne foliën tot stevige platen, zijn thans voor alle mogelijke doeleinden aan de markt. Sommige producten zijn spe ciaal bereid om kaas. boter, bis cuits, chocolade e. d. tegen be derf te beschermen, terwijl het uiterlijk schoon van het product erdoor v/ordt verhoogd. Plastic dozen voor textiel, sigaren, schoei sel, bloemen en luxe-waren, door zichtige en toch bedrukbare vlies dunne vellen met alle mogelijke eigenschappen voor verpakking van een schier ongelimiteerd aantal producten, vragen de aan dacht van dc producent om zijn tegenwoordige verpakking deugdelijkheid en uiterlijk eens met de nieuwe mogelijkheden te vergelijken. Plastics. Onder de vele inzendingen van kunstharsproducten „plastics' het Drak-Saran tezamen met de En- kalon" en „Akalon" (nylonachtige) producten waarschijnlijk wel het be langrijkste. Saran is een in de Verenigde Sta ten van Amerika reeds zeer belang rijk product gewo den. Deze zei" is een zeer dunne, sterke draad, waarvan alle mogelijke weefseis ge maakt worden Men vindt Saran bij. voorbeeld als bekleding van zitplaat sen in autobussen, gevlochten als muskietengaas, samengebundeld tot scheepstrossen, dus overal waar veel verwerende of vernielende invloeden zich doen gelden, toegepast. Het Sa- ranweefsel is bestand tegen invloe den van chemicaliën, en van het weer. Het is onontvlambaar kleurecht. Niet slechts dé draad, doch ook het weefsel wordt in Ne derland in diverse dessins en kleu ren gemaakt. Op basis van poly-acrylzuur wor den in Nederland op het ogenblik plastics gefabriceerd voor het glan zen of kleuren, wachterdicht maken, beschermen en zovoorts van alle mo gelijke soorten materialen, o- m. om bederfelijke waren in te dompelen, die dan een „plastic-film" om zich heen krijgen. In de plastic-gVoep wordt vele malen de aandacht gevraagd voor verven en lakken, die thans op kunst harsbasis voor honderden speciale doeleinden vervaardigd kunnen wor den. Naast de plastics vindt men ook :er vele toepassingen van rubber bij linoleum, meubelindustrie, tex tielindustrie en technische artikelen. Aapjes van schuimrubber. Schuimrubber is naast de tot dus ver bekende rubbertoepassingen, doorgedrongen in de speelgoedwe reld. Vooral de afbeelding van de dierenwereld, in het bijzonder aap jes, werd een willig en grillig ter rein voor dit rubberproduct. En nu we toch aan het spelen zijn: laat ons niet al te zeer ver diept raken in de „trix super automatic I B. I.-rangeerloc" een speelgoedlocomotief, die van een seinhuis uit bediend kan wor den voor het halen en brengen van wagens, die automatisch aan- en afgekoppeld worden. Hoewel dit geen kin der jaarbeurs is, vreze men het ergste voor enthousiaste huisvaders. Er zit géén radar in, werd ons verzekerd. Grote industrie. Ook op de motoren-afdeling is er een nieuwtje, namelijk een tweetact Dieselmotor, die bij 428 omwentelin gen per minuut een vermogen van 200 paardekrachten ontwikkelt- Deze motor zal voor scheeps. en station- naire doeleinden kunnen worden ge bruikt. Bevriezen van de waterleiding is van vijand tot vriend gemaakt door het „Freez-Seal"-systeem, waarmede men een ïekke dienstleiding door het vormen van een ijsprop kan afslui ten. Hoofdkranen behoeft men dan niét meer af te sluiten, zodat het ongerief van op een lekke buis aan- aangeslotenen bij reparatie zo klein mogelijk kan worden gehouden, Grond- en bestratingswerk wordt door deze methode, aldus de uitvin ders. tot een minimum teruggebracht, terwijl het herstel sneller dan nor maal kan worden uitgevoerd. En voor de babies. En om tenslotte van de kou weer in de warmte te komen: een fabrikant te Groningen heeft een bijzondere dekenklem voor woelige babies ont worpen. Het kind kan zich vrij be wegen, behoeft niet te worden vast gebonden. of gespeld, heeft geen trappelzak meer nodig en blijft toch onder de wol. Hoe dat mogelijk is kunt ge, met vele andere wonderen, zien op de voorjaarsbeurs 1950 te Utrecht. Ondernemingsraad voor middenstands- bedrijven In overleg tussen het bestuur van e middenstandsbedrijfsvereniging te Utrecht en de drie organisaties van kantoor- en handelsbedienden een ondernemingsraad ingesteld. Deze ondernemingsraad is door de voorzitter der middenstandsbedrijfa- vereniging de heer M. Ruppert, ge ïnstalleerd. Als taak van deze ondernemings raad is in de statuten genoemd. Kennisnemen van de onder het personeel levende wensen en daar over beraadslagen en advies uit brengen aan bestuur en/of directie. kennisnemen van voorgenomen ontslagen en daarover beraadslagen advies uitbrengen, toezicht houden op de toepas sing van de regelen betreffende de arbeidsvoorwaarden en de rechts posities, de naleving van de wette lijke voorschriften, de naleving van de door bestuur of directie aan het personeel gegeven gedragregels, de .indeling van werk- en rusttijden, de exploitaties der cantine en de hy giëne in de onderneming. d. deelnemen in het beheer der in stellingen ten behoeve der geëm ployeerden. e. advies uitbrengen en voorstel len doen over gevolgde of te volgen arbeidsm'ethoden. f. overleg plegen over vacantles en overwerk. g. behandelen van initiatieven van geëmployeerden, bevorderen van het verstrekken van vaktechnische voor lichting aan het personeel. In de ondernemingsraad is het per soneel door negen leden vertegen woordigd. Het aantal leden dat elke organisatie zal aanwijzen, wordt in onderling overleg vastgesteld, ter wijl ip elke organisatie de leden van de raad door stemming onder de kiesgerechtigde leden worden aan gewezen. Mr. J. M. L. T. CALS BEëDIGD ALS STAATSSECRETARIS. H. M. de Koningin heeft heden morgen ten paleize Soestdijk mr. J. M. L. Cals beëdigd als staatsse cretaris. Zoals bekend is, is mr. Cals als zodanig benoemd bij het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. „Geen moeilijkheden op de thuisreis" Op doorreis naar 's-Gravenhage arriveerden hedenmorgen aan het D. P.-station te Rotterdam de heer van der Gaag, Nederlandse zaak gelastigde en kolonel Hasselman, militaire attaché te Praag. De laat ste werd door zijn vrouw verge zeld. De heer van der Gaag vertelde, dat hij in Praag geen contact heeft gehad met de Nederlandse gezant, jhr. van Tets. „Bij ons vertrek", zo vervolgde de heer van der Gaag, „hebben wij geen moeilijkheden gehad. Wel werd ons eerst een slaapwagen geweigerd, doch daar tegen hebben we geprotesteerd, zo dat het toch in orde is gekomen. Aan de grens zijn ons geen moei lijkheden in de weg gelegd.'' Op een vraag of de heer van der Gaag nog een afscheidsbezoek aan het ministerie van buitenlandse za ken te Praag had gebracht, ant woordde hij, dat het misschien wel gemoeten had, doch dat hij het niet gedaan had. „Bij ons vertrek was er grote be langstelling van de zijde van het corps diplomatique. De gezanten van Amerika, Engeland en Frank rijk hebben ons uitgeleide gedaan." Verder vertelde de heer van der Gaag, dat de stemming ten opzichte van Nederland heel goed was. Ook heeft de heer van der Gaag geen onheuse behandeling gohad, want, zo verklaarde hij: „Ik heb geen contact meer gehad." „Op het ogenblik is de Neder landse gezant, jhr. van Tets, met de handelssecretaris in Praag", besloot de heer van der Gaag, BINNENLAND. Overleden is, in de ouderdom van 55 jaar, pater dr. Hippolytus Gerz O.F.M., pastoor te Vorden. In de Raad voor het Kwekers- recht, afdeling tuinbouwgewassen zijn tot leden benoemd H. J. Klin- kenbergh te Loosduinen, P. C. Drost te Hoofddorp, C. Ofman te Haarlem mermeer, G- Oud te Aals.aneer en G. Verbeek te Aalsmeer. Tot Commandeur in het Le gioen van Eer van Frankrijk zijn be noemd de burgemeester van Amster dam, mr. A. J. d'Ailly en de burge meester van Rotterdam, mr. P. J. Oud. Een aantal Brabantse midden standers hebben het besluit geno men met een eigen lijst uit te komen bij de verkiezingen voor de Provin ciale Staten. Kolendampvergiftiging veroor zaakte de dood van een echtpaar te Meeden (Groningen), dat dood in bed werd aangetroffen. Dc politie in Bergen op Zoom doet huis aan huis een onderzoek naar de aanwezigheid van munitie en vuurwapenen. In een week wer den 700 woningen bezocht en in 330 daarvan bleek munitie aanwezig te zijn. Een monument zal 6 April in Den Burg onthuld worden ter nage dachtenis van de bijna 600 Georgiërs, die in de strijd vijf jaar geleden in de z.g. Russen-oorlog op Texel het leven hebben verloren. Een zesjarig meisje uit Vlaar- dingen, dat zenuwachtig begon te slingeren met haar fiets, toen zij door een vrachtauto werd ingehaald, is, ondanks dat de chauffeur nog naar links uithaalde, onder een der ach terwielen geraakt. Zij werd zó ern stig verwond, dat zij, op weg naar het ziekenhuis is overleden. De zusters Clarissen-Capucines- sen zullen in Wahlwiller bij Vaals een nieuw klooster betrekken. Het vorige werd in 1942 door brandbommen ver nield. Op de 10e Mei zal wederom een .stille tocht" gehouden worden van de Grote Markt te Haarlem naar de ere-begraafplaats aan de Zeeweg te Overveen. Minister Joekes zal op de beraafplaats een rede uitspreken. Tot geneesheer-directeur van het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alk maar is benoemd de heer G. J. Shiy- mer aldaar. 300 iepen zullen in de Beem- ster gerooid moeten worden in ver band met de iep-ziekte. Brand is vanmorgen uitgebro ken in een lak- en verfzaak aan het Boterdiep te Groningen. Het pand brandde uit. De omliggende hui zen liepen groot gevaar, maar kon den. gespaard worden. BUITENLAND. Te Ferrara (Italië) heeft zich een botsing voorgedaan tussen neo fascisten en communisten. Achttien personen liggen nu in het ziekenhuis. Een wagen met 58 mannen en vrouwen is te Mossey-Bataville (O.- Frankrijk) in een ravijn gestort. Der tig personen werden gewond. Op verzoek van de boeren zal er in West-Duitsland dit jaar geen zomertijd worden ingevoerd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2