Lezing in de „De Lakenhal" over Beeldhouwkunst L EI D S E ga HUTSPOT Maatregelen ter bestrijding van de vogelpest WOENSBAG 8 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 In het kader van de tentoonstel ling van Nederlands Beeldhouw- werk, welke momenteel in de La kenhal wordt gehouden, organiseer de K. en O. gisteren een avond, waar de heer J. W Ilavermans een lezing hield over „Vijftig jaar Beeld houwkunst". De heer Havermans begon met er op te wijzen dat de kunst in het al gemeen moet worden gezien in het dagelijks leven, zowel maatschap pelijk als politiek. Doet men dit niet. dan komt de kunst in een kastje te staan, dat veel te eng voor haar is- De Nederlandse beeldhouwkunst mag ook niet als opzichzelf staand wor den gezien, maar past in het gehele wereldschema. Beeldhouwkunst is ruimtekunst en de enige manier om de zin van een werk te verstaan is het te betas ten en er omheen te lopen. Helaas was dit alles op een avond als deze niet mogelijk, daar dit te ver zou voeren, maar toch kan men zeggen, dat de lezing zeer verhelderend heeft gewerkt en dat een bezoek aan de tentoonstelling nu veel meer zin heeft gekregen. De geschiedenis van de beeldhouw kunst van de laatste vijftig jaar be gint met het grote draaipunt in 1900, Berlage was toen bezig met de bouw van de Beurs in Amsterdam en hij riep de hulp in van twee beeldhou wers nh Zijl en Mendes da Costa. Dit drietal zag zijn functie als een dienende en derhalve wilde men het bouwwerk zo mooi mogelijk maken. De beeldhouwkunst is daar echter ondergeschikt aan de architectuur en vraagt niet een opvallende plaats. Nieuw keerpunt. De eerste wereldoorlog is een nieuw keerpunt. De toen opkomende Am sterdamse schooi, niet. o.a. Raedeker, Krop en Polet, was heerszuchtig, hetgeen tot uitdrukking kwam in de uitbundige versieringen aan gebou wen b.v. het Scheepvaarthuis te Amsterdam. De beeldhouwkunst wil zich niet meer onderwerpen aan de Prof. dr. D. J. Kuenen Hoogleraar in de experimentele dierkunde Bij Koninklijk besluit is met in gang' van de dag', waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit te Leiden, om onder wijs te geven in de experimentele dierkunde, dr. D. J. Kuenen, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar aan deze universiteit. De thans benoemde hoogleraar werd op 19 Maart 1912 hier ter stede geboren als zoon van de bekende Leidse hoogleraar in de physica, prof. dr. P. J. Kuenen. De heer Kugpen begon in 1930 zijn studie aan de Leidse Universiteit, deed zijn cand'daatsexamen op 31 Oct. 1933 en zijn doctoraal in 16 Maart 1937. Twee jaar later, op 16 Juni 1939 promoveerde de heer Kue nen op een proefschrift petiteld: „Systematical and physiological no tes on the Brine shrimp, Artemia". Intussen was de heer Kuenen in het academiejaar 19331934 reeds assistent geworden aan het Zoölo gisch Laboratorium bij prof. v. d. Klaauw en later ook bij prof. Bosch- ma, waar systematische dierkunde gedoceerd werd. Na zijn promotie was dr. Kuenen, wiens broer hoogleeraar is in de geo logie te Groningen, werkzaam als entomoloog bij de B.P.M. te Amster dam en daarna bij Zeeland's Proef tuin te Goes, totdat in Februari 1949 zijn benoeming volgde tot con servator aan het Zoölogisch Labo ratorium aan de Kaiserstraat hier ter stede. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraalexa men Godgeleerdheid: de heer R. K. de Jong te Leiden. architectuur, doch vi'aagt een aparte plaats. Vlak voor de tweede wereld oorlog ligt het derde draaipunt. Deze- omkeer heeft zich echter meer ge leidelijk voltrokken. De grote man uit deze tijd is Bronner, die in de stilte van de academie te Amster dam, waar hij ook doceerde, zijn werk verrichtte. Hij zoekt naar een methode van arbeid en komt dan tot de overtuiging dat een monument teken moet zijn. Het wezenlijke wat moet worden uitgebeeld moet duidelijk naar voren komen. Ook Bronner maakt zijn werk dienstbaar, wat bij hem echter betekent: gehoor zaamheid aan het materiaal. Zijn „Hildebrands-reeks", waaraan hij zes en dertig j. arbeidde, tovert „gedaan ten" voor en geen mensen. De de tails worden opgenomen in het ge heel en zo ontstaat een voor de leek soms wat wonderlijk beeldhouwwerk Bronner heeft verschillende zeer be gaafde leerlingen, waarvan er in de oorlog helaas velen zijn gevallen. Ty pisch in de ontwikkeling is ook, dat rrien niet meer het gladde beeld wil hebben, maar dat men juist laat zien, dat er met de beitel is gewerkt- iedere hamerslag is te zien. De heer Havermans verduidelijkte zijn lezing door het vertonen van een reeks lantaarnplaatjes, waardoor al les nog meer tot de talrijke aanwe zigen sprak. Pierre Fournier. De zaal van het Volkshuis was stampvol, nu de Franse cellist Pierre Fournier een recital kwam geven voor de leden van het Kunstcentrum, en alles en allen concentreerden zich om de jonge hier nog onbekende cellist, wiens naam zich door zijn zeer kunstzinnige voordracht onge twijfeld gevestigd heeft. Fournier geeft een duidelijk en klaar inzicht in het cello-spel, dat hij met mede werking van Gerard Hengeveld gis teravond heeft gegeven. Na zijn bin nenkomen viel om de wondermooie cantilene een gewijde stilte. Wat hij aanraakt krijgt betekenis. Het „Cho ral" van Bach was een uiting van religieuze overpeinzing. Hoor de ver tolking van Bach's „Suite in D", zo uitgelezen muzikaal, emotioneel en betoverend. De toon is zo nobel, de phrasering zo zeker en gedecideerd, zijn stijlaanvoeling is voortreffelijk. Beethoven's „le Sonate van op. 102 in C" is een met koene worp gecon- over GLANS gesproken:1 cipieerd werk, meer vrij en onafhan kelijk van de gestelde vorm, wat voor Beethoven's tegenstanders olie op 't vuur was. Het Andante blonk uit door milde zangerige opvatting, het Allegro was krachtig en ener giek, ,,'t Adagio" breed en met voor treffelijk passagespel opgesierd, 't Allegro vivace vlug daarheen ijlend. Ook Hengeveld zijn wij erkentelijk voor zijn boeiend en brillant samen- spelt Geestdriftig is de voortreffelijke vertolking toegejuicht. Zijn spel was in de „Sonate in D" van Locatelli betoverend door su prème klankverfijning ,heel aparte èvocatie en licht-doorschenen mezza- voca. Dan de Sonate van Debussy. Hengeveld volgde hem en vulde hem aan in zijn nobele artistieke visies ,t Werd een schakering van fijne en immateriële klanken, een toverach tige sfeer. Dan een jeugdwerk van Chopin een voor de cello origineel geschreven „Introduction et Polo naise", de kennismaking waard. Van Paganini die de zo juist genoemde Licatelli uit 't diepst van zijn hart bewonderde, diens Variations. Het gemak van Fournier's virtuositeit, de smeltende klank van het instru ment maar vooral de grote muzi kaliteit ,de geest en drang tot her scheppen ontroerden allen, die hem beluisterden. Hartelijk dank werd hem gebracht voor wat hij ens, met zijn zeer te waarderen part ner aan de vleugel heeft geschon ken. De ganse zaal daverde van ver rukking en een toegift bleef niet uit. J. Kortmann. Dc Minister van Landbouw heeft bepaald, zo wordt ons van de zijde van het ministerie mc'iegedecld, dat alle pluimveemarkten, tentoonstel lingen, keuringen en andere gele genheden, waar concentraties van pluimvee voorkomen in geheel Ne derland gesloten moeten worden en tot nader order gesloten moeten blij ven. De minister kondigt bovendien een vervoersverbod af voor Noord-Bra bant, Limburg en Zeeland voor alle pluimvee, levend en geslacht, ge dood en gestorven pluimvee en delen daarvan; het vervoersverbod geldt eveneens voor verpakkingsmiddelen en delen daarvan voor pluimvee, broedeieren en voor pluimveemest, tenzij de-inspecteur van de veeartse- nijkundige dienst in het desbetref fende district ontheffing verleend. Deze maatregelen zijn onmiddellijk, dus met ingang van heden, van kracht. Zij beogen de verspreiding van de vogelpest, waarvan thans in Bra bant enkele gevallen voorkomen, te gen tb gaan. Ziekteverschijnselen bij vogelpest, die kunnen worden waar genomen zijn behalve plotselinge sterfte: bij kuikens benauwdheid, zwakheid en sufheid, bij volwassen dieren op snot gelijkende benauwd heid, ruw vederkleed, bolz-itten van de dieren, geen eetlust, verhoogd dorstgevoel, dunne waterige, soms bloederige, gele ontlasting en tra nende ogen, die vaak zijn toegekne- EEN MILLIARD SIGARETTEN MEER. In de periode Februari 1949 tot en met Januari 1950 rookte de Neder landse bevolking 744 millioen sigaren 173 millioen cigarillos, 6.312 millioen sigaretten en 11.398.000 kilogram ta bak. Vergeleken met het jaar daar voor zijn er 61 millioen sigaren min der gerookt De cigarillos liepen op met 38 millioen. De>6igaretten stegen met niet minder dan een milliard. Per hoofd der bevolking kostte deze rokerij gedurende het afgelopen jaar 54.58 gulden, hetgeen 10.71 gulden meer was dan het voorgaande jaar. In de periode 1937'38 besteedden wij aan dit genoegen slechts 14.98 gul denGoeie tijd! BEURS: CULTURES GOED PRIJSHOUDEND. Het voornaamste van de wederom onbelangrijke markt Was de stem ming voor Indonesische cultures, die gister iets vriendelijker was. De voornaamste cultures openden 1 a 2 punten hoger, doch de handel bleef voornamelijk tot de eerste ctape be perkt. Hierna kwamen de noterin gen slechts traag tot stand. Amster dam rubber, zagen kans aan hun openingswinst van 12 punt een zelf de winst toe te voegen. De slot'no- tering.' was 146!-i (143H). Ook hva sloten lj-2 hoger op 150. De tabaks waarden waren per saldo goed prijs houdend. De industriële sector was al even oninteressant als eergisteren. Woensdag, 8 Maart, Ja, u zult het misschien wel ge merkt hebben, Stadskok heeft gis teren geen Hutspot gekookt. Eerlijk gezegd, er viel niet veel te koden. De hele morgen had hij zich suf zitten peinzen, waarover hij zou kunnen schrijven. Nieuws was er niet. Alleen maar een mooie dag en een heerlijke stad om te wandelen. Toen er dus geen nieuws naar Stadskok kwam, besloot hij naar het nieuws te gaan. Dies beklom hij z'n fiets en reed door Leiden's straten, genietend van 't mooie wéér en de rusteloze bedrij vigheid in de stad. Echter zonder vsrel nieuws te vinden. Ach, hij zou eventueel vermeld kunnen hebben dat de piano op de bakfiets weer in Leiden was. Op de Breestraat ontmoette Stadskok het muzikale .duo. De mannen speelden het pianoconcert van Tsjaikowsky, de orkestpartij op de piano; de piano partij op de viool. Zo nu en dan een pietsje over de streep, maar overi gens met veel muzikaal gevoel. Drom men mensen stonden om de bakfiets heen. En bovendien zag Stadskok hoe op de Stationsweg, tussen het kantoor van de Duinwater Maatschappij en het Stationsemplacement een diepe geul gegraven was, waarin beton ge stort werd. Dat was voor een nieuw diepriool, dat daar wordt aangelegd. Rondom de zwoegende mannen ston den oude mannetjes te kijken. En aanwijzingen te geven. Wat zouden zij het veel beter doen. Maar.zo is het altijd. De beste stuurlui staan aan wal. De beste betonwerkers, ook! Kijk, dat was alles, wat Stadskok u gisteren had kunnen berichten. Verder niets. Hij zou het nog' gedaan hebben ook, ware het niet dat hij plotseling werd weggeroepen naar elders. Dan maar geen Hutspot .Waar zijn lezers overigens niet rouwig om geweest zullen zijn. Uitgezonderd misschien de leden van de Leidse K.J.M.V. Want dat had Stadskok gisteren eigenlijk moeten berichten. Al kan het vandaag ook nog wel. Die leden moeten namelijk weten, dat de bijeenkomst van he denavond niet doorgaat. Volgende week horen zij er wel meer van. En om na deze ietwat langdradige inleiding eindelijk op het nieuws van vandaag te komen, zullen we maar beginnen met iets hartigs. Want de Commissaris van Politie te Leiden verzocht Stadskok al zijn lezers er op te wijzen dat momenteel een on bekende man in Leiden rondzwerft, om abonné's te winnen voor zijn leesportefeuille „Happy Home". Of die leesportefeuille bestaat, laten we in het midden. Maar zeker is dat die man er niets mee te maken heeft. Hij belt aan, vraagt of u zich wil abon neren en vraagt dan tegelijkertijd dqt is gemakkelijker alvast een bedrag ter vooruitbetaling. Regelma tige bezorging van de portefeuille volgt dan vanzelf. Tenminste dat zegt de man. En dat geloofden de Leidenaars, die hem geld meegaven. En nu alsmaar zitten te wachten op dat „Happy Home". Ze kunnen nog lang wachten! Daarom waarschuwt de Commissaris iedere Leidenaar niet in dit trucje te trappen. En dan willen we melding maken van het feit, dat de Visclub Zaalberg weer eens op visvangst is geweest. Na tweemaal een uur gevist te heb ben kreeg J. Schouten de eerste prijs, met een extra prijs voor de grootste voorn. Jac. Schouten werd tweede en kreeg een extra-prijs voor het grootste aantal. K. Schouten werd derde. En W. Harteveld werd num mer vier, met een extra-prijs voor de grootste bliek. Ziezo, dat weet. u al weer. Dan is er gisteren nog een schoor- brandje geweest Dat gebeurde gis- BURGERLIJKE STAND Geboren: Marcel Lucien. z. van J. C. Leeuwenburg en M. M. E- J. L. Manceau; Corry Stephanie Julliette, d. van P- J. L. Scholte en Y. Koets veld; Clemens Johannes Maria, H. J. Dirks en A. D. W. Steenhof; Maatje Maria Johanna, d. van H. Brandt en C. Geervliet; Johanna Ma ria, d van K Vermeer en M. E. Ken- beek; Adèle Christine, d. van J. C. Koop en H. Lihs. Overleden: E. van Weerlee wed. van N. van Biemen 70 j Verkouteren dr. 3 jaar; dr. 3 dagen. pen. verlamming, krampen en draai- hals. Bij optreden van vogelpest en in twijfelgevallen waarschuwe men onmiddelijk dc vceartsenijkundige dienst of de burgemeester van de ge meente, waar men woont. Het aan getaste pluimvee en de ogenschijn lijk nog gezonde kippen op het be smette bedrijf zullen terstond ge dood en verbrand moeten worden, de terreinen en hokken ontsmet en het bedrijf geisoleerd. Dc eigenaar kan in dat geval van regeringswege schadeloos worden gesteld, zoals dit bij dc wet is geregeld. SPORT GEEN NATIONALE DEMON STRATIE IN OLYMPISCH STADION OP BEVRIJDINGSDAG. Bevrijdingsdag de overheidsbedrij ven na 1 uur vrijaf te geven en zulks tevens te adviseren aan de particulie- de ondernemingen, brengt de raad van commissarissen van de N- V. „Het Nederlandsch Sportpark" het volgende ter kennis. Tot zijn spijt is door deze maat regel het plan om ter gelegenheid van het eerste lustrum der bevrij ding een nationale demonstratie on der leiding van Carel Briels in het Olympisch Stadion te Amsterdam te geven, onuitvoerbaar gebleken. Deze zal derhalve geen doorgang vinden. ZWEMMEN NEDERLANDSE SUCCESSEN IN ODENSE. Tijdens de laatste wedstrijden, waaraan de Nederlandse zwemster-s in Denemarken deelnamen, wisten zij enkele fraaie successen te beha len. Dicky van Ekris won met 1 min- 15-5 sec. de 100 meter rugslag, voür Gerda Olsen, die 1 min. 16.7 noteerde. De 100 meter vrije slag was voor Willy Jacquet, die met 1 min. 10.9 sec. haar beste persoonlijke prestatie leverde. Als tweede eindigde Kate Nielsen met 1 min. 12.5 sec- Een dead heat tussen nettie Leene en I Jytte Hansen was het resultaat van - p j de 200 meter schoolslag, hoewel som- CommisSie van het Nat. Instituut jrajge omstanders meenden, dat Nettie Steun Wettig Gezag hield een open- j^eene als eerste aantikte. Voor beide bare Propaganda-bijeenkomst m het worfq a m;n 09 1 cpp af betaling van 30 cent deze mooi avond meemaken. Het bestuur rekent op massale deelname en grote belangstelling van de ouders. om zich kampioen te noemen, maar Tempo's derde team heeft het grote voordeel van eigen speelzaal. Ongetwijfeld zal deze wedstrijd a.s. Zaterdag in Wassenaar fel en span nend worden. BILJARTEN OM DE JHEROEN BOSCHBEKER. Te Den Bosch wordt op het ogen blik het biljarttournooi cadre 38/2 om de Jheroen Boschbeker gehouden. Hieraan wordt deelgenomen door de heren Franken, Tilburg; Berkel- man, Vught; Verhagen, Den Bosch: Kruythof, Barendrecht; Wijnen, Nij megen; Mol, Amsterdam; Oosterhout, Rotterdam en Kastelij-n, Rotterdam. Er worden in dit tournooi vrij ho ge series en gemiddelden gemaakt. Franken begon op de eerste dag met een serie van 170 en Mol met 321. Op de tweede dag noteerde Kastelijn 125, Mol 147., 171 en 186, Wijnen 117 en 152, Franken 135, Oosterhout 252 en Kruythof 378, waarmede laatsge- noemde tevens het hoogste gemid- Naar aanleiding van het besluiit delde van 133.33 ou zijn naam bracht- der autoriteiten om op de Nationale Daarop volgt Oosterhout met een ge- Leune, KATWIJK Steun Wettig Gezag. Parochiehuis. De heer P .Brasser, hoüfd-inspecteur van Politie sprak een openingswoord om dan het i zwemsters werd 3 min. 02.7 sec af gedrukt. I De 3 x 50 meter wisselslag ten- slotte werd met 1 min- 48.1 sec ge- woord te geven aan de Reserve-Ko- l wonnen door de Nederlandse ploeg, lonel .T. C. A. Meiier. commandant i EXAMENS ZWEMONDERWIJZER(ES). lonel J. C. A. Meijer, commandant van het District Z.Holland-Noord van de Nationale Reserve. Vervolgens sprak Mr. Dr. E .P. Verkerk .burgemeester van Boskoop De Voorjaarsexamens ter verkrij- lid van de Ilde kamer. iging van de bevoegdheid Zwemon- Na een dankwoord aan de spre- derwijzer(es) van de K-N.Z.B. wor kers aoor de voorzitter was er gele- jden jn de maanden April en Mei a.s. genheid zich op te geven, waarvan onder toezicht van een gedelegeerde enkelen gebruik maakten Na een van het Departement van O.K.W- in propagandistisch woord door de verschillende steden van ons land voorzitter werden nog enkele films 1 Oehouden. gegeven j° Aanmeldingen vóór 25 Maart bij Tegen een auto gevallen. De 12-jarige A. P. raakte op de Meer burgkade het stuur van de fiets kwijt met gevolg, dat ze tegen een auto kwam te vallen en een been brak. Dr .Bergman verleende eerste hulp waarna het meisje naar een ziekenhuis in Leiden moest worden vervoerd. VOORSCHOTEN Bijna verdronken. Gistermiddag fprmnroop om li"uur Genest-t- 'zaS een bewoonster van de Rijndijk si raat, waar de schoorsteen van een jir* de ?.ude Rijn een klein kind drij- perceel .bewoond door de fam. H. J. |™n'een, b™™- V' in brand raakte. Dat komt wei „e n het water haalde. r voor, zo tegen het voorjaar, als :Het ^eek een twee en een half jarig schoorstenen volraken met roetSwS" tw»?6 en zo .Enfin, de Leidse Brandweer IJJ* draait vnor zn'n eevalletie haar hand Jr j - tekenen van leven. Nadat kunstmatige adem- draait voor zo'n gevalletje haar hand niet meer om. En binnen een wip was het vuurtje geblust. Bovendien dient U te weten dat de Leidse Smalfilmliga Donderdag 9 Maart weer bijeenkomt. Om acht uur zal de heer Rude Hornecker in de bovenzaal van „Amicitia" vier ge luidsfilmpjes vertonen. En de Kath. Jeugdbeweging, St. Petrusparochie, verzoekt Stadskok even mee te willen delen, dat de ta feltennisclub van vanavond en mor genavond (dus Woensdag en Don derdag) niet door kan gaan. Volgen de week gaat alles weer z'n gange tje Nu we het toch over tafeltennis hebben mogen we ook wel eens even aandacht besteden aan de R.K. Ta feltennisvereniging „De Sleutels". Want a.s. Zondag Wordt een grote wedstrijd voor de 4e klas en junioren van haar vereniging gehouden. Deze wedstrijden moeten vooral gezien worden als propaganda voor de edele tafeltennissport ,die langer hoe meer veld wint cn reeds duizenden beoefenaren telt. Wie er dus iets voor voelt, en eens wil weten, hoe dat er aan toe gaat in „De Sleutels", moet Zondag eens z'n licht gaan op steken Vermeldenswaardig zijn ook de klaver- en kruisjaswedstrijden van „Haagwegkwartier", Want de eerste wedstrijden om Paasprijzen werden Maandagavond gehouden. Bij het klaverjassen ging de heer van Gel der met de eerste prijs strijken (3964 punten) en bij het kruisjassen v- as het de heer Hemerik, die als eerste uit de strijd te voorschijn kwam met 2780 punten. Als we het een vermelden, moet het andere ook in de krant .Daarom wordt U thans ook bekend gemaakt, dat er gisteren nog een schoorsteen brandje was. En wel in de Lombok straat .'s Avonds om zes uur schrok d.e fam. G .N. plotseling van een enorme massa rook in huis. Hetzelf de recept als boven: De Leidse Brand weer rukte uit En doofde het vuur. STADSKOK. haling was toegepast, kwam hij weer tot bewustzijn. L. T. B. De voorz. van de afd. Voorschoten, de heer C. v. d. Hulst, betreurde het ten zeerste, dat van de 70 a 80 leden er zo weinig waren opgekomen voor de jaarvergadering. De heer A. Q. Does wijk bracht het jaarverslag uit en de heer Chr, Moerkerk het finantiële verslag. De finantiële basis, waarop de afdeling Voorschoten steunt, was dit jaar niet gunstig. Ontvangen was 261.51 en uitgegeven ,f 275-36. Nog verschul digd '50.zodat het nadelig saldo bedroeg 63.85. Om dit in de toe komst te voorkomen, werd nog even gesproken over contributie-verho ging en een eventueel entré op een feestavond, maar definitieve beslui ten werden niet genomen. De heer Th L. van Son, de propagandist van de L. T. B. in de buitendienst, was aangezocht om op deze avond het woord te voeren. De heer Son sprak over diverse problemen van onze tijd. Uit het besprokene ontstond nog een levendige gedachtenwisseling, die geruimen tijd in beslag nam. De heer Devilé werd in het bestuur herko zen. In de plaats van de heer van Bohemen. die aftredend was, werd' gekozen de heer J. Koot. Bij de rond vraag gaf de heer W. Zoetemelk zijn afkeuring te kennen over de leve ring van bloemen voor de kerk door ongeorganiseerden en hij wenste hiertegen maatregelen. Geboren: te Leiden Gijsbertus M., z- van A. van der Zalm en G. C. van Maanen. Overleden: Helena G. Wenneker, 47 jaar echtgenote v. L. J. Romeijn: Apolina M. Rijsdijk 1% jaar d. v. O. A. Rijsdijk en P. de Groen- marktberichten WOERDEN, 8 Maart- Kaas. Op de kaasmarkt te Woerden werden aangevoerd 24 partijen. De prijzen waren als volgt: le soort 1.97—2.02. 2de soort 1.921.96, zware ƒ.2.11 per kg. Handel matig. het Bondsbureau K.N.Z.B. Gerard Doustraat 20 te Utrecht, alwaar ook verdere inlichtingen op aanvraag wor den verstrekt, INTERUNIVERSITAIR TOURNOOI TE GRONINGEN. Morgen en Vrijdag wordt te Gr ningen een inter-umversitair zwem- tournooi gehouden, waaraan door plcfegen van acht universiteiten wordt deelgenomen. „DE LEIDSE GOLFBREKERS". Onderlinge wedstrijden op 23 Maart. Donderdag 23 Maart 's avonds half acht worden er onderlinge wedstrij den gehouden in „De Overdekte". Alle jongens en meisjes kunnen hieraan deelnemen, daar er een in deling gemaakt is naar leeftijd en geoefendheid. Zelfs voor de jongste leden, die de zwemkunst nog niet machtig zijn, is gezorgd. Zij kunnen deelnemen aan enkele spelen in het ondiepe bassin en hier hun ouders eens laten zien hoever zij al gevor derd zijn. Voor de wedstrijdzwemmers be staat de gelegenheid een clubkam pioenschap te behalen op enkele nummers, waarbij echter een behoor lijke tijdgrens gesteld wordt. Hier volgen de te verwerken num mers: 50 m- borstcrawl clubkampioen- schap): 25 m. schoolslag onder leeftijd van 13 jaar; 25 m. schoolslag boven de leeftijd van 13 jaar; 50 m. schoolslag (clubkampioenschap); 25 m. rugslag; 50 m. schoolslag vetera nen; 50 m. rugcrawl (clubkampioen schap); 25 m. borstcrawl; onderwa- terz wemmen. De inschrijving sluit voor de meis jes 10 Maart. Zij kunnen zich dus morgenavond (Donderdag) opgeven Voor de jongens is de laatste ge legenheid Dinsdag 14 Maart. Het inschrijfgeld van 15 cent moet gelfjk betaald worden. De avond zelf moest gewoon zwemavond betaald worden. Niet-leden en vooral de ouders zijn van harte welkom en kunnen tegen SCHEEPSBERICHTEN GROOTEBEER A'dam—Djakarta pass. 7 Maart Maladiven; TABINTA A'damJava. pass. 7 Maart Fini- sterre; FRIESLAND R'damDja karta pass. 7 Maart Miniccy; GE- ORGIC DjakartaR'dam 1 Maart 370 m Z.O. Dondrahead; INDRA- POERA DjakartaR'dam 7 Maart 500 m O Dondrahead; SIBAJAK, DjakartaR'dam 8 Maart te La T"aletta verw.; VOLENDAM Dja- rtaR'dam 7 Maart 7.15 uur van Aden en pass. 7 Maart Perim; WA? TERMAN DjakartaR'dam, pas. 7 Maart 9 u Maladiven. middelde van 80 in zijn beste partij. Mol leidt na twee dagen ongeslagen met tien winstpunten. TAFELTENNIS KLASSE-KAMPIOENSCHAPPEN „SLEUTELS". De wedstrijden van de „Sleutels"- klasse-kampioenschappen zullen Zon dag a.s. voortgezet worden in het clublokaal aan het Vrouwenkerkhof. Alle vierde ki. en juniorens-pelers zul len een lange en taaie strijd te voe ren krijgen. Naar alle waarschijnlijk heid zal er worden gespeeld in twee -groepen van ongeveer gelijke sterkte. De nummers 1 van elke groep zullen uitkomen in de finale, terwijl de nummers 2 om de derde en vierde plaats éen beslissingswedstrijd zullen moeten spelen- Aangaande tijd van aanvang en verdere bijzonderheden omtrent deze wedstrijddag zullen nadere medede lingen volgen. Competitie uitslagen: Het eerste Sleutelsteam kreeg een harde les van D.O.S. 3 en werd met een 91 nederlaag naar huis gestuurd. Alleen het dubbel werd gewonnen. Sleutels 2 had deze week vacaptie en speelt haar eerstvolgende en te vens laatste competitie-wedstrijd op Zaterdag 18 Ma-art tegen D.V.S. 2. Sleutels 3P.T.T. 2 is om techni sche redenen uitgesteld. Sleutels 5 verloor met 100 van Tempo 5- Sleutels 6 zorgde voor de enige overwinning in de afgelopen week door ondanks het feit dat zij met een speler minder opkwamen toch met 73 wisten tc winnen van A. V. A. 2. Sleutels 7 en 8 vulden de reeks van nederlagen door respectievelijk met 100 en 91 van N.K.F. 2 en D.T.S. 4 te verliezen. Ondanks deze reeks van nederla gen in deze week staat nu reeds vast, dat geen enkel der elf in de com petitie spelende Sleutelsteams zal degraderen. Van de hogere teams zullen er verscheidene -op de 3e en 4e plaats eindigen in afdeling van 8 of 9 verenigingen. B. A. T. De afgelopen week le verde twee verrassende uitslagen op door een nederlaag van B.A.T. I en een fraaie overwinning van B.A.T. II B.A.T. I kon het in een spannende strijd tegen de Treffers niet bol werken en verloor in een zeer on fortuinlijke strijd met 73. B.A-T. 2 deed het echter beter en sloeg geheel tegen de verwachtin gen in het sterke Match II. Met 73 zegevierden de kanaries. Heden-avond speelt B.A.T. I de laatste wedstrijd van de competitie en kan zeker winnen als er met volle overgave gespeeldwordt. Aanvang 8 uur. BRIDGE. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". De uitslagen van de vier-drie-hoek competitie zijn: Groep A: Team Thoolen wint van team Vrijenhoek met 16 m.p;pteam Thoolen wint van team v. Egmond met 2 m.p.; team v. Egmond wint van team Koch met 33 m.p.; team Thoolen gelijk met team Koch 0 m.p.; team Koen gelijk met Vrijenhoek (1 m-p. voor Vrijenhoek); team v. Egmond gelijk met team Vrijenhoek (1 m.p. voor v. Egmond). team Koch degra deert. Groep B: team Bonte wint van team Beijer (regl.); team Bon-te wint van team Smelt met 19 m.p.; team Bonte wint van team Braams met 12 m.p.; team Smelt wint van team Beijer (regl.); team Smelt wint van team Braams met 5 m.p.; team Braams wint van team Beijer (regl.); team Bonte promoveert, team Beijer degradeert. Groep C: team de Haan wint van team v- Doorn met 14 m.p.; team de Haan-wint van team Jacobs met 4 m.p.; team van Doorn wint van team Jacobs met 13 m.p.; team de Haan promoveert, team Jacobs degradeert. Groep D.: team Bergsma wint van team Uphof met 22 m.p.; team Bergs,- ma wint van team mevr. Tielkemeijer met 14 m.p.; team mevr. Tielkemeijer wint van team Uphof met 11 m-p.; team Bergsma promoveert, team Up hof degradeert. Groep E: team Klinkenberg wint van team Zwanenburg met 9 m.p.; team Zwanenburg wint van team mevr. Klarenbosch met 5 m.p.; team mevr. Klarenbosch wint van team Klinkenberg met 2 m.p. team Klin kenberg promoveert. Bedrijven competitie. Maandag avond werden gespeeld L.D.N.R.M. 91137, en Llchtfabr. ILichtfabr. II, 112—96. Gisteravond: combinatie H. H- W. en N. E. M.—P. T. T. 143—71.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3