w V9 Chauffeurs maakten enorm veel overuren Landbouw Minister Mansholt over de vooruitzichten van de tuinbouw HOEST ABDWroOP Mej==W Siünceó.ó Matitta VOENSDAG 8 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT fAG1NA 2 Geknoei met rijtijdenboekjes Een twintigtal chauffeurs van de A.T.O. te Eindhoven, de plaatselijke directeur van deze dienst, alsmede de algemene directeur uit Utrecht, zijn gistermiddag voor de kanton rechter te Eindhoven tot zware straf fen veroordeeld wegens overtreding van de Rijtijdenwet, waartegen de politie niet minder dan 1033 over tredingen had geconstateerd. Het O.M. sprak in dit geval van de grootste overtreding, die ten aan zien van het Rijtijdenbesluit in ons land is gemaakt. Een enorm geknoei in de werk boekjes van de chauffers, die veelal fantastisch lange uren maakten, heeft het niet mogelijk gemaakt uit te zoeken wie voor deze zaak verant woordelijk is, maar het requisitoir kwam hierop neer dat de algemene directeur er van op de hoogte was, dat het aantal chauffeurs bij de A. T.O. in Eindhoven veel te klein was. Als bijzondere factor kwam hier nog bij, dat een semi-overheidsinstelling moedwilig met de rijtijden heeft ge knoeid en zich daardoor heeft schul dig gemaakt aan oneerlijke concur rentie, aangezien de kleinere onder nemers, die reeds voor gelijke over tredingen gestraft waren zich wel degelijk aan de voorschriften van Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM 301.5 M 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymna stiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische Kalen der. 3.00 Nieuws en Weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.40 School radio. 10.00 Residentie Orkest. 10.15 Christelijke Liederen. 11.00 voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Ange lus 12.03 Lunchconcert. (12.30-12.33 Mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianovoordracht. 14.00 Gramo foonmuziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Gramofoonmuziek. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Gramofoonmuziek. 17.00 Actualiteiten voor de jeugd. 17.30 Metropole-orkest en soliste. 18.00 Leger des hcils-orkest. 18.15 „De stem van de Christelijke Vakbeweging". 18.30 Voor de Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Muziek voor de jeugd. 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. (21.00-21.35 Familiecompetitie). 22.05 Gramofoon muziek. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gramofoonmuziek. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 416 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmu ziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws en Weerberichten. 8.15 Ochtendblad. 8.40 Gramofoonmuziek. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. (9.30 -9.35 Waterstanden). 10.00 Morgen wijding. 10.15 Dansorkest. 10.50 Voor ce kinderen. 11.00 Carillon, orgel en bas-bariton. 11.45 Tuinbouwpraatje. 12.00 Semi-klassieke muziek, 12.30 Mededelingen. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Zigeunerensemble. 13.00 Nieuws 13.15 Musette orkest. 13.45 „U kunt liet geloven of niet". 13.50 Gramo foonmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Sopraan, fluit en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Promenade orkest. 16.30 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuit zending. 13.00 Nieuws. 18.15 Sport- praatje. 18.30 Strijkorkest. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Accordeonorkest. 19.30 Radio volksmuziekschool. 20,00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pi-ogram- ma. 21.45 Radiophilharmonisch orkest 22.30 „Natuurbescherming", causerie 22.45 Gramofoonmuziek. 23.00 Nieuws 23.15 Sportactualiteiten. 23.30-24.00 Gramofoonmuziek. het Rijtijdenbesluit moeten houden. Bovendien is dit besluit er niet al leen om de arbeiders te beschermen maar evenzeer voor de veiligheid van het verkeer. De hoofdschuldige was volgens de ambtenaar van het O.M. de plaatse lijke directeur te Eindhoven, die een schriftelijke opdracht van het hoofd kantoor had gekregen op de rijtijden toe te zien. De kantonrechter veroordeelde de algemene directeur H. v. W. te Utrecht, tot een boete in een en twin tig gevallen van telkens honderd gulden, de plaatselijke directeur A. H. M. uit Eindhoven tot een boete in achttien gevallen, van telkens honderd gulden en voor drie andere gevallen een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. Twintig chauffeurs werden veroordeeld tot. een boete van veertig gulden en twee weken voorwaardelijk en een inmid dels ontslagen en werkloze chauffeur tot een boete van tien gulden en twee weken voorwaardelijk. EERSTE KAMER De Eerste Kamer ving haar verga dering van gisteravond aan met de installatie van het in de ^acature- Bierema benoemde lid H. D. Louwes (V.V.D.). Vervolgens nam de behandeling van de begroting-1950 van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning een aanvang, waarbij de heer Kolf (C.-H.) als eerste spreker maat regelen bepleitte tegen erosie en spoedige invoering van een nieuwe jachtwet. De heer Schalker (C.P.N.) zeide te overwegen een motie in te dienen be treffende maatregelen ten behoeve van de IJsselmeervissers. De heer Hoogland (Arb.) was van oordeel, dat zolang uitbreiding van cultuurgrond niet mogelijk was, veel verwacht kan worden van mechani satie en intensivering. Een nieuwe jachtwet achtte spr. ten zeerste ge wenst. De heer Deckers (K.V.P.) wenst controle door de minister van Land bouw op de uitbreidingsplannen van gemeenten, opdat geen cultuurgron den verloren gaan. Tenslotte vroeg spr. welke maatregelen de minister beraamt tegen de vogelpest. Ondeugdelijke woningen Wegens de bijzondere slechte uit voering van de bouw van 14 woning wetwoningen in de gemeente Ubber- gen, heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting de in 1949 toegekende ijksbijdrage in het exploitatie-tekort van deze wonin gen ingetrokken. De gemeente zal dit bedrag nu zelf voor haar rekening moeten nemen. Ieder die met financiële steun van het rijk bouwt, dient er zich reken schap van te geven, dat de bouw op deugdelijke wijze wordt uitgevoerd. Gebeurt" dat niet, dan loopt hij het xisico, dat, evenals in fyet geval Ub- bergen, de rijksbijdrage wordt inge trokken. OOK PROF. LIEFTINCK NAAR INDONESIë. Naar wij vernemen, zal ook prof. P. Lieftinck zich naar Indonesië be geven om de ministersconferentie bij te wonen van Nederlandse Unie. Zoals "bekend, zullen ook de minis ters Götzen en prof. dr. J. R. M. van den Brink naar Indonesië vertrek ken. NIEUWE AMBASSADEUR VAN DE SOVJET-UNIE IN NEDERLAND AANGEKOMEN. Met het KL.M.-toestel uit Praag arriveerde gisteravond omstreeks zes uur de nieuwe ambassadeur van de Sovjet-Unie in Nederland, de heer M. G. Th. Zaitzew. Hij werd op het vlieg veld namens de minister van buiten landse Zaken verwelkomd door jhr. H. Texeira de Mattos van de afdeling Kabinet en Protocol van het ministe rie. Voorts waren ter begroetong aan wezig de gezanten van Hongarije, Polen, Tsjecho-Slowakije en Roeme nië. De nieuwe ambassadeur en de leden van het gezelschap begaven zich per bus naar Den Haag. Prijsstijging overtreft loonsverhoging Sinds de devaluatie zijn de index cijfers van de uitgaven van gezin nen met inkomens van f 40 tot f 50 per week, met meer dan 6% geste gen zodat de loonsverhoging van reeds door de prijsstijging is overtroffen. Het Nederlandse volk als geheel heeft op deze prijsstijging gerea geerd door minder te verbruiken; het verbruik over 1949 is ongeveer 3% lager dan over 1948, maar des ondanks waren de totale uitgaven ruim f 300 millioen hoger. 'T BOTERT WEER TUSSEN MARGARINE-HANDELAREN. Het laat zich aanzien dat de Haag se margarine-oorlog spoedig tot het verleden zal behoren. Met 60 pet. van de prijsknoeiers is overeenstem ming bereikt en afgesproken dat een zelfde gedragslijn in zake de prijs zal worden gevolgd. Op vier winke liers na zijn 't alleen de markktoop- lieden zich. zich nog afzijdig houden. In afwachting van een nieuwe confentie zullen de goedwillende Haagse margarineverkopers ten aan zien van de prijs één lijn trekken. Het is niet uitgesloten, dat de prijs in die overgangstijd iets onder 34 ct. zal liggen. „Trouw" BIJEN VEROORZAAKTEN ONGELUK. De Dubbeldammer S. reed in een jeep over de weg te Dubbeldam waar mee hij een kist bijen vervoerde. Op zeker ogenblik raakte het deksel van de kist los en verkozen de bijen de vrijheid. Ze belaagden de heer S. en die raakte daardoor zo overstuur, dat hij de controle over het stuur ver loor en tegen een paal van het elec- tusche net botste. Die brak af en het obstakel, een boom, redde de jeep van een 'buitelpartij, die anders in een sloot geëindigd zou zijn. De heer S. kwam er zonder verwondingen af. Twee kinderen verbrand Een vreselijk ongeluk is, naar eerst thans bekend wordt, Maandagavond gebeurd in Oudehorne, Friesland. Twee zoontjes van de fam. H. van der Velde, vijf en drie jaar oud, wa ren in een schuurtje achter het huis aan het spelen. Op de een of andere wijze hadden zij lucifers weten te be machtigen en daarmee stookten zij een vuurtje. De jongetjes hadden de schuur aan de binnenzijde gesloten en dat werd hun noodlottig. Plotseling schoten de vlammen in het droge materiaal, dat in het schuurtje lag opgeslagen en een ogenblik later waren de kinde ren omringd door een vuurzee. Voor dat men van buiten af hulp kon bie den. waren de twee kinderen ver brand. Minister S. L. Mansholt sprak in i algemene vergadering van de af deling Tuinbouw van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, in Krasnapolsky. De minister hield een reede over de vooruitzichten van de Nederland se tuinbouw. Hoewel hij toegaf, dat ten aanzien van dit vrij wisselvalli ge bedrijf moeilijk voorspellingen konden worden gedaan, meende de minister aan de hand van allerlei gegevens, dat de Nederlandse tuin bouw er thans goed voor stond. In 1938 besloeg de tuinbouw 75.000 ha. in 1949 135.000 ha. (wat fruitteelt aangaat een groei van 31.000 tot 65.000 ha; en wat groenteteeelt be treft van 31.000 tot 47.000 ha). De op brengst steeg van f 120.000 in 1938 tot f 500.000 in 1949, waaruit dus blijkt van hoe groot belang de tuin bouw is voor de volkshuishouding; hij levert een opmerkelijke bijdrage tot de algemene welvaart. De bijdra ge van de tuinbouw is 9.4 pet. van onze totale export. Met nadruk wees de minister op de voorname rol, die de internatio nale verhoudingen en vooral de ont wikkeling van de koopkracht in onze buurlanden spelen .Hoewel de finan ciële toestand van die landen nog verre van rooskleurig is .hebben zij door een na de oorlog totaal gewij zigde verdeling van het- nationale in komen, een veel grotere opnameca paciteit gekregen. Zelfs in het ver armde Duitsland heerst over de ge hele linie de behoefte aan produc- Die. Krampachtige hoestbuien laten U rmt nog duur, Uw beklemde borst snakt p^Jniyk naar lucht I Spaar Uw longen en neem nog vandaag de vcr- uchtende. slijraoplossende AKKER'» ten van betere kwaliteit. Onze groen te-uitvoer is tussen 1938 en 1949 toe genomen van 300.000 ton tot 385.000 ton. Bij fruit is de stijging nog ster ker. De exportverwachtingen zijn niet ongunstig en men moet zich niet on gerust maken over (zo nu en dan) een zekere achteruitgang van het binnenlandse consumptieniveau. De vrees van sommigen, dat de tuin bouw nadeel zou ondervinden van epn toenemende industrialisatie, kon de minister niet delen. Integendeel wanneer de industralisatieplannen niet behoorlijk slagen, zal de Neder landse tuinbouw daar de terugslag van ondervinden ,want industrialisa tie betekent welvaart voor ons land. Hoe meer industrialisatie ,des te meer invoer van grondstoffen uit Duitsland en des te meer uitvoer van tuinbouwproducten naar Duitsland. In dit verband betoogde spreker, dat de scheiding van Oost- en West- Duitsland voor Nederland gunstige aspecten vertoonde, omdat het dicht- bevolkte West-Duitsland thans wel i verplicht is, Nederlandse tuinbouw- producten te betrekken. Minister Mansholt sprak ten slotte I over de wisselvalligheid van de gel- cielijke opbrengst en deelde mee, j dat deze regering niet bereid is, ga- rantie te geven voor verliezen, wan- I neer, doordat de fondsen minimum I prijzen betalen voor bepaalde pro- j ducten, een onbeheerste productie ontstaat. Met fondsvorming alleen kan men de kwestie der bestaans zekerheid niet oplossen: men moet verder gaan: er moet nl. een toe zicht op de productie aan verbonden zijn. De beste waarborg blijft echter eer. vergaande verbetering van het bedrijf. Ten aanzien van onze Bene lux-partner betoogde de minister, dat intensieve samenwerking nood zakelijk was ;wij zijn bereid, door overleg te voorkomen, dat de Belgi sche markt wordt overstroomd door Nederlapdsee producten, doch vrije uitwisseling mag niet worden belem merd zij is nodig voor een even wichtige Europese land- en tuin bouw. DE KAAPTIJD VAN EIEREN VAN WEIDEVOGELS. j De Bond van Friese Vogelwachten i heeft een advies aan de Minister van Landbouw gericht in verband met de raaptijd van de eieren van weide vogels. In verschillende bladen ver scheen namelijk een bericht, volgens hetwelk de bevoegde autoriteiten van mening zijn, dat onder de huidi ge omstandigheden de vraag ernstig onder het oog moet worden gezien of de bestaande regeling van de raaptijd gehandhaafd kan blijven. Men wees in dit verband op de vroege hooioogst. Deskundigen zou den daarom tot inkrimping van de raaptijd willen adviseren en sommi gen zouden het eierzoeken aileen voor de maand Maart willen bestendigen. De Bond van Friese Vogelwachten heeft thans de mening uitgesproken, dat een dergelijk bericht een hele opschudding verwekt omdat het wordt gelanceerd op een'tijdstip, dat jong en oud zich in Friesland gereed maakt voor het beoefenen van een natuursport, die een belangrijk on derdeel vormt van het Friese volks leven. De bond heeft daarom voor 1953 geadviseerd, het zoeken en ra pen van de eieren van kievit, schol ekster, grutto, tureluur, wulp en wilde eend (dorpseend) toe te staan tot 20 April. Volgens de bond wordt het behoud van de weidevogelstand in Friesland voornamelijk bedx-eigd door de massavangst in Frankrijk, en daarom zullen stappen moeten wor den ondernomen om die vangst bin nen behoorlijke perken terug te brengen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opge maakt te 10 uur). Overwegend droog weer. Overwegend droog .weer met enkele overdrijvende wolken velden en in de nanacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Van nacht iets minder koud met slechts op enkele plaatsen lich te nachtvorst. Morgen overdag iets minder zacht dan vandaag. Belastingen hebben haast De fiscus heeft in de maand Ja nuari overgeschakeld op een hogere versnelling. Overeenkomstig reeds eerder gedane „toezeggingen" wordt getracht in snel tempo de achter stand in te lopen, met het gevolg, dat de belastinginspecties er in Ja nuari in zijn geslaagd aanslagen' te verzenden in de z.g. kohierbelastin gen tot een bedrag van 187 mil lioen aldus het „N. v. d. D.". De fiscus heeft zich vooral ge weerd op het terrein der voorlopige aanslagen 1949 voor de inkomsten en vermogensbelasting; alleen 't ge- zanienlijke bedrag der aanslagbil jetten voor deze belastingen beliep in Januari 74 millioen. De belastingbetalers hebben dit hoge fiscale tempo niet kunnen bij houden. Tegenover de nieuwe aan slagen van 187 millioen stonden slechts betalingen tot een bedrag van ƒ117 milloen, waardoor dus het be drag der nog niet betaalde aanslag biljetten is gestegen. Per eind Ja nuari bedroeg de schuld aan kohier- belastingeft (inkomstenbelasting, per sonele belasting, vennootschapsbelas ting etc.) niet minder dan 1053 millioen. De totale belastingschuld van de Nedex-landse bevolking d.w.z. al leen voor zover reeds aanslagen zijn ontvangen bedx'oeg op 31 Jan. jl. 1750 millioen, overeenkomende met een bedrag van 175 per hoofd der bevolking, ouden van dagen cn zui gelingen inbegrepen. BINNENLAND. Een koelhuis, geschikt voor het bewaren van bloembollen en poot- aardappelen, zal worden gebouwd door de coöp. aankoopver. „Akker bouw" te Andijk. De bouwkosten worden geraamd op f 225.000.De capaciteit van het koelhuis zal zeven tig spoorwagons zijn. De N- C. R. V. wil een vast re gelmatig programma in dienst van de naastenliefde stellen. Een 14-daag- se luisterwedsfrijd, getiteld „Haak in" zal de kankerbestx-ijding ten goede komen. -r- De hulpverleningsdienst van het ministerie van binnenlandse za ken heeft het afgelopen jaar druk werk gehad met het opruimen van allerhande oorlogstuig. Enkele cij- fex-s. 90.000 granaten, 5000 landmij nen, 5000 kg. springstoffen, 45.000 kg kleine munitie, 20.000 handgranaten. 1200 bommen,variërende van 50 tot 2000 kg. en een hoeveelheid strijd gas. Dc vestiging van de woningruil- centrale van overheid en grote be drijven te Utrecht is nog enige tijd uitgesteld, omdat van regex'ingszijdc 'ten slotte is erkend, dat de particu liere makelaars (die een eigen Stich ting Nederlands Woningruilcentrale hebben) niet mogen worden buiten gesloten. Ontevredenen in de V. V. D. (speciaal wat betreft het Indonesië- beleid), die een comité hadden ge vormd, om een Liberale Partij op te richten, heeft besloten niet tot de oprichting van zulk een partij over te gaan. Hoewel eerst 28 jaar oud, is de* Nederlander dr. ir. C- H. M. van Ba- vel onlangs benoemd tot research professor aan North Carolina Stude College in Raleigh (N.-Carolina). De jonge professor, in 1921 geboren te Ginneken vertrok in 1945 naar Ame rika. Terwijl hij aan het knikkeren was, is het 7-jarig zoontje van de opperwachtmeester Sietse te Zaan dam door een trailer overreden en op slag gedood. Onder de spoorlijnen, welke voor opheffing in aanmex-king ko men zouden vallen Amsterdam Nieuwersluis en AmsterdamHaar lemmermeer. Lage ZwaluweDen Bosch en BoxtelUden. Prins Bernhard te Washington Prins Bernhard arriveerde gister middag uit Fort Worth op het vlieg veld Washington. Hij had een aange name reis gehad. De Prins werd ver welkomd door de Nederlandse am bassadeur leden van de ambassade en enige functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. Een erewacht van het batalon luchtpolitie uit Bollish- field stond opgesteld. De Prins zal de'gast zijn van de Nederlandse am bassadeur. MYSTERIE OP DE 30) DOOR GUY HAMILTON ,,'k Zou 't u niet kunnen zeggen.*' Agatha Blackett's mooie ogen kregen een meewarige uitdrukking, ,'t Spijt me heus, dat 'k u in geen en kel opzicht kan inlichten. De kapi tein heeft me dat allemaal al ge- eraagd ,en nog een massa dingen meer. Maar 't is dc zuivere waarheid dat 'k niets weet, absoluut niets, 't Gebeurde heeft me erg geschokt. 'k Vind het'k vind het in één woord vreselijk't Hele plezier 4 van de reis is er voor me af." Mortlake keek de buitengewoon aantx-ekkelijke vrouw onderzoekend aan. Hij was in tweestrijd zei ze inderdaad de waarheid of niet? Met een schoudex'ophalen nam hij afscheid. ,,'t Spijt me, dat 'k u voor niets lastig gevallen heb.*' Hij verliet de hut en 't scheelde weinig, of hij was in botsing ge- Komen met Vaughan Reily. Een ogenblik scheen de statige secre taris van professor Conway onaan genaam verrast, zich niet volkoxneiT meester. Snel hei'stelde hij zich. „Pax-don," zei hij op ijskoude toon. „Ga gerust binnen." antwoordde Algy ironisch. „Juffrouw Blackett is op 't ogenblik alleen, 't Zou me sterk verwondex-en, als ze niet met smart op uw komst zat te wachten." „Ik begrijp u niet, mijnheer. Ik ken geen juffrouw Blackett in tegenstelling met u. 'k Begrijp trouwens drommels goed, met welke bedoeling u haar een bezoek bracht. Ze had met de vexmxoorde juffrouw Dewar dezelfde hut." Mortlake nam Reilly van 't hoofd tot de voeten op. „Wat bedoelt u daarmee?" „Dat weet u heel goed. Laat me passex-en. U verspert den doorgang." Algy trad opzij, de ander vervolg de zijn weg. Zijn gemoed ontlastte zich ineen daverenden krachtterm zo'n verwaande, eigenwijze kwi bus! Dus dat betekende zijn bele digende glimlach dien morgen aan 't ontbijt Conway's secretaris ver dacht hem ervan, méér weten te weten van den moord op juffrouw Dewar! Misschien was hij er zelfs wel van overtuigd, zojuist'met den dader gesproken te hebben Mortlake wachtte tien minuten, een kwar tier Vaughan Reilly kwam niet terug. Toch was Algy bereid, er on middellijk een eed op te doen, dat Reily 't voornemen gehad had, juf frouw Blackett een bezoek te bren gen. Wat kon daarvan de reden zijn geweest? Bracht hij de jonge vrouw in verband met den moord, omdat zij met juffrouw Dewar de hut ge deeld had: verdacht hij haar van medeplichtheid? Zo ja, wat bemoei de hij, de secretaris van een geleer de, zich dan met 't geval? 't Onder zoek naar eenmisdaad lag toch allerminst óp zijn terein! Met zijn gedachten nog altijd bij professor Conway's secretaris, slen terde Mortlake naar dc oranjerie achter op It bovenste promenade dek. Hij haatte Vaughan Reilly en verdacht hem er tevens van, een dubbele' rol te spelen. Algy ging op zijn intuite af. Om die reden wan trouwde hij ieder, die met Reilly in relatie stond. Hij nam zich daar om voor, ook aan de mooie Agatha Blackett zijn volle aandacht te wij den. 't Was toch wel in hoge mate curieus, dat Conway's secretaris loo chende, van plan geweest te zijn, haar hut binnen te gaan. Dit feit stond voor Algy vast. Eén van twee: of Reilly was een flirt, die dc doch ter van zijn werkgever 't hof maakte en ondertussen ook nog belang stel de in een andere jongedame - óf er bestond iets tussen die twee, dat x*eeds dagtekende van vóór 't ogen blik, dat zij de reis met de „Princess Marina" aanvingen. En dan was 't lang niet onmogelijk, dat dat „iets" in verband stond met den moord op juffrouw Dewar. Dan was 't Reilly's voornemen geweest, Agatha Blac kett over de misdaad te spreken, in welk geval geen van beiden zuiver in de schoenen kon staan.Weer hield Algy rekening met de omstandigheid, dat juffrouw Blackett en juffrouw Dewar een en dezelfde hut betrokken hadden. Was de veronderstelling werkelijk zo dwaas, dat Agatha Blackett en juffx-ouw Dewar een en dezelfde hut betrokken hadden. Was de vexonderstelling werkelijk zo dv/e.as, dat Agatha Blackett den aan juffrouw Spencer gerichten bi\c£ ve. auisterd en hem Vaughan Reilly in handen gespeeld had? Niemand was zó goed in de gelegenheid ge weest, de diefstal te plegen, dan zij. Hoe dan ook, Algy kwam tot de slotsom, dat de mooie jonge vrouw en professor Conway's secretar's zijn aandacht ten volle waard waren. Ter wyl hy zat te piekeren, stapte Slater, de assistent-purser de oranjerie bin nen en trad onmiddellijk op hem toe. Zo zei Algy onverschillig. „De kanilem wenst u te spreken, Mortlake s end geërgerd on. „Wat? Alweer? Waarom vra.igt hij niet ineens, of 'k bij hem kom in wonen? Wai heeft hij nu weer?" ,."t Gaat over 't antwoord op dat radiogram." Kapitein Thaves is op de brug. Wilt urne maar volgen, mijnheer?" ,,'k Had 't hele radiogram glad ver geten." mopperde Algy. „Zo.is er ant woord Nu. dan weet 'k ook wel ze ker, dat de kapitein tot 't inzicht ge komen zal zijn, welk een flater hij vannacht geslagen heeft!" De assistent-purser glimlachte op een maniex-, die in Mortlake de lust deed opkomen, hem een klap te ge ven. Hij beheerste zich echter, volg de Slater zwijgend naar de brug 't heilige der heiligen op een schiip. Kapitein Thaves stond kaarsrecht boven aan de trap, tx-oonde er in 't volle besef van zijn majesteit. Hij ironste het voox-'noofd en trad een paar passen terug, toen hij 't twee tal zag aankomen. ,,'k Heb je verder xxiet nodig, Sla- ter." Met deze woorden gaf hij de assistent-purser zijn congé. Zodra de jonge man uit zicht was haalde ka pitein Thaves 't bewuste radiogram uit zijn jaszak. „Wat hebt u hierop te zeggen, mijnheer?" vx-oeg hij koud. Algy keek eerst de gezagvoerder aan, wiens gezicht niet veel goeds voorspelde.Toen'nam hij 't radio- gram en las de volgende inhoud: ALGERON MORTLAKE NIETS UIT TE STAAN MET N.V. TRO- PEA STOP. HEB ZWART OP WIT BEWIJS ECHTE MORTLAKE OP REIS HONOLULU. B. FLETWOOP DIRECTEUR N.V. TROPEA X. Mortlake staarde op 't stukje pa- uier, een wee gevoel in de maag. Dat gevoel maakte bijna onmiddellijk plaats voor een opwelling van gloei ende verontwaardiging „Wat een smeerlapperij! Ik naar Honolulu!" bracht hij naar adem snakkend uit. „De vent is stapel! Hoe kan 'k naar Honolulu zijn, als 'k aan boord van de Princess Marina cp reis naar New York ben? Dat hele radiogram hangt van leugens leugens aan elkaar! Dacht u, dat 'k zo'n mispunt als Fletwood van mijn doen en laten op de hoogte zou stel len? Liever beet ik mijn tong af!"' (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2