S)e CciebeSoii/fcci/tit Praag verzocht terugroeping van Ned. diplomaten ONZINNIGE IN BESCHULDIGINGEN EEN NOTA Een bisschop als woudloper De liquidatie der Nega ra s Westerling krijgt één maand Nieuwe vechtpartij in Frans parlement President Auriol te Londen Ontmanteling nu strenger dan ooit Vliegramp bij Minneapolis Pro en contra de koning Het gist in Zuid-ltalië Nationalisatie der staalindustrie Vogelpest ook in Nederland Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EIN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 8 MAART 1950 41ste JAARGANG Frans parlement wordt een publieke vermakelijkheid Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 Eén man blijtt achter op de legatie ÏJE TSJECHOSLOWAAKSE REGERING heeft de terugroeping ver zocht van de Nederlandse diplomaten Van der Gaag, kolonel Hassel- man en Leenman. Het verzoek was vervat in een nota, die op het Néder- landse gezantschap te Praag werd overhandigd. Daarin werd gevraagd! om „onmiddellijke" terugroeping, waaraan ter verklaring tussen haakjes was toegevoegd: „binnen acht dagen". De drie diplomaten wordt ten laste gelegd: grove schending van de Tsjechoslowaakse wetten en van de veiligheid. Dit was het antwoord der Tsjechische regering op het Nederlandse protest tegen de gang van zaken bij het proces tegen de vertegenwoor diger van de A.K.U., de heer Louwers, die Zaterdag werd veroordeeld! tot vijftien jaar dwangarbeid. Tijdens dit proces werden de tijdelijke zaakgelastigde, de heer Van der Gaag, de militaire attaché, kolonel Has- selman, en de kanselier, de heer Lochman, ervan beschuldigd Tsjechen te hebben helpen vluchten en zich te hebben schuldig gemaakt aan zwar te handel en spionnage. De heer Van der Gaag deelde mee, dat hij zich direct na het ontr vangen van de nota in verbinding had gesteld met Den Haag. „Het stuk," zei hij, „bevat alle mogelijke onzinnige beschuldigingen. Het do cument beslaat acht pagina's" De zaakgelastigde zei verder, dat hij zeer geschokt was door de stap van de Tsjechoslowaakse regering. Kolonel Hasselman was intussen al per vliegtuig naar Nederland vertrokken om in Den Haag ver slag uit te brengen over de gebeur tenissen van de laatste dagen in Praag. Vóór zijn vertrek sprak hij tegenover een aantal Westerse lournalisten de in het proces Lou wers afgelegde verklaringen tegen, 3at hij Tsjechen zou hebben helpen /luchten', auto's zou hebben vêr- cocht en zich aan onwettige geld- aandel zou hebben schuldig ge naakt. Hij ontkende niet, dat hij militai re inlichtingen had verzameld, naar, zo zei hij, uitsluitend op wet tige wijze. „De enige taak, die een militair attaché heeft* is nü een maal het verzamelen van inlichtin gen," aldus Hasselman. „Ik zou wel eens willen weten, wat de Tsjechi sche militaire attache's in Londen, Parijs en Washington" doen. als zag niet proberen dergelijk materiaal te .verzamelen. In de afgelopen herfst tieeft de Tsjechische gezant in Den Haag trouwens nog gevraagd, of hij toegang kon hebben tot dezelfde in formaties, die militaire attache's van andere landen krijgen, omdat Isj echoslowakije in Nederland geen militaire attaché heeft." Kolonel Hasselman verklaarde verder, dat de Tsjechoslowaakse generale staf nooit bezwaren had geuit, als1 hij met vragen over mi litaire aangelegenheden was geko men, hoewel hij niet altijd antwoord had gekregen. Men. had hem bij voorbeeld foto's van het leger ge weigerd en ook wilde men geen in lichtingen verschaffen over de or ganisatie van de generale staf en sommige andere staven. Deze in lichtingen kon men hem eenvoudig niet verstrekken, werd gezegd, om dat de generale staf en de andere hoge commando's voortdurend ge- recganiseerd werden. Aangezien de Nederlandse gezant, mr. W. van Tets, prins Bernhard vergezelt op zijn reis in Amerika, heeft de uitwijzing tot gevolg, dat de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in Praag wordt te ruggebracht tot één man, de han delsattaché Westerhoff. De laatste keer, dat Tsj echoslo wakij e verzocht buitenlandse diplo maten uit Praag terug te roepen was in October van het vorige jaar. Het betrof toen de Amerikanen Patch en Heyn en de Franse mili taire attaché. G: Helliot.- Zij werden beschuldigd van spionnage. De laatste bisschop van Litauen De laatste nog overgebleven bis schop van het zo goed als geheel ka tholieke Litauen. Mgr. C. Paltarekas, bisschop van PaneVezijs, heeft als zo velen anderen in de door de com munisten overweldigde landen de wijk moeten nemen om aan dood straf of deportatie te ontkomen. Naar het Zwitserse Katholieke Persbu reau K.I.P.A. uit betrouwbare bron verneemt, leeft hij thans als woud loper in de uitgestrekte wouden en moerassen van zijn diocees en oefent nog op deze wijze de zielzorg ondet de Katholieke Litauers uit. De politie heeft een grote beloning uitgeloofd voor degene, die deze reeds 75-jarige bisschop aanbrengt. Zoals het K.N.P. reeds eerder heeft gemeld, is in dit meest Katholieke land der Baltische staten het gróót ste deel van de kerken en kapellen verwoest. De priesters en religieu zen zijn, voorzover zij niet zijn vers moord, naar de Sovjet-Unie gedépor- teerd. De communisten zetten dé bolsjewisering van dit land stelsel matig voort. Sinds October 1949 zijn reeds 800 treinen met menselijk vrachtgoed in de richting van Sibe rië vertrokken. In de plaats van de weggevoerde katholieke Litauers be volken de Sovjets dit land met be trouwbare communisten uit het Azia tische deel van Rusland. HAWAn EN ALASKA. Dinsdag heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een wets ontwerp goedgekeurd, dat voorziet in aansluiting van Hawaaii als 50e staat bij de V.S. De 49e staat zou Alaska moeten zijn. Het Huis nam dézé beslissing Vrijdag. Beide wets ontwerpen gaan thans naar -de Se- riaat. HENGELO HEEFT EEN RIJWIEL- POETSCENTRALE. Het is voor minder valide personen vaak moei lijk een behoorlijk betaglde betrek king te bemachtigen. Ambtenaren van het Arbeidsbureau te Hengelo wisten voor een aantal dezer men sen een bevredigende werkgelegen heid te scheppen, n.l. als rijwiel- schoonmakers bij grote bedrijven. Voor twee kwartjes per maand heeft het personeel dier bedrijven een goed onderhouden fiets, en de schoonmaker een behoorlijk salaris. Bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Hengelo wordt een biljet Opgehangen, waarop de bevolking alle gegevens worden verstrekt over de Rijwiel-Poets-Centrale. John Lewis, de leider der Ameri kaanse mijnwerkersbond en win naar in de mijnstaking, heeft Phi lip Murray, de leider van het Con gress of Industrial Organisations, voorgesteld, dat de arbeiders in de mijn- en staalindustrie gezamenlijk tot actie overgaan om het „denk beeld, dat onze grote vakverbonden één voor één kunnen worden aan gevallen en lamgeslagen uit de we reld te helpen". Lewis stelde voor een „verdrag voor wederzijdse hulp bij dé verde diging" te sluiten en nodigde Mur ray uit éen commissie te benoemen, die met een delegatie van. dè ver enigde mijnwerkers zou kunnen on derhandelen. Noodwet getekend President Sukarno heeft heden de noodwet tot wijziging van de staat kundige structuur van het grondge bied der Republiek Indonesië Serikat ondertekend. De Indonesische minister van bin nenlandse zaken, Anak Agung, ver klaarde tegenover Aneta,- dat •binnen enkele dagen bij presidentieel be sluit in overeenstemming met de noodwet kan worden overgegaan tot definitieve vaststelling van de status van Pasundan, overeenkomstig de uitspraak van een college, dat thans te Bandung bijeen is en dat meri de locale constituante zou kunnen noe men. Voorts verklaarde de minister, dat de procedure-regelingen voor de aanslujfing van Padang, Sabang, Midden-Java en Madura bij de repu bliek Indonesia (Djogja) gereedge komen zijn. De besluiten tot toevoe ging van deze gebieden aan de repu bliek Indonesia zijn reeds voor on dertekening naar president Sukarno. Wegens illegale bin nenkomst in Malakka Gisteren is Westerling te Singa pore veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf wegens illegale bin nenkomst in Malakka. Westerling, die geboeid aan een politie-agent de rechtszaal binnen trad, bekende zich schuldig. De behandeling' van de kwestie van het opzettelijk toebrengen van letsel, waarvan Westerling even eens wordt beschuldigd, Is ter be slissing uitgesteld tot 4 April. De rechter verklaarde, dat een1 rege ling voor de deportatie ven Wester ling nog steeds van kracht zou blij ven. Publiek kreeg waar voor zijn geld Vannacht^ heeft de Franse Natio nale Vergadering het debat over de anti-sabotage-wet voortgezet. Bijna alle afgevaardigden waren aanwezig, loert het debat begon. De publieke belangstellig was natuurlijk groot. Hen sterke politiemacht was buiten het gebouw op de beën Alle afge vaardigden rezen op, toen voorzatter Herriot de vergadering opende met een toespraak ter nagedachtenis van wijlen oud-president Albert Lebrun. De communistische afgevaardigden gmgen vervolgens over tot hun ob structie-tactiek door gebruik te ma- van een procedure regeling, waarbij de Assemblee de handelin gen van dé vorige vergadering moet goedkeuren alvorens te kunnen be ginnen met de volgende vergade ring. Nadat zij anderhalf mir hadden gesproken, begonnen Herriot en de ministers de parlementaire regle menten op te slaan om een middel te vinden waardoor de woordenvloed der communisten kon worden ge stuit. Terwijl hij de reglementen snel doornam schudde Herriot verschei dene malen het hoofd. Na twee uur behaalden de commu nisten een overwinning, doordat zij d*e handelingen niet authentiek ver klaarden en het bureau van de As- semblée dwongen om samen te ko men om ze te bespreken. Kwart over twee hervatte de As- semblée de vergadering en maakte Herriot bekend, dat het bureau had besloten de handelingen in stemming te brengen. Het communistische ka merlid Yves Peron verzocht een kwestie van procedure aan de orde te mogen stellen. Toen hij ten ant woord kreeg hiermede te wachten tot na de stemming, ontstond een tumult, dat na tien minuten bedaar de. Op verzoek van de communisten werd er hoofdelijk gestemd. Om 4 uur was men nog bezig met het tellen der stemmen. De vergade ring ging echter verder. De commu nisten begonnen terstond met hun filibuster-actie. Met een van emotie trillende stem wees Herriot met zijn vinger dreigend naar de communis ten en verklaarde, dat het volk ge noeg had van dit debat en niet goed vond, dat zijn vertegenwoordigers gemene taal uitsloegen en scheld woorden gebruikten. Na een scheldpartij tussen de com munistische oud-minister Billioux en enige rechtse kamerleden stormden de communisten op hem af en kwam het tot handtastelijkheden. In een ogenblik was de vergaderzaal in een strijdtoneel herschapen, waaraan drie honderd kamerleden deelpamen. Zij klommen over banken en schopten en sloegen elkander. Op het hoogte punt van de strijd kwamen suppoos ten aansnellen om de vechtenden te scheiden .Enkele afgevaardigden ont deden de suppoosten van hun zware metalen ambtsketenen en begonnen er mede op lós te slaan. Het publiek dat vijf uur op deze sensatie had zitten wachten, werd uit de zaal ver wijderd. ANTI-SABOTAGEWET AANGE NOMEN. Niettegenstaande al deze commu nistische obstructie heeft het Franse parlement .hedenmorgen vroeg het ontwerp van de anti-sabotagewet aangenomen met 393 tegen 186 stem men. Zoals men zich herinneren zal had dc regering aan de stemming over dit ontwerp de vertrouwenskwestie verbonden. Geestdriftige en fleurige ontvangst ONDANKS DE WINTERSE MIST, die de kleuren van het schouwspel deed vervagen, heeft Londen gisteren aan de Franse president en mevrouw Auriol een huldebetoon gebracht, zoals slechts zelden in zijn geschiedenis is voorgekomen. Onder een zee van Union Jacks, Tricolores en schitterende Verrie- gen, die hel werden verlicht door machtige schijnwerpers, stapten j president en mevrouw Auriol om precies 4 uur (Nederlandse tijd) op j het Victoria-station uit de trein, waarmee zij uit Dover waren geko- men. Warm drukten zij de hand van koning George, koningin Elizabeth, prinses Elizabeth en de andere leden der koninklijke familie, die i naar het station waren gekomen om hun hoge gasten af te halen. (Prin- I ses Margareth moest wegens een aanval van influenza het bed houden). I De koning geleidde vervolgens' j president Auriol naar de groep re geringsleiders, die zich op de ach- I tergrond had gehouden, gevolgd I door de koningin met mevrouw Auriol aan haar zijde. Het hoge ge zelschap trok zich. hierna enige tijd in de speciaal ingerichte koninklij ke wachtkamer terug, waar de ko ning en de koningin zich in vloei end Frans met hun gasten onder hielden. Toen, nadat de president de ere wacht van de Grenadier Guards had geïnspecteerd, volgde de rit in open landauers naar Bucking ham Palace, een rit, die voor presi dent en mevrouw Auriol een ware zegetocht zou worden. Een halfuur lang redén zij door Londens straten, ook weer onder een zee van vlaggen, langs de dicht opeengepakte rijen Londenaars, die juichten en jubelden, zo hard als zij maar konden en met kleine tri colores zwaaiden. Met een stralend gelaat beantwoordde de president, die voortdurend de hand op zijn hart hield, de ovaties, en mevrouw Auriol dankte glimlachend voor al die hulde. Duitsers sneden ziebzeli in de vinger ,,JK ^AL VOORLOPIG geen enkeleaanvraag voor vermindering van de ontmanteling in ovefweging nemen". Dit heeft generaal Robert son, de Britse Hoge Commissaris in Duitsland gistermiddag verklaard als reactie op ontmantelingsincidenten waar, zoals gemeld, dui?end Duitse arbeiders 't gebouw van de geallieerde commissie voor de ontmanteling zijn binnengedrongen, meubelen en documenten hebben verbrand en op andere wijze de orde hebben verstoord. Berichten, dat het gebouw in brand is gestoken zijn tegengesproken. Generaal Robertson heeft gewaar schuwd: „Eerst was ik van plan ver scheidene verzoeken tot stopzetting van de ontmanteling in te willigen. Een belangrijke machinefabriek in Saizgitter kwam hiervoor in aanmer king. Na wat in de laatste 48 uur in Saizgitter is gebeurd, kan ik geen gunstige beslissing meer nepien. Als de bevolking door blijft gaan met deze nonsens kan zij niet meer op mijn medewerking rejeenen. Ik wil altijd redelijk zijn, maar als hét volk zich misdraagt ,dan word ik onrede lijk." De Britse Hoge Commissaris voeg de hieraan toe, dat hij zou onderzoe ken waarom de Duitse pojïtie niet had ingegrepen. Er waren voldoende politieagenten in Saizgitter aanwezig Gistermorgen i? een compagnie Britse soldaten met gepantserde au to's iri Saizgitter aangekomen. Zij omsingelden de staalfabriek waar de onlusten begonnen. De arbeiders, die een deel van de fabriek ontmantel den, wérden onder militaire bescher ming geplaats. Enkele honderden de monstranten wilden tussenbeide ko men, maar werden teruggedreven- Gistermiddag was het even rustig, doch iets later op de dag wierpen de arbeiders stenen naar de gepant serde auto's. Zij versperden de weg om de wagens de doorgang te belet ten. Infanteristen duwden de menig te opzij. Zij werden ujtgejouwd met sarcastische opmerkingen, zoals: „Daar komen onze bevrijders!" Vijftien doden Bij een vliegramp nabij Minneapo lis (V.S.) zijn gisteren minstens vijf tien personen omgekomen. Aan boord van het toestel, dat op weg was van Washingotn na?r Minneapolis en Seattle, bevonden zich tien passa giers en een driekoppige beman ning. Het toestel kwam op eèn huis terecht, waarin zich twee kinderen bevonden, die op slag gedood wer- dn. Drie kinderen zijji in brand ge vlogen. De piloot had met behulp van zijn instrumenten willen landen, daar hij dooi' een' dichte sneeuwval geen zicht had. Demonstraties te Brussel Ongeveer 3.500 socialistische en communistische studenten van de Brusselse universiteit zijn Dinsdag avond door het centrum van de stad getrokken om het aftreden van ko ning Leopold te eisen. Een contra-demonstratie van pro- Leopoldistische R.K. studenten van de Leuvense universiteit werd döor de burgemeester van Brussel verbo den. Op de hoofdtoegangsweg tot Brus sel stond marechaussee opgesteld om Leuvense studenten, die de stad zou den willen binnentrekken, tegen te houden. Op het drukste uur van de avond omsingelden de Brusselse studenten de binnenstad waardoor het verkeer stil kwam te liggen. De studenten riepen steeds in koor „Troonsaf stand". Toen ongeveer 500 demon stranten een pro-Leopoldistische bij eenkomst wilden bestormen, moest de politie de orde herstellen. Zij wa ren ongemerkt het gebouw van deze bijeenkomst binnengedrongen en begonnen in de hall te roepen: „Troonsafstand, troonsafstand". Toen zij naar buiten gedreven waren, groepten zij samen en riepen anti- Leopoldistische leuzen. Met het ge weer voor zich dreef de politie hen uitèen. MILITAIRE VERLOVEN INGETROKKEN. De verloven van alle Belgische mi litairen en gendarmes zijn van aan staande Zaterdag af tot nader order ingetrokken. Deze maatregel is ge nomen met het oog op eventuele rel letjes tijdens en na de stemming over de terugkeer van koning Leo pold. De Belgische legersterkte binnen ■de grenzen wordt geschat op veer tigduizend man; de overige dertig duizend liggen in Duitsland. Het gendarmeriecorps bestaat uit tien duizend man. De laatste dagen heerst in ver scheidene delen van Zuid-ltalië on der de plattelandsbevolking grote be roering over het optreden van de communisten. Op grote schaal wer den in Calabrië boerderijen en lan derijen op onrechtmatige wijze bezet. Bovendien zijn thans in Apulië com munistische propagandisten en agi tators uit Noord-Italië aangekomen om ook daar de bevolking tot massa demonstraties aan te zetten. Bovendien gaan er alom in deze gebieden geruchten, dat de eerstvol gende dagen clandestien wapens per schip uit Albanië zouden worden aangevoerd, of reeds aangevoerd zou den zijn en wel aan de Italiaanse kust tussen Termoli en Ancona, ter wijl zulks ook per vliegtuig in het bergachtige gebied zou geschieden. Deze geruchten behoeven niet nood zakelijk juist te zijn, maar het feit, dat ze overal worden verbreid en onder de bevolking zelfs worden ge loofd, toont wel aan hoezeer de toe stand bij de Zuid-Italiaanse boeren bevolking gespannen is. Churchill stelt uitstel voor Churchill heeft gisteren in het Britse Lagerhuis voorgesteld de nationalisatie der staalindustrie tot negen maanden na de volgende verkiezingen uit te stellen Zo de Labour-regering hier niet op in zou gaan, zouden de conservatieve par lementsleden stemmen voor het Maandag ingediende amendement op de troonrede, waarin betreurd wordt, dat in de rede geen melding is gemaakt van de nationalisatie. Eerder verraste Churchill het Huis met het voorstel, dat een par lementscommissie een herziening van het kiesstelsel zou bestuderen. De plaatsvervangende premier, Herbert Morrison, verwierp dit voorstel. Hij zeide, dat een derge lijke commissie „niet overeenkom stig de regels van staat en parle ment" zou zijn. Attlee had de geschillen „welke hem en zijn volgelingen van ons allen over de gehele wereld schei den" in de meest extreme termen GESTOLEN SCHILDERIJEN TERUGGEVONDEN. De politie te Muenchen heeft 184 van de 650 meesterwerken terugge vonden, die Hitier voor zijn mi|;eum te Linz had verzameld. Deze doeken wérden in Mei 1945 gestolen uit een schuilkelder. Men schat dé waarde van 64Ö schilderijen waaronder zich werken van Rerm brandt, Jgcob van Ruysdael, van Dijck en Teniers bevinden, op 200.000.000 Duitse 'mark. naar voren gebracht. „Wij zijn ver plicht ons met onze verenigde en vastbesloten tegenstand tegen hem te weer te stellen", aldus Churchill. Op verscheidene plaatsen Eindho ven, Vallens waard en bij een hande laar in Geldrop zijn gevallen gecon stateerd van de gevreesde vogelziek te New Castle disease, beter bekend al? pseudo vogelpest. Al geruime tijd woedt deze ziekte in België en se dert ongeveer tien dagen ook in Luxemburg. Tot nu toe was men er in geslaagd cje vogelpest buiten onze grenzen te houden. Bij een uitbrei ding van de ziekte zou een ware ramp voor de pluimveetelt in Neder land dreigen. Alle in en om Eindho ven geconstateerde gevallen hebben waarschijnlijk dezelfde herkomst en men tracht de bron men vermoedt een handelaar te ontdekken. Men neenjt aan, dat clandestien over de grens gebrachte kippen de versprei ders van de ziekte zijn geweest. KAWiellje.... Adelzit niet in 't bloed Maar alleen in 't gemoed.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1