De heer Th. B. J. Wilmer herdacht Ongeluk bij het skiën Leidse Boekenweek met een Schouwburg-avond besloten L EID S E SS HUTSPOT MAANDAG 6 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA Door de burgemeester van Leiden In de vergadering van de gemeenteraad van Lelden heeft de burgemees ter, jhr. mr. F. H. van Kinschot, het overlijden van het Raadslid Wilmer in de volgende bewoordingen herdacht: Dames en Heren. Ik verzoek U thans van Uw zetel op te staan om met mij enige ogen blikken te verwijlen bij het grote verlies, dat deze gemeente heeft geleden door het overlijden van Uw medelid, de heer Th. B. J. Wilmer. Wol mag dit overlijden een zware slag voor deze gemeente worden ge noemd. Als medebestuurder van deze stad, In zijn dagelijkse werkkring en* als mens toch was de heer Wilmer een man van hoog gehalte. Aan het bestuur van deze stad nam hij sedert 1917 onafgebroken deel als raadslid en als lid van vele commissies van bijstand. In zaken het be stuur der gemeente rakende was hij een man van groot gezag. Hij paarde gedegen-deskundigheid In bestuurszaken aan een helder in zicht en aan practische uitvoerbaarheid, waardóór het steeds gemakkelijk was bij al^e verschil van inzicht tot oplossingen te komen, die In het wer kelijk belang der gemeente waren. Hij droeg de Leidse gemeenschap een warm hart toe en veel en vrucht dragend is de arbeid geweest, welke hij ln het belang der gemeente heeft verricht. Met de parlementaire gebruiken was hij vertrouwd als geen ander, wat de samenwerking met hem zo bijzonder aangenaam maakte. Ais hij sprak luisterde de Raad steeds met grote aandacht. Stilzwijgend erkende men in hem de meer ervarene in bestuurszaken en met zijn be zonken oordeel werd door ieder der leden rekening gehouden. In zijn dagelijkse werkkring als Hoofdredacteur van de Leidse Courant heeft hij in belangrijke mate bijdragen geleverd tot verbetering van maat schappelijke tóestanden op verierlei gebied. In alles wat hij als Hoofd redacteur schreef blonk steeds dé grote genegenheid door, welke hij zijn medemensen töêdröeg; zijn verlangen naar een door liefde gedragen maat schappij was de grondtoon van ai zijn journalistieke arbeid. Als mens was hij voor ieder de man, die fflên tot voorbeeld stellen kon in ijver, nauwgezetheid, veelzijdige belangstelling en grote kennis en warm medeleven met en hulpvaardigheid voor zijn evennaasten. Ook persoonlijk verlies ik in hem een tróUwé vriend, die steeds in alle opzichten bereid was de Burgemeester bij het besturen dér stad behulp zaam te zijn. Deze vergadering zal door het overlijden van de heer Wilmer een ander aanzien krijgen, want het valt niet te ontkennen, dat de heer Wilmer voor een deel zijn stempel daarop had gedrukt. Zijn positie in de Raad zal niet gemakkelijk door een ander kunnen wórden ingenomen. Onze gedachten gaan ook uit naar zijn weduwe, voor wie dit overlijden eveneens een groot verlies betekent. Burgemeester en Wethouders hebben dé innige deelneming der gemeente in haar verlies betuigd. Moge het haar gegeven zijn haar leed met berusting te dragen. Ik wil eindigen met de volgende woorden, waarmede ik de grote eerbied van deze Vergadering ten opzichte van de „figuur" van de heer Wilmer Wil uitdrukken. ZIJN LEVEN WAS GEWIJD AAN DIENSTBETOON AAN DE GEMEEN SCHAP. HIJ RUSTE IN VREDE. NAGELATEN WERK VAN PROF. HUIZINGA. Naar wij vernemen Verschijnt dit voorjaar een nagelaten werk van prof. dr. J. Huizinga, ditmaal echter in de onverwachtte vorm van teke ningen. In zijn inleiding geeft zijn oude vriend dr. C. T. van Valkenburg een interessante kijk op een zijde van onze grote historicus, die over het algemeen niet ln ruime kringen bekend is, n.l, zijn voorliefde voor de tekenstift. De bundel genaamd „Keur van Gedenkwaardige Taferee- len uit de Vaderlandsche Historiën" bevat een serie tekeningen, die ge tuigen van Huizinga's intense geoc- cupêerdheid met de historie, zijn niet gering tekentalent en indien wij dit huiselijke woord mógen gebrui ken zijn guitige kijk op zoiets diep ernstigs als de Vaderlandse Ge schiedenis. GESCHENK AANGEBODEN AAN PROF. R. CASIMIR. Zaterdag is aan prof? R. Casimir, hoogleraar in de Paedagogiek en Empirische Psychologie, vanwege het Nederlands Lyceum aan de Rijksuniversiteit te Leiden een prachtuitgave van zijn boek „Vóór school en leven" aangeboden. De uitreiking geschiedde in „Vieux Doelen" te 's-Gravenhage door het comité, dat prof. Casimir ter gele genheid van zijn zeventigste ver jaardag (op 29 September 1948) huldigde. De voor de huldiging in gezamelde gelden lieten toe, dat men prof Casimir daarna nog een geschenk wilde aanbieden. Men be sloot de professor te verzoeken een verzameling uit .zijn werk te ma ken. De uitgave van deze verzame ling zou gefinancierd worden met de van de huldiging overgebleven gelden. Prof, Casimir voldeed aan dit ver zoek en zo ontstond het boek „Voor school en leven'". Dr. G. Bolkestein, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen hield als voorzitter van het Huldigingscomité bij de over handiging van het boek een korte toespraak. VER. VOOR HANDENARBEID Verfrissing van Onderwijs De eerst kortgeleden opgerichte af deling Leiden en omstreken van de Vereniging voor Handenarbeid hield Vrijdagavond in "In den Vergulden Turk" een vergadering. .De voorzit ter, de heer Wilterdink, sprak er zijn vreugde over uit dat de jonge vereniging, zich reeds spoedig in zulk een grote belangstelling mag verheugen. 65 leden traden tot de nieuwe afdeling reeds toe, terwijl 31 cursisten thans de cursus volgen voor opleiding leerkrachten handen arbeid (akte r) Indien mogelijk zal in het a.s. winterseizoen ook een me taalcursus worden gehouden. Voorts stelt het bestuur zich voor om in April een tentoonstelling van leer stukken te houden. Bijzondere waar dering had de heer Wïlterdink voor de medewerking van het gemeente bestuur, dat o.a. twee leslokalen ter beschikking stelde. Het secreta riaat van de afdeling is in handen van de heer P. T. Klinkhamer, Plantsoen 31a. Het bestuur werd de ze avond nog uitgebreid met mej. G. C. Bernard en de heer P. Knoppers. De heer W. Kaptein, cursusleider, hield in deze vergadering een cause rie over „Breng de handenarbeid in de school." Nadat spreker er op had gewezen, dat men indertijd een fel le strijd moest voeren om deze ar beid in de school tê brengen het pleit is inmiddels gewonnen waar schuwde hij er voor, dat wij op moe ten passen, dat het onderwijs niet te eenzijdig, te intellectueel, wordt ge geven. In ons onderwijs moéten wij streven naar een harmonische ont wikkeling naar lichaam en geest, Onze luisterschool moéten wij om zetten in een „doe-school". De leer lingen zullen wij dan ook meer ac tief in het leerproces moeten gaan betrekken. Voorts wees de heer Kaptein er op, dat middels de han denarbeid de interesse wordt opge voerd en zich de aandacht op de leerstof concentreert. Ook voorkomt deze arbeid een zeker minderwaar digheidscomplex. Bepaald fnuikend achtte spreker het, dat Veelal met dit onderwijs niet op de lagere school wordt doorgegaan. Het is Volgens spreker zeer noodzakelijk, dat de spontane activiteit, welke bij het kind op de kleuterschool is opgewekt ook op de lagere school wordt be houden en nog gestimuleerd. Het kind, het gezin, de school en d€ maatschappij zullen er wel bij va ren. Tenslotte besprak de heer Kap tein de verschillende vormen van handenarbeid, welke om bepaalde leerstofkernen moet worden gegroe peerd. Mits op de juiste wijze toege past, brengt volgens spreker handen arbeid leven in de school. Een geanimeerde gedachtenwisse- ling en een bezichtiging van het tentoongestelde materiaal sloten de ze avond af. CONTACT-COMMISSIE VAN VROUWEN-VERENIGINGEN IN LEIDEN. Enige tijd geleden werd in Lei den een Contact-commissie opge richt voor verschillende vrouwen verenigingen uit de divefse richtin gen. Dit werd gedaan met het doel contacten onderling te leggen, om bij daarvoor geschikte gelegenheden gezamenlijk iets te doen. Nauw keurig is dit werk niet tc beschrij ven, maar enkele voorbeelden tonen het wel aan. Zo zal de commissie b.v. een of andere collecte voor een algemeen doel kunnen aanbevelen en pogingen in het werk stellen om in bepaalde instanties de invloed der vrouwen merkbaar te laten worden, Dit laatste o.a, in de wo ningcommissies e.d. Elf vrouwenverenigingen hebben zich hierbij aangesloten en uit elk is een vertegenwoordigster aange wezen. Presidente is mevr. N. Key Stuurman (Ned. Ver. van Huisvrou wen), Burggravenlaan 3, tel. 21151. Secretaresse is mevr. A. C. E. Smit- Duyzenkunstt-Simon, (Ned. Chr, Vrouwenbond), Plantage 6, tel, 26682; Mevr. J. Manders-Vermeu- len (Ned. R.K. Vrouwenbeweging), Boerhaavelaan 12, tel. 26292; en mevr. S. A. Th. Goudswaard- Knip- scheer (Ver. Vrijheid en Democra tie), zijn beide algemeen adjunct. Voorts hebben zitting mevr. J. C. de Cler-De Bruin (Vrouwengroep in de P. v. d. A.), mevr. W. H. Dam-Nederhoed (Vrouwenbelan- gen en Gelijk Staatsburgerschap), mej. S. Kruyt (Soroptimistclub), mevr. Kakebeeke-v. d. Put (M.V. V.), mej. A. H. J. C. Bloskamp (Comm. Huish. Voorlichting), mevr. Filippo (Chr. Hist. Vrouwengroep) en mevr. dr. J. E. van Lohuizen-de Leeuw (V.V.A.O.) GEM. AANKONDIGING INDELING LANGEBRUG EN PAPENGRACHT IN WEGKL. B. Burgemeester en Wethouders der gémeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat zij bij hun besluit van 7 Februari 1950 de Langcbrug en de Papengracht, in het belang van do instandhouding en de bruik baarheid van deze wegen, hebben ingedeeld in wegklasse B, als be doeld in artikel 30 van hét Motor en Rijwielreglcment, on gesloten hebben verklaard voor motorrijtui gen cn aanhangwagens waarvan de belasting van enig wiel het maximum van 1800 kg overschrijdt. Het met rédenen omklede besluit ligt ter Ge meente-Secretarie, Afdeling Alge mene Zaken, ter inzage. Leiden, 4 Maart 1950, Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. v. KINSCHOT, Burgemeester J. BOOL, Secretaris. Dokter M. A. van Dongen, chirurg, die zijn vacantia doorbracht te Arosa (Zwitserland) heeft bij het beoefenen van de ski-sport het linkerbeen ge broken. Per vliegtuig is dokter Van Dongen naar het vaderland terug- vervoerd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jannetje Eva, dr. van R. Kuyvenhoven en C. Laterveer; Hillegonda Johanna Jozefina, dr. van W. J. van der Post én M. J. J. Liverse; Wilhelmus zn. van J. Kui ters en S. N. de Boer; Wilhelmus Hendrikus Jozef zn. van M, H. van der Linden en H. J. Bakker; Trijn tje, dr. van D. Heemskerk en D. Ouwehand; Johannes Jozephus zn. van N. G. Stokman en J. R. de Frankrijker; Ina, dr. van J. I. van Tol en I. Kesseboom; Peter zn. van J. G. H. Ulehake en I, van Klave ren; Leendert zn. van W. van Wa- geningen en A. van Leeuwen; Ni- colaas zn. van P. van Hooidonk èrt H. W. Selier. Overleden: G. Kattenberg dr. 13 jr; M. J. Hilker, huisvr. van T, P. Volkert 74 jr. Ook de Leidse Boekverkopers meenden ter afsluiting van de Boe kenweek iets extra's te moeten doen. Zij deden dit in de vorm van een feestavond, Zaterdag in de Leidse Schouwburg. „Impromptu". Voor do pauze trad mej. Cia van Boort op met haar bekende poppen spel. Zij speelde „Impromptu", een spel, dat wij reeds eerder bespraken en waaróver wé dus thans kort kun nen zijn. We kunnen echter niet vol staan met deze simpele vermelding, zonder nog eens de nadruk te leg gen op het zeer bijzondere cachet, dat Cia Van Boort aan haai- spel geeft, waardoor het meer wordt dan een poppenkast. Het doet ongetwijfeld ietwat kin derlijk aan, naar de schouwburg te gaan voor een poppenspel. Zodra eCh tér do blauw-fluweien gordijntjes achter het voetlicht worden wegge trokken, verdwijnt dit gevoel. Dan ziet men geen poppen meer, maar slechts het spel. En hoe! Met bewon- GEVONDEN VOORWERPEN. Vulpen, want, portémonnaie, ac- tetas, zakmes, sleutels, horloge, combinatietang, muts, bankbiljet, armband, zakje met inhoud, hals ketting, loodkabel, hoes van para- pluie, ijzeren bint, knot wol, bril, touw, hoedenspeld, autobanden, leesboek, handschoenen, sjaal, re- génkapje, rijwielketting, schaar en kam, nummerplaat (auto), R.K, kerkboek, contactsleutel, kip, slot, dictaat, doos met inhoud, foudraal, dasspeld, kinderstep, kano, cein tuur, portefeuille, binncnvering van een bed, broche, gymschoenen, collectebus, koperen gewicht, insig ne, regenpijpen, nylonkous, tasje, zadeldek (van motor), sigaretten koker, gouden ring, dop van ben zinetank, biljartqueu, popje, kin derschoentje. scheermesjes, leer boekje, médaillon, rijwielpompje, padvindersriem, dashouder, sigaren aansteker, steunzolen, muziekstuk ken. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zonneveldstraat 10, óp Woensdag- en Zaterdagmiddag van 14.00—16.00 uuur. Maandag, 6 Maart. Laat ons deze dag en deze week beginnen met het prettige bericht, dat de collecte voor ,,Sole Mïo", het herstellingsoord van de Leidse Ver eniging voor T.B.C.-bestrijding te Noordwijk, aterdag een prachtig re sultaat heeft opgebracht. Niet minder dan ruim 3900 kwam in de collecte bussen terecht, die vele dames en he- hen onder de neuzen dêr wandelen de Leidenaars duwden. Hulde aan hen die hun Zaterdagse uren opof ferden om te collecteren. Zij hebben niet voor niets gewerkt! Schokkend mogen wij we het vol gende bericht wel noemen. Want de zer dagen is het Leids Universiteits fonds er in geslaagd de Cadlclub aan te kopen. U weet reeds dat de Cadiclubs worden opgeheven. Pand Rapenburg 6 komt dus vrij. En het prettigst van al vinden wij dat het Prytaneum er zal worden onderge bracht. U weet immers ook dat het Prytaneum het pand Rapenburg 34 moet gaan verlaten, omdat de Raad van Arbeid het gekocht heeft en zich er gaat vestigen. Nog even een prettig bericht. De Leidse Bond van Speeltuinvereni gingen gaat a.s. Vrijdagavond om 8 uur een vergadering houden. Belang stellenden voor deze buitengewone ledenvergadering worden verwacht in clubhuis ,,'t Profje" aan de Burg gravenlaan. Eerst zal iets verteld worden over een andere organisatie vorm van de Leidse Bond. En daar na zal de heer F. Oostrom uit Am sterdam komen spreken over „Vijf tig jaar speeltuinwerk". Wat ons al lemaal interessant lijkt. Maar nu komt toch het sombere nieuws aan de beurt. Eerst even een bericht over onze lieve stadsjeugd. Een stel. kleine boefjes, u kent dat slag wei, van 8 tot 10 jaar, meende gistermiddag geen betere ontspan ning te kunnen vinden dan in het openbreken van een goederenwagon op het Stationsplein. Ze hadden schijnbaar goede neuzen gehad, want in de wagon vonden zij sigaretten en toffees. Bovendien nog enige kle dingstukken. Maar de Leidse poli tie, ook op Zondag lang niet mis, freep de kleine diefjes in hun kraag, ij werden naar het politiebureau ge bracht en daar verhoord. Aan tranen geen gebrek. Ten slotte werden ze weer aan hun ouders overgeleverd. Er is trouwens nog een diefachtig bericht. Want Zaterdag heert de poli tie de 36-jarige magazijnbediende P. A. K. uit Leiden aangehouden en in gesloten. Hij wordt verdacht van diefstal. Minstens twee rijwielen heeft hij op z'n geweten, 't Is overi gens een goede bekende van de po litie. Nu eerst weer een ander geluid. En een blij geluid. Want Leiden heeft alweer een gouden echtpaar. Dat woont op Rijndijkstraat 99. Daar zal op 21 Maart a.s. gevierd worden dat vijftig jaar geleien het bruidspaar H. Sinteurvan Zeist in de echt wercl vetbonden. De zeventigjarige bruidegom heeft 35 jaar bij de Grof smederij achter de rug. Nu is hij ge- pensionneerd en assisteert hij de gou den bruid, die 69 is, in haar huis houdentje. Beiden zijn nog kern ge zond en verheugen zich in het bezit van vijf kinderen en elf kleinkinde ren. Gistermiddag reden mej. L. en de heer V. aan het Utrechtse Jaagpad per fiets, een en al bewondering voor een daar staande oude tramwagen, welke tot huisje was ingericht. Plots reed de juffrouw in een kuil en reed hals over kop het water in. Spoedig was zij op het droge gehaald cn in het nette „tramhuisje" werd zij van droge kleren voorzien, waarmede het ongeluk voor haar nog goed afliep. Bovendien is er weer een binnen brandje geweest, Dat gebeurde Za terdagmiddag ergens aan de Mare- singel, in een perceel, bewoond door de familie M. C. S. U. moet namelijk weten dat de vrouw des huizes Za- degmiddag bezig was vet te smelten. Plotseling sloeg de vlam in de pan. Maar kloelbloedig, als huisvrouwen soms kunnen zijn, greep deze dame het eerste beste voorwerp, dat in bereik lag. Het was een sierkussen. En daarmee smoorde zij de vlammen. Toen de Leidse Brandweer aan kwam rennen, was het gevaar al bezworen. Ai had het dan een sierkussen en 'n stel keukengordijntjes gekost. Tja, het is wel een beetje laat Maar we moeten toch nog een mel ding maken van het zilveren jubi leum, dat de heer L. G. van Gils de zer dagen heeft gevierd. Hij was 25 jaar in dienst als schoenmaker in de Garnizoenswerkplaats te Den Haag. Met vrouw en dochter werd de zil veren schoenmaker in de Frederiks- derenswaardig raffinement weet Cia van Boort haar poppen tot leven te brengen en een spel te geven, waar door de toeschouwers in opperste spanning gegrepen worden. Dan vergeet nien naar gesneden poppen ta kijken. Dan wordt men meegevoerd naar Zaltbommel. waar het spel „Impromptu'' zien afspeelt- Dan voelen de toeschouwers zich touris- ten, die luisteren naar het klokken spel van de hoge toren, die wande len langs oude geveltjes cn binnen dringen in het leven van hen, over wie dit spel geschreven werd. I-Ioe hebben allen Zaterdagavond zich weer verbaasd over de talent volle techniek Van Cia van Boort, die haar poppen piano laat spelen, alsof zij werkelijk de toetsen beroe ren en liederen van Chópin, Beetho ven en Liszt latesn klinken. Hoe be vallig was hun spel, hoe gracieus hun nouding, hoe menselijk nun ge schiedenis en hun beleving daarvanI Cia van Boort heeft een bijna volle schouwburg geboeid op onavolgbarc wijze. En de toeschouwers, die gul waren met hun applaus, konden hun gastheren, de boekverkopers, dank baar zijn, dat zij dit mochten zien! „De Vuurpijl". Na dc pauze trad het cabaret-ge zelschap „De Vuurpijl" op. Deze zes tien jaar oude groep heeft zich toege legd op iets bijzonders, waardoor do leden zich onderscheiden van hun collega's in andere cabarets. Het pro- ramma is namelijk helemaal geba- 2erd op volksliedjes uit het Neder lands Taalgebied. Ontegenzeggelijk een aardige vondst en een bijna on uitputtelijke bron om nummers uit te putten. Onze verwachtingen wa ren dan ook hoog gespannen. Misschien wel te hoog. Misschien hadden we meer moeten rekenen op het inleidingswoord van Luc. Wil link, de conferencier, die vertelde, dat zijn groep speelt en zingt zon der enige pretentie, zonder zelfs te kunnen zingen Maar overigens is dit te zeggen nog geen Vrijbrief. Goed, het was aardig, soms geestig, vaak grappig en steeds vrolijk. Maar een hoogtepunt werd niet bereikt. Het waren liedjes als dc „Drie Schuin Tamboers", „Het Tolhuis" en „Die Kat kom weer", zingend uitgebeeld met fraaie costumes. Zo nu en dan ietwat caricaturiaal, zoals met „Hop Marianneke" en ,,'t Hermenieke van Bergeyk", waarmede het gezelschap nog op z'n best was- Maar nogmaals, een grote indruk heeft „De Vuur pijl" niet achtergelaten. De pijl siste wel cn er waren mooie kleuren, maai de klap ontbrak! De heer B- de Kier, die bij de aan vang welkomstwoorden sprak, bood na afloop de dames bloemen aan, zo als hij ook mej. Cia van Boort en haar assistent ,'de „Siamese Twee ling"!) gehuldigd had. Jeugdmiddag. Ook voor de jeugd, boekenlezers van de toekomst, hadden de boek verkopers iets willen doen. Voor hen trad Cia van Boort 's middags op in „den Burcht", waar een halfvolle zaal het spel van de Faustsage bewonder de en na de pauze, speciaal voor het jongere publiekje, het 9prookje van Hans en Grietje zag spelen. huis te zijn verbonden, weer naar huis gebracht. De slangenwagen, on der leiding van de brandmeester F. de Boer, zowel als de motorspuit uit het dorp waren onmiddellijk ter plaatse. Zij behoefden echter geen dienst,tc doen. VRIJ ENTRéE IN DE „WOELIGE STAL". Doordat de voormalige bewoner de heer Van Scumercne verzuimd had zijn door hem verlaten woning goed af tc sluiten, had ieder, die wil de daarin vrij toegang. Diverse per sonen hebben daarvan misbruik ge maakt en lieten het niet alleen bij een bezoek, doch namen cn passant iets mee. Op klaarlichte dag werd het interieur schandelijk gehavend. Aanvoerpijpcn van do waterleiding werden afgesneden en diverse kranen gesloopt. De jeugd liet zich in deze niet onbetuigd en koos verscheidene clas-in-loodramen als doelwit voor bakstenen en andere projectielen. De politie wist door haar krachtdadig optreden de hand te leggen op een vijftal schuldigen in leeftijd va riërend van 15 tot 71 jaar. Zodoen de werd verdere vernieling voorko men. Het onderzoek van dc politie duurt nog voort. Zeer zeker valt het gedrag van sommige ouders, dio van hun kinderen het gestolene aanna men, tc laken. die op het dak zaten (wat inmiddels reeds was gaan smeulen) en het ge lukte dan ook, het dak voldoende nat te houden. Hoewel de brandweer speed ig ter plaatse was, duurde het nog geruimen tijd eer water gege ven werd omdat dit achter uit de polder moest komen, op een afstand van enige honderden meters. Toen echtpr water gegeven werd, kon men weer vrij ademen, want de woning bleef behouden. Ook burgemeester de Graaff,, wethouder Deutekom en de gemeente-secretaris waren op het terrem van de brand aanwezig. De brandweerlieden hadden nog uren werk met de nablussing van deze massa riet, omdat deze steeds weer oplaaide. De rijkspolitie deelde ons dat de oorzaak waarschijn meae, -- lijk wel opgehelderd zal worden. In verband met het onderzoek kon nog' kazerne ontvangen door adjudant j niets definitiefs gezegd worden. Tevens, die naast de verdiensten van Van Gils als schoenmaker ook organisatie-activiteiten roemde. Ook de voorzitter van de Bond van Alge meen Rijkspersoneel sprak woorden in die geest. Namens het personeel kreeg de jubilaris een portefeuille er. een portemonnaie. Voor mevr. v. Gils waren er mooie bloemen. En tenslotte moet U nog even we ten dat gisteravond de negen-jarige B. S. wonend in het Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht, in het water van de Nieuwe Rijn is, gedui keld. En hij zou Onherroepelijk ver dronken zijn, ware het niet dat oen onbekend gebleven persoon hem weer op het droge hielp. Plet doet een mens goed, zoiets weer eens te horen. STADSKOK. VOORHOUT TWEE RIETSCHELVEN IN BRAND. Catastrophe voorkomen. Zaterdagmiddag geraakten 2 grote rietsschelven van de firma G. van Steyn en Zonen, welke in de nabij heid van de boerderij van de heer G. v. Leeuwen stonden, door tot nu toe onbekende oorzaak in brand. Aange wakkerd door de Zuid-Westen wind was het spoedig een grote vuurzee, zodat, de boerderij van de heer v. L. ernstig gevaar -liep, door de vonken regen. welke op het rietendak neer viel. Gelukkig is hier getoondwat goede burgerzin en vriendendienst tot stand kan brengen. Met man en macht werd water aangedragen in emmers en teilen aan de mannen, SASSENHEIM SPAARGELD VAN SCHOOL KINDEREN ONTVREEMD. In de nacht, van Vrijdag op Zater dag hebben lafhartige inbrekers hun slag geslagen in het gebouyv van de Visserschool en in de Hervormde School op de Jacoba van Beierenlaan. Uit laatstgenoemde school werd een bedrag van rond de 70.— ontvreemd wat bestemd was voor een school reisje en door de kinderen zelf was opgespaard. De politie stelt een on derzoek in. HAZERSWOUDE (H. R.) BIJ HET VULLEN VAN EEN SIGAREN-AANSTEKER Twee dames in brand geraakt. Zaterdag-avond wilde een zoon van de heer W. v. d. Ploeg zijn siga renaansteker vullen met benzine, waarbij hij de onvoorzichtigheid be ging deze te ontsteken zonder eerst de fles met benzine af te sluiten Door morsen ontstond brand, waarna deze oversloeg op de benzinefles. Voor men de fles kon verwijderen sprong deze uit elkaar, waarbij de brandende benzine zich over tafel en vloerkleed verspreidde. Zijn 17- jarige zuster, mej. M. v. d. Ploeg, wilde de brand uittrappen. Hierbij geraakten haar kleeren in brand. Zij snelde naar buiten, waar buren het vuur wisten te doven. Ernstig met brandwonden overdekt is zij onmid dellijk naar het ziekenhuis vervoerd en aldaar opgenomen. Een tweede slachtoffer werd Mevr. v. d. Ploeg die hierna de brand trachtte te blussen. Deze werd na in het zieken BINNENLAND. Het vertrek van de ministers Van den Brink en Goetzcn naar In donesië, waar zij ministerconferen tie in het kader van de Ned.-Ind. Unie zullen bijwonen, is vastgesteld op 11 Maart. Overleden is. 75 jaar oud, jhr. C. W. Stern, oud-burgemeestev van Voorburg. Einde 1939 werd hij ge- pensionneerd. Post voor de „Waterman", welke in een van de tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiter lijk op 9 Maart a.s. in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: aan boord van het troepenschip „Waterman" op thuisreis naar Ne derland. De naam van de vermoe delijke tussenhaven mag niet wor den vermeld. Dc eerste verse spinazie is Za terdag te Beverwijk aangeboden. Zij bracht 71 cent per kilo op. Een foto-tentoonstelling, do in- ternotionalc „Vakfotografic 1950" is Zaterdag te Eindhoven geopend. Behalve een keur van Nederlands werk zijn ruim 300 foto's van 31 buitenlandse fotografen geëxpo seerd. Bij een scheepsbrand te Rotter dam zijn 4 brandweerlieden, die in de met rook gevulde ruimen moesten afdalen, bewusteloos geraakt. Zij kon den worden gered. Het gemeentebestuur van Den Bosch heeft van Ged. Staten van Noord-Brabant het voorlopige grens wijzigingsplan ontvangen. Het behelst de uitbreiding van DB Bosch met de- Jen van de gemeenten Vught, St. Mi- chiels-Gestel, Den Dungen, Rosmalen, Empen en Engelen. Op het Hofplein te Rotterdam wilde de 17-jarige mej. T. L. v. d. Schoor uit de Papendrechtsestraat te Schiedam op een rijdende tram sprin gen. Zij kwam te vallen en geraakte onder de wagen, waardoor haar rech terbeen onder de knie werd afgere den. Sigaren van 40 cent per stuk en duurder mogen weer in blik worden verpakt. Het Rijksbureuu voor Ta baksproducten heeft de fabrikanten hiervoor toestemming gegeven. BUITENLAND. Hevige aardschokken zijn Vrijdagavond gevoeld in de streek van Badjgoeiran, aan de Iraans- Russische grens in het Noordoosten van Iran. De materiële schade is zeer groot, doch er zouden geen mensenlevens te betreuren zijn. De Albanese adjunct-minister van vervoer heeft te Tiranna zelf moord gepleegd. Hij had verklaard, dat de Sovjets aan Albanië oude overgeschilderde vrachtauto's, ln plaats van nieuwe had geleverd. Zoiets betekent in satellietlanden niets meer of minder dan een dood vonnis over zich zelf uitspreken. Het communistische te Bratis lava verschijnende orgaan „Prav- da" heeft medegedeeld, dat Izidor Tausinger in Bratislava Zaterdag bij zijn werk vermoord is, Tausin ger, een vooraanstaand communist, wordt door het blad „een der oud ste bolsjiwiki" genoemd. SSHEEPSBER90HTEN ATLANTIS DjakartaA'dam 5 Maait pass. Ouessant; BORNEO, Am sterdamJava pas. 5 Maart Ouessant CELEBES JavaAmsterdam pass. 4 Maart Guaidafui; INDRAPOERA Dju'iartaRotterdam 5 Maart van Belawan; KAMERLING'H ONNES Java—Rotterdam 4 Maart te Suez; KOTA INTEN DjakartaR'dam 5 Maart van Portsaid; MATARAM, Rot terdam—Dj-akarta 5 Maart te Port Said; STBAJAK, DjakartaRotter dam 5 Maart van Port Said- MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 6 Maart. Vee. Aan voer 716 totaal. 445 vette koeien, 2 graskalveren, 17 nuchtere kalveren, 241 varkens, 1 schaap. Prijzen: vette koeien 2.30—2.50, 2.10—2.30 en 1.90—2.10, varkens 1.70—1.64— 1.58 per kg. Vette koeien aanvoer iets ruimer, handel tamelijk, prijzen als vorige week Dinsdag; varkens aan voer als vorige week, handel vlot prijzen onveranderd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3