Twee raadsleden spraken over de Gemeente-politiek De heer Th. B. J. Wilmer herdacht Willem Ferdinand Maas werd Leidens 90.000ste inwoner £eidse HUTSPOT "N VRIJDAG 3 MAART 1950 l)E leidse courant eerste blad - pagina K.V.P., aid. Leiden, vergaderde „Er is maar een zeer geringe be langstelling voor de politiek. Niet alleen voor die van de regering, maar ook wat de gemeente betreft. Mensen, die op sociaal, charitatief of godsdienstig terrein overigens voortreffelijk werk verrichten, in teresseren zich hoegenaamd niet voor de politiek. En men vergeet maar al te vaak, dat hetgeen op so ciaal terrein of elders wordt be vochten, dikwijls op het terrein van het politieke leven wordt klaar gemaakt." Zo ving de heer J. A. M. van Oyen zijn inleiding aan, toen hij gisteravond voor de Leidse afdeling van de Kath. Volkspartij sprak over de gemeentepolitiek, in het bijzonder voor zover het de arbei dersbevolking betreft. Hij consta teerde daarmede .een bekend feit en de grootte van zijn gehoor onder streepte dit betoog. Want dat aantal was ook gisteravond niet groot. „Alleen wanneer iemand naar een gemeente-betrekking heeft ge solliciteerd, of nergens een huis kan krijgen, wanneer men er dus direct mee te maken heeft, blijkt enige belangstelling voor onze gemeente politiek", vervolgde de heer van Oyen, die overigens toe moest ge ven dat dit geen verschijnsel is van een bepaalde stand en dat alle par tijen hiermede te kampen hebben. Eerst schetste spr. de gemeente politiek, voor zover de arbeiders er belang bij hebben als burgers van de stad, dus als grootste groep. De volksgezondheid mag niemand on verschillig laten, evenmin als b.v. de schooltandverzorging, het onder wijs, de volkshuisvesting (behoorlij ke arbeiderswoningen), meer groen in de straten, de Volkscredietbank, bestrijding van openbare onzede lijkheid, controle op openbare bi bliotheken en films, speelvelden voor de jeugd en sportterreinen. Dit alles raakt iedere burger, dus ook de arbeider. Specifieke belangen. Daarnaast zijn er de specifieke arbeidersbelangen, zoals de salari ëring van het gemeente-personeel, dat een gelukkige verbetering heeft ondergaan, dank zij de nauwe sa menwerking tussen organisaties en gemeente. Hulde hiervoor aan weth. Menken! Jammer echter dat deson danks ook het gemeente-personeel zo weinig belangstelling toont. Be langrijk is ook de kwestie van uit voering werken in normaal of in D.U.W. verband. Dit is een moeilij ke kwestie, met een gevaarlijke kant van grotere werkloosheid. Bo vendien het Nijverheidsonderwijs. In verband met de industrialisatie is dit dringend nodig. Leiden schoot hierin tekort; gelukkig daarom dat de gemeenteraad besloot de oprich ting van een R.K. Ambachtsschool nodig te verklaren. De K.A.B. heeft een zeer belang rijke culturele taak, tot verheffing van de arbeidersstand. De gemeen te zou dit werk moeten subsidiëren. En zo zijn er nog tientallen voor beelden aan te halen van problemen en kwesties, waarbij de arbeiders nauw zijn betrokken. Een grotere belangstelling voor de gemeente politiek is geen overdreven wens „Als U critiek heeft", besloot de heer van Oyen. „kom dan bij ons. Spui die niet bij de kapper of in het schaftlokaal. Wij staan steeds open voor opbouwende critiek en het is goed dat raadsleden door hun kiezerscorps regelmatig worden in gelicht over bepaalde kwesties. De Middenstand. De heer F. C. de Hosson sprak hierna over hetzelfde onderwerp, maar dan met betrekking tot de Middenstand. Na geconstateerd te hebben dat veel van deze proble men op het plan van regerings-po- litiek liggen, weidde spr. uit over de zelfstandigheid van de midden stander, waardoor hij tot vollediger menszijn komt en meer voor de gemeenschap kan verrichten. De heer de Hosson noemde verschillen de sociale en economische aspecten van de zelfstandigheid der midden standers, als balans tussen kapitaal en arbeid, als waardevol distribu tie-apparaat (85 van de detail handel is in handen van midden standers!), enz. Wil dit zo blijven, dan moet de Middenstand gezond zijn. Dit kan o.a. bereikt worden door moderne, Geef ook Uw leven weer kleur! Jaag die Rheumatische Pijnen uit Uw leden. 'n Leven met Rheumatische Pijnen mag eigenlijk geen leven genoemd worden. Dat is lijden voor en na en lijden van de ergste soort. Maak een einde aan die rampzalige pijnen; jaag ze uit Uw leden. Met Kruschen Salts. Iedere morgen die kleine do sis drijft alle pijnverwekkende afval stoffen uit Uw bloed. Dat komt omdat Kruschen de activiteit van Uw bloed zuiverende organen opwekt tot jeug dige werking en die. waar ze door de jaren door omstandigheden verzwakt of verslapt zijn. voorziet van nieuwe energie. De zes minerale zouten van Kruschen zijn de zuiverste natuur producten. ieder voor zich nodig voor Uw organen, om afdoend en regel matig te functionneeren. Helpt Uw organen een handje. Met Kruschen Ge plukt er zelf de vruchten van in de vorm van nieuwe levensvreugd, van een opgewekt, veerkrachtig en levenslustig gestel. Kruschen is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Ingez. Med.) zakelijke methoden en door zoveel mogelijk zelf te doen. Maar diverse krachten zijn in het spel, die dit bemoeilijken. Daartegen is een mid del gevonden in de organisatie. Bo vendien zal gebruik gemaakt moe ten worden van de bescherming door de overheid, o.a. door beper king van het cadeaustelsel, de wet op de winkelsluiting en de vesti gingswet. De middenstander is echter wat kopschuw geworden van wetten, Ze zijn goed, voor zover ze orde nend en beschermend zijn. Ook van de gemeente worden wel een on prettige dingen ondervonden, b.v. betreffende de onteigening bij de stadhuisbouw, waarvan het geval Feld nog steeds niet is afgehandeld, al is het huidige gemeentebestuur daar niet debet aan. Klachtenlijstje. Een ander voorbeeld zag spr. in de verhoogde Slachthuis-tarieven, waarvan de meerdere kosten op een bepaalde groep en niet op alle be langhebbenden worden verhaald. Vervolgens de onprettige ervarin gen met de commissie van Ste- deschoon en het experimenteren met de Breestraat, nadat de Bostel- brug al gereed was. Met al deze critiek wilde spr. belicht. graag de vele moeilijkheden van het gemeentebestuur erkennen, Yooral ook finantiëel. Toch is er een mogelijkheid om vele moeilijk heden uit de weg te ruimen: het in stellen van een Adviescommissie voor de Middenstand. Dan zou een verlanglijstje voorgelegd kunnen worden, met: toezicht op de ge meenteverordening betreffende winkelsluiting, intensiever woning bouw (ook winkelhuizen), de kwes tie van de industrieflats, de gang van zaken betreffende het Taxibe drijf, de particuliere bouwers, de trammisère en de markten. Tenslote sprak de heer de Hos son over de foutieve mening van velen, als zou een raadslid zitting hebben om de belangen van een be paalde groep te behartigen. Het gemeentebelang moet voorop staan en slechts wanneer iemands specia le belangen ingebouwd kunnen worden in het algemeen belang, mag hij daar voor opkomen. Ge lukkig begrijpen de meeste raads leden hun taak in deze uitstekend. Langdurig debat. De voorzitter, de heer St. Menken, die de vergadering had geopend en eerst het woord verleende aan de oud-voorzitter, mr. E. Bolsius, (wiens herdenkingsrede wij elders in dit nummer afdrukken), verliet de ver gadering, nadat beide raadsleden ge sproken hadden. De heer H. Lom- bert nam de voorzittersplaats in en leidde een interessante, maar ietwat langdurige, gedachtenwisseling over de gemeente-politiek, waarvan som mige aspecten nog iets uitvoeriger door verschillende sprekers werden In de bijeenkomst van de afdeling Leiden van de K.V.p. heeft de waar nemend Commissaris der Koningin in deze provincie, mr. E. J. M. H. Bol sius, de heer Wilmer herdacht in de volgende rede: /"\p 24 Februari had het Bestuur van de afdeling Leiden een ledenverga- dering belegd van afdeling Leiden van de Katholieke Volkspartij, op welke vergadering besproken zouden worden enkele punten van het Ge meentebeleid. Dit betrof het terrein, waarop ons medelid Wilmer zoveel jaren van zijn nuttig leven, zijn diensten.'had gegeven in het belang van stad en partij. De morgen van diezelfde dag hebben wij hem uitgeleide gedaan naar zijn laatste rustplaats. En nu zijn we samen gekomen om gezamenlijk hem te herdenken, hem te danken en voor ons het besef levendig te maken, dat wij zijn voorbeeld niet mogen en niet moeten vergeten. Wilmer heeft gedurende meer dan dertig jaren op verschillend terrein de hem geschonken gaven gebruikt ten nutte van anderen. Het is niet hier de plaats en het is ook niet aan mij, de betekenis weer te geven van het werk, dat hij heeft gedaan in zijn courant, waar hij jaren lang voorlichting gaf aan zovelen in onze stad en hare omgeving, noéh te zeggen wat hij betekende voor echtgenote én vrienden. IIIij, die hier thans zijn samengekomen, willen nu Wilmer herdenken als de beste van ons, die jarenlang het katholieke volksdeel vertegenwoor digde in de Raad en jarenlang was de leider van He fractie, eerst van de R.K. Staatspartij, daarna van de Katholieke Volkspartij. Met zijn helder verstand, zijn rijke ervaring, scherp inzicht en fijngevoeligheid was hij de man, die leiding gaf aan zijn eigen partijgenoten, groot gezag had in de Raad en eerbied afdwong bij zijn tegenstanders. Logisch en scherp was* zijn betoog, maar nooit scherp van toon of kwetsend voor anderen. Zijn fijngevoeligheid weerhield hem gemakkelijk anderen te treffen. Wie met hem over politiek van gedachten mocht wisselen, werd steeds getroffen door zijn inzicht in zovele vraagstukken en de juiste richting, die hij zo vaak wist uit te stippelen. En bij dit alles was misschien wel zijn schoonste karaktertrek en van de grootste waarde, dat hij in rustige eenvoud nimmer zich zelf zocht. Niet om hem, niet om zich zelf, maar om het hem toevertrouwde belang. Voor anderen gaf hij zijn tijd, zijn gaven, zijn werkkracht en misschien wel zijn gezondheid. Is het dan niet begrijpelijk, dat we thans weemoed gevoelen om het gemis van deze man, die nog zoveel had kunnen doen en van wie veel mocht worden verwacht, wiens eerlijk karakter ons aantrok en wiens sympathie ons lief was. Dit zij het met weemoed aanvaardend, omdat wij weten dat, wat hem geschied is, ook voor hem het beste was, voelen we ook een gevoel van grote dankbaarheid om alles, wat wij in en door de persoon van Wilmer gekregen en geleerd hebben. Wij allen, die nog te werken hebben en op menig terrein de arbeid voort te zetten waaftxan hij ontvallen is, mogen ons laten leiden door zijn voor beeld, gegeven in werklust en werkkracht, in bezonnenheid en wijs beleid; laten we ons zijn woorden en zijn raadgevingen indachtig zijn en trachten we voort te gaan in zijn geest. Een gevoel van dankbaarheid behoeft ook niet door een gevoel van groot gemis te worden verdrongen. Er is toch reden ook voor dankbaarheid. Misschien hebben we het wel al te gemakkelijk en als heel gewoon aan vaard dat Wilnier onder oiis heeft gewerkt en nu, nu het anders is gewor den, nu we hem niet meer zullen horen op onze vergaderingen, hem riiet meer zullen lezen en niet meer zijn leiding zullen hebben, zal te sterker gaan spreken zijn betekenis en te groter moet zijn onze dankbaarheid. Wij mogen hem benijden en gelukkig prijzen om de grote gaven die hij had: zijn rechtschapenheid, zijn eerlijke overtuiging, zijn medeleven met anderen, zijn Godsvertrouwen, zijn eenvoud; benijden niet om het bezit dier gaven alleen, maar omdat We zeker weten dat deze en de wijze waar op hij ze gebruikte, hem de grootste beloning verzekeren, toegedacht aan hen die zich beijveren voor anderen, daartoe^ gedreven door edele motieven. Hier willen wij Wilmer danken voor zijn werk en de wijze, waarop hij werkte en die dank zullen we tonen door de gedachte aan hem leven dig te houden juist dan als we zijn werk moeten voorzetten en door ons gebed. CHRISTELIJK KINDERKOOR Lenteklokjes en Jongenskoor Riek Meyering heeft met haar kinderkoor weer groot succes ge had. Een overvolle zaal met ouders en vrienden en kennissen hebben Tiaar spontaan toegejuicht omdat wat zij met haar meisjes en jongensko ren doet. En dat is niet weinig. Er heerst een bewonderenswaardige tucht onder de negentig meisjes en circa vijf en twintig jongens. Geen enkel kind gaat ook maar één ogen blik buiten zijn boekje. Wie doet haar dit na? Riek Meyering is een geboren lerares. Adem en mond stand zijn zelfs bij de kleintjes ge oefend, zodat de toonvorming goed is en de klank beschaafd en behou dens een enkele toontje heel zui ver bovendien. Zij zoekt naar mooie en goede muziek om bij de leerlingen liefde voor de toonkunst aan te kwe ken. Naast de goede muziek zoekt zij ook naar mooie teksten. Zij verlieze evenwel niet uit het oog, dat het geestelijke lied niet te diepzinnig mag zijn voor de jeugd, want dan gaat er van de tekst wel een en an der langs hen heen. Ook de gewijde tekst kan „des kindes zijn". Niette min waarderen wij zeer, wat zij be reikt. Eén wens willen wij graag naar voren brengen. Bij al haar een voud, die wij roemen, brenge zij wat meer soepelheid en nuance aan in haar directie. Piet Uiterlinden secun- deerde haar leerlingen met veel toe wijding en talent, maar ook van hem vragen wij iets meer verschei denheid in kleur. Het jongenskoor, keurig gekleed in grijze casaque met donkerblauwe pantalon, trad voor 't eerst op. Eerst wat verlegen en on wennig, kregen zij al gauw de goe de smaak te pakken en zongen met animo en ontwikkelden een mooie ronde klank. Een kleuter-soliste zong een allerliefst poppedeuntje, Op het gebied van de canon bewogen de kinderen zich zeker. Het genre speelliedje werd terecht toegejuicht, en de liedjes door Jan Mul getoonzet, beloofden een groot succes. Bij al 't applaus, dat mejuffrouw Meyering terecht mocht oogsten, beloonden de cursisten van de verschillende klas sen hun directrice met mooie bloe men en een grote fruitmand. Het po dium was vriendelijk opgesierl, en na de uitleiding „Ach blijf met Uwe genade", is men dankbaar gestemd naar huis gegaan. De kinderen heb ben ook de inleiding „Ere zij God", zelf verzorgd. J. Kortmann LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het Candidaatsexa- men Nederlands-Recht. mej. A. C. F. Bos te 's-Gravenhage, en de heren: F. Smit te Alblasserdam. R. J. C. Westenberg te Zwijndrecht. Burgemeester gaf de gelukkige vader een spaarbankboekje met ilOO.— Natuurlijk was vader P. Maas van morgen buitengewoon verheugd, toen hij naar het stadhuis stapte, om bij de Burgerlijke Stand te gaan vertel len dat zijn vrouw G. Maas-Doeve vanmorgen in het St. Elisabeth Zie kenhuis was bevallen van een zoon. Maar hij zal niet geweten hebben dat met spanning zijn komst werd afge wacht. De heer Maas kon immers niet vermoeden dat zijn zoon en eerste kind de 90.000ste inwoner van Leiden zou zijn. Toch was dat zo. En daarom werd aan deze aangifte een kleine plechtigheid verbonden. Nadat de gelukkige vader aan het bureau van de Burgerlijke Stand ver teld had dat zijn zoon Willem Ferdi nand heten zou, dat hij op Roden burgerstraat 49 woont en van beroep boekhouder is, werd hij door burge meester van Kinschot ontvangen en hartelijk gelukgewenst met de ge boorte van deze zoon en 90.000ste Leidse burger. Een spaarbankboekje kon niet achter wege blijven. En reeds op de dag van zijn geboorte bezit Willem-Fer- dinand honderd gulden, als geschenk van het gemeentebestuur. Aan de moeder zal, namer.s de gemeente, nog een taart worden aangeboden. Loop der bevolking. Deze gebeurtenis geeft ons aanlei ding eens te bezien hoe de bevolking in Leiden gedurende de laatste eeuwen is gegroeid Maar het is moei lijk juiste gegevens te vinden. Om streeks 1500 zouden er in Leiden 9500 commuicanten zijn. In oude geschie denisboeken, waarin dit vermeld wordt, neemt men aan dat het aantal communicanten zijn. In oude geschie- king uitmaakte. Er zouden toen dus 19.000 inwoners moeten zijn. Omstreeks de tijd voor het beleg van 1574 vinden we echter het totale cijfer van slechts 15.000 vermeld. Een vers van Jan van der Hout in de Stadhuisgevel vermeldt dat tijdens het beleg door de „swarte Hungers- r.oot" niet minder dan „binaest ses duisent menschen" stierven. Hoe het ook zij, in 1581 bedroeg het aantal 12.144. Daarna werd een sterke stijging te zien gegeven. Enerzijds veroorzaakt door de toenemende belangrijkheid van de Leidse Lakenindustrie en an derzijds door stadsuitbreiding. In 1822 waren er 44.745 Leidenaars en in 1640 werd het ronde cijfer van 50.000 be reikt. GOUDEN DOCTORAAT. Op Vrijdag 10 Maart a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat aan deze Universiteit promoveerde tot doctor in de Nederlandse-Letterkunde: de heer dr. W. A. F. Bannier, geboren te Breda en wonende te Utrecht. VAN CLEEF'S MANUFACTUREN- HANDEL BESTAAT VEERTIG JAAR. Drukbezochte receptie. De voorbijgangers, die gisteravond over de Haarlemmerstraat gingen, zullen ongetwijfeld de prachtige illu minatie gezien hebben, welke is aan gebracht op het grote pand van N.V. Van Cleefs Manufacturen-, Bedden- en Tapijtenhandel, waarvan vooral de e-ige jaren geleden gerestaureer de topgevel schitterend uitkwam. Voor zover zij het nog niet wisten, hebben die voorbijgangers gedacht: Wat is hier aan de hand? Wel, het was gisteren veertig jaar geleden dat deze zaak werd opgericht. En men meende aan dit feit een feestelijk tintje te moeten geven. Daarom bleef gisteren de zaak ge sloten en werd 's morgens de dag in gezet met een H. Mis in de Harte- brugskerk. Daarna kwamen directie en personeel bijeen voor een korte plechtigheid, toen een acte de nota ris passeerde, waarmede een pen sioenfonds werd gesticht. Namens het personeel bood de heer H. Zandwijk, chef-verkoper, een electrische klok aan. Toen mevr. J. van Cleef-Bouchier veertig jaar geleden deze zaak open de, had zij niet kunnen denken, dat het bedrijf zich zo sterk uit zou brei den. De eerste opzet was zeer een voudig, doch na twee en een half jaar kwam reeds de eerste uitbrei ding tot stand en steeds werden er stukjes bijgetrokken, zodat nu be schikt wordt over een grote ruimte in de panden 172 en 174, terwijl ook het pand aan de overkant, Haarlem merstraat 179, eigendom is. Nog steeds heeft mevr, van Cleef de leiding in deze grote zaak, zij het dan dat zij door twee mede-directeu ren, haar beide neefs A. en B. van Cleef, terzijde gestaan wordt. Dit drietal werd gistermiddag van honderden zijden gelukgewenst, toen in de keurig versierde zaak een re ceptie werd gehouden. Om twee uur kwamen eerst de fabrikanten e.d. hun gelukwensen aanbieden. Later volgden andere zakenrelaties, cliën ten, buren en vrienden. Namens de Ned. R.K. Middenstandsbond, afd. Leiden, kwamen voorzitter F. C. de Hosson cn secr. J. Pierrot feliciteren. Het voltallige Midza-bestuur, met voorzitter B. de Koning aan het hoofd, verscheen eveneens. Voorts za gen we rector F. Bernefeld, de heer H. M. Simonis en oud-personeelsle den. Drie uur lang heeft het onaf gebroken gestroomd en de directie werd niet moe steeds gasten te ont vangen. Het personeel, dat in de vooraf gaande dagen hard heeft gewerkt om alle klaar te maken en onder leiding van de etaleur een keurige etalage en een prachtige interieur-versiering gereed maakte, heeft nog een feest avond in het vooruitzicht, die na Pa sen gehouden zal worden. Maar ook de Leidse industrie ken de een grote inzinking. Zo groot zelfs dat in 1672 het bevolkingsaantal ach teruit ging lopen en in 1793 nog slechts 28.000 bedroeg. Ook de pest epidemie was debet aan deze sterke daling. In 1820 kwam er echter weer een opleving in de textiel-industrie en steeg het aantal inwoners weer tot 30.000. Zestig jaar later, in 1880 dus, was de 40.000 weer bereikt. Toen bleef een regelmatige stijging aan houden. Nadat de stad tweemaal ver groot was door anexatie, bedroeg het aantal in 1919 65.000 zielen. In 1937 werd het ronde getal van 75.000 be reikt. En thans is de 90.000ste er! Nu maar wachten op de 100.000ste. Dan zal ook Leiden tot de grote stedén gaan behoren JAARVERGADERING H. K. W. Gisteravond werd in „Den Budcht" de jaarvergadering van de H. K. W. gehouden. Vele leden hadden aan de oproep gehoor gegeven en waren ge komen met echtgenote of verloofde. Er werd begonnen met de mooie kleurenfilm „Hollands Glorie". Allen genoten van de prachtige bloembol- lenvelden. Om ca. 10 uur begon het „taaie" ge deelte der vergadering, wat echter zowel door de voorzitter als door de geestelijk adviseur, pater Hogenbirk, en districtsbestuurder de Ries, der mate vlot en prettig werd afgewerkt, dat de agenda er in een uur „door" was, waarna allen om 11 uur huis waarts keerden. Waar ook hier weer bleek, dat de thuisblijvers ongelijk hadden, rekent het bestuur er vast op, dat volgende maal allen aanwezig zullen zijn. In April zal een excursie gehou den worden naar de Leidse Sterren wacht; men kan zich hiervoor opge ven bij het bestuur; men zal zich echter moeten haasten, want er kan slechts een beperkt aantal leden van profiteren en velen gaven zich reeds gisteravond op. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Ronaldus Johannes Ge rard us. z. van R- Wassenaar en W. M. L. Soonius; Elisabeth Cornelia, d. van J. Kuivenhoven en J. E. de Mooij; Gijsbertus, z. van W- F. Meijers en P. Nievaart; Paulus Hen drik Anton, z. van H. M. Calis en L. T. H. Ottenhoff. Ondertrouwd: A. Bekooij gesch. 45 jaar en C. Evades wed. 44 j.: B. de Kaste jm 25 jaar en M. J- M. de Groot jd. 26 jaar; W. A. Kreffer jm 24 jaar en *V. J Scha'ks jd 23 jaar; I. Reijken wednr 34 jaar en H. M. Rapp gescK 33 jaar; P. H. Swinkels fm. 26 jaar en A. J A. A- Slewe jd. 25 jaar: P. C. de Bolster jm 31 jaar en S. M C. Regeer gesch. 28 jaar: J. B- Bij jm 27 jaar en D. Brocaa" jd 24 jaar: C. M. Smittenaar jm 23 jaar en M. E- StroeKr>i H 21 ■'a3''; L. Steenvorden jm. 24 j. en A. Jon- CTenengel jd 18 jaar: P. Utrecht jm 22 jaar en M. Keijzer jd 21 iaar. Overleden- C. J. van der Meer hsv. van C. J. Bort 57 jaar; A. M. Rijs- dijk dr. 1 jaar; M. J. C. Verhagen wed- van A. Janssen 65 jaar. Vrijdag, 3 Maart. Omdat het vandaag Vrijdag is, wat Staaskok een voortreffelijk kliekjes- aag lijkt, begint hij eerst met enige restjes van gisteren. Want in de Hutspot van Donderdag staat ver meid dat het Chr. Vakverbond in Leiden 222 leden telt. Dat was een zetfout. Want het aantal bedraagt 2122. Dat is maar liefst een verschil van 1900! En dan moet hij nog even terug komen op het Staatsspoor. Gisteren werd al in het kort vermeld hoe daar een spoorbaan werd opgebro ken en even verder weer werd neergelegd. Maar Stadskok meent dat hij op deze plaats de spoorweg werkers wel eens een pluim op de hoed mag steken. Want in een dag was alles kant en klaar. In ontzag gelijk tempo werd er gewerkt, om de stagnatie van het verkeer zo kort mogelijk te laten duren, 's Avonds om zes uur reden de auto's al weer over de herbestrate spoorweg overgang! En als we dan overstappen op de dingen van vandaag, vragen we eerst even aller aandacht voor de zeer be langrijke vergadering, die heden avond wordt gehouden in ,,'t Raedt- huys", Nieuwe Rijn. Stadskok schreef er al eerder over. Maar hij wil het nog eens doen, om toch voor al alle bestuurders van K.A.B. vakafdelin gen- K.A.V., Credo Pugnoclub, enz. op het hart te binden deze bijeen komst niet over te slaan. Omdat prof. J. A. Veraart, de geestelijke vader van de veelbesproken en vaak slecht begrepen P.B.O., dan komt spreken over dit onderwerp, waar over de besturders niet genoeg kun nen worden voorgelicht. Laat het K.A.B., Gewest Leiden, tevreden kunnen zijn over een geweldige op komst! Wat de dag van gisteren betreft, kunnen we nog even vermelden dat ook gistermiddag de Leidse Brand weer moest uitrukken. D-/': keer naar de Voldersgracht, waar een kamer van perceel 47 in lichter laaie stond. In dit huis, bewoond door de heer I. T. van W., was een defect ontstaan in de schoorsteen. En daardoor raakte de aangebouwde linnenkast in brand. Alle kleding in deze volle kast werd een prooi der vlammen. De brandweer kon erger voorkomen, zodat de schade tot de ene kamer beperkt bleef. Vermeldenswaardig vinden we ook wel dat de restauratie van de ka demuur aan de Aalmarkt ten einde is. Vanmorgen werd de laatste hand gelegd aan de hekken, die op de hardstenen rand werden bevestigd. Weer werd de knagende tand des tijds aan een der fraaiste plekjes van Leiden (de Visbrug) voor enige tien tallen jaren teruggedrongen. STADSKOK. oegstgeest Kath. Vrouwenbeweging. Op de jaarvergadering gaf mevr. Staal- Santvliet overzicht van de verrichte werkzaamheden; mevr. De Wilde- Dijsseibloem bracht financieel ver slag uit. Wegens reglements-wijziging trad het gehele bestuur af. Er wer den uitgebracht 56 geldige stemmen Gekozen werden mevr. Rosdorff-Van Schie (50), mevr. J. P. W. Staal-Sant- vliet (49), mevr M. M. Bunnemeyer- Scanlan (48), mevr Meyer-Heere- mans (48). mevr. Kuypers-De Wit (46), mej. A. Hornan (43). mevr. Bus- Bialas (36), mevr. De Wilde-Dijssel- bloem (34). Tot presidente werd uit de verga dering gekozen mevr. M. Creyghton- v. d. Berg. Daarna werd de kleuren-film „Hol lands Glorie" vertoond. hillegom Mej. E. Rusman is benoemd tot vrouwen-bemiddelaarster bij het het Rijksbureau te Tilburg. LAATSTE BERICHTEN Nederlands protest Bij Tsjechische gezant Over het gisteren te Praag begon nen proces tegen de Nederlander J. A. Louwers meldt het Tsjeclfbslo- waakse Nieuwsbureau Ceteka nog het volgende: Louwers verklaarde, dat hij over een speciaal kaartsys teem beschikte met uitgebreide ge gevens over de verschillende textiel fabrieken in Tsjecho-Slowakije. Voor het verzamelen van deze gegevens had hij veel fabrieken in Bohemen en Slowakije bezocht. Hij stelde be lang in het aantal en soort machines, het aantal werknemers en de ver schillende werkwijzen. De Nederland se militaire luchtvaartdeskundige at taché te Praag, kolonel Hasselman. had in zijn kantoor een landkaart, waarop alle vliegvelden en garni zoensplaatsen in Tsjecho-Slowakije stonden aangegeven, zo had Lou wers van hem vernomen. De zaakge lastigde v- d, Gaag en de tweede ge zantschapssecretaris RosenbergPo lak hadden hem geholpen bij het versturen naar het buitenland van een zending documenten. Deze docu menten bevatten door de beschuldig de dr. Fiksl verzamelde gegevens over technische procédé's der leder bewerking en over de productie van bepaalde textie1 soorten die hij had verkregen van de voormalige Bayer- fabrieken van de beklaagde Vavra Oa~a. Louwers verklaarde, dat hij alle geldtransacties louter uit vriend schap en onbaatzuchtig had verricht. Slechts in één geval had hij een ver goeding aangenomen, namelijk 5000 kroon van de exporteur Karei Pech man. voor de hulp, die hij samen met zijn medewerker Doorn verleen de bij zijn ontsnapping door 650 dol lar om te wissselen tegen 47.000 kro nen. Louwers verklaarde A]oisie Slo- vencikova, een der andere beschul digden te kennen van de Bata-fa- briek te Best, waar zij voor de oor log wex-kzaam was. Na 1945 kreeg hij te Zlin weer contact met haar- Hij bekende haar tot sabotage te hebben aangezet door huiden en vachten te verzamelen en aan de cir culatie te onttrekken, aldus Ceteka. Tijdens het verhoor verklaa~de zij haai' positieve houding tegenover het volksdemocratisch regiem te hebben gewijzigd „onder invloed van kapi talistisch gezelschap." Zij bad ge loofd. wat Louwers haar ter be strijding van de volksdemocratie had gezegd en op zijn aandringen was zij met sabotage begonnen door in korte tijd materialen tot een waarde van ongeveer 30 millioen k-onen op te slaan in de ber<*n,:rn+e vat de maat schappij, waar zij een belangrijke functie bekleedde, aldus Ceteka. NEDERLAND PROTESTEERT. De Nederlandse regering heeft he denmiddag bij de gezant van Tsjecho Slowakije te 's-Gravenhagc een pro test uitgebracht tegen het feit, dat tot de openbare rechtszitting, welke op het ogenblik te Praag wordt ge houden tegen de Nederlandse onder daan de heer J. Louwers, geen tolk is toegelaten ter beschikkng van de Nederlandse vertegenwoordiger te Praag. De Nederlandse regering is van mening, dat door deze weigering ge weld is aangedaan aan de openbaar heid van genoemd proces. Voorts protesteerde de Nederland se regering bij deze gelegenheid we derom tegen het feit, dat de Neder landse vertegenwoordiger te Praag niet in de ge'ege^he^ is geweest om contact op te nemen met de heer Louwers sedert diens arrestatie op 14 December jl.. waardoor de be klaagde niet in staat is geweest om zich van te voren van de gevende rechtskundige bijstand te verzekeren. Aan de Nederlands tijdelijk zaak gelastigde te Praag, de heer J. van der Gaag, werd opdracht geveven een soortgelijk protest in te dienen bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Praa^.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2