S)e £cidóeSoti/ïa/nt VetBazinyinekkende aan £auiae%& Bekentente Aen a De Ned. legatie te Praag beschuldigd Plan voor nieuw Duits leger Westerling naar Nederland De Pinkstermars zal verhinderd worden KoJneitje... Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 3 MAART 1950 41ste JAARGANG No. 11919 Er wordt weer heel wat „bekend" in Praag Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Adverts 15 et, p. mm. Telefoontjes 1.50 Voor verslaggevers was er geen plaats A LLE leden van de Nederlandse legatie te Praag hebben onder leiding van de gewezen gezant A. Merens rijke Tsjecho-Slowaakse burgers met hun bezit uit het land helpen ontvluchten, meldden gisteren radio- Praag en het officiële persbureau Ceteka. Zij baseren hun aantijging op verklaringen van de Nederlandse zakenman Louwers, die gisteren te Praag terecht stond op beschuldiging van economische spionnage. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag merkte op, dat deze beschuldigingen „behoren tot het ge wone recept" in deze communistische processen en dat „wat de specifieke beschuldigingen aan het adres van de Nederlandse vertegenwoordigers te Praag aangaat, deze categorisch kunnen worden tegengesproken". De Nederlandse zaakgelastigde J. van der Gaag deelde gisteravond om kwart voor zes mede, dat Douwers nog steeds werd ondervraagd. Des morgens om half tien, nadat de aan klager de akte van beschuldiging voorgelezen had, begon Louwejrs met het afleggen van zijn getuigenis. De zitting werd slechts onderbroken voor de lunch van een uur en voor een pauze van tien minuten in de avond. Van der Gaag kon het verloop van het geding niet volgen, omdat hij het de gehele dag zonder tolk moest stel len. Hij wac mr de rechtszaal ge gaan in gez van de Belgische corresponden ,'ves Beaujean, die Tsjechisch spreekt. De Belg en alle Westelijke correspondenten werden echter geweerd. Volgens officiële be richten was de zaal tot de nok ge vuld met belangstellende arbeiders. Van der Gaag verklaarde echter, dat de zaal nog plaats bood aan 50 a 60 personen. De Westelijke correspon denten waren voor de berichtge- ving geheel afhankelijk van het Ce teka. De Nederlandse zaagelastigde noemde de handelwijze „niets dan eén uitvlucht". Ceteka berichte verder, dat Lou wers „brieven en pakketten met in lichtingen en monsters verkregen door economische spionnage, per di plomatieke post naar Nederland ver zond". Ter verontschuldiging voerde hij aan, „dat leden van de Ameri kaanse, Engelse en Canadese diplo matieke missies hetzelfde deden". De Nederlandse militaire en lucht vaartattaché kolonel B. R. P. F. Hasselman, de legatiekanselier Th. Lochman, de tweede legatie-secreta ris Rosenberg Polak, de zaakgelastig de Van der Gaag, de handels-atta ché Kruseman en de oudrvertegen- woordiger van de K.L.M. J. van der Kun zouden Tsjecho-Slowaakse on derdanen, die tot de kapitalistische klasse behoorden, behulpzaam zijn geweest clandestien het land te ver laten. Personeel van de K.L.M. en chauf feurs van de vrachtwagens, die tus sen Nederland en Tsjechi-Slowakije rijden, hielpen rijke Tsjecho-Slowa- ken met hun bezittingen over de grens. De diplomaten van de Neder- gens Van der Gaag, bleek en ver moeid uitzag, wordt beschuldigd van economische spionnage deviezen- smokkel, vervalsing van documenten en hulpverlening aan vluchtelingen. Volgens de akte van beschuldiging hebben de tien beklaagden op eco nomisch en financieel gebied ge werkt „ten gunste van de kapitalis tische oligarchie van de V.S. en sa menzweringen gesmeed samen met buitenlandse spionnen en Tsjecho- Slowaakse verraders". Nog nimmer zijn tegen een bui tenlander in Praag dermate ernstige beschuldigingen ingebracht, zelfs niet tegen de misnandelde Zweedse zakenman Holgei Hjelm, die in De cember wegens industriële spionna ge tot drie jaar gevangenisstraf was veroordeeld, maar die later in vrij heid werd gesteld en uitgewezen. Het uitlekken van atoomgeheimen De „Evening Standard" brengt groot opgemaakt het bericht, dat mi nister-president Attlee rechtsreekse instructies zou hebben gegeven voor een grondig onderzoek naar „M. I. vijf", de Britse geheime dienst. „M. I. vijf" is een afdeling van het departement van oorlog, dat bij de jongste kabinets-reorganisatie opder John Strachey is komen te staan. De „Exening Standard" beweert, dat Strachey een „verklaard communist" is en voorspelt, dat aandrang zal worden uitgeoefend tot ontslag van Strachey als minister van oorlog. „Strachey werd tot minister van oorlog benoemd, aldus het blad, ter wijl Klaus Fuohs (die wegens het uitleveren van atoomgeheimen tot veertien jaar gevangenisstraf is ver oordeeld) zich reeds in hechtenis be vond om berecht te worden". DE BELGISCHE KONINGS KWESTIE. Het Belgiscne blad „Le Dernière Heure" schrijft: „Volgens Donder dagmorgen in politieke kringen ver kregen inlichtingen waren de minis ters op de vergadering van de kabi netsraad van Woensdagavond van oordeel, dat het niet wenselijk is een op een gramofoonplaat opgenomen boodschap van koning Leopold door de Belgische omroep te laten uitzen den". „Le Peuple" schrijft met betrek king hiertoe, dat de secretaris van de koning, Pirenne, uit Cap d'Antibes was teruggekeerd „met de opdracht de regering te verzoeken de mi crofoon van de omroep ter beschik king te stellen van de koning". Von Manteuffel acht dertig divisies noodzakelijk KURT HASSO VON MANTEUF FEL de vroegere Duitse generaal bij de pantsertroepen, die het offensief in de Ardennen uitvoerden heeft een uiteenzetting gegeven van de plannen, die hij schriftelijk aan kanselier Adenauer heeft voo rgelegd. Hij zei echter, dat hij zich onder de huidige omstandigheden volledig bij de oppositie van Ade nauer tegen een herbewapening van Duitsland zal aansluiten. Een werkelijk begrip tussen1 Frankrijk en Duitsland vormde de basis voor zijn plannen. Duitsland diende zich bij de* Westerse mogend heden aan te sluiten om te helpen het Europese vraagstuk op te lossen. Neutralisatie van Duitsland was onzin. Hij verwierp de Franse voor stellen, dje volgens door hem ver kregen inlichtingen slechts voorza gen in drie lichte Duitse divisies. 'Bij een Russische aanval zouden ze slechts kanonnen voer zijn. De verdediging van het Westen 6*wto. vo" mc i.cwci.- eiste veel meer Duitse divisies. Drie landse legatie maakten zich schuldig i lichte divisies zouden niet in staat aan valuta-transacties op de zwarte zün de oorlog buiten Frans gebied markt en maakten hun grootste win- te houden Von Manteuffel stelde sten door het verkopen van hun een Europees pact voor met inbe- auto's aldus Ceteka. grlP van Duitsland ter versterking De 35-jarige Louwers, die er, vol-van het Atlantische pact, dat vol- GEDENKRAAM VOOR GEMEEN TEHUIS VAN VUGHT Het woord Vught had in de oorlogsjaren een huiveringwekkende klank door het het onbeschrijfelijke leed, dat door duizenden in het concentratiekamp te Vught is geleden. De gemeente Vught draagt nog altijd de last van de sinistere associaties, die haar naam hieraan verbonden hebben. Toch hebben tal van Vughtenaren zich in die jaren grote moeite gege ven om het lot der gevangenen te verzachten. Niet alleen Vughtena ren, tal van Nederlanders hebben zich daarvoor enorme offers getroost en zelfs persoonlijk risico gelopen, bij de vrijwillig op zich genomen barmhartigheidstaak. Om uiting geven aan de dankbaarheid, die in het Nederlandse volk leeft voor de hulp aan de slachtoffers in het con centratiekamp, heeft het hoofdbe stuur van het Nederlandse Rode Kruis de glazenier N. Schrier te Haarlem opdracht gegeven een glas- in-lood-raam te vervaardigen, dat op morgen in het gemeentehuis van Vught zal worden onthuld. Dit gedenkraam drukt het mede dogen uit met de slachtoffers en de eerbiedige bewondering voor de hulp, die zo velen, bekend of on bekend, aan hun lijdende landgeno ten hebben gebracht. KONINGIN JULIANA EN DE' PRINSESJES MAKEN TOCHT PER ARRESLEDE H.M. Koningin Ju liana en de prinsesjes Beatrix en Margriet maken tijdens Haar ver blijf te Sankt Anton een tochtje per arreslede in de prachtige omgeving van het plaatsje. In de voorste slede v.l.n.r.: H.M. Koningin Juliana, prinses Beatrix en mevrouw van Maasdijk. In de twee de slede bevindt zich prinses Mar griet. gens hem nog steeds zeer beperkt is in zijn doeltreffendheid. De kracht en de geest van de troepen van de WesteuropeseUnie mocht men niet overschatten. West-Europa diende ten minste ;n aanval van zes maanden te kunnen weerstaan om Amerika in staat te stellen, zijn oorlogsmate riaal in werking te stellen. moest volgens hem een staf worden ingesteld, die de plannen voor het organiseren van Duitse troepen zou uitwerken. Generaal Von Manteuffel heeft in het door hem aan bondskanselier Adenauer toegezonden memoran dum voorgesteld, dat WestrDuist- land dertig divisies op de been zou brengen. De kern van deze divisies zou moeten worden gevormd door met gevechtswagens uitgeruste troepen, die door infanterie zouden moeten worden gesteund. Amerika slpot zijn brandverzekering In een geheime zitting van een Amerikaanse Senaatscommissie is gisteren de senatoren meegedeeld, dat de plannen om in geval van nood het gehele leven in de Verenigde Staten op voet van oorlog te stellen, zijn uitgewerkt. Tot deze plannen behoren ook voorzieningen voor de burgerverdediging tegen aanvallen met Atoombommen. Senator Tydings, de voorzitter van de senaatscommisise voor de strijd krachten, heeft aan de pers ver klaard, dat de nationale veiligheids raad dit aan de commissie heeft mee- Volgens senator Tydings was de senaatscommissie zeer tevreden over de plannen, doch heeft zij de leiders der defensie gevraagd hun plannen nog eens te onderzoeken op de nood zaak van eventuele noodwetten, die dan in de huidige zitting van het Congres zouden moeten worden aan genomen. Op de vraag, om deze plotselinge vergadering van de commissie wijst op een mogelijke dreiging van een noodtoestand in de onmiddellijke toe komst, zeide senator Tydings: „neen". „Dit is slechts een verzekering, die deze regering moet sluiten tegen mo gelijke gevallen, evenals de gewone burger een brandverzekering sluit". Bezettende mogendheden zullen kracht bijzetten Onmiddellijk nadat gisteren Ernst Reuter, de burgemeester van West-Berlijn, bekend had gemaakt dat de z.g. Pinkstermars der com munistische jeugd uit Oost-Berlijn zou worden verboden, hebben de drie Westelijke geallieerde bezet tende mogendheden zich achter hem geschaard. De Franse, Britse en Amerikaan se bevelhebbers in de Westelijke sectoren van Berlijn gaven een ge meenschappelijke verklaring uit, waarin wordt gezegd: „De Westelijke geallieerden zul len elke poging van de onder com munistische leiding staande „vrije Duitse jeugdbeweging" om met Pinksteren in Westelijk Berlijn te demonstreren, de kop indrukken. Het is volkomen duidelijk, dat de beweging probeert, de Duitse jeugd te misbruiken voor het bevorderen van communistische doeleinden." „Als de „organisatie van de vrije Duitse jeugd" of welke andere ele- PRINS BERNHARD TE LOS ANGELES. Prins Bernhard is met de door hem zelf bestuurde Dakota, gisteravond uit Hermosillo, in Mexico, te Los An geles aangekomen. Zijn gezelschap bestond uit 7 personen. Hij zal drie dagen te Los Angeles blijven. menten ook, die het aansturen op wanordelijkheden, het zouden wa gen om op uitdagende wijze in Westelijk Berlijn te demonstreren of provocerende handeling te bedrij ven, zal daaraan onmiddellijk een einde worden gemaakt. De verant woordelijkheid voor de gevolgen die een dergelijk optreden met zich mee brengt, zal geheel komen te rusten op de organisatoren van de actie." AUSTRALIë WORDT OOK ONGERUST. Als reactie op het proces van Fuchs breidt Australië zijn veiligheidsmaat regelen met betrekking tot de lands verdediging en de immigratie van vreemdelingen uit, aldus schrijft de „Melbourne Herald". Vooral de En gels-Australische raketproeven wor den met een grondig veiligheidsstel sel omringd. Men vreest, dat enkele communisten door de mazen van het immigratienet zijn geslopen, aldus het blad. Volgens de „Sydney Sun" is de Australische geheime dienst even „ondoelmatig" als de Engelse. De belangrijkste post in deze orga nisatie zou bekleed worden door een functionaris, tegen wie tijdens de oorlog van militaire zijde ernstige beschuldigingen werden geuit, onder meer inzake het geven van verkeer de inlichtingen. Bericht nog onbevestigd „AU India Radio" heeft gisteren het bericht verspreid, dat de Britse auto riteiten in Singapore een bevel heb ben uitgevaardigd, dat Westerling naar Nederland zal worden uitgeleid op grond van zijn Nederlandse natio naliteit. Terzelfdertijd hebben de Britse autoriteiten een verzoek van de In donesische regering om uitlevering van Westerling geweigerd, omdat er geen uitleveringsovereenkomst be staat tussen de R.I.S. en Engeland. Noch uit het buitenland noch hier in het land kon het A.N.P. bevesti ging van bovenstaand bericht krij gen Wel verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de Nederlandse regering zich blijft stellen op het standpunt, dat zij geen invloed wenst uit te oefe nen op de Britse beslissing dienaan gaande. Hiervan is aan de Britse ambas sade in Den Haag mededeling ge daan. Zoals in het officiële commu niqué van de Hoge Commissaris der Nederlanden te Djakarta reeds is clegedeeld, betekent dit dus ook, dat Nederland zich niet tegen uitlevering aan Indonesië zou verzetten. De liquidatie der deelstaten Ver-gaande moties aangenomen In de vergadering van het Indone sische parlement is aansluiting bij de Negara Republik Indonesia voorge steld van alle deelgebieden met uit zondering van Oost-Sumatra, West- Borneo en Oost-Indonesië. De moties, die dit voorstel behelsden, werden aangenomen met 81 tegen 5 stemmen. Anak Agoeng, de minister van bui tenlandse zaken, zei namens de rege ring, dat het wetsontwerp voor ver andering van de staatkundige struc tuur zou worden ingetrokken en de inhoud daarvan als noodwet zou wor den afgekondigd door een presiden tieel besluit, dat later in het parle ment behandeld kan worden. Geen der sprekers had hiertegen bezwaren, zodat de regering thans zeer spoedig de noodwet kan uitvoeren, waarbij de gebieden, waar de onrust het grootst is, het eerst aan de beurt zul len komen. Waarschijnlijk zullen dit Modera en Oost- en midden-Java zijn. De spanning tussen de Rege ring en het parlement is thans voor lopig verdwenen, maar de regering zal zee rsnel dienen te handelen, wil er niet een gevaarlijke crisis ontstaan. LOYALITEITSPROEF VOOR GELEERDEN. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft in een wetsontwerp, dat werd aanvaard, een motie opge nomen, die voorziet in een bijzondere loyaliteitsproef voor buitenlandse ge leerden. Deze motie werd ingelast met het oog op het geval-Fuchs. Minister Stikkers bezoek aan de V.S. Vlot en aangenaam Vooraanstaande Amerikaanse re geringsfunctionarissen, die mr. D. U. Stikker tijdens diens bezoek aan Washington hebben ontmoet, ver klaarden tegenover Aneta's diploma tieke correspondent, dat zij bemoe digd en gesterkt zijn in hun vertrou wen ten aanzien van de toekomst van Europa, door de wijze, waarop minister Stikker de problemen der Furopese integratie benadert. De le den van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, die Woensdagavond naar mr. Stikkers uiteenzettingen hebben geluisterd, zowel als de func tionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken, die contact met hem hebben gehad, waren onder de indruk van mr. Stikkers zakelijke, realistische en objectieve kijk op die problemen en van zijn ernstige over tuiging, dat deze uiteindelijk kunnen worden opgelost. Bijgevolg is de ont moeting van mr. Stikker met de Con gresleden, onder wie enige waren, die zeer critisch tegenover het E.C. A.-programma staan, tegen veler verwachting in vlot en aangenaam verlopen. Minister Stikker zal zich Zaterdag morgen naar New York begeven, vanwaar hij Dinsdag a.s. per K.L.M.- vliegtuig naar Nederland zal terug keren. Truman niet naar Moskou „Nooit, zolang ik president ben" „Nooit, zolang ik president van de Verenigde Staten ben, zal ik naar Moskou gaan." Met deze woor den heeft president Truman, krach tiger dan ooit tevoren gisteren op zijn wekelijkse persconferentie, el ke mogelijkheid, dat hij zich naar de Russische hoofdstad zou begeven om met maarschalk Stalin over een beëindiging van de lopende Ame rikaans-Russische geschillen te spreken, van de hand gewezep. Tegelijkertijd herhaalde de pre sident, dat hij bereid was Stalin, of elke andere vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie, in Washington te ontmoeten. „Ik wil niets in de weg staan dat zou bijdragen tot de vrede in de wereld," zo voegde Truman hier aan toe. De president legde deze verkla ringen af in antwoord op de vraag naar zijn mening over de jongste voorstellen tot een regeling van het atoornvraagstuk, waaronder die, welke door senator Brien McMahon werden gedaan. Nadat hij verklaard had, dat hij nooit naar Moskou zou gaan zolang hp president was, begon Truman te lachen en hij voegde aan zijn woor den toe: „Toch hoop ik nog eens de kans te krijgen om als toerist die stad te zien, wanneer ik geen president meer ben." De heer L. Smit, directeur van de exportbevordering, vertrekt Zater dag 4 Maart met enkele zijner me dewerkers naar de Verenigde Staten cm er de laatste voorbereidingen te treffen voor de „Holland Fair", die begin Mei in het Gimbel-warenhuis te Philadelphia za worden gehou den. Wij zijn allen ontvankelijk voor beleefdheid. Abraham Lincoln.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1