tasiitoeP Het gebeurde in een Hollandse gevangenis Vrijspraak na zestien maanden „gezeten" te hebben r „De Waarheid" geschrapt JEet m WOENSDAG 1 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA J Bewakers worden gestraft Gister heeft het Gerechtshof te Amsterdam, de gebroeders J. en C. J. van Hall, na behandeling in revisie vrijgesproken van inbraken, waar voor zij door de rechtbank en daar na door het Gerechtshof in Den Haag waren veroordeeld. De twee broers hadden voor de Haagse recht bank terecht gestaan onder verden king enige van een reeks inb~aken te Rijswijk gedurende de laatste maanden van 1947 te hebben ge- Valse verklaringen. Ze hadden volgens toen afgeleg de verklaringen van de gebrs. C. en W. van der K., met wie zij bevriend waren, op 31 December 1947 inge broken in percelen aan de Nassau- kade en de RegentesseTaan- De twee broers v. d. K. hadden volgens hun voor de Haagse rechtbank en het Haagse Gerechtshof .afgelegde ver klaringen, tijdens deze inbraken op de uitkijk gestaan. De Haagse Rechtbank veroordeelde J. van H. tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar en C. van H- tot twee jaar. In hoger beroep werden zij door het Hof in Den Haag veroordeeld tot resp. anderhalf en twee-en-een half jaar. telkens met aftrek van het voor. arrest. Beide b~oer.s waren begin April 1948 gevangen gezet. Na het vonnis van de rechtbank werden zij in de gevangenis te Scheveningen ondergebracht. In de cel kwam het nit. Een celgenoot van C. van H. een zekere v. D., vertelde dat hij wist, dat de inbraken, waarvoor de beide broers gevangen zaten, in werkelijk heid waren gepleegd door een ze kere W. De raadsman der veroordeelden, mr. H. F. Oosterhuis, gaf dit door naar de officier van justitie, die de zaak weer aanhangig maakte bij de Hoge Raad. 20 Augustus 1948 vorder de de procureur-generaal bij dit col lege .revisie van het vonnis met on middellijke invrijheidstelling en de zaak werd verwezen naar het ge rechtshof te Amste-dam. De verdach ten hadden toen zestien maanden ge vangen gezeten. Op de zitting van gisteren ver scheen als getuige een der broers v. d. K.. op wier verklaringen voor rechtbank en hof de twee verdachten waren veroordeeld. K. was aarzelend in het afleg gen van zijn venklaringen, doch herriep hetgeen hij oo vorige zittingen had gezegd. Hij gaf te kennen, dat hij tijdens het voor onderzoek min of meer geïnti mideerd was en toen tegen beter weten in verrassende verklarin- gen had afgelegd. Voor de rechter had hij nader hand niet op deze verklaringen willen terugkomen en ook heden voor het hof wilde hij eerst bij zijn beschuldigingen blijven en niet afwijken van zijn oo"spron- ke'djke mededelingen uit vrees, voor een vervolging wegens meineed. Ten slotte ontkende hij, dat de gebrs. var. H. de inbraken hadden gepleegd. Intussen zijn beide broers v. d. K. na hun voor de rechtbank afgelegde verklaringen wegens medeplichtigheid aan de inbra ken tot voorwaardelijke straffen veroordeeld. Voorts verscheen voor het hof als getuige W-, die bekende de inbraken te hebben gepleegd. Hij was niet eer der met deze bekentenis gekomen, omdat hij zelf voor een ander m?s- drijf gevangen rit. en raar hij z°;de. zijn straf niet wilde verzwaren. Toch had hij ten slotte zijn plicht ingezien de inbraken te bekennen, waarvoor anderen onschuldig gevangen zaten. De procureur-generaal achtte de onschuld der heide verdachten be wezen, vorderde vernietiging van het arrest van het Haagse Gerechts hof en vroeg vr",«r»raak. Ook de ver dediger mr. Costerbuis, vroeg vrij spraak met verzoek o~m"dde1If?k arrest te wijzen De president willig de dit verzoek in en opnieuw recht doende sprak het hof beide verdach ten vrij. zijn alle vormen van besmetting der lucht wegen, die, bij ver waarlozing, spoedig ontaarden in ernstige aandoeningen der ademhalingsorganen. Denk er aan dat akker-s abdijsiroop' dadelijk keel en luchtpijpen zuivert, de hoest stilt, kou en griep bestrijdt. mmiimurmwit-uwu-i Tentoonstelling van valse bankbiljetten Van 15 tot 22 Juni a.s- zal in Den Haag een gfezelschap bijeenkomen, dat uitsluitend bestaat uit allereer ste deskundigen op het gebied van de bestrijding der misdaad. Uit veer tig landen, aldus de Msb., komen zij in onze Residentie bijeen om te spreken over de nieuwste trucs op het terrein van de vervalsingen en in het bijzonder zullen zij maatrege len beramen tot bestrijding van de valsmunterij, die sinds de oorlog hoogtjj viert. Het is het eerste na-oorlogs con gres van het Intern, bureau tot be strijding van falsificatiën, dat zijn zetel heeft in Den Haag en het wordt in het Vredespaleis gehouden. Zulk een bloei-periode van de vals munterij, als we thans beleven is ove rigens aldus de internationale poUtie deskundige dr. J. Goossen, op zich zelf niets bijzonders, 't Is een heel normaal verschijnsel na de meeste oorlogen. Alleen is er thans een ove rigens begrijpelijk verschil. De herenwerpen zich alleen op har- de of althans behoorlijk harde valuta. Zo worden er vrijwel geen valse Hongaarse pengo's gemaakt, maar in valse dollar biljetten zijn sinds 1945 al meer dan 80 variaties ontdekt. Tijdens het congres richt het Haag se falsificatie-bureau een tentoon stelling in van vals geld en deze ten toonstelling krijgt dan een permanent karakter De meest geruchtmakende affaire na de oorlog was de affaire-Himmler. Himmler had ergens in Duitsland een valsgeldcentrale gesticht, die ,.na de invasie in Engeland" het Britse eilandenriik moest overstromen met valse banknoten teneinde het econo mische leven te ontwrichten. De slavenarbeiders, die in het grootste geheim voor deze centrale werkten moesten als ze klaar waren met hun arbeid, worden verpast om te voorkomen dat het geheim zou uitlekken. Zij noemden zichzelf „do den met vacantie." Een ontsnapte Nederlander maakte het plan tijdig bekend, hij waar schuwde het Haagse bureau dat op zijn beurt Scotland Yard er van in kennis stelde. Dr. Adler heeft in zijn bureau te Den Haag een ruim laboratorium waar hij, bijgestaan door een grote staf van personeel verva'singen be studeert met behulp van chemicaliën, microfoto's ultraviolette-, infrarode- en x-stralen. PRUSVOORSCHRIFTEN OPGEHEVEN. In de Staatscourant van heden zijn twee beschikkingen van de mi nister van Economische Zaken gepu bliceerd volgens welke met ingang van 1 Maart 1950 de prijsvoor^chrif- ten, met inbegrip van de prijsstoo, ten aanzien van schoenen, pantoffels, sigaren, kerftabak, alsmede ten aan zien van de handelsmarges voor kunstmeststoffen buiten werking zijn gesteld. Voorts is een beschikking van de minister van Economische Zaken ge publiceerd, waarbij met ingang van 1 Maart 1950, de prijzen voor alle soor ten huisbrandturf worden vrijgela ten. BEURSOVERZICHT. Indien niet de grote lijst van ter beurze genoteerde binnenlandse in dustriefondsen nu en dan aanleiding tot opmerkingen gaf, zou met het beursverloop dezer dagen wel bijzon der treurig gesteld zijn. De internationale fondsen waren nauwelijks aan wijzigingen onder hevig. Kon. Olie bewoog zich tussen 293 en 294. Schepen zetten de koers daling niet voort, en toonden enig herstel. Cultures trekken nog maar weinig belangstelling en bij gebrek aan kopers kon het vorig koerspeil slechts met moeite gehandhaafd worden. Het publiek blijft ten aan zien van de cultures in zijn gereser veerdheid volharden. De Staatsfond- senmarkt trok door 't voortgezette her stel van de nieuwe lening de aan dacht. Deze gaat nu snel in de rich ting van de koers van uitgifte, die op pari was. De omzetten bleven be perkt. AANKOMST „SIBAJAK" Op 15 Maart a.s. wordt de „Siba- jak" van de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd met ongeveer 1250 passa giers uit Indonesië in Rotterdam ver wacht De „Sibajak", die gewoonlijk ir charter voor de Nederlandse re gering vaart, is voor deze reis door de overheid vrijgegeven voor het vervoer van burgerpassagiers naar Nederland. Niettemin heeft het schip ook een klein aantal militairen en bovendien vele gezinnen van mili tairen of nabestaanden van overle den militairen aan boord. RANTSOENERING VAN ESS- KOLEN OPGEHEVEN. De minister van Economische Za-' ken heeft besloten, de esskolen in de afmetingen: stikken, 0, 1, 2 en 3 met ingang van 1 Maart a.s. buiten de rantsoenering te brengen. Anthraciet en eierbriketten zijn dus met ingang van bovengenoemde datum de enige huisbrandsoorten, welke nog zijn gerantsoeneerd. BOTER WORDT NIET GOEDKOPER. De roomboter zal niet goedkoper worden. Minister Mansholt heeft medege deeld, dat een verlaging van de prijs voor de boter bestemd voor binnenlands verbruik zou beteke nen, dat op dit product uit over heidsmiddelen weer subsidie zou moeten worden verleend In het kader van de door de regering ge- volgdepolitiek om tot vermindering en ten slotte tot afschaffing van de subsidie te komen, ziet de minister voorshands geen mogelijkheden om het verbruik van botes te stimule- Ter oplossing van het boter- vraagstuk ziet de minister nog al tijd belangrijke mogelijkheden in een omzetting van de productie van boter ?n die van kaas. VITAMINISEREN VAN MARGARINE. De regering overweegt, op welke wijze het vitaminiseren van marga rine, dat sedert enige tijd niet meer geschiedt, kan worden bevorderd, zo heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ge antwoord op vragen van het Kamer lid Schalker. De minister is van oor deel dat het gebruik van gevitamini- seerde margarine in de wintermaan den voor de bevolking verkieslijk is, al behoeft er, zo schrijft hij, geen ernstige schade voor de volksgezond heid te worden gevreesd nu de vita mine A uit de margarine wordt weg gelaten. MIN JOEKES OPENDE HET ZIEKENHUISBOUWCENTRUM. De minister van Sociale zaken, mr. A. M. Joekes, heeft gistermiddag in het Bouwcentrum te Rotterdam de afdeling Ziekenhuislbouwwerken of ficieel geopend. Minister Joekes deel de in zijn rede mee, dat het aantal ziekenhuizen, sanatoria en psychia trische inrichtingen sterke uitbrei ding nodig heeft. In ons land zijn nu 220 ziekenhuizen met 40.000 bedden. 55 sanatoria met 8300 bedden en 48 psychiatrische inrichtingen. BURGEMEESTER VAN MAASTRICHT VIEL. De burgemeester van Maastricht, mr. W- baron Michels van Kessenich. kv/am op de laatste dag van zijn va cantie bij het skiën, ir. de Franse Alpen zodanig te vallen, dat hij het rechter kuitbeen brak. Ook de enkel werd geblesseerd. De burgemeester kon nog per trein huiswaarts keren en zal thans wat moeten rusten, daar het been enige tijd in het gips moet blijven. De burgemeester had te Montreux in Zwitserland het in ternationale geheelonthouderscon gres bijgewoond. Na afloop van dit congres had hij zich naar Frankrijk Begin de grote schoonmaak aan jezelf Dit is de actuele! slagzin van de Bond zon der Naam voor de maand Maart. Bovendien geldt het nog een iubileum: het is hon derdste maal. dat de hef boomactie van de Bond zonder Naam een slagzin de wereld instuurt. Op het te Rotterdam gehouden congres van de Communistische Partij Nederland (De Waarheid), is met algemene stemmen besloten de woorden „De Waarheid" achter de naam te doen vervallen. EERSTE KAMER De Eerste Kamer nam de begro ting van Binnenlandse Zaken aan. Daarna is zij begonnen met de be spreking van de begroting van Eco nomische Zaken. Minister Teulings deelde bij de voortzetting van zijn rede van vo rige week nog mee, dat de verbete ring van de salarissen der gemeen tesecretarissen wordt geremd door de colleges van Gedeputeerde Sta ten. Verder vroeg hij met bijzonde re nadruk zich te stellen achter het vertrouwen dat hij persoonlijk heeft in de Binnenlandse Veilig heidsdienst. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer is voortgegaan met de behandeling van het wetsont werp tot tijdelijke verhoging van de uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening, enz. De heer Gortzak had heel lang no dig voor de verdediging van zijn amendement. Minister Joekes toonde zich tege moetkomend voor een amendement- Van Lienden (P.v.d.A.) om een mi nimum-verhoging van 1.per maand voor een ongehuwde en 2. voor een gehuwde voor te schrijven, waardoor de maatregel niet 7. doch 7.5 millioen zal kosten. Het amendement nam de minister over. De Minister deelde mee, dat de definitieve wet voor de ouderdoms voorziening nog niet voor 1 October a.s. (wanneer de noodwet afloopt) klaar is. Er komt echter tijdig een verlenging der noodwet waarbij dan tevens verschillende voorstellen aan de orde komen. De stemming over de amendemen ten en de eindstemming werden aan gehouden tot Woensdag. Te half ze ven is de vergadering daarop ver daagd tot hedenmiddag één uur. HET OPHOUDEN VAN GROENTE TRANSPORTEN AAN BELGISCH- FRANSE GRENS. Op vragen van het Tweede Ka merlid N- van den Heuvel (KVP) in verband met het onhouden van Ne derlandse groen te-transporten aan de BelgischFranse grens heeft minis ter van Verkeer en Waterstaat, ge antwoord. Over de resolutie van 10 Decem ber 1949. in de subcommissie „weg vervoer" in E.C A-verband te Genève aangenomen, bestaat verschil van interpretatie Met de beantwoording van de ge stelde vragen is eniee tiid gewacht, in de hoop dat inmidde^ overeen stemming zou zijn bereikt in de be- sorekingen met de Belgische en Franse autoriteiten. Dit is tot helden nog niet vo'Ie^ig het geval Intussen is het vervoer van win tergroente sterk afgenomen en loopt dit weldra geheel ten einde. Voor wat er nog wordt vervoerd, worden veel al Franse machtigingen afgegeven, ook tot Parijs. NEDERLANDSE ATTTO NADERT VERWEZENLIJKING. Met rasse schreden nadert het ogenblik, waarop de eerste geheel Nederlandse auto gemaakt zal wor den. In Van Doorne's Autofabriek te Eindhoven.., die omstreeks 15 April door minister Spitzen zal worden ge opend, wordt reeds hard in deze richting gewerkt. Inmiddels is de D.A.F. op het schema van vrachtwa- geniproduetie al zover vooruit, dat men eind 1950 het peil zal hebben bereikt, dat men aanvankelijk eerst in 1852 hoopte te halen. Alle factoren wijzen er op, dat de D.A.F. de voorgestelde productie van 2000 wagens in 1950 zal ha^n. Dagè- lijks wo"den nieuwe arbeiders aan genomen en als, over enkele maan den, de nieuwe fabriek od volle toe- j ren draait, zal de D. A. F. aan ruim duizend arbeiders werk geven. „Vrije Volk". Tussen bewakers en gedetineerden in de Hoornse strafgevangenis was het vorig jaar niet alles botertje tot de boom. Gevangenen werden aan handen en voeten gebonden in on verwarmde cellen opgesloten, gesla gen en geranseld en op blote voeten door de sneeuw gejaagd. Deze en an dere feiten kwamen aan het licht bij een proces tegen enkele functionaris sen van die strafgevangenis, dat gis teren voor de Alkmaarse rechtbank diende. Een ganse rij getuigen legde be zwarende verklaringen af tegen het personeel der gevangenis. Wat zij verhaalden was een relaas, een be schrijving van een gevangenis, zoals men in in Holland niet zou verwach ten. Als de hoofa bewaarder P. er van wordt beschuldigd een gevangene te hebben geslagen, zegt hij: „Nee, die heb ik niet geslagen; die bekende direct". En een andere getuige ver telt, hoe een bewaker hem dwong door ce cel te kruipen, terwijl hij aan handen en voeten geboeid was. De directeur woonde in Veenhui- zen, en was veel afwezig. Zodoende kwam de leiding van de gevangenis in handen van de adjunct-directeur S., die ook terecht stond en een geld boete van 100 gulden en een voor waardelijke gevangenisstraf van 1 maand tegen zich hoorde eisen. De gevangenis was, zo bleek uit de getuigenverklaringen, totaal on geschikt om als gevangenis dienst te doen. Er was onvoldoende werkgele genheid, de voeding was „matigjes", de verhouding tussen het geschoolde personeel en de hulpbewaarders slecht. 'Voeg daarbij, dat een hon derdtal „zware" gevangenen was ge huisvest in een gebouw, dat de helft te klein was en het wordt begrijpe lijk, dat ontsnappingen aan de orde van de dag waren. Glas was er niet het departement van Justitie te Den Haag stelde voor negatieven van Röntgenopnamen daarvoor te ge bruiken. De officier van Justitie, mr. A. W. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws,. 7.15 Ochtepdgymn. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender, 8.0Ö Nieuws en weerber. 8.15 Gram.muz, 9.40 Schoolradio 10.00 Gram.muz. 11.00 Voor de zie ken, 11.45 Schoolradio, 12.00 Ange lus, 12.03 Lunchconcert, 12.33 Mede delingen, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en kath. nieuws, 13.20 Pia novoordracht, 14.00 Promenade-or kest, 14.45 Voor de vrouw, 15.30 Piano-duo, 16.00 Bijbellezing, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Alt, hobo en piano. 18.15 Land- en tuinbouw- causerie, 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws 19.15 Muziek voor de jeugd, 19.40 Ra diokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Gevar. programma, 21.00 Familiecompetitie, 22.05 Gr.pl. 22.15 Buitenlands week overzicht, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Concertgebouw orkest. HILVERSUM n (415 m) 7.00 AVRO, 7.50 VPRO 8.00—2LÓ0 AVRO 7.00 Nieuws, 7.15 Gr.pl. 7.50 Dag opening, 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Ochtendblad, 8.40 Gr.pl., 8.55 Voor de vrouw, 9.00 Gr.pl. 9.30 Wa terstanden, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gr.pl., 10.50 Voor de kinderen, 11.00 Tenor en piano, 11.45 Voor dracht, 12.00 Zang en orgel, 12.30 Mededelingen, 12.33 In het spionne tje, 12.38 Zuid-Amerikaans orkest, 13.00 Nieuws, 13.15 Populair conc., 13.45 U kunt het geloven of niet 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Pianore cital, 15.00 Voor de zieken, 16.00 Ge varieerd programma, 17.00 Voor de jeugd, 17.50 Regeringsuitzending, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Gr.pl., 18.45 Natuurleven in Quebec", causerie, 19.00 Voor de kinderen, 19.05 Orkestconcert, 19.30 Radio volksmuziekschool, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 Ra dio Philh. Orkest en soliste, 21.05 De Kribbebijter", hoorspel, 22.20 So praan en piano, 23.00 Nieuws, 23.15 Sportactualiteiten, 23.30 Gram.muz. MYSTERIE H OP DE &jimcz6a Mcvdiia DOOR GUY /HAMILTON 25) „Komaan!" viel hij woedend uit. „Is 't nu nög niet welletjes geweest? Ziet u me voor zo'n idioot aan, dat 'k zelfs maar één seconde geloven zou, wat u zegt? Maar een ander wijs, dat een dgme die u, zoals u zelf beweert, gisteravond voor de 'eerste maal in uw leven ontmoette, pardoes met de waarschuwing komt, dat een aanslag op uw leven gedaan zal worden! Werkt die befaamde juffrouw Spencer van u met 't ei of met koffiedik? Heeft ze u uit de lijnen van uw hand de toekomst voor speld? Er is een speciale kinderaf deling aan boord van de Princess Marina. Ga daar uw sprookjes ver- fellen u zult er meer succes heb ben!" Mortlake's glimlach was rustig. „Hoe ongelooflijk 't ook klinkt, ka pitein," zei hij, ,,'t is de zuivere waar Holsteijn, merkte in zijn requisitoir op, dat lijfstraffen altijd uit den boze zijn, omdat gevangenen zich nu een maal niet kunnen beklagen. De vol gende straffen werden geëist: drie weken kreeg de hulpbewaarder P., vijftig gulden voor de hoofdbewaarder M; idem voor de bewaarder B. en drie weken voor de hoofdbewaarder. Op een vraag antwoordde de di recteur, die als getuige was gedag- vaard, dat het departement sinds de ontdekking van het gebeurde verbeteringen had voorgesteld. Deze waren echter, nog niet uitgevoerd. TEGEN KAMPBEWAARDER VAN VUGHT LEVENSLANG GEEIST. Tegen de 37-jarige Duitser Ernst W. uit Boffsen is gisteren voor de Bijzondere strafkamer van de Haagse arrondissementsrechtbank levenslange gevangenisstraf geëist. W. was tijdens de bezetting gevan gen bewaarder in de cellenberakken te Scheveningen en in het kamp te Vught. Een jaar geleden werd tegen W. voor het Haagse bijzondere hof de doodstraf geëst. Mr. baron v. Voorst tot Voorst, officier van justitie bij de bijzondere strafkamer, achtte deze straf rechtvaardig, maar na de vorige zitting is een psychiatrisch rapport uitgebracht, dat tot een verminderde heid. U zou er werkelijk heel verstan dig aan doen, mij zo maar niet in 't wilde weg te verdenken en te be schuldigen. Uw persoonlijke opinie laat me koud. Tracht bewijzen tegen me aan te voeren dan zullen we nader zien." Thaves bond een weinig in. „Hebt u een vijand of vijanden aan boord?" vroeg hij. „Niet, dat 'k weet. Maar 't schijnt zo te zijn." Brian Brandon hief 't hoofd op. „Als de kapitein die vraag aan mij gesteld had, zou 'k hem geantwoord hebben, dat Roger Meisom op één vriend zeker honderd vijanden heeft. De Ier zei 't onpersoonlijk en zonder Algy Mortlake aan te zien. Kapitein Thaves ging niet op de opmerking in. Hij meende beet te hebben en hield vast met de hard nekkigheid van een terriër. „Laten we dus nog eens precies nagaan, mijnheer Meisom, hoe vol gens u de vork in de steel rit." 't Bijtend sarcasme in Thaves' stem maakte Mortlake woedend, „Er is een dame op de Princes Marina, die u kent, Maar u kenl haar niet. Zij heeft weliswaar totaal niets met u te maken, maar dat neemt toch niet weg dat ze uit pure bezorgdheid voor u de sterren raadpleegt, des avonds laat een apartje met u op 't EEN JAGER BIJ ZIJN ARBEID Het beroep van jager mag men zeker rekenen tot de niet veelvul dig voorkomende beroepen. Slechts zelden ziet m'en 'n tafereeltje zoals op deze foto. Een jager, vergezeld door zijn hond, in de velden jacht makend op wild. toerkeningsvatbaarheid concludeer de. W. erkende wel dat hij in April 1945 te Norg had meegeholpen bij het neerschieten van acht Nederlan ders. sloependek zoekt en u op 't hart drukt, toch vooral voorzichtig te zijn, want dat er een boosdoener aan boord is, die 't op uw leven gemunt heeft. U wilt die goede fee natuur lijk vriendelijk bedanken en niet dan na veel aandringen komt u van haar te weten, dat ze juffrouw Spen cer heel, Zo luidt haar naam toch, is 't niet?" „Juist," antwoordde Mortlake met een buiging. Hij wilde die bullebak eens tonen, dat hij in sarcasme niet voor hem behoefde onder te doen. „In tegenstelling met uw eerste of ficier, mag ik u tenminste een com plimentje maken voor uw memorie. Die is puik in orde." Thaves snoof als een strijdros, dat kruitdamp ruikt. De scheepsdokter bepaalde zich tot een sceptische glimlach. Opnieuw gaf Brian Brandon blijk dat hij niet voor niemendal bij het verhoor aanwezig was. Ditmaal wendde hij zich rechtsstreeks tot de gezagvoerder. „Kapitein,' zei hij, „het lijkt me niet ondienstig, een misverstand uit de weg te ruimen. De waarschuwing van juffrouw Spencer was inderdaad voor de heer Roger Melsopr bestemd Aangezien deze heer," een hoofdbe weging in de richting van Algy Mort lake, „overwegende bezwaren schijnt te hebben, mij te antwoorden, zult u me een genoegen doen, hem op de man af te vragen, of juffrouw Spen cer geloofde, toen hij voorgaf, Ro ger Meisom te heten." vin. Boem! Algy voelde zich opnieuw vuurrood worden. Die opmerking zat! Hij keek de Ier aan en was zich bewust, dat er vijandschap in zijn blik lag. Wie was die kerel Wat wist hij? Waar wilde hij pet die vraag aan de kapi tein naar toe? „Kapitein," zei Mortlake uit de hoogte, „u bent de baas op het schip en uw vragen wil'ook beantwoorden Maar ik protesteer er tegen, dat Jan en Alleman zich met d-sze zaak menen te mogen bemoeien. Wie is die man? Wat geeft hem het recht, niet alleen hier tegenwoordig te zijn, maar zich ook in de discussies te mengen?'? De Ier gaf zelf glimlachend 't ant woord op de vragen. „U weet wie ik ben, want we heb ben aan tafel al kennis gemaakt Brian Brandon, fabrikant van wollen stoffen uit Londonderry." „Maak dat een ander wijs!" viel Algy woest uit. „En waarom ik op deze conferen tie tegenwoordig ben? Omdat Roger Meisom tot mijn persoonlij'ke vrien den behoort. Toen u me gisteravond in die rooksalon zei, wie u was, wist ik, dat u mij een leugen op de mouw trachtte te spelden. Natuurlijk be staat de mogelijkheid, dat in Londen meer dan één Roger Meisom woont. Maar hierop kunt ge 't hoofd gerust neerleggen, jonge vriend er be staat slechts één man van die naam, wiens leven om zo te zeggen voort durend in gevaar verkeert, omdat Roger Meisom een bedreiging bete kent voor ieder, die complotteert te gen de veiligheid van Groot Brittan- nië en zijn dominions. U hebt na tuurlijk van zoiets als draadloze te legrafie gehoord. Direct na ons on derhoud in de rooksalon heb ik me met Londen in verbinding gesteld. Ziehier het resultaat: Roger Melson? zou inderdaad aan boord van de Princess Marina zijn, wanneer niet 'n uur vóór het vertrek van de boot een aanslag op zijn leven gepleegd was. Hij ligt nu in een ziekenhuis te Southampton, gelukkig niet dodelijk gewond.'' Brian Brandon zweeg even „Nu u Vindt u het aannemelijk, dat er twee Roger Melsom's zouden zijn, die het allebei op het laatste nippertje in hun bol kregen, met de Princess Marina naar New York te reizen?" Er viel een drukkende stilte. Al- gy's lippen waren droog als kurk ge worden. Nu zat hij ineens een heel stuk dieper er in! Het was zo klaar als de dag, dat ze hem reeds ver dachten van de moord op juffrouw Dewar. Nu had die verduivelde Ier bovendien aan het licht gebracht, dat hij onder valse naam aan boord van de Princess Marina gekomen was! Maar daar bleef het niet by. Omdat hij zich voor Roger Meisom had uitgegeven, liep hij alle kans dat ze hem óók nog de moordaan slag te Southampton in de schoe nen zouden schuiven! Verdorie, wat had hij zich er lelijk in gewerkt! Dwaas, driedubbele dwaas, die hij geweest was, om zo maar zonder zich een ogenblik te bedenken, in een anders schoenen te stanpen! En elke verklaring, die hij gaf, zouden ze natuurlijk beschouwen als een po ging om zich uit de knoei te wer ken! Toch zat er niets anders voor hem op, dan met de waarheid voor de dag te komen. Dokter Fisher keek zeer bedenke lijk Mortlake had van het eerste mo ment af de indruk gekregen, dat van de vier, die herrf ter verantwoording geroepen hadden, de scheepsdokter hem nog het minst ongunstig ge zind was. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5