Kring Rijnland van W.K.A. kiest definitief bestuur Hoofdagent M. F. Frank nam afscheid van de politie Tumult in de Tweede Kamer Fuchs bekende WOENSDAG 1 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA Gisteravond hielden de !%den van de kring: Rijnland van het Katholiek Amateurtoneel in „De Valk'' een vergadering:, waarin een definitief bestuur werd gekozen. De verschil lende functies zijn als volgt ver deeld: de heer G- van Elburg, War mond. voorzMevr. G. Kaak, Lei den secretaresse, de heer P. L. Le Jeu. Oude Wetering, penningm., de heer Starrenburg had zich niet her- kiesbaar gesteld. De vergadering was het niet eens met het standaard-auteursrecht- Ver enigingen, die op kleine zalen zijn aangewezen, staan hierdoor voor te hoge kosten. Er zijn reeds auteursbu- reaux, die een schaal hebben inge voerd, welke zich regelt naar het aan tal beschikbare plaatsen. Men zal er naar streven ook elders een dergelij ke regeling te bewerkstelligen. Voorts zal men trachten reductie te verkrij gen voor het W. K. A. en mocht dit mishakken, dan bestaat nog altijd de mogelijkheid contact op te nemen met de schrijvers van toneelspelen. Naar aanleiding van dit agendapunt gaf de heer D. le Feber (Dioc. best.) een uiteenzetting over de manieren, waarop een stuk kan worden uitge geven. Hij vestigde in dit verband tevens de aandacht op de toekom stige landelijke-bibliotheek, waa"in het W. K. A. zal samenwerken met .de Natu- Het ligt in de bedoeling 3 catalogi uit te geven n.l. voor speciaal kath. stukken, stukken die zowel voor W.K.A. als Natu geschikt zijn en tenslotte die toneelspelen, welke niet door katholieke verenigingen kun nen worden opgevoerd. Genoemde bibliotheek zal een be angriik bedrag ontvangen uit het Prins Bernhard- fonds. Met ,,De Leidse Courant" zal over leg worden gepleegd over het schrij ven van critische verslagen voor op voeringen in kleinere plaatsen. De mogelijkheid werd onder het oog gebracht in ieder speelseizoen een competitie te houden, waardoor de verzorging der uitvoeringen on getwijfeld zou verbeteren. Voorlo pig kan in twee klassen worden ge speeld en de deelnemende vereni ging mag om een begin te heb ben zelf uitmaken in welke klasse zij wil insch-ijven Kosten voor be oordeling etc zulleq nader worden vastgesteld. Indien een vereniging een toneelconcours uitschrijft, is de kring Rijnland gaarne bereid alle mogelijke steun te verlenen. Bij dit laatste punt werd het nuttige voor stel gedaan, om indien een lid van het W. K A. een concours houdt een deelname uitsluitend toe te staan aan leden van het W. K. A. De toneelbibliotheek van de kring begint, zich aardig uit te breiden. Oude Wetering stuurde reeds 80 spe len in. De heer van Elburg deed een beroep op de aanwezigen, om even tuele stukken die zij niet gebruik ten, naar zijn adres te sturen. Het W.K.A. Nieuws kan in ver schillende opzichten verbeterd wor den. De leden kunnen het hunne hiertoe bijdragen door de redactie op de hoogte te houden van de stuk ken, welke in studie worden geno men Ook voor mededelingen van andere aard wordt graag plaatsruim te beschikbaar gesteld. Het blad verschijnt 12 tot 15 maal per jaar en de kosten hiervoor bedragen 1,25 De heer D. Lefebre deelde mede, dat Florisson en N. T. van Westbroek: er besprekingen worden gehouden Frans, z. van W. Laman en A. C. van met de acteur-regisseur Jan v. d. i der Vos; Casper, z. van J. Boehmer Linden, vroeger aangesloten bij het en P. Seijn; Maartje, d. van P- Zwaan Zuid-Nederlands Toneel, voor het en M- van Tol; Machiel Robert, z. van geven van artistiek advies. In af- M. Buitenom en M. Duursma; Gijsber wachting van deze regeling zullen tus Marinus, z. van A. van der Zalm K. V. P.-VERGADERING. De leden worden herinnerd aan de bijeenkomst MORGENAVOND in het gebouw a. d. Hoogl. Kerk- gracht. Inleiders over „Gemeentepolitiek" zijn de heren v. Oyen en de Hosson. De oud-voorzitter, mr. Bolsius, zal in een korte rede de heer Th. B J. Wilmer herdenken. Het bestuur rekent op een flinke opkomst der leden. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaats-exa- men Wis- en Natuurkunde: I: de heer D. de Baai*s te Voorburg; idem I de heer W. H. Zag wijn te 's-Gravenhage idem H: de heer D. M. Badoux te Rot terdam; idem B: mej. A. H. Werker te Leiden; idem K: de heer J- A. G. Davids te Voorburg; idem K: de heer J. A. W. Lucas te Leiden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Abraham, z. van W. F. Woensdag, 1 Maart. te gediend heeft: En dat is een her denking waard. Al is het dan geen Wat een feest vanmorgen in de jubileum in de gebruikelijke zin. de regisseurs van de kring contact middag- of avonden houden om van gedachten te wisselen. De toneelgroep van Warmond heeft tiet initiatief genomen, om decors te gen een matige vergoeding uit te le nen. Indien dit voorbeeld navolging en G. C. van Maanen; Jan Jacob, z. van D. Kroon en C. Meel; Esther, d. van J. de Gier en J. Bokhorst; Trijntje Neeitje, d. van P- van Ha~s- kamp en E. P- van de Werken. Overleden: V. H. Horsman z. 12 M. Fd"ard huisvr. van W vindt, kunnen de kosten voor een uit- Stouten 68 jaar; J. C. Corree, wed. voering aanmerkelijk worden ver laagd. De leden werd voorts in over weging gegeven bij hun gemeentebe stuur een verzoek tot subsidie in te dienen. De werkzaamheden van de cultu rele raad van de K.A.B. zullen, voor zover het toneel betreft, worden overgenomen door het W.K.A. Alvorens de vergadering te sluiten verzocht de voorz. aan de verenigin gen, die hun contributie over het lo pende seizoen nog niet hebben be taald dit zo spoedig mogelijk te doen bij de penn., de heer P. L. Le Jeu Plantage 10 Oude Wetering. an W. rianaerhijn 85 jaar; J. Krui» huisvr. van W- Patist 85 jaar; J. B. M. Witteman zn. 1 jaar. Geboren: Willem, z. vtn W. Smits en M. van Royen; Hendrik W. Adr., z. van J. M. W. de Jong en C- Roo- zendaal; Elisabeth M., d. van H. Scheurwater en R. van Leeuwen; Anisija P. S., d. van J. P Baak en N. Tsche au.s; Johannes H. M., d. van H. P. M. Dolle en M. Gantevoort. Gehuwd: F- J. Klaasen jm en G. E. van Halst jcL; W. Kwestroo jm en J. M. van den Bosch jd; C. F. A. van Kampen jm en M. Donker jd. Raamstraat! Nu moet u weten, dat die Raamstraat er vreselijk slecht uitzag. Het waren allemaal stukjes particulier eigendom en slecht on derhouden. Toen stak de gemeente er een stokje voor en nam de grond over van de eigenaars. Half Januari werd begonnen aan de verbetering. De gaspijpen werden dieper gelegd, er kwam een nieuwe riolering en al les werd opnieuw bestraat. Weg wa ren de diepe kuilen, die het levens gevaarlijk maakten om er 's avonds te lopen. De vrouwen konden hun ra men niet zemen, omdat hun trapje op de hobbelige straat niet bleef staan. Aan al deze ellende kwam vanmorgen om half twaalf een ein de. Want toen was het werk gedaan en stroomde de hele buurt toe, om van een bijzondere plechtigheid ge tuige te zijn. De oudste bewoonster van de straat, mej. S. Bakkei', knip te een touw door en opende daarme de de straat. De heer J. P. v. d. Holst, voorzitter van Buurtvereniging „Groenoord", dankte de heer J. M. van Ingen, technisch ambtenaar van Gemeentewerken. Toch is Groenoord nog niet voldaan, want er moet meer gebeuren, b.v. de Groenoordstraat zelf en de verlichting. Een luid hoera steeg op uit de dikke rijen belang stellende buurtbewoners, die de vlag gen hadden uitgestoken en zelfs in de Haosenstraat uit de ramen hin gen, om toch vooral maar niets te missen. Men kan ni 's avonds weer door de Raamstraat rijden. Zonder ongelukken te maken. Aan het tot stand komen van dit werk heeft „Groenoord" veel bijgedragen, door regelmatig contaot met de gemeente. U moet trouwens weten dat .Groen oord" 7 Maart a.s. 12^ jaar bestaat. Van de Raamstraat naar de Kath. Korfbalclub „Crescendo". Want. Stadskok wil alle leden even drin gend aansporen vooral de training van morgenavond 8 uur, in de Ra- penburgschool, achter-ingang, bij te wonen. Deze is immers be1 angriik omdat a.s. Zondag gespeeld moet worden tegen „De Algemene". Het bestuur verwacht daarom alle leden! ACADEMISCH KUNSTCENTRUM Dansavond door Juana. De danseres Juana heeft gisteren avond in de tjokvolle Schouwburg voor het Academisch Kunstcentrum een gehele avond gevuld met haar solodansen. Daarmede stelt zij zo wel haar toeschouwers als zichzelf hoge eisen, want zij moet dan veel geven aan innerlijke kunst, stijl en techniek. Juana zegt van zichzelf, dat zij niet prefereert een specialiste te zijn, maar dat zij verkozen heeft de spiegel te zijn van talrijke soorten van cultuur der volkeren. In de dan sen van diverse naties zien wij deze werken en spelen; wij zien ze in lief en leed, in eredienst biddend, in uiting van liefde. Welk een verschei denheid, oneindig groot. Juana legt z'.ch toe op goed, zuiver en geestig dansen, op de kunst van de Oosterse volken in een keur van fraaie costu mes. Delicaat en verfijnd de hoofse dans van de Koreaanse geisha; een charmante jonge vrouw is zij die kunstzinnig en smaakvol uitbeeldt. Na een vrolijk Japans dansje, een door La Meri ontworpen choreogra- phie naar een Javaans gegeven, dra matisch van stijl en naar Juana aan duidt beïnvloed door het Wajang spel, Harmonie en contrasttussen handen en voeten, een palstaan van de voeten, een streling van de altijd wuivende handen en keurig uitvlag gen van de heupdoek. Van grote charme was de Indische dans Svara Karanas, waarin de tempeldanseres bij feesten, afwijkend van haar streng bewegen met bekoorlijk net gend hoofd toch vasthoudt aan de klassiek-lyrische stijl van Zuid-In- dia en meer behaagziek optreedt. Ont roer-end van eenvoud en toch zo vol betekenis treft de volksdans van dt Philippijnen: de door palmgeruis be geleide Inahaw, de door de danseres gezongen sua-sua enz.; dansen waar in Indische elementen aanwezig zijn evenals Westerse, zoals in Alcamfor en Polkabal. Een bonte verscheiden heid dus!, want de laatstgenoemde dansen zijn een mengsel van Oos ters gebaar en Westerse mondaine gevoelens. De danseres eindigde haar programma met drie Spadnse dansen naar een door haar zelf ont worpen choreographie, de Cordoba, naar Albainz, groot van karakter en indringend van allure, danskunst van de oude Spanjaarden. Van de Baile flamenco", de Zigeunerdans ontwierp La Meri de choreographie voor de Zambra (Gomez) met sterk Moorsen inslag. Meestal wordt deze gedanst met een grote schelloze tamboerijn (pandera) wat Juana niet deed. In de Sevilla (Albeniz) wist zij een persoonlijke stijl te ontwik kelen. Een welluidend castagnetten- spel begeleidde twee van deze Spaanse dansen. George Philcos verzorgde de belichting en 't geluid. Ongetwijfeld is de reproductie van de muziek door een geluidsinstalla tie practisch, om het heel bijzondere van de bijpassende begeleidingen, maar door veelvuldig gebruik lijkt ons dat er wel een en ander van de kwaliteit verloren is gegaan van het ornamentieke accompagnement. Jua na heeft een levendige gelaatsex pressie en is in haar pogingen om Ooèterse en Spaanse kunst te inter preteren en te doen waarderen suc cesvol geslaagd. Men heeft kleur, lijn, beelding en niet te vergeten rhythme en plastiek bewonderd en toegejuicht. Heel roerde zich Gistermiddag was het dan zover, dat hoofdagent M. F. Frank af scheid nam van z'n collega's en an dere politiemannen, omdat voor hem het uur van pensionnering was aan gebroken. Mede door het feit dat de heer Frank sedert de oprichting in 1927 voorzitter is van de Leidse Po litie Sportvereniging en als zodanig grote bekendheid geniet, bestond er voor dit afscheid een ongewoon grote belangstelling. Om drie uur 's middags kwamen velen bijeen in de gymnastiekzaal van het politiebureau. Het zag er letterlijk zwart van agenten! Eerst trad adjudant J. Dragt naar voren, om als groepscommandant de heer Frank te bedanken voor zijn steeds prettige omgang met de collega's, die als herinnering een vulpenhou der aanboden. De heer Chr. Rameaux, vice- voorzitter van de LPSV, meende dat het zeer moeilijk zal zijn een ge schikte opvolger te vinden voor de heer Frank als voorzitter. Want hij was een bezielend leider, die steeds met z'n hele persoon achter de LPSV stond. De leden wilden hem hiervoor bedanken, door een pols horloge aan te bieden. Inspecteur D. Verzijden sprak na- mms de Ned. Pol. Sportbond en dankte de heer Frank voor zijn baanbrekend werk. „Zonder man nen van het formaat als Frank, zou de NSPB nooit zo groot geworden zijn". Ook van niet-politionele zijde was er veel belangstelling. De heer J. van Leeuwen sprak namens jonge-oude dae. De heer J. Won dergem, voorzitter van U.V.S., bracht een kist sigaren mee en ver schillende studenten-corporaties spraken dankwoorden. Dat deed ook de heer J. Barends, namens de Ned. Politiebond, omdat de heer Frank ruim 30 jaar ook voor deze organisa tie veel heeft gedaan en steeds op ds bres stond voor de belangen van 'n collega's. Na deze toespraken, die de heer Frank steeds onmiddellijk beant woordde, kregen zeer velen nog ge legenheid de scheidende hoofd agent de hand te drukken. Onder hen zagen wii de heer L. A. Mennes dir van de Markt- en Havendienst, de heer J. W. Bonda, leden van Vlam", de heer Gijsberti Hodenpijl en vele anderen. Temidden van zijn kinderen en echtgenote nam de heer Frank alle vriendelijke woor den opgewekt in ontvangst. Maar als er iemand sprak over rust ne men, schudde hij z'n hoofd. We heb ben reeds vermeld dat de heer Frank een goede betrekking heeft gevonden bij Clos en Leembruggen. Daar zal hij emplooi vinden voor zijn rusteloze werkkracht en tevens datgene verdienen, wat hij aan z'n pensioentje tekort zal kommen! AFBRAAK VAN HET LEIDSE STATION AANBESTEED. In het derde hoofdadministratie gebouw te Utrecht werd gistermiddag door de Ned. Spoorwegen aanbe steed: a. het afbreken van het Noord-Oos telijke deel van het Stationsgebouw met aanbouw en marquise te Leiden H.S. en b.: het afbreken van de goe derenloods met verhoogde los- en laadweg eveneens alhier. Er waren 10 inschrijvingen, t.w.: G. J. van Vliet, Utrecht vraagt 3300; Suurmondt, Den Haag biedt 700; G P. v. d. Drift Leiden biedt 1870; F. Bosland en Zn., Assendeift biedt 3520; C. Griekspoor, Lisse biedt 4200; Th. Veul, 't Zandt biedt 5000: de Schouwburg J. P. v. d. Linde, Leiden biedt 7777.77 enthousiast, er waren I N. van den Akker Zoeterwoude biedt mooie bloemen als hulde voor haar I 8776; Gebrs. Lekkerkerker Rotter- gave danskunst. J. Kortmann I dam, biedt 13.567. HAZERSWOUDE (H R.) Gouden bruiloft. Het echtpaar Van SoestBos, wonende aan de Rijndijk alhier, herdenkt vandaag c!e dag, dat het 50 jaar geleden in de echt werd verbonden. Beide ech telieden verkeren nog in een goede gezondheid. VOORSCHOTEN le PRAATAVOND OVER HET KATHOLIEKE GEZIN Op initiatief van parochie - geestelijkheid Reeds enige tijd geleden zijn door onze beide kapelaans debatavonden voor de jeugd georganiseerd. De 4e debatavond is reeds gehouden en deze avonden verdienen de belang stelling van de jeugd en worden door hen ook gewaardeerd. Zij ge ven gelegenheid tot vraag en ant woord, waaruit de mogelijkheid voorkomt, dat men zich gaat bezin nen. Ook voor de gehuwden zijn thans een viertal buitenkerkelijke praat avonden georganiseerd. In het Graalhuis is gisteravond de eerste gehouden. Kapelaan R.K. Middelhoff hield een inleiding over het doel en de techniek van deze avonden. Zo is het de bedoeling deze avonden te houden in de vastentijd, de eerst volgende op 15 Maart en dan weer op 29 Maart. Op deze laaste avond zal dr Jos de Boer uit 's-Gravenhage het woord voeren. Gisteravond hield kapelaan A. J. van Oosterom een in teressante causerie over het gezins leven, dat de kern is van onze maatschappij waaraan in onze da gen zoveel getornd en afgebroken wordt. Uit de door spr. ontwikkel de gedachten waren vele practische conclusies te trekken. Hoewel de op komst goed was, is het toch te be treuren dat niet meerdere vaders en moeders aanwezig waren, want de meest voorkomende problemen moeilijkheden betreffende het zinsleven werden duidelijk gesteld en toegelicht. Daar deze avond bui tenkerkelijk gehouden werd, was er ook mogelijkheid tot het stellen van vragen en gelegenheid klachten en grieven te uiten. Om deze reden achten wij het initiatief van onze kapelaans, om zulke avonden te houden, van groot belang. Het is een moderne vorm van apostc dat de belangstelling van de le ken ten volle verdient. WASSENAAR Ondertrouwd: B. G. Gordijn en W. M. Roem; A. A. Nijssen te Eindhoven en P. J. Schmitt. Getrouwd: J. G Westers en T. N. Liem; J. van Rijn en M. P. H. van Hemert; J. Keupe en C. Willemstein; E. Otten en M. Imhof. Heel veel horen we niet van de Reserve-politie. Maar toch bestaat het korps in Leiden. Gisteravond werd zelfs in het Politiebureau een contactavond gehouden voor dit uit 50 man bestaande corps. Commissa ris R. J. Meyer sprak de mannen toe -n zei tevreden te zijn over de grote animo, waarmede deze *'"5jwilligers de theoretiscse en practir oefenin gen volgen. Hoofdinsoec^ur D. J. v. H. Wal hield een inleiding over de Ned. Politie en haar organisatie. Fu inspecteur J. C. Hofstede vertoonde enige politie-technische geluids films. Om nog even terug te komen op die Raamstraat. Daar is nog meer feest. Want op 7 Maart a.s. wordt daar een gouden huwelijksfeest ge vierd. Het echtpaar A. KoetH. Ver- schragen, wonende op nummer 5, i: zo gelukkig dit feest nog in goede ge zondheid te mogen vieren. Vier kin deren werden uit dit huwelijk ge boren. Zij zijn allen nog in leven en getrouwd. Er zijn 13 kleinkinderen en zelfs is er al een achterkleinkind. Dit alles geeft redenen te over om feest te vieren. Wat dan ook zal ge schieden. De gouden bruidegom is 71 jaar en geniet van z'n pensioen van de Ned. Spoorwegen. De bruid is 73 jaar en doet in vitaliteit nog niets onder voor haar jeugdiger echtge noot. Er wordt geen enkele ruchtbaar heid aan gegeven. Maar toch is er vandaag nog meer feest. En wel bij de heer A. J. Leget, die 31 jaar werkzaam is als technisch ambte naar bij Gemeentewerken. Dat is geen jubileum, zult U zeggen. Goed. Maar U moet ook weten dat z'n va- jaar. Maai bovendien heeft ook tot 1928 bij de gemeente werk te. Dat was dus 42 jaar. Bij elkaar 73 jaar. Maar bovendien heeft de grootvader, die ook A. J. Leget heette, bij de gemeente gewerkt. Maar liefst 52 jaar. Bij elkaar is het dus 125 jaar, dat de familie A. J. Leget in drie generaties de gemeen- Maar nogmaals: geen feest. Alleen een eenvoudige viering in intieme familiekring. Waar geklonken zal worden op de uitzonderlijke trouw van deze familie aan de gemeente! Dat de Leidse afdeling van de Stille Omgang op Zaterdag 11 Maart а.s. naar Amsterdam gaat, is U al bekend. Thans kunnen we U ook nog mededelen dat alle bedevaart gangers 's avonds om kwart voor tien in de Hartebrugskerk verwacht worden. De treinen vertrekken om 11,02, 11,12, 12,07 en 12,22 uur. De eerste is 's Zondagsmorgens om 6,14 uur weer in Leiden; de laatste om б,50 uur. In Leiden moeten de kaar ten worden afgehaald a.s-. Zondag na de H. Missen van 9, 10.15 en 11,30 uur in de Romanuszaal, ach ter de Hartebrugskerk. Bovendien Donderdag j Maart van 8 tot 9 uur. Verder beslist geen enkele gelegen heid. Contributiekaart meebrengen. En dit allemaal goed onthouden! Van de vele vergaderingen, die ons binnenkort nog te wachten staan, is die van de Vereniging „Katholiek Leiden" wel zeer be langrijk. Want op die vergadering worden de nieuwe statuten behan deld. Gezien de grote reorganisatie, die K. L. heeft ondergaan, zijn de wijzigingen in de statuten zeer ingrijpend. Reden waarom alle aan gesloten organisaties, verenigingen e.d. dringend worden aangespoord deze vergadering op Vrijdag 17 Maart a.s. in „In den Vergulden Turk" bij te wonen. Want het komt eigenlijk aan op de bekrachtiging van de reorganisatie, volgens de nieuwe structuur in vier secties. Geen enkele aangesloten organisa tie late daarom verstek gaan! Nu moet U weten dat Stadskok, toen hij vanmorgen begon te koken, dacht dat er vandaag geen nieuws was. Hij dacht toen niet direct aan de opening van een Kleuterschool, die vanmorgen plaats vond. Prof. dr. C. de Boer, voorzitter van de Ver eniging Voorbereidend Onderwijs, opende twee lokalen in de onlangs in gebruik genomen openbare lage re (Finse) school aan de Lorentz- kade. In deze twee lokalen zal kleu teronderwijs gegeven worden. De heer H. A. Vriend, gem. insp. L. O,. bood namens het Gemeentebestuur de hartelijke gelukwensen aan, nu! de nood aan Inlffllpn trnni* Vanmiddag is in de vergaderin: der Tweede Kamer groot tumult ont staan. Dat is zo hoog gelopen, dat de vergadering geschorst werd en de trjbunes werden ontruimd. Aan de orde was het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot wederzijdse hulpverlening inzake verdediging tussen Nederland en de Verenigde Staten van Amerika, on dertekend te Washington op 27 Ja nuari 1950. De voorzitter stelde een regeling voor de spreektijd voor, waartegen de heer Wagenaar (CPN) zich heftig verzette. Daar de heer Wagenaar op aan maningen van de voorzitter niet wil de zwijgen deed de laatste het voor stel de heer Wagenaar uit de verga dering te verwijderen. Dit voorstel ontketende groot tu mult in de communistische banken en op de tribunes. - De vergadering is daarop ge schorst. Van de tribunes klonken kreten als „Oorlogsmisdadigers" (waarop een der Kamerleden riep: dat is de chauffeur van Wagenaar) en „Moor denaars van onze kinderen". Op bevel van de voorzitter v^irden de tribunes ontruimd, hetgeen ge paard ging met veel geroep en ge schreeuw. In de vergaderzaal heerste grote bewogenheid. Korte tijd later werd de vergade ring heropend. Gestemd werd over het voorstel om de heer Wagenaar te verwijderen. Tijdens de stemming plaatste de heer Wagenaar enige opmerkingen, waarop de voorzitter de heer Wage naar gebood de vergadering te ver laten. Hij gaf opdracht de communis tische fract'eleider buiten het ge bouw te geleiden. Politiemannen kwamen in dc zaal. en de tribunes werden andermaal ontruimd. De stemming was nog niet ten einde gebracht. Het schijnt, dat de heer Wagenaar tijdens de eerste schorsing uit de ver gadering is gedragen. T» 14.25 werd de vergadering her opend. de nood aan lokalen voor kleuter- j onderwijs weer iets minder groot geworden is. Stadskok vindt dat U voor van- j daag wel weer genoeg weet. Tot morgen dus. STADSKOK. GEM. AANKONDIGING STREMMING VERKEER. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis dat de spoorwegover gang in de Haagweg op Donderdag 2 Maart 1950 van 7 uur af zal zijn gesloten voor' voertuigen, met uit zondering van rijwielen. Leiden. 28 Februari 1950. 1607 Burgemeester en Weth. voorn., De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, J. BOOL. VERKIEZING De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat kie zers, die voorkomen op de kiezers lijst ener gemeente en gebruik wen sen te maken van de bevoegdheid om bij de op 26 April a-s. te houden stemming voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten in een andere gemeente, gelegen binnen de zelfde provincie, dan die, waarop zij op de kiezerslijst voorkomen, aan deze stemming deel te nemen, daar van uiterlijk 12 April a.s. in persoon ter secretarie ener gemeente mede deling moeten doen. 1649 Leiden. 1 Maart 1950. De Burgemeeste- van Leiden, F. H. VAN KINSCHOT. Verraad van atoomgeheimen Klaus Fuchs, de in Duitsland ge boren Engelse atoomgeleerde, die beschuldigd wordt van het verraden van atoomgeheimen aan de Sovjet- Unie, heeft in de zitting van het pro ces, dat hedenmorgen te Londen be gon, schu.d bekend. Dr. Fuchs verklaarde zich schuldig op vier punten, die hem ten laste ge legd zijn en die betrekking hebben op het verstrekken van inlichtingen betreffende atoomonderzoek op ver schillende data aan onbekende per sonen, waardoor de Sovjet-Unie mo gelijk de atoombomproductie heeft kunnen bespoedigen. Fuchs verklaar de Amerikaanse en Engelse atoomge heimen aan anderen verstrekt te hebben te Birmingham, New-York, Boston en Berkshire. De openbare aanklager sir Hartley Shawcross zeide: „Dit is een uiter mate ernstig geval naar ik ver onderstel een van de ernstigste ge vallen, die ooit op grond van de En gelse wet van 1889 op de staatsgehei men is behandeld." Dat de verstrekte inlichtingen waarschijnlijk van de hoogste waarde zouden zijn voor een vijand, noemde Shawcross een zaak, „waaraan ongelukkigerwijze niet getwijfeld kan worden." „De gevangene is communist en dat is tegelijkertijd de verklering en de tragedie van deze zaak", aldus de openbare aanklager. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 1 Maart. Kaas. Aan voer 43 partijen le soort 1,93 1,99, 2e soort 1,881,91. Extra kwal. tot 2,05. Handel traag. &e£e£eatitjeó AANGEBODEN 2 Enige meubelen te koop. Houtema Rijpwe- tering. 1632 2 Aangeboden: Auto Opel. k.eine vier persoons wagen, zuinig in gebruik. Frij.c 1250.Telefoon no 21280. 1622 2 Graszoden. Te koop graszoden bij grote en kleine partijen- Billijke prijs. J. J. Philippo. Am- bonstraat 12, Leiden. 7145 2* Vloerkleden. Wij heb ben ze weer w.O. enkele z. g. a. n. 1 en 2 pers. le dikanten met en zonder spiraal. 2 pers. auping. 2- pits gasstel nacht katjes, dienstbode kastjes. Pieter- se Watertje T 290 Zoeter woude. 7146 2* Latjes en latten. Aller lei latten ruimen wij op van 2 tot 20 m.m., een pa radijs voor knutselaars, zo lang de voorraad strekt. Tevens nog een partijtje hardboard en zachtboard. Kaaij. Hogewoerd 99. 7152 2* ,VRIKA"a Kent U reeds ons magazijn van betere huishoudelijke arti kelen. complete keukenuit zetten borsteiv/aren man den trappen, gordijnlat- ten strijkplanken, wrin gers en bokken enz. enz. Komt U eens kijken. Wel beter maar niet duurder. „VRIKA" Hogewoerd 97. 2 Studieniano. Aangebo den een studiepiano voor 85.en een cylinderbur. 45.wegens overcom pleet: moet weg. Br. onder nc 7155 bur- v. d. blad 2* Ter overname aange boden een invalieden-aan- hangwagen. een ouderwets mahoniehouten dames bu reau. een meisjesfiets me k Union. Ook wel ge negen te ruilen voor da mesfiets. Br. ondeV no- 7156 bureau van dit blad. 2* Smidswerk. Voor smid9werk natuurlijk bij Gebr. Verhoeff. Hekwer ken constructie en ver warming. Opklapbedden, desgewenst in een dag ge reed. Gebrs. Verhoeff. sme de-ij. Moriaansteee 6. b. d Hooglandse Ke~k tel. 26861 2* Aangeboden extra zware, goedgekeurde vruchtbomen. laan- en sierbomen ligustmm voor haafbeolanting. N. Vink, Zoeterwoude Dorp. 1628 PERSONEEL 2* Gevraagd flinke zelfst. dienstbode, gezin met vier kinderen voor dag en nacht. v. g. g. v. 17.50 per week. Brieven onder no. 1617 bur. van dit blad. 2 In een dorpspastorie in de omgeving van Lei den. goede busverbinding met de stad tegen 1 April gevraagd R K. Huishoud ster en R. K- tweede meis je. beiden boven de 25 j. Br. onder no. 1629 bureau van dit blad. 2* Net R. K. Meisje ge vraagd voor hele dagen. Br. onder no. 7157 aan J. Sikking agent L. Crt. te Warmond. GEVRAAGD 2 Inwoning gezocht in Leiden, door echtpaar met 1 kindje, ook niet ongene gen om huiswerk te ver richten. Brieven onder no. 1642 bureau van dit blad. <2 Gevraagd per 1 Mei een Boerenarbeider, goed kunnende melken bij W. Blommestijn, Vriesekoop. Leimuiden. 1635 WOTINGRUIL 2° Woningruil. Aangebo den vrij zonnig bovenhuis, bev. 2 kamers, alkoof, keu ken boven 2 kamers over loop en balkon, huur f 25. oer maand. Centrum stad. Gevraagd vrij beneden- buis of heel huis met tuin. Brieven onder no. 7149 bu reau van dit blad. <2 R- K. Boerenknecht b. z. a., liefst in gemengd bedrijf, goed kunnende melken en rijden. Br. on der no. 1636 aan P. Lem mers. agent L. Crt- te L»1- muiden. 1636 2 R. K. Jongen gevraagd voor motor- en rijwielvak. niet ouder dan 16 jaar. Zij die bekend zijn met het vak genieten voorkeur Aanmelden. Karpers, Dui- vcnvoordestraat no- 21B te Oegstgeest. tel. 23815 1640 2 Woningruil Aangebo den Utrecht moderne vrije étage, grote kamers ensui- te. een slaapkamer, keu ken enz. px-ima stand, 25 per maand Gevraagd Lei den of omgeving woning r.etle stand. Brieven onder no.'7148 bureau van dit blad. 2 Gevraagd een R. K. hulp in de huishouding voor d. of d. en n., in staat om de gehele leiding met behulp van het kin dermeisje op zich te ne men. Aanmelden Ka-pers. Duivenvoox-destraat 21B te Oegstgeest. tel. 23815. 1641 DIVERSEN 2 Openlijk dank aan God voor verkregen woongele genheid op voorspraak van de H. Maagd Maria, na het houden van de No vene der drie Weesgegroe ten- 7147 2' Biedt zich aan een net persoon voor schrijf- en incassowerk. Br. onder ro. 7142 bureau van dit blad. 2 Rechtskundig bureau van Th J. v. d. Heijden. Hoge Rijndijk 103a. Lei den, tel. 23405 incasso's, contracten pachtzaken, woon- en bedrijfsruimten processen, rechtszaken. 2 Net Meisje gevr. van 8 tot 6 u., besl. zelfst. kunn. werken. Zaterdagmiddag en Zondag vrij. Hoog loon. Aanm. Breestraat 3b. 7144

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3