Sit VRAAGSTUKKEN van land- en tuinbouw Keeuwuk Hitler was tot oorlog besloten Noordwijk blijft luxe-badplaats De spanning tussen R.I.S. en Djokja WOENSDAG 1 MAART 1950 ÜE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA De afroming van Amerikaanse bloembollen-winsten Voorraad van voedergraan wordt gevormd De melk- en veeprijzen Aan de Memorie van Antwoord van de Minister van Landbouw is het volgende ontleend Dat de prijzen voor melk en var kensvlees zeer scherp zouden zijn gesteld kan de minister niet toege ven. Bij de vaststelling van deze prijzen is met alle kostprijsfactoren, dus ook met die. welke een verho ging hebben ondergaan rekening ge houden. Het prijsverloop van de consump tie-aardappelen gedurende de laat- sie weken is voor de minister aanlei ding geweest tot een meer stringente beperking van de export. De reeds aangegane exportverplichtingen zul len echter worden nagekomen. Naar aanleiding van de opmerkin gen van sommige leden over de af roming van uit de agrarische export naar landen met niet of minder ge devalueerde valuta's eventueel voort vloeiende voordelen, kan de minis ter mededelen, dat devaluatiewin sten in beginsel niet anders worden beoordeeld als andere winsten. Er kunnen bijzondere omstandigheden zijn, welke een zodanige afroming rechtvaardigen, zoals thans bij de export van bloembollen naar Ame rika het geval is De organisaties van belanghebbenden in de U.S.A. heb ben de Nederlandse exporteurs van bloembollen er^toe bewogen slechts een matige prijsverlaging door te voeren, opdat de positie van de Amerikaanse telers en handelaren zo weinig mogelijk zou worden ge schaad. Dit nu heeft tot gevolg, dat enerzijds de exporteurs extrawinsten maken, doch anderzijds aan de te lers de voordelen van een grotere afzet worden onthouden. Derhalve heeft het Bedrijffschap voor Sierteelt producten besloten tot gedeeltelijke afroming van deze extrawinsten. Overwogen wordt deze gelden te be stemmen voor doeleinden, welke aan het gehele bloembollenvak ten goede komen. De minister kan de wenselijkheid onderschrijven, dat een zodanige im- portpolitiek wordt gevoerd, dat inge val van plotselinge stagnaties in de veevoedervoorziening ten gevolge van het uitbreken van importmoei- lijkheden hetg-een bij de huidige verhoudingen tussen im- en export uit, r sp. naar dollargebied in het geheel niet uitgesloten moet worden geacht een catastrophale ontwik keling in de Nederlandse veehoude rij kan worden voorkomen. Te dien einde is hij binnen het kader der mogelijkheden dan ook bedacht op het vormen van een zekere voor raad aan voedergraan, welke onder normale omstandigheden niet zal worden aangesproken. Naar aanleiding van de vraag van verschillende leden, welke invloed de loonsverhoging van 5 pet. zal heb ben op het prijsverloop van de land bouwproducten. kan het volgende worden medegedeeld. Blijkens een door de Minister van Financiën ingediend wetsvoorstel ligt het in het voornemen van de re gering de ondernemingsbelasting af te schaffen. Indien bedoeld wetsvoorstel wet is geworden, betekent dit voor de prijszetting van de ak kerbouwproducten, dat door het wegvallen van de ondernemings- Kolonisten op N. Guinea in nood Een motie voor regeringshulp Het bestuur van de afdeling Ne derland van het Indo-Europees Ver bond heeft zich tot de regering ge wend met een motie, waarin onder andere gezegd wordt, dat de afdeling kennis genomen heeft van ontstel lende berichten omtrent de nood toestand, waarin honderden immi granten op Nieuw-Guinea verkeren. „Deze „vlucht" naar Nieuw-Guinea mag geenszins worden toegeschreven aan zucht naar avontuur of weerzin tegen de nieuwe rechtsorde in Indo nesië, doch uitsluitend aan materiële en geestelijke nood, als gevolg van de groeiende en beangstigende onze kerheid der toekomst". Het afdelingsbestuur dringt bij de regering aan op maatregelen, opdat aan de ellende der kolonisten zo spoedig mogelijk een einde wordt ge maakt. In de toelichting wordt er aan her innerd, hoe kort voor en onmiddel lijk na de souvereiniteitsoverdraoht een paniekstemming zich van de In- do-Europese gemeenschap meester maakte en honderden families een uitweg zochten naar Nieuw-Guinea. „Ofschoon de leiding van ons ver bond met alle haar ten dienste staande middelen de kolonisatie stof felijk heeft gesteund en deze van harte voorstaat, stellen wij er prijs op hierbij duidelijk vast te leggen, dat wij aan de opwekking tot een dergelijke massale uittocht part noch deel hebben gehad, integendeel, daartegen ernstig hebben gewaar schuwd. Maar het feit is nu eenmaal daar, dat die „vluchtelingen" er zijn en in hoge materiële en geestelijke nood verkeren, hetgeen ons niet om verschillig kan laten". Als maatregelen worden genoemd: voedselvoorziening, huizenbouw en het uitvoeren van andere reeds vroe ger beraamde plannen, welke, zo no dig onder oplegging van dienstplicht aan de kolonisten, zo spoedig moge lijk dienen te worden geëffectueerd. belasting de invloed van de loonsverhoging wordt genivel leerd, terwijl voor de prijszet ting van de veredelde produc ten de gevolgen van de loons verhoging aanzienlijk worden verminderd door het wegvallen van de ondernemingsbelasting. Voor de melk resulteert alsdan een prijsverhoging van 0 25 per 100 kg melk met een vetgehalte van F. 5 pet., terwijl voor het varkens vlees een verhoging van 1 cent per kg geslacht gewicht resulteert. Vooruitlopende op de goedkeuring van bovenbedoeld wetsvoorstel is voor de melk- en de varkensvlees- prijs de loonsverhoging slechts ge deeltelijk doorberekend, terwijl voor de prijzen der akker bouwproducten uit hoofde van de loonsverhoging geen prijsverhogingen behoeven te worden ingevoerd. Inderdaad is het streven er op gericht om alle op tuberculine positief reagerende dieren op te ruimen. Op deze wijze worden de besmette bedrijven gesaneerd en' bestaat er geen kans meer op hernieuwde infectie door één of meer achtergebleven reageer- ders, die ten alle tijde open lij ders kunnen worden, welk feit al zo herhaaldelijk tot teleur stellende resultaten aanleiding heeft gegeven. Dat bij deze methode van bestrij ding slachtoffers zullen vallen, die een zekere mate van weerstandsver mogen hadden gekregen, is juist, doch dit aantal is gering in vergelij king met het grote aantal reageer- ders, bij welke het tuberculeus pro ces zich in de loop der jaren steeds verergert en die ten slotte z.g. wrak ke dieren worden. Gaarne zal de regering haar steun aan de door de georganiseerde tuin bouw in het leven geroepen mini- mumprij zenfondsen blijven verle nen onder voorwaarde evenwel, dat de vast te stellen minimumprijzen geen rendabele prijzen zullen zijn. Begrijpelijk is de onrust, die er in tussen is ontstaan over de uitvoer an groente en fruit naar West- Duitsland, Reeds zijn stappen ondernomen om een eventuele stagnatie van deze ex port te voorkomen. De hierover kor telings gevoerde besprekingen heb ben tot bevredigende resultaten ge leid. Ook ten aanzien van de export van groenten en fruit naar België wordt al het mogelijke gedaan om tot een voor beide partijen aanvaard bare regeling te geraken, zij het op basis van de afspraken, neergelegd in het landbouwprotocol van 9 Mei 1947. Over de wenselijkheid van het handhaven of het afschaffen van de wettelijke veilplicht laat de minister zich van advies dienen door de com missie van advies inzake de afzet en de productie van warmoezerijgewas- sen. Zodra de commissie haar ad vies heeft uitgebracht, zal een be slissing worden genomen. Het ligt in het voornemen door een in het leven te roepen finan- cieringsregeling de daarvoor in aan merking komende rederijen steun te verlenen bij het bouwen van nieu we vissersvaartuigen. DE REIS VAN PRINS BERNHARD. Prins Bernhard heeft zijn verblijf in Mexico met een dag bekort. Hij zou hedenochtend per vliegtuig uit Guadelajara naar de Verenigde Sta ten vertrekken. Hij zou met zijn eigen toestel naar Caliform'ë vliegen. Volgens het oorspronkelijk opge stelde reisschema zou prins Bern hard heden naar Mexico City zijn teruggekeerd; hij zou dan Donder dagochtend uit de Mexicaanse hoofdstad naar de Verenigde Staten zijn vertrokken. Door het Nederlands gezantschap te Mexico City is ech ter medegedeeld, dat de Prins een extra-dag nodig had om het voor zijn bezoek aan de Verenigde Staten op gestelde programma te kunnen af werken. IN DEN HAAG N.V. Maatschappij voor Woninginrichting ma Neerlauds grootste Speciaalzaak voor meubilering en stoffering uiis&uitMt, Rotterdam Nieuwe Binnenweg 30 «Pf Uit oude documenten Documenten van Hitiers departe ment van Buitenlandse Zaken, die gisteren onder Amerikaans-Brits Franse auspiciën zijn gepubliceerd, wijzen uit, dat Duitsland in 1938 vast besloten was een oorlog te risque- ren om zijn aanspraken op het Tsjechische Sudetengebiet te ver werkelijken. De buitgemaakte documenten over de Tsjechoslowaaks-Duitse betrek kingen van October 1937 tot Sep tember 1938 geven blijk van een toe nemende vastbeslotenheid bij Hitier om het Tsjechisch-Duitse geschil „op te lossen", onverschillig of dit tot een wereldoorlog zou leiden. Blijkens notulen van een conver satie, die de Duitse staatssecretaris van buitenlandse zaken von Weizs acker, met zijn minister had, ver klaarde von Ribbentrop: „Zo nodig, zullen wij een algehele oorlog mst de "Westelijke mogendheden zelfs op dit ogenblik risqueren en winnen zullen wij het ook". Von Weizsacker, die deze notulen op 21 Juli 1938 dateerde merkte hier bij op, dat hij het met deze conclu sie niet eens was. Een op 19 Augustus gedateerde en ongesigneerde notitie, die door de redacteuren van de uitgegeven do cumenten aan Weizsacker wordt toe geschreven, luidt: „Gedurende een gesprek met rijksminister von Rib bentrop op 19 Augustus zette hij te genover mij uiteen, dat de Fuehrer vast besloten was. de Tsjechische kwestie op te lossen door geweld van wapenen. Hij noemde half October als de laatst mogelijke datum we gens de technische moeilijkheden, die het gebruik van het luchtwapen op latere tijd beperken" Deze documenten schijnen thans duidelijk in het licht te stellen, dat de kwestie, waarvoor de Westelijke mogendheden in 1938 gesteld waren, oorlog was en dat er geen mogelijk heid bestond om de plannen van de Nazi's af te kopen door een andere prijs dan. de concessies, die toen ge daan zijn. Ofschoon deze feiten de overeen komst van Muenchen niet mreer of minder gerechtvaardigd maken in het licht van de gebeurtenissen, die erop gevolgd zijn, schijnen zij af te rekenen met de theorie, dat Hitier slechts blufte en dat een eerzame vrede zonder strijd en zonder con cessies toen mogelijk was geweest. De documenten werpen geen hel der licht op de houding van de Sow- j et-Unie bij de crisis van Muen chen. De talrijke berichten over een So wj etrussisch-Roemeense overeen komst, waarbij de Sowjet-Unie GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK Dinsdagmiddag kwam de gemeente raad van Noordwijk bijeen met als voornaamste punt vaststelling begro tingen voor de algemene dienst en die der bedrijven voor 1950. Hierbij was afwezig met kennisgeving de heer G. v. Rhijn. Daarna kwam in behandeling de begroting. De heer Vogelaar deelde mede, dat hij om verschillende redenen afzag van algemene beschouwingen en na mens de Prot.-Christ. fractie alle steun aan het college van B. en W. toezegde, wat echter niet wegnam, dat de fractie dit zou doen na be oordeling van hetgeen tot stand zou komen. Het was voor spr. een teleur stelling geweest, nadat de commis sies alle speod hadden betracht, dat het college van B. en W. zolang op zich hebben laten wachten en de be nodigde stukken slechts enkele da gen de raad werden toegezonden, zo dat een ernstige bestudering onmo gelijk was. Spr. vindt, dat het presti ge van de raad hierdoor min of meer werd toegestaan vliegtuigen naar Tsjecho-Slowakije te brengen, blij ven onbevestigd. De Duitse ambas sade te Moskou berichtte op 29 September 1938, dat de Sowjet- Unie weigerde een beroep op Duits land en Tsjecho-Slowakije te doen, zoals Roosevelt had gedaan. De Sowjet-Unie was echter voorstand ster van een internationale confe rentie. In de gepubliceerde documenten zijn echter ook geen bewijzen van sterke Sowjetrussische druk ten gunste van Tsjecho-Slowakije op de Nazi-regering. I DAMES VOORJAARSBEURS TE HAARLEM. Onder auspiciën van de Ned. Ver eniging van Huisvrouwen, afd. Haar lem en Omstreken zal voor het eerst na de bevrijding (in 1939 is de laatste tentoonstelling van dit soort geweest) weer een Damesvoorjaarsbeurs ge houden worden Werd vroeger het Concertgebouw voor dit doel gebruikt, thans heeft men de beschikking over het Krela- gehuis kunnen krijgen en wel elf dagen, wat een unicum genoemd mag worden, daar in deze periode ook een Maandag valt, die altijd voor de Bollenbeurs gereserveerd moet blijven Het grote voordeel van dit ge bouw is, dat er veel meer ruimte is dan in het Concertgebouw en dat extra onkosten voor het bouwen v?n een stand vervallen vanwege de tal rijke nissen en bijzalen, die het huis rijk is Hoeveel animo er was om aan deze tentoonstelling deel te nemen', blijkt wel uit het feit, dat de 3000 m2 be schikbare ruimte binnen twee maan den verhuurd was, terwijl talrijke candidaten teleurgesteld moesen wor den, De opening is bepaald op Vrijdag 10 Maart des -morgens om 10 uur. Wat is er te zien op de Damesbeurs? In het met duizenden lichtjes en voorjaarsbloemen versierde Krelage huis, kan men een dag lang in een waar vrouwenparadijs vertoeven. Er worden bak- en kookdemonstraties gehouden, dat hoort er nu eenmaal bij. Verder is er een modelkeuken, die in verband met de woningnood en dientengevolge gebrek aan ruimte, menigeen een lumineus idee aan de hand zal doen. Dan de wolstand, waar de mooiste breipatronen zijn te verkrijgen met bovendien een gratis uitleg. De ex positie van de gedekte tafel zal menig een kreet van bewondering doen sla ken. Een stijlvol gemeubileerde zaal met een volgens de regelen der kunst gedekte tafel, smaakvol met bloemen versierd. In dat interieur n heuse butler, die op gezette tijden de dan aanwezigen van een glaasje met inhoud voorziet. ,Ook zijn er de modeshows, en wel 4 x daags, nl. half 3, 4 uur, 8 uur en half 10. De meest modieuze modellen zullen door ervaren mannequins ge toond worden.. Bovendien is er een theeschen kerij, waar gratis een prima kopje thee geserveerd wordt, En natuurlijk zijn er de films, die doorlopend gra tis toegankelijk zijn. Van zijn vermoeienissen kan men in het voor deze dagen extra gezellig gemaakte restaurant bekomen, waar men op 'n podium de prijzen, die voor de volgende dag beschikbaar zijn ge- kan bewonderen. Bovendien geschaad is. Bij de vluchtige doorne ming der stukken, was spr. tot de conclusie gekomen, dat het antwoord van B. en W. op de vragen der com missie soms zeer onbevredigend is. De voorz. dankte voor de toezeg ging door deze fractie gedaan en verklaarde, dat de vertraging der be groting grotendeels was ontstaan, doordat B. en W. de laatste tijd ge heel in beslag waren genomen door zeer urgente zaken, waarvan hij bin nenkort de raad op de hoogte zal stel len. Mocht het antwoord van B. en W. enkele opzichten onbevredigend zijn geweest, het college is steeds be reid verdere toelichtingen te ver strekken. De heer Sedelaar stemde volkomen met het betoog van de heer Vogelaar in. De heer Rippe viel eveneens de heer Vogelaar bij wat betreft het te laat ontvangen der stukken. Als lid van de P. v .d. A. wilde hij wel en kele beschouwingen houden. Aller eerst wilde spr. de aandacht van B. er. W. vestigen op de economische positie van Noordwijk, waarbij hij moest constateren, dat B. en W. al hun aandacht schenken aan de bad plaats, daarnaast nog iets aan de bloembollencultuur, doch in 't ge heel niet aan industrialisatie denken. In dit verband wees hij op het loffe lijk streven van omliggende gemeen ten. waarbij de gemeente Katwijk zelfs al plannen heeft geopperd te trachten gebieden van Noordwijk te willen annexeren voor inrichting in dustrie-gebieden bij de eventuele tot standkoming van de zeehaven. Spr. zou daarom gaarne een uitspraak van de raad hebben over al of niet door voering van industrialisatie. Verder wenste spr., in tegenstelling met het afwijzend antwoord van B. en W., meer recreatie-oorden in Noordwijk te scheppen voor „de kleine luiden" door het stichten van goedkope va- cantiehuizen. Tevens wees hij op de nood der volkshuisvesting en het grote nut van een badhuis en gym- nastiek-lokaal» en zou tevens gaarne zien, dat de commissies van bijstand ter voorlichting van de raad ten spoe digste tot stand zouden komen. In verband met de vraag over in dustrialisatie wilde de voorz. de Heer Rippe er op wijzen, dat, waar het antwoord van B. en W. enigszins af wachtend was gesteld, dit niet in hield, dat zij hiertegenover geheel afwijzend staan, doch spr. wilde er wel op wijzen, dat Noordwijk geen industrie-terreinen bezit gelegen aan goede af- en aanvoerwegen te land o± te water. Wel willen B. en W. toe zeggen, dat een begroting zal wor den gemaakt van de kosten voor de inrichting van goed geoutilleerde in dustrie-terreinen, waarbij zij echter van mening blijven, dat slechts kleine industrieën voor Noordwijk geschikt zijn. Inzake recreatie te Noordwijk voor kleine luiden", is het college van B en W. het unaniem eens, dat Noordwijk als luxe badplaats gehand haafd moet worden, hetwelk tevens ook de mening is van de Rijksdienst. Als men echter wenst over te gaan tot stichting van vacantiehuizen, daar waar de kampeergelegenheden zijn, zullen B. en W. hieraan zeker mede werken. Op de volkshuisvesting wil de spr. nu niet ingaan, omdat deze materie in de geheime bijeenkomst r-ader door B. en W. zal worden be sproken, terwijl de plannen voor badhuis en gymnastieklokaal al sinds geruimen tijd klaar liggen en zo gauw als hiervoor perspectieven zijn, zeker zullen worden uitgevoerd. Na enkele re- en duplieken over de gehouden beschouwingen ging de raad over tot" de behandeling der be groting. Doyor liet vooronderzoek der begro ting, waaraan alle raadsleden in com missies hadden deelgenomen en hier over een uitvoerig rapport hadden opgesteld, waarop B. en W. eveneens in een overzichtelijk rapport hadden WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgenomen te 10 uur). RUSTIG WEER Droog weer met in het alge meen weinig bewolking en plaat selijk ochtendmist. Zwakke wind In de nacht en vroege ochtend op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst. Over dag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. steldk houden de conferencier Daan Hooy- geantwoord, werden slechts over en kaas, met de pianist Koos Vermeulen kele punten discussies gevoerd, verpozenden hier aangenaam bezig. Over opheiliug der deelstaten pVE SPANNINGEN tussen de regering der R.I.S. en de Republiek In- donesia (Djokja) worden snel groter en zullen zeer spoedig tot een ontknoping leiden, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. in welingelichte kringen der R.I.S. De regering der R.I.S. zo werd te verstaan gegeven kan onmo gelijk dulden, dat opheffing van deelstaten als Oost-Java en andere ge heel willekeurig geschiedt, zonder enige legale procedure en met voor bijzien van alle grondwettelijke bepalingen. De regering der R.I.S. is vol ledig bereid, aan de wensen van de bevolking tegemoet te komen, maar zij wil niet, dat haar gezag door een eigenmachtig optreden van bepaalde groepen wordt genegeerd. ,Op de conferentie, welke Zaterdag j.l. te Surabaja werd gehouden en waarop de aansluiting van Oost-Java bij Djokja werd beklonken, waren slechts 16 van de 75 leden van het Oost-Javaanse parlement aanwezig. Enerzijds aldus de hier aan het woord zijnde zegslieden beweert men, dat het parlement van Oost- Java niet representatief is voor de volkswil en aan de andere kant maakt men van een kleine groep uit dit parlement, die geheel informeel bijeen is, gebruik om zijn zin door te drijven. Hierbij, evenals bij de de- montratie op Madura, waarbij Zainal- fatan verklaarde, regent van de repu bliek Indonesië te zijn, hebben plaat selijke militaire machthebbers een grote zelfs overwegende rol gespeeld, zo wordt in verantwoordelijke krin gen in de R.I.S. gemeend en men maakte daar geen geheim van een gevoel van teleurstelling over de wijze, waarop de minister van defen sie, de sultan van Djokja, hiertegen optreedt. Er kan niet worden aangetoond, dat er bepaald een weloverwogen sy steem of plarj zit achter de acties in Oost-Java, Madura en de andere deel staten, De indruk bestaat, dat zelfs de civiele en machthebbers in Djokja niet zijn opgewassen tegen de vele plaatselijke militaire commandanten, die zich gaarne beroepen op de staat van oorlog en beleg en hieraan het recht ontlenen om op allerlei gebied zelfstandig op te treden. De sterke uitlatingen van Djokja moeten daarom vaak worden gezien als po gingen om de militairen in republi keinse gezindheid te overtroeven, teneinde zodoende de situatie mees ter te worden. Dit overrompelende optreden heeft echter tot gevolg, dat reacties er op niet- kunnen uitblijven en wellicht sterker worden, dan bij een meer bedachtzaam optreden van Djokja het geval zou zijn geweest. Dergelijke reacties komen uit Oost - Indonesië en, minder sterk,, ook uit Oost-Sumatra en delen van Java. Hoe de reacties zullen zijn in het parlement der R.I.S. valt nog niet te zeggen, aangezien de fractievorming nog steeds in een beginstadium ver keert, Plannen nieuw raadhuis In verband met de reeds vroeger geopperde plannen voor een nieuw raadhuis, deelden B. en W. mede, dat nog dit jaar tot de instelling van een commissie ad hoe zal worden overge gaan. Bij punt 354 „Kosten van huldiging van ingezetenen en anderen", werd nog ter sprake gebracht een instel ling van het ereburgerschap en in voering van een medaille of legpen ning. Deze mogelijkheden zullen door E. en W. in overweging worden ge nomen, met. de toezegging dat t.z.t. -hierover advies zal worden uitge bracht. Inkrimping: politiecorps. Bij post politie-kosten deelden B. en W. mede, dat om aan de zucht tot inkrimping van overheidsdiensten een zeker accent te verlenen, het maximum aantal politie-ambtenaren in de gemeente bij besluit van de mi nister van Binnenl. Zaken van 5 Jan. 1950 is verminderd met 2 en terug gebracht op 35. Bij het punt „Venten van waren m het algemeen", diende de heer Vogelaar namens de Prot.-Chr. frac tie een voorstel in om het venten op Zondag in zijn geheel te verbieden Hierover zal door B. en W. advies worden uitgebracht. Een afzonderlijk en teer punt be trof nog de gestoorde kerkgang naar de Ned. Herv. kerk te Noordwijk aan Zee. De voorz. deed de toezegging als hoofd der politie alle maatregelen te zullen treffen, dat de verstoring de zer kerkdiensten tot een minimum zullen worden teruggebracht. Met vreugde konden B. en W. vast stellen, dat de kwestie van een nieu we motorbrandspuit thans haar op lossing nabij is en zeker in 1950 haar beslag zal krijgen. Doorlichting der bevolking. Bij Volksgezondheid bleek, dat de doorlichting van de gehele bevol king een onderwerp is. dat de volle Het a.s. aemencatóo. Het Comité Bloemencorso verga derde gisteravond in het „Bruine Paard" onder voorzitterschap van de heer K. van Leeuwen. Allereerst werd het corso van vorig jaar bespro ken en de fouten die hierbij gemaakt zijn, waardoor de verschrikkelijkste stagnaties ontstonden. Hoewel met de verkeerspolitie het tegendeel uitgesproken was, werden toch d$ autobussen en par ticuliere wagens langs de Hoofd weg geparkeerd, waardoor de stoet in een complete verkeeropstop- ping kwam. Het meelopen van de plaatselijke muziekcorpsen matig de het tempo zodanig dat de mo toren warm lieoen met alle gevol gen van dien. Om het verkeer be ter te kunnen regelen, zal de Rijks politie reeds een dag te voren „oefenen". Uit de plannen van het Groot-Co mité, dat over de drie gemeenten gaat, werd vernemen, dat op 22 April de stoet om een uur startklaar zal zün opgesteld bij het Bernardusge- sticht. Men gaat dan tot de stichting Vogelenzang. Ook de te rugweg naar Sassenheim het emdpunt zal in de Wilhelminalaan komen zal in gesloten verband plaats hebben. De beoordeling door de jury zal 's morgens om 10 uur plaats vinden. Over de muziekkorpsen is be slist, dat deze zich in hun eigen dorp zullen opstellen om daar de mensen met hun muziek bezig te houden. Zij vormen geen onderdeel van het Corso. Voor hen, die interesse hebben om mee te doen, maar geen idee hebben hoe hun wagen te versieren, liggen gekleurde foto's van de te Zundert, Nice en in Amerika gehouden corso's ter beschikking. Uit de plannen van het plaatselijk comité blijkt, dat er weer tuinwed- strijden zullen woi'den gehouden, waarvoor prijzen beschikbaar zijn gesteld. Ook worden er weer mo- zaieken gelegd. Een voorstel tot het houden van een etalagewedstrijd is ingediend. Ook dit jaar zullen wederom geld prijzen beschikbaar word\n gesteld zowel voor deelnemers met luxe wagens als voor dit met vrachtwa gens. Voor de luxe-wagens zijn 5 priizen beschikbaar gestald tot een totaal bedrag f Kr7,v variërende van tot ƒ50. Voor de vrachtwa""^ zijn 10 prijzn beschikbaar besteld tot een totaal bedrag van 1875, va riërende van 500 tot 25. Tevens kan onder beide groenen prijswin naars als extra prijs gewonnen de wisselbeker voor het meest originele of humoristische idee. SCHEEPSBERICHTEN ATLANTIS, DjakartaA'dam, 28 Febr. 150 m. O. kaap Bougaroni. BANTAM, DjakartaR'dam, pass. 28 Febr. 21 u. Ouessant. CELE BES, JavaA'dam, pass 28 Febr. kaap Comorin GROOTE BEER, A'damDjakarta, 28 Febr. Rode Zee Djeddah. MATARAM, R'dam- Djakarta, 28 Febr. in straat Gibral tar. SUMATRA 27 Febr. te Dja karta van A'dam. belangstelling van B. en W. heeft. Zij stellen zich voor, dat in een bepaalde periode gelegenheid wordt gegeven tot kosteloze doorlichting en in een ander tijdvak tegen geringe vergoe ding. Nadat de kosten zijn begroot en zo nodig hiervoor de raad een cre- diet is verstrekt zal het „Medisch Centrum" worden verzocht de orga nisatie van deze doorlichting ter hand te nemen. Bij behandeling van Openbare Werken werd door enkele leden nog maals een voorstel ingediend om de directeur van gemeentewerken een autotoelage van 600.per jaar te verstrekken. Dit voorstel werd met 106 st. verworpen. Inzake subsi diëring Bijzonder Kleuteronderwijs, drong de heer De Monijè op spoed aan, terwijl een voorstel voor subsi diëring voor schoolreisjes werd afge wezen. De meermalen besproken oprich ting van een gymnastieklokaal levert -u en;g persnec ief op, doordat B. en W. dezer dagen een aanbieding ontvingen voor de bouw van een Oos tenr^ks gymnastieklokaal, waarvan de kosten ƒ45.000 zullen bedragen. De verdere punten brachten geen besprekingen meer voor, waarna de begroting van 1950 z.h.s. werd aan genomen. De sluitende begroting be draagt voor de gewone dienst 1.664.826.38 en voor de kapitaal- dienst ƒ2.204.225.39. Hierna werd vastgesteld het bedrag per leerling in 1950 voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs en wel voor: gewoon lager onderwijs 27.30, V.G.L.O. jongens 25.15, V.G.L.O. meisjes 28.05, Chr. U.L.O. 40.95, R.K. U.L.O. ƒ36.60. Na een korte rondvraag ging de raad over in comité-generaal

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2