Attlee's gereorganiseerde regering Van steenkool en stakingen Nederlandse militairen hielpen Westerling Bevestiging door min. Schokking WOENSDAG 1 MAART 1950 41ste JAARGANG No. 11917 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.32 p. w., t 1.40 p. mnd-, t 4.15 p. kwart. Franco p. p. 1 4.90. - Advert.: 15 ct.'p. mm. Telefoontjes f 1.50 Weinig verandering in kern-kabinet FJE BRITSE PREMIER ATTLEE heeft gisteravond de samenstelling van zijn nieuwe regerjng bekend gemaakt. Het z.g. kernkabinet is nagenoeg ongewijzigd, doch op lager niveau zijn er enige verrassin gen. Zo bijv. de promotie van Shin well tot minister van defensie in de plaats van lord Alexander. De kopstukken, zoals Attlee, Bevin, Cripps e.a. zijn allen op hun oude post gehandhaafd. De leden van het kernkabinet zijn: Premier en eerste lord van de schatkist: Attlee. Lord-president van de raad (mi nister zonder portefeuille): Morri- Minister van buitenlandse zaken: Bevin. Minister van financiën: sir Staf ford Cripps. Minister van stads- en landaan- leg: Dalton. Lord grootzegelbewaarder en lei der hogerhuis: burggraaf Addison. Kanselier van het hertogdom Lancaster (minister zonder porte feuille): lord Alexander. Lord kanselier (minister van justitie en hoogste rechter): burg graaf Jowitt. Minister van binnenlandse zaken: Chuter Ede. Minister van Defensie: Shinwell. Minister van arbeid: Isaacs. Minister van volksgezondheid: Bevan. Minister van landbouw en visse rij: Williams. Minister van opvoeding: Tomlin- son. Minister van handel: Wilson. Minister van koloniën: Griffiths. Minister voor Schotse aangele genheden: McNeil. Minister voor betrekkingen met het gemenebest: Ordon Walker De volgende ministers behoren niet tot het kernkabinet: Eerste lord van de admiraliteit (minister van marine): burggraaf Hall. Minister van luchtvaart: Hender son. Minister van burgerluchtvaart: lord Pakenham. Minister van brandstof en voed selvoorziening: Noel Baker. Minister van vervoer: Barnes. Minister van bevoorrading: Rus- sel Strauss. Minister van economische zaken: Gaitskell. Moskou herhaalt zijn eis Druk op Finland De Finse gezant te Moskou heeft een Russische nota ontvangen, waarin opnieuw de uitlevering wordt geëist van Russische oorlogs misdadigers, die zich in Finland schuil houden. Het Finse, ministerie van buiten landse zaken wil over de nieuwe nota nog niets zeggen. In gewoonlijk welingelichte diplo matieke kringen te Helsinki is men van mening, dat de Sowj et-Unie door haar verzoek op de vooravond van het aftreden der Finse regering druk op Finland wil uitoefenen om de communisten in sleutelposities in de nieuwe Finse regering op te ne men. Minister van nationale verzeke ring: dr. Edith Summerskill. Minister van voedselvoorziening: Webb. Minister van pensioenen: prof. Marquand. Minister van posterijen: Edwards. Minister van openbare werken: Stokes. Minister Younger. van staat: Kenneth Mijnwerkers ondermijnen hun eigen bestaan •TERWIJL AMERIKA EEN HEVIGE KOUDE-PERIODE DOORMAAKT, industrie, spoorwegen en particulieren bijna op de bodem van de kolenkist zijn aangeland, in New York rantsoenering van de steenkolen, is ingevoerd en allerlei maatregelen tot kolenbesparing zijn ingesteld, moest de United Mineworkers, de vakbond der mijnwerkers zich Maan dag j.l. verantwoorden voor het federale hof wegens „civiel- en straf rechtelijke ongehoorzaamheid" aan het hof, omdat zijn leden de order van 11 Februari, om het werk te hervatten, niet hadden opgevolgd. jyjINISTER SCHOKKING heeft gis termiddag in de Tweede Kamer ver klaard, dat Nederlandse militairen Westerling hebben geholpen bij zijn tocht naar Singapore. Hij legde deze verklaring af in antwoord op vragen van de katholieke fractie- voorzitter prof. Romme. De minister bleek bereid aan de Kamer nadere inlichtingen te verschaffen zowel met betrekking tot de medewerking, die die Nederlandse militairen hebben verleend, als over de maatregelen, die ten aanzien van hen zullen wor den getroffen. NED. REGERING ZAL SCHULDIGEN STRAFFEN De Nederlandse Hoge Commissaris heeft de Indonesische minister-presi dent Moh. Hatta er van in kennis ge- steld, dat de Nederlandse regering een verder onderzoek heeft gelast naar de hulp die van Nederlandse mi litairen zijde aan Westerling is ver leend. De Nederlandse regering heeft besloten, tegen de schuldigen maat regelen te nemen. De beslissing op het verzoek tot uitlevering van Wes terling ligt uiteraard geheel bij de Britse autoriteiten. Dr. Hirschfeld voegde aan deze ver klaring toe, dat de Nederlandse rege ring niet voornemen is, op deze be slissing enige invloed uit te oefenen, hetgeen wil zeggen, dat men van Ne derlandse zijde aan een eventuele uitlevering van Westerling aan de R.I.S. niet in de weg zal staan. DEZE WEEK VOOR HET GERECHT. Westerling zal deze week in Sin gapore voor het gerecht verschijnen op beschuldiging van het plegen van geweld en het illegaal binnenkomen in Singapore, aldus werd officieel in Singapore bekend gemaakt. Een van de beschuldigingen is, dat Wes terling in' de Changi-gevangenis, BIJNA KLAAR VOOR DE TOCHT De skileraar van de prinsesjes Beatrix en Irene helpt de meisjes bij het bevestigen van de s^i's. I?n dan kan de tocht in de sneeuw en zon beginnen! waarheen hij van het hoofdbureau van politie was overgebracht, een mede-gevangene geslagen heeft. Eer der op de dag was een bevel tot de portatie tegen Westerling uitgevaar digd, alsmede een bevel tot arrestatie totdat Westerling wordt uitgeleid. Het is nog niet bekend, naar welk tand Westerling zal worden overge bracht. De opheffing der deelstaten Wetsontwerp wordt noodwet Dinsdagavond heeft het kabinet der R.I.S. het reeds bij het parlement in gediende wetsontwerp tot verande ring var de staatkundige inrichting der R.I.S. ingetrokken en dit uitge vaardigd als een noodwet, die ten spoedigste door het parlement en de senaat zal worden bekrachtigd. Deze beslissing werd genomen in verband met de huidige politieke ont wikkelingen en omdat een federaal webontwerp door parlement en se naat moeilijk snel kan worden be handeld. Naar de mening van waar nemers te Djakarta hebben de ge beurtenissen, die zich in het afgelo pen weekeinde in Oost-Java hebben afgespeeld, dit besluit van het kabi net beïnvloed. Het kabinet heeft besloten, in ver band met de gebeurtenissen op Madu ra en in Oost-Java zo spoedig mo gelijk contact te zoeken met de rege ring der deelstaat Republiek Indone sië voor een oplossing van de gere zen vraagstukken. ALS DE NACHTVORST MAAR GEEN SCHADE DOET Op het platteland heerst alom activiteit in verband met de naderende lente. In de bollenstreek is men druk bezig de bedden met bloembollen, welke we spoedig in bloei hopen te zien staan, van de 'winterkleding te ontdoen. De roebel op goudbasis Theorie en reclame De Russische regering heeft beslo ten de roebel te herwaarderen en te rug te brengen tot de gouden stan daard. De dollarkoers van de roebel wordt van 5.3 op 4 gebracht en de pond sterlingkoers van 14.84 op 11.20. Het goudgehalte van de roebel wordt 0.22268 gram. Voorts worden de prijzen van levensmiddelen en in dustrie-goederen met ingang van 1 Maart met tien tot veertig procent verlaagd. In Londen wordt gezegd, dat de wijziging in de koersen van de roe bel een eenzijdige verhoging van de roebelwaarde ten opzichte van dol lar en pond sterling betekent. Men hecht daaraan geen waarde, omdat de buitenlandse wisselkoersen voor de roebel „zeer theoretisch" zijn. Hoewel bijvoorbeeld de dollarkoers van de roebel tot dusverre 5.3 was, werd de roebel op de wereldmarkt verhandeld voor 12.5 dollarcent, het geen overeenkomt met een koers van 8 Hierbij wordt nog aangetekend, dat de gehele handel van de Sovjet- Unie met de West-Europese landen en een deel van de Russische satel lietstaten geschiedt in dollars en pon den en niet in roebels. Het uitdruk ken van de waarde van een munt in goud betekent niet, dat deze ook te- pen goud kan worden omgewisseld. Wanneer de Russen de diplomatieke wisselkoersen overeenkomstig wijzi gen, zal dit onaangenaam voor de di plomaten in Moskou zijn.. Overigens schijnen de wijzigingen van zuiver academische betekenis te zijn. Echter niet voor radio-Moskou, dat ze voor propaganda benut. Men maakt er nl. reclame mee door er op te wijzen, dat alle levensmiddelen nu met 20 a 30 pet. goedkoper zullen worden. Tsjang Kai Sjek weer president Li terzijde, geschoven Tsjang Kai-sjek is éinds vannacht twaalf uur weer president van Chi na. Dat houdt in dat hij ook op perbevelhebber is van alle nationa listische strijdkrachten. In Januari 1949 had Tsjang zijn functie neerge legd. kort voor de hoofdstad Nan- kin<* ir communistische handen viel. Vios-president Li Tsjoeng jen volgde hem op, maar enige maanden geleden vertrok Li naar New York om er geopereerd te worden. Sinds dien, zegt Tsjang Kai-sjek, heeft China geen president gehad en heb ben de troepen het zonder opper bevelhebber moeten stellen. Daar om heb ik besloten het president schap weer op te nemen .Of Li Tsjoeng jen het daarmee eens is, heeft Tsjang niet gezegd. BONN LEVERT MAO RAILS De geallieerde hoge commissie heeft de Westduitse. regering in Bonn gemachtigd voor een bedrag van zeven millioen dollar aan stalen rails te verkopen aan communistisch China. De order geldt voor 15.000 ton rails plus een klein bedrag aan onderdelen. Mao's regering in Pe king zai in dollars betalen. De geallieerde hoge commissaris keurde deze order goed nadat zij drie maanden geleden een verzoek van het communistische China om 100.000 ton rails, te leveren door Duitse fabrieken van de hand ge wezen met de motivering dat rails „strategisch" materiaal is. De West duitse autoriteiten is medegedeeld, dat zij de goedkeuring van deze or der niet als een precedent dienen te beschouwen. De opdracht wordt uit- j gevoerd door de „Stahlunion" in Dusseldorp en .Kloeckner und Sohn" I in Duisburg. Er zijn twee gedachtcnstromingen in Amerika waar te nemen omtrent de rol van Lewis in de huidige sta king en de houding jegens de over heid. Sommigen menen, dat Lewis inderdaad in ernst sprak, toen hij de mijnwerkers beval naar de mijnen terug te keren. Formeel neemt het federale hof 'dit ook aan, reden waarom de bond maar niet Lewis zelf van „contempt of court" is be schuldigd. Dit zou dus betekenen, dat Lewis zijn volgelingen niet meer in de hand zou hebben. Anderen menen echter, dat Le wis' order slechts een „doekje voor het bloeden'' was om formeel ge dekt te zijn. Men herinnert zich nog steeds, hoe Lewis in het verleden eens zijn strategie als volgt omschreef: „We houden de vitale delen van onze samenleving in onze handen Ik kan net zo lang knijpen, draaien en trekken tot we de onvermijdelijke overwinning behalen. Wanneer we ook staken, we hebben altijd de tijd aan onze kant, want steenkool is de grondpeiler van onze economie." Inderdaad heeft de onrust in de kolenmijn-industrie, die al van Juli af vorig jaar bestaat, tot een na tionale noodtoestand geleid. Want oog verliezen is, dat de kolenindus- bedreigt niet alleen de spoorwegen en de particulieren door gebrek aan brandstof, doch tevens tal van in dustrieën, vooral o.a. de staannuu- strie, die zachte steenkool gebrui ken. Tienduizenden arbeiders zijn daardoor al werkloos geworden. De hardnekkige weigering van de mijnwerkers om het werk te her vatent zolang er geen nieuw collec tief arbeidscontract is, is zonder twijfel geïnspireerd door dachte, neergelegd in Lewis' stra tegie, dat zij per saldo de macht in handen hebben en de natie tot aan vaarding van hun eisen kunnen dwingen. Wat zij daarbij uit het oog verliezen is, dat de kolenindu- trie niet meer de enige „grondpei ler van de economie" is en hara op weg is, tot een peiler van de twee de of nog veel lagere rang te wor den. En met deze degradering, be vordert! door de, naar veler mening, te ver gevoerde onverzettelijkheid van Lewis en zijn volgelingen, wordt hun kracht ondermijnd en grote schade aan hun zaak en de bond toegebracht. De productie van zachte steen kool is van 600 millioen ton in 1948 verminderd tot 428 millioen ton in 1949. Dat betekent dus, dat in 1949 90 millioen ton minder werd gepro duceerd dan in 1927. Na 1927 was de productie voortdurend gestegen, totdat in 1947 het record van 631 millioen ton werd bereikt. Maar de onzekerheid ten aanzien van de steenkoolvoorziening, veroorzaakt door de stakingsacties, en voorts de hoge prijs van de steenkolen ten gevolge van hoge lonen en sociale Heath over Bulgaarse toestanden Donald Heath, Amerikaans gezant in Bulgarije op het tijdstip, dat de VS. de diplomatieke betrekkingen met dit land verbraken, heeft te i-a- rijs verklaard, dat er vele Sowj et- Russische militaire adviseurs, ex perts en missies in Bulgarije zijn, doch dat niets er op wees, dat er Sowj et-troepen als zodanig in het land aanwezig zijn. Op de vraag van een journalist, of in Bulgarije een Russische generaal geplaatst zou worden op de zelfde wijze als gene raai Rokossofsky in Polep, ant woordde Heath, dat er geen aanwij zingen op het treffen van een der gelijke maatregel duiden of dat zulks nodig werd geacht. Wel had den de Bulgaarse minister van de fensie en de opperbevelhebber van het leger hoge rangen in het Russi sche leger bekleed, doch zij waren Bulgaren. Er heersten sterke gevoe lens tegen de regering onder de boerenstand, die 80 procent van de bevolking uitmaakte, doch er was naar de mening van Heath geen ge organiseerde oppositie. Ongeveer 7 procent van de bulgaarse begroting van 211.000.000.000 leva was be stemd voor het leger, zonder inbe grip echter van de gewapende mili tie, arbeide'rsbrigades en grenspa- trouilles. Op de vraag of er binnenkort een zuivering te verwachten was ant woordde Heath: „Er worden altijd personen gezuiverd." Voorts verklaarde hij, dat de di plomatieke telefoongesprekken af geluisterd werden. Men kon de luisteraars met elkaar horen spre ken als men telefoneerde. Het leven in Bulgarije was „niet heel gelukkig behalve voor hen, die aan de touw tjes trekken." voorzieningen, hebben er in toene mende mate toe geleid, dat de ver bruikers naar andere brandstoffen zijn gaan omzien, zoals gas en olie. Centr.-verwarmingsinstallaties kun nen omgebouwd worden van kolen- stook op gas of olie. Spoorweg-loco motieven worden ook al meer en meer voor oliestook ingericht. In het jaar 1927 leverden de kolenmijnen van de benodigde brandstof fen in Amerika. In het begin van deze eeuw was het 90 Thans is het nog geen 50 Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat de steenkolen-industrie ten dode is opgeschreven. Alleen is haar rol als grondpeiler van de hele écono mie, naar het schijnt, uitgespeeld, althans voorzover het de mijnwer kers betreft. De mijneigenaren slaan met grote belangstelling de experi menten gade inet het „vergassen" 1 van kolen, die nog in de grond zit ten, waardoor het uitgraven door mijnwerkers tot op zekere hoogte overbodig zou worden. Onder de bijproducten van de steenkool bevinden zich, dank zij steeds voortschrijdende weten schap, geneesmiddelen, parfums, en, ontplofbare stoffen, enz. plactics, nylons en kleurstoffen worden voor een groot deel uit het zwarte goud" gewonnen. Voortdu rend is men bezig met onderzoekin gen voor nieuwe toepassings-moge- lijkheden van steenkool. De perfec- tionnering van de kolenstokende gasturbine-locomotief zou de steen kool misschien weer op de troon kunnen helpen, voorzover het de spoorwegen betreft'. En op het ge bied van de synthetische petroleum uit steenkool is men nog lang niet uitgeëxperimenteerd. Herwinning door de steenkool van een positie als „gróndpeiler van de Amerikaan- economie" lijkt evenwel niet waarschijnlijk. Het totale aantal Amerikaanse ar beiders, dat door de mijnwerkerssta king werkloos is, is heden tot 572.000 gestegen en Pittsburg, de staalstad, wordt bedreigd met een acuut tekort aan energie, nu de staking reeds 4 weken duurt en er nog geen teken van een oplossing is te bespeuren. Een hoge regeringsfunctionaris, die verzocht, dat zijn naam niet zou worden genoemd, verklaarde, dat naar zijn mening een inbeslagneming der mijnen door de federale regering noodzakelijk zou zijn als de staking niet vóór Woensdag een einde nam. Er zijn echter geen tekenen, die er op wijzen, dat president Truman een dergelijke actie voorbereidt. DE „BEWAPENING" VAN HET VATICAAN. De Zwitserse Garde heeft toestem ming gekregen om met hun nieuwe na-oorlogse wapenen te oefenen op epn schietterrein van de Italiaanse regering, buiten Vaticaanstad. Er bestaat namelijk een zeer streng Fauselijk verbod, dat er geen schot tinnen Vaticaanstd mag worden ge lost. Zo kan dit „leger" van 200 man niet in „eigen land" met zijn nieuwe geweren en zijn ene mitrailleur exer ceren. Wanneer het „leger" Vaticaan stad uitmarcheert om schietoefenin gen te gaan houden, hebben zij bo vendien hun traditionele uniformen verwisseld voor gewone burgerkle ding. DE SCHATKAMER VAN DE DOM VAN KEULEN. Al heeft de moiste kerk van Keu len de dom, tengevolge van de bom bar., ementen tijdens de oorlog zeer grote schade geleden, de stad bezit gelukkig nog de kostmaarheden uit de schatkamer van de dom. De ver schillende kunstwerken waren ge durende de oorlog naar veiliger plaatsen overgebracht. Het terug brengen was niet zo eenvoudig; meer dan eenmaal was men bang kostbare stukken te verliezen. Thans is het echter gelukt ale schatten in de oude schatkamer v eer op te stellen. Alleen de driekonmgen-schrijn blijft op het hoofda'.laar van de dom. Ko-bleitje.... „De stad wordt berènd en de trom pet roept ons naar de bres, en wij praten en we doen niets, 't Is een schande voor ons allen; zowaar God mij helpe, 't is een sohande stil te blijven zitten". (Een Kolonel in Shakespea re's „Hendrik V").

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1