De moeilijkheden met het programma Ziek of half ziek Ook Van Swol klopte Borotra Bommen 11 JINSUAG 28 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA Olympische Spelen 1952 Het is bekend, dat er reeds enige ijd moeilijkheden zijn gerezen ten aanzien van het vaststellen van het programma der Olympische Zomer spelen, welke van 19 Juli tot 3 Aug. 1952 te Helsinki worden gehouden. In beginsel was aangenomen, dat het Londense programma 1948 als richt lijn zou dienen voor dat van 1952, met dien verstande, dat geen nieuwe takken van sport aan het schema van Helsinki zouden kunnen wor den toegevoegd. Integendeel, indien de internationale sport federaties, het organisatiecomité en het I.O.C. tot overeenstemming zouden kunnen komen, dan zou het in de bedoeling liggen enkele nummers van een aan tal takken van sport te schrappen. Onderhandelingen, op dit punt ge voerd tussen de betrokken instanties, hebben inmiddels tot geen resultaat geleid. Geen van de Internationale Federaties is bereid het programma in te krimpen, terwijl sommige fede raties voorstellen hebben gedaan om hier en daar een nummer toe te voe gen. Het organisatiecomité van Hel sinki heeft intussen de onderhande lingen met de internationale sport federaties gestaakt, net het gevolg, dat het congres van het I.O.C., in Mei a.s. te Kopenhagen te houden, een definitieve beslising over het programma zal moeten nemen. De voorstellen, welke aan de di verse internationale sport federaties door het organisatiecomité van Hel sinki zijn gedaan en waaromtrent nog geen overeenstemming is verkre gen, komen op het volgende neer: Voetbal. Helsinki heeft de FIFA voorgesteld, dat 16 landen (Finland inbegrepen) aan het tournooi te Hel sinki zullen deelnemen. Mocht het Technische Raad N.O.C. geïnstalleerd Voor verbetering en uitbreiding van sportterreinen Bij ontstentenis van de president van het NOC heeft de'secretaris, mr. J. N. van der Houten de leden van de onlangs gevormde technische raad geinstalleerd. In deze raad hebben de volgende personen zitting: ir. A. Paulen (Treebeek) voor de KNAU., A. M. Nolet (Schiedam) voor de Ne derlandse Cricket bond., F. W. de Haan (Amsterdam) voor het Neder lands golf comité. J. H. F. Sommer (Dordrecht) voor het Ned. Gymna stiek VerbondC. M. Agterdenbosch (Den Haag) voor het Ned. Handbal Verbond, J. H. A. Jurgens (Ensche) voor de Ned. Hippische Sportbond, dr. H. J van Zuylen (Rotterdam) voor de Kon. Ned. Hockeybond., dr. ir. J. P. Mazure (Den Haag) voor de Kon. Ned. Korfbalbond., ir. C. M. Lugten (R'dam) voor de Kon. Ned. Lawntennis bond, L. Boeljon (Den Haag) voor de K.N.V.B., C. J. de Voogd (Den Haag) voor de Ned.Wiel ren Unie, H. Wesselo (Bussem) voor de Kon. Ned. Zwembond en C. B. Duymaer van Twist (Den Haag) v. de K.N.M.V. Verder heeft zitting in deze tech nische raad dr. ir. D. R. Mansholt (Groningen), districtshoofd van de rijksdienst voor de uitvoering van werken voor de noordelijke provin cies, onlangs benoemd tot technisch adviseur van het Ned. Olympisch co- mit'. Tot voorzitter van de raad werd gekozen drs W van Zyll (Loosdui nen), directeur van het N.O.C. De secretaris van het NOC, mr J. N. van der Houten, wees in zijn ope ningstoespraak op de noodzaak, dat ten aanzien van de spel en speelter reinen in Nederland het bestaande nvoet worden gehandhaafd en zo mo gelijk uitgebreid. Ten einde alle vraagstukken ernstig te bestuderen is deze technische raad, waarin de expsrts van verschillende sportbon den hebben zitting genomen, opge richt. Drs van Zyll behandelde uitvoerig de plaats van de sport in de uitbrei dingsplannen van de verscheidene gemeenten met het oog op de ruim tenood eenrzijds en de bekende ver schijnselen van ledenstop en tekort aan sportterreinen bij verenigingen anderzijds. Op de tweede plaats ging drs van Zyll in de aanleg van oefen- en wed strijdterreinen en daarbij vaak ge maakte fouten ten aanzien van de keuze van de plaats, de grondsoor ten, de drainage, de grassoorten, on doelmatige indelig enz. spr. wees op de grote bedragen, welke de gemeen schap door ondeskundigheid op dit gebied heeft moeten betalen. Ten slotte bracht drs. van Zyll het be heer en de exploitatie van speel- sportterreinen ter sprake. Niet al leen dient de financieele exploitatie van sportcomplexen rendabel te worden gemaakt, maar ook mag men de indirecte besparing van vele kosten niet uit het oog verliezen bii een goede besteding door de jeugd van de vriie tiid. waardoor tevens in positieve zin de lichamelijke en gees telijke volksgezondheid wordt bevor derd. Dr. ir D. R. Mansholt sprak over de samenwerking tussen de rijks dienst voor de uitvoering van wer ken (DUW)en het Ned. Olympisch Comig', waarbij hij de nadruk legde op het feit, dat gesubsidieerde pro jecten op het gebied van speel- en sportterreinen niet worden uitge voerd zonder advies van het NOC. In een uitvoerige gedachtenwisse- Iing werden verschillende problemen behandeld. De technische raad van het NOC komt op 17 Maart opnieuw te Utrecht bijeen. totaal aantal landen de 20 niet te bo ven gaan, dan is Finland toch bereid het gehele tournooi te organiseren. Zijn er 21 of meei landen, die in schrijven, dan dienen er, althans vol gens Helsinki voorwedstrijden on der auspiciën van de FIFA te wor den georganiseerd ten einde de 15 landen, die het recht krijgen naar Helsinki te gaan, aan te wijzen Waterpolo. Helsinki heeft de F I F A voorgesteld het tournooi niet in poules, maar volgens het bekersys teem te spelen. Dat betekent, als dit afvalsysteem wordt aanvaard, het aantal inschrijvingen ongetwijfeld geringer zal worden. Kano. Voorgesteld is om de 10.000 meter voor een- en tweepersoons Ca nadese kano's te schrappen. Het pro gramma zou moeten worden aange vuld met de 4 x 500 meter een-per- soons kajak en de 500 meter twee persoons kajak voor dames. Basketball Voorgesteld is door Helsinki om het bekersysteem voor dit tournooi in te voeren en het maximum aantal toe te laten landen op 16 te bepalen. Hockey. Helsinki wil slechts vier landen toelaten, die met elkaar om de le. 2e en derde prijs zouden moe ten strijden. De internationale hockey federatie heeft mededgedeeld. dat men bereid is het aantal toe te l?+«r. landen te reduceren tot 12. Het voorstel van Helsinki wordt door de FIH afgewezen. VOETBAL HET BELGISCH ELFTAL VOOR BOLOGNA. Voor de interland voetbalwedstrijd ItaliëBelgië, welke Zondag 5 Maart a.s. te Bologna wordt gespeeld, is het Belgisch Elftal als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht). Achter: Aernaudts (Berchem) en Anoul (F.C. Luik). Midden: van der Auwera (Meche- len), Carré (F.C. Luik) en Mees (Antwerp.), Voor: van Dierendonck (Oostende), Verbruggen (Antwerp), Mermans (Anderlecht), F. Chaves (Gantoise) en A. 'de Herdt (Berchem). Reserves: Daenen (Tilleur), Vail- lant (Anderlecht), Valet (Ander lecht) en Coppens (Mechelen). door een griepaanval of gevatte koude? Sanapirin (Alijnhardt) helpt U er in een paar dagen van af Buisjè 25 tabl. 40ct. 50 tabl.75c ATHLETIEK DE EUROPESE KAMPIOEN SCHAPPEN TE BRUSSEL. Tot dusver hebben 22 landen, on der welke Nederland, zich opgegeven voor de Europese kampioenschappen van 23—27 Augustus a.s. te Brussel. Van vjjf landen, waarbij Rusland. Polen en Bulgarije, is nog geen in schrijving ontvangen. NATIONAAL KAMPIOENSCHAP 10 KM. VELDLOOP. Op de terreinen van het landgoed „molencaten" te Hattem werd gister middag het Nederlands kampioen schap 10 km. veldloop gehouden. Het parcours van 5 km. dat 2 x af gelegd moest worden, was uitgezet in deels heuvelachtig bosterrein waarin enkele obstakels waren aan gebracht in de vorm van een brugge tje, een hek en een flinke kuil. Van het begin af hadden de beide Heerlenaren, Lataster en Hochsten- bach de leiding en eerstgenoemde kon tenslotte zonder moeite winnen De uitslag was: 1. Lataster (Avon, Heerlen) 36 min. 13.2 sec.; 2. Hochtenbach (Avon, Heerlen) 36 min. 32.2; 3. Walstra (AVG '26) 37m. 0.3 s.; 4. Huizinga (Vitesse, Leeuwarden) 37 m. 14.1 s.; 5. Vinken (Emma, Treebeek); 6. Boldijk (MVC), Medemblik); 7. Van Veen, (Siomo, den Haag). WATERPOLO HET KIKVORSENTEAM VOOR DE WEDSTRIJD TEGEN DE DOLFIJNEN. Voor de wedstrijd tussen de offi- cieuse Nederlandse en Belgische wa- terpoloteams, de Kikvorsen en de Dol fijnen, welke Zaterdag 4 Maart a.s. te Amsterdam tijdens de wedstrijden om de Hauserbeker zal worden ge speeld, is de Kikvorsenploeg als volgt samengesteld: Doel: van Gelders (HZ en PC). Achter: Braasem (Haarlem), B. Ko- revaar (Merwede) en Bijlsma (Haar lem). Voor: N. Korevaar (Merwede), van Feggelen (Meeuwen) en Smol (Zian). AUTOMOBILISME. RECORDDAG OP HET CIRCUIT VAN ZANDVOORT. Op de recorddag van 1 Maart a.s. op het cirouit van Zandvoort, welke onder auspiciën van de K.N.A.C. wordt gehouden, zullen uurrecords worden gevestigd in de G en in de D klasse en zal daarna een poging worden gedaan tot recordverbetering in de G klasse. Het bet'eft de vol gende rijders en klassen: Klasse G:, 7501100 cc.: door G. C- A. Mulder (Skoda) vestiging van een record- Klasse D, 2—3 liter: door W. Adams (Citroen 6 cyl.) vestiging van een record. Klasse G 750—1100 c.c.: door A. G. P. van Houten (Fiat) evt. verbe tering van het record. Én Van Meegeren won van Dubuc Eindstand 3—3 Borota heeft ook op de 2e avond 'n nederlaag moeten incasseren. Van Swol, die 1 y, jaar geleden in 3 sets van hem verloor, nam nu voor een uitverkocht huis in 2 sets revanche, 6—4, 7—5. De Nederlandse speler was veel be ter op dreef dan Vrijdagavond tegen Dubuc. Het spel van Borotra met de grotere vaart dan die van Dubuc lag hem' blijkbaar beter. Met 41 liep hij uit, doch een enorme uitschietende game van Borotra gaf deze niet al leen 42, doch bleek van Swol zo verrast te hebben, dat hij 2 games verloor en op 44 kwam. Doch daar na sloeg hij zich door de service van Borotra heen met uitstekende back hands en won daarna op zijn eigen service de set 64. In de tweede set leek Borotra de overhand te krijgen dank zij vooral zijn praohtige smashes. Hij liep uit NATIONAAL KAMPIOENSCHAP EERSTE KLASSE KLEIN 38/2 Door een goede overwinning op zijn naaste concurrent, J. N. Ber- kelmans uit Vught, heeft de Bussum- ïner C. Lankhof gisteren in de laat ste ronde van het te Amsterdam ge speelde nationaal kampioenschap eerste klasse klein biljart anker-ka der 38/2 de titel behaald. De eindstand is als volgt; pnt.car.brth.s.alg gem. 12 2221 100 157 22.21 9 2378 110 140 21.61 8 2169 111 141 19.54 8 1983 124 124 15.99 6 1975 115 121 17.17 6 2187 166 145 13.11 5 1991 130 134 15.31 2 1777 116 95 15.31 C. Lankhof C. Wij de veld J. Berkelmans A. de Kleine H. J. Heygen E. v. d. Kolk J Rietveld H. Zweerus Daar geen der 8 deelnemers, dus ook kampioen Lankhof niet, het ver eiste maximale gemiddelde van 25 behaalde komt geen van hen in aan merking voor promotie. Daarentegen zullen de Zwollenaar v. d. Kolk, die op de zesde plaats eindigde met een gemiddelde van 13.11 en de Kleine, die nota bene vierde werd met 8 punten (evenveel als de geslagen kampioenspreten dent Berkelmans), maar die met een gemiddelde van 15.99, juist als in de voorwedstrijden onder het minimum van 17 bleef, degraderen. tot 31, door de service van Van Van Swol brekend, doch deze her stelde zich geheel, ging sterker en sneller spelen, had goed oog op de kansen en hield Borotra door lan ge drives achterin. Hoewel de Fran se speler door opnieuw een overrom pelende game op 54 kwam (op Love woq van Swol de Franse service na 55 en daarna de set met een van de beste games van de ge hele partij, met 75 (64, 75). Van Meegeren en Dubuc speelden een lange baseline-strijd met weinig afwisseling. Rallies van 10, 12, 15 slagen kwamen herhaaldelijk voor, maar waarin opgesloten lag, dat het nemen van risico.s niet zo groot was. Dubuc bleek wederom 'n 'uitstekend tactisch verdediger te zijn. Van Mee geren won rr/et 75, 64. In het dubbelsnel bleek de nieuwe combinatie Van Meegeren-Van Swol geen succes. Borotra en Dubuc won nen met 6—0, 7—5, zodat de eind stand van de gehele wedstrijd 33 werd. DAMMEN PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Te Amsterdam is het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland voortgezet met de resterende partijen van de 5e ronde. De uitslagen luiden: C. SuvkF. Gordijn 1—1, B. Dukel—G. E. van Dijk 1—1, A. Ligthart—R. C. Keiler 1, P. RoozenburgJ. Metz 11, D. v. d. StaayJ. H Vos 11. De resterende partijen vrn de 6e ronde hadden tot resultaat; J. H. VosP. Roozenburg 11, F. Gor- diinA. Ligthart 20, R. -C. Kei lerW. Rustenburg 11, M. Metz B. Dukel 1—1, H. de Jongh—D. v. d. Staay 11. VOORRONDE KAMPIOENSCHAP 1951 Te Utrecht werden de wedstrij den gespeeld in de 5e ronde van de voorronde voor het kampioenschap dammen 1951. De uitslagen luidden: V eenstraDoornbos 02, Haas donkvan Aalten 20, BaasHam 11, WestraDrenth 11, Onnink- Laros 11, AndersonJurg 11, de RenBergsma 11. De zesde ronde had de volgende uitslag: BaasBergsma 11, Drenth —Anderson 02, de RenHam 20, Westravan Aalten 11. Linkerarm Hink op en neer, V oordat U stopt in het oer keer. VEILIG VERKEER. met VLIEGEN EN VLOOIEN! In verband met het voornemen van Rusland een proces aanhangig te maken tegen de keizer van Japan Hirohito, daar hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan oorlogsmisda den, o.a. aan de voorbereiding van een bacteriologische oorlog tegen de Sovjet-Unie gedurende de tweede wereldoorlog, verneemt het K.N.P. nog interessante bijzonderheden. Op het einde van 1941, drie maan den voor de Duitse inval in Rusland, zond de commissaris voor de Open bare Veiligheid, Merkudov, een ver trouwelijk rondschrijven aan alle Sovjet-republieken. Hij gaf daarin aan alle plaatselijke functionnarissen de opdracht hun agenten uit te zen den naar de bacteriologische insti tuten in de verschillende republie ken, om „bewijzen" te vinden, dat er bacteriologen waren, die met bui tenlandse mogendheden samenwerk ten teneinde met bacteriologische middelen sabotage te plegen. Deze circulaire werd door de Duitsers in Minsk gevonden, een van de weinige steden, waar docu menten van de Openbare Veiligheid in de handen van Duitsers vielen, daar de Russen in deze stad geen tijd meer hadden alle papieren te ver nietigen. Aangezien bijna onmiddel lijk na het verzenden van dit schrij ven de oorlog losbarstte, werden de orders in deze circulaire vervat niet uitgevoerd en werden er andere propagandandistische argumenten gevonden. Thans echter schijnt men dit on derwerp weer te willen aansnijden, gezien de Prawda, die opnieuw spreekt over „waakzaamheid" in de bacteriologische instituten van de Sovjet-Unie. Het absurde proces van Khaba rovsk tegen de Japanse oorlogsmis dadigers, die ervan beschuldigd wer den een bacteriologische oorlog te hebben voorbereid tegen Rusland, heeft de ongelooflijke beschuldiging aan het licht gebracht, die tegen de ze Japanners werd aangevoerd. Men sprak tijdens dit proces van bom men, die gevuld waren nïet door de pest besmette vlooien en door ty phus besmette vliegen. Naar aanlei ding hiervan heeft de Prawda ver teld, dat er in de Verenigde Staten eveneens een militair bacteriolo gisch instituut bestaat, gevestigd in „Camp Detrich" op 100 km afstand van New York, v/aar bacteriologen eveneens bommen met door de pest besmette vlooien vervaardigen. Wanneer de bom door de botsing op de grond uit elkaar zou zijn ge sprongen, dan zouden de vlooien vrij spel hebben en de vreselijke ziekte verspreiden. Andere bommen zouden vol zitten met vliegen, die geïnfecteerd zijn met de buiktyphus etc Ofschoon iedere arts in de Sov jet-Unie het absurde hiervan be grijpt, durft niemand dit openlijk te zeggen. De Japanse generaals en artsen hebben tijdens het proces bekend en hun schuld geheel en al toege geven. Zij werden allen veroordeeld tot 25 jaar dwangarbeid. Ook keizer Hirohito werd van bedoelde misda den beschuldigd. Het is duidelijk, dat de Russen het terrein voorbereiden om een zelfde beschuldiging tegen de Ver enigde Staten in te brengen.' Dit blijkt o.a. uit de Sovjet-pers, die steeds maar weer er op terug komt, dat in een eventuele volgende oor log Japan met de Verenigde Staten zou samengaan tegen de Sovjet- Unie en het China van Mao-Tse- Toeng. WIELRENNEN LAKEMAN—BAKKER WINNEN TE BERLIJN De 145 minuten koppel wedstrijd, verreden op de baan van Berlijn Witzleben, is gewonnen coor het Ne derlandse paar Lakeman—Bakker met 107.700 km en 11 punten. Daar na kwamen in volgorde op 1 ronde SavelsbergVooren (N.) met 7 pnt. op 2 ronden HeermannEhmers (D.) met 14 pnt en op de 3 ronden WeimerJaehling (D.) met 27 pnt. ZESDAAGSE TE NEW YORK. Dertien ploegen zijn gestart voor de 71e zesdaagse van New York. Giste ren hadden vier ploegen de leiding RigoniTerruzi (It.) 22 pnt., Smith— Debacco (Am.-It.) 10 pnt., Chris van GentPiet Suhr (N.) 4 pnt. en Gior- gettiBevilacqua (It.) 2 pnt. Gisteravond om 23.00 uur (pl. tijd) zag het klassement van de New- Yorkse zesdaagse, nodat de wedstrijd 26 uur had geduurd, er als volgt uit: 1. RigoniTerruzi, Italië 80 punten Op twee ronden: 2. Bevilacqua Giorgetti, Italië 62 punten; 3. Van GentSuhr, Nederland 52 punten; 4. SmithDibacco (V-S.Italië) 19 punten. Alle overige koppels volgden op drie en meer ronden. TAFELTENNIS. Na een spannende en sportieve strijd wist de 2e teamspeler H. v. d. Voort Zondag een welverdiende overwinning te behalen. Na dertien ronden stonden de beide kopspelers H. v. d. Voort en J. Burghouwt ge lijk met elke 10 punten uit zes par tijen. Hoewel Burghouwt zijn rivaal in drie games de baas wist te blij ven struikelde hij tegen de verras sende speler P. de Haas. P. de Haas zorgde namelijk voor nog een ver rassing door de verdediging van H. Huijing te forceren en in drie ga mes te winnen (2111; 1521; 21 19). Ook J. Visser bleef sollicite ren naar de eerste plaats, doch wist de strijd tegen Burghouwt en H. v. d. Voort niet te winnen. J. v. d. Post wist na de zenuwen wedstrijd tegen H. Filbry zijn achterstand van 2 punten uit vier wedstrijden na de 7e ronde om te zetten in 8 punten uit zeven wedstrijden. Ook G. Friedhoff leverde zeer verdien stelijke prestaties door overwinnin gen te behalen op R. v. d Voort, v. d. Post en de Haas. In zijn eerste game tegen de favoriet H. v. d. Voort had hij met zware pech te kampen en moest met 2022 de overwinning voorbij zien gaan. J. Gijbeis vocht als een leeuw, doch heeft het desondanks niet tot het gewenste resultaat kunnen brengen. Het eindresultaat luidt als volgt: I. H. van der Voort 20 p., 2 games tegen; 2. J. Burghouwt 205; 3. J. Visser 161; 4. H. Huijing 164; 5. J. v. d. Post 121; 6. G. Fried hoff 12—4; 7. R. v. d. Voort 10—2; 8. P. de Haas, 10—3; 9. H. Filbry 8 0; 10. J. Gijbeis 6—0; 11. W. Dick- hoff 21; 12. J. Verhoogt 0 pnt. Na het slotwoord door de voor zitter de heer H. Huijing, reikte de heer Filbry de wisselzuil uit. De wedstrijden verliepen goed geor ganiseerd en vlot. Zondag a.s. zal eenzelfde wed strijd plaats vinden voor de Sleu telsdames. Wij verzoeken alle Sleu telsdames Donderdag a.s. op de training aanwezig te willen zijn. Op Zondag 12 Maart zal een mas sale wedstrijden dag plaats vinden voor de Sleutels 4e klassers en Sleutelsjunioren. Sleutelsleden, die wensen deel te nemen aan de Stil le Omgang op Zaterdag 18 Maart a.s. gelieven zich op Donderdag met de penningmeester in verbinding te stellen. De inschrijfformulieren voor de a.s. Leitaco Kampioenschappen zijn binnen en zullen op de trainings avonden worden uitgereikt. De jaarlijkse Leidse kampioen schappen zullen dit jaar weer in Roe- lofarendsveen worden gehouden in de veilinghallen. Uiteraard zal de grote opbloei van de tafeltennissport in Leiden en ver re omstreken op dit tournooi wel merkbaar zijn, en de Leitaco heeft dan ook in overleg met de plaatselij ke vereniging „Treffers" besloten om in plaats van 10 tafels dit jaar een 20-tal tafels in de bij uitstek voor dit doel geschikte Veilinghallen te plaat sen. Met hen, die niet in bonds en/of verenigingsverband spelen is ook re kening gehouden dooi het instellen van z.g. nieuwelingen-klassen. In schrijvingen moeten voor 15 Maart gericht worden aan het secretariaat Leitaco p.a. Oude Vest 113, Leiden. LEIDEN—RI^ST LEITACO. Op Zaterdag 25 Febr. werd in het speellokaal Van „Steeds Vooruit" te Warmond de traditionele wedstrijd Leidenrest Leitaco gespeeld, wel ke een overwinning voor de Leidse teams opleverde. Wisten bij de heren de spelers van rest Leitaco nog enkele punten in de wacht te slepen, bij de dames kwa men zij er in 't geheel niet aan te pas. De uitslagen van de wedstrijden zijn: Heren le team tegen le team rest Lëitaco 72. De 2 gewonnen partijen zijn voor rest Leitaco gewon nen door v. Ehlen (Dolfijn) en W. v d. Zwet (Treffers). Heren 2e team Leidenrest. 4—3. Heren 3e team Leidenrest. 37. Dames le team Leidenrest 90. „Treffers" (R'veen). Het begin was verre van best in de wedstrijd TreffersT.O.G. W. Heemskerk ver loor nl. van Vester. Z'n tweede par tij in deze competitie. Overigens een buitengewoon goede partij en die pas in de beslissende game met 22 20 door de Haarlemmer werd ge wonnen. N. Heemskerk zette, na 10 17 achterstand tegen Back, deze partij toch nog in een overwinning om, zodat, na een stand van 11 Jac. Heemskerk door een overwin ning op de lastige en taai verdedi gende Diepenveen. Treffers na drie partijen de leiding had. Het verdere gedeelte verliep tamelijk normaal, door nog twee overwinningen van de T.O.G.-speler Vester. zodat het uiteindelijk een 73 overwinning voor Treffers werd. PERSSPIEGEL ZWARE EN ZEER ZWARE LICHAMELIJKE ARBEID Onder een foto van een vuursto- kende arbeider plaatste „De Linie" de volgende beschouwing: Katholiek Nederland heeft zich verleden Zondag weer kunnen reali seren wat de woorden „zeer zware arbeid" betekenen. De Vastenwet is in alle kerken voorgelezen. Ze bevatte een opsom ming van hen die zijn gedispenseerd De mannenrij, waarin de onder grondse mijnwerkers, de boorders, de stokers, de delvers. de steenbak kers, de caisson arbeiders, de dijk werkers en-jde griendbakkers in nat te grienden? die door de kerk voor bij schenen te trekken, is langs ons heengegaan, als was het om ons tot meditatie te dwingen meditatie over onze maatschappelijke plichten. Hebben wij goed opgelet, toen de Bisschoppen hen noemden „die zware lichamelijke arbeid verrich ten, wanneer zij bovendien of voortdurend onder kunstmatige hoge of lage temperaturen moeten wer ken, öf bij hun werk voortdurend in aanraking komen met voor de gezond heid schadelijke stoffen (giftige ar beid) of aanmerkelijk langer dan normaal moeten werken, of in de nachtploeg werken". Hebben wij, diegenen onder ons. die met dit leven nooit in aanra king komen, ons ingedacht wat 't zeggen wil aldus te werken, aldus te moeten blijven werken zolang de krachten het toelaten, .kinderen te hebben die vermoedelijk ook aldus zullen werken en aldus zullen blij ven werken? Begrijpen wij goed dat op ieder van ons de plichten rusten die voortvloei en uit de sociale rechtvaardigheid? Op ieder, niemand uitgezonderd? Dat niets teveel mag zijn wanneer het gaat over onze plicht om invloed ten goede te oefenen op de organisa tie der samenleving? Wilt U iets weten? Vraag: Mag mijn zoontje die 11 Februari '50, 14 jaar is geworden, en in de 7de klas zit bij beëindiging van het cursusjaar, op 1 April '50 van school, of moet hij nu de 8ste klas ook nog doorlopen? Antwoord: Uw zoon mag de school eerst verlaten bij het bereiken van de leeftijd van vijftien jaar, dus op 11 Febr. 1951. EEN LUSTELOZE BEURS. Leefde de markt vorige week nog in de verwachting, dat na de Engelse verkiezingen dé beurs haar apatisch voorkomen zóu laten varen, gisteren bleek dat deze veronderstelling niet juist was. De markt opende zo goed als onve'anderd. maar toonde een totaal gebrek aan belangstelling. Be halve Kon. en H.V-A-'s werd geen enkel fonds regelmatig genoteerd. In de industx-iële sector bleken de koers verschillen per saldo slechts fracties te zijn ten opzichte van Vrijdag. De arrestatie van Westerling werd ter beurze wel besproken maar de invloed was lang niet zo g'oot als de acties van Westerling enige we ken geleden. De Indonesische markt bleek per saldo iets beter gedispo neerd te zijn dan Vrijda?, maar ook hier waren de orders met een lan tarentje te zoeken. De tabakshoek bleef gedurende het grootste Gedeel te van de middag gesloten. Na een amper prijshoudende opening werd de stemming op de Scheepvaartmarkt beinvloed door verkopen van aan delen Scheepvaart Unie. die men uit het buitenland afkomstig achtte. Dit fonds sloot op 148 ruim 3 punten la ger. Ook de andere scheepvaartpa pieren werden hierdoor min of meer gedrukt. De Staatsfondsenmarkt toonde een k'eine verbetering voor de nieuwe 3 1/4 procent lening Ne derland 1950. De koers wa* 99 3/4 tot 9913/16, te»en 99 5/8 op Vrijdag. De overige guldenspapieren waren on veranderd. De Amerikaanse sector volgde trouw het koersverloop te New-York waar de kotenstaking thans een dominerende invloed heeft. Kleine verschillen naar beide zijden werden hier genoteerd. De ondertoon was echter niet ongunstig- Prolongatie 2 1/4 procent- Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord vöor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.20 „Serum hoorspel. 12.00 Mari- nierskapeL 12.30 Mededelingen. 12.33 Orgelconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Koorzang. 13.20 Gramofoonmuziek. 13.30 Klein koor, orkest en solisten. 14.00 Kamerorkest en solist. 14.35 Koperkwartet. 15.00 Bas en piano. 15.30 Strijkorkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianovoordracht. 17.45 Voor de kinderen. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Boekbespreking. 19.30 Sportcom- mentaar en gramofoonmuziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar familiecompetitie. 20.15 Radio Philharmonisch orkest. 21.15 .Moderne stadsonwikkeling", cau serie. 21.35 Metropole-orkest. 22.05 Internationaal Evangelisch commen taar. 22.15 Dubbelkwartet. klein or kest en. solisten. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 1930 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gramofoonmu ziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. (9.309.35 waterstanden). 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de Vrouw. 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.14 Om roeporkest. 14.00 Gesproken Por tret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kin derkoor. 15.20 Voor de kinderen. 15.50 Quatremains. 16.00 Vragenbe- antwoording. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Zang en piano. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-varia. 18.20 Trio. 18.35 Banjo-ensemble. 19.00 Geheelonthouderscauserie. 19.15 Kwartet. 19.30 .,Wees je zelf", canse- rie. 19.40 Weekkroniek. 19.45 Uitzen ding over de wereldraad der kerken: 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Socialistisch nieuws. 20.20 Pro menade-orkest en solist. 20.50 „De Brug", hoorspel. 21.40 Concertge bouworkest en solist. 22.45 Populair wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Licht progr.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6