De terugkerende militairen 'Hajaait in Indonesië Tuinbouwlonen 5% omhoog Ziekenfondsen en huis-artsen M $unce&& Mcvatia DINSDAG 28 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Het test-centrum werkt op volle toeren In een houten barak die naast de Bergansiuskerk in Ede staat, zijn twee grote zalen en tien kleine ka mertjes ingericht ten behoeve van het aestcentrum der Koninklijke Landmacht, een zelfstandige afde ling van het Nationaal DemobLisatie- CÉntrum. Ongeveer 14000 uh de tro pen gerepatrieerde militairen hebben zich hier in laatste maanden aan 'n test onderworpen en daarmede vrij willig gebruik van een van de socia le instellingen die het Ministerie van Oorlog ten behoeve van de gerepatri- eerden heeft ingesteld; het dienen van advies ten aanzien van de be roepskeuze voor hen, die zich weer in de burgermaatschappij een bestaan moeten verwerven. Majoor C. J. Coster, hoofd van het testcentrum, en zijn staf van tien of ficieren beroepskeuzeadviseurs heb ben vooral de laatste maanden zeker niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad. Ruim 40% van alle uit Indonesië teruggekeerden komt zich in Ede melden, waar zij twee dagen blijven moeten om de gehele test mee te maken. Als dit percenta ge niet daalt en men verwacht het niet zullen bij de versnelde repa triëring ongeveer 4000 personen maandelijks moeten worden getest. Een en ander heeft ertoe geleid, dat plannen gemaakt zijn om het testcen trum van Ede naar Amersfoort over te plaatsen, waar het in het centraal demobilisatiecentrum De Boschkamp zal worden ondergebracht. In April of Mei zullen deze plannen waar schijnlijk worden verwezenlijkt. Aangezien het aantal candidaten voor de komende maanden al toege nomen is, zijn bijzondere voorzienin gen getroffen. Al naar behoefte kan de staf worden aangevuld met bur ger-beroepsadviseurs, zodat iedere ge repatrieerde militair, indien hij dat wenst van de diensten van het test centrum gebruik zal kunnen maken. Omtrent de resultaten vertelde ma joor Coster aan de N.Rott,Crt., dat ongeveer 90% van de adviezen vol komen juist blijkt te zijn. Een schema is opgesteld voor het transport van demobiliserende mi litairen uit Indonesië naar Neder land in de maand Maart. Volgens deze regeling zullen in de komen de maand in totaal 8835 militairen thuisvaren. Hiertoe worden zeven binnenlandse en buitenlandse troe penschepen ingeschakeld. Aan de opgestelde regeling zal zoveel mo gelijk de hand worden gehouden, al kunnen technische omstandighe den een verschuiving in de data veroorzaken. B. en W. van Vlissingen delen in een voorstel aan de raad mede, dat deze gemeente indien niet alle te kenen bedriegen thans zekerheid kan verkrijgen over de terugkeer van de opleiding der Kon. Marine naar Vlissingen. Naar alle waarschijnlijk heid zal de omvang dier opleiding die van vóór de oorlog overtreffen. GERARD WIJNANDS, Parallelweg 8, Noordwijkerhout, vierde 26 Februari zijn 3e Ind. ver jaardag te Bandung. Marine-personeel naar N. Guinea Naar wij vernemen zullen 15 Maart met de „Johan van Oldenbarnevelt" 200 leden van het personeel van de marine-luchtvaartdienst naar Nieuw- Guinea vertrekken, om op Biak een vliegveld aan te leggen en oud mate riaal te verzamelen uit de Ameri kaanse oorlogs-dumps aldaar. Uit Soerabaja zijn reeds eind vorig jaar 50 man marinepersoneel naar Biak vertrokken. Zij hebben daar de onderkomens gebouwd voor het ma rinecontingent, dat 15 Maart uit Ne derland vertrekt. DE VERZENDING VAN TABAKS ARTIKELEN NAAR INDONESIë. De persdienst van de P.T.T. schrijft: „Uit de practijk blijkt, dat het, teneinde vertraging te voorko men, aanbeveling verdient om op de douaneverklaringen bij postpak ketten en zg „petits paquets" met tabaksartikelen, die naar Indone sië worden verzonden, vooral het aantal van de sigaren of de siga retten en het gewicht van de (shag-) tabak te vermelden. Dik wijls volstaat men met het vermel den van b.v. het aantal doosjes si garetten en pakjes tabak, waarbij men dan niet bedenkt, dat de in houd van die doosjes en pakjes lang niet altijd dezelfde is en b.v. in de verschillende landen sterk vari eert." De nieuwe Winkelsluitingswet Het definitieve wetsontwerp tot regeling van de winkelsluiting, dat thans bij de regering in voorberei ding is, aldus de „Volkskrant" zal bslangrijk afwijken van het vóór- ontwerp. Met de adviezen van het bedrijfsleven en de werknemersor ganisaties is in ruime mate rekening gehouden. Zo staat het vrijwel vast, dat het aanvankelijke voornemen om de winkelsluiting te verlengen tot des avonds zeven uur, geen doorgang zal vinden. De middenstandsbonden hebben te dien aanzien unaniem een afwijzend standpunt ingenomen, om dat in de practijk is gebleken, dat het verkoopuur tussen 6 en 7 uur 's avonds onrendabel is en zelfs de licht en bedrijfskosten niet kan dek ken. Ook de verplichte sluiting op Dins dagmiddag heeft, ondanks de moge lijkheid van plaatselijke afwijkingen, geen algehele instemming kunnen vinden. De vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisa ties hebben een compromis gevon den, welke de keuze laat tussen slui ting op Maandagochtend, Dinsdag middag of Zaterdagmiddag. Elke branche zal zich daarover in onder ling overleg tussen werkgevers en werknemers beraden. De keuze, die een bepaalde branche doet ten aan zien van deze halve dagsluiting, zal de ministeriële goedkeuring behoe ven. Zowel de Middenstandsbonden als de werknemers staan afwijzend te gen de in het wetsontwerp opgeno men zogenaam'de „koopavond" op Donderdagavond tot negen uur. Zij menen, dat aan zulk een koopavond geen behoefte bestaat en het kopend publiek al lang gewend is aan de be staande sluitingsuren. Het is te ver wachten, dat ook dit onderdeel van het wetsontwerp niet in het defi nitieve wetsontwerp zal komen. C. J. STRUYCKEN. t Te Den Haag is in de leeftijd van 81 jaar overleden de heer Ch. J. G- Struycken, oud- en ere-voorzitter van de Ned. R. K. Middenstandsbond. De heer Struycken, die zich in 1890 als koopman in Den Haag vestigde heeft naast zijn voorzitterschap van de Centrale Bond ook zeer veel ver dienste gehad voor de diocesane Haarlemse afdeling van de midden standsbond. De overledene was de laatste ja ren nog actief jverkzaamjbij de R.K. Middenstandsbond als penningmees ter van „S.A.N.T.O.S.", de ve~eni- ging van, de bond ter bestrijding van de t. b. *c. Toen hij in 1933 aftrad als voor zitter van de Ned. R. K. Midden standsbond, werd hem het ere-voor- zitterschap aangeboden en toen hij het volgend jaar ook deze functie van Haarlems Hanzebond neerlegde, zag hij zich eveneens tot erelid be noemd van het bestuur van deze or ganisatie. HET HERSTEL VAN NIJMEGEN. Het door de oorlog zwaar bescha digde Nijmegen is reeds gedeeltelijk hersteld. Nieuwe woonwijken zijn verrezen, verscheidene gebouwen ge restaureerd. De binnenstad toont ech ter nog lelijke gehavende plekken. Links op de foto het historische raad huis, dat grotendeels was verwoest, in de steigers, In het midden de Ca- rolingische, Kapel op het Valkhof eens het eigendom van Karei de Grote, Met de restauratie van deze kapel moet nog worden begonnen. Rechts het Valkhof, met op de voor grond de walmuren, die reeds ge restaureerd zijn. Tussen de bomen de ruïne Barbarossa. De hoofdafdeling Tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw heeft een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid de vijf procents loonsverhoging ook in de tuinbouw toe te passen Zij is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de maatre gel economisch verantwoord mag worden geacht. Deze uitspraak wordt gemotiveerd met de „niet ongunstige vooruitzich ten in verband met de afgesloten handelsve-dragen". De 15 millioen dollar van het handelsverdrag met Duitsland zullen bijvoorbeeld ver rekend worden vo'gens de koers van 3.80. Afschaffing van de onderne- minsbesluit leidt voorts tot ver laging van bedrijfslasten. NIEUWE PRIJZEN VOOR AKKERBOUWPRODUCTEN. De minister van Landbouw heeft, na overleg met de Stichting voor de Landbouw, de prijzen voor tarwe, aardappelmeel en suiker voor de oogst 1950 vastgesteld. De richtprijs, voor tarwe is met 35 cent verhoogd tot 22.85 per 100 kg. De overnemingsprijs voor aardappel meel (waarvan de prijs der fabrieks aardappelen afhankelijk is), is met 50 cent verhoogd tot 31 per 100 kg. Deze prijs geldt slechts tot een pro ductie van 200.000 ton aardappelmeel; wordt die hoeveelheid overschreden, dan moet het teveel voor 20 per 100 kg. ter beschikking van de rege ring worden gesteld. De bedoeling is hieraan een zodanige bestemming te geven, dat de eigen afzet van de industrie niet wordt belemmerd. Bij de vaststelling van deze prijzen is e rekening mee gehouden, dat ten ge volge van de bestrijding der aardap pelmoeheid en de vooruitzichten voor de afzet van aardappe'meel, een be langrijke wijziging in de bedrijfsvoe ring in de veenkoloniale gebieden moet intreden. De suikerprijs is verhoogd van 39.50 tot 42.50 per 100 kg. Voor voederg"anen zijn geen richtprijzen vastgesteld. De prijzen houden nauw verband met met die, waarvoor ge- importeerde granen worden gedis tribueerd. STOFFELIJKE RESTEN UIT DUITSLAND TERUGGEBRACHT. Zaterdag is te Amersfoort op nieuw een transport aangekomen met de stoffelijke resten van 115 in Oost-Duitsland overleden Nederland se oorlogs- en terreurslachtoffers. De kisten staan in het centrum van de Dienst van Identificatie en Berging te Amersfoort opgebaard. Zij zullen van hier worden vervoerd, hetzij naar een door de nabestaanden aangewe zen begraafplaats (ter bijzetting in een particulier graf), dan wel, evên- eens op verlangen der nabestaanden, naar de centrale begraafplaats van de oorlogsgravenstichting te Loenen op de Vel uwe. Bijdrage per patiënt tot 15.- verhoogd Het honorarium, dat de zieken fondsen aan de huisartsen betalen, moet van 4.68 tot 5.per ver zekerd gezinslid v/orden verhoogd. Dit bindend advies heeft de vorig jaar ingestelde commissie van des kundigen aan de Ziekenfondsraad uit gebracht. Deze verhoging heeft te rug wérkende kracht van 1 Juni 1949 af. Door deze uitspraak wordt een eind gemaakt aan het conflict over de honoraria, dat vorig jaar tussen huisartsen en ziekenfondsen was ont staan. De artsen, wensten een ver hoging van de honcaria in verband met de sterk gestegen kosten; de ziekenfondsen waren van mening, dat hun fmancië^ ^^sitie te wankel was om een dergelijke verhoging te kunnen dragen. Zij zullen deze verzwaring van de lasten moeten opvangen door gron dige sanering: beperking van het zie ken vervoer in personenauto's, bezui niging bij het voorschrijven van ge neesmiddelen. De ziekenfondsen stellen échter voorop, dat deze be zuiniging n;et tot gevoeg mag hebben, dat de volksgezondheid op enigerlei wijze in gevaar komt. „Parool". BEDRIJFSPENSIOENFONDS KLEIN METAAL. Op het bedrijfspensioenfonds voor de kleine metaalnijverheid is de wet op de verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds van toepassing verklaard. Met betrekking tot de premiebeta ling is deze beschikking allen van direct belang voor het rijwielrepara- tiebef-rijf. De werknemers in de an dere bedrijfstakken waren reeds tot, deelneming verplicht. NOG GEEN WOORDENBOEK BIJ EIND-EXAMEN H.B.S. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, mevrouw Fortanier-De Wit (V.V.D.) in verband met het gebruik van een woordenboek bij de zakelijke opgave voor de vreemde talen bij de H.B.S.-examens, heeft de minister van onderwijs geantwoord, dat het toestaan van het gebruik van een woordenboek bij het stellen van een verslag of een brief in de vreemde taal aan de hand van zakelijke gege vens (de z.g. „zakelijk^ opgave") bij het eind-examen H.B.S.-A nog slechts wordt overwogen. Indien een dergelijke regeling tot stand zou komen, zal deze zeker niet gelden voor de eindexamens van zo mer 1950. WEL EEN BORREL OP DE MIJLPAAL. Na heftige debatten is de gemeen teraad van Arnhem teruggekomen op het oorspronkelijke besluit, aan Den Haag geen tijdelijke vergunning te vragen tot het schenken van ster ke drahk op de tentoonstelling Mijlpaal 1950. Hoewel er in de ge meenteraad verwijten vielen dat men nu de morele belangen aan de financiële ging opofferen, was de meerderheid van de raad nu van oor deel, dat het besluit om. geen borrel op Sonsbeek te schenken, Arnhem zeer in discrediet heeft gebracht. Het voorstel om de vergunning toch te vragen werd nu met 24 tegen 14 stemmen aangenomen. MILITAIRE CHAUFFEURS MAAKTEN BROKKEN. De commissie voor de Rijksuitga ven heeft over het verslag van de Algemene Rekenkamer over 1048 o.a. gezegd: Niet zonder ergernis nam de com missie kennis van het feit, dat in 1948 het departement van Oorlog bij na negen ton heeft uitbetaald aan schadevergoeding, voor het grootste deel klaarblijkelijk het gevolg van schade, veroorzaakt door aanrijdin gen. Bovendien werd aan jaarlijks terugkerende schadeloosste:lingen wegen aanrijdingen uitbetaald een bedrag van 8610.60. Dit resultaat, dat weinig verwon dering kan wekken bij hen, die in staat zijn geweest uit eigen ervaring na te eaan hoe militaire chauffeurs nog altijd door stad en land rijden en rossen, aob+ de comnrssie der mate ernstig, dat het haar bevreemd dat de minister van Oorlog op de opmerkingen der Algemene Reken kamer niet heeft gereageerd. De commissie stelt voor tot de mi nister de uitnodiging te richten, te willen mededelen tot welke opmer kingen de mededelingen van de Ka mer omtrent dit punt hem aanlei ding hebben gegeven, welke maat regelen hij heeft genomen om aan het euvel-paal en perk te stellen, en te vragen of hst niet movelijk zou zijn door middel van verzekering de ri- s'oo's we^e voor de Stcfat voort vloeien uit het rijden van militaire chauffeurs tot een minimum te be- perke.n. WIM VAN DE P* SCHILDERT DE PAUS. In opdracht van enige liefdadige organisaties is de kunstschilder Wim van de Plas te den Bosch thans bezig een nortret van de Paus te schilde ren. De bedoeling is dat van dit por tret kleurenreoroducties zullen wor den vervaardigd, waarvan de ver- koon ten goede zal komen aan lief dadige verenigingen. In verband met zijn opdracht vertoefde Wim van de Plas eniee tijd in Rome. Wim van de Plas is 37 jaar oud. Hij studeerde in Amsterdam. Antwernen en Parijs en maakte verschillende buitenlandse PARTIJ-ZUIVERING IN DE C. P. N. Zondagmiddag, op het vierdaagse cong-es van de Communistische Par tij Nederland, heeft de algemeen se cretaris, Paul de Groot een onroen gedaan tot zuivering van de C P.N- „Titoïsten en lakeiën van de reac tie". aldus Paul de Groot, „moeten zonder gewetenswroeging uit de par tij worden getraot". De Waarheid zo deelde hij mede, had tot Decem ber steeds abonné's verloren en ook het ledental van de C.P.N. is achter uitgegaan. .Politiek en Cultuur" het wetensehapoelijk maandVad van de pa-tij, heeft ondanks de 'uitbreiding van zijn redactionele inhoud, verlie zen geboekt in zijn abonnementen. Hetzelfde lot heeft blijken de woorden van Paul de Groot het week blad „Voorwaarts" ondergaan. MENINGSVERSCHIL BIJ VEILING TE ZWAAG. Tussen de katholieke en niet-ka- tholieke leden van de veilingsver eniging „B. en O." te Zwaag heerst ernstig meningsverschil over de ze telverdeling in het dagelijks bestuur. Tijdens een vergadering deed het be stuur het voorstel om de statuten in dien zin te wijzigen, dat het voortaan zal bestaan uit vier leden, van wie twee niet-katholiek en twee katholiek, met dien verstande, dat, als de functie van voorzitter wordt bekleed door een niet-katholiek, het secretariaat in handen zal worden gesteld van een katholiek, en omge keerd aldus „Parool". Op dit voorstel werd echter fel ge reageerd door het katholieke deel van de leden, die menen in hun rechten te worden beknot. Een com missie zal nu trachten een voor bei de partijen aanvaardbaar voorstel te formuleren. DOOR EEN GRANAAT GEDOOD. Gisteren tegen de avond is in de Overdiepse polder onder de gemeen te Waspik de 13-jarige zoon van de fanvlie J. door een granaat gedood. De jongen heeft vermoedelijk het ge vaarlijke voorwerp gevonden, opge raapt en er mee gespeeld, met het bovengenoemde gevolg. 56 GLOEDNIEUWE COLBERT JASJES VOOR 450.—. „Denk er om, wanneer ik last krijg en het blijkt, dat de goederen gesto len zijn, gaan julie er ook aan", had de vorige week een dertigjarig ver zekeringsagent gezegd, toen hem door een 23-,iarige instrumentma ker en een 32-jarige koouman een partijtje ..ongeregeld goed" werd te koop aangeboden. De beide verkopers keken hem toen min of meer vernie tigend aan en de koper met het „voor gevoel" telde toen prompt 450. neer voor 56 gloednieuwe colbert jasjes. Een koopje noemt men dat- De verzekeringsagent ging met de partij ijlings naar Den Haag. waar hij in contact kwam met een Haagse 31-jarige juff'ouw, wier vriend met de verzekeringsagent in de strafge vangenis te Hoorn had kennis ge maakt. De juffrouw kocht de partij en via een relatie kwam zij terecht bij een opkoper, bij wie de politie de colbertjasjes aantrof. Inbeslagne ming volgde en de Haagse juffrouw en de verzekeringsagent werden ge arresteerd. Di-ect na zijn gevangen neming noemde laatstgenoemde de namen van de verkopers, die de da ders bleken te zijn van de inbraak, de vorige week in een confectiefa briek aan de Mauritstraat te Rotter dam gepleegd. Ook dit tweetal is thans in verzekerde bewaring en de verzekeringsagent is nog steeds zie dend over de gpm°"e poetts, die men hem gebakken heeft. „N. v. d. D." GEARRESTEERDE STAK ZICH ZELF MET EEN MES. Maandagmiddag heeft zich op de hoek Coolsingel en het Doelwater te Rotterdam een drama afgespeeld, dat in het stadscentrum een grote consternatie heeft verwekt. Een omstreeks 50-jarige man, die in de ochtenduren door de douanerecher che was aangehouden in verband met een deviezen-onderzoek, werd na het eerste verhoor overgebracht naar het hoofdbureau van politie aan het Haagse Veer om daar voor lopig te worden ingesloten. Toen de wagen met de arrestant het ge bouw naderde, heeft de man in een onbewaakt ogenblik zich dermate met een mes aan de hals verwond, dat zijn opneming in het ziekenhuis Coolsingel noodzakelijk bleek. Zijn toestand is van dien aard, dat hij niet kan worden gehoord. Naar wij nader vernemen, was het dit keer voor het eerst, dat een onderzoek naar de handelingen van de arre stant werd in gesteld. Men weet op het ogenblik zelfs nog niet of hij zich aan enigerlei misdrijf heeft schuldig gemaakt. Omtrent de mo tieven voor zijn daad tast men nu ook nog in het duister. N. v d. D. ET MYSTERIE OP DE DOOR GUY HAMILTON 24) „Een ogenblik verondersteld, dat u inderdaad door een dame op het sloe- pendek aangesproken werd dan moet u nu toch al wel tot de overtuiging gekomen zijn, dat zich aan boord van de Princess Marina geen juf frouw Spencer bevindt, 't Spijt ons, mijnheer, maar niemand van ons kan uw uitleggingen bijzonder ge loofwaardig vinden." „'t Kan me geen steek schelen, wat jullie geloven of niet geloven!" zei Mortlake onparlementair, ,,'k Heb uitgelegd, hoe alles gebeurd is en daarmee basta!" „Hoe laat was 't ook weer, toen u dat onderhoud had met de onvind bare jonge dame, die zich juffrouw Spencer noemde?" „Als u zoo kort van memorie bent, wil 'k het nog wel eens her halen. Om ongeveer- kwart_ voor tien." Kapitein Thaves nam de leiding weer over. ,,'t Onderzoek van dokter Fisher heeft uitgewezen, dat de moord ge pleegd werd tussen half elf en elf uur. Slater, de assistent-purser, ver klaart, dat 't circa kwart over elf was, toen u in zijn kantoor informa ties kwam inwinnen over een juf frouw Spencer. Waar bent u ge weest tusen tien en elf?" „Op 't sloependek." De matroos glimlachte wrang. ,,'k Geloof niet, mijnheer, dat deze heer waarheid spreekt," zei hij tot den gezagvoerder, „Tussen tien en elf heb 'k tweemaal mijn ronde over 't sloependek gedaan. Als die heer er was geweest, had 'k hem moeten zien. Maar hij was er niet. Daar wil 'k een eed op doen." Assistent-purser Slater zag den kapitein aan en schraapte zenuwach tig zyn keel. „Toen 'k mijnheer Meisom gewekt had, mijnheer, om hem bij u te brengen, viel mijn aandacht op de toilet-afdeling van zijn hut en "k stelde er een onderzoek in. In de kom van de wastafel lag een hand doek, die vol bloed zat. De heer, die met mijnheer Meisom hut 32 deelt, mijnheer Petrakoff, verklaarde uit vrije beweging, dat dat bloed nog niet in kom was, toen hij zich wat verfriste voor 't naar bed gaan, bed gaan. Hij heeft mijnheer-Meisom niet horen binnenkomen, omdat hij al in slaap was. Zoals mijn plicht voorschreef, héb 'k mijnheer Meisom ondervraagt, maar 't antwoord, dat 4c kreeg, was vér van bevredigend." Kapitein Thaves schraapte met gedruis zijn keel, hetgeen hij gewoon was, wanneer iets hem plotseling van streek bracht, „Uggggbloed in een waskom, vvers bloed!" Hij keek zeer bedenke lijk. „Een uiterst bezwarende om standigheid. 'k Hoop voor u, mijn heer Meisom, dat u mij daarvoor 'n aannemelijke verklaring aan de hand weet te doen." „Maak u niet ongerust, kapitein!" antwbordde Mortlake luchtig. „Die verklaring kost me niet de minste in spanning. 't Bloed was afkomstig van een wond aan mijn hoofd, 'k Heb haar uitgewassen en er een noodverband om gedaan, voor 'k ging slapen." Hij nam de reispet af, die hij opgezet had, toen hij de assi stent-purser volgde. Dokter Fisher kwam op Algy toe en onderzocht de wond. „Dat is lelijk raak geweest', zei hij ernstig. „U bent dichter bij de dood geweest, jonge man, dan u zelf waarschijnlijk wel vermoedt, 't Was uw plicht geweest, bij mij te komen; dan zou ik de wond behandeld heb ben. Waarom deed u dat niet? En waardoor is die wond veroorzaakt?" „In normale omstandigheden zou 'k zeer zeker uw hulp ingeroepen hebben, dokter, Maar 't was al laat en 'k vond, dat 'k er zelf best een mouw aan kon passen, in ieder ge val tot de volgende ochtend. Die wond liep ik op 't sloependek op. Iemand schoot op me. 'k Bleef be wusteloos liggen tot even voor elf toen hoorde 'k zes slagen van de scheepsklok. De aanslag gebeurde o,p een donkere plek, vlak bij de da vits. Daardoor heeft niemand me op gemerkt." „Mijnheer Stockton, -is er iets over een schot gisteravond gerappor teerd?" vroeg de kapitein de eerste officier. „Geen woord, kapitein." „Dat verwondert mij in 't geheel niet," zei Mortlake kalm. „Want zelf heb 'k van een schot zo goed als niets gehoord, 'k Werd pas gewaar, dat iemand op me geschoten had, toen een kogel rakelings langs mijn oor floot. Hij belandde dicht in mijn buurt. De tweede kogel raakte me op zij van mijn hoofd. Wanneer hij iets lager terecht was gekomen, zou 'k er ongetwijfeld 't leven bij ingescho ten hebben. Toen 'k weer veilig en wel in mijn hut was, heb ik over 't geval eens goed nagedacht. Ik kon er geen andere verklaring voor vin den, dan dat de aanslag op mijn le ven gepleegd werd met een van die nieuwerwetse luchtdrukkpistolen. Ze maken bijna geen geluid en doen hun werk secuur, zodat ze bijzonder in trek zijn by de heren sluipmoor denaars. Wanneer u onmiddellijk 't sloependek laat afzoeken, kapitein, bestaat er misschien nog kans, dat een van de kogels gevonden wordt. Zoals 'k u zei, hoorde 'k de eerste met een scherpen tik tegen de stoom pijp aan komen." „Mijnheer Stockton, laat een van uw mannen met een lantaarn 't sloe pendek afzoeken. Als 't waar is, wat deze heer vertelt, moet een van de kogels op de door hem aangeduide plaats teruggevonden worden." „Wanneer u er niets tegen hebt, kapitein," zei de eerste officier, „zou ik wel bij dat onderzoek tegenwoor dig willen zijn." Toen de kapitein knikte, gaf Stockton de matroos be vel hem te volgen. Even bleef na hun vertrek een stilte hangen, Kapitein Thaves ver brak haar plotseling. „Haal de bebloede handdoek, waarvan je sprak, Slater! Als je je verstand gebruikt .hadt, zou je hem onmiddellijk meegebracht hebben!" De assistent-purser maakte, dat hij wegkwam. De gezagvoerder wendde zich tot Mortlake. „Waarom hebt u niet direct uit eigen beweging rapport van die schietpartij gemaakt?" Algy zuchtte. „Omdét 'k juffrouw Spencer ge sproken wilde hebben, voor 'k in die kwestie enige stap deed. Om wéér niet verkeerd begrepen te worden." voegde hij er ironisch aan toe, „met juffrouw Spencer bedoel 'k de dame, die mij op 't sloependek aan sprak. Ze had me, een minuut voor ze me verliet, de raad gegeven, op mijn hoede te zijn. Iemand had het, volgens haar, op mijn leven voor zien." Hoe meer Mortlake verplicht was, mede te delen, des te meer ook voel de hij, dat hij er zich inwerkte. En hij moest in zijn Aart toegeven, dat zijn laatste uitlegging voor eeii bui tenstaander allesbehalve aanneme lijk klonk. Ieder die de zaak nuchter beschouwde, moest wel de meening toegedaan zijn dat hij er lustig op los fantaseerde. Kapitein Thaves tenminste dat merkte Mortlake duidelijk geloofde er geen snars van. (Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5