Telefoonsector Leiden kreeg 10.000 ste abonné L EI D S E 0 HUTSPOT Gemeenteraad van Leiden R.K. Houtbewerkers in Leiden hielden hun jaarvergadering Professorenwijk won toneelwedstrijd DINSDAG 38 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 centrum officieel werkgever ge worden. Patiënten betalen thans rechtstreeks aan het Centrum, dat dat hiervan onafhankelijke salaris sen aan de verzorgsters uitbetaalt. Mede door de rijkssubsidie van f 1.- per verzorgingsdag, is de finantiële positie van het Centrum beter ge worden. De salarissen der kraam verzorgsters konden verhoogd wor den. Desondanks zijn in het Inter naat enige interne moeilijkheden gerezen, die tot gevolg hebben dat in de loop van 1950 de leiding zal worden gewijzigd. In 1949 trad mej. mr, N. Duyven- dak af als secretaresse. Zij werd opgevolgd door mevr. Praag-Taco nis. In de .vacature van dr. P. Nie- mer werd voorzien door de benoe ming van dr. R. Niemer. Mr. H. F. A. Donders bedankte als bestuurs lid namens het Wit Gele Kruis. De heer P. van Dongen nam deze Leiden heeft grootste telefoondichtheid Ook mevr. II. J. M. van Oyon—Kerk hof, voorzitsiei van de Kath Arbei ders-vrouwen. afd. Leiden, kan de telefoon heel goed gebruiken voor haar functie. Met de hoorn aan haar oor luistert zij naar de heer Bove- lander, die precies vertelt hoe het toestel werkt, terwijl de heer Beijker critisch toeziet of alles wel goed gaat. genoegen, dat het hier juist de heer van Oijen, die èn als raadslid èn als sociaal werker nogal op de voor grond treedt de gelukkige tiendui zendste was. Spr. liet deze gelukwens verge zeld gaan van een aardig bloemstuk, dat door de heer van Oijen, die zo uit zijn dagelijks werk geroepen plotseling tot „feestvarken" was ge bombardeerd, in dank werd aan vaard, ook al had hij zoals wij bo ven reeds aanhaalden hoegenaamd geen verdiensten zijnerzijds voor deze huldiging. Natuurlijk moest de heer van Oijen toen eens naar zijn telefoon om te midden van het P.T.T.-personeel ver eeuwigd te worden en onder het genot van een kopje thee. kwam men natuurlijk te spreken over de tele foon en a] wat daaraan zoal vast zat. „Wanneer men een jubileum viert en wordt gehuldigd, kan men enigs zins aanspraak maken op een huldi ging en felicitaties en wanneer men een prijs heeft gewonnen wanneer men een kruiswoordpuzzle goed heeft opgelost, heeft men tenminste enige moeite gedaan ter verwerving van die prijs" aldus sprak de heer J. A' van Oijen, lid van de gemeen teraad en voorzitter van de K. A- B. gistermiddag in zijn woning Anna Paulownastraat no. 1, toen hem door een afvaardiging van het Telefoon district Leiden een attentie werd gebracht, „maar in dit geval wordt mij zonder enige verdienste mijner zijds een gelukwens overgebracht". Wat nu was het geval? Gisteren heeft de tienduizendste abonné van het telefoondistrict Leiden zijn aan sluiting gekregen en die tienduizend ste was« toevallig de heer J. A. van Oijen. Dit feit was voor de directie van het Telefoondistrict Den Haag. dienstkring Leiden, aanleiding deze tienduizendste abonné een attentie te brengen en daardoor dit feit te vens aan de vergetelheid te ontruk ken. Daarom kwamen gistermiddag de heren J. J. Beijker, hoofdopzichter van de Technische Dienst in de Dienst kring Leiden, W. J. A. Bovelander. opzichter le klas. chef van de sector Leiden binnendienst en T. J. Hozee. chef monteur van de buitendienst, naar de Anna Paulownastraat om de heer van Oijen een gelukwens aan te bieden- De heer Beijker deed zulks na mens de directie van het Telefoon district 's G-avenhage en hij zeide dat men in het algemeen weinig hoort van het werk. dat de P T. T verricht. Bij bijzondere gelegenhe den evenwel als deze wil men gaarne naar voren komen om een dergelijke mijlpaal in het dienstverband even vast te leggen en het was spr. een R.K. BOND „ST. RAPHAEL". De R.K. bond van Spoor-, Tram-, ATO- en K.L.M.-personeel St. Ra phael, afd. Leiden, hield gister avond een buitengewone ledenver gadering welke door de heer van Dinten werd geopend met een woord van welkom, in het bijzon der tot de geest adviseur, pater Re- tel, alsmede de- heren van Hout en Molenaar als hoofdbestuurders. Nadat door de voorzitter het doel van deze vergadering was belicht, namelijk meer direct contact tussen hoofdbestuur en leden, en beter in zicht in de aan de orde zijnde pro blemen, gaf hij het woord aan de heer van Hout. Hij begon met er op 'te wijzen, dat het zo op 'het eerste gezicht in Nederland met de welvaart nog zo slecht niet gesteld was. Als men tenminste af gaat op de volle eta lages, de prachtige verlichting en zo meer-, doch dit is slechts schijn welvaart. Breedvoerig belichtte spr. het tijdperk 1945—1950, en liet hierin uitkomen, dat deze 5 jaar niet hebben gebracht wat men er van heeft verwacht, alhoewel er toch vooral op sociaal gebied zeer veel is gepresteerd en tot stand ge bracht. Hierna werd het woord gevoerd door de heer Molenaar. Deze be handelde meer de practische zijde, Ondermeer besprak hij de P.B.O., waai'bij hij de leden ernstig op het hart drukte van hoe grote waarde de P.B.O. voor de arbeiders is. Hij zeide o.m., dat, nu de K.AB.-bewe ging de verantwoording van de P. B.O. heeft aanvaard, het van de ar beiders zal afhangen of de P.B.O. zal slagen of niet. Vooral de jongere arbeiders wer den aangespoord tot behoorlijke ontwikkeling, want zij zullen het zijn, die een woordje zullen moe ten gaan meespreken. Nadat door de heer Molenaar nog een propagandistisch woordje was gesproken, spoox*de hij allen, die nog geen lid waren van de Her- stellingsoordvereniging Mgr. Mut- saers, aan, zich op te geven. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebi'uik werd gemaakt. De voorzitter bedankte vervol gens beide hoofdbestuurders voor hun woorden. Het was voor allen een leex-zame avond en voox-zitter sprak de hoop uit, dat deze vex-ga- dering ook haar vruchten zal af werpen. Uitbreidingen .in de maak" En het was nog aax-dig nieuws ook wat we uit de daar gevoe-de be sprekingen konden opdoen. Immers, wij vernamen, dat Leiden het dicht ste telefoonnet' van geheel het land bezit, want de stad heeft thans 7000 abonné's, dat is voor de gehele be volking 1 op 13. Na Leiden volgt dan Hilvsex'sum wat de telefoondictxtheid betreft. In Zweden is deze dichtheid nog groter, want daar bedraagt zij 1 op 7. Voor Leiden heeft dit evenwel dit gevolg gehad dat de nieuwe te lefooncentrale, in 1939 in gebruik ge nomen. reeds nu -uitbreiding behoeft En daarmede is bereids een aanvang gemaakt, want het aantal aanvragen tot aansluiting staat niet stil. Ook in de omgeving niet, in het telefoondistrict Leiden dus. Want voor een goed begrip diené, dat in dit district thuishoren de dorpen Kat wijk, Noordwijk. Warmond. Roelof- arendsveen. Koudekerk. Zoeterwou- de en Voorschoten. Katwijk nu gaf in December 200 aansluitingen uit en nu zijn ze alle reeds weg. Ook Lei derdorp kan binnenkort een aantal nieuwe aansluitingen tegemoet zien en wanneer de werkzaamheden tot uitbreiding van de Leidse Centrale goed vorderen, zal vermoedelijk om streeks Mei oók de Professox-enwijk een "aantal nieuwe aansluitingen kun nen krijgen. Tens^tte: om de inlichtingendienst, der Telefoon niet te veel te belasten, want de K.A.B.-voorzitter zal nu wel ge-egeld wox-den opgebeld volge hier zijn nummer: 26101 Men schrii- ve dit nummer onmiddellijk bij in de telefoongids! Jaarverslag van Leids Kraamcentrum Dezer dagen verscheen van de hand van mr. D. van Praag-Taco nis, secretaresse, het jaarverslag over 1949 van het Kraamcentrum te Leiden, waarin verschillende in teressante gegevens zijn opgeno men over het afgelopen jaar. Deze Stichting tot verlening van hulp aan kraamvrouwen te Leiden, uit gaande van het Wit Gele- en be* Groene Kruis, stelt zich ten doel het opleiden van. kraamverzorg sters, het instandhouden van een Bemiddelingsbureau en het uit oefenen van toezicht op de inge schreven gediplomeerde kraam verzorgsters. In 1949 werd in 819 gevallen kraamhulp verleend in dagverzor ging, dus telkens voor plm. 10 da gen. De stijgende lijn werd hier mede voortgezet, want oudere cij fers vermelden: 1946: 243, 1947: 542, 1949: 639 gevallen. In het afgelopen jaar nam het Wit Gele Kruis 385 gevallen voor haar rekening, waar van 178 buiten de stad- Voor het Groene Kruis luiden deze cijfers 434 en 234. Vooral het gx*ote aantal buiten de stad brengt moeilijkhe den mee. De op 1 Maart 1943 begonnen cux'sus werd 27 Juni 1949 beëindigd, toen 13 van de 14 leexdingen slaag den. Op 26 Mei 1.1. werd een nieu we cursus begonnen, waaraan thans nog 8 leerlingen deelnemen (3 Wit Gele Kruis, 5 Gx-oene Kruis). Zij worden opgeleid door de leidsters docenten zr. van Vorst (Wit Gele Kruis) en zr. G. Kuipers (Groene Ki'uis). Het aantal gediplomeerde kraam verzorgsters bedroeg op 31 Dec. 1949 veertig (15 Wit Gele Kruis, 25 Groene Kruis). Dat betekende een stijging van 11, zeer gunstig in ver band met het steeds stijgende aan tal aanvragen om kraamhulp. Soms moet zelfs hulp van andere kraam- centra worden ingeroepen. Sedert 1 Oct. 1.1. is het Kraam- denking toch sluit met een nadelig saldo van f 1.000.In dit saldo is reeds verdisconteerd het op de ge meentebegroting voor 1950 geraam de* subsidie van f 500.Nader overleg met het bestuur van even- genoemde Vex-eniging leidde intus sen tot enige vereenvoudiging van het plan. waardoor de totale kosten met 500.konden worden ver laagd. zodat met een subsidiever hoging van f 500.kan worden volstaan. Instelling- rechtsvordering. B. en W. stellen de gemeenteraad voor tot het instellen door de ge meente van een x'echtsvordering te gen A. H. van Schie, te Katwijk a. d. Rijn, strekkende tot betaling van een bedx-ag van f 80.58 ter vergoe ding van schade, veroorzaakt door aanrijding van een gaslantaarnpaal, staande op de 5e Binnenvestgracht, met een hem toebehorende vracht automobiel. Voor de op 6 Maart a.s. te hou den gemeenteraadszitting hebben B. en W. nog de volgende voorstel len bij de raad ingediend. In verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd wordt voox'gesteld aan mej. dr. M. M. Ass- mann eervol ontslag uit haar be trekking van lerares aan het Gym nasium te verlenen. Subsidie „Koninginnedag." Naar aanleiding van een doof het bestuur van de Vereniging „Ko ninginnedag" ingezonden plan voor de viex-ing van de Koninginnedag op 29 April a.s. delen B. en W. de raad mede, dat dit plan zijn ontstaan mede te danken heeft aan een sa menwerking van dit bestuur met de Commissie voor de Sportweek 1950. Door deze samenwerking is be reikt, dat een op hoog peil staande hex*denking van de verjaardag van„.v.. H.M. de Koningin kan worden ver- kopen voor de prijs van f 8.000.-—. kregen. Zonder verhoging van het-'Daar het autochassis noch de lad- voor deze Vereniging op de begro- der voor andere doeleinden kunnen i.i u„j --1- worc}en benut en de prijs van 8.000.redelijk is te achten, stel len B. en W. voor tot verkoop over te gaan. Dinsdag, 28 Februari. Allereerst gaan vandaag onze ge dachten uit naar de vereniging Sanc- ta Veronica. Want overmorgen is het weer eerste Donderdag van de maand. En dat betekent dat de dames 's middags van half drie tot vijf uur weer naar de bovenzaal van de Vroo- lijcke Arke komen, om afgewerkt naai- en breiwerk in te leveren en nieuw materiaal mee te nemen. Het bestuur schrijft Stadskok dat de da mes met open ai-men ontvangen zul len worden. Dit wetend, zou Stads- kok zelf wel willen komen! Maar omdat het voor een buitengewoon goed doel is: werken voor de R.K. stille armen van onze stad, ge loven wij dat het Donderdagmiddag storm zal lopen Stormlopen zal het misschien ook morgenavond (Woensdag)' in „De Het is thans noodzakelijk de bo- d"> venbouw van de ovens VII en VIII w der koolgasfabriek binnenkort een zal kome" |Preken °vea ha ^}As' periodiek? vernieuwing te doen Jeugdwerk. En wie. zoals Stadskok, ondergaan, teneinde verzekerd te ^aai\wel cens letshcfA g<\ zijn van een ongestoorde gaspro- hoord en gezieru zal deze avond niet ductie in de a.s. winter. "!»en missen. Ook vrienden v. d. K. Voor deze voorzieningen zal een JM,V; *1)" van harte welkom bedrag van ongeveer f 120.000.- Niet veel Leidenaars zullen er iets nodig zijn. In vefband met de lan- ™n gemerkt hebben. Maar toch was ge levertijd van het nodige vuur-1 het gisteren feest in onze Sleutelstad, vaste materiaal is het nootzakelijk I °™dat. da beroemde jolitie-deskun izo spoedig mogelijk tot bestelling van dit materiaal over te gaan. Verkoop ladderwagen brand weer. Bij de Brandweer dezer gemeen te bevindt zich een autochassis Ford V 8, bouwjaar 1936, met daar op aangebracht een uitsluitend met de hand te bedienen brandladder met een stijghoogte van 20 meter. Deze ladderwagen werd buiten ge bruik gesteld, toen de half-automa- tisehe auto ladder in gebruik werd genomen. De gemeente Alphen aan den Rijn wenst de laddex-wagen te ting uitgetrokken bedrag is het ech ter niet mogelijk dit plan uit te voeren. D^jjnede overgelegde be groting van Kosten voor deze her- Steeds meer wordt het de gewoon te aan de zakelijke jaarvergadering van een vereniging iets aantrekke lijks toe te voegen, om meer leden bijeen te krijgen. Dat deed gister avond ook de Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Be- hangers e. a. v „St. Antonius van Padua", afd. Leiden, toen na een korte agenda het woord gegeven werd aan twee vertegenwoordigers van de bekende behangselfabriek N.V. Rath en Dodenheefver uit Am sterdam, die in dit gezelschap van sterk geïntresseerden een leerzame uiteenzetting gaven, aangevuld met lichtbeelden. Voordat het echter zover was, had eerste voorzitter W. Nicolai het klei ne aantal aanwezige leden in het St. Antonius Clubhuis verwelkomd. Se cretaris J- Klein las het jaarverelag waarvan wij een ledental van 78 noteerden. Uit het finantieel over zicht van penningmeester G. F- Schoon bleek een batig saldo van 377.14. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Klein bij acclamatie herko zen. In de vacature van de heer J. Kienjet, die zich niet herkiesbaar stel de, omdat hij was overgegaan tot de Kath. Werkmeestersbond werd de heer M. C. Juffermans. op voorstel van het bestuur, eveneens bij accla matie gekozen. Aangezien de Leidse afdeling vol gend jaar het 35-jarig bestaan zal herdenken, moet thans een feest-com- missie worden benoemd, om voo"be- x-eidingen te treffen voor de feestvie ring. Na enige moeite werden vier heren bex-eid gevonden hierin zitting te nemen. n.l. de heren G. F. Schoon, P. de Winter, C. J. de Ree en M. Tros De vijf procent. De voorzitter gaf vervolgens een toelichting op de loonsverhoging van vijf nrocent. Dat was niet zo een voudig gegaan. De besprekingen ve-- l'.epen aanvankelük helemaal niet vlot. Na veel vijven en zessen werd tenslotte een verhoging van 7 cent bereikt, wat later nog tot 6 cent ge reduceerd werd, beneden het mini mum dus. Punt 7 van de agenda vermeldde slechts vraagtekens. Het betrof de huldiging van de voorzitter, die. hoewel pas kox't lid van de Leidse afdeling, reeds vijf en twintig jaar meeloont in de K. A. B. De secreta ris overhandigde hem, met een korte gelukwens, het ge'bx'uikelijke diplo ma. Er was nog een zilveren jubi leum De heer D. Nieuwenhuizen vierde dat kox-tgeleden in zijn dienst betrekking. Ter gelegenheid hiervan werd hem een boek aangeboden. Tenslotte vroeg de heer J A. M van Oijen, voorzitter van de K.A.B.. nog even het woord. Hij dankte voor de huldiging, hem indertijd bereid bij z'n afscheid als voorzitter van deze vakbond-afdeling, en wees er op hoe nog steeds vele kath. arbei ders die in kath. vakbonden ziin ge organiseerd, zich niet voldoende be wust maken van hei feit dat zii ook lid van de standsorganisatie, de K. A. B., zijn.Pas als er meer verbon denheid tussen allen zal zijn, kunnen de moeilijkheden, die vandaag steeds weer groter worden, overwonnen v/orden. De K- A. B. moet niet alleen uiterlijk groot zijn, maar ook inner lijk stevig- Behangsel. Na de pauze was het aantal aan wezigen uitgegroeid. Ook verschil lende dames waren aanwezig, even als leden van de K. A. V. en verdere belangstellenden. De heren van Rath en Dodenheef ver gaven eerst een uitvoerige uit eenzetting over verschillende soorten behang, die in de loop der eeuwen werden vervaardigd, zowel hier als in het buitenland. Hoe vroeger met een houten blok gedrukt werd op kleine vellen, die soms honderden bewerkingen moesten ondergaan, al vorens het ingewikkelde en veelkleu rige drukpatroon er op stond. Hoe later, volgens het principe van de katoendrukmachine ook het behang machinaal gedrukt werd, nadat in 1799 de fabricage van papie- op on eindige rollen was uitgevonden. Eeu wenoude behangsels uit Japan, naast oude Franse en moderne eenvoudige behangsels naast de meest kostbare, waren op het podium tentoongesteld, zodat de interessante explicatie goed was te volgen. Men wees op de mo- deriie stromingen in de behangsel wereld, die zich heeft afgekeerd var. het effen-papier en van het „fijne werkje". Er komt nu weer vakman schap bij te pas. wanneer grotere motieven, bloemen, damast, stadsge zichten en andere voo-stellingen op het behang verschijnen, met de hand of machinaal gedrukt. Tenslotte werd aan de hand van lichtbeelden een excursie gemaakt door de grote behangselfabriek, waar zowel de oude methode van het hand- drukken, als de moderne fabricage worden beoefend. Aan het einde dankte de voorzitter voor deze zeer leerzame uiteenzetting. dige dr. J. P. L. Hulst, toen vijf en zeventig jaar werd. Omdat echter deze man, die vele misdaden tot klaax'heid bracht, gewend is in stilte te werken, wilde hij ook aan dit feest niet veel uiterlijk vertoon geven. Daarom een stille feestdag, waarop dr. Hulst wellicht even gelegenheid heeft gehad terug te zien op z'n roemvolle loopbaan, eerst in de ge neeskunde, later gespecialiseerd in de gerechtelijke geneeskunde. Van 1929 tot 1946 was hij bovendien pri vaat-docent in de criminalistiek aan de Leidse Universiteit. Duizenden ge vallen heeft hij behandeld. En heel vaak opheldering gebracht, waar een zaak hopeloos scheen, als mis dadigers dreigden vrij uit te gaan en onschuldigen de gevangeniscel al voor zich zagen. Bovendien was er ook Zaterdag avond feest. Want toen gaf de har moniekapel „Werkmans Wilskracht" in de Stadsgehoorzaal haar 48e jaar feest-uitvoering. Onder leiding van directeur G. Dik werd een program ma van grote verscheidenheid uitge voerd. En na Je pauze kwam het ca baret-gezelschap van Fred Fagel, met Rens van Dorth, de vele aanwe zigen vermaken. We komen gewoonweg niet uitge schreven over al het gefeest. Denk maar eens aan de heer M. van Zijl, die gisteren 40 jaar bij de Spoorwe gen in dienst was. Namens het perso neel sprak de heer van Ettekoven hem hartelijk toe. En bood een vul pen aan. Mevr. van Zijl werd in de bloemen gezet. Inspecteur van Hen kei sprak namens de directie en wees op de prachtige staat van dienst, die de jubilaris achter zich heeft. Waar voor hij een enveloppe met inhoud mocht ontvangen. Tussen al deze vrolijkheid door even een somber bericht. Dat betreft de 4-jarige P. A. S., uit de Verdam- straat. Het knaapje stond met z'n moeder op de Rijnsburger weg, nabij de Wassenaarseweg en stak plotse ling de straat over. Op dat ogenblik naderde uit de richting Oegstgeest een personenauto, waarvan de be stuurder nog trachtte uit te wijken, echter zonder succes. De auto raakte het knaapje, die voorover viel en met een schedelbasisfractuur werd opgenomen. De chauffeur, die geen enkele schuld heeft, bracht hem met z'n auto naar het Acad. Ziekenhuis Dat gebeurde gistermiddag op kwart voor zes. Én om met de feestelijkheden nog even verder te gaan, vermelden we ook het zilveren jubileum, dat de heer J. J. Dreef als conducteur bij de N.Z.H.V.M. vierde. Zaterdagmorgen kwam aan zijn woning op de Kas tanjekade een deputatie, waarvan hoofdinspecteur D. M. v. d. Vijver hei woord voerde, een enveloppe aan bood en het diploma van de Ned. Mij. v. Nijv. en Handel meebxacht. 's Mid dags kwam het jubileumfonds op de thee. Ook al om geschenken aan te bieden. Ook vele collega's kwamen de jubilaris een handje drukken. STADSKOK. LEERSTOEL IN AFRIKAANSE TAL**N EN LETTERKUNDE AAN DE LEIDSE UNIVERSITEIT. Naar vernomen wordt bestaan plannen bij het Afrika-instituut te Leiden om te komen tot opi'ichting van een bijzondere leerstoel in de Afrikaanse Talen en Letterkunde aan de Leidse Universiteit, behou dens koninklijke goedkeux-ing. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands Recht; mej. S. Ga zenbeek te 's-Gravenhage, idem de heren C. A. v. Bemmelen te 's-Gra venhage, M. B. Cohen te Aerdenhout en R. v. Engelen te 's-Gravenhage. .LASTIGE MANNEN". Vijfde abonnementsvoorstelling. Een diepgaand spel is het niet, dat het „Vrije Toneel" gisteravond bracht in de serie abonnementsvooi*stellin- gen, maar het spel van Frederic Lonsdale, .Lastige mannen" is wel rustig en amusant. Het is een verma kelijk geval, dat vier spelers op de planken vertolkten, van twee man nen en twee vrouwen, die het elkaar aardig lastig maakten. Eigenlijk wa ren het niet de mannen, die zo lastig waren, maar één vrouw en één man, beide onuitstaanbare egoïsten, die ge dwongen werden een paar weken elkaai's gezelschap le dulden en die waarempel oeter uit de px-oeftijd te voorschijn kwamen. Do onuitstaan bare egoist van een man was Cor van der Lugt Melsert. die op z'n eigen kalme geacheveerde manier, met wat sarcasme en ironie toch een figuur schiep, aan wie veel vergeven kan worden. Annie v. d. Lugt Melsert van Ees logde het er wat dikker op en trok haar rol meer naar het ko mische. Naast doze twee onuitstaan- baren moesten dc meer menselijke figuren van Eva Janssen en Dio Huys mans zich zien te handhaven. Met z'n vieren vormden zij een goed ge heel. Aan het slot wai"en er bloemen voor de dames. Met begrijpelijke spanning waren diverse door de verenigingen opge- gisteravond de tonelisten van de voerde één-acters. B.V. „Het MaredMkkwarti?-". *><>- De uitslag luidde als volgt; 1ste dou—Vreewijk", „Om de St. Pancras" orijs, met wisselbeker, welke twee en „De Professorenwijk". die deelge- nxaal achtereen of 3 maal in totaal nomen hadden aan de door de Fedc- moest worden gewonnen, „De Pro- ra«ie van Buurtverenigingen op 1 fessorenwijk" met „Storm in een glas Februari in de Schouwburg beierde 1 water" (233 punten); 2e prijs „Kunst toneelwedstrijd, naa r. Het Prof je" naar Kracht" (Het Maredijkkwar- gekomen om daar de uitslag tc ver- t:er) met „Cupido en de woningnood" nemen van de jury, welke voor deze (207 punten). 3e prijs „Rodou-Vree- gelegenheid was samengesteld uit wijk me» „De Ploegbaas (164 p.) en mevr. C. Ha?eman-Verhagen en de 4e prijs „Om de St. Pancras' met „De beren B. W. Menkhorst en H. de mooiste dag in je leven (153 punten). Wilde. I Nadat mevr, C. Hageman-Verha- I gen de prijzen had uitegriekt, was Na enkele inleidende woorden van er gelegenheid om met de jury van gedachten te wisselen, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Aan het einde van de vergadering heeft de heer Smit de jury bedankt voor haar zeer omvangrijk werk, dat ge tuigt van een grote nauwgezetheid. heren P. D. Beversluis, voorz. van „De Professorenwijk", M. I. Smit, voorzitter van de Federatie van B.V. en De Goederen, secretaris van de Toneelcommissie, maakte de heer H. de Wilde de uitslag bekend, Vooraf bracht spr. echter hulde voor het lof felijk initiatief, dat de Federatie met het uitschrijven van deze wedstrijd heeft genomen. Ofschoon de jury aanvankelijk geen hoge verwachtin gen van deze toneelwedstrijd had, is zij thans tot de conclusie moeten ko men, dat de wedstrijd in vele geval len beter spel heeft te zien gegeven dan van reeds jaren gevestigde to neelverenigingen. Dit stemt de jury tot vreugde en spreker is dan ook van oordeel, dat dergelijke vriend schappelijke wedstrijden er veel toe kunnen bijdragen om het toneel spel in onze stad op een hoger t>lan te brengen. Nadat de heer De Wilde nog had medegedeeld, dat de jux-y zeer consciëntieus is te werk gegaan, waax-bij gelet is op regie, samenspel, uitspraak, dictie, toneelaankleding en effecten, costumes, grime, tempo en dynamiek, rolkennis, individueel spel en juiste keuze van het stuk, ping hij over tot een bespreking der WED. E. VAN ROSSEN-SOLLIE TER AARDE BESTELD. Hedenmorgen vond op de be graafplaats „Rhijnhof" de teraar debestelling plaats van het stoffe lijk overschot van mevr. de wed. E. van Rossen-Sollie, verpleegde van het Geref. Minnehuis der Ned. Herv. Diaconie aan de Kaarsema- kersstraat, die j.l. Vrijdag vrij on verwacht in de gezegende ouder dom van 100 jaar en 2 maanden overleed. Behalve de familie kwamen in de stoet mede de heren Joh. Sirat, voorzitter van het college van Re genten en Th. v. d. Burgh, secr. van het college van diakenen, de heer en mevr. Wiersma, resp. directeur en directrice van het tehuis. Enkele kransen dekten de kist, w.o. een van de x-egenten, en een palmtak van de directie, personeel en verpleegden. MTSTE RWICHTEN HET BEVEL TOT UITWIJZING VAN WESTERLING. In verband met het door de auto riteiten te Singapore tegen Wester ling uitgevaardigde bevel tot uit wijzing of uitleiding vernemen wij van bevoegde zijde, dat wanneer Westerling naar Nederland wordt overgebracht, hij bij zijn aankomst gearresteerd zal worden. Hij heeft voldoende strafbare feiten ge pleegd, zo zeide men, welke arre statie wettigen. Wanneer Indonesië aan ons land uitlevering van Westerling zou vragen, aldus verklaarde men ons verder van bevoegde zijde, zal aan dit verzoek geen gevolg worden ge geven. Westerling zou hier te lan de wel worden berecht voor wat hij in Indonesië heeft gedaan, doch het is een internationaal gebruik, dat een land zijn eigen burgers niet uitlevert aan een ander land om ze daar tex*echt te doen staan. DJAKARTA WIL GEEN AANSLUITING BIJ REPUBLIEK. Met 12 stemmen tegen en 5 stem men voor werd Maandagmiddag door de gemeenteraad van Djakarta de door de „fractie nasional" ingediende motie tot opheffing van het federale district Djakarta en aansluiting bij de republiek Indonesia, verworpen. STANDPUNT NEDERLANDSE REGERING T.A.V. WESTELING. Naar het A.N.P van bevoegde zijde verneemt, zal de Nederlandse rege ring niet voor de heer Westerling in de bres springen, indien Westerling naar Indonesië zou worden uitgele verd. DEPORTATIEBEVEL TEGEN WESTERLING. De autoriteiten te Singapore heb ben heden een deportatiebevel uitge vaardigd tegen Westerling, alsmede een bevel van inhechtenisneming tot het tijdstip der uitzetting, aldus werd officieel bekend gemaakt. Dit bevel tot uitwijzing houdt r.iet in, dat Wes terling wordt uitgeleverd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 Febr. Groente. Rode kool 11.4012.60, Savoye kool 1520, Groene kool 13, Boerenkool 35—55. Prei 38—74, Kroten 6.60—7.40 Kroten, gekookt 17—19, Uien 15—41, Peen 1044, Spruiten 38—70, Aard appelen 9—12, Andijvie 120—128, Sla 15—28, Witlof 51—58, Stoofsla 73— 88, Spinazie 104118, Andijvie 103 110, Knolselderie 1728, Pieterselie 7—8. Selderie 10.80—15.10. LEIDEN, 28 Febr. Varkensmarkt. Aanvoer 131 stuks, Zware 168 171. lichte 148, zeugen 150153. Han del slepend. BODEGRAVEN, 23 Febr. Kaas. Aanvoer 64 partijen. Prijs le soort 191195, 2e soort 189190, extra 202. Handel flauw. - ROTTERDAM. 28 Febr. Vee. Aan voer totaal 5201 stuks. 850 vette koeien en ossen, 940 gebruiksvee. 229 graskalveren, 1965 nuchtere kalve ren, 147 varkens, 487 biggen, 257 paarden, 25 veulens, 192 schapen of lammeren, 14 weide of zuiglamme- ren. 95 bokken en geiten. Prijzen: vette koeien 2.30—2.50. 2.10—2.30 en 1.902.10; graskalveren f 280 220130, nuchtere kalveren 43 36- -33biggen 42—33—35 slacht- paarden 1-70. 1.50, 1.30, lamme ren 2.20, 2.00 1.90, kalfkoeien en melkkoeien 9508.50700, vare koeien 600525450. vaarzen 525 —425—350,

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3