De opening van de Landelijke Boekenweek AKKERTJES* Japan krijgt meer vrijheid ïpjcinceóó Mcvtina MAANDAG 27 FEBRUARI 1950 ME LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA van de stad dwongen zich hieraan te houden. Hiermede waren rust en orde hersteld. Zoals gemeld, begonnen de wan ordelijkheden Dinsdag j.l., toen er, te Asmara en omgeving hevige ge vechten uitbraken tussen Kopti- sche christenen en Mohamedanen, Tot nu toe zijn hierdoor minstens 47 personen om het leven geko men. De politie heeft, sinds het begin der wanordelijkheden, 90 niet tot ontploffing gekomen handgranaten gevonden en nieuwe arrestaties zijn door haar verricht. WERKEN IS TOCH VOORDELIGER Vijftien jaar lang is Thomas Mor rison student in de tandheelkunde geweest aan de universiteit van Edin- burg. Hij liet zich niet verleiden tot het doen van zijn examens, want zijn va der liet hem 3000 gulden per jaar na „zo lang hij zou blijven studeren". Nu is Thomas van gedachten ver anderd en hij zal zo spoedig mogelijk zijn examens afleggen. Vaarwel stu dententijd, vaarwel 3000 gulden per jaar. Thomas heeft uitgerekend, dat een tandartsenpractijk onder La bours nationale gezondheidszorg hem een beter inkomen garandeert. RELLETJES TE LYON. Twee a driehonderd uiterst link se militanten hebben Zondagmid dag een betoging in een voorstad van Lyon gehouden. Er werden stenen naar een poli- tiecordon geworpen en bij een hierop volgende schermutseling werden drie politiemannen en ver scheidene betogers, onder wie de het departement Rhone, Airoldi, gewond. Er werden enkele arre staties verricht. GEPARFUMEERD IJS! Een huisvrouw te Cardiff was de zer dagen met haar werkzaamheden bezig, toen zij een slag hoorde. Op het kleed in de slaapkamer vond zij een blokje ijs, dat door het dak was geslagen. Het ijs rook naar zeep. De politie werd er bij geroepen, een ana lyst in de arm genomen. Het raadsel werd als volgt opgelost: Toen een transatlantisch vliegtuig zich boven Cardiff bevond, kort voor de landing te Londen, gingen vele passagiers hun handen wassen. De uitlaatpijp van het fonteintje was op grote hoog te door ijs verstopt geraakt en toen het vliegtuig begon te dalen, smolt het ijs, door de zeep geparfumeerd, en viel op het woonhuis. Opvoering van Jef Heyendaels,.Armada" De Maastrichtse kunstenaar Jef Heyendael heeft een nieuw toneel stuk geschreven, een drama, dat on der de titel „Armada" de ondergang behandelt van de Spaanse vloot, zo als men die in de zestiende eeuw on aantastbaar waande. Dit drama heeft gediend als première óp de lit teraire feestavond in de Amsterdam se Stadsschouwburg, waarmee de landelijke Boekenweek werd inge luid. En de Toneelgroep Comedia heeft dit nieuwe werk van deze auteur ten doop gehouden. Met zijn eersteling „Voor altijd Pilatus", dat ook in de Leidse Schouwburg is opgevoerd,, heeft Heyendael de beste beloften voor de toekomst geschonken. Wij waren dan ook zeer gespannen naar de verto ning van dit nieuwe dramatische werk. Nu is het jammer dat we onze teleurstelling moeten uitdrukken, voornamelijk wegens de inhoud van „Armada". Niet slechts is dit stuk zwak van bouw, het is ook overda dig woordenrijk, zodat de toch reeds moeizaam luisterende toeschouwers in de tweede acte zich in een min of meer homerisch gelach ontspanden, toen de tekst een van de spelers de volgende claus in de mond gaf: „Houdt op, eg is nu reeds genoeg ge sproken!" Aldus heeft de schrijver het zwaar tepunt ten onrechte verlegd van de dramatische ontwikkeling naar de litteraire .vormgeving. Natuurlijk moest dit alles rem mend inwerken op spel en spelers. Toch is hier en daar het beeldend vermogen van Heyendael spannend tot uitdrukking gebracht, bijvoor beeld van de bode over de wiize waarop de paarden van de cavale rie in het water moesten worden ge worpen. Juist deze scène bracht ons tot de overtuiging, dat Heyendael. mits hij verder niet te hoog grijpt en de nodige zelf-critiek weet op te brengen, het niet mag laten bij dit derde stuk van zijn hand. Zonder twijfel is hij bekwaam en dat is wel zeer belangrijk. Het voortreffelijk decor, dat Lucas Wensing had gebouwd, de fantasti sche maskers van Jan en Paul Gré- goire, tenslotte het overtuigende soel van Cor Hermus, John Gobau en Ju- hangerig, koorts! en in korte tijd bent U weeropgeknapt/ hel pen directJ les Verstraete waren elementen in deze vertoning, die onvoorwaardelijk kunnen worden geprezen. „Aztekische adelaar" voor prins Bern bard DE PRINS GING WINKELEN. President Miguel Aleman van Mexico heeft aan prins Bernhard het grootlint van de orde van Azte kische Adelaar overhandigd. Prins Bernhard overhandigde de presi dent de orde van de Nederlandse Leeuw. De dubbele plechtigheid vond plaats op een groot banket, dat Za terdagavond door de Mexicaanse president ter ere van zijn Neder landse gast werd gegeven. Het ban ket werd door alle vooraanstaande vertegenwoordigers van het Mexi caanse ministerie van buitenlandse zaken en van het Nederlandse ge zantschap te Mexico-City bijge woond. Vóór het grote banket heeft prins Bernhard Zaterdagmiddag receptie op de Nederlandse legatie voor de Nederlandse inwoners van deze stad bijgewoond, waarna hij de eregast op een gala-receptie, op het ministerie van buitenlandse za ken. In de ochtend heeft de prins een krans gelegd op het gedenkteken voor de Mexicaanse strijders voor de onafhankelijkheid en bijna twee uur doorgebracht in het museum voor nationale historie op Chapul- tepec Castle, het verblijf van kei zer Maximiliaan in 1864. Voorts be zocht prins Bernhard aartsbisschop Luis Maria Martinex en de kathe draal, waarna hij nog tijd vond om in de stad te „winkelen". PRINS BERNHARD IN MEXICO. Het officiële gedeelte van het zesdaagse bezoek van prins Bern hard aan Mexico is gisteren geëin digd met een diner, dat werd gege ven in het Nederlandse gezant schap. Heden zal de prins zich naar de staat Mechoacan begeven, waar hij drie dagen zal blijven. Toen de prins gisteren een te zijner ere ge houden rede bijwoonde, werden hem door Mexicaanse meisjes, rode, witte, blauwe en oranje „rebuzos" halsdoeken aangeboden voor de vier px-insessen. De prins was eveneens aanwezig bij een rij con cours, dat was georganiseerd door de Mexicaanse ploeg, die op de Olympische Spelen in 1948 te Lon den de grote landenprijs gewonnen heeft. Op dit concours legde prins Bernhard het parcours af op een bekroond paard, voor welke pres tatie hij een ovatie kreeg. Als „voortrekker" steeds omboog Zondagmiddag werd door padvin ders en verkenners een grafmonu ment op het kerkhof van Jan van Hooff te Nijmegen aangeboden Dit monument op het kerkhof aan de Daalseweg werd op initiatief van de Nationale Padvindersraad opgericht. Er waren vele autoriteiten aanwezig. Voortrekker, padvinders, verken ners en welpen vormden een ere- carré rond het graf. Baron van Voorst tot Voorst hield zijn toehoor ders in een toespraak Jan van Hooff als een voorbeeld van paraatheid voor ogen. Zijn leuze was: „Als voor trekker steeds omhoog". Van dit ideaal maakte hij zijn levensregel. Hij bracht in deze geest het offer van zijn leven voor vaderland en vorst. De heer Fr. de Fraiture noemde Jan van Hooff een „waarachtige be- lever van de padvinderswet". Hij was eenvoudig, vroom en bereid elke daad in het algemeen belang te stellen. Van Hoof was critisch en tegelijk energiek en bereid om zijn volle plicht te doen tot in de dood. Nieuwe wijze om auto's te stelen „Stop hier eens chauffeur en doe me een plezier en bel even aan" sprak Zaterdagmiddag een „heer" tegen de bestuurder van een taxi in de Heemstralaan te Arnhem. De chauffeur voldeed aan het vriende lijke verzoek van zijn klant, stapte uit zijn fonkelnieuwe Chevrolet en lxep naar de deur van het opgegeven huis. Hij had nog geen gelegenheid gehad aan de bel te trekken, toen de man plotseling een zacht gedruis achter zich hoorde. En jawel, daar ieed zijn Chevrolet bijna geruisloos weg. Al spoedig had de auto zoveel vaart, dat iedere vervolging onmo gelijk was. Een bekende Arnhemse garage houder en eigenaar van een taxi bedrijf is de dupe geworden van óeze truc. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de auto. „N. v. d. D." Voor gerepatrieerde militairen. Op 7 en 9 November a.s. zal in na der te bepalen garnizoensplaatsen een speciaal middenstandsexamen al gemene handelskennis gehouden wor-, den voor uit Indonesië gerepatrieerde militairen, die na 1 Sept. '49 zijn ge- debarkeerd. De inschrijving voor dit examen zal v/orden opengesteld van 15 Augustus tot en met 15 September 1950 bij het bureau Stichting Middenstandsexa men, Laan v. Meerdervoort 96 a, te 'g Gravenhage, alwaar alle inlichtin gen kunnen worden ingewonnen. NEDERLANDERS IN BUCHENWALD Op een lijst van meer dan 125 bui tenlanders die zich thans in door de Russen beheerde concentratiekampen Sachsenhausen, Buchenwald en Bautzen bevinden komen de namen voor van de Nederlanders G. Jahns (ongeveer 35 jaar oud) en Gerrit van der Puul (ongeveer 29 jaar), die ?;ch in het kamp Buchenwald be vinden. DIRECTEUR DER MONTFOR- TAANSE WERKEN IN NEDERLAND Pater C. Heiligers, Provinciaal der Nederlandse Provincie der Montfor- tanen, heeft pater dr. L. Terstroet benoemd tot zijn opvolger als Direc teur van de Montfortaanse Werken in Nederland. Pater Terstroet was tot dusver belast met de redactie van de volgende door de paters Montfortanen uitgegeven bladen: „Standaard van Maria", „In Slag orde" en Alles voor Allen". 100 JAAR POSTZEGELS EN RIJKSTELEGRAAF. In 1952 zal het 100 jaar geleden zijn, dat de postzegel zijn intrede deed in Nederland. In datzelfde jaar zal ook de Ned. rijkstelegraaf haar eeuw feest vieren. Er bestaan plannen voor deze ge legenheid een internationale tentoon stelling te houden, waaraan, naast de uitbeelding van de ontwikkeling van het post- en telegraafbedrijf een in ternationale postzegeltentoonstelling zal worden verbonden. Deelneming aan tech nische conventies Generaal McArthur, de geallieer de opperbevalhebber in Japan, heeft medegedeeld, dat de Ameri kaanse regering hem gemachtigd had, Japan toe te staan deel te ne men aan „internationale overeen komsten, conventies en conferen ties van technische aard." Hij had voor deze mededeling toestemming gekregen bij interim-instructie. Een woordvoerder van het Fo reign Office te Londen verklaarde, dat Groot-Brittannië niet van het Amerikaanse besluit op de hoogte gesteld was. In gewoonlijk welingelichte krin gen te Londen verluidde, dat Enge land gekant was tegen toelating van Japan op dit ogenblik tot in ternationale conferenties van wel ke aard ook. Een eenzijdig besluit van Amerika, aldus werd opge merkt, als de bezettende mogend heid in Japan, is in de lijn van an dere Amerikaanse besluiten om de Japanse herstelbetalingen stop te zetten en de vestigingen in het bui tenland van Japanse handelsverte genwoordigers met semi-consulaire bevoegdheid toe te staan. Geen van deze besluiten is door de commissie voor het Verre Oosten goedgekeurd, waarnemers zijn van mening, dat de Amerikaanse regering vastbesloten is het tot stand komen van een vrede-de-facto niet te laten ophou den door gebrek aan overeenstem ming, in het bijzonder met de Sow- jets, in de commissie voor het Ver re Oosten. DE MOEILIJKHEDEN IN ERITREA. Toen de brandweer te Asmara, dc- hoofdplaats van de voormalige Italiaanse kolonie Eritrea, Zater dagavond trachttte branden te blus sen, welke waren gesticht voor het ingaan van de avondklok, werd zij door Koptische christenen met handgranaten aangevallen. De avondklok werd daarop met een uur vervroegd, terwijl politie en troepen gezamelijk de inwoners Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Orgelspel, 7.45 Morgengebed en liturgische kalender, 8.00 Nieuws en weerber., 8.15 Gram.muz., 9.35 Licht baken, 10.00 Voor de kinderen, 10.40 Schoolradio, 11.00 Voor de vrouw, 11.30 Kamerorkesten solisten, 11.50 Godsdienstige causerie, 12.00 Angelus 12.03 Metropole orkest 12.30 Medede lingen, 12.55 Zonnewijzer, 13;00 Nieuws en kath. nietxws, 13.20 Ka merorkest, 14.00 Pianorecital, 14.30 Gram.muz., 15.00 Schoolradio, 15.30 Gram.muz. 16.00 Voor de zieken 16.30 Ziekenlof, 17.00 Declamatie, 17.30 Voor de kinderen. 17.45 Regerings uitzending, 18.00 Amusementsorkest, 18.20 Sportpraatje, 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws, 19.15 Actualiteiten, 19.25 Dit is leven, causerie, 19.45 Komt toch, en volgt ons ha, klank beeld, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man 20.12 Hobo's, fagotten en hoorns 20.30 Lijdensmeditatie, 21.30 Maas trichts Stedelijk Orkest 22.40 „Be waar het u toevertrouwde pand" en avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Gra- mofoonmuz. HILVERSUM II (415 m) 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws, 7.15 Gram.muz., 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Ochtendblad. 8.40 Gr.pl. 8.55 Voor de vrouw, 9.00 Gx-.pl., 9.30 Wa terstanden, 9.35 Gr.pl. 10.15 Populair concert, 10.50 Voor de kinderen, 11.00 Radio volks universiteit, 11.30 Voor de zieken, 12.00 Orgelspel, 12.30 Me dedelingen, 12.33 Voor het platteland 12.40 Pianospel, 13.00 Nieuws, 13.15 Financieel weekoverzicht, 13.25 Gr.pl. 14.00 Voor de vrouw .14.30 Gr.pl., 16.30 Voor de jeugd, 17.30 Gr.pl. 18.00 Nieuws, 18.15 Pianospel, 18.30 Radio volks universiteit, 19.00 Voor de kin deren, 19.05 Fanfare orkest, 19.25 To neelbeschouwing, 19.40 „Paris vous parle", 19.45 Koorzang. 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 Gevar. pro gramma, 21.30 Gr.pl.. 21.45 Buiten lands overzicht. 22.00 Accoi'deonor- kest, vocaal ensemble en solist, 22.30 Pianorecital, 23.00 Nieuws, 23.15 Gr.- platen. MYSTERIE H OP DE DOOR GUY HAMILTON 23) Als gefascineerd bleef Mortlake naar het bed staren. Elke twijfel was uitgesloten de jonge vrouw was dood. Even nog, voor het onafwen- bare kwam, moest zij zich in wan hoop verzet hebben; aan de linker schouder was de lichtblauwe zijden pyjama gescheurd. Overigens wees alles er op, dat het een korte strijd geweest was, heel kort. De meedo genloze hand, die de dolk gericht had was zeker geweest van de stoot. De stilte in de hut drukte zwaar als lood. Ofschoon Mortlake niet opzag van het bed met zijn vreselijke last, voelde hij, dat de ogen van zes man nen op hem gericht waren. Hij wist nu ineens ook, waarom hij hierheen gebx-aoht was. Ze beschouwden hem als de moordenaax-. En die overwe ging deed de beklemming eensklaps ran hem wijken. Hij keek de anderen vast aan één voor één. Hij was begonnen bij de kapitein en eindigde ook weer bij deze. „Wie heeft het gedaan?" vroeg hij. „We zijn bezig, dat uit te vinden." klonk de grimmige stem van kapi tein Thaves. „Uw naam is Meisom, Richard Meisom, nietwaar?" „Pardon Roger Meisom.'' Thans vestigde Brian Brandon de blik op Mortlake. Het kwam Algy voor, alsof de ogen van de Ier vol verwijt op hem gericht waren, en hij vroeg zich af, wat daar de reden van kon zijn. Een hand van kapitein Thaves wees naar het bed. „Hebt u die vrouw gekend, mijn heer Meisom?" „U kunt mij gelóven of niet ik zie haar voor het eerst in mijn le ven." „Op de passagierslijst stond zij in geschreven als Getrude Dewar." „De naam zegt mij niets, kapitein. Welke bedoeling zit achter uw woor den?" vroeg Mortlake koel. „In een van haar koffers vonden we een enveloppe met de initialen B.I.S. Misschien weet u het, mis schien weet u het niet het zijn de beginletters van British Intelligence Service. De brief, die in de Envelop pe ontbrak, was bestemd voor me juffrouw Eva Spencer. Slater, de as- sistent-purser, heeft me meegedeeld, dat u hem gisteravond inlichtingen over een juffrouw Spencer gevraagd hebt. Hij heeft daarbjj sterk de in druk gekregen, dat er u bijzonder veel aan gelegen was, met die da me in connectie te komen; Uw ma nier van optreden vond hij in hoge mate zonderling. Ik heb u daarom hier ontboden, mijnheer Meisom, om mij de nodige ophelderingen omtrent uw gedrag te geven; xk heb het recht die van u te eisen. U begrijpt, dat ik uw bewering, als zou u de vermoor de vrouw niet kennen, niet zonder meer aanvaarden kan". „Eva Spencer!Opnieuw wierp Mortlake een onderzoekende blik op de jonge vrouw, die roerloos op het bed uitgestrekt lag. Hij voelde, dat een brandende gloed hem naar het hoofd steeg. Eva Spencer het meisje dat hem de vorige avond op 't sloependek gewaarschuwd had, dat zijn leven ernstig gevaar liep. Maar, maar „Dat is ze niet!" flapte Mortlake er uit. Hij had de woorden gesproken zonder zich van hun betekenis reken schap te geven, en beet zich op de lippen. De grimige uitdrukking op het ge zicht van kapitein Thaves werd zo mogelijk nog grimmiger. „Wie is dat niet?" vroeg hij lang zaam en argwanend. „Welehjuffrouw Spen cer." De gefcagvoerde lachte kort, sar castisch. In zijn sarcasme was hij hoogst beledigend. „Ik daoht, dat u nog geen minuut geleden beweerd had, die jonge vrouw niet te kennen!" „Dat doe ik ook niet. Maar daarom kan ik toch wel verklaren, dat die dode vrouw daar niet juffrouw Spen cer is," legde Mortlake uit. Hij had zich wel om de oren willen slaan. Wanneer hij beter op zijn tellen ge past had, zou hij zich niet hebben la ten verleiden, iets, wat ook, over juf frouw Spencer te zeggen! Thaves' sarcasme werd nog een tik je beledigender. „Voor een dame, die u kent, zette u dus gisteravond het kantoor van de purser op stelten !U gaf Slater een beschrijving van haar, waaruit hij te recht opmaakte, dat die juffx-ouw Spencer voor u een onbekende was. U vroeg het nummer van haar hut, u leerde de passagierslijst uit uw hoofd, uKapitein Thaves haalde de toornig de schouders op. „Ach, meneer!.... Kom ons niet met zulke onzinnige praatjes aan boord! Vol gens u bestond er natuurlijk ook niet de minste relatie tussen de veimoor- ACHT JAAR GELEDEN SLAG IN DE JAVAZEE. Het is vandaag acht jaar geleden, dat de slag in de Javazee werd uit gevochten tussen Nederlandse en geallieerde zeestrijdkradhtten ener zijds en de Japanse vloot anderzijds. Na deze slag, waarbij de vijand aan de eenheden van Karei Doorman en de geallieerden, ondanks hun moedi ge tegenstand, zware verliezen wist toe te brengen, begon de strijd op Java. DE „ORANJE" DINSDAG IN AMSTERDAM. Het vlaggeschip van de Amster damse haven, de „Oranje", wordt Dinsdagmorgen te 10.30 uur voor IJmuiden verwacht. De debarkatie van de achthonderd passagiers uit Indonesië zal onvoorziene omstan digheden voorbehouden tussen 14.00 en 15.00 uur beginnen. EMIGRATIE NAAR AUSTRALIë. De stichting Brabants Gemeen schapsoord organiseerde te 's-Herto- genbosch een emigratie-studiedag, waarop de problemen van emigratie door verschillende inleiders naar vo ren werden gebracht. Deze studiedag was hoofdzakelijk gericht op het immigrerend land Australië. Er is thans voor geschikte onge schoolde arbeidskrachten een kans en die kans zou moeten worden uit gebuit, aldus een der inleiders, mr. Metz. Een der andere inleiders, de heer G. de Groot, die voor de Centrale Stichting Landbouw Emigratie een studie-reis naar Australië heeft ge maakt, sprak over de economische situatie in dat land en de bestaans mogelijkheden voor boeren-emigré. Op de gemengde bedrijven achtte spreker kansen voor Nederlandse boeren aanwezig. Het beste is vol gens hem een boerderij in deel-pacht te exploiteren. De Nederlanders heb ben in Australië, aldus spr„ een zeer goede repritatie. Medegedeeld werd, dat de voor zitter van de Kath. Arbeidersbewe ging (Bossche Diocees), de heer P. Vriens, heef toegezegd, dat binnen twee maanden de K. A. B. een eigen orgaan zal hebben ongericht ter voorbereiding van emigranten. Dergelijk^, organen zullen ook hun •bijstand verlenen aan niet-aangeslo- tenen bij de standsorganisaties. Meyer ®clweiicke geholpen Bij ontvluchting? In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer op de begroting van het depatrement van Justitie van 1950 vragen enkele leden of het juist is, dat de heer Meyer Schwenc- ke, die geruime tijd in verzekerde bewaring zou zijn gehouden, was ontsnapt. Zo ja, dan stelden zij de vraag, hoe de ontsnapping mogelijk v/as geweest en of daarbij hulp van buiten was'verleend. Mocht het laat ste het geval zijn geweest, dan stel den zij de vraag, in welke kring de medewerkers aan de ontsnapping zijn te zoeken. Andere leden meenden te weten, dat hij was ontvlucht uit de psy chiatrische inrichting te Franeker, waar hij uit hoofde van een te zijne aanzien afgegeven krankzinnigver- klaring werd verpleegd. Zij zouden gaarne vernemen of en zo ja, hoe en wanneer, de betrokkene weer ter verpleging was opgenomen. Weer andex-e leden hadden uit berichten de conclusie getrokken, dat Meyer Schwencke zich in de cellenbarak ken te Scheveningen zou bevinden. IN AUTO VERDRONKEN De brandweer van Groningen heeft I Zaterdagmiddag uit het Oosterham- rikkanaal een personenauto opge haald, waarin zich de lijken van twee personen, H. Tuinman en H. Tempel, beiden uit Groningen, be vonden. Naar gebleken is, was de auto Vrijdagnacht, omstreeks twee uur, in het vier meter diepe kanaal gestort. Beide slachtoffers waren de avond te voren naar een feestje geweest. De heer Tuinman, die bij het naar huis gaan chauffeerde, heeft waar schijnlijk in de duisternis de bocht in de weg niet tijdig gezien Wiel sporen wezen uit, dat de auto tegen de trottoirband gereden is en in het water verdween. Toen men zich over de afwezig heid van de beide slachtoffers on gerust begon te maken, ging een vriend van de heer Tuinman op on derzoek uit. Hij ontdekte de sporen, che naar het kanaal leidden. de vrouw en uw juffrouw Spencer! Iemand heeft die lege envelope in de bagage van juffrouw Dewar geto verd. Misschien verdenkt u mij er wel van!" „Ik verdenk niemand!" riep Algy wanhopig uit. „Maar ik wil evenmin, dat iemand mij verdenkt! Daar pas ik voor! U stelt me vragen, die ik on mogelijk beantwoorden kan! Stel ze een ander! Ik ontmoette juffrouw Spencer gisteravond ongeveer kwart voor tien op het sloependek. We heb ben maar kort met elkaar gesproken. Zij bleek mijn naam te kennen en 't was niet meer dan natuurlijk, dat ik de hare vroeg. Eerst scheen zij be zwaar te hebben, aan mijn verzoek te voldoen. Na enige aarzeling zeize, Spencer te heten. Om de een of an dere reden, die hier niet ter zake doet wenste ik haar nog enkele vra gen te stellen; ik had er niet aan ge dacht, toen zij bij me was. Ik zag juffrouw Spencer echter nergens meer. Wat lag in mijn geval meer voor de hand, dan dat ik de passa gierslijst raadpleegde, om na te gaan, welk hutnummer ze had? Om dat haar naam er niet op voorkwam, stapte ik het kantoor van de purser binnen en vroeg zijn plaatsvervan ger nadere inlichten. Als in mijn op treden iets verdachts gezeten heeft, dan moet u mij dat maar eens aan WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG WIND. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Weinig wind. In de nacht en vroege ochtend lichte en in het binnen land plaatselijke matige vorst. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als van daag. Margarine (zogenaamd) cadeau Ook den Haag heeft zijn marga rine-oorlog gekregen. In enkele wij ken woedt hij thans hevig en bij ver schillende winkels kan men grote reclameborden zien, waarop in reus achtige letters wordt aangekondigd, dat de margarinecadeau wordt gegeven. Natuurlijk stormt het publiek, dat meent een buitenkansje te hebben, er op af. Maar dan blijkt, dat men eerst voor 5.aan kruideniers waren moet besteden (met uitzon dering van boter en suiker) voor men een pakje margarine cadeau krijgt, In een andere buurt wordt een pakje margai-ine voor.... 9 cent aangeboden als nien eerst voor 5. v/at anders koopt. Het wachten is nu op winkels, die nog verder gaan. Inmiddels speuren de huismoeders de verschillende wijken af op zoek naar zaken, waar men nog goedko per terecht kan. Zonder pas naar België Met ingang van 1 April zullen Ne- derlandei-s als vooi'heen op ver toon van een bewijs van Neder landerschap weer kunnen worden toegelaten in België en Luxemburg. De Nederlandse regering heeft in middels dan ook besloten met in gang van deze datum dit bewijs als reispapier weder in te voeren. De regering heeft tevens de wenselijk heid uitgesproken voor een bewijs van Nederlanderschap niet meer dan 3.aan leges ten bate van de ge meentekas te vorderen. De bewijzen zullen een geldigheidsduur hebben van 5 jaren, te rekenen van de dag tekening der afgifte. MISLUKTE ROOFOVERVAL OP BUSCONDUCTRICE Toen mej. A. S., conductrice bij een autobusonderneming te Almelo, zich Zondagavond naar haar woning begaf, werd zij plotseling door een gemaskerde man aangevallen, die het op har dienst trommel had ge munt. De man slaagde er niet in geld te bemachtigen en, nam, toen mej. S. alarm sloeg, de vlucht. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Omstreeks 8 uur hedenmorgen werd op een onbewaakte overweg te Appingedam een personenauto met drie inzittenden door een uit de richting Delfzijl komende trein ge grepen. De auto werd ongeveer zes meter meegesleurd en kantelde in de berm van de weg. Een der oassa- gxers liep hierbij een sleutelbeen- fractuur op, DE MISHANDELINGEN IN HET KAMP VVESTERBORK Het gerechtshof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen de vier verdachten, die te recht hebben gestaan wegens mis handeling van politieke delinquen ten in het kamp te Westerbork. Albert O.. 25 jaar, landai'beider te Schoterbrug, werd gestraft met drie maanden gevangenis. Hij had een oude man, die te ziek was om te kunnen werken, met een gummistok bewerkt. De dag daarna was de man dood. De Asser rechtbank had één maand opgelegd. Hendrik R-, 30 jaar, landarbeider te Beerta, en de 43-jarige Geert V., opzichter bij het Staatsbosbeheer te Hooghalen, werden vrijgesproken. De laatste verdachte, de 44-iarige verpleegster F. H. C ten B.B. uit Utrecht, werd gestraft met 200 boete of 40 dagen hechtenis "wegens het als straf toedienen van een braakmiddel aan twee zieke gedeti neerden. De procureur-generaal had 14 dagen gevangenistraf geëist. De i-echtbank te Assen had haar in eer ste instantie vrijgesproken. mijn verstand brengen. De jonge vrouw, die daar vermoord ligt. is niet degene, met wie ik op het sloepen dek gesproken-heb." Brian Brandon lichtte het hoofd op „Een ogenblik," verzocht hij op verontschuldigende toon. „U zei, dat juffrouw Spencer uw naam bleek te kennen. Noemde ze hem Voluit Roger Meisom?'' „Wat gaat u dat aan?" viel Algy grof uit, woedend, dat de Ier zich ook al met de inquisitie meende te moe ten bemoeien. „Niets. Dank u,' 'antwoordde Bran don beleefd.- Hij keek weer naar de grond. „Was het voor de allereerste maal dat u dieeh juffrouw Spen cer ontmoette?" vroeg de eerste of ficier bedachtzaam. „Precies." „Hm." Stockton zweeg even, in af wachting van een nadere toelichting. Toen deze uitbleef, vervolgde hij ge- irriteerd; „Denkt u nu werkelijk, dat wij zo maar grif geloven, dat juf frouw Spencer u, een haar totaal vreemde, zoals u zegt, met naam en toenaam zou aanspreken als ze u niet gekend had? Was u zo naïef, aan te nemen, dat de eerste de beste naam die zij opgaf, noodzakelijkerwijs haar ware wezen moest? (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2