S)e CeidóeSoii^cmt Kapitein Westerling te Singapore gearresteerd Westerling in de val Op valse paspoort de stad binnengekomen Attlee besluit aan te blijven Israël vraagt wapens „Kapt. Karp is vermoord'' MAANDAG 27 FEBRUARI 1950 41ste JAARGANG No. 11915 Directeur: C. M. V. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935» Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w.» f 1.40 p. mnd.» 1 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50. R.I.S. VRAAGT ZIJN UITLEVERING J£APITEIN WESTERLING, bijgenaamd de Turk, is Zondagmorgen vroeg te Singapore in de woning van een Chinees gearresteerd. Hij werdt er van beschuldigd, de kolonie zonder geldige papieren te zijn bin nengekomen. Westerling, die een vals paspoort bij zich had, bevestigde de verklaring van zijn vrouw, welke inhield, dat hij naar Singapore "was gegaan om fondsen en wapenen te zoeken voor zijn organisatie in Indonesië. De Verenigde Staten van Indonesië hebben, zo werd gisteren uit Djakarta gemeld, aan de Britse regering verzocht, kapitein Wester ling aan haar te doen uitleveren. hem op het ogenblik, dat hij aan de River Valleyroad uit een auto stapte en een huis wilde binnengaan. De rechercheurs vroegen, of hij zijn identiteitskaart wilde tonen. Hij had zulk een kaart niet en werd meegenomen. Hij bood geen tegen stand. In een officieel communiqué dat te Djakarta is uitgegeven wordt me degedeeld dat de Indonesische rege ring „die reeds bepaalde vermoedens koesterde omtrent Westerlings ont snapping", zich, „na kennis genomen te hebben van de berichten, vol gens welke Westerling te Singapore werd gearresteerd", onmiddellijk in verbinding heeft gesteld met de Britse ambassade te Djakarta, ten einde zijn uitlevering te verkrijgen, „cp grond van c'oor hem in Indone sië begane misdaden". Terzake kundige kringen in Dja karta deelde gisteren aan Aneta tnee, dat de beslissing omtrent de eventuele uitlevering ligt bij de Britse Hoge Commissaris op Malak- ka. Maar diplomaten zeiden, dat er nog niet is te zeggen of dit inder daad zal gebeuren, omdat Engeland inzake uitleveringen geen verdrag met Indonesië heeft. Het is ook zeer goed mogelijk, dat hij zoals iedere Illegale immigrant wordt uitgewezen. Volgens inlichtingen uit Singapore kan kapitein Westerling ingevolge een noodwet die indertijd vanwege de ongeregeldheden op Malakka werd uitgevaardigd ten hoogste ze ven dagen worden vastgehouden en ten boete krijgen van 25 dollar en verder, omdat hij Nederlander is, naar Nederland worden overge bracht. In afwachting van nadere beslis singen schijnen de. autoriteiten van Singapore van plan te zijn, kapitein Westerling te detineren op het Saint Johns eiland, voor Singapore in zee gelegen. GEEN IDENTITEITSKAART De tocht van Westerling schijnt overigens rijk aan avonturen te zijn geweest Een vriend van de kapitein heeft aan een correspondent van As sociated Press verteld, dat Wester ling, in een vliegboot tot onder de kust van Malakka is gebracht. Hij stapte toen in een rubberbootje en roeide weg. Het bootje bleek lek, het begon te zinken en toen nam een visser Westerling aan boord Zo kwam hij aan land en huurde in Pcntian, Zuid-Johore, een taxi. Daar in reed hij Singapore binnen. Onderweg werd de taxi vier keer aangehouden. Maar Westerling, die in het bezit zou zijn van een vals paspoort, toebehorende aan een Ne derlander die vrij veel op hem ge lijkt, kwam steeds door de controle heen. Zaterdagavond dachten politieman nen van Singapore, die in de gaten hadden dat Westerling in de stad was, dat zij hem al in de val konden laten lopen, maar dat mislukte. Drie keer waren er die avond al vallen uitgezet. Maar Westerling trapte er niet in. Ambtenaren van het Criminal In vestigation department trokken daarna achter Westerling aan. Uren lang is hij door deze mensen ge schaduwd. Toen arresteerden zij HIJ KWAM OM STEUN Andere vrienden van Westerling vertelden aan verslaggevers, dat de kapitein er geen geheim van maak te dat hij naar Singapore was geko men om materiële en morele steun voor zijn organisatie te krijgen. „Als guerillagroep is mijn beweging machtig", zo had hij tegen e-en hun ner gezegd, „maar zo lang ik geen werkelijke steun van buiten heb, kan ik de Indonesische regering niet omver werpen". Ik kan Djakarta in een uur weer veroveren, zou hij hebben gezegd, maar ik heb wapens nodig. Waar mevrouw Westerling en de drie kinderen zijn is nog niet be kend. Uit Djakarta meldt de politieke correspondent van het A.N.P. heden, dat de arrestatie van Westerling te Djakarta druk werd besproken. Ju- listen houden zich ijverig bezig met het bestuderen van de vraag, of uit levering aan Indonesië mogelijk is. De vraag is namelijk, of er een juri dische grond kan worden gevonden, waarop aan de Britse autoriteiten officieel om uitlevering kan worden verzocht. Het Nederlandse Hoge Commissa riaat kon geen enkel commentaar geven, evenmin als de autoriteiten van leger en marine over de wijze, waarop Westerling is ontsnapt. Zowel de autoriteiten der R.l.S. als die van Nederland realiseren zich, dat Westerling elk ogenblik mede delingen kan doen, die, naar alge meen verwacht wordt, onthullingen zullen blijken, aangezien er vele veronderstellingen worden geopperd over de achtergrond van de gehele affaire, waarbij, zoals reeds in eer dere berichten duidelijk is gemaakt, zowel Indonesiërs als Nederlanders zijn betrokken. Uit officiële kringen te Singapore v ernam de correspondent van Ane ta. dat er op het ogenblik geen spra ke van is, dat Westerling naar Dja karta zal worden teruggestuurd. De Nederlandse consul-generaal te Singapore, de heer A. D. L. Win kelman weigerde, enige verklaring namens de Nederlandse regering af te leggen. Hij zeide dat, indien het juist is, dat Westerling zich beroept op zijn Nederlands staatsburgerschap, bet Nederlandse consulaat-generaal te Singapore de Nederlandse regering hiervan op de hoogte zal stellen en vervolgens instructies uit Den Haag zal afwachten. Zal zijn kabinet gewijzigd worden? J^E BRITSE minister-president Clement Attlee, heeft verklaard: „We zetten het werk voort". Er is officieel medegedeeld, dat het kabinet van Attlee opnieuw samengesteld zal worden, doch dat er geen sprake zal zijn van een coalitie met andere partijen. Men kan aannemen, dat Attlee, Morrisson, Bevin en Cripps de „grote vier" van het kabinet zullen blijven. Of Attlee nu in een nieuwe rege ring drastische veranderingen zal aanbrengen of dat hij in grote trek ken de oorspronkelijke verhoudingen zal handhaven, zo seint Reuter, de regering zal slechts in staat zijn het bestaan te voeren van een „precaire zakenregering". Om geen nederlagen bij verrassingen te moeten lijden zal zowel in de regering als in de partjj een ijzeren discipline toegepast moe ten worden. Indien een nieuwe Labour-regering lang genoeg aan het bewind kan blij ven, is het mogelijk, dat zij algemene verkiezingen doet houden op een voor Labour gunstig tijdstip. Iedere nieuwe regering echter heeft tot taak de begroting in April in te dienen. En daarvóbr moet zij de no dige maatregelen treffen om de ele mentaire voorzieningen voortgang te doen vinden. Het Britse leger bij voor beeld zal onwettig zijn, tenzij het nieuwe parlement onmiddellijk de jaarlijkse legerwet verlengt, waarvan het leger afhangt. Het is onmogelijk algemene verkiezingen zo snel te doen houden, dat deze kwestie na de verkiezing geregeld kan worden. Iedere regering zou momenteel echter ten val gebracht kunnen wor den, tenzij er „regelingen" met de oppositie getroffen worden. Indien een Labour-regering dergelijke „re gelingen" zou treffen, hetzij met de liberalen, die overigens van beide zij den beschuldigd worden van het ver oorzaken van de geringe mate waar in de verkiezingen doorslaggevend zijn geworden, of de conservatieven, dan zou dit een verandering der po litiek met betrekking tot de nationa lisatie en andere belangrijke punten betekenen. Dit laatste zou de oorzaak kunnen worden van een ten val brenging der regering door haar eigen volgelingen. Het nieuwe Britse Lagerhuis telt 21 Rooms-Katholieke leden, n.l. 16 Labour-leden, 4 conservatieven en een Ierse nationalist. In het oude huis waren 12 Labour- leden Katholiek, 6 conservatieven, 2 Ierse nationalisten en een lid van de onafhankelijke Labourpartij. Er stonden 65 Katholieke candida- ten, of ongeveer 3 percent van de in totaal 1.865 candidaten. Ook in het Lagerhuis maken de Katholieke le den ongeveer 3 percent uit. Ongeveer 6 percent van het Britse volk is Katholiek. NEGEN De Labourpartij heeft op het ogenblik negen zetels meer in het Lagerhuis dan de andere partijen samen. De stand is nu: Labour 315 Conservatieven 294 Liberalen 8 Ierse nationalisten 2 Onafhankelijk liberalen 1 Speaker (neutraal) 1 Van het moment, waarop H. M. de Koningin, de prinsesjes, me vrouw van Maasdijk en mevrouw Pennink het hotel Post verlaten om ZAL KONING LEOPOLD TERUG KEREN? 12 Maart a.s. zal het Belgische volk zich kunnen uit spreken of het koning Leopold III al. dan niet als staatshoofd terug- wenst. In de straten van Brussel wordt door zowel de voor- als te genstanders, grootscheepse reclame gemaakt. Soms gebeurt dit met kleurige biljetten, vaak ook staat er met witkalk niets anders op de m..ren geschreven dan: „Non, non", zoals op deze foto het geval is. Mislukte staatsgreep in Bulgarije Het leger moet onder Russisch commando „Die Welt am Sonntag", een of ficieel Brits blad in Duitsland, meldt uit Sofia, dat generaal Kinof, Bulgaars stafchef, met de steun van het leger kort na de dood van Di- mitrof een staatsgreep heeft voor bereid om de communistische Bul gaarse regering omver te werpen. De plannen mislukten echter en Kinof en vele andere officieren werden gearresteerd. Generaal Ba- grajanof, de politieke hoofdcom missaris van Bulgarije, generaal Tostsjef, bevelhebber van het gar nizoen van Sofia, en Markof, mi nister voor transportzaken, waren de onmiddellijke medewerkers van Kinof. Kort voor de dood van Dimitrof Moskou, werd generaal Kinof naar Moskou geroepen, waar hij een verklaring ondertekende, vol gens welke hij aan het ziekbed van Dimitrof was geweest. Bij zijn te rugkeer te Sofia zou Kinof echter verklaard hebben Dimitrof niet te hebben gezien. Men had men ge dwongen de verklaring te tekenen. Yolgens genoemd blad riep Kinof een aantal officieren bijeen en zei- de te geloven, dat Dimitrof gedood was. Hij verzocht hen zich bij hem te voegen in een poging om de re gering omver te werpen. De bij zonderheden lekten echter uit naar de Bulgaarse politie. Men verwacht te Sofia, aldus het blad, dat de Sowjet-generaal Kon- jef naar Bulgarije gezonden zal worden om het bevel over het Bul gaarse leger over te nemen, op de zelfde wijze als generaal Rokos- sofsky in Polen heeft gedaan. HEATH VERLAAT BULGARIJE De Amerikaanse gezant te Sofia, Heath, die Bulgarije heeft verlaten na het verbreken van de diploma- tieke betrekkingen met dit land, is j gen zijn niet erg enthousiast over Zaterdagochtend per trein te Bel- de uitslag van de Britse verkiezin- grado aangekomen. Igen; zij betreuren het, dat geen der In een schriftelijke verklaring,twee grootste partijen, Labour of die hij aan de pers heeft verstrekt j de Conservatieven, een duidelijke en waarin hij de beschuldiging, als meerderheid heeft kunnen behalen, zou hij een spionnagenet in Bulga-1 Washington meent, dat dit niet rije hebben georganiseerd, van de verhelderend zal werken op de hand wijst, verklaart hij o.m.: „De I Brits-Amerikaanse betrekkingen. Amerikaanse regering heeft blijk I gegeven van verdraagzaamheid bijMAO TSE TOENG IN CHINA de smaad, die haar vertegenwoor- j TERUG, digers werd aangedaan en moeilij-] De Chinese communistische lei'- her is ten aanzien van het Rjden der, Mac Tse Toeng, en de commu- van np ïnnipncf van hot ö07ant. a mstische minister van buitenland- GROTE AUDIëNTIE VAN DE PAUS. Z. H. de Paus heeft Zondag 5.000 pelgrims tegelijk in audiëntie ont vangen. Onder de pelgrims bevon den zich Duitsers, Zwitsers, Italia nen en Spanjaarden. De Paus sprak iedere groep in haar eigen lands taal toe. INDONESISCH AMBASSADEUR BIJ HET VATICAAN BENOEMD. Mr. Sqkardjo Wirjoparmoto, hoofdredacteur van het weekblad „Mimbar Indonesia", is benoemd tot Indonesich ambassadeur bij het vaticaan. DE GROTTEN ONDER DE SINT PIETER. Z.H. de Paus zal er zeer waarschijn lijk niet toe overgaan om, zoals werd aangekondigd, op 2 Maart de grotten onder de St. Pieter plechtig te ope nen. Men verwacht, dat deze plech tigheid ongeveer een maand zal wor den uitgesteld. De H. Vader zou dit besluit heb ben genomen, daar er sedert het 'be gin van Januari nog steeds grondwa ter de grotten binnendringt en men er niet in is geslaagd dit te bedwin gen. Conferentie der Westerse drie Zodra situatie in Engeland is opgehelderd Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken worden de mogelijkheden bestudeerd van een conferentie tussen minister Ache- son en minister Bevin. Deze bijeen komst zal echter pas worden ge houden, wanneer de politieke toe stand in Engeland zal zijn opgehel derd. Verwacht wordt, dat even eens een uitnodiging zal worden gezonden aan de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman. Amerikaanse regeringskrin- Totaal 621 De uitslag in vier districten is nog I Parijs verwacht, niet bekend. I van de indienst van het gezant schap staande Bulgaren, in de hoop dat de Bulgaarse regering ten slot te een redelijke houding zou aan nemen. De Amerikaanse regering kon dan ook niet anders dan de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije verbreken. Heath werd (heden Maandag) in gaan skiën, maakt een dorps vrouwtje gebruik om haar koop waar, handschoenen, te slijten. Links in wit costuum H. M. Ko ningin Juliana. Van rechts naar links de prinsesjes Irene, Beatrix en Margriet. se zaken, Tsjou En Lai, hebben gis teren de So wj et-grens naar - China overschreden, zo deelt het Sowjet- Russische nieuwsbureau Tass mede. De Sowj et-Russische plaatsver- I vangende minister van buitenland se zaken, Lawrentjef bevond zich onder de Sowjet-functionarissen, die de Chinese bezoekers bij het grensstation Otpor uitgeleide de den. Er was een erewacht te paard opgesteld en de Sowjet-vlag wap perde naast die der communistische Chinezen. De Chinese leiders kwamen mid den December te Moskou aan. Op 14 Februari tekenden zij een vriendschapsverdrag met de Sow- jets. CHINESE VLOOTBASIS VEROVERD. Chinese communistische troepen hebben Donderdag tijdens een zwa re storm de nationalistische vloot- basis op het eiland Namoa 30 km ten Noorden van Swatow ver overd, zo meldt het communistische Chinese persbureau. Nationalistische troepen, die in jonken trachtten te ontsnappen, werden door communistische artil lerie van een ander eiland vernie tigd. Hongaren horen de stem van hun kardinaal Vele Hongaarse gezinnen zijn vori ge week in alle geheimzinnigheid rond hun radiotoestel gaan zitten om te luisteren naar de stem van hun geliefde kardinaal Mindszenty, die tot hen heeft gesproken via de Voice of America, het machtige programma van het ministerie van buitenlandse ken van Noord-Amerika. Deze uitzending wgs mogelijk, doordat kardinaal Mindszenty, die heden ten dage uiterst verzwakt en gemarteld in de gevangenis verblijft, de moed en de vooruitziende blik heeft gehad te Youngstown een toe spraak te houden, toen hij in 1947 een bezoek aan de Verenigde Staten bracht en op dat ogenblik reeds de moeilijkheden voorzag, die hem te wachten stonden. Hij zeide bij deze gelegenheid: „Ik ben naar Amerika gegaan, op dat Hongarije ninfmer worde verge ten, waar ik ook ga, en opdat de zaak van Hongarije, die nog niet is afgeslo ten, altijd in de herinnering der mens heid moge blijven Zelfs al hangt de smart als de vleugels van een havik boven de ziel van Hongarije, zelfs al slaan de klauwen van de roofvogel diep er in, dan nog in de donkerste uren kunnen wij niet veronderstellen, dat in de wereldopinie de grondbe ginselen van rechtvaardigheid voor altijd hebben opgehouden het leven der volkeren en der naties te lei den". Kardinaal Mindszenty besloot toen: „Wanneer de godsdienst het recht verkrijgt om in de openbaarheid te treden en om r veral te verschijnen, dan komt ook de waarheid naar vo ren en zullen de broederhaat en de oorlogen tussen de volkeren zich vol schaamte terugtrekken". Aan Engeland en Amerika De regering van Israël heeft de Verenigde Staten en Grooc-Britan- nië verzocht, wapenen en uitrus tingsstukken te leveren voor haar leger en luchtmacht. De Britten en de Amerikanen stellen in onderling overleg een antwoord op. Alvorens wapens naar Israël te sturen zou het State departement een volledige opgave vragen van de uitrusting die de Joodse strijd krachten thans hebben plus garan ties dat de wapens slechts voor zelfverdediging zouden worden ge bruikt. Tot nu toe heeft de regering van Israël geweigerd Engeland of Ame rika uitvoerige inlichtingen te ge ven over de omvang en de uitrus ting van de Joodse troepen. Het merendeel van het materieel waarover leger en luchtmacht van Israël beschikken is tijdens het Arabisch-Joodse conflict in Tsje- choslowakije en andere landen ge kocht. Israël heeft vorig jaar een lening van de im- en export bank gekre gen van honderd millioen dollar, maar dat geld mocht alleen wor- der gebruikt voor herstel-projec ten. Verklaarde Oostenrijkse minister De Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken, Oscar Hel- mer, verklaarde gisteren, dat de geheimzinnige dood van de Ame rikaanse marine-attaché in Boeka rest, kapitein Eugen Karp, aan mis daad moet worden toegeschreven. Karp die een vriend was van de in Boedapest op beschuldiging van spionnage veroordeelde Ameri kaanse zakenman Vogeler, werd een dag nadat hij mevrouw Vogeler in Wenen had bezocht, dood gevon den in een spoorwegtunnel bij Salzburg in de Amerikaanse zóne van Oostenrijk. Helmer heeft gezegd, dat het on aannemelijk is, dat Karp door een ongeluk om het leven is gekomen, omdat de deur van de treincoupé, waarin hij zich bevond, naar bin nen open gaat. Uit getuigenverklaringen is voorts komen vast te staan, dat Karp vol komen nuchter was. Bovendien waren alle ramen van de wagen ten tijde van het ongeluk gesloten. Helmer herinnerde er aan, dat dit de tweede maal na de oorlog is dat een Amerikaanse diplomaat onder geheimzinnige omstandigheden in Oostenrijk de dood vindt. Ko-Heitje. Daar vaart door 't zwellend hout al iet Dat roert, maar dat en bot nog niet. Guido Gezelle.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1