De voorgestelde wijziging der Drankwet Verzekeringssom verhaald op niet verzekerde pachter Jkinceóö Mcvana ZATERDAG 25 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD TTJL^Ii PAGINA -1 Toezicht op de drankhandel in de eerste plaats gericht op bescherming der volksgemeenschap Verschenen is de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het ont werp van wet tot wijziging van de Drankwet. Hieraan is het volgende ontleend: Blijkens het Voorlopig Verslag over bovenvermeld ontwerp van wet heeft de commissie voor de middenstand bezwaren tegen twee onderdelen daarvan, te weten de verhoging van het minimumrecht voor andere dan hotelvergunningen en van verlofrecht, alsmede het vervallen der halvering van het vergunningsrecht bij sluiting tussen Zaterdag 18 en Maandag 8 uur. De bezwaren der commissie voor de middenstand' richten zich, ziet de minister van sociale zaken wèl, niet zozeer tegen deze grondslag der rechten als wel tegen de econo mische gevolgen daarvan voor de betrokken ondernemingen. In dit verband meent de minister er op te moeten wijzen, dat het in de Drankwet geregelde toezicht der overheid op het bedrijf van de drankhandel, anders dan dat op ve le andere takken van bedrijf, niet is ingesteld in het belang van het bedrijf zelf, maar ten einde de volksgemeenschap te beschermen tegen de gevaren voor de volksge zondheid, in het bijzonder ook de geestelijke volksgezondheid, welke kunnen voortvloeien uit de wijze, waarop het bedrijf wordt uitge oefend. Deze bescherming staat voorop: eventuele uit de ten behoe ve van die bescherming genomen maatregelen voortvloeiende econo mische gevolgen zijn daaraan se cundair. Dat wil zeggen: die gevol gen kunnen op het al of niet nemen van bepaalde maatregelen slechts invloed uitoefenen voor zover de bereiking van het sociale doel, de bescherming der volksgezondheid, daardopr niet wordt belemmerd. De in het ontwerp van wet voor gestelde verhogingen nu, die, ge lijk in de Memorie van Toelichting is uiteengezet, in de eerste plaats een fiscaal doel hebben, nl. verho ging van de inkomsten der over heid, zijn met het zo juist genoem de doel niet in strijd, maar strek ken integendeel tot bevordering daarvan. Zouden de thans voorgestel de verhogingen er toe leiden, dat bepaalde ondernemingen door verzwaring van lasten haar deuren zouden moeten sluiten, dan zou dit slechts bewijzen, dat deze, onderne mingen langer hebben bestaan dan in overeenstemming is met de oorspronkelijke bedoe ling van de wetgever. Zij kun nen daaraan bezwaarlijk een aanspraak ontlenen op besten diging van de met die bedoe ling in strijd zijnde'toestand. Dit geldt in het bijzonder ten aanzien van de kleine en zeer kleine ondernemingen. Het is toch bekend, dat de wet gever het bestaan daarvan zo veel mogelijk heeft willen be perken, omdat juist in die be drijfjes vaak de voor de volks gezondheid gevaarlijkste toe standen voorkomen. Zou een aantal daarvan dus verdwijn nen, dan zou dit met de bedoe ling van de drankwet niet in strijd, maar daarmede juist in overeenstemming zijn. Het zij de minister veroorloofd, het volgende op te merken over de klacht, dat de overheid de monopo liepositie der vergunning- en ver lofhouders onvoldoende beschermt, omdat steeds meer in winkels, die geen rechten behoeven te betalen, alcoholvrije, zwak-alcoholische en zelfs sterke dranken worden ver kocht, hoewel deze klacht met het ontwerp van wet als zodanig geen rechtstreeks verband houdt. In de eerste plaats zij er op ge wezen, dat ook de vergunning- en verlofhouders voor de verkoop van alcoholvrije dranken, evenmin als winkelier, rechten behoeven te be talen, zodat zij in dit opzicht geen ongunstiger positie hebben. Hier- naast zij de aandacht gevestigd op artikel 39 der drankwet, dat de ver koop van zwak-alcoholische dran ken in winkels onder bepaalde voorwaarden toelaat, zodat in zover het monopolie door de wet zelfs is beperkt. Anders staat het met de verkoop van alcoholische dranken in win kels in strijd met de bestaande voorschriften. Voor zover deze plaats heeft, is dit niet te wijten aan onvoldoende geneigdheid der overheid om het door de wet in het belang der volksgezondheid gescha pen monopolie der verlof- en ver gunninghouders te beschermen, het is veeleer te beschouwen als een gevolg van na de oorlog aan de dag getreden vrijmoedige opvattingen, waartegen de inspectie der volks gezondheid zo krachtig mogelijk optreedt en waarvan gezegd kan worden, dat dit verschijnsel reeds tot veel geringer afmetingen is te ruggebracht. Verwacht mag wor den, dat het binnen afzienbare tijd tot zijn vroegere practisch te ver waarlozen omvang zal zijn terug gedrongen. De regering vertrouwt er op, dat een ieder, die kennis krijgt van dergelijke overtredingen, de over heid in haar strijd tegen de geva ren voor de volksgezondheid zal steunen door dergelijke overtredin gen zoveel mogelijk ter kennis van de politie en de beti'okken inspectie van de volksgezondheid te bren gen. MGR. MUTSAERTS WIL PEN SIOENREGELING BESPOEDIGEN. Rondschrijven aan pastoors enz. De Bisschop van 's-Hertogenbosch Mgr. W. Mutsaerts, heeft nogmaals bij alle pastoors, rectoren, geestelijke adviseurs en bisschoppelijke com missarissen er op aangedrongen, dat allen in de kortst mogelijke termijn hun medewerking verlenen aan de voorbereidingen tot het tot stand ko men van een eigen pensioenfonds voor personeel, dat in dienst is van kerkelijke en Katholiek-maatschap pelijke instellingen. De Nederlandse bisschoppen willen namelijk zo spoe dig mogelijk een bevredigende pen sioenregeling voor dit personeel doorvoeren. Zoals bekend houdt de heer van Uden, oud-bestuurslid van de Rijks verzekeringsbank in opdracht van het Hoogwaardig Episcopaat een en quête om na te gaan, of de vorming van een eigen pensioenfonds voor het personeel in dienst van kerkelij ke en Katholiek-maatschappelijke in stellingen en verenigingen, financieel technisch verantwoord is. Dit onder zoek is thans in volle gang. De ge gevens dienen als studiemateriaal voor het rapport, dat aan het Hoog waardig Episcopaat wordt uitge bracht. Minister Rutten naar Indonesië Naar „Trouw" verneemt zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen prof. Rutten dit voorjaar nog een bezoek brengen aan Indonesië om met de Indonesi sche regering besprekingen te voe ren over de culturele samenwerking tussen Nederland en Indonesië. EEN GLIMP VAN DE PARIJSE VOORJAARSSHOWS In de Fran se mode-industrie heerst weer de halfjaarlijks hoogpanning. Een groot aantal shows zijn reeds gehouden, doch talrijke moeten nog plaats vin den. De Franse modekoningen heb ben, zoals het ieder seizoen opnieuw gebeurt, het decreet afgevaardigd, dat noch foto's noch schetsen mogen worden gepubliceerd voor een be paalde datum. Wee de overmoedige, die het toch doet! Een strenge straf die bestaat uit het weren van de komende 9hows, wordt in het voor uitzicht gesteld. Maar zij willen niet al te hardvochtig lijken, deze heer sers over het vrouwengebied! Daar om hebben zij een o zo klein aantal modellen van hun enorme collecties voor de komende zomer vrij gege ven. En de wereldpers heeft zich er op geworpen als hongerige leeuwen op een stuk vlees. Wij tonen u hier een glimpje van de stroom van Pa- rijse creaties, die weldra over de we reld zal losbreken. Marineblauw met wit gecombi neerd is zeer gewild, en ook zeer ge distingeerd voor het voorjaar. Het kleine hoedje links boven heeft een opstaande rand. Het is gegarneerd met drie lange, aan het uiteinde om krullende 'véren en een donkerblau we voile met noppen Het havana- bruine, cylindervormige suede tasje, met in de deksel ingebouwde spiegel,' is een vinding van Jacques Fath. Slechts een Franse modeontwerper komt op het idee bij dit model tas een cigarettenpijpje te tonen van ongeveer 25 cm lengte. De handschoe nen zijn van lichtbeige antilope De collectie van de modiste Germaine Legroux bestaat grotendeels uit hoe den met de rand in het gezicht. Stro is haar geliefd materiaal voor het ko mend seizoen. Het model links onder bestaat echter uit bruin-wit gestreept piqué; de shawl is van hetzelfde ma teriaal. Toen Germaine Legroux ■het model rechts ontwierp, was zij geinspireerd door China. De grof strooien hoed is gegarneerd met een band van soepel stro. Hoewel de mannequin vrolijk lacht, lijkt het ons lang niet ideaal zo'n harde strooien hoed te moeten dragen. Dit zijn slechts een paar Parijse vindingen; vol verwachting wij uit naar het tijdstip waarop de ontwerpers hun geheimen zullen prijsgeven. Een zaak van groot belang voor iedere huurder De Nederlandse boerenstand wordt momenteel in beroering gebracht door een brandverzekeringskwestie in de Wieringermeer, welke grote consequenties kan hebben voor iede re huurder of pachter van gebouwen en de vraag doet rijzen, of huurders zich tegen wettelijke aansprakelijk heid zullen moeten verzekeren, ad- dus „N.v.d.D." De kwestie stamt uit 1942 toen in de Wieringermeer de boerderij van de heer P. door brand vernield werd. Deze brand was ontstaan doordat de pachter met een benzinesoldeerlamp onder het rieten dak een brongas leiding ontdooide. De Noordholland se Brandwaarborg Maatschappij, die tot het ogenblik waarop de staat zijn eigen assuradeur werd, alle boerde rijen in de Meer verzekerd had, stel de de pachter aansprakelijk, nadat zij aan de staat de verzekeringssom f 14.500 had uitgekeerd. De stappen tegen de pachter R. en een circulaire van de Staat waarin deze mededeelde gebruik te maken van het pachtbesluit, dat veroorlooft de pachter aansprakelijk te stellen indien een boerderij door schuld van deze pachter afbrandt, hebben in de polder en ver daarbuiten grote on gerustheid gewekt. Zouden meer maatschappijen van het recht ge bruik maken om schade door de schuld van anderen dan de bij haar verzekerden op de dader te verha len, dan zou iedere huurder of pach ter in Nederland nooit vermoede ri sico's lopen. Door het grootste deel van de Wieringermeer-boeren is dan ook reeds mede op advies van het Rijk een verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid afgesloten. Bij een maatschappij bedraagt het ver zekerde bedrag reeds 6 millioen gulden. De Noordhollandse Brandwaar- Generaal majoor van Hilten bracht een bezoek aan Overloon, waar de plannen werden besproken om van Overloon het centraal oorlogsmu seum voor Nederland te maken. De bestaande inrichting zal worden uit gebreid. Generaal majoor Van Hilten zal zich belasten met de reorganisatie van het rijke documentatiemateriaal, terwijl contact zal worden opgeno men met militaire geallieerde autori teiten. Men heeft hierbij vooral het oog op de Amerikanen in Duitsland, door wier bemiddeling men hoopt erin te slagen de collectie grote en kleine Amerikaanse wapens aanzien lijk uit te breiden. BEURS KEEK NAAR LONDEN. In Amsterdam was gisteren alle aandacht gevestigd op Londen en op de uitslag van de verkiezingen. In afwachting van het eindresultaat hield men zich hier gereserveerd en ging men, mede in verband met het weekend,- niet tot nieuwe posities over. De beurs scheen met een La- bourmeerderheid rekening te houden en volgde de Londense markt in haar ongeanimeerde nauwelijks prijshou dende stemming. Voorzichtigheid en onzekerheid waren kenmerken, van het Damrak. Het verloop was daar door onbelangwekkend en in de koersen kwamen slechts weinig ver anderingen. Voor cultures was enig aanbod te 'verwerken. Het bericht over de ge wapende botsing op 48 km. van Dja karta, werkte uiteraard niet anime rend op de kooplust. De tabaksfond sen trokken zich niets aan van de mooie prijzen op de gisteren in Am sterdam gehouden Sumatra-inschrij- ving. Met een normale reactie voor de productenprijzen wordt dit jaar rekening gehouden, zoals dit voor thee op de jongste veiling al het ge val was. Internationale waarden lagen ver laten. In Kon. Olie ging vrijwel niets om, evenals in Unilever. De scheep vaartmarkt. was nauwelijks prijshou dend. Amerikanen hadden een stille markt en de koersen bleven practisch ongewijzigd. De staatslening 1950 werd ook gis teren met een disagio van 3/8 pro cent verhandeld. Toch meent men ter beurze, dat een herstel te verwachten is. De omzet in de nieuwe lening is zeer klein. De andere staatsfond- sen waren een fractie luier. De beurs sloot stil. Prolongatie 2procent. borg Maatschappij heeft bij monde van haar directeur mr. C. P. Eecen Gzn. medegedeeld, dat de actie te gen de heer P. slechts ten doel had de pachters tot grotere voorzichtig heid aan te sporen. Hoewel verwacht mocht worden, dat in de Wieringermeer met nieu we, moderne boerderijen het brand- schadecijfer onder het normale zou liggen, is gebleken, dat drie a vier boerderijen per jaar afbranden, het geen voor het overgrote deel te wij ten is aan onvoorzichtigheid of roe keloosheid van de pachter. Tot 1942 en ook daarna heeft de maatschappij steeds aan haar verplichtingen vod- daan en nimmer van haar recht ge bruik gemaakt. Het proces tegen de pachter P. is slechts bodoeld als een ernstige waarschuwing. De kwestie heeft ondertussen nog een bijzonder aspect gekregen. De boerderij, die staatseigendom was, was verzekerd voor f 14.500 hetgeen door de Noordhollandse Brandwaar borg Maatschappij is uitgekeerd. De Staat is echter tot de conclusie geko men, dat het bedrag van f 14.500 te laag was en men blijkbaar vergeten had dit te verhogen. Om toch geen schade te lijden heeft hij thans tegen de heer P. een civiele vordering van f 28.000 ingediend. Dat deze houding van het Rijk, waarbij de pachter voor het te laag verzekerde bedrag aansprakelijk wordt gesteud de par ticuliere bezitter tot eenzelfde han delwijze zal brengen, ligt voor de hand. Met dat al vormt de verzekerings kwestie in de Wieringermeerpolder het gesprek van de dag. EEN RADIO MET GEHEUGEN! De heer P. M. S. Damen in Den Haag heeft octrooi aangevraagd op een afstem-inrichting voor radio ontvangtoestellen waarmede het mo gelijk wordt, aan de hand van een radio omroepblad iedere gewenste uitzending, onverschillig op welke dag, uur of golflengte, in te stellen. Door dit toestelletje, dat werkt door middel van een klok met een synchroon lopende papierstrook of kaart, waarop bijv. de tijdsaandui dingen van 8 stations zijn afgedrukt, wordt bereikt, dat door het verrich ten van enige eenvoudige handelin gen, d.w.z, het op bepaalde plaatsen doorprikken van het papier, het ra dioprogramma voor een dag, resp. voor een week kan worden samen- festeld. Het in- en uit- en overscha- elen van het ene station naar het andere op elk gewenst tijdstip wordt tot stand gebracht door een aantal contactstiften, die werken op aistem-inrichting in de radio en al dan niet in de gaten in de papier strook of de kaart vallen. Het resultaat van deze vinding is dat in de toekomst geen enkel nieuwsbericht, concert, hoorspel of andere belangrijke uitzending verge ten wordt. De aanschaffingskosten van het apparaat worden, naar de heer Da- men ons mededeelde, door deskun- d;gen zodanig geacht, dat ze in ver gelijking met die van een radio-ont vangtoestel zeer bescheiden zijn. Is Uw Radio defect? BEL 2«244 De Padio-Technisehe Dienst f.E.M.c.o. N.V.. Nieuwe Rijn 32 repareert vlug, betrouwbaar en vak kundig Aetherklanken HILVERSUM I, 301.5 m. 8.00 NCRV, 8.30 IKOR, 9.30 KRO, 17.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nieuws en Weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Vroeg dienst. 9.30 Nieuws. 9.45 Gramofoon muziek. 9.55 Hoogmis. 1.30 Gramo foonmuziek. 11.40 Piano voordracht. 12.15 Apologie. 12.35 Gramofoon muziek. 12.40 Lunchconcert. 12 55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, medede lingen en katholiek nieuws. 13 20 Gramofoonmuziek. 14.15 „Uit het Boek der Boeken". 14.30 Omroepor kest en solist. 15 20 „Katholiek over leg". 15.45 Kamermuziek. 16.10 „Ka tholiek Thuisfront overal". 16.15 Re portage. 16.30 Lof. 17.00 Ghr. Geref. kerkdienst. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 Kerkkoor en solis ten. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?"' 19.30 Nieuws. 19.45 Actualiteiten. 19.52 Boekbespreking. 20.05 De ge wone man ziegt er 't zijne van. 20.12 Gevarieerd programma. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00. Nieuws, 23.1524.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II, 416 m. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.30 IKOR 12.00 AVRO, 17.00 VPRO. 17.30 VARA. 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws en weex-berichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.30 Voor de tuin. 8.45 Semi-klassieke muziek. 910 Sportmededelingen. 9.15 Ver- zoekprogramma (gr.pl.). 9.45 „Gees telijk leven", causerie 10.00 „Geeft het door", causerie. 10.05 Voor de kinderen. 10.30 Kerkdienst. 12.00 Orkestconcert. 12.30 „Het Europese college te Brugge", vraaggesprek. 12.40 Orgelspel. 13 00 Nieuws en me dedelingen. 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek. 13.20 Musette- orkest. 13.50 „Even afrekenen, he ren". 14.00 Gramofoonmuziek. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Philharmo- r.isch orkest. 15.20 Filmpraatje. 15.35 Mannenkoor. 15.50 Lichte muziek, 16.30 Sportrevue. 17.00 „Tussen Kerk en wereld", causerie. 17,20 Causerie met declamatie. 17.30 „De avontu ren van Ome Keesje", hoorspel. 17.50 Kinderkoor. 18.05 Reportage, 1815 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Ca baret. 19.00 Radiolympus. 19.30 Lich te muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Ac tualiteiten. 20.15 Omroeporkest en soliste. 21.15 Hersengymnastiek. 21-45 Metropole orkest. 22.10 Cabaret. 22.35 Cowboyliedjes. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I, 301.5 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.10 Sportuitsla gen. 8.20 Gewijde muziek. 8.45 Gra mofoonmuziek. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Familiecompetitie. 10.05 Gra mofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. J1.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Voor dracht. 11.40 Piano-recital. 12-10 Gramofoonmuziek. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Koorconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinemuziek. 13.45 Gra mofoonmuziek. 14.00 Schoolradio. 14.35 Strijkkwartet. 15.00 Tuinbouw praatje. 15,30 Sopraan, tenor en pia no. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gramo foonmuziek. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Orgelspel. 17.45 Regeringsuit zending. 18.00 Volksmelodieën. 18.20 Sport. 18.30 Voor de strijdki'achten. 19.00 Nieuws. 19.15 Engelse les. 19.30 Gramofoonmuziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gramofoonmu ziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gramofoonmuziek. 20.50 „Se rum", hoorspel. 21.30 „Apocalyps", oratorium. 22.45 Avondovex'denking. 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 416 m. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmu ziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad. 8 40 Gramofooximuziek. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmu ziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Po pulair concex-t. 10.50 Gramofoonmu ziek. 11.00 „Op den Uitkijk", cause rie. 11.15 Carillon, ox-gel en sopraan. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Medede lingen. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro menade orkest en solist. 13.50 Gra mofoonmuziek. 14.00 „Wat gaat er cm in de wereld?", causerie. 14.20 Fianorecital. 14.45 Voordracht en harpspel. 15.00 Viool en piano. 15.30 Gevarieerd programma. 16.15 Gra mofoonmuziek. 16.35 Voor de kinde ren. 16.45 „Musicalender". 17.30 Voor de padvinders. 17.45 Gramo foonmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.30 Filmkrant. '19.00 Voor de kinderen. 19.05 „Strij ders in de Javazeeslag", causerie. ,J9 20 Gramofoonmuziek. 19.30 Mu zikale causerie. 19.45 Regeringsuit zending. 20.00 Nieuws. 20.05 „Radio- scoop". 22.45 Gramofoonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.30 —24.00 Gramofoonmuziek. #et m MYSTERIE OP DE DOOR GUY HAMILTON 22) „Zeg er eens!" bulderde de Rus „Kiest jouw kapitein bij voorkeur de nacht uit, als hij met een van de pas sagiers kennis maken wil?" „Dat moet de kapitein weten, mijn- rhee. Ik heb te gehoorzamen. Mijn order luidt, dat ik onmiddellijk de heer Meisom bij hem moet brengen." De Rus draaide zich om. „Hebt u dat gehoord?" vroeg hij Algy verontwaardigd. „In uw plaats liet ik er de zaak zo niet bij zitten" Mortlake was al op de been, hij schoot juist in zijn broek. „Wat wil de kapitein van me?'' In tegenstelling met Petrakoff nam hij het geval van de kalme kant op. De assistent-purser keek Mortlake aan maar antwoordde niet. Hij duw de hem zonder plichtplegingen opzij en stapte de badkamer in. Zijn aan dacht viel op de wastafel. De beamb te nam de van bloed doordrenkte handdoek, waarmee Algy zijn hoofd wond had uitgewassen, uit de kom. „Hoe komt dat ding liier zo?" vroeg hij kort. „Neem me niet kwalijk, vrind," zei Mortlake uit de hoogte. „Je denkt toch niet, dat ik je rekenschap sohuldig ben van mijn gedragingen, wel? Let dus een beetje op je woor den!" Hij keek op zijn horloge. Toen met een snauw: „Kwart voor twee! Voor de duivel kan jouw kapitein geen menselijker uur uitkiezen, als hij een passagier om een onderhoud verzoekt?" „Dat zijn de zaken van de kapi tein," antwoordde de assistent-pur ser op iets beleefder toon. „Wees zo goëd u aan te kleden en met mij mee te gaan." Toch klonk het geens zins als een verzoek. Het was een be vel. „En als ik er nu eens geen zin in had, vrind?" „Ik geloof niet, mijnheer, dat u vei-standig doet met te weigeren." Met een gezicht rood van woede, maakte Algy verder toilet. Sergius Petrakoff had zich niet in het dispuut tussen zijn hutgenoot en de assistent-purser gemengd. Nu zij zwegen, wees de reus op de kom van de wastafel en gromde; „Dat ding was schoon, toen ik naar bed ging. Hebt u een ongeluk gehad, mijnheer Meisom?" „Je zou het zo kunnen noemen," antwoordde Mortlake koeltjes. „Ik begrijp u niet." „Ja maar waar bemoeit u zich ook mee?" Algy reeg een schoen zo ver woed dicht, dat de veter knapte. Hij smeet de stukken rechts en links, stapte in de schoen zonder veter. „Laten we gaan!" commandeerde hij. De assistent-purser ging voorop, de stevige matroos sloot de rij. Hij hield met een grimmig gezicht Mortlake in de gaten. Het had er veel van, alsof hij hoopte, dat det passagier bij na der inzien zich verzetten zou, zodat hij hem een opstopper verkopen kon die hem minstens veertien dagen heugde. Maar Algy dacht er niet aan, nutteloos verzet te plegen. Hij kookte van woede en beloofde zichzelf, dat hij van leer zou trekken tegen lui, die meer zijn postuur waren dan een assistent-purser en een matroos. Toch kon hij niet nalaten tegen de beambte te foeteren; „Ik hoop/dat je me voor ie optre den een aannemelijk motiet kunt op gegeven, vrind. Ik ben geen sukkel die zich ongestraf als een soort ver dachte laat behandelen. Als de kapi tein jouw instructies gegeven heeft, je onhebbelijkheden op een passagier bot te vieren en hij wil jou dekken, dan zal ik niet hem ter verantwoor ding roepen, maar de maatschappij, begrepen?" De assistent-purser hield een slag om de arm. „Binnen een paar minuten zult u weten, waar het om gaat, mijnheer," zei-hij. „De kapitein „Ach, kerel, loop naar de maan met je kapitein!" viel Mortlake woest uit. „Houd je mond verder alsjeblieft!" Zij sloegen een dwarsgang in, die hen aan de andere zijde van het schip bracht, volgden toen weer een lange corridor. Halverwege groepten enige passagiers voor een hut samen en praatten op gedempte toon met el kaar. Er hing iets gespannens, iets onheilspellends in de atmosfeer. Al len schenen onder de indruk van een noodlottige gebeurtenis. Zij gingen zwijgend uiteen, toen de assistent- purser, gevolgd door Mortlake en de grimmige matroos, zich naar de deur begaf. Hij klopte zachtjes aan. De deur werd eerst op een kier ge opend; de eerste officier gluurde naar buiten. Toen hij zag, wie geklopt had opende hij haar wijder. „Kom binnen!" zei hij en sloot ach ter het drietal. Mortlake keek demannen, die in de hut waren frank en vrij aan. Eexx van hen deed een stap naar voren en Algy wist onmiddellijk, wie hij voor had. De kaprein. Zo had hij zich trouwens altijd de kapitein van een oceaanstomer voorgesteld. En Ben Thaves was het type van de echte oude zeerob: kort, gezet, met een door weer en wind getaand gezicht, streng, weinig toeschietelijk. Nu was hij meer dan streng. Hij keek Mort lake op dit moment onverbiddelijk aan. De tweede ontpopte zich als de scheepsarts, Tromas Fisher. In de da gelijkse omgang, moest hij een fi dele kerel zijn. het kon niet anders, dacht Algy. Hij had een innemend uiterlijk met pientere grijze ogen een komische ronde neus en ontelbare paarse adertjes in de wangen. Maar nu was Thomas Fisher niet fideel. Hij keek voor zijn doen zéér ernstig. De derde man, degene, die de deur van de hut geopend had, was de eerste officier, Christian Stockton. Een lange magere verschijning, met een gelaat vol plooien. Glimlachen scheen hij verleerd te hebben voorop gesteld, dat hij het ooit ge kund had. Hij staarde voor zich uit strak somber. Mortlake verwonderde zich niet over de aanwezigheid van juist de ze drie mannen in de hut de kapi tein, de dokter, de eerste officier. Zij waren natuurlijk altijd in eikaars nabijheid. Maar wel verbaasde hij zich, en zeer sterk zelfs, over de aan wezigheid van Bx-ian Brandon, de fa brikant van wollen stoffeix uit Lon donderry. Algy begreep in de ver ste verte niet, wat die man in het ge wichtige somber kijkende gezelschap te makexi had. Evenmin begreep hij, waarom de Ier opzettelijk langs hem scheen te zien. Want het lag er dik op, dat hij het met opzet deed. Met hun zevenen vulden zij de hut bijna geheel. Alsof het afgesproken werk was traden kapitein en dokter Fisher iets opzij, zodat Mortlake een bed kon zien.. Even keek hij, zich verbaasd afvragend, wat die verto ning toch wel te betekenen hebben kon. En toen: „Grote God!" riep hij onzet uit. Het was een kreet van schrik. Wat Algy in dat bed gezien had, benam hem voor een ogenblik de adem. Hij voelde zich plotseling wee, onpasse lijk. Heel stil, heel stijf lag daar het li chaam van een nog jeugdige vrouw. Haar gelaat leek van was. De dolk, die ontijdig aan dit leven een einde gemaakt had, stak nog in de borst. Bloed was langs de zijde gesijpeld, had de witte lakens rood gekleurd, hel rood. (Wox-dt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6