et vlieat zie Beseft dat bevoorrechte Leiden een boekenstad is Leidse Vereniging van Zeeuwen vierde twintig jarig bestaan LEIDSEL HUTSPOT ZATERDAG 25 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Vandaag begint de boekenweek Vandaag begint ook in Leiden de Boekenweek. We kunnen kort zijn over het doel van deze actie, die reeds een gevestigde traditie is, op gezet door de Commissie voor de Propaganda van het Nederlandse Boek. Liever zouden we zeggen: Voor het goede Nederlandse Boek. Want. het. is juist ter stimulering daarvan, dat wij aan deze actie bij zondere aandacht willen schenken. Het gaat er immers niet alleen om cle „boeken-heidenen", dus zij die nooit een boek inzien, te bekeren tot het lezen. Voor alles moet de ge dachte uitgaan naar het werkelijk goede en verantwoorde boek. Zou dit niet zo zijn, dan komen we van de legen in de drup en dan ware het te wensen dat de „boeken-heidenen" maar heidenen bleven. Immers, zo voortreffelijk als de invloed kan zijn van een goed boek, zo verderfelijk kan deze zijn van de onmeetbare stroom oppervlakkige, minderwaar dige, onbelangrijke en zelfs infaam slechte lectuur, die onophoudelijk van de persen stroomt om, via de boekhandel, het niet-deskundige of kwaad-zoekende publiek te berei ken. Een goed boek kan een bron van schoonheid zijn, waarin men zich on derdompelt, om de dagelijkse be slommeringen even te ontvluchten, om kennis te nemen van datgene wat anderen u willen bijbrengen, om door te dringen in een bepaalde problematiek, om leiding te geven aan uw gedachten en opvattingen, om te leven in een andere wereld met andere mensen, die andere moei lijkheden hebben en u de overtui ging geven dat het eigen lot lichter te dragen is, naarmate men dieper doordringt in het leven van ande ren. Een bron soms van pure schoon heid, die de mens innerlijk rijker maakt, intenser doet leven en z'n gedachten op een hoger plan brengt. Zulke boeken zijn goede boeken, ware vrienden, die veel vertellen, nooit iets vragen. Die altijd bij u zijn, tot steun en raadgeving. Die een geestelijke barricade kunnen vc-rmen, waarachter het verant woord is stelling te nemen. Dit te bereiken moet het doel zijn van een week „voor het goede boek", die wij in deze actie willen zien. Daaraan kan iedereen mee doen. De boekwinkels zijn overvol en pros pectie verstoppen bijna de brieven bus. Het is slechts zaaks het kaf van het koren te scheiden. En dit niet steeds te doen op al te zelfbe wust eigen gezag. Maar met mede werking van hen, die in staat zijn dit te doen. Wij Leidenaars leven in de geluk kige omstandigheid dat onze stad een universiteitsstad is. Men mag van Leiden zeggen wat men wil, -maar boekwinkels hebben we! Voor géén boek behoeft men naar Am sterdam of Den Haag. We hebben boekhandels op elk gebied, gespe cialiseerd op ieder terrein. We heb ben bovendien katholieke boekhan delaren, wier praedicaat een waar- borg is in bepaalde opzichten. En dan hebben we onze bibliotheken; ook een katholieke! Mocht het zijn dat deze boekenweek tot resultaat had dat „boeken-heidenen" de weg vin den naar de bibliotheken, dan is ook dit een succes. Wij willen er immers meer in zien dan een reclame-stunt van boekverkopers, ter vermeerde ring van hun omzet. Met hoeveel goed recht die mensen dat overigens ook doen. Speciale attracties. Zij doen dit o.a. met een speciale feestavond op Zaterdag 4 Maart a.s. in de Leidse Schouwburg. Voor de pauze treedt Cia van Boort op met haar bekende Poppenspel. Zij speelt „Impromptu", een spel dat verschil lenden reeds eerder gezien zullen hebben. Het tweede deel van deze avond wordt verzorgd door het cabaret „De Vuurpijl", dat zijn omvangrijk re pertoire ontleent aan Nederlandse volksliedjes en pretentieloos, maar met vreugde en toewijding, speelt en zingt. Voor de jeugd (scholieren van U.L.O., H.B.S., Gymnasium, e.d.) is er een speciale middag, eveneens op Zaterdag 4 Maart. In „Den Burcht" treedt Cia van Boort voor hen op met de Faustsage, een prachtige be werking van een boeiend verhaal, zich afspelend in het oude Zaltbom- mel. Mr. JAN DERKS OVER ROME Een wandeling met lichtbeelden door de Eeuwige Stad Voor de tweede maal binnen en kele dagen reisde een Leids gezel schap zij het slechts in gedachten naar Rome. Dit keer op uitnodi ging van boekhandel „De Sleutel stad", die mr. Jan Derks, hoofdre dacteur van „De Tijd", in de foyer van de Stadsgehoorzaal verwelkom de, om te vertellen over de Eeuwige Stad. Hij wilde dit niet doen in een grootse rede, doch met een eenvou dig praatje en slaagde er daarmede voortreffelijk in de sfeer op te roe pen, waarin men als ontvankelijk reiziger datgene van Rome ziet, wat haar terecht tot eeuwige stad be stempelt. Daarom geen geschiedenis en his torische feiten, maar een wande ling, beginnend bij het grote nieuwe station en eindigend in het geeste lijk hart van Rome: de Sint Pieter en het Vaticaan. Een tocht langs de overblijfselen van eens glorieuze bouwwerken, herinnerend aan het Romeins imperium, langs de vier hoofdkerken, over de Engelenbrug, naar het St. Pietersplein. Daar uit rusten onder de zuilengangen van Bernini, om te kijken naar de pad denstoel-fonteinen, de barokke voor gevel van Maderna en naar de koe pel van Michelangelo. Ondertussen vertelde mr. Derks honderduit over z'n ervaringen in Rome en z'n belevenissen tijdens de laatste Pauskroning. Dit alles op zijn boeiende en tegelijk geestige v/ijze, die de vele aanwezigen in ge spannen aandacht hield, wat hen niet verhinderde om hartelijk te lachen bij de vele anecdotes, welke er tussen in geweven werden. Na de pauze werden lichtbeelden vertoond uit het foto-boek over Rome van Cramer, waarin mr. Derks het voorwoord schreef. Voortreffe lijke foto's hielpen de toeschouwers in hun verbeeldingskracht, om zich waarlijk in Rome te wanen, wande lend langs de Sint Jan van Latera- nen en over de Via Appia. Hoezeer van dit alles werd genoten, bewees een krachtig applaus aan het slot van deze interessante avond. De heer Schinck, voorzitter van de Kath. Ned. Reisvereniging, afd. Lei den, verwees de aanwezigen, die Rome werkelijk willen gaan zien, naar de Reisvereniging, welke ver schillende tochten organiseert. ZAL DR SANDER WORDEN VRIJ GESPROKEN? Sinds 4 Decem ber 1949, de datum waarop dr San- der een ongenezelijke kankerpatiën te door middel van een inspuiting doodde, houden de gemoederen in Amerika zich bezig met de vraag: „zal dr Sander worden vrijgespro ken?" Vrijwel alle familieleden van de overleden patiente, de 59-jarige mevrouw Abbie Borroto, zijn vóór vrijspraak. Het is echter de jury, be staande uit 13 mannen, waarvan 7 katholiek zijn, die de beslissing moet nemen. Vergezeld van zy'n verdediger, Louis E. Wyman en zijn echtgenote, betreedt dr Hermann Sander (mid den) het gerechtsgebouw te Manches ter (New Hampshire). Twintig jaar is het al weer geleden dat de Zeeuwse kolonie in de Sleu telstad een vereniging oprichtte, waarin alle Zeeuwen en zij, die in Zeeland gewoond hebben, gelegen heid zouden hebben contact te leggen of te hernieuwen met mensen uit hun provincie. Van deze daad, nu twee decennia her, zullen de velen, die gisteren in „Den Burcht" bijeen wa ren, zeker geen spijt gehad hebben. Daar was namelijk een feestavond, waar een revue op werd gevoerd, die alle aanwezigen met het grootste ge noegen hebben gevolgd. De voorzitter, de heer H. J. Barent- sen, opende de feestelijke bijeen komt en vertelde iets uit de historie van de vereniging. Hij riep daarbij de ere-voorzitter, mr W. Hugenholtz op het toneel, die vroeger voorzitter is geweest en de vereniging opgericht heeft. Mr Hugenholtz vertelde het een en ander uit die dagen, natuur lijk alles in onvervalst Zeeuws, en toen de voorzitters uitgesproken wa ren konden de gordijnen opzij voor de artisten. „Goternokke", zouden we haast willen zeggen, wat hebben ze van deze revue een werk gemaakt.' Leu ke schetsjes met aardige ideeën volg den elkaar op, afgewisseld met dans en zang, dit alles tegen een achter grond van frisse decors, die herinne ringen aan Zeeland opriepen. Als we enige namen noemen, dan moeten we beginnen met die van de voorzitter. Deze vertoonde zich niet alleen als zodanig, maar ook als toneelspeler en directeur van een mannenkoor; hij schreef liedjes en componeerde er muziek bij, en tenslotte vervulde hij bij het laatste gedeelte van de avond nog een belangrijke rol. Aan hem, die deze gehele avond, en zeker vele avohden van voorbereiding, in touw is geweest, alle hulde. Als conférencier trad de heer J. P. Paulusse op. Hij had tevens de teks ten van de revue geschreven, en wij geloven, dat hij volledig met zijn moeilijk werk geslaagd is. De décors waren vervaardigd door de heer G. A Baljeu, die er eveneens alle eer mee inlegde. Dames van Nieuw Brunhilde voerden een vreugdedans uit voor de bevrijding en droogma- VERENIGING „OUD-LEIDEN". Jaarvergadering en filmavond. De vereniging „Oud-Leiden" had gisteravond een bijeenkomst belegd in „De Lakenhal". Allereerst werd een korte jaarvergadering gehouden. De voorz. dr. T. P. Sevensma, open de de avond. Tot zijn vreugde kon spr. mededelen, dat het ledental nog steeds stijgend is, thans tot 945. Ook wat de financiën betreft mag de ver eniging niet klagen. De secretaresse, mevr. J. v. Leur-de Loos en de pen- ningmeesteresse, mej. F. A. Le Poole gaven de jaarverslagen over 1949. Ook de jaarverslagen van de Com missie „Het Leidse Woonhuis" wer den voorgelezen. Deze commissie heeft nog een te kort van f 300. De heer A. Bicker Caarten, secreta ris, sprak de hoop uit dat er nog vele giften zouden binnenkomen. Voordat het tekort is verdwenen, kunnen we niet aan iets nieuws be ginnen, aldus spr. Voorts werd er mededeling geraan van enige mutaties in het bestuur. Mevr. van Leur-de Loos en de heer N. J. Swierstra traden beiden af. Dr. Sevensma dankte de scheidende be stuursleden en overhandigde aan mevr. van Leur een geweven kussen overtrek, voorstellende de platte grond van Leiden, omstreeks 1600. Als nieuwe bestuursleden zijn be noemd, de heren H. A'. van Oerle en J. W. Niemeijer, Haagweg 182, die 't secretariaat op zich heeft genomen. king van Walcheren; zij deden het op bekoorlijke wijze. Evenzeer oogstte het mannenkoor van Gemeentewer ken veel succes. Het zong vier lie deren, maar als de tijd niet krap toegemeten was geweest, waren dat er beslist meer geworden. Onder lei ding van de heer J. Trouvee heeft het Leidse Kamerorkest tussen de be drijven door voor melodieuze mu ziek gezorgd. Het was al vrij laat geworden, toen men de gebruikelijke toespraken kreeg. Daarin werd vooral dank ge bracht aan de velen, die moeite noch tijd gespaard hadden voor deze avond, en uit de bloemen hulde bleek, dat hun harde werken op prijs is ge steld. Rap gingen daarna de stoelen aan de kant, om voor een dansje ruimte te maken. En daarna was het: „Kwa, ik stappe op", want vandaag was het voor velen weer vroeg dag. VRIENDENKRING TER ERE VAN HET ALLERH. SACRAMENT. Het nieuwe vaandel komt! De actie tussen 1 en 15 Febr. ge voerd om de gelden bijeen te bren gen voor een nieuw vaandel is prach tig geslaagd. Dank zij de grote acti viteit van de vele medewerkers, waarvoor op deze plaats reeds dank wordt gebracht, en de algemene deel name van de leden van de Vrienden kring, kunnen de plannen voortgang vinden en door het Bestuur nader worden uitgewerkt. Binnenkort zul len de leden hierover nadere mede- lingen bereiken. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaats-exa- men Indisch Reoht: de heren: J. H. F. Douw v. d. Krap te 's-Gravenha- ge, S. v. d. Zee te Leiden; voor het doctoraal-examen Nederlandse Taal en Letterkunde de heer G. Oh; Du- puis te Rotterdam. NIEUW COLLEGIUM VAN HET LEIDS STUDENTEN-CORPS. Het Collegium van het Leids Stu dentencorps is voor het jaar 1950 1951 als volgt samengesteld: M. S. H. G Heerma van Voss, prae- ses; P. J. H. Jonkman, ab-actis; O. Hattink, quaestor; G. Dutry van Haeften, assessor I; H. C. G. Carsten, assessor II. AANWINSTENLIJST DER KATH. BIBLIOTHEEK. Profane ontwikkelingslectuur: v. Balen: Zoeklicht op Zuid Amerika; Gatti: Zo is Afrika; v. d. Sleen: Mexi co; French: Argentinië; ter Veen: Ja pan; Loeser: Beethoven; Muller: Tsjaikofski; Smijers: Alg. muziekge schiedenis; Alders: De sterrenwereld in een notedop. Widmann: Welke ster is dat? de Hoog Melchior: Typo grafie; Poortenaer: Boekkunst en gra fiek; Margadant: De wetenschappelij ke grondslagen der grafologie; P. Maximinus: Duistere machten. Godsdienstige ontwikkelingslec tuur. Perquin: Paedagogiek; Chimi- nelli: Het H. Jaar in de geschiedenis; Smits v. Waesberghe Vorster: Ne derlandse mystiek; Wesseling: Lucht- raids; Govers: Leven v. d. eerbiedw. Petrus Donders; Merton. Elected si lence; v. d. Oudenrijn: De Armeniërs en hun kerk; Smit: Val en opstanding van een groot Christenvolk. Nederlandse romans: Bruin! Heert, mijn zoon, waar ben je? de Man: Jan Allemachtig; Schintz: Sneeuw-symfo- nie ih ski-majeur; Havank: De stalen bruiloft: Herman: Afdaling in de vul kaan; Kortooms: Beekman en Beek man. Sirolf: Viersprong der grote wegen; Visser-Roosendaal: Terwijl de schepen wachtten Vertaalde romans: Acremant: De dames met de groene hoedjes; Buck: Drakenzaad; Christie: Dood van een danseres; Crone: Zij stond alleen; O'Brien: Het land van beloften; Poesjkin: De kapiteinsdochter; Wie- chert: De wereld gaat bewegeii. Engelse romans: Oppenheim: The double traitor; Greene: The heart of the matter. Lavin: The house in Cl"ve street; Thomas: The alone to :Vi alone. Zondagdienst huisartsen. A.s- Zon dag 26 Februari zal de dienst wor den waargenomen door de doktoren: Van Es, Kortmaan, Lahr, Sneep en Teeuwen. Dienst der Apotheken: De avond-, nacht- en Zondagsdienst der GEM. AANKONDIGING STREMMING VERKEER. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter alge mene kennis, dat de Schrijversbrug wegens noodzakelijke herstellingen van Dinsdag 28 Februari a-s. 6 uur tot Donderdag 2 Maart d.a.v, 22 uur en van Dinsdag 7 Maart a.s. 6 uur tot Donderdag 9 Maart d.a-v. 22 uür voor alle landverkeer zal zijn afge sloten. 1564' Leiden, 25 Febr. 1950. Burgemeester en Weth. voorn., De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris: J. BOOL. apotheken te Leiden wordt van Za terdag 25 Febr. 8 uur tot Zaterdag 4 Maart 13 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, te lefoon 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Bouwe, z- van A. Taver ne T. Tanja; Paulus Jacobus, zoon van A. Taverne en M. Harte velt; Hendrik Dirk, z. van S. van Weeren en G- van Putten; Robertas Antonius Maria. z. van B. L. Wallaart en J. H. Lut; Jacobus, z. van J. van den Hout en J. E. Klein; Jacobus Johannes, 2. van C- M. van Leeuwen en M. P. Kortekaas: Adrianus Cornelis. z. van A. C. de Kluiver en D. Kruijff; Pe- tronela Claziena Theresia. d. van J. M. Hoogeniboom en A. C. Kennis; Maarten, z. van W. Slingerland en E. Onvlee; Petrus Wilhelmus, z. van D. van Devent# en C. W. Pouw; Arie. z. van A. Bender en J. Matters. Overleden: G. Nagtegaal wed. van G. Brands 82 jaar; F. W. van Noord wed. van T. Paardekooper 78 jaa1*: A. E. Groeneboom huisvr. van J. P- Engels 70 jaar en G. Leijen, huisvr- van T. J. StraVer 55 jaar. Zaterdag 25 Februari. Laat ons vandaag beginnen met hulde te brengen aan re heer C. van Velzen. Want hij was gisteren 25 jaar in dienst van de N.V. Leidsche Zoutkeet. Daarom werd de jubila ris gistermorgen met z'n echtgeno ten ontvangen op het directiekan toor, waar de directeur, jhr. C. C. Roëll, hem gelukwenste en de oor konde van de Ned. Mij. v. Nijv. en Handel overhandigde, met draag- penning. Bovendien een enveloppe met inhoud. En bloemen voor me vrouw. Toen was de beurt aan het fabrieks- en kantoorpersoneel. De heer de Graaf vond de jubilaris een goede vriend en medewerker. Zo dat hem een schemerlamp werd aangeboden. En alweer bloemen voor mevr. Tenslotte sprak ook de heer Buys nog een woordje. Maar omstreeks dezelfde tijd, om twaalf uur, gebeurde er ook iets minder prettigs. Want op de ge vaarlijke hoek Hoogewoerd-Kraai- erstraat vond een aanrijding plaats tussen een personen-auto en een rijwiel. Op dat rijwiel zat de 14-ja- rige juffrouw A. C., uit de Ooster straat, die kwam te vallen en een lichte hersenschudding opliep. De E. H. D. bracht haar thuis. Er was trouwens nog meer ern stig nieuws gisteren. Want toen gistermiddag om kwart voor twee de 53-jarige dame S. de W. uit de Sumatrastraat, liep te wandelen in de Ambonstraat en werkelijk niets vermoedde, kwamen er plotseling twee stoeiende honden voor haar voeten gelopen. Zodat de dame viel. en haar linkeronderbeen brak. De E. H, D. moest haar naar het Acad. Ziekenhuis brengen. En dan gaan we weer over op prettiger nieuws. Dat betreft de le den van de Ned. R.K. Bond van Spoor- Tramwegpersoneel „St. Ra- haël", afd. Leiden. Zij worden a.s. Maandagavond verwacht op de bui tengewone ledenvergadering in „De Harmonie". Ook het Hoofdbestuur zal aanwezig zijn. En er wordt reeds om 7 uur begonnen met deze zeer belangrijke bespreking. Wat wij buitengewoon belangrijk vinden is de bijeenkomst, die be legd wordt door de K.A.B-, gewest Leiden. Alle bestuurders van K.A. B., vakverenigingen K.A.V. en le den van de Credo Pugnoclub wor den a.s. Vrijdag om acht uur in ,,'t Raedthuys", Nieuwe Rijn, ver wacht. Daar zal niemand minder dan prof. dr. J. A. Veraart spreken over de P.B.O. En als U weet dat deze prof. de geestelijke vader ge noemd mag worden van onze pas tot stand gekomen Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie, dan be grijpt U ook dat niemand beter dan hij dit belangrijke onderwerp kan behandelen. Ongetwijfeld zal hier voor grote belangstelling bestaan. Temeer omdat er niet alleen een toespraak gehouden wordt, maar men ook ruimschoots gelegenheid krijgt om vragen te stellen. En dat wij vandaag eindigen met een somber bericht, is niet onze schuld. Maar van de inbreker (s). U moet namelijk weten dat er giste ren weor eens is ingebroken, er gens in onze goede oude Sleutel stad. Tijdens afwezigheid van de bewoners werden in een perceel in de Cobetstraat de tuindeuren gefor ceerd, waardoor de dader(s) zich toegang kon (den) verschaffen tot het huis. Zeshonderd gulden en een hoeveelheid sierraden ter waarde van duizend gulden werden meege nomen. De politie stelt een onder zoek in. Ondertussen vraagt Stads- kok zich af wanneer en waar de volgende inbraak in Leiden zal plaats vinden. Want dat komt van daag aan de dag herhaaldelijk voor. STADSKOK. SCHEEPSBERICHTEN BANTAM, Java-R'dam pas. 24 Febr. Algiers; GROOTEBEER, A'dam —Djakarta 24 Febr. 240 m. OZO Mal ta; ORANJE, Djakarta-A'dam 24 Febr. Algiers; OVERIJSSEL, Dja- karta-R'dam 24 Febr. vn. Belawan; ORANJE, Djakarta-A'dam pas. 25 Febr. Gibraltar; SIBAJAK, Djakarta- R'dam 24 Febr. 300 m. W. Minicoy; VOLENDAM, Djakarta-R'dam pas. 24 Febr. 12 u. NW. punt Siberut Eil; WATERMAN, R'dam-Djakarta 24 Febr. 200 m. W. Pagai Mentawei Eilanden. Ineens is het accent van de wereldpolitiek verlegd. Terwijl het gehele Westen in een formidabele krachts inspanning ziin schansen aan zijn Oostelijke gren zen bpwierp moet men plotseling alle aandacht concentreren op het ge beuren in het Verre Oos ten. De Westerse wereld heeft zich een tijdlang in de idee gekoesterd. dat het rustig werken aan eigen belangen tot 1952 ongestoord zou kunnen voortgaan, waarna zij zich met de Aziatische proble men zou kunnen bezig houden. Van dit tijdschema is niets terechtgekomen. Amerika, dat kort geleden nog op demonstratieve wij ze (de ..rebellie" van de admiraals) aantoonde zijn gehele defensie aan de reu zenhommenwenper, de B 36 te willen toevetrouwen. moet eensklaps zijn gede valueerde vloot oppoetsen en voor Pacific-consumptie gereed maken. Nu zullen vele admiraals in- hun vuistje lachen, want het is een feit. dat men met een luchtmacht weinig kan uit richten in de Aziatische wereld. Hier in het Westen behaalde het vliegtuig een indrukwekkend noiitiek succes voor de U. S. A. F. en de R. A. F. door over hostiel terrein een on kwetsbare luchtbrug te slaan- Een dergelijke bra voure zou zinloos zijn in Azië1 de verbindingslijnen zijn daarvoor veel te lang en men kent er nauwe lijks vliegvelden, die het grote hedendaagse mate rieel verwerken kunnen, afgezien nog van de grote moeilijkheden met de aan voer van de hoogwaardi ge vliegtuigbenzine. Wij hebben het merk waardige feit beleefd, dat in China een oorlog werd uitgevochten in een land van 450 milioen mensen, met tanks, mortieren en automatische wapenen, doch zonder vliegtuigen. Die paar toestellen, welke generaal Tsjang in de strijd wierp hebben de op mars van de rode legers met geen dag vertraagd. Tsiang heeft de resten van z;in luchtmacht op Formo sa bijeengebracht en hij bombardeert thans de ha vens en fabriekswiiken van ten aantal grote steden op het vasteland. Het blijven speldeprikken in de rug van een oliefant. In Bang kok zijn een aantal Ameri kaanse diplomaten bijeen geweest om na te gaan of de Chinese kolos binnen zijn grenzen gehouden kan worden. Hetzelfde onder zochten de Amerikaanse stafchefs tijdens een rond reis in het Verre Oosten. Zij allen, politici en mi litairen adviseren tot een spoedige mobilisatie van alle krachten tegen het nieuwe China, doch het merkwaardige feit doet zich hierbij voor. dat het krachtigste wapen van de moderne mens. het oor logsvliegtuig bii deze mo bilisatie nauwelijks ge bruikt zal kunnen worden. Zeker. Japan kon men tenslotte met het vlieg tuig de genadestoot toedie nen. doch Japan was een land. dat zonder industrie niet leven kon. evenals Duitsland en Engeland, waarvan de harten in de fabrieken klopten. Doch China heeft geen industrie en ook geen gemechani seerd verkeer, zodat een luchtmacht er practisoh niets kan uitrichten, een voudig. omdat er geen.... voedsel voor de bommen ligt. De WesteTse wereld is tot deze verrassende er kenning gekomen, dat hij een van zijn beste werk tuigen niet gebruiken kan. De opmars van het com munisme in Azië zal zon der vliegtuigen tegenge houden moeten worden. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDER. Wisselende bewolking met nu en dan regen- of sneeuwbuien. Meest matige wind draaiend naar Noordelijke richtingen. Geleidelijk kouder, eerst in het Noorden en later ook in het Zuiden van het land. LAATSTE BERICHTEN KAPITEIN WESTERLING. Dr. Hirschefeld heeft aan de pers verklaard, geen enkel bewijs te be zitten of geen enkel feit te kennen, waaruit hij mag concluderen, dat Westerling en zijn gezin uit Indone sië naar Singapore zouden zijn ge vlucht. Hij weigerde de geruchten te geloven, dat Westerling aan boord van een Catalinavliegboot van de Nederlandse marine Indonesië heeft verlaten en dat zijn vrouw en kinde ren gevlucht zijn met een auto van een Nederlands generaal. Van Indonesische zijde is tot nog toe geen enkele reactie van officiële Indonesische zijde omtrent de moge lijke vlucht van Westerling gegeven. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. DE MOORD TE LOOSDUINEN. J. W. van der A., die Dinsdag morgen vroeg te Loosduinen zijn vrouw heeft vermoord en later, na een mislukte zelfmoordpoging, werd gearresteerd, is gisteren opnieuw verhoord in het ziekenhuis te Den Haag, waarin hij met vier gebro ken ribben is opgenomen. Volgens de politie heeft hij verklaard, dat hij niet het voornemen heeft ge had zijn vrouw van het leven te be roven. De man heeft verder gezegd, dat hij de bijl, die bij het misdrijf werd gebruikt, van te voren uit de tuin had meegenomen, gedreven door angst voor moeilijkheden met zijn schoonouders. Het mes, waar mede het slachtoffer werd gestoken was, een padvindersdolk, die hij steeds aan zijn riem droeg. In de loop van het twistgesprek met zijn vrouw geraakte van der A. vol gens zijn verklaringen aan de poli tie zo buiten zich zelf, dat hij haar met de bijl de slagen heeft toegebracht. Van der A. verklaar de voorts, niet geweten te hebben, dat hij zijn vrouw daarbij van het leven heeft beroofd. Volgens zijn zeggen heeft hij eerst des avonds van de dood van zijn vrouw ge hoord toen hij, in een café in de Haagse binnenstad, een glas bier zat te drinken. HAAGSE RECHTBANK. ONVERBETERLIJK. De officier vond dat de boekhou der J. D. uit Leiden eigenlijk als onverbeterlijk moest worden be schouwd. De justitie had al eerder met hem te maken gehad en thans stond D. weer terecht wegens dief stal van drie rijwielen. Op 1 Dec. verdween de fiets van H. C. Cohen uit de Bilderdijkstraat. op 3 Dec. volgde dat van W. v. Eckel op de J. van Horstkade en 5 Dec. kwam voorlopig het slot met de fiets van T. van Leeuwen vanaf de L. Broek- slootsteen. Bij dez.e serie diefstallen vroeg de officier nu een jaar ge vangenisstraf met aftrek van pre ventief. De raadsman, mr. J. Th. Vermeulen zette uiteen dat verd. zich altijd behoorlijk had gedragen en goede ontwikkeling heeft gehad. Mede door de oorlogsomstandighe den is hij aan lager wal geraakt en zo van kwaad tot erger gekomen. PI. vroeg een gedeeltelijk voor waardelijke straf. Uitspraak op 9 Maart. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 Febr. Groente. Per 100 kg.; rode kool 6—15.30, savoyc kool 21. groene kool 1015 boe renkool 14—33, prei 20—47. kro ten 6.60, kroten gekookt 717 uien 23—43, peen 21—36, sprui ten 2068, aardappelen 10.50— 12.50, andijvie 118—132, sla 89— 93, witlof 1656 postelein 27; dunsel 5183, Rammenas 412, peen 6.306.60, spinazie 102 127; per 100 stuks: salade 13—34 en knolselderie 7—34; per 100 bos: pieterselie 16—22. selderie 9.90— 16.20, rabarber 3336. KATWIJK a. d. Rijn, 24 Febr. Groente. Waspeen I 2243, id. 1028, breekpeen 6—7.30, rode kool 8.60—10.80. gele. kool 23-40— 25.20, spruiten 5052, boerenkool 28—42, uien 34—39, kroten 5.90 —6.10, witlof I 4043, idem II 2527. ROELOFARENDSVEEN, 24 Febr. Copland 38—55 cent. White Sail 44 —55 cent, v. d. Eerden 36—53 cent. E. Eddy 3854 cent, Delice 3641 cent, Golden Harvest 38—57 cent, Gen. de Wet 39—46 cena, Sunburst 6671 cent, W. Pitt 4656 cent, Can vas 50—58 cent, Sonja 28—36 cent, Crown Imperial 29—38 cent, Sc. Ad miraal 37—41 cent, Zenober 28—37 cent, Tulpen gemengd 40—58 cent, Victoria 21—31 cent, Alfred 29—38 cent, Koster 22—29 cent. Early Glory 26—33 cent, Agnes 24—29 cent, Scar let Elegans 33—35 certt, Helios 20— 26 cent, Blauwe Druifjes 1018 cent; Fresia's 4861 cent per bos, Hya- cinthen 5—10 per 100. TER AAR, 24 Febr. Groente. Witlof I 36—46 cent, idem II 2332 cent, idem stek 11—20 cent, Spruiten 2654 cent, idem afw. 822 cent, waspeen 1318 cent, koolrapen 8 ct,. kroten I 5 cent, idem II 4 cent, uien 27 cent, Sjalotten 17 cent, prei I 55 cent, idem II 31 cent, alles per kg. boerenkool 1.25 per kist, selderij 1 IB cent per bos.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3