van Peeuwuk De rode terreur in O.-Duitsland Het incident te Bekasi De mijnwerkers staking in Amerika Zwaait Amerika's politiek om De fietsen met hulpmotor Jaarvergadering Veiling Ter Aar ZATERDAG 25 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAD - PAGINA 2 De nieuwe „SD" begint haar werk Wilhelm Zaisser, die samen met de notiore sluipmoordenaar Mielke pas tot leider werd benoemd van het Sovjet-Duitse departement van Veiligheid, de voortzetting van het beruchte nationaal-socialistische „Reichssicherheitshauptamt'', be gint zijn staart te roeren. Deze doorgewinterde oude bolsjewist is blijkbaar van plan ook in Oost- Duitsland met eenzelfde ijzeren hand te regeren als hij destijds on der de schuilnaam van „generaal Gomez" tijdens de Spaanse burger oorlog als bevelhebber van de in ternationale „Rode Brigade" placht te doen. De eerste zorg van Wilhelm Zaisser alias generaal Gomez geldt de leiders der niet-communistische politieke partijen in de Oost-Duit se Sovjet-zone mitsgaders de in de laatste tijd al erg gedecimeerde schare van hoge ambtenaren, die nog tot de burgerlijke en christelij ke partijen behoren. Vele door de intriges van het Po litburo der S.E.D. in de laatste we ken weggezuiverde ambtenaren en politici zijn naar het veilige Wes ten gevlucht, hetzij omdat zij reeds door de rode volkspolitie werden gezocht, hetzij, omdat zij begrepen, dat hun arrestatie slechts een kwestie van tijd kon zijn. Volgens een Donderdagochtend gepubliceerde verklaring van Zais ser dienen tegen een dergelijke vlucht de meest scherpe maatrege len van preventieve aard te wor den genomen, aangezien reeds „on overzienbare schade" was ontstaan. Indien door de Sovjet-Duitse autoriteiten thans weer aanleiding bestaat tot ontevredenheid over een dergelijke, niet-comunistische func tionaris, dan mag daarover in de pers onder geen enkele voorwaarde worden bericht en zeer zeker geen openlijke campagne tegen de be trokkene worden ontketend. Hier door moet worden voorkomen, dat het toekomstig slachtoffer vóór de tijd gewaarschuwd wordt en even eens naar het Westen verdwijnt. Hiermede nog niet genoeg, heeft Wilhelm Zaisser, die niet van halve maatregelen houdt, de voorlopige intrekking gelast van alle in aan merking komende politieke leiders en hooggeplaatste niet-communis tische functionarissen. Hun „Perso- nalausweis" moet tijdelijk worden gedeponeerd bij de rode „S. D.", die in ruil hiervoor een „Beschei- nigung" afgeeft. Dit papier ver schaft aan deze toekomstige slacht offers van de rode terreur de nood zakelijke vrijheid van beweging met betrekking tot hun werkzaam heden. Zij weten echter wat hun boven het hoofd hangt, indien zij de euvele moed mochten hebben, van de door het Politburo ook voor hen uitgestippelde gedragslijn te durven «fwijken. SACHSENHAUSEN EN BUCHENWALD „In de concentratiekampen van Sachsenhausen en Buchenwald zijn ruim 220.000 personen verdwenen van de 420.000 die'er werden gede tineerd van 1945 tot, begin 1950, toen deze kampen werden afgeschaft", zo heeft een groep sociaal-democraten, die onlangs in vrijheid werd gesteld tegenover persvertegenwoordigers verklaard. AMOKMAKER PLEEGT ZELFMOORD. Cetullio Lillini, de 23-jarige boer, die op Vastenavond in een dorp in Noord-Oost-Italië amok maakte, drie mensen doodschoot en 23 personen verwondde, heeft, na gedurende twee dagen en drie nachten zich in de bossen voor de politie te hebben schuilgehouden, zelfmoord gepleegd. Zijn lijk werd achter de dorpskerk gevonden. De drie mensen, die hij doodde, Wa ren zijn verloofde en twee buren. T.N.I. opende het vuur De dienst voor legercontacten geeft de volgende lezing van het in cident te Bekasi: Het convooi stop te voor de brug van Bekasi om de T.N.I.-post gelegenheid voor con trole te geven. De papieren waren in orde en het convooi reed de brug op, maar de laatste wagen had de brug nog niet verlaten, toen een post in de nabijheid van de brug een schot loste en met de arm wuif de. Hierop openden alle T.N.I.-pos- ten in de omgeving met automati sche wapens het vuur op het con vooi. De Nederlanders hebben het vuur niet beantwoord. Het hevig schieten noodzaakte de Nederlanders dekking te zoeken. De commandant van het convooi ging onder het schieten door naar dc woning van kapitein Asmara, die verklaarde geen opdracht to-t vuren te hebben gegeven en bevel gaf dit te staken. Het duurde echter een kwartier. Toen gevraagd werd of 't voor 't litairen van het T.R.I.S. gewoonte was zonder opdracht te schieten, werd geantwoord, dat het vuren ge opend werd, omdat de post nabij de brug had geschoten. „Indien één on zer schiet, schieten wij allen." De wapens van de Nederlandse militai ren toonden aan, dat van Neder landse zijde niet gevuurd werd met uitzondering met de stengun van een korporaal, die deze laden wilde, doch tengevolge van nervositeit vijf schoten in de lucht loste. LIJK VAN AMERIKAANS ATTACHE IN OOSTENRIJK GEVONDEN. De Amerikaanse autoriteiten stel len een onderzoek in naar de dood van de marine-kapitein Eugene Karp, een ataché aan de Amerikaanse am bassade te Boekarest. Het verminkte lijk van Karp werd gisteren gevon den in een tunnel bij Salzburg (Oos tenrijk). Karp was een intieme vriend van Vogeler, de Amerikaanse zakenman, die te Boedapest tot 15 jaar veroordeeld is „wegens spionna- ge". Karp was op reis van Boekarest naar Parijs. Het zag er naar uit, dat Karp uit zijn slaapcoupé was geval len. Het diplomatieke paspoort was niet te vinden. Officieus wordt me degedeeld, .dat Karp Woensdag een bezoek aan Vogelers echtgenote in Wenen had gebracht. Maandag weer een boete Een Amerikaanse federale rechter heeft bevolen dat de United Mine- workers Union Maandag wordt be recht wegens „belediging van de rechtbank", omdat 370.000 mijnwer kers geen gevolg hebben gegeven aan het gerechtelijk bevel om het werk te hervatten. Voor de tweede maal loopt de vak- ereniging dus gevaar millioenen dollars boete te krijgen, nu het ar gument van de verdediger, dat de vakvereniging niet voor het voortdu ren der staking aansprakelijk is, is verworpen. GEEN PLAATS VOOR MOR MONEN. Twee Amerikaanse Mormonen- zendelingen Stanley Abbott en Al- don Johnson, die op 27 Januari door de Tsjecho-Slo waakse politie ge arresteerd waren, zijn gisteren te Olomouc in Moravië vrijgelaten en terstond uit het land gezet. Op 20 Februari zijn elf Mormo nen-zendelingen uit Tsj echo-Slowa kije vertrokken, nadat het hoofd van de Mormonen-zending te Praag, William Toronto, mededeling had gekregen van de Tsjecho-Slowaakse regering, dat de zending haar werk zaamheden zou moeten staken. Thans heeft Toronto nog slechts twee assistenten. Men verwacht, dat Toronto zelf binnenkort ook het land zal verlaten. NU ULBRICHT OP VACANTIE! Walter Ulbrioht, de vice-voorzit ter van de Socialistische Eenheids' partij en Oostduitse vice-premier, is Vrijdagmorgen per vliegtuig Berlijn vertrokken voor een vacan- tie en een kuur in de Sowjet-Unie, aldus is in een communiqué van de Oostduitse voorlichtingsdienst me degedeeld. rNcerlands grootste Spcciaalzaal voor ine u l> ile ring rn stoffering N.V. Maatschappij voor Woninginrichting Rotterdam - Nieuwe Binnenweg 30 DE VOLKSSTEMMING WANKELT Men verbaast zich in Amerika telkens weer over de snelle wisse ling van de publieke opinie. Het schijnt, dat de Amerikaanse politici en publicisten deze zeer goed aan voelen en niet nalaten, er onmid dellijk op te reageren. Nadat de grote sensatie van de berichten over de vervaardiging van de waterstof bom een uitwerking bleek te hebben die, zacht gezegd, reeds niet onver deeld ten gunste van de regering was, had de bezwerende en lichtelijk melodramatische radiotoespraak „van prof. Einstein wel een buitenge woon verrassend effect. Dat werd voor een niet gering deel veroor zaakt door een samenloop van om standigheden: zijn rede kwam op het moment, waarop bij vele Ameri kaanse staatsburgers een lichte twij fel was gerezen ten aanzien van de juistheid der huidige buitenlandse politiek. Men moet dit niet onder schatten. Want hoewel men in theo- ne toegeeft, dat ook Truman c.s. kunnen dwalen, schrijft de gemid delde Amerikaan zijn regering op dit gebied in de praetijk een zekere onfeilbaarheid toe. Nu zijn er teke nen van twijfel. En de merkwaar dige uitval van het democratisch Congreslid Rankin, die zich niet ont zag om Einstein op Hitleriaanse ma nier „een oude bedrieger" te noe men, die reeds lang uit de Verenig de Staten had moeten worden uit gewezen, vond een weerklank die volkomen tegengesteld was aan de bedoeling. En nu schijnt elke politieke ge beurtenis deze twijfel te versterken en er het goede recht van te beto gen. De oude Churchill, gevoeliger dan wie ook voor de politieke at mosfeer, blijkt plotseling te hebben uitgesproken wat de gehele wereld denkt. Waarom gaat men niet met Stalin praten? Velen gaan nog een stap verder en vragen zich af of het niet beter zou zijn, de 3H milliard dollar, die Amerika in het China van Tsjang Kai Sjek heeft gestoken, maar af te schrijven en een einde te maken aan de pijnlijke positie vsn Tsjangs vertegenwoordigers in de UNO. Uiteraard is de stemming tegen de Russen verbitterd, nu nóg meer dan te voren, omdat deze lie den in hun links- en lompheid nu eenmaal moeilijk te benaderen zijn en maar stokstijf blijven beweren, ciat men hun minderheidsmening zelfs niet wil aanhoren. De Russen niet hun aanhang beklagen zich, dat ze 9teeds worden overstemd, hun tegenstanders intussen voor de keus stellend, maar voor hén te buigen. Intussen wordt de twijfel aan de juistheid van de Amerikaanse poli tiek in het Verre Oosten er niet ge ringer door en er gaan steeds meer stemmen op, die een radicale wijzi ging voorstellen envoorspellen. Men kan zich de grote btekenis van het Russisch-Chinese verdrag tenslotte niet ontveinzen, noch de klaarblijkelijke invloed hiervan op de vroegere koloniale landen, op wier vriendschap en samenwerking de Verenigde Staten prijs stellen. Er bestaat geen twijfel aan de wen selijkheid van een eervol compromis en een definitieve afbakeqing van de invloeds- en machtssferen. Maar bovenal heeft men rekening te hou den met de snel veranderende stem ming. De openbare mening schenkt hier bijzonder grote aandacht een in de Senaat door de senator Tydings uitgesproken rede, die de noodzakelijkheid van ontwapening betoogde. Hij eiste niet minder dan volledige ontwapening, „tot de ge* weren der soldaten toe". Volledige entwapening over de gehele wereld, met behoorlijke inspectie om. de na leving van de overeenkomsten te waarborgen. Zo zou men kunnen voorkomen, dat de waterstofbom vervaardigd en gebruikt zou wor den. En er moest nu maar eens voor de gehele wereld worden uit gemaakt wie van de twee leiding gevende mogendheden, Rusland of de Verenigde Staten verantwoorde lijk is voor de bewapeningswedloop. De Verenigde Staten, zo zeide de senator, begeerden werkelijke ont wapening in de komende jaren tot een zodanig peil, dat in elk land nog slechts een beperkt aantal lichte wapens zouden ^verblijven voor de handhaving van de binnenlandse rust en orde. Hoe sterk de openbare mening naar het grote compromis verlangt, valt af te leiden uit de herhaalde betuigingen van Truman en de an dere woordvoerders der Amerikaan se regering, dat zij de deur wijd open hebben gezet voor nieuwe be sprekingen. De Russen blijven ech ter zwijgen in alle talen. Zij voelen zich blijkbaar sterk en menen nog rustig even te kunnen wachten. Niet temin verwaoht men hief in New York in de eerstkomende weken of maanden sensationele stappen tot toenadering. Maar er worden nog weinig concrete aanwijzingen en weinig feiten vermeld, waarop deze „zekerheid" van een naderend com promis zou kunnen steunen. Het telefoneren met Paramaribo is thans mogelijk op werkdagen van 13-30 tot 14.30 en van 20.00 tot 22.00 uur (Nederlandse tijd). Ongeveer 850 mensen die an ders niet binnen de door de Canadese autoriteiten gestelde termijn zouden kunnen vertrekken, zullen binnen kort door de lucht naar Canada kun nen gaan, aangezien de scheepsgele genheid naar Canada te beperkt is. In de vacature in de Eerste Ka mer, ontstaan door het overlijden van dr. S. E. B. Bierema is benoemd ver klaard de heer R. Zegering Hadders te Emmen, die voor de V. V. D. zit ting heeft in de Tweede Kamer. De Koninklijke Militaire Kapel zal in April naar Amerika vertrek ken om enige luister bij te zetten aan de „Holland-fair", die in Phila delphia zal worden gehouden. Indien de Koningin haar toestemming ver leent, zal de kapel te zamen met de drumband ongeveer tachtig man het bekende ceremoniële tenue op deze reis meenemen. Met een volle lading stukgoed en aan dek geen sleepbootje voor de K.P.M. vertrok gisteren de Mata- ram van de Kon. Rotterdamsche Lloyd naar Indonesië, De lading- koelkamer was gevuld met op de kop af 666 kisten, inhoudende ongeveer een kwart millioen eieren. MGR. HANSEN NAAR CANADA? De mógelijkheid bestaat, dat mgr. dr. A. Hansen, bisschop coadjutor van Roermond, binnenkort naar Canada zal gaan om aldaar met de bisschop pen besprekingen te gaan voeren over het emigratievraagstuk. STUDIEHUIS VAN PATERS VAN H. GEEST IN NIJMEGEN. De Paters van de H. Geest hebben onlangs Huize „Ooster-Meerwijk" bij de H. Landstichting te Groesbeek aangekocht en zullen dit huis gaan inrichten als woonhuis voor de pa ters, die studeren aan de Kath. Uni versiteit te Nijmegen. DEBARKATIE „PASTEUR". Zaterdagmorgen om 6 uur werd te Amsterdam de debarkatie van de manschappen aan boord van het Franse troepentransportschip „Pas teur" voortgezet. Omstreeks het middaguur waren alle militairen van boord, zodat allen vandaag nog bij daglicht thuiskomen. Smokkelaffaire in bloembollen Twee zakenlieden in Beverwijk, G. B. .bloemist, en D. O., bloembollen kweker, hadden in het voorjaar van 1949 een aanzienlijke hoeveelheid bloembollen (gladiolen) die ze niet meer in ons land konden verkopen. Ze namen daarom de tuinder P. V. van Andijk in de arm, die in h'et Oos- ten van het land zou trachtten men sen te vinden, die de bollen over de Nederlands-Duitse grens wilden bren gen zonder de vereiste uitvoerdocu- rnenten. De tuinder kwam terecht bij een aardappelexporteur J. W. te Ter Apel. gemeente Vlagtwedde. Zij kwamen overeen om een partij in de schuur van J. W. onder te brengen. Laatst genoemde zou proberen smokkelaars te vinden. Twee partijen gladiolen- bollen, in totaal ongeveer 1800 kg., werden naar Ter Apel vervoerd. R. T te Emmercompascuum werd bereid gevonden om de bollen tegen 25 gul den per zak over de grens te brengen, De C.C.D. ontdekte deze zaak even wel, en tegen de betrokkenen werd proces-verbaal opgemaakt. De bollen, die een waarde verte genwoordigden van drie tot zes cent per stuk, brachten in Duitsland on geveer één rijksmark op per stuk. Enige honderdduizenden bollen von den de weg naar Duitsland, zodat een opbrengst van 1 a 2 ton niet overdreven genoemd kan worden. Ongeveer 120 kg. bollen werden thans nog in beslag genomen. OPNIEUW 12 JAAR GEëlST. „Deze man is van het type, waar- Naar het „Alg. Dagbl." verneemt zal de Regering bij het in werking treden van de nieuwe Verkeerswet weer nieuwe bepalingen maken om trent het gebruik van de Solex en andere fietsen met hulpmotor. Er is grote verwarring ontstaan omtrent het gebruik van deze fietsen. Nu is weer de indruk gewekt alsof fietsen met hulpmotor ook in de naaste toe komst als motoren zullen worden be schouwd, waarvoor het nodig is een rij- en nummerbewijs aan te vragen, een rij-examen af te leggen en voorts op de motor nummerplaat, achteruit kijkspiegel én een hoorn te bezitten. Nu is dit inderdaad nog zo, met het gevolg, dat duizenden Solex-rij ders en berijders van andere fietsen met hulpmotor rij-examen moeten doen en zich de verschillende attributen voor hun „motor" moeten aanschaf fen. Bij de nieuwe verkeerswet zou men een regeling treffen, volgens welke fietsen met hulpmotor, die niet snel ler dan 25 km. per uur rijden (zoals de Solex) als fietsen zullen worden beschouwd. Dan zouden dus alle on derdelen, die men nu moet aanschaf fen, omdat de Solex nog een motor is, weer komen te vervallen. Er zou voorts bij de nieuwe bepa lingen de verplichting worden ge steld, dat de fiets twee pedalen moet bezitten en een handle, waarmee het mechanisme van het motortje kan worden geregeld. Voorts zou de cy- lir.derinhoud niet groter mogen zijn dan 50 cc. Van wege het feit, dat er nu plot seling een rijbewijs nodig is, laten honderden rijders hun „motorfietsje" op stal staan. Zij wagen zich terecht niet op de grote verkeerswegen, waar deze rijwielen zeker niet thuis horen. de grote misdadigers geboren meer genezen zal. worden. Daarom eis ik de maximum straf, 12 jaar, met aftrek van de pre ventieve hechtenis", zo sprak de proc.-generaal voor het Amsterdamse Hof bij zijn requisitoir in de hoger beroep-zaak tegen de 29-jarige land arbeider T. G., die wegens de roof overval in de Haarlemmermeer op 5 September 1949 door de Haarlemse rechtbank was veroordeeld tot 12 jaar. Ook vbor het Hof heeft verdachte een volledige bekentenis afgelegd. Uit het rapport bleek, dat, ofschoon hij psychopaath is, hij toch ten volle aansprakelijk blijft voor zijn daden, die, naar hij verklaarde, in een over spannen zenuwtoestand werden ge pleegd. De oude man, die heden getuigenis aflegde, is er nog zeer slecht aan toe. Zijn zuster Niesje is echter door de aanslag zo getroffen, dat zij nimmer 1 „N. v. d. D." Onder voorzitterschap van de heer C. W. v. d. Hoorn Azn. hield de veiling haar 18e leden-jaar vergadering. In zijn openingswoord verwelkomt hij bijzonder de direc teur en het bestuur, de heer Jac. v. Harten als vertegenwoordiger van de Rijkstuinbouwconsulent, de heer P. v. d. Zon, hoofd van de R.K. Tuin bouwschool alhier, de heer Heijboer, vertegenwoordiger van de Boeren leenbank „Ter Aar" te Nieuwveen, de oud-directeur de heer A. Kamme- raat, de Commissie van Controle en alle verdere aanwezigen. Spr. zegt dank voor de voortdurende prachtige samenwerking en hoopt dat de leden steeds achter hun bestuur zullen staan, en vraagt medewerking tot het slagen van deze vergadering. De voorz. doet mededeling dat de veilingpercentages voorlopig zijn vast gesteld op 4 plus 1 voor de per soonlijke veiling en op 7 plus 1 voor de augurken. Ook dit jaar zal de mogelijkheid bestaan om pronk- bonen op contract te telen. De con tractprijs zal 80 cent per kg. bedra gen. Door de directeur wordt vervol gens een zeer uitgebreid jaarverslag' voorgelezen, waarvan reeds een uit treksel in dit blad is opgenomen. Bij de bestuursverkiezing worden de aftredende heren C. v. d. Hoorn Az, D. C. van Harten en L. J. Hoo- gervorst m<et overgrote meerderheid herkozen. De heer C. W. v. d. Hoorn Az. ziet zich eveneens herbenoemd tot voorzitter. Het aftr. lid van de Comm. van Controle C. A. J. Koele- man wordt herkozen. Alle herkoze- nen nemen hun benoeming aan, en danken voor het opnieuw geschonken vertrouwen. Op voorstel van het Be stuur is dé Commissie van Advies weer voor de tijd van een jaar be noemd. Bij monde van haar voorzitter, de heer C. T. de Bruijn, brengt de Com missie van controle verslag uit van haar werkzaamheden, verklaart boe ken en bescheiden steeds in orde te hebben bevonden. Hij dankt de func tionarissen voor de ondervonden me dewerking bij de controle. Tot slot slot geeft hij nog een overzicht van voorradig en vernietigd fust. Balans en Omzet. De Balans en Verlies- en Winst rekening verkrijgen na enige toelich ting met algemene stemmen de goed keuring. De totaaltellingen beliepen van de Balans 168.760.74 en van de Exploitatie-rekening 93.866,77. De totale veilingomzet bedroeg 1.664.444,16. Op voorstel van het bestuur be sluit de vergadering goedkeuring te verlenen tot het aangaan van een Rekening-Courant, groot 175.000,-. Een voorstel van het bestuur tot wijziging van de Artikelen 11 en 12 van het Huish. Regl. komt in be handeling. Hierin wordt de scha deloosstelling geregeld van voorz., secr., bestuur en Commis sie van Controle. De in deze art. vastgestelde bedragen passen niet meer aan bij de tijdsomstandighe den van nu en eisen herziening. Wat Ï8 jaar geleden goed was, is vanzelfsprekend nu niet meer te handhaven. Het bestuur nam een voorstel uit de leden over, om de nieuwe artike len zodanig te redigeren, dat de be dragen hierin niet meer worden vastgelegd. Voortaan zal de verga dering de vergoedingen jaarlijks vaststellen. Voor dit jaar werden deze als voox-gesteld door het be stuur goedgekeurd, met uitzonde ring van de vergoeding voor de Commissie van Controle, welk be drag op voorstel van de vergadering hoger werd bepaald. Nieuwe loods? Langdurige besprekingen worden gewijd aan het bestuursvoorstel tot het bouwen van een nieuwe loods. Om te komen tot een enigszins dra gelijker toestand met betrekking tot export en het neerzetten van ver schillende producten als aardbeien, komkommers en tomaten, heeft het bestuur gezocht naar een noodoplos sing meer kan het niet zijn van wege de provinciale plannen tot weg aanleg en meent de?e te hebben gevonden door het bouwen van een ijzeren loods, die een afmeting zal hebben van 30 bij 12 meter. De kos ten van deze bouw worden geraamd op circa f20.000. Vele meningen ko men naar voren, en men is algemeen van oordeel dat bouwen nodig is. Hoe dat moet gebeuren, hierover lopen de meningen uiteen. Men moet dit voorstel echter zien als noodvoorzie ning. Daar er voor het nemen van een besluit in deze zaak niet het vereiste aantal leden aanwezig is, kan men in een volgende vergadering pas komen tot een definitief besluit. Van de rondvraag maken enige le iden gebruik om inlichtingen te vra gen over export aangelegenheden, doorgedraaide producten, verpakking van witlof en toezicht op de produc ten opdat deze niet beschadigd wor den. De heer C. T. de Bruijn dankt de vergadering voor de toegestane verhoging der vergoeding voor de Commissie van Controle. BODEGRAVEN Gsboren: Herm'anus Clemens, z. van W. Baas en J. v. d. Bergh; Marinus Willem, z. van C. Veldink en J. Ruissen; Neeltje Marijke, d. van J. Commandeur en J. v. Vuren. Ondertrouwd: Pieter Bruné 22 j. en Piefernella Mulder 20 j. Getrouwd: Tij men Zaal 27 j. en Cath. Spreij 29 j.; Herman v. d. Brink 26 j. en Theodora Cornelia Jacobi 22 j. Overleden: Jan Langerak 64 j.; Maagje de Kruijf 64 jaar. ALPHEN AAN DEN RIJN DR. GRASHUIS SPRAK TOT BOEREN IN DE RIJNSTREEK. Dr. Grashuis, de bekende deskun dige op het gebied van de veevoe ding, secretaris van de commissie van beheer der C. L. O.-controle op de samenstelling van veevoeders en directeur van het proefbedrijf „Ds Schothorst" te Hoogland, hield Vrij dagavond voor een grote schare vee houders in de Rijnstreek, in Hotel Centraal" een causerie over proble men in de veevoeding. De veevoeding is lang niet meer een rekensommetje van eiwit en z-et- meelwaarde. De wetenschap acht he den ten dage het nuttig effect van groter belang. Dit nuttig effect be reikt men door een evenwichtigheid te brengen in de veevoederrantsoe nen, zo, dat men daarin alle voe dingsstoffen terugvindt, welke de dieren behoeven. Vooral mineralen en vitaminen zijn van groot belang om de voedingswaarde op beter peil te krijgen. Het streven van de mens erop gericht om een zo hoog mo gelijk resultaat te bereiken. Zo is het ook in de veehouderij. Beoogt de Nederlandse boer zulks niet, dan wordt hij in korte tijd daartoe ge dwongen door het buitenland. Maar men van een dier hogere resul taten wil hebben, dan heeft het lichaam van het dier ook meer voe ding nodig. Het meerdere zit niet al tijd in de kwantiteit, maar veel eer in de kwaliteit, met name de juiste samenstelling van het veevoer. Het rantsoen moet geheel omgebouwd worden. Ook de veranderde samen stelling van de bodemstructuur maakt wijziging van de samenstelling nood zakelijk. Die wijziging zal zich, vol gens dr. Grashuis, altijd doorzetten. Daarom is de veevoeding een leven de wetenschap. Ongeveer 75 pet. van het benodigde voe^ komt van eigen bedrijf Er is slechts een klein per centage mengvoeder bij. Hierdoor is een disharmonie ontstaan in de vee voeding en valt de kwaliteit van het product terug- Om het evenwicht te herstellen achtte dr. Grashuis het noodzakelijk om meer aandacht te besteden aan de samenstelling en toediening van het veevoeder en meer zorg te besteden aan het wei land. Spr. noemde het een fout. dat men teveel kijkt naar het exterieur van een dier, waardoor men misschien een medaille kan verwerven. Maar van groter belang is de productie van het dier. Is de productie goed, dan krijgt men een florerend bedrijf en de boer die in wezen niet conser vatief, doch voorzichtig is, zo zei spr., wordt dan een vooruitstrevend mens. Goede raad. Dr- Grashuis, die ook veearts is, besprak de vele ziekten voortko mend uit verkeerde voeding, en gaf hieromtrent adviezen. Spr. waar schuwde tegen overmatige toediening van eiwit. Sprekend over de C. L. O. controle hekelde spreker de situatie dat de boer betaald wordt naar kwa liteit, terwijl de industrie haar fa brieksgeheim niet prijs geeft. Thans is een controle doorgevoerd en wordt de samenstelling van het mengvoe der bekend gemaakt op de labels. De uitvoering hiervan is echter weer uitgesteld. De molenaars hebben dit wel aanvaard, maar de grote indus trie tracht deze zaak te torpederen. Na dit belangwekkende betoog dankte de heer J. van Niekerk de spreker. Geboren: A'lida H., d. van A. J. Verkerk en M. Mulder; Sonja J.. d. van T. C. Verbeek en C- A van Nie- dek; Pieternella C., d- van N. P. Her mans en B. Valster; Maria E., d. van N. P. Harmans en B. Valster: Nico- laas Henricus L., z. van W- H. van der Hulst en B. Buijs; Cornelia M. d, van G. van Middelkoop en C. M. Rij ken: Wilhelm J.. z. van G. den Hartog en G. Kleijn; Gerard Chr., z. van M. Zuidam' en H. A. de Groot: Gemma J. Th., d van P: H. de Smits en E- de Jong; Lena, d. van C. Kap en St. van den Berge; Maria. d. van Chr. J. Duiker en W. Groenendijk; Arie, z. van T. C- Rodenburg en H. Alblas; Gerda H-, d. van H. den Hollander en T. E. de Haan; Arie, z. van M. de Groot en A. de Bruin. Huwelijksaangiften: P. Horstman, 33 j. en C. Wijfje 25 jaar. Huwelijken: D. J. Derksen 29 jaar en M- van der Veen 20 jaar: W. de Ridder 19 jaar en L. Bek 21 jaar; Johannes Gnade 25 jaar en M. Rog geveen 21 jaar: Fr. Ph. Koelewijn 35 jaar en J. de Jong 25 jaar; F. Bloos 38 jaar en L. van Leeuwen 42 jaar. Overleden: Catharina van Domme len 93 jaar wed. van M. Visser; Aga tha C. Bloos 49 jaar echtgenote van Fl. Baars; M. E. Hulscher 44 jaai; echtgenote van C. Weststrate: J?l D. Roest 62 jaar; Reina Chr. Barth, 58 jaar echtgenote van Th. van Sta veren. ALKEMADE Geboren: Johannes M. z. van II. Th. van Zoen en A. M. van Am sterdam: Nicolaas P. M., z. van P. E. van Ruiten en G, C. Kuipers; Apolonia C- M. d. van E. J. Rode- wijk en M. C. Loos; Clemens M. z. van J. W. M. v. Wieringen en A. M. Kapiteijn; Margaretha J. M. d. van J. C. van Kins en A. M. Borst; Syl via G. C. d. van Th. J. v. d. Zwet en M P. Verbij; Cornelis P. S., z. van J. J. van Klink en M. G. v. Amster damClazina M. d. van J. M. Borst ei? M. K. Verhaar; Eduardus Th. M. z. van P. M. van Haestregt en P. Engels; Bernardus A. z. van G. P. v. d. Meer en J. J. Castelein. Ondertrouwd: R. A. Veldhuis en P J. M. de Jeu. Gehuwd: Th. P. van der Zwet en C G. Vink; J .G. Bakker en H. Hoo- genboom; J. F. P. Kloet en A. C. M. v. d. Hulst; C. A. Zwetsloot en J A. Borst. Overleden: Maria Arts (Wed. K. Zwetsloot) 86 jaar. VEILIG VERKEER.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2